een UITVOERING een partij dekriet. HERINNERINGSBOEK KONINGIN EMMA, VERPACHTING WEILAND „De Zangvogeltjes" Openbare Verhuring ongeveer 52 H. A. TE KOOP TE KOOP: BIJVERDIENSTE. Prijs f 1,25. 7.64.78 HA. Weiland Predikbeurten De plechtige begrafenis van H.M. de Koningin-Moeder Advertentiëiu ANDRIES. Buitengewone ftlgemeene Ledenvergadering Tweede Buitengewone Slgemeene Ledenvergadering Notaris RIETRA publiek verpachten: WEILAND, gerij van gebr. Stam, op den dijk in elkaar gezakt, de ruim 60-jarige N. v. d. Poï van Sleeuwijk. Vermoedelijk is hij door een beroer te getroffen, daar hij direct dood was. WOUDRICHEM. De in deze gemeente vanwege de afd. Woudrichem e.o. van het Groe ne Kruis gegeven wordende moeder cursus, wordt door ruim 50 dames be zocht. De Edelachtb. Heer Jac. v. d. Lely, Burgemeester dezer gemeente, heeft het Eere-Voorzitterschap aan vaard van het door WoudrichenFs Fan- farecorps op Pinkstermaandag alhier te houden concours voor muziek- en zanggezelschappen. ZUILICHEM. Met ingang van 19 Maart is de heer A. J. Becherman aangesteld als controleur voor de Gew. Aard- appel-Centr. in Geld.land en Utrecht. GOEDE VRIJDAG 30 Maart. Heusden, 7 uur Ds. Kloots. Aalburg, Ger. Gem. 7 uur leesdienst. Doeveren, 6 uur Ds. Van Bruggen (Bevestiging Lidmaten). Eethen, 6.30 uur, Ds. Tasseron. 's Gravemoer, 7 uur, Ds. v. d. Roest. Geref. Kerk 7 uur, Ds. Snoeij. Chr. Geref. Kerk 7 uur, Ds. Baars. Raamsdonksveer, Evang. „Eben Haëzer" 7 uur de heer Snaaijer. Sprang, Ger. Kerk 7.30 uur Ds. Hagen. Veen, 6.30 uur Dr Tjalma. Werkendam, 6.30 uur dienst Ger. Kerk 7 uur Ds. Jonker. Ger. Gem. 7 uur leesdienst. Chr. Ger. Kerk, Donderdag 7 uur Ds. De Boer. Tegen half 11 werd in de nabij heid van het paleis de rouwstoet op gesteld. Deze werd geopend door een detachement marechausée te paard, met omfloersten standaard en standaardwacht. Daarachter volgde de .algemeene troepencommandant, gene- raal-majoor v. Andel, als bevelhebber in de eerste militaire afdeeling met zijn staf. Dadelijk daarop volgt in den stoet de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van zijn directeur, kapitein "Walter Boer. Het militaire escorte van den rouw stoet bestond uit twee gedeelten, het eene, dat aan den rouwwagen en de volgkoetsen voorafging, en het twee de, dat den stoet sluit. Het eerste militaire gedeelte omvat te een bataljon infanterie met om floerst vaandel en vaandelwacht van het Regiment Grenadiers en werd gevormd door vier compagnieën, resp. uit de Ilde, lilde, IVde en Vde In fanteriebrigade. Daarachter kwam een escadron huzaren met omfloersten standaard van het lilde halfregïment huzaren. Nadat dit gedeelte van het Militair escorte zich had opgesteld, reed de rouwstoet van het Koninklijk Huis voor. Achter de huzaren kwam een rijknecht-majoor met twee rijknechts te paard! Direct daarachter volgde een hof rij tuig met een lakei, gaande naast elk portier, en waarin gezeten waren de waarnemend- Kamerheer- Ceremoniemeester Jhr. A. G. Sic- kinghe, en de Kamerheer i.b.d., Jhr. ir. Six. In een tweede horrijtuig na men plaats de oud-intendant van Soestdijk, de heer Groeneveldt, de secretaris van wijlen H. M. de Ko ningin-Moeder, Jhr. Witsen Elias en de geneesheer, die wijlen H. M. de Koningin-Moeder tijdens haar ziekte behandeld heeft, dr. De Jongh. Vervolgens kwamen zes hof rij tui gen, waarin de 24 kamerheeren, die als dragers van het stoffelijk over schot van H. M. de Koningin-Moe der fungeerden, gevolgd door een hofrijtuig, bestemd voor de dragers van de slippen van het rouwkleed. Naast elk portier ging ook hier eefi lakei. In het volgende rijtuig had plaats genomen de Opperceremoniemeester van H. M. de Koningin, Graaf du Monceau. Het was een lange stoet door de vele galarijtuigen en hof koetsen van hoogwaardigheidsbeklee- ders. Om elf uur werd het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin- Moeder naar buiten gedragen. Dof tromgeroffel verhoogend de stem ming van dit ontroerend oogenblik, verbrak alleen de doodsche stilte. De kist van blank eikenhout, op de hoeken met zilver gemonteerd bevat tende het stoffelijk omhulsel van de grijze Vorstinne, werd uit het pa leis gedragen. Kamerheeren van de Moeder des Vaderlands verrichten dit laatste dienstbetoon en plaatsen de kist in den rouwwagen. Diep ontroerd ontblootte de over- talrijke schare het hoofd. De treur muziek van het muziekkorps van het Vde regiment, onder leiding van zijn kapelmeester v. d. Glas, doet klagen de rouwtonen van Gfieg's „AsesTod" hooren. Het is de klacht van Peer Gynt Om zijn gestorven moeder. Rouwwagen en lijkkist dragen het stempel van vorstelijke soberheid. De kist is gedrapeerd met zwart iluweel, afgezet met zwart zilveren franje en galons, overdekt met een zwart fluweelen kleed, dat tot dicht tjiji den beganen grond afhangt. Op het lijkkleed werden de Kroon van de ontslapen Vorstin, benevens hare or- deteekenen, gehecht op een rood flu weelen kussen, geplaatst. De rouwwagen werd getrokken door 8 met rouwkleeden gedekte paarden, waarvan 6 van den bok bestuurd, ter wijl het voorste span door een postil lon wordt bereden. De vier slippen van het rouwkleed werden gedragen door hooge hofdignitarissen; het zijn dehee- ren Jhr. Schimmelpenninck, Juckema van Burmania baron Rengers van War- menhuizen, Mr. D. J. A. Baron van Ha- rinxma thoe Slooten, Kamerheer ter beschikking van H. M. de Koningin- Moeder en Sixma baron van Heemstra. De 24 kamerheeren, die het stofeflijk overschot van Hare Majesteit naar bui ten hadden gedragen, stelden zich ter weerszijden van den rouwwagen op. Ter rechterzijde reed de chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, vice-admiraal Bauduin en ter linker zijde de gouverneur der Residentie, lui tenant-generaal Jhr. Röell. Dadelijk achter den rouwwagen stel den zich te voet de officianten en het personeel van wijlen H. M. de Konin gin-Moeder op. In het eerste rijtuig achter den rouw wagen reden in den stoet mede hof dames van de overleden vorstin. Naast elk portier ging een lakei. Dan volg den een aantal gala-hofrijtuigen, be stemd' voor vorstelijke personen. In het voorste hadden plaats genomen Prins Hendrik en de Vorst van Waldeck, broeder van Koningin Emma. Langs deze koets, zoomede langs verschil lende andere dezer rijtuigen gingen, ter weerszijden hofjagers en lakeien. In deze volgrijtuigen waren o.a. ge zeten de Zweedsche Prins Eugen, Prins Karei van België, Prins Felix van Lu xemburg en de verdere vorstelijke familieleden. Verder bevonden zich in den stoet eenige hooge hofdignitarissen van H. M. de Koningin, zoomede de Minister- President van Luxemburg, de heer Bech, als vertegenwoordiger der Regee ring van zijn land, en voorts onderschei- aene hoogwaardigheidsbekleeders, ad judanten van buiten'andsche vorstelijke personen, benevens de aan hen toege voegde Nederlandsche officieren. Daarna volgden de officianten en personeel van H. M. de Koningin, die tijdens het Regentschap van Koningin Emma de thans ontslapen vorstin ge diend hebben ,alle bejaarde menschen, die hun ontroering nauwelijks meester waren. De bloemen en kransen, welke in de laatste dagen in zoo overstelpenden getale blij de baar van de Koningin- Moeder waren neergelegd, werden in bloemenwagens geladen en aldus volg den iOiOk deze laatste bewijzen vart trouw en aanhankelijkheid uit alle krin gen van Haar Volk Koningin Emma. De Kon. Militaire Kapel bracht treur muziek ten gehoore. Om elf uur zette de rouwstoet zich in bewteging. Op dat oogenblik klonk het eerste schot, door een artillerie batterij afgegeven. Zoowel in den Haag als in Delft ston den Vuurmonden opgesteld die om de minuut 'hun zware klanken door de lucht deden galmen. Het tweede gedeelte van het militair escorte volgde. Voorafgegaan door een hoofdofficier, marcheerde een bataljon marinetroepen met vaandel, tamboers en pijpers, gevolgd door een muziek korps, daarachter een bataljon infan terie met twee batterijen veld-artillerie, terwijl een detachement der Koninklij ke Marechaussee den stoet sloot. Het langzame vertrek van denplecht- statigen, in alle vorstelijkheid toch zoo soberen rouwstoet was een treffend moment, dat niemand onberoerd kon laten. Voor de duizenden die het bijwoon den, was het een oogenblik, dat on vergetelijk zal zijn en een waarde volle herinnering zal vormen voor him verdere leven. Zoo ving de lange tocht naar Delft aan. Bij het passeeren van den stoet werd overal langs den bijna 10 KM. langen weg de menigte zichtbaar aan gegrepen door dat onbeschrijfelijke innerlijke gevoel dat in veler oog een traan deed opwellen. Langs den geheelen weg was geen plaatsje onbezet op daken, voor de vensters van de huizen, op de bal kons, overal stonden menschen sa mengepakt. Onder doodsche stilte trok de stoet door de stad. Het aan tal belangstellenden werd op een mi hoen geschat. Reeds Maandagavond negen uur namen menschen gewa pend met klapstoeltjes en dekens langs den weg plaats, die dus den geheelen nacht in de buitenlucht zijn gebleven om maar een plaatsje mach tig te worden. De plechtigheid werd van het be gin tot het nederdalen der kist, met het stoffelijk overschot, dat door H.M. de Koningin, Prinses Juliana, den vorst van Waldeck en de vorstin Erbach-Schönberg in den grafkelder werd gevolgd per radio uitgezonden, zoodat het geheele Nederlandsche Volk en ook de Nederlanders in Oost- en West-Indië, de plechtigheid hebben kunnen volgen. Uit Oost- en West-Indië kwam tij dens de uitzending bericht, dat de overkomst uitstekend was. 1 Tegen half vier was de uitzending afgeloopen en sloten de omroepver- eenigingen tot Woensdagmorgen. Vergadering van den raad der ge meente OUDHEUSDEN op Maan dag 26 Maart des voorm. 11 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Mr.R. J. T. v. d. Heijden. Secretaris; WelEd. Heer F. van Liempt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met den christelijken groet. De Secretaris leest de notulen der 2 vorige vergaderingen, die onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Besluit van Ged. St., waarbij bij goedkeuring verleend wordt aan de begrooting voor 1934. b. Besluit van Ged. St. waarbij goedkeuring verleend wordt aan het besluit tot wijziging der gem.-begr. voor 1933. c. Besluit van Ged. St. waarbij goedkeuring verleend wordt aan het besluit waarbij aan J. van Heijst toe gestaan wordt om zijn borgstelling te wijzigen door in plaats van hypo theek effecten in onderpand te geven. d. Besluit van Ged. St., waarbij goedkeuring verleend wordt aan het besluit tot vernieuwing van de reke ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten voor het jaar 1934. e. Besluit van Ged. Staten, waar bij goedkeuring verleend wordt aan de gemeenschappelijke regeling met de gemeente 's-Hertogenbosch inzake hulpverleening bij brand. De heer v. Lieshout vraagt of als er in Oudheusden een brand van grooten omvang komt, de brandweer uit 's Bosch ook ter hulp geroepen kan worden, waarop de Voorzitter toe stemmend antwoordt. De stukken a tot en met e worden voor kennisgeving aangenomen. fMotie van de werkcommissie uit de Moderne Arbeidsbeweging voor de bestrijding van de werkloosheid in Noord-Brabant. De Voorzitter zegt het overbodig te vinden, deze motie die bij de stuk ken ter inzage heeft gelegen voor te lezen. Op voorstel van B. en W. wordt ook dit stuk voor kennisgeving aange nomen. g. Mededeeling van het proces verbaal van kasopneming bij den ge meente-ontvanger, waaruit blijkt dat in kas was een bedrag van f424,15 wordt aangenomen voor kennisge ving. h. Brief van Ged. Staten met aan merkingen op de verordening tot heffing van schoolgeld met voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt, dat Ged. St. waar het schoolgeld niet in verhou ding staat tot de kosten van het on derwijs, de opbrengst van het school geld is slechts f237,46 per jaar, aan dringen op verhooging en wel tot het drievoud van de tegenwoordige opbrengst. Het maximum van f32,40! wil het college gebracht zien op f 97,20. B. en W. vinden het een onaangename mededeeling, doch na rijp beraad zijn ze tot de slotsom ge komen, dat het gewenscht is aan den eisch te voldoen. Zij hebben daar om een schaal ontworpen, waarbij de lagere klassen minder en de hoogere klassen zwaarder belast zullen wor den. Deze schaal is verdeeld in 20 klassen te beginnen van f 800— f 1600, die 40 pCt., f1600f2400, die met 80 pCt., f2400f3200, die met 120 pCt., f3200f4000 met 160 pCt., 40005000 die met f 200 pCt. verhoogd zullen worden. In de laag ste klasse betaalt men voor 1 kind f 4,20 met 7 kinderen loopt dit terug tot f 1,80. Het college acht dit een billijke verdeeling en er wordt mede tegemoet gekomen aan de bezwaren van Ged. Staten. De heer de Baaij vraagt of men onder de f 800 vrij is, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. De heer Brok acht verhooging tot een drievoud van het thans geldend schoolgeld wel wat veel. De Voorzitter zegt dat hij onlangs in een raadsverslag las van een ver hooging tot een 6-voud, doet de raad het niet vrijwillig, dan zal hij ge dwongen worden het te doen. De heer Brok acht de indeeling heel goed, doch de verhooging te veel, is er evenwel niets aan te doen, dan moet men er zich bij neerleggen. Met algemeene st. wordt de nieuwe verordening vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling der verordening op de heffing van opcenten op de Gemeentefonds belasting voor i934-'35. Wordt vastgesteld op 100 evenals het vorig jaar. Benoeming der leden van de Com missie tot wering van schoolverzuim. De aftredende leden A. M. Wil- lems, Joh. F. A. M. Willems en M. A. Muskens worden herbenoemd. In- plaats van den heer Joh. A. Kleijn, die niet herkiesbaar is omdat hij geen kinderen meer op school heeft, wordt gekozen de heer Adrs. J. Kleijn. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van het ambtenaren-reglement. Wordt gewijzigd als door B. en W. voorgesteld. Voorstel van B. en W. tot verhaal! van de couponbelasting. Met algem. stemmen wordt tot verhaal dezer be lasting besloten. Voorstel van B. en W. tot het ver leen en van subsidie aan de vereen. Ons Middelbaar Onderwijs in Noord- Brabant." (Slot volgt). HEUSDEN. De Nutsavond, die vorige week Dins dagavond, tengevolge van het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder moest wor den uitgesteld, zal thans gegeven worden morgen Donderdagavond. P. K. VAN WIJK en E. VAN WIJK-van Bergeijk geven kennis van de geboorte van hun Zoon SHEBOYGAN R 2 Wisconsin Amerika. 9 Maart 1934. Heden overleed in den ouderdom van bijna 7 maan den ons geliefd Zoontje en Neefje C0RNELIS WALRAVEN VAN OMMEREN. 0. F. L. van Ommeren. A. C. G. van Ommeren- van Heemskerk. C. W. van Ommeren. Nederhemert, 27 Maart 1934. (3 jaar oud) en een in goeden staat zijnde met deksel, bij Wed. G. D0RUITER, Bakkerij NEDERHEMERT. te geven door het KINDERKOOR te BABILONIËNBROEK op Maandag 2e Paaschdag in de Openbare School aldaar. AANVANG's middags half drie en 's avonds 7 uur. Opgevoerd wordt De Kinder-Operette „GOUDMUILTJE". Pntroa 4e Ran8 50 cent- ullll Ou 2e RaDg 35 cent. HET BESTUUR. van de zware klei. BRAVO, BEVEL, R. STER, EIGENH. Vraagt prijs. J. Kooiman, Tel. 156, Rijsoord. Bij de verpachting van Weilanden te Poederoijen, op VRIJDAG 30 MAART 1934 v m. 9 uur, in het Veerhuis, worden mede verpacht Munnikenland Schouwen- dijk en Eksterspoel, om te weiden. Notaris H. C. DE JONGH Ammerzoden. Te bevragen bij J. v. Rijswijk, Maasdijk, Aalburg. Aangename, gemakkelijke, zeer ruime winst opleverende Voor alle plaatsen in Nederland personen gevraagd, die over de som van ƒ2.50 kunnen beschikken. Uitvoerige inlichtingen verstrekt gratis vooraf N.V. Uitgevers-Maatschappij v h. N. VEENSTRA L. v. Meerdervoort 30. Den Haag. Dezer dagen zal verschenen door D. HANS, Hoofdredacteur van „De Avond post" Schrijver van „Prinses Juliana". Het boek zal worden verlucht met een groot aantal afbeeldin gen, betrekking hebbende op Haar leven. Een gedachtenisboek, dat ieder Nederlander wil bezitten. Formaat 17X24 c.M., omvang ongeveer 100 bladzijden. Bestelt tijdig in den Boekhandel Firma L. J. VEERMAN, Heusden. Protestantsche Vereeniging tot bestrijding van zieken huis en operatiekosten voor de Bommelerwaard. op DONDERDAG 19 APRIL 1934, in Hotel „TIV0L1" te Zaltbommel, des avonds om 8 uur. AGENDA voorstellen betreffende wjjziging Statuten en Huishoudelijk Regle ment (incluis tarief). Namens het Bestuur J. KORTHALS ALTES, Voorzitter. Protestantsche Vereeniging tot bestrijding van zieken huis en operatiekosten voor de Bommelerwaard. op VRIJDAG 20 APRIL 1934, in Hotel „TIVüLl" te Zaltbommel, des avonds om 8 uur, ingevolge artikel 12 der statuten. AGENDA voorstellen betreffende wijziging Statuten en Huishoudelijk Regle ment (incluis tarief Namens het Bestuur J. KORTHALS ATI.ES. Voorzitter. N.B. Stukken liggen ter inzage by den Secretaris, Stationsweg 38 te Zaltbommel, op iederen Woens dag van 5 tot 71/, uur. te DRONGELEN. te DUSSEN, zal te Drongelen bij Nieuwkoop Vrijdag 6 April 1934, nam. 3 uur (precies) voor den Algemeenen Arme van Drongelen, voor 2 jaren te beweiden de 10 hont, de Noordelijke en Zuidelijke Molenkamp, de Vliert en Gildersbosch. Breed bij biljetten. VAN in de Polders Jannezand, ONDER DUSSEN, OP Donderdag 5 April 1934, des namiddags 2 uur, in het café van den Heer ANTOON VAN DER PLUIJM Lzn., tegen over de Kerk te Hank (gem. Dussen) ten overstaan van Notaris J. R. RIETRA te Dossen. Inlichtingen zijn te bekomen ten kantore der N.V. Maatschappij Jannezand, Wijnstraat 117 te Dordrecht en bij den Opzichter A. van der Stelt te Jannezand. Van den Heer S. van Dalen de beide perceelen in het 0 w

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 3