Dit nummer bestaat uit 2 manen De tijd De Grootmoeder. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, Firma L. J. Veerman lAND van altena Buitenland, FEUILLETON. IMimenSaiid. No. 5424 Woensdag 11 April 1934 Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentièn van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentièn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. HAAT- EN NIJD-VERDWAZING. Zondagnacht kwam het in de voor stad Adony bij Boedapest in een her berg tot een twist tusschen twee ge zinnen, waarbij vier mannen van het eene gezin met een bijl en een knup pel den vader en een zoon van het andere gezin doodsloegen, terwijl een tweede zoon met 14 messteken zoo toegetakeld werd, dat hij in hopeloo- zen toestand naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De daders zijn gear resteerd. O EEN SLANG OM DEN HALS. Een stalknecht op een boerderij in Beverly (West-Australië), die een paird, dat juist gedronken had, naar den stal bracht om het voer te geven, kwam met schrik tot de ontdekking, dat een groo- j te slang zich rond den nek van het beest had gewikkeld. Het paard was zich blijkbaar van zijn gevaarlijk, „le vend collier" niets bewust. De knecht maakte vlug een strik; vervolgens gaf hij de slang een vinnige steek en toen de slang op den grond viel, maakte hij het ondier verder af. Vermoedelijk heeft het reptiel, toen het paard aan den trog, welke nabij den stal staat, dronk, zich van een hou ten overkapping, welke tot afweer van de zon over den trog gebouwd Is, Schenectady echter de laat,ste stop plaats voor Albany werd de jongen op het oogenblik dat de bus zich in bewe ging zette, door een politieagent ont dekt. Deze belde direct Albany op waar eenige politieagenten op den uitkijk gingen staan en den jongen bij aan komst opvingen. Als gewoon passagier werd hij naar Montreal teruggezonden, waar zijn vader hem afhaalde. De jongen, die op dezen oncomfor tabele manier bij koud en nat weer 235 mijl 458 1/2 kilometer) heeft afgelegd, zag er oogenschijnlijk zeer alleen zijn kleeren waren op de een weinig beschadigd. --p— komen vroeg in het voorjaar* koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. HEVIGE VLOEDGOLF IN NOOR WEGEN. Vijftig personen om het le ven gekomen. vloed een steile rotswand plotseling in gestort in in zee terechtgekomen. Ongeveer vijftig personen stortten mede omlaag en kwamen om het leven. Deze catastrofe is de grootste, die Noorwegen sedert 1905 heeft getroffen. De Tafjord behoort tot het mooiste natuurschoon van de westkust vari Noorwegen. Zij is één van de schoonste laten zakken. Op weg naar den trog punten aan de Westkust. De rotswan- is de kop van het paard' vlak bij de- aan beide zijden van de fjord rijzen vrij- ze houten overkapping gekomen, waar-wel 'loodrecht op. Het punt, waar het bij de slang zich zonder moeite om den j ongeluk 'gebeurde ligt ongeveer 2 K.M. hals van het beest heeft kunnen leggen. o TOCHT. Een jongetje van twaalf jaar uit Montreal verlangde er hevig naar eens een bezoek te brengen aan zijn oom in New York. De omnibus die den dienst 'naar Albany onderhoudt leek hem voor zijn uitstapje bijzonder ge schikt. Daar hij evenwel geen geld had om de reis in de bus mede te maken zocht hij het onder de bus, waar hij zich aan een stang tusschen de wielen vastklemde. Het geluk was met hem en de bus vertrok, zonder dat iemand den blinden passagier had opgemerkt. Als de bus onderweg stopte, kon hij zich even loslaten om van zijn kramp achtige houding zooveel mogelijk te herstellen. Dit ging een paar maal goed. In Aan de Ta-fjord in de nabijheid van Aalesund, is tengevolge van een, spring- op weg naar Nice voor het concours trek spookachtig verlichtten. De bevolking van Ta-fjord had het ongeluk reeds eenigen tijd zien aanko men, er bestond reeds lang vrees dat de 'overhangende rots het niet meer zou houden. Behalve Ta-fjord zijn ook Silte, Uri en Nerhus door de vloedgolven geteis terd. Te Nerhus zijn twee woonhuizen weggespoeld, maar de bewoners wisten zich te redden. Uit Aalesund is Zater dag 'een t|reiler vertrokken om hulp lëenen. Groote 'deelen van de kust zijn weg gespoeld; waar vroeger bouwland en weide was, ziet men nu steenen en modder. Men weet nog niet, in hoeverre de omgekomenen 'met de vloedgolven in de fjord zijn gespoeld of onder de rui nes begraven liggen. o DUITSCHE 'OFFICIEREN TE PA RIJS. Voor het eerst sinds den oorlog heb ben Duitsche officieren in uniform hun opwachting gemaakt ,op het Fransche departement van oorlog. Ze werden ontvangen door maarschalk Pétain, di<> in burger was. De Duitsche dtfieicfen het eerst sinds den oorlog deelnemen^ hippique, waaraan ze, eveneens voor hebben te Parijs eenige bezoeken af gelegd. o ST. HELENA. Het 'huis van Napoleon her steld. Een museum wordt er ingericht. De werkzaam heden, door het genoot schap der „vrienden van Simt Helena" ondernomen, zijn bijna voltooid. Over en eerst na een gevecht van zes uren konden zij overmeesterd worden.. Een officieel rapport vermeldt, dat thans alles weer kalm is en dat de inboorlingen naar hun dorpen zijn te ruggekeerd. Het district staat nog niet onder het bestuur der regeering en de inlanders zijn hier oorlogszuchtig. Geleidelijk zal hun onderwerping ge schieden. waarin wij leven eis<5ht van ieder individueeKmeer dan ooit te voren dat hij op de hoogte blijft met zijn beroep waarin hij te werk is gesteld. Aller noodzakelijkst is dus te abonneeren op de esbetreffende tijdschriften. onnementen op BINNEN- n BUITENLANDSCHE TIJD SCHRIFTEN worden aangenomen in den Boekhandel van de te Heusden, BOTERSMOKKELHANDEL NAAR BELGIE. De Belgische regeering voor 18 millioen benadeeld. De Belgische politie heeft andermaal een onderzoek ingesteld' naar het smok- 53. Zoo, maar waarom zegt ge mij dat? Wel, omdat men niet weet, wat er nog eens kan gebeuren; het is al tijd goed, inlichtingen te krijgen. Albert verliet het Casino en kwam bij zijn moeder terug. Wat scheelt juffrouw de Prémorin toch? vroeg zij hem zij is treurig, weet ge waarom? Neen, moeder. Hij loog; hij was overtuigd, dat Cé cile over zijn malle achterdocht be droefd was; hij had vreeselijk grooten spijt. Kom, Albert, hernam mevrouw Lionnet bemin je juffrouw de Pré- morin? Ja, moeder, ik bemin haar. Maar waarom wil je dan niet, dat ik voor je om haar hand vraag? Wacht nog wat, moeder! Ik begrijp je niet! Ik heb er mijn reden voor, zei- de hij. Mevrouw Lionnet wilde niet aandrin gen. Twee dagen later zeide de gravin tot Albert: Best jongen, uw moeder heeft mij Omstreeks 3 uur in den nacht ont waakten de dorpsbewoners door een vreeselijk 'gedonder. Men dacht niet an ders, aan dat de dag des oordeels ge komen was. Maar voor men wist wat er gebeurde, ruischte de eerste vloedgolf reeds aan. Deze richtte echter nog geen schade aan. Er volgde echter nog twee gloedgolven, die veel heviger wa ren en alles, wat ze op hun weg ont moetten, booten, huizen, menscheity medenamen. Ongeveer '30 gebouwen zijn door de vloedgolven meegesleurd. De lijken der slachtoffers, 'naar verluidt 21 mannen, 12 vrouwen en 17 kinderen werden te ruggevoerd in de fjord, zoodat het zeer moeilijk 'is hen te vinden. Toen de vloedgolf de electrische licht- leiding 'bereikte ontstond kortsluiting, waarbij vlammen opschoten, die den eenige dagen za- het huis van Napoleon j{ejen 0p groote schaal van Nederland- er weer precies als in 1821 uitzien. Den vijfden Mei, 's keizers sterfdag, wordt het ingewijd door den Franschen ma joor Marcel. Na herdenkingen te Longwood en in het dal, waar zijn stoffelijk over schot begraven is geweest, wordt een begin gemaakt met de inrichting van een museum aangaande Napoleons ge vangenschap. o GEVECHT MET INBOORLINGEN. In de wildernissen van Nieuw-Guinea heeft een gevecht plaats gehad tus schen inboorlingen en een politiemacht, w'aarbij 19 inlanders werden gedood en 17 gewond en drie inlandsche politie beambten door pijlen gewond werden. De politie was op zoek naar drie in landers, d:ie een opzichter in het dis trict Karminantina hadden vermoord. De inboorlingen hadden zich verschanst gezegd, dat zij gaarne Genua en Ja Spezzia zou zien, en dat gij zelf gaar ne dat uitstapje zoudt doen. Dat reisje zou mijn dochter en mij ook heel aan genaam zijn; indien gij wilt, zullen wij overmorgen weggaan. De jonge man nam het voorstel gre tig aan. De gravin had het uitstapje op touw gezet en had mevrouw Lionnet er toe weten over te halen. In den namiddag ging Albert alleen uit, met het plan, naar de prachtige promenade des Anglais te gaan. Toen hij den hoek van de straat om sloeg, kwam een Italiaansch meisje van ongeveer twaalf jaar op hem toe, stak hem een papier in de hand, en verwij derde zich weer dadelijk. De jonge man keek naar het papier; het was een brief, en op de enveloppe las hij: Monsieur Albert Lionnet. Wat is dat nu weer? prevelde hij. Hij stak den brief in zijn zak, ging een zijstraat door en kwam in een plantsoen, waar hij zich op e,en af gelegen bank neerzette. Door het dichte gebladerte voor blikken der wandelaars verscholen, haal de hij den brief uit z;ijn zak, scheurde de enveloppe open en las het volgen de: „Waarom hebt ge niet op de waar schuwingen gelet, die ge hebt ontvan gen? Men kent u niet, en (toch stelt men belang in u, omdat gij de zoon zijt van een braaf man, die zich door zijn arbeid een mooien naam heeft ver worven en onze industrie groote dien sten heeft bewezen. Men zegt u nog eens:" „long mensch, pas op!... Val niet in den kuil, dien men voor u graaft; en pas op de ijdelheid uwer moeder. Men wil u redden; nog eens, pas op!" De brief was niet onderteekend. Albert verkreukelde het papier met woede in zijn handen. Laster en leugen! zeide hij met Jholle stem; men wil mijn geluk verijdelen; men is jaloersch op mij! Hij scheurde het briefje in duizend stukjes, en strooide de snippers in den wind. Ja, ja, hernam hij het is laster! Men weet, dat ik Cécile bemin, en dat ik door haar bemind word, en men gebruikt schandelijke middelen om ons te scheiden! Verachting verdienen die pogingen! En toch, zeide hij en sloeg zich voor het hoofd. En hij slaakte een zucht en voegde er bij: O! zusjelief, waarom ben je niet bij mij? De jonge man begon weer te peinfi zen. Des avonds merkte men, dat hij stil en afgetrokken was, maar het was niet de eerste maal, dat hij zoo was. Zijn moeder en de dames de Prémorin Iet- Den volgenden dag werd gebruikt om toebereidselen voor de Itaüaansche reis te maken. Maar des avonds kon sche boter paar België en is tot de conclusie gekomen, dat de Belgische Regeering, die, zooals men weet, een extra inkomend recht op den invoer van boter heeft vastgesteld, daardoor voor ongeveer 18 millioen francs is benadeeld. Men is ervan overtuigd volgens de „Maasbode" met een georganiseerde smokkelaarsbende te doen te hebben. Het toezicht langs de grens zal dan ook aanmerkelijk verscherpt worden. HET AANTAL INWONERS VAN NEDERLAND. Nederland1 telt thans 8.3 millioen in woners. De hoogste geboortecijfers vertoonen digde mevrouw de Prémorin een nare tijding aan; zij had een brief van haar notaris te Parijs ontvangen, die haar noodzaakte naar Parijs terug te keeren; één dag moest zij te Dijon blijven. Het speet haar, mevrouw Lionnet en Albert te verlaten en niet naar Genua te kunnen gaan. Twee uur later geleidden Albert en zijn moeder de dames de Prémorin naar het station. Terwijl Albert zich met de bagage be zigheid, hoorde hij de stem vna juf frouw de Prémorin, die tot een ouden heer sprak, welke zeide: Over acht dagen, den twaalfden, zal het bal bij mijnheer Lancastan plaats hebben; zult gij er zijn? Zeker, wij zijn genoodigd. Het zal prachtig zijn! Zooals altijd bij dien Cresus. Albert fronste zijn voorhoofd. Wat! zij hadden uitnoodigingen voor een bal te Parijs, en hij wist er nitet9 van! Waarom? Eerst wilde hij het jonge meisje on dervragen, maar goed beschouwd, kon het vergeten zijn geworden; plotseling veranderde hij echter van idee, en zeide tot zichzelf: Ik zeg niets! Zij scheidden op het perron, schud den elkaar de hand en beloofden elkaar weldra te Parijs te zullen opzoeken. Brabant en Limburg, de laagste Zee land, Utrecht en Noord-Holland. MOND- EN KLAUWZEER IN DE BETUWE. Nadat geruimen tijd de Betuwe ver schoond was gebleven van moncb en klauwzeer, doen zich thans in die streek weder verschillende gevallen van die ziekte vperr. De voorgeschreven maat* regelen tegen verbreiding worden nauw keurig toegepast. n STILLE RONDGANG. i Op Donderdag 10 Mei 1934 Hemelvaartsdag. Verlrek 2 uur des namiddags. De Algemeene Nederlandsche Vrou wen Vredebond heeft het initiatief ge nomen om op 10 Mei a.s. Hemel vaartsdag 2 uur n.m. een „StïÜe Rondgang" door Den Haag te hou den. De bedoeling van dezen stillen rond gang is, dat duizenden wouwen, zon der onderscheid van politie ke of godsdienstige gezin d- t e, zich in aaneengesloten groepen van het Malieveld door de stad naar het Vredespaleis begeven. Bij de Parle mentsgebouwen gekomen, zal een depu tatie, namens de Nederlandsche Vrou wen en Moeders, een adres overhandi gen, waarin z:j nogmaals bij de Re geering, die door medeonderleeke- ning van het Kellogg Pact, den oorlog tot misdaad verklaarde aandringen, haar invloed te blijven aanwenden voor het verkrijgen van een internationale ordening, waarin Ree htspraak zaf gelden in plaats van geweld. o— TILBURGSCHE BIJENMARKT. De Tilburgsche voorjaars-bijenmarkt zal gehouden worden op Woensdag 11 April 1934 op het Tilburgsche Sport park aan den Goirlescheweg. De markt begint ongeveejr 9 uur. Aangevoerd kunnen worden bijenvol ken in korf en kast. Onder de aanvoerders worden geld prijzen verloot. De grootste kooper ont vangt een flinke geldpremie. Inlichtingen het Secretariaat, Spoor baan 50 te Tilburg. o UITVOER VAN KAAS NAAR ITALIË. Regeling vastgesteld. De Minister van Economische Zaken heeft een uitvoerregeling van Edam mer- en Goudakaas naar Italië vast gesteld. De uitvoer van deze producten naar genoemd land zal slechts zijn toege staan, indien de verzending vergezeld XVII. Een feest. Geneviève, te Parijs gebleven, was ongerust. Albert schreef haar dikwijls; maar zijne brieven meldden niet ales,, wekten haar wantrouwen op; en dwon gen haar om voorzichtig te zijn. Zij kende de graven de Prémorin nèet^ en toch was zij overtuigd, dat het ge luk van Albert in gevaar was. Die moeder en dochter kwamen haai! verdacht voor; mevrouw Lionnet was door den mooien naam verblind. Al les zeide Geneviève, dat, indien het huwelijk plaats had, groote spijt het gevolg ervan zou zijn. Hetgeen te Nizza voorviel, deed mijn heer Lionnet de schouders ophalen. En. wanneer Geneviève hem zeide: En toch, vader, als het eens ern stiger is dan gij denkt? Dan, kindlief, zal de vader zijn macht weten te gebruiken. Maar wij kunnen voorzichtig zijn; hou zou een gravin de Prémorin haar dochter aan Albert Lionnet, den zoon van een koop man, geven? 1 Geneviève riep »e;chter: Arme Albert! Arme Albert! Deze schreef aan zijn zuster, alvorens naar Italië te vertrekken. Hij schreef haar, dat de gravin ée Prémorin en haar dochter naar Parijs waren teruggekeerd. (Wordt vervolgd), j voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard AVONTUURLIJKE OMNIBUS- van het dorp Ta-fjord. i.ronr rxm.no.c- n 1 c in 1Q01 nt'fv.'nn FVon - l.'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1