Ho. 5424 Woensdag 11 April AVONTUREN VAN EEN DRIETAL. TWEEDE BLAD Radioprogramma. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BIJDRAGEN Voor ife Hinderen BEHOORENDE BIJ HET Geschiedenis van liet Land van Heusden en Aitena en den Bommelerwaard. 8. ,,Telonaim vero monetan... in o qui quid in jam dicta villa ad puoncum bannum sine districtum perdnere visum est in comitatis Humrori comitis in pago Teijsterbantia dicto." Deze gifte heeft daer na de Keajser Henrik bevestigt, en gebruijkt onder andere dese woorden. „Imo quicquid in Jam dicta Villa ad publicum bannum sine districtum pertinere Visum est, in comitatis mi- iochi comitis in page Te-ijsterbant dicto, situm, etc. Dit zijn ook bij na deselve woor den dewelke de voorn. Anssridus ge- bruijkt in zijn gifte an de kerke van Uutregt. „Ut autem locus prealictus in Dei servitio passet firmiers esse bibilus, jam dictis fratribus tradidi, quicquid visus fui habere in villa Thiele in pago 1 eijsterbant Cum omni famiiia Butk troph. de brab. preuv. pag.: Hieruut blijkt dat de Naam Teijster- band komt van een Dorp wel eer tijds gelegen hebbende omtrent Bom mel off Tiel. Dit graefschap is al bekend geweest omtrent het Jaer 700. Want zekere Suibertus zijnde met Willebrordus uut Engeland gekoomen, heeft op veele plaatsen en Dorpen van dit voorn.: graefschap gepredikt de Christelijke Religie, ja ook int land van Heusden gelijk int vijfde kapittel nader met al le omstandigheden zal verhaalt werden. Ja het is zeker, dat het voorn. Graef schap al voor het Jaer 700 een zeer heerlijke jurisdictie is geweest, en zij ne eijge Heeren gehad heeft, zijnde daer uut gesprooten groote geslagte ■en Heeren, en met Name den Graef van Holland en Gelderland, dewelke ter eer ster instantie niet meer als stadhouders en voogden waaren. Omtrent het Jaer 879 heeft geleeft zekere Meimoerdus (of Meingnardus, welkes zoon zoude genaamt zijn Eber- ardus) met toenaam van Teisterbant, dewelke gestelt werd onder de voog- djij van Gelderland. De Graaven van Teijsterband heb ben wel eertijds gewoont te Driel in de Bommelerwaard: ik hebbe mij laa- ten gezeggen dat het Kasteel, off een gedeelte daer van, aldaer ter plaatse nog werd gesien, alwaer een graef van Teijsterband zijne woninge zoude ge had hebben: zij hebben ook gewoont op een plaats, Avesaat genaamt, ge- ieegen tussen Bueren en Tiel; De Hol!. Cronijk spreekt daer van aldus divis 5 Cap. 12. Dirk de Ie Graaf van Hob land had eenen Broeder genaamt Wal- gerus Grave van Teijsterband en woon de bij Tiel in een Dorp geheeten Ave saat. In de selve Kronijk, divis. 7 Cap. 13, werd Dirk Grave van Holland in- gevoert aldus tegen den Biscop van Utregt, die hij in een slag gevangen hadde, te spreeken. „Voort zal mijn Here gelieven te weeten wat groote dankbaerheijd wij nu die van Uutregt bewijsen, van de groote weldaad en benificie, die haer- luijden mijn overoude Vader Dirk de eerste Grave van Holland gedaan heeft, want hij met zijn Broeder Walgert Gra ve van Teijsterbant wonende int Dorp van Avesaat bij Tiel, etc." Wilhelmus Heda verhaalt dit ook int leven van den biscop Hungerus en dat met dese woorden: „Quodqui hic Theodoricus minor na- tu fratra, habuerit Walgerum, sine Wal- ferim (Walfert) nonure, quem comita- tui Teisterbantiae ab codem Impera- tore praepositium, et se dese consti- tuisse in Avesato prope Ticlam etc." Int voornoemde Dorp legt tegen- woordigh nog een vervalle huijs zijnde als d'overblijfselen van een verva'.le ca- steel genaamt Vlietenburg zijnde een Leen van het Graefschap Culenburg, welk voornoemt Casteel gekomen is van de Jonkeren van Bueren. Te vooren int I Capittel is verhaalt dat omtrent het jaer 800 dit voorn. Graefschap Teijsterband afgescheijden is van het Graefschap Kleef en ge geven an Robbert, zijnde een jong ste zoon van Balduinus Grave van Cleef, welke Robbert alsoo de eerste is dewelke alleen is geweest Grave \an Teijsterband, nadat het van het Graef schap van Kleef was afgescheijden, hij veranderde het wapen van Kleef en voerde een schild van Lasuer met agt guide schepters: en traude Cunigundan de Dogter van den Graef van Huij, gelegen jegenwoordig int land van Luijk op de Maze. Dese voorn. Robbert is een dapper held in den Oorlog geweest, heeft an oen Keijser tegen de rebellerende Saxe- naers groote adsistentie gedaan, ja heeft dezelve helpen slaan en overwin nen, gelijk daerop slaan dese Latijnse gedigten van den kanonik strijttragius: „Nee minus illustri nixas virtute Robertus Magnanimae dextrae, pros- pera signa dedit. Ad misit Christy Saxonis ora jugum." (Wordt -vervolgd). DE WONDERLIJKE GESCHIEDE NIS VAN KONING GOUDBAARD. Oorspronkelijke vertelling van Karei van Wijdenas. V. Den volgenden morgen stond de koning heel vroeg en heel stil op, schreef een briefje, dat hij op de troon legde en waarin hij mededeel de, dat hij voor gewichtige, geheime staatszaken op reis was gegaan en kleedde zich vervolgens aan. Opdat niemand hem zou herkennen keerde hij zijn jas van gouddraad binnenste buiten en trok die zoo aan. Uit een kast diepte hij een heele oude ko ningspet op, waarin de mot zat, en zette die achterste voren op, met do klep naar achteren, zoodat natuurlijk niemand zou zien, dat het koning Goudbaard was. Het was nog heel koud op straat en nog maar nauwe lijks licht, toen de koning stilletjes het paleis uitsloop. Op het hoekje van de straat stond de scharensliep al te wachten met zijn karretje. Toen hij de koning zag aankomen, schoot hij in een onbedaarlijke lach en hij moest zich aan zijn karretje vasthou den om niet om te vallen. „Wat scheelt er aan vroeg de koning, die zag, dat de tranen den scharensliep over de wangen liepen. „O, Majesteit, ik durf haast niet naar U te kijken, want dan begin ik weer! U ziet er zoo potsierlijk uit, dat wij de heele stad achter ons aan zouden krijgen, als wij ons zoo ver toonden. Het volk zou denken, dat wij straatkunstenmakers waren. Nee, Majesteit, zoo gaat het niet!" De scharensliep haalde uit een klein kastje van zijn wagentje - een oud gelapt jasje te voorschijn, dat heel lang geleden misschien wel zwart was geweest, doch nu grasgroen was. Verder haalde hij ook nog een heel oude hoed, waarvan de rand was af gesneden, te voorschijn, hielp den koning de omgekeerde koningsjas uittrekken en het oude jasje aan doen, terwijl de koningspet vervan gen werd door het oude hoedje zon- DONDERDAG 12 APRIL. HILVERSUM 301.3 M. (A.V.R.O.) 8.00 Gramofoonmuziek. io.oo Morgenwijding. 10.30 Piano-Recital. Mies de Jong. 11.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 11.30 Zangvcordracht. Alt. 12.00 Lunchconcert met tusschenspel van Gramofoonmuziek. 2.15 Halfuur voor de vrouw. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.25 „Waarom zijn er on-elegante vrouwen?" door Amy Gros kamp-Ten Have. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Halfuur voor zieken en ouden van-dagen. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Radiotooneel voor de jeugd. 5.30 Dinerconcert door het Omroep orkest. 11.10 Dansmuziek door Ludwig Rüth en zijn concert. HUIZEN 1875 M. (K.R.O.) (N.C.R.V.) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. (K.R.O.) 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 KRO-orkest. (N.C.R.V.) Bespeling van het Studio-orgel. 10.45 Gramofoonmuziek. o— 10.15 10.30 I 1.00 11.20 11.50 3-30 4-3° 5.00 5-30 5-45 6.30 11.00 3-45 4.00 5.00 Plm. 10.20 VRIJDAG 13 APRIL. HILVERSUM 301.3 M. (V.A.R.A.) Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) Morgenwijding. (V.A.R.A.) Rolien Numan draagt voor. Orgelspel door Cor Steyn. Rolien Numan draagt voor. Zang. Netty Kloss, sopraan. Gramofoonmuziek. (A.V.R.O.) Lunchconcert. Gramofoonmuziek. Causerie door J. K. Budde. Piano-recital door T. Schwartz. Gramofoonmuziek. (V.A.R.A.) Gramofoonmuziek. Na schooltijd. De Notenkrakers. Gramofoonmuziek. Klein-VARA-orkest. Gramofoonmuziek. Sportuitzending. De Flierefluiters. Een halve eeuw socialistische arbeidsstrijd. Zang en muziek. (V.P.R.O.) Lezing. Concert. Cursus. Concert. Vrijzinnig Godsd. Persbureau. Vaz Dias. Anthonie Donker spreekt. (V.A.R A.) Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. (N.C.R.V.) Schriftlezing en meditatie. Gramofoonmuziek. Morgendienst. Het Ensemble v. d. Horst. Violen, cello- en piano. Politieberichten Gramofoonmuziek. Ensemble v. d. Horst. Liederen-recital door Willem Snoeks, tenor. Lezen van Chr. Lectuur. Concert door het „Haagsche Trio". Verzorging zender. Het „Haagsche Trio". Bespeling van het Studio-or gel door Daaf Lincy. Gramofoonmuziek. Tuinbouwhalfuurtje door A. J. Herwig. Politieberichten. Literair halfuurtje. Het Oratorium „Jephta" uit de Nieuwe Concertzaal van „Mu sis Sacrum" te Arnhem. 9.20 Vaz Dias. Gramofoonmuziek. o— 2-45 3-3o 4-3o 5-3° 5-55 6.00 ZATERDAG 14 APRIL. HILVERSUM 301.5 M. j (V.A.R.A.) (V.P.R.O.) (V.A.R.A.) E. Broekman herdenkt den ge boortedag van William Morris voor 100 jaar. Muzikaal allerlei. Drentsche uitzending. Dr. R« W. Jansen v. d. Berg, causerie. Voordracht. Herhaling S.O.S.-berichten, Vaz Dias VARA-varia. VARA-Orkest. Toespraak door K. de Jonge, VARA-Orkest. Vaz Dias. Orgelspel door Cor Steyn. Bont programma. Vroo'lijke gramofoonplaatjes. I HUIZEN 1875 M. (K.R.O.) -j te Valkenburg. A. Steger. 7.35 Gramofoonmuziek. f 11.15 Vaz Dias. der rand. De koningsjas en de pet werden zorgvuldig in het kastje van het karretje van den scharensliep weg gesloten. „Zoo is het beter, Majesteit, nu ziet U er uit, als een echte scharen sliep. En laten wij nu maar gaan, want het is mooi weer en ik heb net zoo'n gevoel, alsof er een heele- boel menschen zijn, die hun messen en scharen willen laten slijpen!" De koning had verschrikkelijk veel plezier. Af en toe mocht hij van den scharensliep het karretje duwen en luidkeels roepen: „Wie heeft er nog messen en scharen te slijpen?" Hoewel het nog vroeg in den mor gen- was en er nog weinig menschen op straat waren, duurde het niet lang! of er kwam een man naar hen toe, met zijn hoed diep over zijn oogen getrokken en de kraag van zijn jas hoog opgetrokken, zoodat er haast niets anders van hem te zien was. dan het puntje van zijn neus. Hij] haalde uit zijn zak een groot mes met een gouden heft te voorschijn eni Het was een Indiaan, die, na zich van het touw te hebben losgemaakt, langzaam naar de kinderen kwam toegestapt. Alleen een gordel van een vreemd geweven stof was om zijn lichaam geslagen. Nieuws gierig bekeek hij Frank en de meisjes; sprak hen aan in een onbekende taal, keerde zich toen naar zijn gezellen, hoog boven hem, wachtte, en dra daalden meer Indianen naar omlaag langs het lange touw*. De eerste, 'die kwam, was een meisje van hun leeftijd, en de eerbiedige manier, waarop de man, die beneden was, haar toesprak, bewees, dat zij de leidster van de troep was. 11. Ze toomde haar nieuwsgierigheid wat in, keek Frank onderzoekend aan, en sprak daarna Mary, in wie ze een rasge- noote herkende, op ondervragenden toon aan. Tot verbazing van de beide blanke kin deren boog Mary direct haar knie, toen het vreemde meisje gesproken had, en ant woordde, hoewel langzaam en moeilijk, op alles wat gevraagd werd. De onderdanige houding van Mary, die anders niet zoo makkelijk te vangen was, viel Frank en An op, en hoe ze het klaar speelde om de vreemde klanken te begrijpen, die het meisje sprak, was hun een raadsel. 12. Eindelijk keerde de vreemde Indi- aansche zich om, gaf eenige bevelen en vlug kwamen een paar mannen met wat vruchten en een kruik water, waarop de drie luchtreizigers als uitgehongerden aan vielen. Onderwijl vertelde Mary, wat zij wist. Nieuwsblad TOT DE 6.30 Sportpraatje d. H. Hollander. 7.00 Omroeporkest. 7.30 Engelsche les. Fred. Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.15 Aansluiting met de Stadsge hoorzaal te Leiden. Zang door het koor d. Mij. t. Bev. der Toonkunst te Leiden. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 Koor van Engelsche studenten. 10.00 Concert door Ludwig Rüth. 11.00 Vaz Dias. 8.00 Morgenconcert. 10.45 Leger des Heils-kwartiertje. 2.00 Cursus fraaie handwerken. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid voor de 'jeugd. 5.30 Piano-recital door B. Tjomsma. 6.30 Attentie voor de Chr. Sport organisatie in Nederland. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Politieberichten. 7.10 „De nieuwe wet op de huisin dustrie", door H. G. Munnik. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 NCRV Klein-orkest. 12.00 2.15 2.30 3.00 4.00 6.45 7.00 7-3° 8.00 8.30 9.00 9-3o 10.00 10.15 8.00 8.15 10.30 I 1.00 12.00 12.15 12.30 1.30 2.30 3.00 6.00 6.30 7.00 Plm. 7.15 7-3o 8.00 7.15 Vaz Dias. Gramofoonmuziek. 8.00 10.00 10.15 12.00 2.00 2.15 4.10 6.20 7.00 8.00 8.15 8.45 9.00 9-3o 9-45 10.00 11.30 Gramofoonmuziek. j Morgenwijding. Uitzending voor de arbeiders in de Continu-bedrijvefi. Klein-VAR A-Ensemble. Verzorging zender. Gramofoonmuziek. De Flierefluiters. Rotterdamsch Philharmonisch> Orkest. Rotterdamsch Philharmonisch.'- Orkest. Gramofoonmuziek. Overschakeling zender. Letterkundig overzicht door. A. M. de Jong. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Muziekuitz. voor fabrieken. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Halfuurtje v. d. rijpere jeugd', 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Verzorging zender. 4.15 De Kur-Kapel „Falcobergia'^ 4.45 Voordracht door Gerard Men sen. 5.00 Vervolg. De Kur-Kapel. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Boys. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 De KRO-Boys. 7.00 Politieberichten. 7.15 K.R.V.U. Spreker: Prof. Dr, 7.45 R.K.F.-kwartiertje. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Vaz Dias. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 „Tannhauser" van Wagner. 2e bedrijf. Uitzending uit den' Stadsschouwburg te A'dam. 9.45 Gedichten van Joost van den' Vondel op Johan v. Oldenbai;- neveldt. 10.15 „Tannhauser. (Vervolg). 11.20 Gramofoonmuziek. 10. „Het is een Indiaan", riep Mary, „iemand van mijn volk."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5