De Grootmoeder. FEUILLETON. Y eilingberichten. OPENING WATERGEMAAL VAN BABILONIËNBROEK. In het Waterschap „Het Noorder afwateringskanaal" is Vrijdagmiddag in het dorp Babiloniënbroek een belang rijk werk voltooid. Om 2 uur had daar de officieele opening en inbedrijfstelling plaats van een nieuwe electrische bemalingsinstal latie. De inschakeling had plaats door den chef-ingenieur van den Provincialen Waterstaat den heer Rulkens, in te genwoordigheid van het voltallig water schapsbestuur en vrij veel belangstel lenden. Wij merkten o.m. op den heer A. D. van Buuren, watergraaf-voorzit- ter; D. A. v. d. Schans, secr. te Dron- gelen enz. De heer Snijders, burgemees ter van Dussen, was door onvoorziene omstandigheden verhinderd. Zonder lange speechen daaraan te doen voorafgaan, werden de electro- motoren ingeschakeld en kwam het bedrijf in werking. Voor het Waterschap is hiermede een groote stap gezet. Zijn gebied, dat totaal ruim 6000 H.A. groot is, leed onder den overlast van het water gedurende een groote periode des jaars. Aan de opening van dit gemaal gaat een stukje geschiedenis vooraf. Sedert eenige jaren n.I. voeren de gemalen van de polders „Hakkeveld" en „Biesheuvel" het afgetapte water van die landen dat tot dusverre in de Alm werd gestuwd naar het waterschap ,,'tOud Land van Babilo niënbroek". Dit had tengevolge, dat men daar begon te protesteeren; im mers had men er weinig idéé in, om ten believe van Hakkeveld en Bies heuvel onderstroomd te worden. De oude watermolen, die in den pol der te Broek den overvloed moest weg werken was ten eenenmale van onvol doende capaciteit en bovendien was het ding afhankelijk van de nukken van Jan de Wind. Blies Jan hard, dan maalde de molen snel, maar anders lie pen de gronden spoedig onder water. Een flinke regendag was daar soms ge noeg voor. De protesten van het waterschap, waarvoor de naam officieel werd vast gesteld: het Noorderafwateringskanaal, hadden tot resultaat, dat de regeering zich bereid verklaarde 100 pCt. te be talen in de lopnen voor een in werkver schaffing uit te voeren nieuw afwa teringskanaal, terwijl 'het waterschap zelf een electrisch gemaal zou plaatsen. Men was zoo verstandig met deze voorwaarden accoord te gaan. Het plan- Rulkens werd ontworpen en goedge keurd, waardoor het afwateringsgebied twee maal zoo groot werd. Bijna een jaar heeft een flinke ploeg werkloozen arbeid gevonden bij' 't graven van het kanaal en den bouw van de kunstwer ken t.w. bruggen en duikers in het ge maal. Nieuw voor Brabant. Dit gemaal heeft een installatie die voor Brabant geheel nieuw is. Zij werd geleverd döor het ingenieursbureau L. Bekkering te 's Gravenhage, die be halve een normaal werkende pomp, ook gebruik maakte van een zgn. „vij zel". Deze vijzelbemaling is nieuw voor Brabant en wordt hier voor het eerst toegepast. Bij het proefdraaien werden de ma chines op hoogsten druk uitgeprobeerd. Men deelde ons mede, dat de resultaten alleszins bevredigend waren en zeker zal de bemaling straks afdoende in staat zijn de polders op elk gewenscht 57. De vaas heeft slechts den schou der geraakt; maar zij had op het hoofd van de juffrouw kunnen vallen, haar hevig kunnen wonden, ja, haar mis schien dooden. Mijnheer Lionnet beefde. Maar Geneviève, hoewel nog heel bleek, stond op en had1 een allerliefsten glimlach op de lippen. Mijn kind, verberg den dokter niets, zeide mijnheer Lionnet; voel je geen pijn? Niets, vader, in het geheel niets. Een knecht van mijnheer Lancastan was den koetsier van mijnheer Lionnet gaan waarschuwen, en weldra kondig de men vader en dochter aan, dat hun rijtuig voor was. De baron de Verboise kreeg vergun ning mijnheer Lionnet en Geneviève te vergezellen. Weldra waren zij aan den faubourg St. Antoine gekomen. Toen Geneviève, aan juffrouw de Pré morin denkende, naar haar half verbran den en bemorsten baljapon keek, zei- de mijnheer Lionnet: Arm kind, dat is de eerste maal, dat je een idee krijgt, om uit te gaan, peil te houden. De geheele machinerie is volauto matisch, d.w.z. dat de pompen in wer king komen zoodra het water een be paald peil heeft bereikt en automatisch uitschakelen als deze waterstand weer voldoende laag is geworden. De capaciteit van de pomp is 25 M3 van den vijzel 10 M3 per seconden. In den loop van den dag kwamen nog vele ingelanden en andere belangstel lenden het bedrijf in oogenschouw ne men. Het waterschapsbestuur kreeg heel wat welverdiende complimentjes te incasseeren. Waarheen met pnze watermolen? Bruin heeft zijn dienst gedaan, Bruin kan gaan! Dit bekende spreekwoord zou ook van toepassing zijn op den ouden water molen die zoo schilderachtig in de polder ligt. Hoe oud deze molen wel is, wist niemand te zeggen. Een feit is, dat hij jaarlijks honderden aan onder houdskosten eischt, veel meer dan het gemaal ooit zal vragen, verzekerde men ons. De weg zou dus zijn, het ding te sloo- pen of .eenvoudig te laten instorten, wat zoolang niet duren zou. Wij hoorden echter, dat de vereeni- ging De Hollandsche Molen pogin gen in het werk stelt om hem te behouden. „Als het niet te duur is", zeggen ze in Broek, „dan graag, want hij hoort zoo'n beetje tot het land". We zullen zien. De mensch wikt, 'tgeld beschikt. B. Ct. DRUNEN. Veiling van 19 April. Ceulemans 811 ct. p. kg. Goudreinet 3034 ct. per kg. Wijnzuur 912 ct. per kg. Brederode 1114 ct. per kg. Kleiperen 911 ct. per kg. Diverse stoofperen 810 ct. p. kg. Asperges 5364 per kg. Idem 2 2025 ct. per kg. Spinazie 23 ct. per kg. Witlof 58 ct. per kg. Idem 2 24 ct. per kg. Postelijn 1618 ct. per kg. Juin 331/2 ct- Per kg. Sjalotten 47 ct. per kg. Schorseneren 46 ct. per kg. Roode Kool 48 ct. p. stuk. Bloemkool 2022 ct. per stuk. Sla 2x/243/4 ct. per stuk. Sla 2 1—2 ct. per stuk. Aardbeien 21/23x/2 ct. per stuk. Knolselderij 13V2 ct. per stuk. Rabarber 13 ct. per bos. Selderij x/2l1/2 ct. per bos. Koelen 12 ct. per bos. Tulpen 35 ct. per bos. Radijs 121/2 ct. per bos. Pre ij 28 ct. per bos. Vergadering van den raad der ge meente WOUDRICHEM op Dinsdag, 17 April 1934, namid dags 2 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Jac. van der Lely. SecretarisWelEd. Heer Chr. van Rijswijk. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met het uitspreken van het for muliergebed. Alvorens tot het afwer ken der agenda over te gaan wijdt de de Voorzitter eenige woorden aan de nagedachtenis van wijlen H. M. de Koningin-Moeder en zegt dal ons en nu loopt het zóó af. Het spijt mij niet, vader, neen, ik ben zelfs blij, antwoordde zij. Ja, zij was Mij, en zij zou er wat voor gegeven hebben, haar broeder te overtuigen, dat zij, die men hem tot vrouw had willen geven, een kwaadaar dig schepsel was. Maar die woorden werden door de eigenliefde van den baron de Verboise geheel anders opgevat; hij verbeeldde zich, dat het jonge meisje gelukkig was, eenige uren met hem doorgebracht te hébben. Mijnheer Lancastan was verwonderd over de gebeurtenis, die zijn feest had gestoord; er werd beweerd, dat een kwaadwillige hand, om niet te zeg gen misdadige hand, de vaas had doen vallen. Maar wie was de dader? Op niemand viel de verdenking. Geneviève alleen bleef overtuigd, dat juffrouw de Prémorin de schuldige was. DE FAMILIE LIONNET. XIX. Vader Anselme. Sedert eenigen tijd was de oude krui er met grijzen baard van zijn plaats op den hoek van de rue Baret de- Jouy en de rue de Varennes verdwenen; een andere kruier, die ongeveer dertig jaar oud "kon zijn, had hem daar ver- land en volk haar veel verschuldigd is. Verschillende deugden hebben haar gesierd en welke voortreffelijke eigenschappen heeft zij niet aan den dag gelegd, eerst als echtgenoote van Koning Willem III, daarna als Konin gin-Regentes en ten slotte als Ko ningin-Moeder. Hij merkt op met welke groote toewijding deze edele Vrouwe heeft gewerkt aan de stof felijke-, zedelijke en geestelijke belan gen onzer natie. Groot was daarom bii haar verscheiden de teleurstelling en dankbaarheid vervult ons als wij aan het welbestede leven van Konin gin Emma terugdenken. Met eerbied zal h^t nageslacht steeds over deze Vorstin spreken, die haar taak met voorbeeldige toewijding heeft ver vuld. Daarna worden door den Secretaris de notulen gelezen der vergadering van 30 Januari j.l., welke onveran derd worden vastgesteld. Ter tafel komen vervolgens de vol gende ingekomen stukken Schrijven van Gedeputeerde Sta ten d.d. 31 Januari j.l. houdende machtiging om te ontvangen de in komsten, op de begrooting voor 1934 vermeld, voor zoover betreft de be dragen in 1933 voor dezelfde posten geraamd en om uit de posten dier begrooting uitgaven te doen tot de helft der bedragen in 1933 voor de zelfde posten geraamd, voor zoover zij strikt onvermijdelijke uitgaven betref fen. Proces-verbaal van kasopneming bii den gemeente-ontvanger d.d. 20 Maart j.l., aangevende in inkomsten een bedrag van f125985.21, in uit gaven een bedrag van f119779.54, zoodat in kas was f6205,67. Schrijven van alsvoren d.d. 28 Fe bruari j.l. G. No. 293 houdende me- dedeeling, dat bii Koninklijk Besluit van 16 Februari 1934 No. 32 goed keuring is verleend aan het raads besluit tot heffing van oj>centen op de hoofdsom der Gemeentefondsbe lasting. Provinciaal-blad No. 19 van 1934 d.d. 26 Februari j.l. houdende wijzi ging van het besluit tot regeling van de bezoldiging van de ambtena ren van den Burgerlijken Stand. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 28 Februari j.l. tot handhaving van het besluit van den raad dezer ge meente d.d. 10 Augustus 1933, waar bij de aan C. A. Struick te 's-Graven- hage in eigendom toebehoorende wo ningen in de Nieuwstad, gemerkt A. Nos. 168, 169, 170, 172 en 176 onbe woonbaar zijn verklaard. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het laatste stuk merkt het lid Kuijpers op, dat hij daaruit heeft vernomen, dat na mens den eigenaar der woningen ze kere G. Struik een rapport heeft overgelegd aangaande den toestand der door den raad onbewoonbaar ver klaarde woningen. Hij vraagt den Voorzitter of deze persoon dezelfde is als de gemeente-opzichter, hetwelk de Voorzitter bevestigend beant woordt. In verband daarmede zegt het lid Kijpers, dat het hem zeer tegenstrijdig voorkomt, dat een amb tenaar der gemeente door het indie nen van rapporten of het geven van voorlichting optreedt tegen een door den raad genomen besluit en vraagt hij of het niet mogelijk is daartegen maatregelen te nemen. Het lid Van Wendel de Joode zegt, het met den heer Kuijpers eens te zijn, doch is van meening, dat de betrokken persoon in deze aan gelegenheid niet kan geacht worden te hebben gefaudeerd, aangezien hem aangaande het bewust geval waar schijnlijk geen advies van B.. en W. is gevraagd. De Voorzitter zegt, dat den op zichter in dit geval geen advies is ge vraagd, doch dat deze aangelegenheid vangen. Elkeen verwonderde zich over zijn verdwijnen, maar sedert veertien dagen sprak men niet meer over hem. De oude man had zijn plaats veran derd en was naar een andere wijk ge gaan. Na den moord, die op de villa des Tralches was gepleegd, en de inlich tingen, die hij van de oude boerin had ontvangen, had vader Anselme langen tijd nagedacht. Hij was zeker aan het zoeken van het een of ander. Wat wilde hij ont dekken? Het vervolg van ons verhaal zal het den lezer leeren. Maar was hij belast met een zending van vertrouwen, en betaald om die te vervullen, of han delde hij voor eigen rekening? Wij moeten zeggen, dat hij op den hoek van de rue Barbet-de-Jouy een post had ingenomen, om alles af te zien, en nu hij die had verlaten, een andere had ingenomen, om zooals hij dacht nog beter punt te hebben. Denzelfden dag, waarop zijn opvol ger zijn plaats innam, bracht hij zijn bankje naar de Rue du Faubourg-Saint- Antoine over, eenige passen van het huis en de werkplaatsen van mijnheer Lionnet. Nu zou hij over de familie Lionnet en voornamelijk over juffrouw Gene viève waken. Hij bemerkte weldra, dat ernstige be langen bij de familie Lionnet in het spel waren, belangen waarvan Geneviève het vroeger wel met hem is besproken. Het lid Spiering vermeld, dat de betrokken persoon in dit geval geen advies heeft gegeven met vermelding van zijn kwaliteit als gemeente-opzich ter, hetwelk voorheen wel eens het geval is geweest. Het lid Kuijpers is er voor, dat maatregelen worden getroffen, dat in de toekomst dergelijke dingen uitge sloten zijn en zou de instructie van den betrokken ambtenaar zoo nocdig in verband daarmede willen herzien. Het lid Schaap merkt nog op, dat de betrokken joersoon ook opzichter over de bedoelde woningen is en deze toch op verzoek van zijn werkgever dienaangaande wel inlichtingen en adviezen mag verstrekken. Zijns in ziens heeft hii hierdoor niet gehan deld tegen het raadsbesluit en mag ieder zijn eigen meening zeggen. Vervolgens komt ter tafel een schrijven van de Werkcommissie uit de Moderne Arbeidersbeweging voor de bestrijding van de werkloosheid in Noord-Brabant d.d. 21 Februari j.l. waarbii wordt toegezonden een op de provinciale vergadering aan genomen motie betreffende handha ving der bestaande steunnormen en werkverschaffingsloonen en de mede werking der Regeering inroept om het financieel mogelijk te maken, dat door uitvoering van groote werken en de bevordering van locale werk verruimingsplannen de werkloosheid te verminderen, en de bestrijding van de werkloosheid en de gevolgen daar van onder de jeugd voort te zetten. De Voorzitter deelt mede. dat B. en W. voorstellen het schrijven voor kennisgeving aan te nemen en zoo mogelijk met de daarin vervatte wen- schen rekening te houden. Het lid Kuijpers stelt de vraag of het niet mogelijk is, dat de raad zich voor de motie uitspreekt, aan gezien toch steeds wordt gezien, ge tuige de steun op land- en tuinh bouwgebied en zooveel meer, dat door het voeren eener krachtige actie meer bereikt kan worden. Hij is van meening, dat het zeer gewenscht is, dat de motie van de betrokken com missie door den raad wordt onder steund, waardoor te dezen opzichte bij: de Regeering meer. kracht kan worden ontwikkeld. Te meer daar de de motie vervatte conclusies geen hooge eischen vermelden, doch het in hoofdzaak gaat om te trachten voor Noord-Brabant meerdere werkverrui ming te verkrijgen, waarvoor nog verschillende objecten aanwezig zijn en ook onze gemeente daarmede ten zeerste gebaat zou kunnen zijn, stelt hii voor aan de betrokken motie adhaesie te betuigen. Het lid Schaap zegt, dat hii zijn stem niet kan geven aan het betui gen van instemming, aangezien hii zich ten opzichte van de daarin ver melde onderwerpen niet wil binden en in voorkomend geval elk onder werp afzonderlijk wil bezien. Het lid Van der Wiel zegt, dat het geenszins de bedoeling is. dat door zijn stem1 aan adhaesiebetuiging te verleenen, ook daarmede zou wor den te kennen gegeven dat men in de toekomst voor elk daarin ver meld onderwerp zou moeten stem men. Het lid Spiering ziet er ook geen enkel bezwaar in zijn instemming aan de motie te geven. Het lid Van Wendel de Joode blijft •tfan meening, dat men dan evengoed zijn stem 'kan geven aan het voorstel van B. en W., dat toch hetzelfde inhoudt. Na nog eenige bespreking wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten aan de motie instemming te betuigen. Tegen stemden de leden Van Wen del de Joode, Schaap en Holster. Op voorstel van B. en W. wordt vervolgens onder de gebruikelijke voorwaarden met algemeene stern- middelpunt was. Hij was nog altijd onder den indruk, dien hij had ondervonden, toen hij aan de oevers van die Marne juffrouw Gene viève had ontmoet; sedert dien tijd kon hij niet aan haar denken, zonder ontroerd te worden; en hetgeen men hem van dat lieve, bevallige, gedistin geerde meisje had verteld, deed hem haar eeren. Maar wat hij niet begreep was, dat het lieve kind, dat schoon en goed was als een engel, dat overal zoo werd ge prezen, dat door iedereen bemind, aan gebeden werd, door haar moeder werd verafschuwd, die integendeel trotsch op zoo'n dochter moest zijn. Neen, dat be greep hij niet. Wat beteekende dat? Was dat niet geheel' in strijd met de natuur? Een moeder, die haar kind niet be minde! En hij begon zichzelf af te vragen, of mevrouw Lionnet wel wezenlijk de moeder van Geneviève was. Vader Anselme droeg nog altijd het zelfde costuum, slechts had hij twee derden van zijn baard laten afknippen. Hij had tot zichzelf gezegd; dat juf frouw Geneviève hem aan zijn langen 6aard kon herkennen, en hij wilde niet, dat zij i n hem den man zou herkennen, dien zij aan de Marne had gezien en die getuige van de gebeurtenis was ge weest. Terwijl hij wachtte op de boodschap- men besloten tot inwilliging van een verzoek van de Gymnastiekvereeni- ging alhier d.d. 7 Maart j.l. om op Woensdagavonden van 7 tot 10 uur gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der ie Openbare School. In dit verband deelt de Voorzitter mede, dat door B. en W. een rege ling is ontworpen en vastgesteld, dat door de betrokken vereenigingen, welke gebruik maken van het gymna stieklokaal. voor vergoeding van licht en kosten van schoonmaken een be drag van fo.25 per avond moet wor den betaald en bii uitvoeringen enz. fo.50 per avond. De raad gaat hiermede acoord. Naar aanleiding van gemeld ver zoek heeft nog een bespreking plaats betreffende het gebruik van het be trokken lokaal door werkloozen, waaruit komt vast te staan, dat dit gebruik niet altijd volgens de eischen plaats heeft gehad, doch dat dien aangaande ook wel wat overdreven is. Aan de orde komt vervolgens een schrijven van het Gemeentebestuur van Almkerk d.d. 19 Februari j.L houdende verzoek instemming te wil len betuigen met een door dat Ge meentebestuur aan Burgemeester en Wethouders van Gorinchem gericht schrijven om in verband met het ver voer van producten naar de veilingen in de groote steden de veerboot des morgens één uur vroeger vanuit Sleeuwijk te doen vertrekken. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten aan dit verzoek adhaesie te betuigen. Daarna komt ter tafel een schrij ven van het Gemeentebestuur van Go rinchem d.d. 12 Januari j.l. waarin wordt medegedeeld, dat regelmatig kinderen uit deze gemeente afkom stig, scholen voor gewoon en uitge breid lager onderwijs bezoeken in de gemeente Gorinchem, als gevolg waarvan die gemeente wordt belast met uitgaven ten behoeve van deze gemeente. In verband daarmede ver zoeken zij den Raad te willen voor stellen met de gemeente Gorinchem een gemeenschappelijke regeling aan te gaan betreffende de toelating van leerlingen uit deze gemeente op ge melde scholen in de gemeente Gorin chem, overeenkomstig een bij het schrijven gevoegd ontwerp-'besluit. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen deze gemeenschap pelijke regeling aan te gaan, aange zien het anders zou kunnen voorko men, dat de kinderen uit deze ge meente niet meer in de gelegenheid zouden worden gesteld de openbare lagere en uitgebreid lagere scholen in de gemeente Gorinchem te kun nen bezoeken, terwijl de gemeente thans volgens wettelijk voorschrift toch ook moet bijdragen voor de leer lingen, die in gemelde gemeente zoo danige bijzondere scholen bezoeken. Na eenige bespreking wordt met al gemeene stemmen besloten de ge meenschappelijke regeling, waar van voorlezing plaats heeft, met de gemeente Gorinchem aan te gaan, on der bepaling dat zal worden ver zocht artikel 2 zoodanig te lezen, dat er steeds voor de leerlingen de zer gemeente gelegenheid tot plaat sing zal bestaan. Vervolgens wordt voorlezing ge daan van een op verzoek van B. en W. door de Nederlandsche Hei- de-Maatschappii opgemaakt te be grooting van kosten met advies be treffende het bii wijze van werkver schaffing uitvoeren van baggerwerken aan den linker Maasoever ten oosten van het veerhoofd onder deze ge meente, waaruit blijkt, dat de begroo ting voor arbeidsloon bedraagt f 2 500 en voor andere kosten f 900. (Wordt -vervolgd). pen, die men hem zou geven, standi hij bij de deur van een wijnhuis, waar een zeker aantal werklieden van het huis Lionnet zich een weinig verpoos den. Zijl vatten voor vader Anselme dadelijk vriendschap op, en waren heel welwillend jegens hem. Hij deed dan voor dezen en dan voor genen boodschappen, dikwijls voor niet, daar hij niet voor alle kleine loop jes betaald Vilde worden. In andere gevallen zeide hij, wanneer men hem vroeg, hoeveel men hem ver schuldigd was: Geef mij, wat ge wilt, En wanneer men hem, naar zijn mee ning, te veel gaf, hetgeen dikwijls ge beurde, nam hij het niet aan; hij nam er zijn deel af en gaf het overige te rug. Zeker verdiende hij niet veel, maar hij had ook weinig noodig! om te leven. Voor ontbijt vergenoegde hij zich met brood en kaas en dronk er een glas wijn bij. Nooit gebruikte hij sterken drank; in alles was hij even matig, zoodat de werklieden van hem zeiden: Vader Anselme heeft geen enkel gebrek; hij is een philosoof en alleen even wijs als dje zeven wijzen te za- men. Wanneer zijn vrienden hem verzoch ten mee te drinken, zeide hij: Ik drink niet gaarne meer dan een glas wijn bij eiken maaltijd. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6