Dit nummer bestaat uit 3 bladen Veehouders Firma COOPS A. VERSCHUUR BAERT Zuidvruchteni t A. BA AI JENS, De Grootmoeder. M U D O RODENT Agentschap van it Amsterdaaschc Bank Jf.V-, Amsterdam Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. GORINCHEM. Naar het Land van Heusden en Altena. No5429 Vrijdag 27 April 1934 Gebruikt daarom steeds onze FEUILLETON. 5.2). bikhiyzn Co'; Buk jt.V. telep. No. is Raamsdonksveer. I Ik dacht het gevonden te heb ben, door te denken, dat mevrouw Li- onnet juffrouw Genevièves moeder niet |is. •a;-3. fÉlli UND van alteha Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang. DROESPOEDER per pak f 0.75 ZOGPOEDER per pak 0.75 KIPPENPOEDER per pak 0.75 NAVUILPOEDER per dubbel p. ,0.75! KWALSTERPOEDER per pak 0.75 SPENENZALF per groote bus 1 00 Capsules tegen Leverboth of ongansch bij Schapen. DROGISTERIJ Hij, die voor anderen een tocht wil voorbereiden naar plaatsen, waar de natuur zich met een overdaad van bloemen in feestgewaad zal steken, krijgt 'zelf niet het allermooiste te zien. En dat is natuurlijk want kwam hij wat zijne voorbereiding tijdens den vollen bloei dan zou dat mosterd na den maaltijd' worden omdat de belang stelling dan te laat zou zijn gewekt om den besten tijd te kunnen kiezen. En zoo zitten wij thans in het Land van Heusden en Altena op een tijdstip dat er wel mooie bloesems van vrucht boomen zijn te zien, maar de echte, volle bloeitijd moet toch nog komen. Wie van bloeiende boomgaarden hoort spreken, denkt aan de Betuwe. En terecht. Daar heeft men dikwijls boomgaard naast boomgaard met wit en rose bedekte hoornen. Zoo nog niet in het Land van Heusden en Altena. We zeggen nog niet, want 'tzal' niet heel veel jaren meer duren of de streek tusschen Bergsche Maas en Merwede evenaart de Betuwe wat hoe veelheid boomgaarden betreft. En wan neer het zoover zal zijn gekomen dan zal de Betuwe stellig een groot ge deelte van haar in den bloeitijd be zoekend publiek moeten afstaan aan het Land van Heusden en Altena, dat zeker wat variatie in het landschap oetreft ver boven de Betuwe uitgaat. We willen eens een tochtje per auto gaan maken vanaf Rotterdam naar het Land van Heusden en Altena en dit dan doorkruisen. Van Rotterdam uit rijden we langs den Dordtschen straatweg naar Dor drecht. Bij het veer te Zwijndrecht neme men een kaartje voor z.g.n. door gaand verkeer voor het veer bij den Kop van het Land. Men krijgt dan een kaartje, dat zoo wel geldig is op het veer van Zwijndrecht naar Dordrecht, als op dat van het Dordtsche eiland naar het Land van Altena, welk kaartje slechts een paar stuivers meer kost* dan 'één, dat uitsluitend bestemd is voor den overtocht van Zwijndrecht 'aar Dordt. In Dordrecht wordt men veilig beloodst door de wegwijzers van den A.N.W.B., welke reeds bij de aanlegplaats van het Zwijndrecht- ache veer aangeven, welken weg men moet volgen, om bij het ongeveer 8 Kilometer verder gelegen veer „Kop van het Land" aan te komen. Laatst genoemd veer vaart om de 20 minuten. Aanvankelijk is de weg, na Dordrecht vrij smal, maar weldra komt men op een mooien beton-weg, welke linea recta naar den veersteiger voert. Aan den overkant volgt men den dijk linksaf. Aan de rechterhand heeft men dan het wijde landschap van den Biesbosch, links ligt als een zilveren lint de Merwede, met daarachter de pittoreske silhouetten van torentjes en molens, watertorens en huizen van Slie- drecht en Giesendam. Rechts is het Het radicale Muizenverdelgingsmiddel f 0.45 per doos. Ratten-Vergif Finale opruiming Snelwerkend Doodelijk f 0.50, f 0 90 per doos DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. land geel bespikkeld door de dotter bloemen en links schiet wuivend riet omhoog. Vooruit komt al spoedig het aardige beeld van Werkendam in zicht, met zijn roode daken, zijn toren en zijn molen. In Werkendam gaat men over de ophaalburg, dan links langs de haven, dadelijk daarop weer rechts over den dijk, welken men kort daarna rechtsaf verlaat. Achter Werkendam komt men dadelijk in een streek, waar vele vruchtboomen in bloei staan, maar welke zonder deze extra attractie, toch al een bezoek dub bel en dwars waard zou zijn. Juist bij het fort komt men op den grooten weg van Utrecht naar Breda, een groo- tendeels betonnen weg, welke via Nieu- wendijk naar de brug bij Keizers- veer voert. Men rijdt hoog over de Bergsche Maas en krijgt dan Geertrui- denberg in het zicht. Even wordt een bezoek gebracht aan dit merkwaardige oude stadje om daarna weer via de brug over ;de Maas bij Keizers veer terug te keeren naar het Land van Heusden en Altena. Op den grooten straatweg zijnde neemt men bij het eerste kruispunt van wegen den grint weg rechts, die naar het Dorp Dussen voert. Daar slaat men links den pro vincialen weg op om dan den eersten weg rechts te rijden, aan welken weg reeds mooie boomgaarden zijn gele gen en waaraan tevens eene kweeke- rij van vruchtboomen, die stellig het bewijs levert dat de Dussensche grond voor het kweeken van vruchtboomen de noodige geschiktheid ruimschoots bezit. De weg loopt weer uit op den geasphalteerden provincialen weg die leidt langs het Dussensche kasteel, een bouwwerk van zeer ouden datum, dat hélaas thans in een zeer vervallen toe stand Verkeert. Doorrijdende langs de Dussensche baan komt men in het dorpje Meeuwen, dat den eenigen ker senboomgaard van het Land' van Heus den en Altena bezit en die dan ook in den kersentijd honderden liefhebbers van kerseneten uit geheel West-Noord- brabant tot zich trekt. Zeker is het merkwaardig dat men zich in het Land van Heusden en Altena zoo ijverig toelegt op den aanleg van peren- en appelboomgaarden en men er zoo gced als niet aan denkt om kersenboomgaar den in te poten, zulks niettegenstaande het bewijs meermalen is geleverd dat kersenboomen het in die landstreek zeer goed doen. Eenige kentering is echter wel waar te nemen, want te Drongélen is een paar jaren geleden j een kersenboomgaard aangelegd, die tot nog toe, wat den groei der boomen be treft, wel aan de gestelde verwachtin Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van UitlotingenJ Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA gen beantwoordt. Meeuwen wordt doorgereden. V.'ak tegen Meeuwen aan aan den Oost kant treffen we een paar mooie boom gaarden. We rijden verder over den provincialen weg; links in de verte het dorpje Babyloniënbroek en rechts op eenige honderden meters afstand Drongelen. Aan beide zijden van onzen weg ligt voornamelijk weiland, maar ook liggen er akkers bouwland die door hun qualiteit schitterende oogsten opleveren. Men vindt hier uitnemende qualiteit vee, meest zwartbont dat ech ter meer en meer vermengd wordt met roodbont slag, hetgeen zijn oorzaak vindt in de immer groeiende Bossche Abrikozen per pond 50 cent Appelen 34 Peren 30 Rozijnen 28 Pruimen 25 - Botermarkt 88 HEUSDEN. 58. Maar wanneer zij aanhielden, dronk hij, na met hen geklonken te heb ben, een halt glas water en wijn. Na verloop van een maand, was va der Anselme door elkeen in den fau bourg geacht. Mijnheer Lionnet, die zijn werklieden over hem hoorde spreken, wildé hem goed doen. Hij had bedienden genoeg om zijn boodschappen te doen, en toch wilde hij zich zooveel mogeliijk van den kruier bedienen. Van toen af, alleen door het huis Lionnet, kon vader Anselme goed le ven, ja, zelfs geld oversparen. De goe de man sprak weinig en scheen niet nieuwsgierig te zijn; maar toch luis terde hij goed toe, en wanneer de werklieden onder elkaar over de fa milie Lionnet spraken, verloor hij geen woord. Hij had gehoord', dat mevrouw Li- onnet en haar zoon eenigen tijd te Nizza waren gaan doorbrengen. Hetgeen de boerin te Nogent-sur- Marne hem had medegedeeld over de familie, werd te Parijs door de werk lieden herhaald'. Allen wisten, hoe juffrouw Geneviève door haar moeder werd behandeld1, die slechts oogen had voor haar zoon. Die voorkeur was onbegrijpelijk. Gelukkig voegden de werklie den er bij wordt onze lieve juf frouw getroost door haar vader, die haar steeds zacht behandelt. De pa tróón schenkt tenminste aan geen van beiden de voorkeur. Rechtvaardigheid gaat bij hem boven alles. I Het moet, dacht de kruier, j waar zijn, om ten minste den afkeer van mevrouw Lionnet te kunnen ver klaren, dat Geneviève haar dochter niet is. Mijnheer Lionnet kan ook een eerste vrouw gehad hebben en zijn tegenwoordige vrouw kan Geneviè-ve's stiefmoeder zijn. Vader Anselme was blij, dat hij dit had uitgevonden. Eens, toen de werklieden over me vrouw Lionnet spraken, die weldra van Nizza zou terugkeeren, vroeg de kruier: Is zij mijnheer Lionnet's tweede vrouw Mijnheer Lionnet is nooit weduw naar geweest. Zoo! zeide vader Anselme en hernam: Misschien weet ge het niet ze ker.... Ik weet het zelfs heel goed, antwoordde de werkman daar ik sedert twee en dertig jaar aan de fa briek verbonden ben en ik den patroon j als jongmensch gekend heb, toen hij nog bediende was bij de firma Gau- train en Co. veemarkt, waar voornamelijk roodbont Vee wordt aangevoerd: We zijn nu het dorp Eethen gena derd, waar we wel de mooiste boom gaarden in het geheele Land' van Heus den en Altena aantreffen n.l. die van de familie Branderhorst. Het is wer- Zoodat gij, mijnheer Chéron, zijn huwelijk hebt bijgewoond? Neen, mijnheer Lionnet is te Bor deaux getrouwd.... Juffrouw Geneviè ve is nu bijna twee en twintig jaar oua. De grijsaard durfde niet meer vragen. Hij nam zijn plaats op zijn bankje Weder in en bleef nadenken. Eerst dacht hij de reden voor het gedrag van mevrouw Lionnet gevon den te hebben, maar hij had zich ver gist En nu was de vraag weer voor hem verrezen. Telkenmale herhaalde hij in zichzelf: Juffrouw Geneviève is in haar twee-en-twintigste jaar. Eenigen tijd daarna ging de meubel maker Chéron verhuizen. Een kar was niet noodig, daar de in- boedel slechts naar het naaste huis gebracht behoefde te worden, j De werkman vroeg vader Anselme of hij zich met zijn verhuizing wilde be- t lasten, en zich door twee anderen la ten helpen. I Heel graag, antwoordde de man. Het werk werd vlug en handig vol bracht en alles was zoo gauw in or de, dat vrouw Chéron verbaasd stond. En zij wilde haar dankbaarheid en tevredenheid te kennen geven door den kruier te eten te vragen. Na lang aan dringen nam hij aan, en wist na het eten het gesprek heel handig op de fa- milie Lionnet te brengen. Verleden, toen ik vroeg, of mijn-1 heer Lionnet reeds weduwnaar is ge weest, waart ge zoo verwonderd: O ja, dat herinner ik mij; ja, ik was erg verwonderd. Ik ben op die gedachte gekomen, omdat de wijze van handelen van me- vrouw Lionnet zoo- bijzonder was,, dat... Ja, buitengewoon. I Ja, dan zou het wezenlijk wel te begrijpen zijn; maar het is niet zoo. Dan vat ik het niet... Noch gij, noch ik, noch iemand anders kan het begrijpen, vader An selme. Na een korte stilte antwoordde de kruier: Mijnheer Chéron, denkt ge niet, dat er. het een of aijder geheim in de familie Lionnet bestaat? Neen, dat denk ik niet; waarom? Wel, ik weet het niet. Is juffrouw Geneviève te Parijs geboren? Neen, te Marseille. Te Marseille! herhaalde de kruier met een bijzonder accent. Hebben mijnheer en mevrouw Lionnet te Marseille gewoond? Ja, ongeveer twee jaar. O! Voordat hij compagnon in de fir ma Gautrain Co. was, was mijnheer Lionnet daar reeds verbonden, werd goea betaald en genoot het volle ver trouwen zijner patroons. Hij kreeg de kelijk voor boomgaardliefhebbers dé moeite waard om uit de auto te stap pen en deze boomgaarden eens goed te bezichtigen. Men kan dan zien hoe een rendeerend boomgaardbedrijf er uit behoort te zien. Langs den Kleiberg rijden we ver der naaf Genderen. Hier bevinden zich niet zoozeer boomgaarden als wel groe pen vruchtboomen bij de groote en! kleine boerderijen, die juist nu in denl bloeitijd aan het dorpje zulk een be hoorlijk aanzien geven. Den provincialen weg steeds vol gend komen we aan de groote 700 Meter lange brug over de Maas. We riiden deze over om een bezoek la brengen aan Heusden, dat op ongeveer een Kilometer afstand van den zuidkant der brug is gelegen. Heusden met zijn1 schitterend Stadhuis, waarin vóór l! Januari j.I. ook het Kantongerecht on derdak vond, met zijn mooie Pro- testantsche Kerk en met zijn antieke: gevels, is ruim gebouwd en altijd' nog de voornaamste plaats in het Land' van Heusden en Altena. Men vindt er meer dere uitstekende café's, die den toe rist alle comfort bieden. We gaan Heus den weer verlaten, rijden over de groo te brug terug en aan het eind van' deze gekomen slaan we rechtsaf, om dan recht door rijdende over de z.g.n. Draaibrug, die over het Heusdensché Kanaal is gebouwd, even het Eiland! Nederhemert met zijn Kasteel en zijn moot geboomte door het rooien van tal van mooie oude boomen is echter heel veel natuurschoon verloren! gegaan te kunnen bezichtigen. Teruggaande moeten we weer de Draaibrug passeeren. Even over de brug slaan we rechtaf den Hoogew Maasdijk op, die we maar steeds moe ten houden om het veer aan den Kop idee filialen te Bordeaux, Marseille en Algiers op te richten en werd met het uitvoeren der plannen belast. Ter wijl hij te Bordeaux was, om de maga zijnen te openen, leerde hij een mooi meisje kennen en huwde haar; me vrouw Lionnet deed een mooie partij; want zij bracht geen cent geld ten hu welijk. Daarna werd mijnheer Lionnet naatl Marseille gezonden, waar hij twee jaar en eenige maanden bleef; in dien tijd kwam juffrouw Geneviève ter wereidl Te Marseille scheepte mijnheer Li- onnet zich in naar Algiers, en daar schonk mevrouw Lionnet haar man een! zoon, Albert Lionnet, onzen jonegni patroon. De oprichting der succursalen door mijnheer Lionnet, had een vooruitgang van het huis tengevolge en bezorgde groote voordeelen aan de associés, die in mijnheer Lionnet een compagnon! hadden gekregen. De kruier had met schitterende oogen toegeluisterd. Dat is goed, zeide hij; in dien mijnheer Lionnet nu rijk is, heeft hij het wet verdiend. Hij weet ook een goedi gebruik: van zijn geld te maken. Wij: alteni werken zoo gaarne voor hem en wij zouden niet gaarne bij een anderen pa troon gaan. Hij is de vriend', de vadieq der werklieden. (Wordt vervolgd.) i. - - voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bomielerwaard -v -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1