Ho. 5429 Vrijdag 2? April. Ja, natuurlijk, M. NORT aé een óoifeezina WONDER BOVEN WONDER! (3t>eztnetcüaend met- awenö - nc/ie orincnem. TWEEDE BLAD mijn BRIL is van GORINCHEM, Zusterhuis 6. mam Gediplomeerd Opticien. B. E. S. PETROLEUM GASKOOKSTEL. VEILIG - SNEL - GOEDKOOP. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. '1§s% COSTUMES, JAPONNEN, BLOUSES. COSTUUMROKKEN. ENZ. in alle modellen en MANTELS MANTEL-COSTUMES JAPONNEN BLOUSES COSTUUMROKKEN voor Q0R1NCHEM en OMSTREKEN alléén verkrijgbaar! Géén Walm!! Géén Reuk Géén Roet!! Brandt 7 volle uren op I Liter Petroleum. Géén ontploffingsgevaar Nooit verstoppen! Géén pitGéén slijtage S;* V'! 7 '/A; Zoo'n uitgebreide, modieuze collectie JVjANTELS, IMANTEI prijzen, vindt U nergens. Is het dan niet begrijpelijk, dat men méér en méér gaat inzien, dat men het gemakkelijkst én het voordeeligst koopt bij ATHMER-MARTENS rayé-travers en angora van f 7,75 tot f 38,50 bouclette en georgette fantasie van f 9,25 tot f 29,75 georgette, crêpe imprimé, enz. van f 2,60 tot f 27,50 toile de soie, organdinette van f 0,98 tot f 6,50 sportieve modellen, lichte en donkere tinten van f 0,98 tot f 5,75 JEnorm warintevermogen. BEHOORENDE BIJ HET Ificuwsblail MW—TT II— I JIIB II I I I T—1n—TlTnWf— Vervolg Raadsverslag WIJK EN AALBURG. De Voorzitter merkt op, dat in ieder geval toch, deze verordeningen ook nog ter inzage hebben gelegen. De heer Bouman kan niet voor in deeling in klassen stemmen, de dooden moeten allen voor een en denzeliden God verschijnen, zonder verschil van rang of stand. De Voorzitter meent, dat de heer Bouman er toch ook wel voor zal zijn, dat rechten worden geheven, de begraafplaats heeft de gemeente geld gekost, men moet dus trachten daarvan iets terug te krijgen. De heer Bouman zou wel de gelegen heid willen open laten voor hen die een grafkelder willen aanleggen, doch zou geen verdeeling wenschen in 1ste, 2de en 3de klasse. Spreker zou een recht willen heffen gebaseerd op de inkom stenbelasting. De Voorzitter merkt op, dat er van klassen geen sprake is, de begraafplaats is voor alle ingezetenen gelijk, ze is alleen verdeeld in drie vakken A, B en C. De heer v. d. Velden zegt, dat in de vorige bijeenkomst reeds gezegd is, dat heffing volgens de inkomstenbe lasting op moeilijkheden stuit en niet is door te voeren. Toen berusttje men bij het voorstel zooals het thans aan den raad wordt voorgelegd. B. en W. hebben uit het stilzwijgen, de conclusie getrokken, dat de raad er mee accoord ging. De heer Bouman zegt, dat die bij eenkomst alleen tot doel had de kwestie te bespreken, hij heeft bij die gele genheid ook reeds zijn meening gezegd. De Voorzitter merkt op, dat de heer Bouman toen niet heeft gezegd, dat hij tegen deze heffing was. De heer v. d. Velden zegt, dat die voorvergadering juist gehouden is, om discussie in de openbare vergadering te vermijden, men had nu men zich daaraan niet houdt beter gedaan, die voorvergadering maar niet te hebben ge houden. De heer v. d. Mooren merkt op, dat de heer Bouman in die bijeenkomst ge zegd heeft wel voor het heffen van rechten te zijn, maar tegen indeeling in klassen. Spreker zou den heer v. Wijk willen vragen waarom deze tegen het heffen van rechten is. De heer v. Wijk verklaart niet hij die bijeenkomst te zijn geweest, hij zou de begrafenis doen geschieden als tot he den hier steeds gebruikelijk was, zon der eenige luxe. De Voorzitter vraagt of het gebruik van een lijkwagen nu werkelijk als een overbodige luxe moet worden be schouwd. Iedereen zal gaarne iets over hebben om een familielid, op een be hoorlijke wijze te begraven. Daarbij het recht is zoo laag mogelijk gesteld, het laagste tarief bedraagt f6,waar bij klokluiden inbegrepen is. De heer v. d. Mooren keurt het af, dat de heer v. Wijk in de gemeente rondkraait, dat men nu zal moeten be talen, men moet dit nu toch ook doen. Nu betaalt men f4,als laagst be drag, dat zal nu f6,worden, is dat nu zoo'n groot verschil om daar zoo veel leven over te maken. Spreker be schouwt dit niet anders dan reclame makerij. De heer v. Wijk zegt, dat hij, dat niet heeft gedaan. De heer v. d. Mooren houdt vol van wel, wil wel met den heer v. Wijk naar de menschen gaqn tegen wie hij dit heeft gedaan. De heer Roza wil ook wel iets zeg gen, hij acht de kwestie echter te teer om daarover in een openbare verga dering te spreken. Hij keurt het wel af, dat met zoo iets kiesch 'politieke reclame wordt gemaakt, hij neemt aan, dat dit geschied is. Wat hij even wel verder heeft te zeggen zou hij lie ver in besloten vergadering willen doen. De Voorzitter schorst de openbare vergadering, na heropening zegt deze, dat klasse indeeling naar de inkomsten belasting de verplichting insluit, een overledene te doen begraven, in de klasse waarin hij bij zijn leven door de belastingambtenaren is ingedeeld. Volgens het ontwerp van B. en W. worden de menschen geheel vrij ge laten en zal juist een arbeider naast een gezeten burger kunnen rusten, zon der eenige verplichting. De heer v. d. Velden zegt,, dat ai wat nieuw is, tegenkanting ondervindt, ook dit. Zijn er evenwel een paar jaren overheen gegaan en de ingezetenen aan het nieuwe gewend geraakt, dan zullen zij het waardeeren, dat zzjj, die hun lief en dierbaar waren een behoorlijke rustplaats hebben gekregen en zij aan hun graf nog eens een be zoek kunnen brengen. De heer Mans verklaart zich ook tegen indeeling in klassen. De heer Sodderland acht de geheele kwestie een gevoelszaak. Hij ziet in de heffing van een recht zooals thans door B. en W. wordt voorgesteld geen be zwaar. Met 4 tegen 3 stemmen wordt hier op besloten de verordeningen vast te stellen, tegen stemden de heeren Bou man, Mans en v .Wijk. Voor de heeren v. d. Velden, Roza, v. d. Mooren en Sodderland.: De begrooting 19331934 worden gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. I Vaststelling eener nieuwe bouwver ordening. De Voorzitter licht toe, dat de aan Ged. Staten ter goedkeuring toegezon den nieuwe bouwverordening, is terug- gekomen met eenige aanmerkingen. De ze zijn in handeh gesteld van de com missie bij wie de heele verordening in onderzoek is geweest en deze com- missie adviseert, de voorgestelde wij- zigingen aan te brengen. De heer Bouman acht de afstand van een meter tusschen de grens van een erf en een te bouwen woning te gering en zou ef twee meter van ma ken. De heer Soderland stelt ook nog een paar kleine wijzigingen voor, die even als de door den heer Bouman voorge stelde-wijziging door den raad worden aangebracht. De verordening zal thans nogmaals gewijzigd aan Ged. Staten ter goed keuring worden gezonden. Vaststelling eener verordening op de heffing van rechten voor 't gebruik van de aanlegplaats. De Voorzitter licht toe, dat de oude verordening is omgewerkt volgens het verlangen van Ged. Staten. B. en W. stellen voor deze ge wijzigde verordening thans vast te stel len. Aldus wordt besloten. Wijziging van het ambtenarenregle ment. Wordt gewijzigd overeenkomstig hei voorstel van B. en W. Rondvraag: De heer Mans zegt, dat hij in de vorige vergadering de wenschelijkheid heeft betoogd van het bouwen van eenige arbeiderswoningen op den Eng. Hoe staat het daarmede? De Voorzitter wil zoo aanstonds in besloten vergadering eenige mededee- lingen doen. De heer Mans vestigt de aandacht op den gemeentelijken vuilnisbak langs de Kerkstraat. Spreker acht de plaats waar deze zich bevindt zeer ongeschikt, de omwonenden ondervinden er veel overlast van. De Voorzitter zegt, dat hij gaarne zal meewerken om den toestand ver beterd te krijgen. B. en W. zullen naar een andere plaats uitzien. De openbare vergadering wordt hier op gesloten. De raad gaat over in geheime zitting. Vervolg raadsverslag WOUDRICHEM. Tevens wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den Minister van Sociale Zaken d.d. 3 April waar in deze mededeelt genegen te zijn een nader^te bepalen subsidie te verlee- nen in de loonen van de bij voormeld werk te plaatsen werkloozen dezer ge meente, benevens van een schrijven van de firma Wijnbelt Co. alhier d.d. 16 April waarin wordt medege- Vervolgens komt aan de orde een van Gedeputeerde Staten d.d. 7 Mrt. j.l. ontvangen nota van aanmerkingen gevallen op verschillende posten der, gemeentebegrooting. Hierin wordt medegedeeld, dat het voorloopig weg laten uit de begrooting van posten eerst dan mag plaats hebben, indien de gewone uitgaven zoo laag mogelijk! zijn geraamd en de ontvangsten zoo hoog mogelijk zijn opgevoerd. Met het oog hierop verzoeken Gedeputeer de Staten verschillende posten te brengen op het daarvoor in 1932 uitgegeven bedrag. Besloten wordt verschillende pos ten te verlagen, doch verlaging van! alle aangegeven posten is niet moge lijk gebleken. Ten aanzien van het verzoek om! de heffing van schoolgeld zoodanig te regelen, dat een hoogere opbrengst van 50 pCt. zal worden verkregen, zal worden medegedeeld, dat de hef fing dezer belasting alhier nog steeds geschiedt naar het werkelijk inko men, zoodat bij wijziging der ver ordening, waarbij de heffing naar het belastbaar inkomen zal moeten ge schieden, geen hoogere opbrengst zal zijn te verkrijgen. Besloten wordt voor aanschaffing van leermiddelen voor de openbare scholen zooveel uit te trekken als deeld, dat geen bijdrage in de kosten van het uitbaggeren zal worden ver leend, indien in deze kosten door an deren ook niet wordt bijgedragen, doch bereid te zijn van gedachten te wisselen, indien het baggerwerk op kleiner schaal zou worden uitgevoerd. De Voorzitter deelt mede, dat de ze aangelegenheid in B. en W. is be sproken en dat deze tot de conclusie zijn gekomen, dat de bijkomende kos ten ad. f 900, welke door de ge meente moeten worden gedragen, te hoog zijn. Daarbij komt, dat bii uit voering van dit werk door hoofdza kelijk visschers, het beter zou zijn daarmede nog eenigen tijd te wach ten. Aangezien in verschillende ge meenten werken door de werkloozen worden uitgevoerd tegen het steunbe drag, dat zij ontvangen, vermeerderd met 10 pCt. voor onkosten, stellen B. en W. voor den Minister voor te stellen ook dit werk in dien vorm te doen uitvoeren. Indien dit mogelijk is, zullen de kosten voor de gemeente heel wat geringer worden. Het lid Van Wendel de Joode zegt, B. en W. dankbaar te zijn voor het geen zij reeds in deze aangelegenheid hebben verricht en is van meening, dat het vervoer van den uitkomenden grond beter per kruiwagen zou kun nen worden verricht dan met aken, zooals in het plan wordt omschreven. Het lid Viveen zegt, dat dit ook met den opzichter der Ned. Heide- Maatschappii is besproken. Verder deelt hij mede, dat hij in verband met de bijkomende kosten, die bii een werkverschaffing welke door den pol der wordt ondernomen, voor rekening van den polder komen, niet voor uit voering van het plan is, zooals het daar ligt. Hii stelt de vraag of de ge meente hier zoodanig als belangheb bende kan worden genoemd, dat deze al deze bijkomende kosten voor haar rekening zou moeten nemen. Na nog eenige bespreking wordt met algemeene stemmen overeenkom stig het voorstel van B, en W. be sloten. 1 de hoofden der betrokken scholen zullen verklaren voor dit jaar beslist te zullen noodig hebben-. Ten aanzien van den post betref fende de uitkeering ingevolge art. 101 der L.O. wet 1920 aan de bijzon dere lagere school, welk bedrag Ge deputeerde Staten wenschen bepaald te zien op f 6.per leerling, wordt besloten hiervoor een evenredig be drag per leerling uit te trekken alg na wijziging voor de openbare scho len is geraamd. Ten aanzien van het verzoek om! den post subsidie aan de Chr. Be waarschool te verminderen wordt be sloten, gezien een ingekomen schrij ven van het Bestuur dier school, dat de reeds toegepaste vermindering van het subsidie oorzaak zal zijn, dat de rekening waarschijnlijk niet sluitend zal kunnen worden gemaakt en dat verdere bezuiniging niet mogelijk is, aan den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen een verzoek te richten tot het afgeven eener ver klaring, dat de geraamde uitgaaf vol strekt noodzakelijk is. Besloten wordt de begrooting voori 1934. dienovereenkomstig te wijzigen. De Voorzitter doet vervolgens nog mededeeling van een ingekomen rap port, betreffende een gemeenschappe lijk woningtoezicht voor de verschil lende gemeenten in Noordbrabant, het welk in een volgende vergadering aan de orde zal worden gesteld. Daarna wordt voorlezing gedaan vart een [ingekomen schrijven van de afd, Woudrichem van den Landarbeiders- bond en de afd. Woudrichem van de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbei ders, d.d. 24 Februari j.l., vergezeld van een verklaring van H. van Til burg, waarin wodrt geprotesteerd te gen het besluit, waarbij aan den arbei der W. Bouwman volgens hunne mee ning ten onrechte een week steun is ingehouden. De VocrzitUr deelt mede, cat ovef deze aangelegenheid reeds in twee vet-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5