Dit nummer bestaat uit 2 maden Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Kin ii en land. 5 UND van alteha No5430 Woensdag 2 Mei 1934 i Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden t 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. EEN JEUGDIGE BOMMENMAKER. Per auto is van Kortenboef naar het Binnengasthuis te Amsterdam gebracht een 17 jarige jongen, die een rechter- onderbeenfractuur en andere wonden had opgeloopen bij het ontploffen van een explosief mengsel, waarmede hij een bom had willen maken. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Vijf gewonden te IJmuiden. Zaterdagnacht zijn op den Rijks weg nabii Santpoort een van Haar lem komende auto en een taxi, die uit de tegenovergestelde richting kwam, met elkaar in botsing geko men. De chauffeur van de taxi, die de botsing zag aankomen, wist de auto tijdig tot stilstand te brengen en er uit te springen. De andere auto, waar in drie dames en twee heeren geze ten waren, die een bezoek aan Haar lem hadden gebracht, botste in vol le vaart tegen de taxi op, met het gevolg, dat de dame P. en haar beide zusters S., allen wonende te IJmuiden, zeer ernstige wonden opliepen. De beide heeren T. uit IJmuiden en B. uit Noord Scharwoude, werden licht gewond. De drie dames, waarvan een bui ten bewust zijn was,, werden naar het Anthonius Ziekenhuis te IJmuiden vervoerd. De toestand van laatstge noemde dame is zeer ernstig. Zon dagavond was zijn nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd. De auto's werden ernstig bescha digd. o LANDDAG N. S. B. In het R.A.I.-gebouw te Amster dam is Zaterdag een nat.-socialisti sche Landdag gehouden. Van alle kanten waren de deelnemers geko men. Hun aantal bedroeg 12.000. De zaal was met vlaggen en doeken met opschriften versierd. In de zaal niet daarbuiten! werden veel zwar te uniformen gedragen. De leider, ir. Mussert, werd geestdriftig begroet. Hij wees in zijn openingswoord op den snellen groei der beweging. Ver schillende sprekers voerden het woord. De heer G. Vlekke betoogde, dat de rechtsche politieke partijen het land naar den ondergang voeren. De wijze, waarop de S.D.A.P. op haar Paaschcongres de bakens had ver zet, werd gehekeld. De algemeen se cretaris Van Geelkerken sprak scham per over ministers Oud en Marchant. Na de pauze defileerden de leden van de Nationaal-Socialistische weer baarheid in uniform voor ir. Mussert. Graaf [Marchant et d'Ansembourg sprak over „De eenheid van het volk als {grondslag van den Nationaal So- cialistischen Staat." Aan het einde zijner rede betoog de (M. Graaf Marchant et d'Ansem bourg met nadruk, dat de N.S.B. zich alleen beweegt op het terrein van de praktische politiek en niet op dat van den godsdienst. De N.S. B. meent het, volgens spreker, eerL lijk met de gewetensvrijheid; zii wil den weg tusschen de ziel van den mensch en God niet versperren. Op voorstel van den leider werd een telegram van hulde aan de Konin gin gezonden. Ir. Mussert besprak de ontwikke ling der nationaal-socialistische be weging. De regeering heeft het lidmaat schap van de N.S.B. aan de ambte naren verboden. Dit kostte de be weging duizend leden, maar geen dui zend Nationaal-Socialisten, want in den geest blijven deze menschen in de gelederen van de N.S.B. meeloo- pen. De N.S.B. heeft voorts in het begin van Idit jaar een „schoonmaak" moe ten organiseeren, met het gevolg, dat een drieduizend N.S.B.'ers is mede gedeeld, dat op hun aanwezigheid, in de Nationaal-Socialistische bewe ging, voorloopig althans geen prijs meer wordt gesteld. Ondanks dat is het ledental van de N.S.B. gestegen tot 30.000. Erger dan de „terreur om de boterham" achtte spr. de „ge- wetensterreur," die in sommige con- fessioneele kringen wordt uitgeoe fend. Daartegenover staat de N.S.B. machteloos. Tegen de leden der N. S.B., die onder deze gewetensterreur te lijden hebben, zei spr. „houdt uw godsdienst hoog, komt uw godsdien stige verplichtingen getrouw na, maar blijft uw plicht vervullen jegens de „N.S.B." Ds. Van Duyl heeft namens den kring Het Gooi aan Ir. Mussert een auto aangeboden in het belang der beweging. Na de vergadering vertrokken de deelnemers in optochten, 't Was zeer rumoerig. De N.S.B.-ers werden overal met scheldwoorden en gejouw begroet. De politie moest herhaal delijk charges uitvoeren en er met sabel en gummistok op inslaan. Vooral in de omgeving van het Ferd. Bolplein is het eenige keeren tamelijk warm toegegaan. Eenmaal was het sein hiertoe, dat uit een bo venhuis met een bloempot naar den stoet werd gegooid, wat echter geen ongelukken veroorzaakt heeft. o HONDERD JARIGE OVER LEDEN. Te Kerkrade is plotseling overle den mej. die wed. A. C. Lejeune- Bost, die 28 Februari j.l. haar hon derdsten verjaardag heeft gevierd. o GEEN VERLOVEN OP 1 MEI. Aan de Artillerie Inrichtingen aan de Hembrug ziin door de directie alle verzoeken om verlof op 1 Mei, van de hand gewezen. OP EEN VELDWACHTER GESCHOTEN. Vrijdag omstreeks tien uur heeft een 29-jarige man te 's-Gravenzan- de op den 26-jarigen gemeenteveld wachter Van Eendenberg geschoten. Zwaar gewond is v. E. naar het zie kenhuis aan den Zuidwal in Den Haag vervoerd. Later is zijn toestand verbeterd. De veldwachter was op surveillance en ontmoette een troepje baldadige jeugd, die wat luidruchtig waren en die hii een reprimande gaf. De 29. jarige T. d. G. achtervolgde hem een tijdje en loste toen een schot. De dader heeft zich later bii de po litie aangemeld. De G. verklaarde, dat hii een he kel aan den politieman had. Een re den voor deze antipathie kon hii ech ter niet opgeven. Reeds maandenlang heeft hij 'met het plan rondgeloo- pen den veldwachter neer te schie ten. Hii toonde niet het minste be rouw over zijn daad. POGING TOT DOODSLAG. Aanvaller en slachtoffer gewond. Zondagmiddag om kwart over vier vervoegde zich zekere B. aan de wo ning van Van der Wiele aan den Kasteelweg te Eindhoven. B., die on der drankinvloed verkeerde, tracht te ruzie te zoeken met v. d. W. Deze was hiervan echter niet ge diend en verzocht B. de woning te verlaten. B. verliet de woning, terwijl hii zeide„Je gaat er toch aan." Even later kwam hii op de achter plaats van de woning van v. d. W. terug, trok een mes, waarmee hii v. d. W. een steek in het hoofd gaf v. d. W. had nog de kracht om een schop te pakken, waarmee hii zijn aanvaller op het hoofd sloeg. De politie werd gewaarschuwd en B. werd in arrest gesteld wegens po ging tot doodslag. De wonden van aanvaller en slacht offer zijn niet van ernstigen aard. o GEHEIME RADIOZENDER. Een zware straf. De kantonrechter te Almelo heeft veroordeeld den electricien C. D. te Almelo wegens overtreding van het radioreglement overeenkomstig den eisch tot zes maanden hechtenis. Hij -heeft op 4 Maart j.l. te Notter, ge meente Woerden, een geheimen zen der gebruikt. P.T.T.-ambtenaren en maréchaussée hebben hem tijdens een uitzending overvallen. De kantonrech ter legde genoemde hooge straf op, omdat D reeds eerder ter dier zake veroordeeld is. Mede-verdachte, de koopman E. H. Z. te Almelo werd overeenkomstig den eisch vrijgesproken. VERKEERSONGEVAL TE AfM,STERDAM. Twee gewonden. Bii de brug, die te Amsterdam de verbinding vormt tusschen den Mid denweg en de Linnaeusstraat, zijn Zondagmiddag om 3 uur twee au to's op elkaar gereden. Een personen auto, die, uit de richting Linnaeus- kade kqmende, den Ringdijk wilde oprijden, kwam in botsing met een autobus van de gemeente, welke van het Betondorp kwam en de brug naar de Linnaeusstraat wilde oprijden. De auto, die van rechts kwamen dus voorrang had, werd van achteren ge raakt en geheel ontzet. Door den schok hebben de inzitten den, een dame en een kleine jongen, een hersenschudding opgeloopen. De G.G.D. heeft beiden naar hun woning vervoerd. De dame was er ernstiger aan toe dan het kind en kon niet gehoord worden. De chauffeur van de auto kwam met den schrik vrijde autobus liep weinig schade op. Het ongeval trok ter plaatse groo te belangstelling. BE KNOEIERIJEN MET REGEERINGS. GRAAN. Zaterdag is in verband met de tarwe- knoeierij aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Dordrecht overgebracht A. A. S. uit Dubbeldam. O DIEVENBENDE. De marechaussee te Winschoten hebben 5 leden van een dievenbende gearresteerd, die verdacht worden in de laatste jaren 18 inbraken, diefstallen en vernielingen te hebben gepleegd. Gearresteerd zijn 3 schippers te Win schoten, een vader en 2 zoons, een scheeps- jager te Vlagtwedde en een voorwerker van de Ned Heide Mij. uit Oosterhesselen. Zij hebben bekend. Meerdere arrestaties worden verwacht. INBRAAK TE AMSTERDAM. Het kantoor van den Centrale Bond van Transportarbeiders te Amsterdam, heeft bezoek gehad van inbrekers, die daar in het nachtelijk uur op deskundige wijze een brandkast aan den achterkant hebben opengescheurd. Een bedrag van f 400 aan zilvergeld is gestolen. o DOODGESCHOTEN. Zaterdagmorgen in de vroegte werd de 38 jarige caféhouder P. A. v. d. W. in de voorkamer van zijn woning aan den Schiedamschendijk te Rotterdam gevonden met twee ernstige schotwonden in het hoofd in de omgeving van den zwaar gewonde werd een revolver gevonden. Kort daarna overleed hij. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. o AUTOBUS OMGESLAGEN TE HOOG VLIET. Zaterdagmorgen is een autobus van de garage Schaberg van Charlpis (Rotterdam) met 24 Rotterdamsche arbeiders der ge meentelijke werkverschaffing op weg naar de Vonnelingenplaat onder Hoogvliet om gekanteld en ondersteboven in een sloot terechtgekomen. Het ongeluk is uitste kend afgeloopen, want, buiten een 8 tal niet ernstig gewonden, heeft geen der inzittenden ernstig letsel opgedaan, o VECHTPARTIJ TE DEDEMSVAART. Op het Marktplein te Dedemsvaart is de 23 jarige K. Kooike door den eveneens 23 jarigen J. Smit uit Zuidwolde tijdens een vechtpartij, met een mes ernstig ge stoken. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp ter plaatse was, mocht het niet gelukken K. in het leven te houden. Eenige uren na de vechtpartij is hij overleden. De oorzaak van deze vechtpartij was gelegen in het feit, dat S. omgang had met een meisje aan het Ommerkanaal. De ver- slagene K. keurde dat niet goed en daar over bestond reeds geruimen tijd een zeer gespannen verhouding. Waarschijnlijk is S. door K. opgewacht. De dader is on middellijk gearesteerd. Deze staat overigens zeer gunstig bekend. O— BEZICHTIGING LANDGOEDEREN VAN H. M. DE KONINGIN. De landgoederen van H. M. de Koningin, gelegen onder Wassenaar en Voorschoten, zijn van 2 Mei af des Woensdags voor het publiek opengesteld. Kaarten voor de bezichtiging zijn te bekomen bij het portiershuis van Raap horst, zijnde de eerstê woning aan den Leidscheweg van de Papenlaan af, te Wassenaar. De opbrengst van deze kaarten, 25 ct. per stuk, is voor het weduwen- en weezenfonds van het per soneel der Koninklijke hofhoudingen. o TROUWBELOFTE NIET NAGEKOMEN. Maar wel f200 medegenomen. In het politiebureau te Rotterdam is in bewaring gesteld de 28 jarige reiziger W. G. G. M. B., verdacht van oplichting van f200 en eenige goederen. B. had kennis gemaakt met een Duitsche dienstbode en voorgewend dat hij haar wilde trouwen. De dienstbode had ge loof gehecht aan de praatjes van haar aanbidder, hem ten volle vertrouwd en gedurende de verloving een bedrag van f 200 ter hand gesteld, benevens eenige kleedingstukken en beeldjes. De man liet echter weldra niets meer van zich hooren en het toekomstige bruidje, bang dat haar verloofde iets was overkomen of misschien ook wel bevreesd voor haar f 200 liet een onderzoek instellen. Het bleek, dat B. inmiddels met een ander was gehuwd en de Duitsche had opgelicht. Openbare vergadering van den raad der gemeente DUSSEN op Don derdag 26 April 1934, des na middags ten 5.30 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer J. J. Snijders. Aanwezig alle leden. Een vacature, tengevolge het ver trek van den heer Smeenk. Alvorens met de afwerking der agenda te be ginnen, wijdt de Voorzitter eerst nog eenige woorden aan de nagedachtenis vati H. M. de Koningin Moeder. De notulen worden gelezen en na een kleine opmerking van den heer Koekkoek onveranderd vastgesteld. Deze maakt n.l. de opmerking, dat hetgeen hii bii de rondvraag heeft gezegd over een ventverbod niet in de notulen is opgenomen. De Voorzitter verklaarde er geen bezwaar tegen te hebben, dit alsnog in de volgende notulen op te nemen. Van Ged. Staten is echter dezer da gen een aanschrijving ontvangen, dat aan het venten niets te doen is. Onderzoek geloofsbrieven van den heer G. van Rijswijk, benoemd ver klaard tot lid van den raad dezer gemeente. Deze geloofsbrieven worden in han den gesteld van èen commissie be staande- uit de heeren Jong'bloets, Koekkoek en Leeggangers. De Voorz. schorst voor dit onder zoek de openbare vergadering. Na heropening zegt de heer Jong- bloets, dat de commissie alle stuk ken in orde heeft bevonden en dus adviseert tot toelating. Op voorstel van den Voorzitter wordt hierop tot toelating van den heer v. Rijswijk besloten. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Schrijven van Ged. Staten waarme de het Kon. Besluit wordt toegezon den, waarbii goedkeuring wordt ver leend aan het raadsbesluit tot hef fing van keurloonen. Nfota van aanmerkingen gevallen op de gemeente:begrooting 193 5. Deze aanmerkingen zijn slechts van administratieven aard en worden in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Procesverbaal van kasopneming door B. en W. bij den gemeente ontvanger verricht op 8 Maart. Alles werd in behoorlijke orde be vonden. Schrijven van F. v. Ham, waarin hij meedeelt, ten onrechte in de schoolgeldheffing te zijn aangeslagen, wijl hii niet in de rijksinkomstenbelas ting is aangeslagen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. hiernaar een onderzoek instel len, is deze bewering juist dan berust de aanslag op een vergissing en zal ontheffing worden verleend. Bericht van A. J. Schalk, dat hii geen hond meer heeft en dus verzoekt om van zijn aanslag in de hondenbe lasting ontheven te worden. De Voorzitter deelt mede. dat de ze ontheffing door B. en W. is ver leend. Schrijven van Visschersvereeniging „Samenwerking" te Hank, waarin wordt gezegd, dat de visscherii tegen woordig weinig meer heeft te be- teekenen, terwijl voor een acte een te groot bedrag moet worden betaald. De vereeniging die lid is van de Heide-Maatschappij, afdeeling zoet- watervisscherij verzoekt om toeken ning van steun in de kosten dezer acten, evenals ook door andere ge meenten reeds wordt-verleend. De Voorz. acht het moeilijk om op! een heffing van het rijk, een toeslag te gaan verleenen, misschien kan de heer v. Balkom evenwel de bedoeling van het verzoek nader toelichten. De heer v. Balkom zegt, dat voor een acte tegenwoordig ij.50 en voor een kleine acte f2.50 moet worden betaald. Vroeger was dit f2.50 en; f I.Waar de visscherii veel minder oplevert dan vroeger, geven sommige gemeentebesturen een toeslag op de ze kosten. Spreker heeft den Secre taris der vereen, evenwel geadviseerd eerst eens in die andere gemeenten te informeeren, hoe of de toeslag daar geregeld wordt. De Voorzitter zegt dit de beste oplossing te vinden. Een paar aanvragen van ingeze tenen om vergoeding in de kosten,, die zij moeten maken om hun kin deren een onderwijsinrichting te doen bezoeken, zullen volgens de bestaan de verordening worden behandeld Schrijven van het bestuur der R.K Arbeidersvereeniging, waarin word gewezen op de onbillijkheid dat steun trekkers, die een paar dagen in de week werken, tengevolge van de hui dige steunregeling aan een lager be drag komen, dan wanneer zij niet hadden gewerkt. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. een conferentie met het be stuur van deze vereeniging hebben gehouden en de bewering juist is gebleken. Het college zal dus trach ten aan deze onbillijkheid een einde te maken. Spr. deelt mede dat B. en W. ook nog hebben getracht werk- loozen geplaatst te krijgen aan het Noorder-Afwateringskanaal, doch de ze werkzaamheden zijn zoo goed als afgeloopen. Opheffing O. L. school Wijk A' no. 49. De Voorzitter leest het betreffen de Kon. Besluit voor en zegt, dat in verband met dit Kon. Besl. aan den heer P. A. Michael, eervol ontslag zal moeten worden verleend per i| Mei a.s. als hoofd der school en aan ihej. C. VI. v. d. Pluijm als onder wijzeres. Vooraf wil spr. hierover ech- ter iets zeggen, waarvoor de openb'. vergadering opnieuw wordt geschorst. Na heropening stelt de Voorzitter namens B. en W. voor de bedoelde ontslagen te verleenen. B. en W. meenen evenwel dit niet maar zoo zonder meer te mogen doen. Zii willen daarbij gaarne hulde bren gen voor wat dit personeel heeft ge presteerd en zeggen beiden dank voor alles wat zij in het belang van het onderwijs hebben gedaan. Het spijt B. en W. dat zij op deze manier het onderwijs in deze gemeente moe ten verlaten. Met algem. st. wordt hierop het ontslag verleend. Vaststelling van een gemeenschap pelijke regeling omtrent toelating van' kinderen op de O.L. school te Meeu wen gem. Eethen. Wordt aangegaan. I Als vergoeding zal door Dussen een bedrag van f 1 5 per leerling moe ten worden betaald. Het kohier voor de hondenbelas ting wordt vastgesteld, zooals het door B. en W. is opgemaakt. Het; vermeldt 266 aanslagen tot een be drag van f999, Toetreding gemeenschappelijke re geling bouw- en woningtoezicht. De Voorzitter zegt, dat de leden hierover een rapport is thuis gezon den. Inmiddels is van Ged. Staten nog een schrijven ontvangen, waarin de voorgestelde samenwerking op dit gebied wordt toegejuicht. B. en W. stellen voor toe te tre den. De kosten zullen f 5,per mille bedragen van de bouwkosten. Vooral zouden B. en W. toe willen treden omdat in den laatsten tijd in de ge meente woningen zijn verrezen, met een wanstallig aanzien. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1