De Grootmoeder. De tijd Firma L. J. Veerman FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws. I PLANMATIGE VRIJHANDEL. En wat wij daarvan te ver wachten hebben. Even werd de wereld opgelucht door de nieuwe „plannen'' van Roo sevelt met betrekking tot herziening van de handelsrelaties van Amerika met het buitenland. Lang duurde de ze ontspanning evenwel niet; de goe de voornemens van Roosevelt bleken van zoo fantastischen aard, dat aan hun toepassing in de praktijk nau welijks viel te denken. Amerika zou alleen dan met het buitenland over den invoer van bepaalde goederen willen onderhandelen, indien van te .voren nauwkeurig was nagegaan of de betrokken goederen ook in Ame rika zelf zouden kunnen worden ge maakt en zoo ja, welken invloed het niet zelf produceeren van die goe deren op de werkloosheid zou uit- joefenen. Het was, om kort te gaan, alles wederom planmatigheid, met de bedoeling natuurlijk om het Arne- rikaansche bedrijfsleven door be paalde verdragen te bevoordeelen, zonder daartegen echter te overwe gen, of het buitenland er ook zekere .voordeelen van zou kunnen hebben. Maar de alleronaangenaamste ver rassing van den laatsten tijd was wel het besluit van Roosevelt tot instel ling van een soort van acte van na vigatie, waardoor de Engelsche scheepvaartpolitiek onder Cromwell eenmaal zoo berucht is geworden. 'Amerika gaat nu hetzelfde doen, zij het dan ook in omgekeerde richting, daar Amerika, in tegenstelling met het Engeland uit de dagen van Cromwell, grondstof exporteerend land is. Alle goederen nu, welke de iVereenigde Staten uitvoeren, zullen vrijwel zonder uitzondering onder Amerikaansche vlag moeten worden vervoerd, hetgeen wel de scherpste vorm van bescherming is, welke zich laat denken. Men vraagt zich dan ook inderdaad af, waarheen de we reld gaat, bevangen in zoo volstrekt protectionistischen waan, dat elk land zich meer en meer als een we reld op zichzelf gaat beschouwen. Want men denke niet, dat het al leen Amerika is, dat zich thans op dit gebied te buiten gaat. Uit de met doordroeve resultaten bekroonde on derhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland moge blijken, dat zelfs een land als Engeland, tegen alle redelijke overwegingen in, zijn be- schermingspolitiek tot het uiterste tracht op te voeren. Met zijn valu tadepreciatie het pond sterling volgt vrijwel alle bewegingen van den onbetrouwbaren dollar op den voet heeft het eerst de geheele wereld tegen zich in het harnas ge jaagd en instede van daarna een ver zoeningsgezinde politiek te volgen, voert het nu den strijd om de pro tectie tot het bittere einde. Frankrijk laat zich daarbij niet onbetuigd en deelt eveneens rake klappen uit. Als zwaar geharnaste ridders staan de vertegenwoordigers dezer landen nu tegenover elkaar, met het treurige gevolg, dat de handelsbetrekkingen onder de toegebrachte slagen geheel dreigen dood te bloeden. Reeds heeft Frankrijk het invoercontingent van koper, nikkel en andere metalen met 75 pCt. verlaagd, waarop Engeland wederom heeft geantwoord met 'n vrijwel algeheel verbod van invoer .van Fransche artikelen. Het spreekt vanzelf, dat Neder- 59. Het was reeds laat, toen de kruier de familie Chéron verliet, om het be scheiden kamertje, dat hij bewoonde', te gaan opzoeken. Ja, ja, prevelde hij onder het ©ntkleeden, dat is alles heel goed en wel, maar de zaak is nog niet helder. Ik moet alles weten, en daarvoor moet ik naar Marseille gaan. Maar Marseille is ver, en om er heen te gaan, is veel geld noodig.... Maar Goddank ben ik nog altijd krachtig en is mijn beurs vr ijgoed voorzien. Ik moet er heen gaan; voordat ik weet, waaraan ik mij te houden heb, zal ik niet gerust zijn. Overmorgen ver trek ik. Maar den volgenden dag tegen drie uur, zag hij een rijtuig met koffers beladen, voor het huis van mijnheer Lionnet stilhouden. Een vrouw en een jongmensch stegen er uit, die vader Anselme dadelijk herkende. Het waren mevrouw Lionnet en haar zoon. Op het oogenblik, dat zij het huis binnengingen, kwam een heel elegant gekleede jonge man naar buiten; mijn heer Lionnet begeleidde hem en na hem de hand gedrukt te hebben, zeide hij: Tot ziens. Toen omhelsde hij zijn land met angst en beven dezen ge weldigen strijd tusschen de groote landen volgt. Wat moet er van onze scheepvaart terecht komen, indien Engeland de Amerikaansche acte van navigatie zou beantwoorden door zijnerzijds eveneens de protectionis tische denkbeelden van Cromwell te doen herleven? Zou het dan verstandig zijn als wij aan dien oorlog gingen mede doen? Op waardige wijze hebben wij ons buiten het wapengeweld van den wereldoorlog gehouden en men mag zeker de vraag stellen of het niet even zeer gewenscht is, dat wij ons ook op een veiligen afstand van waarin wij leven eischt van ieder individueel meer dan ooit te voren dat hij op de hoogte blijft met zijn beroep waarin hij te werk is gesteld. Aller noodzakelijkst is dus zich te abonneeren op de desbetreffende tijdschriften. Abonnementen op BINNEN- en BUITENLANDSCHE TIJD SCHRIFTEN worden aangenomen in den Boekhandel van de te Heusden. het thans losgebroken geweld op handelspolitiek gebied houden. On getwijfeld kunnen wij dat. Geen land ter wereld kan ons dwingen tot het nemen van maatregelen, welke wij in strijd achten met ons volksbelang, dat tenslotte onder alle omstandighe den door het beginsel van den vrij handel het beste wordt gediend. Helaas blijft ook ten onzent de stroom van crisiswetten aanhouden. Ook wij worden „tot de tanden toe'' gewapend. Het ontwerp van 15 Mrt. waarbij bepaald wordt, dat onze re geering de bevoegdheid zal krijgen om, indien zij dat wenschelijk acht, verhooging of verlaging van invoer rechten reeds in werking te doen treden nog vóórdat de desbetreffen de voorstellen door de Kamer zijn aangenomen, is ongetwijfeld een schrede verder op den weg, welke van den vrijhandel afleidt. Wij zul len bij de details van dit ontwerp niet nader stilstaan. Vast staat ech ter, dat slechts groote behoedzaam heid bij de uitvoering van de nieu we wet, indien het ontwerp althans door de Kamer wordt aangenomen, ons van een zeer bedenkelijk afglij den in de sfeer van protectie kan terughouden. Want al geeft deze re geering geen aanleiding tot wantrou wen, waar zij in de memorie van toelichting uitdrukkelijk zegt, dat van den nieuwen maatregel geen misbruik zal worden gemaakt, men heeft niet de minste zekerheid dat ook volgende regeeringen dit ver trouwen in even groote mate verdie nen. Terecht is door tegenstanders van het ontwerp reeds opgemerkt, dat er in een tijd van economischen oor vrouw en zijn zoon. Vader Anselme was verbaasd. Hij had daar wel reden voor. Hij had in den elegant gekleeden man Etienne Eris, van de rue Saint-Denis, den moorde naar van Pierre Darasse herkend. O! o! steunde hij, dat is weer wat nieuws. En na eenige oogenblikken niet in ge dachten verzonken te zijn gebleven, zei- de hiji Neen, ik vertrek morgen niet naar Marseille. XX. MEVROUW LIONNET IN WOEDE. Mevrouw Lionnet ondervroeg haar man over den haar onbekenden man, die haar eerbiedig had gegroet. Dit jonge mensch, antwoordde de fabrikant is mijnheer de baron de Verboise; ik heb hem laatst bij mijnheer Lancastan ontmoet en had hem verzocht onze magazijnen te ko men bezoeken, hetgeen hij vandaag heeft gedaan. Mevrouw Lionnet vroeg niet meer, zij was heel voldaan en gevleid. Denk eens aan, een baron! Zij had de belofte, haar man gedaan, niet vergeten; zij was bijna lief tegen Geneviève, die zij verscheiden malen kuste. Mijn vriend, zeide zij tot mijn heer Lionnet ik heb u over een ern stige zaak te spreken. log aart bepaalde steunmaatregelen niet valt te ontkomen, doch dat het vrijelijk hanteeren van het middel der invoerrechten onder alle omstan digheden een weinig gelukkig geko zen vorm van steun geacht moet wor den. Zoowel door con tingen teering als door het verhoogen van invoer rechten legt men lasten op die groe pen van ons volk, welke het buiten- landsche product noodig hebben. In voerrechten leiden tot een recht- streeksche verhooging van het le vensonderhoud en die weelde kan een land als Nederland, dat thans meer dan ooit zijn productiekosten zoo laag mogelijk moet houden, zich nietveroorloven. „Planmatige vrijhandel"' schreven wij boven. De hemel moge ons daar voor behoeden. Want er is slechts weinig noodig om van gematigde Planwirtschaft tot Zwangswirtschaft, tot een algeheele overheersching van overheidsbemoeiingen te geraken. En tot een dergelijke Zwangswirtschaft men vergeve ons deze Duitsche termen behooren ongetwijfeld ook de zoogenaamde vechttarieven, waar op in de memorie van toelichting in het onderhavige wetsontwerp in zake „tariefsherziening op korten termijn'' nog even wordt gezinspeeld. Het voorbeeld van den thans met zulke scherpe middelen gestreden Fransch-Engelschen tarievenoorlog moet ons dat duidelijk maken. Zon der dat een van beide partijen er eenig voordeel bij heeft, hanteeren zij het moordende wapen uit het ar senaal der protectie, van de actieve handelspolitiek, tot groote schade van de welvaart der betrokken naties. Wat moet dan echter een naar alle kanten zoo kwesbaar bedrijfsleven als dat van Nederland wel overko men, als onze regeering haar bezin ning eens zou verliezen en bijvoor beeld met groote landen een tarie venoorlog zou ontketenen, zooals er thans een tusschen Frankrijk en En geland woedt? Neen, zwakte is het zeker niet, indien wij ons tegen dergelijke krachtmetingen zouden verzetten. Want sterk is slechts hij, die in kalme beheersching zijn krachten voor betere tijden weet te bewaren. Gelukkig geeft onze regeering er bij voortduring blijk van, van deze waar heid ten volle te zijn doordrongen. AALST. In de openb. school alhier werd de tweede Ouderavond1 van dezen win ter gehouden. Bijna alle ouders waren aanwezig, de lokalen waren stampvol. Nadat het hoofd der school allen wel kom had geheeten, werden door de leer lingen der hoogste klassen eenige lie deren gezongen. Wat klonken die leuke versjes frisch uit de kindermonden. Daarop werden de ouders en kinde deren getracteerd op chocolademelk met beschuit. Onderwijl werd een verloting gehouden met als prijzen eenige tulban den, een kaart en een mooie portemon- naie. Er werd 'f 20 bijeengebracht voor aanschaffing van bloemstekjes. In het najaar zal dan weder een Floraliadag worden gehouden. De heer Rüger besprak nog de plat telandstoestanden van vroeger en ver geleek die met de tegenwoordige, meer Gij, lieve, gij moet mij over een ernstige zaak spreken, is het mogelijk? Maak maar geen gekheid, zei de zij het is om Albert te doen. Goed, goed, ik begrijp je; er is zeker van het een of ander huwelijk sprake, dat gij in het hoofd hebt; spreek maar op! Morgen, morgen zullen wij spre ken; ik ben zeker, dat ge mijn keuze zult goedkeuren. Mijnheer Lionnet glimlachte, waaruit men kon opmaken, dat een overeen komst tusschen hen wel onmogelijk zou zijn. Mevrouw Lionnet glimlachte, waaruit men kon opmaken, dat een overeen komst tusschen hen wel onmogelijk zou zijn. Mevrouw Lionnet wist wel, dat een overwinning moeilijk te behalen zou zijn, en hoewel z»ij haar plan reeds had opgemaakt, wilde zij nog eens naden ken over de argumenten, die zij zou aanvoeren. Terwijl zij met behulp der kamenier 'hare massa's toiletten in haar kasten en laden rangschikte, nam Albert zijn zuster mee naar zijn kamer. De jonge man gevoelde behoefte^ om zijn hart uit te storten; bij begon over allerlei zaken met haar te praten. Geneviève luisterde en hield haar blik op hem gevestigd. Plotseling viel zij hem in de rede en zeide: 1 i Maar je spreekt niet van juffrouw de Prémorin. speciaal wat betreft onderwijs en school jeugd. Het was een gezellige avond, weder om aantoonde, dat onze openbare school zich mag verheugen in de belangstelling van het grootste deel onzer bevolking. In de vacature wijlen G. v. Balle gooien (i s bij enkele candidaatstelling gekozen tot diaken der Ned. Herv. Kerk de heer G. C. Haasakker. De steenfabriek „de Rietschoof" alhier is weer begonnen met de zomer- campagne, zoodat weer verschillende personen werk gevonden hebben. DUSSEN. De N. C. B., afd. Dussen, hield een buitengewone ledenvergadering. Naast de leden van den N. C. B. merkten we onder de aanwezigen nog op, het bestuur van den N. C. B. afd. Hank, enkele werkgevers-niet-leden van den bond en verder den spreker van de zen avond den heer v. Unnink uit Ze venbergen. Zeer duidelijk zette spreker het doel, de oorzaak en de gevolgen van de totstandkoming van een eventueel col lectief arbeidscontract uiteen. Volgens spreker zijn niet alleen op de eerste plaats de werknemers (landarbeiders) doch ook en zeker niet minder, de werk gevers, gebaat. Na een kleine discussie en onderlinge gedachtenwisse'.ing werd een commissie benoemd, die tot taak j heeft, naast het bestuur van den N. C. B. verder op dit arbeidscontract in te gaan. Hierin werden benoemd A. v. Honsewijk, M. Verbunt, J. v. Krimpen en Joh. Raams. Bij de gehouden stem ming bleek, dat het grootste gedeelte in principe bereid is aan een dergelijk col lectief arbeidscontract hunne medewer king te verleenen. DONGEN. De heer G. Otjes ambtenaar ter secretarie alhier, slaagde voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-administratie. Bii het uitgaan der scholen had in den Hoogen Ham op den hoek naar de Gasthuisstraat een on geval plaats, dat wonderbaar goed is afgeloopen. Op die hoogte reed met een kalm vaartje een Citax uit Bre da. Plotseling zag de bestuurder twee meisjes twijfelen of ze nog zouden oversteken of niet. Daarbii kwamen ze beiden te vallen, vlak voor den auto. Ofschoon de chauffeur dadelijk uitj allemacht remde kon hii toch! niet voorkomen, dat een der kinderen, een dochtertje van den heer P. aan de Geer onder de wagen verdween. Het andere kind kon opstaan en liep zoo hard weg het kon, zoodat geen der omstanders kon zeggen wie het kind was. De heer Ant. S. sprong oogenblikkelijk toe, trok het meisje onder de auto weg. Het kind werd binnen 'gedragen bii den boekhandel der firma Leijten waar dokter N. haar aanstonds onderzocht. Hoewel de kleine zeer geschrokken was kon de arts gelukkig constateeren, dat ze geen bijzonder letsel bekomen had. Die chauffeur vervoerde haar naar de ouderlijke woning. Het geval laad zoo ontzaggelijk veel bekijks, dat de straat letterlijk zwart van het volk zag. IIERPT. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zal in het vaceerende ambt van burgemeester der gemeente Herpt, c.a. thans niet door de Regeering worden voorzien. Het ligt in de bedoeling, dat de te benoemen burgemeester van Heusden door den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, met toepassing van Wacht maar, zeide hij. Hij nam een fotografie uit zijn zak, gaf die aan zijn zuster over en zeide: Dat is haar portret, zie. Geneviève bekeek langen tijd de uit drukking der trekken. Het was wel het gelaat van het meisje, dat zij bij mijnheer Lancastan had gezien, maar de uitdrukking was niexr dezelfde. In dien morrd, om welken een zachte glimlach speelde, in die zach te, droomende oogen vond zij niet het trotsche en onbeschaamde gelaat terug, dat haar op het bal bij den bankier zoo had verschrikt. Nu zusje? vroeg Albert. Die fotografie lijkt vrij goed. Heb je juffrouw de Prémorin dan gezien? Ja- O ja, je hebt mijn raad gevolgd en bent op het bal geweest? Welnu, Geneviève, wat denk je van haar? Albert, heb je mij de volle waar heid geschreven? Ja, zus, de volkomen waarheid. Ik geloof je, antwoordde zij je hebt je dus door geen belofte gebon den? Door geen enkele; zooals ik je heb geschreven, heb ik dikwijls m.ijn terughoudendheid bijna niet kunnen be waren, maar in tijds heb ik altijd nog gezwegen. O! daarvoor dank ik den hemel! Nu kun je nog gered worden! artikel 84, 3e lid, der gemeentewet, zal worden aangewezen als plaatsver vangend burgemeester van Herpt, c.a. NEDERHEMERT. J.l. Zaterdagavond werd alhier de jaarvergadering gehouden van het „Groene Kruis". Aanwezig waren 15 leden. In de plaats van den weled. gestr. heer Bleeker, die als bestuurslid bedankte, werd gekozen de weled. heer J. Roseboom. Ook wer den nog wegens periodieke aftreding herkozen de heeren W. de Gaaij, pen- ningm. en H. Smits, magazijnmeester^ die zich beiden hun herbenoeming lie ten welgevallen. SPRANG. Maandagavond 1.1. kwam het be stuur der Chr. schoolvereen. met hare leden in haar 28ste jaarvergadering bij een. De leiding berustte in handen van haar 2d'e voorzitter, de heer G. J. van Willigenburg, welke deze bijeenkomst op*ende door de lezing van Psalm 111 en gebed, sprak vervolgens een kort openingswoord uit, waarbij spreker op merkte, dat de zegenende hand Gods ook op het terrein van den schóolar- beid viel op te merken. Na lezing der notulen werd 'door den secretaris, den heer J. W. Nieu- Wenhuizen, een goed verzorgd jaar verslag uitgebracht, waaruit viel op te merken, dat de vereen, zich in groei mag verheugen. Het aantal leerlingen was dit jaar weer grooter geworden, het ledental der vereen, was echter op hetzelfde peil gebleven, waarom spreker opwekt, tot propaganda voor uitbrei ding van het leden-tal. Het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer C. B. Timmer mans, gaf reden tot tevredenheid. Beidie Verslagen mochten onder dankzegging van den voorzitter, de goedkeuring dier vergadering wegdragen. Door de comm., welke de boeken van den penningmeester had nagezien, werd verslag uitgebracht. Deze waren in or de bevonden. Hierna was aan de orde: bestuursver kiezing. Bij stemming werd de heer Kuisten herkozen, terwijl in de vaca ture Jansen werd gekozen, de heer J. W. B. van Schuppen. Daar de heer van Schuppen niet ter vergadering aanwezig was, zou deze met zijn benoeming in kennis worden gesteld. Onder dank!, voor 'tbij vernieuwing in hem gestelde Vertrouwen, nam de heer Kuisten zijn herbenoeming aan. Nadat bij het punt varia, enkele huis houdelijke zaken waren afgehandeld, sloot de voorzitter deze matig bezochte jaarvergadering en e'indigde de heer A. Dees, hoofd dezer school, met dank zegging. WASPIK. Voor rekening van den heer Fr. van Hoorn is aanbesteed het bouwen van een woonhuis, onder den bouwkun dige, den heer C. Roovers. De inschrijvers waren als volgt: J. de Ruiter, Waspik f'3085 J. Mutsaers, Waspik f3080 Roovers Baaten, Waspik f3016 G. Paans, Capelle f2800 Gebr. Oomens, Raamsdonk f2797 W. Nieuwenhuizen, Capeile f2750 Gebr. Boom, Raamsdonk f 2749 P. Grauw, Waspik f2729 A. de Grauw, Waspik f 2682 Jac. Broek, Waspik f2676 L. Fitters, Waspik f2624 Gegund aan den laagsten inschrijver L. Fitters. Geneviève, wat meen je? Ik meen, arme Albert, dat je hef slachtoffer bent geweest van twee vrou welijke intriganten, die jou daarvoor, hadden uitgekozen. De jonge man beefde, werd heet bleek en zag zijn zuster verstomd aan. Hij herinnerde zich de waarschuwin gen, die hij te Nizza had gekregen. Hiij kwam te Parijs, en zijn zuster zeide hem hetzelfde, als de geheimzinnige onbekende. Kom, Geneviève, ben je overtuigd van wat je hebt gezegd? Ja, broer, zeker, je weet immers wel, dat ik niet anders zeg, dan ik denk. Ja, Albert, de dames de Prémorin had den een val voor je gespannen! En toch, Geneviève, al hetgeen juffrouw' Cécile mij heeft gezegd,, al de bewijzen van teederheid, die zij mij heeft gegeven! O! zij is heel slim, zij kan bijzon der goed komedie spelen en doen alsof zij heel eerLijk denkt. Maar, Geneviève. Alles is leugen, huichelarij. O! Ik heb haar gezien, Albert, en haar beoordeeld. Je hebt je kunnen vergissen. Neen. Ik heb haar niet alleen ge zien, ik heb haar ook hooren spreken. Ik behoef je niet te zeggen, dat ik alleen om haar en om jou naar dat feest ben gegaan. Nu moet je hooren. j (Wordt vervolgd.) Ja-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6