Dit nummer bestaat uit l bladen De Grootmoeder. land van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, No5434 Woensdag 16 Mei - 1934 Sollicitatie-brieven. FEUILLETON. Biiiiienland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Eenige weken geleden spraken we den chef van het personeel eener groote handelsonderneming en on willekeurig kwam ons gesprek op het onderwerp: „sollicitanten naar vacan te baantjes". Hij vertelde ons een en ander over zijn wijze van schifting der stukken van liefhebbers om ten slotte tot eene keuze te komen. Vroeger aldus de chef kwamen na de plaatsing van eene advertentie niet meer dan een paar brieven binnen en zelden was er dan een bij van jongelui met een eind diploma van een Gymnasium of eene Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Nu is dat geheel anders. Het regent sollicitaties en daar zijn er tientallen onder van bezitters van zulk een diploma. Hoe nu de beste er uit te halen Eene methode is om allereerst de adressen na te gaan en aldus te redeneeren: „Wie niet in staat is een behoorlijk adres op een enveloppe te schrijven is voor het baantje niet geschikt." Met toepas sing dezer methode kan men gerust zeggen dat drie vierde der brieven moet worden uitgeschift, want de adressen bevatten heel dikwijls de zonderlingste spel- en conventiefou- fen. Zonden tegen de titulatuur, die alle rangen en graden schijnt toe te mogen schrijven aan een gewoon handelsman, die zich noch hoogge leerd noch edelachtbaar noch eer waardig vindt, komen maar al te veelvuldig voor. Zeer zeker is het feit, dat zelfs op een adres spelfouten worden ge maakt, al heel erg. Men leest welee- delgebor^, de heer, den weledele heer enz. Waaraan is dit toe te schrij ven Ons komt het voor dat vele leeraren en onderwijzers er niet vol doende voor zorgen dat ten minste deze eenvoudige dingen worden ge leerd, want inderdaad zijn ze van groote beteekenis. Als tweede criterium nam bedoel de chef „het schrift." Wie geen be hoorlijke hand schrijft, behoort op een kantoor niet thuis. Zeker, op een kantoor wordt in den tegen- woordigen tijd veel getypt; maar toch (wordt er ook nog veel geschre ven. En weer trof hem het feit dat er maar zoo weinig jongelui zijn, die eene flinke hand schrijven. Hoe komt 63. Ik weet wat te Dieppe, en wat bij mijnheer Lancastan is voorgeval len. Te Dieppe had mijnheer de Ver- boise een reden, die gij hadt moeten begrijpen, omdat gij den ouden man kent, met wien hij sprak; gisteren hadt gij ongelijk en gij moet u nu veront schuldigen bij onzen vriend. Ik vraag u excuus, mijnheer de baron; het gebeurde spijt mij erg. Ik heb u nog een ander ver wijt te doen; gisteren ook hebt gij een jong meisje, dat met mijnheer de Ver- boise wandelde, en dat gij voor het eerst zaagt, onbeleefd en hatelijk be handeld. O! juffrouw Geneviève Lionnet! Wat, was het juffrouw Geneviève Lionnet! riep de gravin uit. Ja! De gravin ondervroeg den baron met de oogen. Hij antwoordde bevestigend. Maar dan ben je dwaas, Cécile! hernam mevrouw de Prémorin streng. Juffrouw Geneviève Lionnet heeft mij beluisterd, dat zal ik haar nooit vergeven! De baron kon een onrustige bewe- dat nu? O.i. is de oorzaak hierin gelegen dat voor „schrijven" op de middelbare scholen geen cijfers wor den gegeven, dat het er bij repeti ties vooral op aankomt vele vellen in een minimum van tijd vol te kal ken en het snelle dicteeren van vele leeraren de slordigheid aanzienlijk in de hand werkt. De schifting op het schrift brengt het aantal in aanmerking komende liefhebbers zeker op niet meer dan een tiende gedeelte van allen, die zich aanmeldden. Als derde toets nam de chef „spel fouten iin de brieven zelf". Hij kon zich 'met de regels zoowel van de Vries en te Winkel, als van Kollewijn of van Terpstra volkomen vereenigen, mits de toepassing consequent was. Fout was het dooreenhaspelen der systemen. Ook was natuurlijk fout de woordspelling, die niet overeen stemde met die uit de woordenboe ken tenzij de vereenvoudigde spel ling werd gebruikt. De derde toets bracht het aantal in aanmerking ko menden op een vijftigste van het aantal sollicitanten. Gerust kunnen we constateeren dat weinig sollicitanten in staat zijn een fatsoenlijken brief te schrijven. Bij de meesten laat niet alleen de vorm te wenschen over, maar men verzuimt 'eenvoudigweg de feiten te vermel den, waar het op aankomt. Bovendien is de stijl veelal harkerig en stroef met tal van elementaire stijlfouten. De oorzaak van alle genoemde eu veis ligt in het overduidelijk débacle van onze onderwijsmethoden. Gaar ne nemen we aan dat onze leeraren en onderwijzers harde werkers zijn, maar een andere vraag is of zij hun onderwijs voldoende richten op de praktijk van het leven en of zij zich niet al te veel gebonden achten aan eene bepaalde onderwijsmethode. Schriftelijk werk moet aan een zeer strenge correctie worden onderwor pen, het moet er keurig uitzien en lange repetities en snel dicteeren moeten de wereld uit. Laat men het schriftelijk werk voor onze school jeugd zooveel mogelijk doen zijn het fundament waarop later een behoor lijk gebouw kan worden opgetrokken. Leer de jeugd haar taak te kneden zooals de bakker het deeg doet opdat ze later in staat is het beste gebak in alle vormen onberispelijk af te leveren. ging niet weerhouden. Ja, gij hebt het recht, niet van haar te houden, zeide hij; maar gij moogt haar niet als een vijand be handelen. Mevrouw, de gravin, ging hij voort ik vraag uw dochter dat, in naam van de vriendschap, die ons ver een igt. Gij kunt gerust zijn, mijnheer de Verboise, zeide de gravin het zal niet weer voorkomen; buitendien zijn wij in relatie met de familie Lion net, en die hopen wij aan te houden. De baron ging voldaan heen. Eenige dagen later, maakte hij zijn eerste visite bij mijnheer Lionnet; hij had het genoegen Geneviève, die al tijd even lief was, te zien en een «ogen blik met haar te babbelen. Daarna bleef hij nog twee uur bij mijnheer Lion net. Zij spraken over allerlei, en ook over Geneviève. En, vroeg de baron zult ge haar niet spoedig uithuwen? Ja, daarover denk ik wel. En natuurlijk sprak mijnheer Lion net over den jongen architect, zon der de gedachten van den bezoeker te vermoeden. De slag was zóó hevig, dat de ba ron al zijn wilskracht moest gebrui ken, om niet te verraden, wat er in hem omging. Indien zijn teleurstelling groot wcas, zijn woede was dit niet minder. Een ander was op zijn plaats, die hij met VERKEERSONGELUKKEN. Zaterdagavond had te Bussum een ernstig ongeluk plaats. Bij het Blin deninstituut «botste een auto, bestuurd door Mevr. Lasonder, tegen een boom en >sloeg tweemaal over den kop. Mevr. Lasonder bekwam snijwonden in den haté (en bij het rechteroog en moet minstens weken in bet ziekenhuis blijven. Haar moeder Mevr. Houwink werd «zwaar gewond en is in de Majel- la-stichting overleden. Haar echtgenoot de «heer Lasonder, werd eveneens zwaar .gewond. Zijn toestand is ho peloos. De 10-jarige A. Bus werd te Bus sum «door een auto gegrepen. Het kind bekwam «inwendige kneuzingen en een hersenschudding. Vrijdagnacht is de 25-jarige chauffeur U. uit Weerselo, die be schonken «was, ingereden op vier wiel rijders, «die zich van Enschede naar Glanerbrug begaven, waarvan een ze keren M. een beenbreuk en een hoofd wonde opliep en in 'het ziekenhuis, moest .worden opgenomen. De chauf feur maakte zich uit de voeten, maar i9 «later van zijn bed gelicht. Te «Helden-Everlo is een ly2-jarig zoontje van den landbouwer Steegs door een kar overreden en gedood. De heer L. D. M. van Laar is in het centrum van Batavia met zijn mo torrijwiel geslipt en een uur later aan de gevolgen overleden. Zijn echtge- noote werd gewond. Te Panningen werd het ly2-jarig zoontje van den landbouwer L. S. door een kar overreden en op slag gedood. ONNES VAN NYENRODE VRIJ GESPROKEN. Plotseling kwam Zaterdagmorgen het bericht, dat de 5de kamer der arrondissements-rechtbank te Amster dam vonnis zou wijzen In de zaak Onnes van Neyenrode. De verdediger, de pers en slechts enkele belangstellenden waren aanwe zig. Precies te tien 'uur kwam de recht bank binnen en begon de president Mr. A. de Vries onder ademlooze stilte het vonnis voor te lezen,, waarin de verdachte v r ij g e s p r o k e n werd van het hem ten laste gelegde en de voor- loopige hechtenis onmidd.e.l- 1 ij k werd opgeheven. zooveel' moeite had verkregen, en die ,ander was des te gevaarlijker, omdat hij werd bemind! Indien Geneviève zijn gedachten had kunnen raden, toen hij afscheid' van haar kwam nemen, voordat hij heen ging, zou zij gesidderd hebben voor hem, dien, zij liefhad. De baron verging van woede. En toen hij thuis kwam, dacht hij riog steeds aan Henri Merson, dien ver vloekten mededinger, die .al zijn plan nen in duigen dreigde te gooien. M,aar hij was de man niet, om zoo maar van de millioenen der markiezin afstand te doen. Er stond hem iets in den- weg, en hij moest het om verwerpen. Het zou wel een middel vinden, om een huwelijk tegen, te gaan, dat zijn hoop verijdelde. Kom, 'kom, zeide hij met holle stem de toestand is nog niet hope loos; die ongeIuks-,achritect is nog niet de man van de mooie Geneviève. En zijn' oogen schitterden akelig. Hij wierp zijn jas, zijn ho<ed', zijn stok op qen canapé en schelde. Een jong mensch met blond haar en blau we oogen kwam binnen. Hij was een Duitscher en de secretaris van mijn heer de Verboise. 1 Is er iemand hier geweest in mijn afwezigheid? vroeg de baron in bet Duitsch. Neen mijnheer; maar er zijn brie ven uit Duitschland gekomen. Zoo! waar zijn die? Vóór u op tafel, mijnheer de VERDRONKEN. Zondagmiddag tegen half vijf waren kinderen aan het spelen nabij de Slui zen van de Vlaardingsche Vaart te Vlaardingen. Eén hunner, de 5-jarige J. Boomsma, viel daarbij te water!, het kind zonk bijna onmiddellijk; het werd na ongeveer! 5 a 6 minuten boven water gehaald. Dr. Linzel was direct ter plaatse en heeft met een agent en een burger, bijna 11/2 uur kunstma tige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. Het lijkje is naar de ouder lijke woning gebracht. Vrijdagavond, toen de „Heen en Weer 8" zich in den mond van de Konings haven te Rotterdam bevond op de vaart van de Leuvehaven naar deWil- helminakade, is de 19-jarige zeeman L. de Zwart, wonende Geertvlietstraat,, van de reeling te water geraakt. Men wierp hem nog een boei toe, terwijl de veerboot bijdraaide. De Zwart ver dween echter in de diepte. Zaterdag morgen in de vroegte is ongeveer ter zelfde hoogte zijn lijk gevischt. Het is naar het bureau der Rivierpolitie! aan de Parkhaven overgebracht. De 7-jarige D. v. d. Kar, geraakte spelende aan de Delftsche Vaart te Rotterdam te water en verdween in de diepte. Eenige voorbijgangers spron gen den jongen na, doch het was de 16-jarige Nelly Roelans, wonende Leeu wenstraat, die er in slaagde hem op te duiken en naar den wal te brengen. Personeel van de afd. Brandblusch- middelen en agenten van politie, la ter geassisteerd door den Geneeskun digen Dienst, pasten geruimen tijd de kunstmatige ademhaling toe. Tever geefs echter. Het lijkje is naar bet Ziekenhuis aan den Coolsingef overgebracht. UIT HET RAAM GEVALLEN. Het 5-jarig meisje H. G. te Schie dam is uit een 'raam van de tweede! verdieping gevallen. Met een zware her senschudding is het kind op advies van Dr. de H. naar het gemeente-zie kenhuis gebracht, waar het kort daar op is overleden. o ERNSTIG AUTO-ONGELUK ON DER ETTEN-LEUR. Jongetje om het leven gekomen. De expediteur J. van den Brink uit Breda had Zaterdag met zijn zware vrachtauto, steenen voor de firma De Kanter gereden. Na afloop hiervan be gaf hij zich naar een,1 café te Breda, waar hij zekeren Ros ontmoette,! 'die de bus naar Zevenbergen had gemist. Van den Brink bood aan om Ros naar zijn woonplaats te brengen, het geen zonder ongelukken gebeurde. Op den terugtocht reed Van den Brink met groote snelheid. Verschillen* de fietsers stapten van hun fiets en zochten een veilig plekje achter de boomen langs den weg. Op den 'Boutweg onder Leur be gon de wagen te slingeren; de bestuur der raakte de macht over het stuur kwijt. Na vier jonge boomen te heb ben omgereden sloeg de wagen om. Hei zes-jarig zoontje van Van den Brink, dat in den baic der vrachtauto» zat geraakte onder den wagen. In al lerijl schoten omstanders toe, die de brokstukken van de auto wegruimden. Hulp kon den kleinen jongen niet meer geboden worden; zijn hoofd was verbrijzeld. Het parket te Breda werd gewaar schuwd en stelde een onderzoek in. Het Jijk van het zoo tragisch om het leven gekomen knaapje werd naar het (R.K. Gasthuis te Etten vervoerd, waar dr. P. J. L. Huist uit Leideq het sectie-onderzoek verrichtte. De brokstukken van de auto werden iri beslag genomen. Na verhoor werd Van den Brinkop vrije voeten gesteld. baron- 4 Dat is waar, ik zag ze niet; ik ben -van avond wat afgetrokken. Nu kunt -ge gaan, Georges. En «de jonge secretaris verdween. Nu de brieven, bromde de baron. Er waren er vier, allle van vreem de landen; de een was in het Duitsch, een andere in het Russisch; de twee overige waren cijferschrift. De baron Tas de vier brieven op lettend door, scheen voldaan en maakte eenige aanteekeningen in zijn zak boekje. Maar zijn gedachten kwamen wel dra terug op het onderwerp, dat hem aanhoudend bezighield. Hij stak een sigaar aan, strekte zich op een canapé uit en begon pa te denken; hij zeide tot zichzelf: De markiezin had Darasse twee maal honderdduizend francs beloofd; zeker zou zij mij \vel twee millioen geven, als ik haar zeide, waar zij haar kleindochter kan vinden. Zeker zou zij mij goed betalen, maar waarom zou ik het voor twee mil lioen verkoopen? Ik bezit het geheim geheel alleen, en het geheele fortuin der markiezin kan mij eens toebe- hooren. Ik had "niet zoo lang moeten wach ten; nu moet 'ik ras handelen; des te erger :voor den architect, indien hij mij in den weg staat; binnen zes maan den moet Geneviève mijn vrouw zijn. Waarvoor heb ik te vreezen. Da- BARAK TE ERMELO UIT GEBRAND. v Vrijdagnacht brak brand uit ira dèr barak van het Gereformeede Knapen- kamp te Tonsel) (gem. Ermelo). De barak, welke niet in gebruik was; was gevuld met stroo, zoodat het vuur gretig voedsel vond. Daar het gebouw- in de onmiddellijke nabijheid van een dennenbjosch gelegen is, bestond eq groot gevaar dat de brand over zou slaan. Omwonenden wisten dit ech ter.te verhinderen en het vuur te blus- schen. De barak brandde geheel uit. Er wordt een uitgebreid onderzoek inge steld, daar aan kwaadwilligheid wordt gedacht. NEKKRAMP. Bij een vierjarig jongetje te Oud- Beierland heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan met doodelijken afloop. Daar het kind t,ot Woensdag de be waarschool heeft bezocht, zal deze worden ontsmet en tot na Pinksteren gesloten blijven. o ONTSLAGEN BIJ DE MIJNEN IN LIMBURG. Bij de Oranje Nassau-mijnen te Heer len zal aan ongeveer 250 man ontslag rasse is dood, niemand1 kan den Paotliq van vroeger herkennen. Ik ben de ba ron Paul de Verboise; meni kan mij noch den naam, noch den titel be twisten; ik heb ai da papieren van) den echten baron de Verboise in han- j den, die gevangen naar Duitschland. werd gevoerd na de capitulatie vanl Metz, en die te Liefeld in Beijerepj is gestorven. Eensklaps beefde hij, en werd zijn gelaat angstig. Hij «dacht er aan, dat de oude groot-, moeder ziek kon worden, een nota ris kon laten roepen en een testament dicteeren, waarin zij al haar geld aap liefdadighedisinrichtingen, hospitalen enz .kon vermaken. Want verspilde zij nu niet reeds enorme sommen met goede werken? De baron wist heel goed, dat me-, vrouw de Saulien voortdurend onder zoek naar haar dochter en kleindoch ter liet doen, hetgeen bewees, dat zij geloofde, dat zij leefden; maar menj kon haar van het tegendeel overtuigen; dat zou zeer gemakkelijk zijn, nazooi lang vruchteloos zoeken. Daarvoon vreesde de baron dus. Duivels! duivels! zeide hij er! voelde een rilling door al zijn ledea gaan dat is een gevaar, waarvoon ik moet oppassen! (Wordt vervolgd.) voor het Land van Heisden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard -o- O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1