Radioprogramma. ontwerp zich uitgesproken. Hoe het echter ook in de gemeenten moge gegaan zijn, de hooge regeering heeft geen aanleiding gevonden om de voorgestelde vereeniging tot stand te brengen. De in uitzicht zijnde, en in 1931 1)ot stand gekomen, wijziging der wet van 1897 regelende de fi- nancieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente, zou zoodanig ten gunste van de gemeente Veen werken, naar de meening was, dat de zelfstandig heid onzer gemeente zou kunnen be houden blijven. Waren de tijdsomstandigheden nor maar gebleven, mogelijk ook dat Veen zich, bij de tot het uiterste doorge voerde zuinigheid en een hoogen belas tingdruk, zou hebben kunnen bedrui pen. De crisis in bijna alle takken van bedrijf met de daaruit voortvloeien de werkeloosheid en dientengevolge hooge uitgaven voor steunregeling, werkverschaffing en armenwezen, heeft echter door alle berekeningen van be zuiniging en een in evenwicht zijn de begrooting, een streep gehaald. De gemeente moest maar steeds geld lee- nen c.q. bij het Rijk aankloppen om d'en dienst vlottende te houden, en des niettegenstaande ontstonden er nog groote achterstanden. Reeds eerder hadden B. en W., het gegoochel met cijfers moede,, b'j Ged. St. eerie begrooting ingediend meteen flink nadeelig slot, zulks om te meer op den ernst van den toestand te wij zen. Ook was bij de opvoering der salarissen van de gemeente-ambtena ren in 1920 door den raad ernstig pro test aangeteekend, dat zulks door de gemeente Veen niet te dragen zou zijn. De voornoemde herziening der wet van 1897 werd echter toen reeds in uitzicht gesteld als zeer nabij zijn de, doch het duurde nog tot 1931, hetgeen in die jaren voor onze ge meente een extra last beteekende van plm. f 25000.Wij willen hiermede te kennen geven dat én verhooging der salissen én herziening der wet van 1897 gelijk had behooren te ge beuren. Onze gemeente werd een last opgelegd waaronder zij bezweek. Wel werd de raad in deze gehoord, maar niet verhoord. Alle sociale verbeteringen moesten achterwege blijven, zooals b.v. wo ningbouw, electrificatie en dergelijke!, enkel en alleen om financieele rede nen. In vergelijking met aangrenzen de gemeenten kan in waarheid ge zegd worden, dat het gemeentebestuur Van Veen, steeds de zuinigheid heeft betracht en geen tienduizenden gul dens schuld gemaakt voor woning bouw en in den duren tijd aanleg van een lichtnet van de P.N.E.M. In deze genoemde feiten zou op zichzelf genomen, al wel ,aanleiding te vinden zijn om door Ged. St. met een voorstel tot vereeniging van gemeen ten te komen. Waar echter in een be trekkelijk zoo kort tijdsbestek voorden derden maal1 een voorstel tot vereeni ging der gerpeenten Wijk en Aalburg en Veen aan de orde wordt gesteld1, moeten wel bijzondere redenen aan wezig zijn om hiertoe te geraken, te meer waar d,e plannen thans van de hooge regeering zelf uitgaan, blijkens een schrijven aan B. en W. gericht We meenen thans eenige meerdere worden te moeten wijden tot het na gaan van de verschelende oorzaken die hebben medegewerkt tot het opnieuw aanhangig maken van deze kwestie. We zullen trachten ons zooveel mo gelijk te bekorten en zoo min moge lijk persoonlijke' dingen naar voren te brengen, hoewel deze niet geheel zul len kunnen achterwege blijven. Er is over deze kwestie en de aanleiding daartoe in en buiten onze gemeente reeds veel gesproken, waar en onwaar. We hebben gemeend ons niet te moe ten mengen in al het sensatiewekken- de courantengeschrijf; slechts één keer zouden wij een regel of tien naar een dagblad, we weten niet of het is opgenomen. Er is een tijd van zwijgen, maar er is ook een tijd van spreken, en ik meen M. de V., dat thans het laatste aanwezig is opdat ook de gemeentenaren eens goed in gelicht worden omtrent de ware toe dracht van verschillende dingen. Als van algemeene bekendheid mag genoemd worden, dat het nieu we voorstel is gekomen of althans zeer verhaast, mede naar aanleiding van het gerezen conflict tusschen de regeering en de gemeente Veen, nu eenige maanden geleden, toen vier raadsleden hebben gemeend zich niet met eischen de regeering te kunnen vereenigen inzake de sanneeringsplan- nen met de gemeenteschulden. De Gemeenteraad kwam hierdoor in strijd met art. 8 der wet van 22 Dec. 1933 betreffende overheidschap aan noodlijdende gemeenten. Althans de eerste der genoemde regeerings- eischens n.l. het benoemen van een bekwaam en kundig ambtenaar, wel ke bekwaamheid moest blijken uit het bezit van diploma gemeente-ad ministratie, tot secretaris-ontvanger meende men niet te moeten inwilli gen. Indirect hield deze eisch in ontslag van den thans tijdelijken ge meente-ontvanger Schouten, wijl de ze niet gediplomeerd is. Combinatie van de ambten van Secr. en Ontv. was verder voor de gemeente een voordeel van f 300.per jaar. Zooals bekend werd de heer Schou ten met ingang van Nov. 1932 tot tijdelijk gemeente-ontvanger benoemd in de plaats van den ontslagen ont vanger Timmermans. De aanleiding tot het ontslag van Timmermans was zooals bekend, een kastekort. Het zou ons te ver voeren om hier te memo- reeren, hoeveel moeite zorgen, onaan genaamheden en hoofdbrekens het spreker en diens vroegere collega Schreuders heeft gekost om bij een tekort van den oud-gem.-ontv., de zen langs een weg van vriendschap en barmhartigheid te helpen en te trach ten hem alsnog voor ondergang te be hoeden. Aan goede raadgevingen en vermaningen heeft het niet ontbro- broken, want hetgeen nu gekomen is, heeft spreker en diens voormalige collega meermalen in vollen ernst aan Timmermans als vriend voorgehou den, gehoopt als wij hadden, dat er nog een weg van herstel zou gevon den worden. Het was op 31 Dec. 1931, dat het na vele bemoeienissen onzerzijds, met de gemeentekas in orde was. Van een en ander werd door ons ter pro vinciale griffie mededeeling gedaan. Na eenige maanden verliepen de zaken echter weder zoo, dat Timmer mans ontslag vroeg als gemeente-ont vanger, om van de geldelijke ver antwoording af te zijn, welk ontslag hem met ingang van 1 Nov. 1932 werd verleend. Er moest een nieuwe functionaris worden benoemd. Van Ged. Staten kwam bericht, dat gezien de kwes tie van vereeniging van gemeenten welke nog steeds niet van de baan scheen te zijn, een tijdelijke kracht moest worden benoemd, tevens ver zoekende om een gediplomeerde kracht te 'benoemen. Spreker was ook voornemens naar deze betrekking te soliciteeren, uit hoofde van de slechte uitkomsten in het landbouwbedrijf, en de zeer moe- ielijke positie waarin hij is komen te verkeer en, zoodat voor hem een sa laris van f 600.per jaar zekerlijk van beteekenis zou zijh, van meening als hij was, dat hij, hoewel onge diplomeerd, na b.v. een jaar hulp van den oud-gem.-secr. gehad te hebben, (het was toen toch nog niet te voor zien, dat met deze de toekomst zich zoo zou ontwikkelen- als gebeurd is) wel zelfstandig de gemeenteadmini stratie te kunnen voeren. lOok zijn col lega Schreuders en het raadslid Schreuders wenschten te solliciteeren Behalve eenige sollicitatie's van bui tenaf kwam kort voor het eindigen van den daartoe gestelden termijn de sollicitatie binnen van den tegenwoor- digen functionaris Schouten, reeds toen 'belast met de administratie van werkverschaffing en steunregeling, mede door onze 'bemoeiingen daartoe benoemd. Gezien de verzoeken van Ged. Sta ten en het solliciteeren van Schouten, welke naar wij uit welingelichte bron vernamen reeds de stemmen van drie raadsleden had toegezegd gekregen, deed bij' ondergeteekende de lust ver gaan en met de voornemens zijnde te solliciteeren raadsleden, op het voorstel doen ingaan om het lot te werpen en dan elkander te steu nen. Het lot viel op het raadslid Schreuders en wij brachten t.z.t. dan ook onze stem op deze uit, .hetgeen ons van meerdere zijde werd kwa lijk genomen. Schouten werd be noemd. Nadat Schouten de administratie en kas had overgekregen werd ont dekt, dat eenig gestort geld voor wo ningbouw krachtens de landarbeiders- wet ontbrak. Deze. ontdekking werd door Tim mermans aan B. en W. medegedeeld onder bijvoeging dat wanneer het niet opgehelderd werd behoorde tot zijn tekort. Van dit laatste werd door B. en W. goede nota genomen ten einde Schouten voor eventueele moei lijkheden te vrijwaren. Een gerezen conflict tusschen Timmermans en Schouten tijdens de ziekte van de zen laatste, aangaande deze kwestie, werd door B. en W. in der minne uit den weg geruimd. In de vergadering van B. en W. werd herhaaldelijk gezocht en gecij ferd in deze om tot opheldering te komen, meenende dat eene verkeer de boeking of eene begripsverwar ring de oorzaak van dit tekort zou kunnen zijn. Alles tevergeefs, zoo dat hiervan mededeeling aan Ged. St. werd gedaan, bij het eerstvolgen de procesverbaal van kasopneming. De Ontvanger Schouten werd iri- tusschen ernstig ziek en de gemeen tekas werd tijdelijk verzegeld. Steeds grooter werden de moeilijk heden met de financiën, vanwege de groote kosten van steunregeling en werkverschaffing terwijl ook de kos ten voor armwezen naar de meening van B. en W. door het burgerlijk armbestuur wel wat te hoog werden opgevoerd. Telkens moest bij de Rajkskas worden aangeklopt om voor schot teneinde de gewone dienst op gang te houden. Meer en meer kwam ZONDAG 20 MEI. HILVERSUM 301.5 M. (V.A.R.A.) 9.00 Postduivenberichten en voelbal- mededeelingen. 9.03 Tuinbouw S. S. Lantïnga. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong. (V.P.R.OA 10.30 Kerkdienst uit den Ned. Prot. Bond te Zeist. Spreker: Ds. N. Zwiep, Enschede. 12.00 Het Radio-kinder-koor. 12.30 Het Omroeporkest. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Het Koene-Trio. 3.10 Gramofoonmuziek. 4.40 Five O' Clock-Tea. 4.45 Sportuitslagen van Vaz Dias. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Muzikal Allerlei. 6.00 Voetbal van den dag. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 „Men neemt", hoorspel. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Pianosolo begeleid door het Omroeporkest. 8.45 Gramofoonplaten. 9.05 Concert: tenor 'en orgel. 9.25 Radiojournaal. 9.40 Kovacs Lajos en zijn orkest m. m.v. Renate Miiller en De ,„AVRO-GirIs". 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Kovacs Lajos 'en zijn orkest. 11.30 Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. 1.15 Bespeling van het Carillon der St. Josephkerk (Heuvel) Tilburg. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.00 Boekenhalfuur. 1.20 De KRO-Boys. 2.00 Godsdienstonderricht voor oude ren door D. Bont. 2.30 Het KRO-Orkest. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.10 Mannenzangvereen, „Stemmen uit dé Mijnstreek". 4.30 Ziekenhalfuurtje. 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te 's Gravenhage-Oost. Voorg.: Ds. J. Altema. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Voetbaluitslagen van de R.K.F. 7.50 „Pinksteren" door Pater Oscar Huf S.J. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 ,„De vijf Forellers". 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 „De vijf Forellers". 9.00 Vaz Dias. 9.05 Het KRO-Orkest. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.05 Het KRO-Orkest. 10.35 Vaz Dias. 10.40 Epiloog. o MAANDAG 21 MEI. HILVERSUM 301.5 M. 9.15 Concert: orgel en sopraan. de gemeente Veen onder de bijzon dere aandacht en toezicht der hoo- gere besturen. Waar de ziekte van Schouten zich liet aanzien van langdurigen aard te zullen zijn werd door B. en W. over wogen een waarnemend tijdelijk ont vanger te benoemen. Wethouder Schreuders, die zich hiervoor aan bood, onder voorwaarde van eenige administratieve hulp te mogen heb ben, gezien de groote achterstand ontstaan door nadeelige sloten van vorige jaren en door de reeds eeni ge weken geduurd hebbende ziekte van Schouten werd door B. en W. voor 3 maanden benoemd. Voor de ze benoeming moest ingevolge art. 127 der gemeentewet eerst aan de regeering toestemming worden ge vraagd om het salaris te mogen uit betalen. Eer die toestemming verkre gen was waren weder een paar maan den verloopen. In dien tijd werden de noodigste uitgaven door B. en W. op kwitantie (dus bij voorschot) ge daan en door dezen het kasbeheer gevoerd. Nieuwe verwikkelingen ontston den. De secretaris Timmermans, die 10.30 Kerkdienst uit de Nieuwe Re- monstrantsche Kerk te A'dam. Spr.: Dr. K. F. Sparnaay. (A.V.R.O.) 12.00 „De Minstreels". 2.15 Kommer Kleijn draagt voor. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Bach-concert door het Omroep orkest, de Kon. Christ. Orato rium vereen. „Excelsior" te Rotterdam, enz. 5.15 Met den AVRO-reportagedienst op de sportvelden. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Pianorecital door Else Nolthe- nius. 8.00 Nieuws en sportberichten van Vaz Dias. 8.15 Het Omroeporkest en de Kon. Chr. Oratoriumvereen. „Excel sior", Rotterdam. 9.00 Voordracht door Mr. A. W. Kamp. 9.20 De AVRO-Ozonoüa's. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.00 Dansorkest Walter Schacht. HUIZEN 1875 M.. „De Liefde", Amsterdam. 11.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Bespeling van het studio-orgel. 5.45 Gramofoonplaten. 6.15 Het versterkt NCRV-K'einorkest. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Het NCRV-Harmonie-orkest. 8.30 Voordracht door Arie Post. 9.15 Gramofoonmuziek en Vaz Dias. 9.30 Het Bachkoor- en orkest der Bethlehemkerk te 's Gravenhage. 11.00 Gramofoonplaten. o DINSDAG 22 MEI. HILVERSUM 301.5 M. 11.00 Kook-en bakpraatje. 11.00 Cellorecital door Wilh. Meder. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Het ensemble Rentmeester. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Pianorecital door Betsy v. Praag. 3.00 Knipcursus. 4.00 Verzorging zender. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Radio-kinder-koorzang. 5.00 Halfuur voor kleinere kinderen. 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 Cursus: „Groote verkeersproble men van dezen tijd". 7.00 Het Omroeporkest. 7.25 Overschakeling zender. 7.30 Mr. J. van Schevichaven: „Een voettocht door de Eifel". 8.00 Vaz Dias. 8.05 Het Omroeporkest. 9.00 Radiotoonecl .Studio-opvoering v. Er is een schaap vermoord! 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuziek. weleer toen de gemeente, tijdens de verbouwing der school ruim in haar kasgeld zat een bedrag van f 800 van de gemeente had geleend om met f40 per maand terug te betalen, was hiervan in gebreke gebleven. Ged. St. drongen aan op invorde ring van dit bedrag. Besloten werd tot inhouding van salaris en uitwin ning borgtoch voor tekorten. Het was in dien tijd dat wij, een flauwe hoop als wij nog hadden, dat fouten in de administratie, verkeerde boekingen of vergeten boekingen hoofdzakelijk de oorzaken zouden zijn van het tekort van Timmermans, dat B. en W. aan Ged. St. vroegen om den ambtenaren van de griffie een onderzoek te doen instellen over de gemeenterekeningen en het kasbeheer der laatste jaren. Van wethouders in een kleine gemeente, mag toch niet geëischt worden, dat zij eene a.h.w. onfeilbare controle zouden kunnen uitoefenen. Zelfs een accountant heeft meermalen een paar dagen werk ge had om ééne rekening te onderzoe ken. Ged. St. gingen echter op dit verzoek niet in, wat wij, hoe ook de uitkomst zou geweest zijn, jammer HUIZEN 1875 M. 8.00 Moi^genconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het KRO-Sextet. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Verzorging zender. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Zangrecital door A. J. F. A. van Rijthoven, tenor. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Vervolg zangrecital. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De KRO-Boys. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Politieberichten. 7.15 Spreker: Jhr. Dr. J. C. Mollerus. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.40 De KRO-Bovs. 8.30 Vaz Dias. 8.35 „De H. bloeddoek van Boxtel" door Kapelaan A. Smits. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.00 Het KRO-Orkest. 9.50 „De Helderziende". Hoorspel. 10.10 Het KRO-Orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. o WOENSDAG 23 MEI. HILVERSUM 301.5 M. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.00 De Notenkrakers. 2.00 Verzorging' zender. 2.15 VARA-Knipcursus. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Overschakeling zender. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.30 De Fleriefluiters. 7.00 Sportuitzending. 7.20 VARA-Orkest. 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten. Vaz Dias en varia. 8.15 Aan den vooravond v. "Rome. 8.35 VARA-Orkest. 9.20 Tooneel: Brand in „De Jonge Jan". 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 VARA-Orkest. 11.30 Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Liederen-recital1 door Miep Beu- ming, sopraan. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Concert door een kwintet. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Praatje voor jeugdige Postze gelverzamelaars. 3.00 Bespeling van het studio-orgel. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Concert: Viool, cello en piano. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Grifformeard Frysk Selskïp. 6.30 Onderwijs voor de binnenvaart. 7.00 Politie- en Persberichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Landbouwhalfuurtje. 8.00 Uitzending voor het Bijbelsch museum. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Gramofoonplaten. o vonden. Timmermans was altijd nog arm- verzorger, voerde het beheer over de kas van het armwezen. Ook hier ont stond een tekort. Intusschen was de volle aandacht van Ged. St. van N.-Br. op den toe stand der gemeente Veen gevallen, en de kastekorten deden bij Ged. St. alsook bij het Dep. v. Binnenl. Za ken, de gemeente en het gemeente bestuur in een minder goed daglicht komen. Op 7 Maart 1933 werd het college van B. en W. bij den Comm. der Koningin geroepven, en werd ons aldaar door Z.Exc. medegedeeld, dat het in Veen met het beheer in andere banen moest geleid worden, opdat er een frissche wind zou komen te waaien, en hiertoe was in de eerste plaats noodig dat Timmermans ook als Gem.-secretaris ontslag nam of gegeven werd. B. en W.- werd scherp op het hart gedrukt hiertoe mede te werken, waar anders van eenige re- geeringshulp wel geen sprake meer zou zijn, en v.n.l. van den jongen burgemeester werd verwacht dat hij ten volle de verantwoordelijkheid zou beseffen en zulks ook aan den raad (A.v R.O.) (V A R A.) (A.V.R.O.) (K.R.O.) 8.30 Morgenwijding. (N.C.R.V.) 9.30 Gramofoonmuziek. 10.20 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te 's Gravenhage. Voorg: Prof. Dr. A. H. de Hartog. (K.R.O.) (N.C.R.V.) (K.R.O.) (A.V.R.O.) 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwijding. (V.P.R.O.) 10.00 Orgelconcert. (N.C.R.V.) 8.30 Morgenwijding. (K.R.O.) 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Hoogmis uit de Parochiekerk (N.C.R.V.) 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Middagvergadering v. d. Bonds dag v. d. Bond van Meisjesver. op G.G. in Nederland, in de Noorderkerk te Middelburg. 4.30 Gramofoonmuziek. (A.V.R.O.) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. (R.V.U.) (A.V.R.O.) (K.RO.) (V.A.R.A.) 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Klein-VARA-Ensemble. 9.30 Onze keuken. P. J. Kers Jr. (V.P.U.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) (N.C.R.V.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 11