nieuwsblad So. 5435 Vrijdag 18 Mei ijmMÊ De Grootmoeder. DoorzittenJ^^ Ja, natuurlijk, M. HORT WILLEM DE BRUIN IJZERHANDEL - GORINCHEM. TWEEDE BLAD mijn BRIL is van GORINCHEM, Zusterhuis 6. mm Gediplomeerd Opticien. Veilig Snel voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Wat de Volkenbond deed en niet deed. Hier» FEUILLETON. jüp Marktberichten. Het nieuwste van dezen tijd f Goedkoop. SBfP Agenten voor het Land van Heusden en Altena: GEBR. BLIJENBERG te WIJK, VRAAGT PRIJSCOURANT. BEHOORENDE BIJ HET DE MOEILIJKE TAAK DER VROUW. In het algemeen is de taak der vrouw reeds uiteraard zeer zwaar. De moeilijkheden aan haar sekse ei gen vorming, perioden, zwanger schap, opvoeding der kinderen, haar huiselijke werkzaamheden, keeren der jaren, enz., zijn oorzaak dat menige vrouw vóór haar tijd zich oud voelt. Geen wonder dan ook, dat zooveel vrouwen lijden aan rugpijn, hoofd pijn, slapeloosheid, slechte bloedsom loop," duizeligheid, rheumatische pij nen enz. Haar organen raakten te vroeg verzwakt en zij gunde zich geen tijd om in te grijpen, toen zich de eerste verschijnselen daarvan ver toonden. Menige vrouw denkt boven dien, dat zulke kenteekenen niets an ders dan natuurlijk zijn, niets is min der waar. Gii kunt uw gezondheid herkrijgen, wanneer gii gebruik maakt van het daartoe speciaal vervaardigde middel: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze voeren de onzuiverheden af, welke zich in uw gestel hebben opgehoopt door trage werking der organen, die het bloed rein, zuiver en gezond hou den, en wekken deze organen op tot gezonde werking. Begin nog heden met het gebruik en gij zult ondervin den welk een ommekeer zij ook bij u zullen teweegbrengen. Verkrijgb. bij apothekers en drogis ten af i f 1,75 en f 3.— per doos, om zetbelas ting inbe grepen. Let vooral op den juisten naam. Ru GPU Ni P\LLUU Er behoeft niet over te worden ge streden het gaat den Volkenbond op dit oogenblik niet goed. Datge ne wat zij, die het door den Volken bond betreden gebied kenden, reeds jaren tevoren voorspelden, is uitge komen teleurstellingen zijn er en staan er nog telkens voor de deur. Dat kan niet verbazen voor wie er kent, dat de verwachtingen, in 1919 van den Volkenbond gekoesterd, te hoog gespannen waren. Voor wie be seft hoe ontzaggelijk groot de pro blemen zijn, aan den Volkenbond ter oplossing overgedragen. Voor wie ge voelt, dat het niet gaat om den Vol kenbond te Genève, het instituut, in 1919 in het leven geroepen, maar om de Volkenbondsg<?i/öc/D<?, die oud is als de eeuwen. De Volkenbond heeft reden tot te leurstelling gegeven in den loop der laatste jaren. Weinigen realiseeren zich, dat de Volkenbond werd opge richt na en als gevolg van een oor log, die politiek en ethisch, sociaal en economisch de met zorg georga- 04. Hij nam de draad zijner gedachten weder op en zijn voorhoofd werd we der glad. Wel ja! riep hij uit die idee is uitmuntend, dat moet ik eerst doen. Dan zal de oude markiezin overtuigd zijn, dat haar kleindochter bestaat en zal haar erfdeel bewaard blijven. Ook zal zij verwonderd zijn, dat zij Darasse niet heeft teruggezien, en zoo kan ik haar de zaak duidelijk maken. Hij ging voor zijn bureau zitten en schreef in het Duitsch den navolgen den brief: Hamburg, 3 December. „Aan mevrouw de Markiezin „de Saulien. Mevrouw de Markiezin! „Ik ben een arm priester, wien de „Heer bevolen heeft, zijn vaderland „te verlaten en in vreemde landen zijn „woord te verkondigen. Binnen twee „dagen zal ik Europa verlaten en naar „verre landen trekken. „Maar vóór ik vertrek, moet ik een „plicht vervullen,, door een belofte 11a „te komen, die ik een armen man, in „de laatste oogenblikken zijns levens niseerde wereld had omver gewor pen. Zoo is begrijpelijk, dat de eco nomische moeilijkheden, die gevolg zijn van den oorlog, op de schou ders van den Volkenbond worden ge schoven, en dat in elk geval het dezen ten kwade wordt geduid, dat geen sneller werkende hulpmiddelen aanwezig zijn. Slechts weinigen be seffen, dat het tusschen China en Ja pan ontstane conflict gevolg is van een psychologische ontwikkeling der dingen in het Oosten van Azië. Zoo doende kan het niet verbazen, dat zij den Volkenbond daar tegenover een betrekkelijk nieuw probleem ge steld wanen, en den indruk hebben, dat dit probleem door den Volken bond niet kon worden opgelost, om dat er groote Mogendheden bii zijn betrokken. Niet velen bedenken, dat de strijd voor ontwapening, niet te scheiden van de z.g.n. veiligheid, de strijd is om den Volkenbond zelf, om de grondbeginselen van de in ternationale samenleving. Zoodoende kan het alweer niet verwonderen, dat velen, die het ontwapeningsvraag- stuk als een op zichzelf staand vraag stuk zien, den Volkenbond beschuldi gen van gebrek aan kracht en initia tief. Zij allen verzuimen daarbij te bedenken, dat de Volkenbond niet is een superstaat, piet heeft een eigen wil en een eigen gezag, maar is wat de leden ervan maken, en uitdruk king geeft aan de mate van objectie ve samenwerking, waartoe de Sta ten en de volken thans rijp zijn. Maar zfij, die deze grieven uiten, hebben toch te bedenken, dat men billijk behoort te zijn, zelfs tegen over den Volkenbond. Hebben te be denken, dat de Volkenbond niet zoo werkloos heeft neergezeten in Genève als men het veelal voorstelt, en ook niet zoo resultaatloos zijn werk heeft gedaan. Hebben te bedenken dat: De Volkenbond een reeks ernstige geschillen heeft bijgelegd, waardoor als in het geval van het Italiaansch- Grieksche (1923), het Grieksch-Bul- gaarsche (1925}, het Engelsch-Turk- sche (1926), het Poolseh-Lithauen- sche (1929), en het Zuid-Amerikaan- sche (1932—'34) gevaar voor oorlog acuut bestond, welk gevaar door den Volkenbond is afgewend De Volkenbond heeft gesticht het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage, het eerste werkelijk internationale gerechtshof, dat door een lange reeks van vonnis sen en adviezen de waarde van zijn bestaan reeds heeft bewezen De Volkenbond is belast met de bescherming der nationale Minder heden in het grootste deel der Euro- peesche landen en zoodoende kan me dewerken tot het voorkomen van con flicten, uit de aanwezigheid dier Min derheden voortspruiten De Volkenbond toezicht oefent op de werkzaamheden der z.g.n. man datarissen, die de administratie ver kregen van gebieden, zijnde vroege re Duitsche koloniën of Turksch ter ritoir De Volkenbond arbitrage en ver zoening heeft bevorderd, zoowel door tractaten tusschen de landen onder ling als door de Algemeene Acte van Arbitrage van 1928, die scheids- rechtelijke uitspraken zelfs in belan- gengeschillen mogelijk maakt; De Volkenbond het vraagstuk der ontwapening in permanente studie heeft behouden, waardoor in elk ge val de Ontwapeningsconferentie kon worden samengeroepen en een sma- nestel van maatregelen kon worden voorbereid, die in een tractaat als dat betreffende het voorkomen van oorlogen een voorloopdg hoogtepunt vinden De Volkenbond door middel van de Arbeidsorganisatie arbeidswetge ving heeft bevorderd en een centrum „heb gedaan. „Die man,, die een Franschman, Da- „rasse genaamd, was naar Hamburg „gekomen, om een bekende, een smok kelaar uit Marseille, zeide hij, op te „zoeken,, die een geheim bezit, dat u „groot belang kan inboezemen, om kat het uwe kleindochter,, juffrouw „de Mérulle betreft, die gij sedert vele „jaren zoekt. „Darasse heeft dezen man niet ge bonden, die zich sedert eenige da- „gën naar Amerika had ingescheept. „De ongelukkige Darasse heeft zijn „geld opgemaakt om naar Hamburg te „komen, en had er geen brood en geen „dak; hij leed honger,, dorst, koude „en na verloop van eenige dagen vond „men hem half dood op straat >en „bracht hem naar het hospitaal. „Daar werd ik aan zijn leger ge roepen,, om den ongelukkige troost woorden toe te spreken. „Hij gaf mij uw adres, mevrouw de „markiezin,, en verzocht mij, u te schrij- „ven: Zeg haar,, goede vader, zeg haar, „dat ik sterf met verdriet, omdat ik „haar kleindochter niet heb terugge- „vonden, zooals ik op mij had geno- „nomen; voor ik sterf,, wil ik nog „eens bevestigen, dat de kleindochter „der markiezin de Saulien bestaat, en „vergeet niet,, mijn vader, de markiezin „te zeggen, dat haar kleindochter haar „weldra zal teruggegeven worden. „Ik beloofde den ongelukkigen Da- „rasse,, dat ik zijn wensch zou nako- van inlichtingen voor arbeidsvraag stukken heeft geschapen De Volkenbond zoowel in 1920 als in 1927 financieele en economische conferenties heeft samengeroepen, welker waarschuwende stem, ware zij gevolgd, luid genoeg heeft gesproken tegen den ingeslagen weg van autar chie De Volkenbond financieele hulp heeft verleend, in het bijzonder aan Oostenrijk en Hongarije, welke lan den daardoor van een dreigenden fi- nancieelen ondergang zijn gered: De Volkenbond de internationali satie van het verkeer, zoowel over de groote rivieren als over de spoor wegen, zoowel voor de binnenvaart als voor het autoverkeer heeft bevor derd De Volkenbond door middel zijner hygiënische organisatie een netwerk van hygiënische afweer maatregel en. heeft gespannen over geheel de we reld De Volkenbond den handel in blan ke slavinnen met kracht heeft be streden en een factor is in den strijd Z/T\\ Doos 30 en 60c+. rv? tegen de slavernij, gelijk in Liberia en Abessinië is gebleken niet zon der succes; De Volkenbond den strijd tegen opiummisbruik en aanverwante mid delen met kracht heeft ter hand ge nomen en doorgevoerd De Volkenbond door middel van de commissie voor de /ntellectueele samenwerking heeft gearbeid aan de betere samenwerking der intellectu- eelen De Volkenbond heeft verkregen de bevrijding van de krijgsgevangenen, die nog in Siberië vertoefden en mil- lioenen vluchtelingen naar eigen huis heeft teruggebracht De Volkenbond het internationaal privaatrecht heeft gesteund, cheque- en wisselrecht heeft bevorderd, en tal van maatregelen heeft voorbereid op aanverwant gebied De Volkenbond, teneinde het stel sel der geheime diplomatie te be strijden, de openbare registratie van tractaten tot een aantal van bijkans 2500 heeft in de hand gewerkt; De Volkenbond tenslotte door mid del van de regelmatige samenkomst zijner organen, in de eerste plaats Assemblée en Raad een practische samenwerking der vooraanstaande staatslieden heeft tot stand gebracht, waarvan de resultaten zich in menig geval reeds hebben doen gevoelen. Of dit alles de aanwezigheid vair den Volkenbond wettigt, de kosten, die voor een lichaam van zoodanige taak toch waarlijk niet zoo hoog zijn, billijkt? Het antwoord op deze vraagt is niet moeilijk te geven, het ant woord kan niet anders dan bevesti gend luiden, omdat gedachten als in den Volkenbond belichaamd, eerst langzaam en geleidelijk in de samen leving tier menschen doordringen en vasten vorm aannemen. Omdat tien tallen jaren, zoo niet eeuwen zullen moeten voorbijgaan, voordat men het zoeken naar samenwerking zelfs in de schijnbaar voor oplossing niet vatba re conflicten als een even natuurlijk iets beschouwt als thans het volgen van den eigen souvereinen wil. Eeu wen zijn voorbijgaan, voordat de in dividuen, tot aller gemeenschappelijk belang, in de samenleving van natio nale Staten organisatorisch zijn on dergebracht. Waarom zou de evolutie daarbij hebben stil te staan? „men. en eenige oogenblikken later „gaf hij den geest „Heden kom ik die opdracht na, „mevrouw de markiezin, en wensch „voor uw geluk, dat de laatste vvoor- „den van den stervende weldra ver wezenlijkt zullen worden. „Met eerbied noem ik mij „Uw nederige dienaar „Daniël Harborger. priester". Ziezoo, zeide hij binnen twee dagen zal die brief te Hamburg zijn, en binnen vier of vijf dagen zal de millioenendame hem ontvangen. Als zij geen Duitsch verstaat, zal zij wel iemand vinden, die hem zal willen ver- I talen. En de baron begon luidkeels te lachen. De schelm was over zichzelf vol daan. XXII. ONVERWACHTE ONTDEKKINGEN. Op een morgen ontving de markie zin de Saullien den bewusten brief, die het stempel van Hamburg droeg. Wie kan mij uit die stad schrij ven? \Toeg zij zichzelf af. Zij verbrak haastig het cachet. Doch den brief kon zij niet lezen. Zij sloeg het blad om, en haar oogen vielen op de onderteekening O! een Duitsch priester schrijft 2e Pinksterdag is de zaak GESLOTEN. Als wij op dit oogenblik, bijkans 1 5 jaren nadat de Volkenbond werd opgericht, de teleurstelling in de re sultaten van zijn arbeid sterk gevoe len, is dit mede, zoo niet hoofdzake lijk gevolg van het feit, dat wij onze verwachtingen te hoog hadden ge steld. Dat wij niet voldoende heb ben acht geslagen op de waarschu wende stem, in het bijzonder van in siders, die het internationale leven en zijn tallooze moeilijkheden zoo goed kenden. Stemmen, die niet moede wer den ons toe te roepen, dat verwezen lijking van zoodanige gedachten tijd vereischt naast goeden wil. De om standigheden zijn daarbij den Volken bond niet gunstig geweest, en het is een veel voorkomend verschijnsel, dat men dan bij voorkeur gaat tomen aan wat de grondslag der organisatie is. Heeft men niet hetzelfde gedaan toen de waarlijk geenszins volmaak te Unie van Utrecht niet bleek te be antwoorden aan de behoeften, die langzamerhand in het Nederlandsche Staatsbestel waren opgekomen? En is tenslotte uit deze Unie van Utrecht niet voortgekomen de alleszins vol waardige Nederlandsche Staat? De Volkenbond is niet tot stand gekomen, dank zii den wensch van enkelen. Hij is tot stand gekomen, omdat de tijden zijn aanwezigheid ver- eischten, omdat de samenleving der volken, door de techniek steeds nau wer toegehaald, behoefte heeft aan een orgaan als dit. Voor een ieder, die den oorlog erkent als een ramp, als een ramp voor geheel de inter nationale samenleving, zal wel vast staan, dat versterking van den Vol kenbond beteekent krachtdadiger te genstand tegen de herhaling van dezei ramp. Een effectief middel tot af wering ^an deze ramp jüleen dan, wanneer de Volkenbondsgedachte ge dragen wordt door geheel de open bare meening. Dat het daartoe eens, in alle landen' komen mag, is de inzet van eiken i8j Mei-Volkenbondsdag. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth.en Drogisten. 's HERTOGENBOSCH, 46 Mei. Op de markt van heden waren aange voerd 2875 stuks, 4337 stuks hoornvee, 4019 biggen, 18 zeugen, 424 schapen of lammeren en 77 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f160 tot f250 per stuk Kalfvaarzen 130 240 140 Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) 4 e kw. 2731 p. pond Koeien 2e 26 —28 Pinken van f 80.-— tot f 140.p. st. Zeugen 50.65. 9.— 13. Schapen 8.16. Lammeren Aanvoer alle soorten vee korter. Vetvee nauwelijks pryhoudend, handel vlug. Kalf- koeien en Vaarzen handel iets flauwer GEEN WALM. GEEN REUK. GEEN ROET. BRANDEN OP GÉÉN KATOEN EN 7 VOLLE UREN OP 1 LITER PETROLEUM. mij, zeide zij wat kan hij mij te vragen hebben? Plotseling beefde zij. Haar oog viel op den naam Darasse. Darasse, prevelde zij Da rasse, van wien ik sedert twee maan den niet heb hooren spreken! Ik heb hem vol hoop en onrust afgewacht, gedurende acht, veertien dagen, een maand, daarna heb ik tot mijzelve ge zegd, dat die man niets wist, dat hij mij hao bedrogen, van mijn lichtgeloo- vigheid misbruik had gemaakt. O! ver stond ik die Duitsche taal maar! Zij kon haar naam lezen en dien van Darasse en ook het 'woord Marseille Maar dat was alles. Zfij bleef een oogenblik in gedach, ten, daarna werden haar trekken, le vendiger en sloeg zij zich voor het voorhoofd. Zij nam een blaadje papier en schreef er haastig eenige regels op. Zij vouw de het briefje dicht, sloot het in een enveloppe, Waarop zij schreef: „Mijnheer de Markies de Prémorin. Eigenhandig." Daarna schelde zij. Weldra verscheen Dorothea. Dorothea, zeide de markiezin ik heb mijnheer de Prémorin ge schreven; laat Constant dat briefje da delijk bezorgen, en mij een antwoord terugbrengen. De "kamenier nam het briefje en een oogenblik daarna reed Constant, de palfrenier tiaar de rue de Rennes, waar de markies woonde. Binnen een half uur was hij terug. De markiezin was in. gedachten ver zonken, 'toen Dorothea haar kwam zeggen: Mijnheer de markies heeft het briefje van mevrouw de markiezin ont vangen, 'en laat u weten, dat hij zal komen Zoodra hij gekleed is. Dank 'je^ goede Dorothea. De 'kamenier vertrok. Een 'kwartier daarna kwam de mar kies de Prémorin binnen. Wat 'is er te doen? vroeg hi). Ik 'hleb hier een Duitschen brief ontvangten, 'en, kan hem niiet Iezen>; nu 'ben ik erg verlangend naar den' inhoud. Ik hieb u gesproken over het bezoek van dien man, Pierre Darasse^, dile vroeger den vicomte de Mérultó len mijn arme Gabrielle heeft gekend; hij had mij veel hoop gegeven. Die ondeugd wist niets, en het bewijs daarvan is, dat hij niet terug gekomen is; o! mevrouw de markiezin^, indien 'hij u inlichtingen had kunnen geven, Zou hij de beloofde tweemaal honderdduizend' francs niet hebben la ten 'loopen. Dat heb ik ook gedacht. De Vroegere smokkelaar was een-» voudig gekomen, om u een veel groo- tere som af te persen. Misschien wel. Maar in dien brief staat de naam van Darasse verscheiden malen vermeld. Zoo! (Wordt vervolgd.) B. E. S. K 00 KSTEL-G AS APPARATEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5