toot het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Dit nummer bestaat uit 2 maden Ook voor U De Grootmoeder Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FIRMA L. J. VEERMAN Examens in aantocht. FEUILLETON. No. 5436 Woensdag 23 Mei 1934 UND VAN ALtEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. is DRUKKERIJ VEERMAN te HEUSDEN, het aangewezen adres voor DRUK- EN BINDWERK DRUKKERIJ - BINDERIJ Telef. 19 HEUSDEN Vergadering van den raai' der gemeen te WIJK EN AALBURG, op Don derdag 17 Mei, des 'nam. 3 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: Weled. Heer W. Bouman. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest het formuliergebed; daarna de notulen der vorige verga dering, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopneming bij den gem,-ontvanger en den administra teur van het G.E.B., waaruit blijkt, dat alles, in behoorlijke orde is be vonden. Bericht van Ged. Staten, dat bij Kon. Besluit goedkeuring is gehecht aan de verordening tot heffing van vergun ningsrecht- Bericht van goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot onder- handsche verpachting van het gemeen teveen v Bericht van den heer A. Sluijmers, waarin deze den raad' zijn dank betuigt, voor de toegekende gratificatie. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Bericht van Ged. Staten, dat alsnog een besluit door den raad1 moet worden genomen, waarbij een perceel weiland op de Ebbe onderhandsch wordt ver huurd aan de voetbalvereeniging Wil- helmina. Met algemeene stemmen wordt dit raadsbesluit alsnog genomen. Adres van verschillende bewoners langs den Hoogen Maasdijk, nabij de aanlegplaats, waarin wordt gewezen op den overlast die zij ondervinden van de bewoners der woonwagens, die als standplaats is aangewezen het terrein nabij de aanlegplaats. Zij verzoeken 65. Daar ik meen, dat gij goed Duitsch kent, heb ik u 'iaten roepen om u te verzoeken, mij dien brief in het Fransch te vertalen. De markies nam den brief en be gon 2ijn vertaling overluid. De markiezin hing aan de lippen van haar ouden vriend en had moeite om haar ontroering te verbergen. Toen mijnheer de Prémorin had ge ëindigd en hij de markiezin aanzag, bemerkte hij, dat zij tranen in de oogen had. O! die arme man! zuchtte zij en voor mij 'is hij in die vreemde stad gaan sterven. De markies had de wenkbrauwen gefronst; zijn voorhoofd verduisterde. Mevrouw de markiezin, zeide hij op ernstigen toon geloof maar niet zoo gauw aan den dood van dien man. Mevrouw de Saulien zag hem ver wonderd aan. Wat bedoelt gij? vroeg zij. Ik bedoel, dat ik 'denk, dat die brief valsch is. Mijn God, dat begrijp ïk niet! De markies bevoelde het papier met voor deze woonwagens zooveel mo gelijk een plaats buiten de bebouwde kom der gemeente aan te wijzen, zoo als dat in alle gemeenten gebeurt. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het bezwaar van adressanten voellen en dit college daarom dan ook voorstelt de z.g. Groene Steeg, nabij de grens van Veen, als woonwagenkamp aan te wijzen. De heer Sodderland vreest, dat het politietoezicht op die plaats niet zoo goed zal zijn, dan wanneer de wagens dichter bij de bebouwde kom blijven. De Voorzitter zegt, dat als er wa gens staan, de politie ook een oog in 't zeil zal houden. Hij geeft toe, dat het voor de bewoners langs den dijk thans vaak een onsmakelijk ge- zich geeft. De heer v. d. Mooren zegt, dat ook de passagiers die 's nachts naar de boot moeten, ook weieens last onder vinden, van de honden die de woon wagenbewoners vaak bij zich hebben. Ook met het oog op de aanlegplaats is een ander terrein wel gewenscht. Met algemeene stemmen wordt be sloten de „Groene Steeg" als woon wagenkamp aan te wijzen. Verzoek van het Groene Kruis, af- deeling Wijk, Veen en Aalburg, om een subsidie uit de gemeentekas te mo gen ontvangen. (Voor de motieven van dit verzoek zie men het raadsverslag van Veen). De Voorzitter zegt, dat B. en W. overtuigd zijn dat de afdeeling zeer veel in het belang van de ingezetenen doet en zouden daarom voor 1934 een subsidie van f250.willien verleenen. De hieer v. Wijk is wel voor het Groene Kruis. Hij weet echter niet of een subsidie van f 250.nu wel direct noodig is. Spr. is niet tegen subsidie maar had gedacht, dat met f 100.wel volstaan kon wordien. De Voorzitter merkt op, dat er ook nog een verzoek is voor; 1933, doch B. en W. inleenden daarop niet te moe ten ingaan. Hfót bedrag van f250. geldt dus feitelijk voor 2 jaren. De heer v. Wijk voelt wel het be lang van het Groene Kruis, doch f250 aan subsidie acht hij teveel. De Voorzitter antwoordt, dat dit bedrag slechts neerkomt op io cent per inwoner, een bedrag, dat laag genoemd moet worden, als men het vergelijkt met het bedrag, dat ande re gem. aan hun plaatselijke ver- eenigingen geven. Het is gebleken, dat ook het armbestuur belangrijk finantieel door het Groene Kruis wordt verlicht. De heer Mans is ook wel voor het Groene Kruis, doch een bedrag van f250 aan subsidie acht ook hii de vingers en beschouwde het aan dachtig, hield het tegen het licht en zeide: Mevrouw de markiezin, dat papier is niet in Duitschland vervaardigd, maar in Frankrijk, want ik vind er een Fransch merk in. Dat zou nog niet veel zeggen, want er kan in Duitschland even goed Fransch pa pier zijn, als wij papier uit Duitsch land, Engeland, Italië, Holland enz. hebben; maar buitendien ben !k over tuigd, dat die brief In Frankrijk is ge schreven, naar Hamburg gezonden en daar op de post is gedaan. Onmogelijk! riep de markiezin uit; maar waarom denkt ge dat? Ten eerst, omdat ik niet kan aan nemen, dat Darasse die lange reis van Parijs naar Hamburg heeft onderno men, zonder u gewaarschuwd te heb ben. Had hij geld genoeg? Bovendien blijkt uit de zinwendingen, dat die brief hier uit het land afkom stig is. Een Duitsch priester moet toch een goede opvoeding genoten heb ben. Welnu, mevrouw, die brief be vat verscheidene verschrikkelijke spel en taalfouten, waaruit ik opmaak, dat geen Duitsch papier u dien brief heeft geschreven, ik geloof zelfs niet, dat die priester Daniel Harborger bestaat. Dus, zou het een streek zijn? Ja! - Met welk doel dan? Dat weet ik niet. Maar ik raad u, op uw hoede te zijn. Die brief bewijst te hoog. Bovendien vliegt de vereeni- ging niet wat te hoog, kon de bouw van een wijkgebouw niet worden uit gesteld De Voorzitter merkt op, dat al werd er niet gebouwd de vereeniging toch met het verzoek om subsidie zou zijn gekomen. De heer v. d. jMooren zegt er steeds voor te zijn geweest, subsidie te ver leenen, aan iets waar minder bedeel den van kunnen profiteeren. Met dhr. v. Wijk zegt spreker, dat f 2 50 veel is, als men echter naar andere ge meenten ziet, moet men erkennen, dat een bedrag van 10 cent per in gezetene niet veel is. Als daarom B. en W. van oordeel zijn, dat f250, niet te veel is, is spreker er voor. De heer Bouman zegt, laatst op de vergadering van het Groene Kruis te zijn geweest, op welke vergadering besloten is tot den bouw van een wijkgebouw." Sprëker heeft toen voor gesteld dezen bouw nog een jaar uit te stellen. Spreker heeft toen gezegd liever een vogel in de hand te heb ben, dan tien in de lucht. Hii was verwonderd, dat zich toen 47 leden vóór den bouw uitspraken en slechts 6 tegen, op die vergadering sprak de Voorzitter, dat de vereeniging, reken de met een subsidie van f 160,van de gemeente Wijk. De Voorzitter zegt^ dat er werke lijk in die vergadering over f 160. gesproken is, doch dit was slechts een globaal getal. Ook de raad der gemeente Veen heeft hedenmorgen besloten een subsidie van 10 cent per ingezetene te verleenen. De heer Sodderland deelt de mee ning van den heer v. Wijk, hoewel ook hij gaarne het nut van de af deeling van het Groene Kruis erkent. De heer v. d. Velden zegt, dat een bedrag van f250 een heele hap lijkt. Men moet daarbii evenwel reke ning houden met het feit, dat door de aanstelling van een verpleegster, thans patiënten thuis verpleegd kun nen worden, die anders in een zie kenhuis opgenomen zouden moeten worden. Hierdoor wordt het Burger lijk Armbestuur belangrijk verlicht. Iedereen weet, dat de kosten voor de uitzending van patiënten naar een ziekenhuis vooral de laatste jaren zeer hoog rijn geweest. De subsidie die wordt gegeven is dus niet overbodig uitgegeven. Het Groene Kruis is voor een gemeente, de nuttigste vereeni ging die zij kan hébben, waarvoor spreker een dergelijke subsidie niet te veel acht. De Voorzitter is het met den heer v. d. Velden eens, dat de gemeente door het Groene Kruis, heel wat uit gaven bespaart. De heer Roza zegt, dat de Voor zitter zijn meening kent. Hii zou het liefst zien, dat deze subsidie met al gemeene stemmen werd verleend, daarom is het misschien gewenscht deze iets lager te stellen. De 92-jarige JAN PIRON te Luttel-Herpt, die nog dagelijks arbeid op het land verricht. u, dat er aanslagen op u of uw ver mogen gepleegd worden. Welke rol speelt die Darasse in de zaak? Dat zou ik niet kunnen zeggen; maar hij verdwijnt of zal zich in de schaduw houden, omdat men u wijs wil maken, dat hij dood is. In elk geval, mijn goede vriendin, de schrijver van dien brief weet veel, en gij kunt overtuigd zijn, dat uw klein dochter bestaat. Ja, zij zal u weldra teruggegeven, worden, zooals in den brief staat. Gij hebt met een of met meer menschen te doen, die rekenen op uw vermogen; men bezit een geheim, en wil, dat gij het duur betaalt. Darassie verdwijnt, omdat de tyveemaal honderdduizend francs, die gij hem hadt beloofd, in zijn oogen niets zijn. Mijn God, maar laat hij dan ko men en mij mijn kleindochter in de armen voeren, en ik zal hem vier, vijf millioen, ja, de helft van mijn fortuin geven! Hij zal komen, mevrouw, wacht maar! Maar ik geloof, dat hij zijn eischen niet hooger dan een millioen zal stellen. O! mijn vriend, wat heeft het geld dan eigenlijk te beteekenen? Het geluk van mijn kleindochter in mijn armen te sluiten, stel fk boven alle aardsche schatten! Ja, mevrouw, geduld! geduld! Er heerschte een lange stilte. Goede vreind, hernam de mar De heer Bouman zou f 160.wil len voorstellen. De heer Mans zou er f 125,van willen maken. De heer v. d. Mooren wil nog een kleine opmerking maken, naar aan leiding van hetgeen de heer Bouman heeft 'gezegd ten opzichte van het bouwen van het huis. Spreker heeft op de vergadering van het Groene Kruis voor gestemd en naar hii ver meent ook de andere 46 voor stem mers, omdat 'n geldschieter 't bedrag tegen ongemeen voordeelige voor waarden beschikbaar stelde. Indien 't geld voor den bouw onder de ge wone voorwaarden verkregen zou zijn, zou spreker ook tegen hébben ge stemd. De Voorzitter merkt op, dat als het bestuur niet het gunstige aanbod had gehad, het dan ook niet met het voorstel zou zijn gekomen. De heer Bouman acht den bouw, ondanks de gunstige voorwaarden, waaronder het geld wétd verkregen, gewaagd en zou het daarom beter gevonden hebben, dat de toestand nog eens even af was gezien. De Voorzitter wil het voorstel van Een kalme beheerschte zenuwtoestand is dan van groot belang. Mijnhardt's Zenuwtabletten houden U rustig, geven U het noodige zelfver trouwen en maken II het examen doen lichter. Neem ze nu reeds in deze drukke dagen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. kiezin hoe is u uw verblijf te Nizza bevallen? Vrij. goed. Ik ben blij, dat 'gij weder te Pa rijs zijt; maar toch was ik er ver wonderd over; gij hadt gezegd', dat gij eerst in Januari zoudt terug zijn. Ja, dat was ook mijn plan. En zijt gij voor een ernstige zaak naar Parijs geroepen? Neen, dat niet. Ik ben terugge komen, omdat het verblijf te Nizza mij verveelde. Ik moet altijd verandering hebben; ik ben als de wandelendie Jood: ik kan geen oogenblik op de zelfde plaats blijven. Mevrouw de Saulien glimlachte. En dan, ging de markies voort heb ik te Nizza een bezwaar ge had. Zoo! Ja, want de gravin de Prémorin en haar dochter waren er ook. Het is, alsof het toeval mij wil kwellen; ge durende twee jaar, bevinden die twee vrouwen zich voortdurend op mijn weg. Dezen keer echter, behoef ik er mij niet over te beklagen, want als ik ge slaagd ben, heb ik een jongmenschj, dat zich door de huichelgezichten van moeder en dochter heeft laten bedrie gen, uit hun klauwen gered. Zooals ge weet, ga ïk voortdurend de handelingen van Charlotte Letellier na; natuurlijk heb ik willen weten, wat zij te Nizza uitvoerde, en ik heb B. en W. wijzigén en van de f2 50 een bedrag van f 200 maken. De heeren Roza, v. d. Mooren eïal v. d. Velden stemden voor de andere heeren tegen. Thans komt het voorstel van den! heer Bouman om een subsidie vaïil fióo te verleenen, in stemming en: wordt aangenomen met c tegen 2, stemmen, de heeren Mans en v. Wijk! stemden tegen de andere heeren voor, Uitbrenging gevoelens aan Ged, Staten in zake voorgenomen veree niging der gemeenten Wijk en Aal burg met Veen. De Voorzitter schorst voor de bfc- spreking van dit punt 'de openbare vergadering. Na heropening stelt de heer Roza voor zich tegen de voor gestelde vereeniging uit te spréken en! wel op de gronden neergelegd in! het rapport, dat in 1928 door het. Verificatie-bureau van de vereeni ging van Nederl. gemeenten is opge maakt, zoo mogelijk nog aangedikt. De heer Mans zou het gezegde! van den heer Roza in besloten ver gadering, dat de straf die door de regeering Veen voor zijn ondeugend heid wordt opgelegd, afgewenteld.' wordt op de gemeente Wijk, ook' in het verweer willen opnemen. Met algemeene stemmen wordt' hierop overeenkomstig het voorstel van den heer Roza besloten. Bij de rondvraag zegt de heer V. d. Mooren, dat hii' beeft vernomen', dat de uitzending van v. d. Wete ring naar het ziekenhuis te Utrecht niet gegaan is zooals het behoort. De Voorzitter zegt, dat v. d. We tering naar dokter Schimmel is ge gaan nadat hii eerst bii dokter V, Gulik en dokter Veenhuysen was ge- mijn trouwen Célestin uitgezonden, om haar na te gaan. Célestin heeft weldra bemerkt, dat de moeder en haar waarde dochter heel eenvoudig een rijk huwelijk Pp het oog hadden, namelijk met den; zoon uit een Parijsche familie. De moe der van den jongen man, een ij del schepsel, was reeds door de twee vrou wen gevangen, en de jongen, die licht- geloovig en onervaren was, was wel dra het slachtoffer van de twee avon turierster. Ik besloot, zooveel het in' mijn vermogen was, den jongen man te verdedigen, en ik liet hem dooit Célestin verscheiden malen waarschu wen, om hem niet in de gevaarlijke strikken te laten vangen. Maar zag hij het gevaar in? Ben ik in tijds gekomen om hem te redden? Ik weet het niet. ïk heb gedaan, wat ik moest; nu mag ér gebeuren, wat wil. Kent gij den jongen man? In het geheel niet. Dus gij hebt slechts aan uw ar men zoon gedacht? Ge hebt het geraden mevrouwjj antwoordde de markies ontdaan. Zij praatten nog een oogenblik; daar na stond de markies op om afscheid te nemen. Juist toen hij den salon uit zou gaan, kwam Dorothea opgewonden bin nen en zeide: (Wordt vervolgd)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1