No. 5436 Woensdag 23 Mei AVONTUREN VAN EEN DRIETAL. TWEEDE BLAD Radioprogramma. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. SCHROKKIGE G1JS en DOLLE DRIES BEHOORENDE BIJ HET Onze inmiddels afgetreden Minister van Economische Zaken heeft zich in ziin jongste redevoering in de Eerste Kamer met hand en tand tegen de opdringende eischen van de protectiosnisten verzet en zich daarbij niet zelden van een taal be diend, welke duidelijk doet uitkomen, dat deze bewindsman zich ten volle bewust is van de gevaren, welke ons volk bedreigen, indien de regeering al te gemakkelijk zou toegeven aan de verlangens van hen, die zich de behartiger^ noemen van de belangen van landbouw en industrie. Als die behartigers zich als „Schrokkige Gijs en als Dolle Dries" gedragen, zal de Minister hen op den gevaarlijken weg, die naar de autar kie voert, niet meer kunnen volgen. Nederland, zoo zeide Mr. Ver schuur, moet blijven exporteeren of ten ondergaan. Een keus is er niet meer en wij dienen er dus met middelen voor te waken, dat de uit voer, welke wij nog hebben, niet door een delzinnig protectionisme, waar heen velen ons willen leiden, nog verder in gevaar wordt gebracht. Een handelsoorlog met Frankrijk kon door wijs beleid onzerzijds nog worden voorkomen, doch het is de vraag of dit met Engeland ook zal gelukken. Mocht het echter onver hoopt tot een tarieven strijd met En geland komen, hetgeen zoowel voor ons land als voor Indië allernoodlot- tigste gevolgen zou hebben men denke aan het feit. dat Engeland nog de eenige vrije markt is voor onze zuivelproducten, terwijl koloni ale artikelen, als rubber en thee, even eens nog vrij te Londen aan de markt kunnen worden gebracht dan zal dit niet aan de politiek van Neder land te wijten zijn. Wij hebben al het mogelijke gedaan, het protecti onistische gevaar, dat nu als een on afwendbaar noodlot boven de wereld hangt, af te wenden. Nederland heeft het innitiatief genomen tot het ver drag van Ouchy, dat niet in de laat ste plaats op den tegenstand van En geland jammerlijk is mislukt. Van on ze wapens, welke ook onze regeering voor het verdedigen van hare belan gen heeft gesmeed, in den vorm van een clearing-wet, van gedifferentieer de contingenteering, een retorsiewet en wat dies meer zij, hebben wii tot dusverre nog geen gebruik van eenige beteekenis gemaakt, wel besef fende, dat hij die kaatst, den bal terug verwachten kan. En bovend'cn moet men, wanneer men de vuist balt, ook een hand hebben om met een behoorlijke vuist voor den dag te kunnen komen. Beter is het, in het geheel geen vuist te maken, doch de hand uit te steken naar allen, die nog van goeden wille zijn. Beter een gul den op den palm van de hand dan een dubbeltje in de vuist. Eenige eer valt er met een handelspolitieken oorlog trouwens niet in te leggen en het land, dat dien oorlog, zii het dan ook met zekere opofferingen, weet te vermijden, zal op den duur het meest gebaat zijn. Ook dit heeft Mi nister Verschuur tegenover Kamerle den, die met volle zeilen naar het zoo verlokkende, maar in werkelijkheid zoo trieste land der autarkie zouden willen stevenen, op alleszins duidelij ke wijze doen uitkomen. Wie export wil, zeide de Minister, kan niet tege lijkertijd door protectionisme elke buitenlandsche mededinging aan ban den leggen, daar men dan het levens onderhoud hopeloos duur zou maken. Ongetwijfeld is men door de steun- verleening met de verhooging van de kosten van levensonderhoud reeds veel te ver gegaan, hetgeen gelukkig door de Regeering wel wordt inge zien. Door verlaging van den prijs van sommige landbouwproducten, als mede door verlaging van den accijns op artikelen als suiker en thee. waar naar de Minister zeide te streven, zal men tevens de werkelijke inkomsten van de arbeiders in de exportbedrij ven kunnen vergrooten en op die ma nier, indien zulks noodzakelijk mocht blijken wat men altijd nog niet mag hopen den weg voor een verdere loonsverlaging vrijmaken. Eerste eisch blijft echter nog steeds een aanpassing van de verschillende loonstandaarden, waarvan die in de exportbedrijven en in de scheep vaart stellig de laagste zijn, doch ook deze aanspassing zal slechts kun nen geschieden door te breken met de politiek van het kunstmatig ver- hoogen van de kosten van levenson derhoud, als gevolg van nog meer protectie. Neen, gemakkelijk is de taak van een minister van oecono- mische zaken op het oogenblik zeker niet. Schrokkige Gijs en Dolle Dries zijn niet gauw tevreden. Niet zoodra heeft de eene groep van belangheb benden haar „bescheiden" eischen met betrekking tot de instandhouding van „overigens levensvatbare bedrij ven" ingewilligd gekregen, of een an dere groep staat alweer klaar met haar bede om steun. En uit al die maatregelen zou de lezer waarlijk den indruk krijgen, dat ons geheele be drijfsleven, den landbouw inbegrepen, volkomen levensvatbaar is en dat het enkel de crisis is, welke „tijdelijk" de winsten in verliezen heeft doen verkeer en. Men wil een „overigens gezond" bedrijf door tijdelijke moei lijkheden heenhelpen, hetzij, zooals thans wederom in het ontwerp in zake credietverleening aan den mid denstand in het vooruitzicht wordt gesteld, door credietverleening van regeeringszijde, hetzij door prijsgaran ties, dan wel door contingenteerings- maatregelen „ter bescherming van de binnenlandsche markt" of door van bovenaf gedecreteerde productiebe perkingen, gelijk in de machtigings- I wet voor den landbouw is voorzien. Maar, zoo vraagt men zich af, wat beteekent eigenlijk het veel gebruikte woordje „tijdelijk?" Moet men zich dat zoo voorstellen, alsof wii op een soort van conjunctuurbarometer aan- stonds zouden kunnen aflezen, hoe het precies met de depressie gesteld is en of we al reeds wederom een toestand naderen, zooals wii dien vóór de crisis hebben gekend? En wel wil men eigenlijk, zoo zou men verder kunnen vragen, zeggen met „een ove rigens gezond bedrijf?" Men kan zich inderdaad voorstellen, dat een mensch met o-beenen overigens gezond is. Moeilijker wordt het echter, datzelf de te beweren, van iemand, die* er weliswaar tamelijk blozend uitziet, doch wiens centrale zenuwstelsel een zoodanige tik heeft ontvangen, dat hij zijn ledematen niet meer kan be wegen. Wii zullen dit beeld niet na der uitwerken^ doch de thans veel vuldig voorkomende aanduiding van „het overigens en op zichzelf volko men gezonde bedrijf" noopt tot een dergelijke vergelijkende beeldspraak. Een bedrijf staat „overigens" nooit „op zichzelf," daar het steeds ten nauwste is verbonden met den toe stand in het geheelehandel, land bouw, industrie en scheepvaart om vattende bedrijfsleven, hetgeen dan ook verklaart, waarom protectie voor het eene bedrijf noodzakelijk moet leiden tot vraag naar protectie voor het andere bedrijf. En het is juist het crediet, dat men het centrale ze nuwstelsel van onze geheele econo mische samenleving zou kunnen noe men, dat thans niet meer op de nor male wijze haar functie verricht, hoe wel het overal in ruime mate voor handen is. Normaal en gezond is ook nu nog, dat het crediet zijn weg van- DONDERDAG 24 MEI. HILVERSUM 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Concert: Zang en viool. 11.00 Mevr. Marie Meunier-Nagtegaal draagt voor. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Rembrandt Theater-orkest. I.45 Gramofoonmuziek. 2.35 Voordracht door Mevr. Jo v. Dijk-Manders. 3.do Kamermuziek door het „Aeoli- an-Kwartet." 3.45 Verzorging zender. 4.00 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van-dagen. 4.30 Piano-Recital door Egb. Veen. 5.00 Halfuur voor kinderen door Mevr. Antoinette v. Dijk. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje, d. H. Hollander. 7.00 Primeurs uit onze Discotheek. 7.15 Causerie door H. J. Peppink. 7.45 P.T.T.-Kwartiertje. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Aansluiting met het Concert gebouw te Amsterdam. Kinder koor, m.m.v. Het Concertgeb.- Orkest. 9.00 Omroeporkest. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Het Omroeporkest. II.00 Vaz Dias. 11.10 Kovacs Lajos en zijn Orkest. HUIZEN 1875 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst door Ds. C. J. Hoekendijk. 10.45 Leger des Heils-kwartiertje. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het KRO-Orkest. 2.00 Cursus fraaie handwerken. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Bijbellezing door Ds. W. A. Hoek. Zang en orgelspel. 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd. 5.30 Christel. Liederenuurtje door Johannes de Heer. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Politieberichten en Gramofoon muziek. 7.15 Spreker. F. Koster: „In storm en tegenwind." 7.30 Weekoverzicht. 8.30 Openluchtsamenkomst van het Interkerkelijk Comité v. Evan gelisatie te Hilversum. 9.30 Bespeling Studi-Orgel. 10.30 Gramofoonplaten. o VRIJDAG 25 MEI. HILVERSUM 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding., 11.30 Carel Rijken draagt voor. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos en zijn Orkest. 2.30 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw-v. Rees. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 VARA-Orkest. 4.30 Na schooltijd. Vertelling. 5.00 VARA-Orkest. 6.00 Overschakeling zender. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 VARA-Orkest. 6.45 Toespraak door Dr. H. Polak. 7.00 Wereldgeschiedenis op de ker mis. Zangspel. 7.30 Toespraak door H. Vliegen. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.01 Lezing. 8.30 Concert. 9.00 Cursus. 9.30 Concert. 10.00 Vrijz. Godsdienstig Persbureau en Vaz Dias. 10.15 Lezen van gedichten. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. 8.00 8.15 10.30 11.00 11.40 12.00 12.15 12.30 1.15 i-45 2.30 3.00 3-45 4.00 4-3o 5-i5 6.00 6.30 7.00 7-i5 7-3° 8.00 9.00 9-3o 10.05 10.30 Schriftlezing en meditatie. Gramofoonmuziek. Morgendienst door Ds. E. v. Meer. „Het Holl. Harpkwartet." Bespeling Studio-Orgel. Politieberichten. Gramofoonmuziek. „Het Holl. Harpkwartet." Orgelspel. Liederen-recital. Karin Maria Kwant, sopraan. Lezen van Chr. Lectuur. Het Ensemble v. d. Horst. Viool, Cello, klarinet en piano. Verzorging zender. Ensemble v. d. Horst. Gramofoonmuziek. Piano-recital. G. Hengeveld. Spreker: J. Bronkhorst. Tuinbouwhalfuurtje door A. J. Herwig. Politieberichten en persberich ten v. h. Ned. Chr. Persbureau. Gramofoonmuziek. Literair halfuurtje. Arnhemsche Orkestvereen. S. M. v. d. Galliën: „Als de zomer komt." Concert. Vaz Dias. Gramofoonmuziek. ZATERDAG 26 MEI. (V.A.R.A.) 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 De Notenkrakers. 10.15 12.00 2.00 2.15 3.00 3.20 4.00 4-30 5.00 5.40 6.00 6.05 6.30 7.00 7-30 8.00 8.03 8.30 9.00 9.05 9.20 10.00 10.05 10.15 10.30 11.00 11.20 Uitzending voor de Arbeiders in de Continubedrijven. Klein-V AR A-Ensemble. Verzorging zender. Orgelspel door Cor Steyn. Lezing door Mr. M. v. d. Goes van Naters. De Flierefluiters. Lezing door E. Boekman. De Flierefluiters. Gramofoonmuziek. Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. Overschakeling zender. Piano-recital door Ludwig Be- li tzer. Mannenkwartet „Votum Nos tra." Gramofoonmuziek. Friesche uitzending. Orgelspel en spreker. Herhaling S.O.S.-berichten. Gramofoonmuziek. VARA-Orkest. De VARA-Jeugdweek. Zang door Eduard Hellmuth^ bas. VARA-Orkest. Toespraak door J. W. Lebon; Vaz Dias en Varia. Eduard Hellmuth, bas, zingt. VARA-Orkest. De twee Cavelli's, accordeon virtuozen. Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. (K.R.O.) -J J io.30 i 1.00 11.30 12.00 12.15 2.00 2.30 4.00 4-15 5.20 6.00 6.20 6.45 7.00 7-15 7-35 7-45 8.00 8.30 8-35 8.40 9.00 9-15 9-45 10.30 IO-35 11.15 Morgenconcert. Gramofoonmuziek. Muziekuitz. v. fabrieken. !(- Gramofoonmuziek. Godsdienstig halfuurtje. Politieberichten. De KRO-Boys. Halfuurtje v. d. rijpere jeugd,, Kinderuurtje. Verzorging zender. Gramofoonmuziek. Concert op Cinema-orgel int het Rembrandt-theater te Am sterdam door Guus Jansen. Het K.R.O.-Orkest. Journalistiek weekoverzicht. Het KRO-Orkest. Politieberichten. Fé Haye: „Maatschappelijk werk in dezen tijd." Gramofoonmuziek. R.K.F.-kwartiertje. Het KRO-Orkest. Vaz Dias. Gramofoonmuziek. Het KRO-Orkest. L. Abor: „De film van het" verleden." Travin's groot Russisch en semble „Troika". Gramofoonmuziek. Vaz Dias. Travin's ensemble. Vervolg, j Gramofoonmuziek. 28. Frank en An onderzochten nauw keurig de machine, en het prinsesje keek belangstellend toe. Het vliegtuig kon niet meer gebruikt worden, een van de wie len was gebroken. En bovendien sleepten de Indianen groote stukken hout aan, blijk baar met het doel de machine te verbran den, Als groote gunst kreeg Frank ge daan, dat hij een radio-toestel, dat in de: cabine stond mee mocht nemen. Maar het prinsesje bleef bij hem, ze scheen bang, dat Frank zou wegvliegen met de won dervogel. 29. Frank haalde het toestel voorzichtig te voorschijn, en twee der Indianen moes ten het verdere materiaal, dat noodig was voor den aanleg, aan het paleis brengen. Spoedig vlamde het vuur hoog op en werd het mooie vliegtuig vernield. Frank dorst niet te vragen, naar het lot der vliege niers, maar het prinsesje vertelde het hem, toen ze terugreden. „De vliegmenschen zijn gedood," zei ze, „door onze soldaten. De priester wilde ■dat. Maar wat wil je toch met dat vreem de ding, dat je bij je draagt?" 30. Frank antwoordde dat het een Too- verinstrument was, en dat hij zou onder zoeken of het nog werkte. In het paleis teruggekomen liet hij de meisjes uitgaan* maar zelf bleef hij den heelen dag ijverig; in de weer om te zien, of het toestel nogj in orde was, terwijl de angstige en wan trouwige bewakers, op bevel van het prin sesje, hem moesten helpen. Alles bleek in orde en handige jongen als Frank was, wist hij een antenne aan te leggen vanaf het raam naar een hoogen boom, waarin een der wachten moest klim-' men. Jtienwsbtad Een dosii Foster s Maagpillen s avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. (A.V.R.O.) (K.R.O.) (N.C.R.V.) (K.R.O.) (N.C.R.V.) (V.A.R.A.) (V.P.R.O.) (V.A.RA.) 10.15 Orgelspel door Joh. Jong. 10.45 Carel Rijken draagt voor. 11.00 Gramofoonmuziek. (A.V.R.O.) (V.A.R.A.) (V.P.R.O.) (V.A.R.A.) (N.C.R.V.) (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 8.00 io.oo

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5