Ho. 5437 Yrijdap 25 Mei De Grootmoeder Ook voor U WILLEM DE BRUIN IJZERHANDEL - QORINCMEM. TWEEDE BLAD FIRMA L. J. VEERMAN Het nieuwste van dezen tijd Veilig Snel Goedkoop^ voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Uit het dageljjksch leven. FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. BV Agenten voor het Land van Heusden en Altena: GEBR. BLIJENBERG te WIJK, VRAAGT PRIJSCOURANT. Daar mag even een aarzeling zijn in den geleidelijken opgang van lente naar zomer, een even somber worden van de lucht, die reeds satifnig ge glansd heeft in ongerept Mei-blauw, een enkele kille regenbui met wat huilerige windover heel de nieu we aarde ligt toch de stralende ze kerheid ontvouwen, dat het de maand van bloeiende pracht en van vrucht dragende ontbloeseming is. Het teere gtoen der boomen is zwaarder en dieper geworden; de takken strekken zich in krachtige structuur, overla den met den weelderigen tooi die ons de zekerheid geeft van het ko mende zomerfeest. Bezie zoon enke len boom! Hij staat gezuild in de aarde die hem voedt, hii heft zijn machtigen kruin als een vaandel, een sieraad waardoor winden spelen en waarover het licht zijn glanzen legt. Elke boom is een levende triomf van vruchtbaarheid en groeikracht, van hernieuwing en onverwoestbaarheid der Schepping. Kleurige weiden hebben het vee in hun malsch groen geborgen; bree- de akkerlanden, laag en vlak onder den oneindigen hemelkoepel brengen de eerste opbrengsten van dit nieuwe getijde. Verloren in die groote einde loosheid van land en hemel, staat een kleine mensch gebogen en be werkt de aarde, waarop hij, trots zijn kleinheid en afhankelijk-zijn, orde schept in de regelmaat der akkers, in het planten der gewassen. God geeft de groeikracht (Mei! is dit het symbool dezer maandeen mensch die op de schoo- ne en groote aarde, arbeidend gebo gen staat? Mei! een ander beeld, dat enkel teerheid en jeugd uitdrukt, trof mij in de stilte van een Zondagmorgen in Mei. Het was een groepje kin deren, in rood en wit en geel ge kleed, een keurig strikje in het flad derend haar. Bukkend gingen zii van veldbloem tot veldbloem in de zon nige weide rondom hen, onder den plechtigen Mei-hemel boven hem. Een Zondags-klok luidde in de verte. HARRY POLL. 5e lijst van de bazar te Genderen. J. v. Gorkum, fototoestelL. Brander horst, een taart toegezegd K v. Rijs wijk, Andel, een jongens truiHuibertje Thur, OlifantAnnie Thur, spaarpot N.N., speldenkussenN.N. kinderschortje N.N., een pot boerenjongens N.N., f 1. Bertha v. Hemert, 2 spaarpotjes en spelden kussen Cor v. Hemert, een kleedje; N.N., een kussen en theemutsJoh. Splinters, een kleedje, een bonbonschaaltjeJoh. Mooren Vos, 1 fluitketel en 2 schilderijtjes J. M. Vos, 'n chocoladèketel en botervlootje J. de Lange, een kolfiekan N. N., panlap- 66. Mevrouw, een oude vrouw vraagt u te spreken; zij zegt, dat zij vrouw Pierre Darasse is. Mevrouw de Saulien sprong op. O! zeide zij met verstikte stem. Ook mijnheer de Prémorin beefde. Gedurende een oogenblik zagen de markies en de markiezin elkaar aan. Blijf nog wat, mijn vriend! zeide zij en tot Dorothea: Laat vrouw Darasse binnenkomen. Toen de weduwe, die nog niet wist,, dat haar man dood was, door Dorothea werd binnengeleid, zaten de markies en de markiezin heel rustig bij elkaar, schijnbaar ten minste. Zijt gij vrouw Darasse? vroeg mevrouw de Saulien. Ja, mevrouw. Ga in die leuningstoel zitten en zeg mij, waarom gij zijt hiergekomen; mijnheer is mijn vriend, gij kunt ge rust spreken. Mevrouw de markiezin, ik moet u verzoeken, het mij niet kwalijk te ne men, dat ik hier ben gekomen. Gij behoeft u niet te verontschul digen; mijn deur is altijd voor he Vragen op rechtskundig gebied fAbonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). REUSACHTIGE BRAND TE CHI CAGO. Duiz'enden dieren omgekomen. 200 Woonhuiz'en verwoest. In d'en nacht van Zaterdag op Zon dag heeft te Chicago in die wijk Sim- m'ering een brand gewoed van een omvang, zooals men dien sedert "1871, to'en de geheeie stad in de asch werd gelegd, niet heeft gekend. Er zijn niet minder dan c.a. elf reusachtige stal len en 200 woonhuizen in de buurt, m'eerendeels bewoond door beambten van d'e groote abattoirs over een ge bied van c.a. 2i/2 vierkante kilometer in d'e asch gelegd. D'e sterke wind' wakkerde het vuur aan. De brandweer stond mede door het feit, dat d'e wa terdruk tengevolge van de droogte laag was, vrijw'el machteloos tegenover de geweldige vuurzee. Zes motorspuiten ter waarde van 70.000 dollar zijn verbrand. Er bestaat onzekerheid omtrent het lot der be manning. Drie brandweerlieden, die door het vuur werden ingesloten, zijn omgekomen. Ruim 1500 personen heb ben brandwonden opgeloopen. 50 Hunner moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. Meer dan 2000 personen zijn dakloos. De materieele schade bedraagt ruim 10 millioen dollar, doch men vreest,: dat zij in totaal tot 25 millioien dollars: zal stijgen. Duizenden stuks vee zijn hoeftigen geopend. O! ik weet dat, mevrouw, maar ik kom u niet om hulp vragen. Of schoon ik oud ben en lange jaren van hard werk en verdriet heb door staan, heeft God mij toch mijn ge zondheid laten behouden,, en heb ik nog kracht en moed. Ik werk, mevrouw, en tot nu toe heb ik kunnen leven), zoo goed en zoo kwaad als het ging, zonder iemand iets te vragen; zoolang ik kan, zal ik mij niet tot de welda dige menschen richten, die reeds zoo veel ellende te verzachten hebben. Maar wat brengt u dan hier? Na een oogenblik geaarzeld te heb ben,, antwoordde zij: Mevrouw de markiezin, einde Sep tember is mijn man, Pierre Darassej, bij u geweest, niet waar? Ja, dat is waar. En gij hebt hem geld gegeveni? O! niet veel, honderd francs, ge loof ik. Hij heeft er een' gedeelte van thuis gebracht en voor het overige heeft hij een' fatsoenlijk pak kleeren gekocht. Ik ben blij, dat hij er geen slecht gebruik van heeft gemaakt. Mijn man sprak met mij nooit over zijn zaken en minder nog over de plannetjes, die hij had1; ik kan wel zeggen, dat hij ze voor mij geheian hield, niet omdat hij mij wantrouwde, maar omdat hij er niet aan dacht, ze mij te vertellen. Hij heeft mij ook niet ge- omgekomen. Door het vuur zijn ook drie groote pakhuizen, twee bankge bouwen, een hotel, een brouwerij en die telefooncentrale verwoest. Aan den strijd tegen het vuur js door 2000 brandweerlieden deelgeno men. Het was een moeilijke strijd, daar op drie, vier plaatsen telkens weer nieuwe branden uitbraken. De lucht was vervuld van het geloei en hinnik van bet vee dat in de stal'pn was opgesloten en geen uitweg kon vinden. In één stal vonden 1000 koeien en 500 paarden den dood. In alPe richtingen wegvluchtend vee, dat men had kunnen bevrijden, be lemmerde ten zeerste de brandweerlie den bij hun blusschingswerk. Ce telefonisten, die werkzaam wa ren in de telefooncentrale, die mede door bet vuur is verwoest, bleven tot op h!et laatste oogenblik op haar post. Derst toen vaststond, dat het gebouw niet was te behouden, verlieten de heldhaftige meisjes haar toestellen. Tijdens den brand deden zich tel kens weer hevige ontploffingen voor, wanneer het vuur ammoniak-, henzine- of olietanks bereikte. Pas vijf uur na het uitbreken van den brand 'kon men zeggen, dat het gfevaar voor uitbreiding 'was geweken, daar de wind was gedraaid en het vuur een open onbebouwde ruimte had bereikt. Aan de nablussching uam-en Zondag 68 brandspuiten «teel. Van de brandweerlieden "moesten 25 in het ziekenhuis worden opgenomen, daar zij nad'eelige gevolgen ondervon den vab d en inge adem den rook. D'e autoriteiten te Chicago staan voor groote moeilijkheden: 2000 menschen die dakloos zijn geworden en vrijwel h'eel hun hebben en houden kwijt zijn, moeten worden gehuisvest en er zijn groote vee-aanvoeren onderweg naar de stad. In allerijl is men begonnen met den bouw v»an loodsen om het Vee onder te brengen. Er is een onderzoek ingesteld of de brand misschien aan kwaadwillig heid is tjoe te schrijven. Men gelooft dat d'e brand' 'is ontstaan door het achteloos wegwerpen van een eindje sigaret, dat in het stroo is terecht ge komen, dat in groote hoeveelheden in en rond 'de stallen ligt opgehoopt. VEREENIGDE STATEN. De crisis neemt af. In den loop van April zijn in de particuliere industrie 224.000 man nieuw aangesteld, hetgeen een weke- lijksche verhooging van inkomens be- teekent Van 7.600.000 dollar. D'e minister van 'arbeid, Perkinst, heeft verklaard, dat dit de derde ach tereenvolgende maand was, waarin de crisis afneemt. Vooral werd vooruit gang geconstateerd in de auto-, staat- en machine-industrieën. VRACHTAUTO °VERONGELUKT. Drie dooden, 30 zwaargewonden. Pinksterzondag omstreeks 11 uur is in Alt Schönau nabij' Hirschberg in het Reuzengebergte een vrachtauto met aanhangwagen, waarin 54 leden van den vrijwilligen arbeidsdienst wer den vervoerd, waarschijnlijk door te snel rijden, verongelukt. De wagens sloegen om1 en alle inzittenden liepen verwondingen op. Een hunner w*asi ter stond dood', twee anderen overleden kort ma het ongeluk, 30 werden zwaar gewond en twee hunner verkeerden in levensgevaar. zegd, waarom hij u heeft opgezocht,, mevrouw, en om zoo te zeggen, heb ik het geraden. Sedert vele jaren had Pierre de lee- liike gewoonte van te drinken, en wan neer hij zijn roes uitsliep, sprak hij altijd hardop. Ik ving dan woorden en zinnen op, en kom zoodoende iets te weten komen. Den avondi van den dag, waarop hij mij dertig francs en eenige centimes thuisbracht, had hij ook gedronken; maar hij was meer mededeelzaam, dan anders. Hij zeid'e mij, zonder uw naaim te te noemen, dat hij diensten verrichtte voor een groote, zeer rijke dame en dat zijn fortuin was gemaakt. Hij sprak reeds van het appartement, dat hij zou huren en van de meubelen voor ons, van de dienstbode, die hij mij zou geven, van de kleeren, de bijouterieën, die hij mij zou koopen, enz. Ik luis terde verbijsterd toe, denkende, dat hij krankzinnig was. Hij ging naar bed, sliep in en begon weldra overluid te droom en. Hij sprak uw naam uit, dien van Téraud, van Gabrielle, hij sprak van eem klein meis je, dat men dood waande, en dat hij aan haar grootmoeder moest terug geven. Toen herinnerde ik mij, dat er te Marseille dikwijls onderzoek was ge daan, om te weten te komen, of me vrouw Téraud zich met haar kind had verbonken of niet. Ik was op den weg, Alle gewonden zijn in het zieken- huis te Hirschberg opgenomen. Het verkeer op straat was volko m'en Stil gelegd, evenals het telefoon- en telegrafisch verkeer. Zooals giemeld, is het optreden der nieuwe regeering zonder eenig incH dent, volkomen rustig verloopen. Het nieuwe kabinet heeft tijdens den! staat van beleg zijn eerste zitting ge« houden in het bureau van den pOM litie-commandant, waar talrijke veror deningen werden uitgevaardigd, welk ke door den koning werden onderteen kend. STAAT VAN BELEG AFGEKON DIGD. Over de regeringswisseling in Bul garije worden de volgende bijzonder heden bekend. De benoeming van het nieuwe ka binet ging gepaard met buitengewone Veiligheidsmaatregelen, welke door de politie en het leger werden uitgevoerd. In d'en nacht van Vrijdag op Zater dag, tegen een uur, werden alle pf- iicieren van 'het garnizoen te Sofia in hun kazernes geconsigneerd. Om 2 uur 30 bezetten de troepen, gesteund door de politie, de gehee- 11e stad. Op de belangrijkste kruis punten werden machinegeweren in stel ling gebracht. Voor het parlementsgebouw en de overige openbare gebouwen, alsiook voor de buitenlandsche legaties wer den sterke 'militaire posten opgesteld'. Voor het Duitsche gezantschapsgebouw dat op 'een gewichtig kruispunt van straten ligt, werden vier machinege- wieren in stelling gebracht. Tegelijkertijd kruisten vliegtuigeska- ders boven de stad. De omgeving van het koninklijk pa leis werd afgezet. Tijdens den staat van beleg, de ze werd om elf uur voormiddag op geheven, was het niemand geoor loofd^ zijn woning fe verlaten. en begon eindelijk alles te begrijpen. Mevrouw de Saulien, grootmoeder der kleine Téraud, had mijn man een for tuin beloofd', indien hij haar zou helpen, haar kleindochter terug te vinden. Het is licht te begrijpen met welke oplettendheid, welke ontroering de mar kiezin de SauÜen en mijnjheer de Pré morin hadden geluisterd'. Vrouw Darasse, zeide de mar kiezin met bevende stem ge hebt goed geraden, ja, ik ben de grootmoe der van de kleine Téraud, die men heeft dood gewaand', maar die bestaat, en inderdaad had ik uw man tweemaal honderdduizend francs beloofd, indien hij mij mijn kleindochter teftiggaf. Helaas, mevrouw de markiezin, Pierre kon alleen niets uitrichten; een ander weet, waar juffrouw Téraud is. Dat heeft uw man mij gezegd; maar kent gij dien ander, vrouw Da rasse? Ja, ik ken hem, want die alleen kan het weten. Maar waar is hij? Wat doet hij? Ik heb hem sinds deni tijd, dat hij Marseille heeft verlaten, niet gezien, en dat is .zestien jaar ge leden. Hoe heet hij? Hij draagt den naam van boef, mevrouw de markiezin, tenminste te oordeelen naar hetgeen hij vroeger was.' Maar waarom zegt ze zijn naam niet? Hij heet Paolo, mevrouw. Paolo! riepen mevrouw de Sau lien en mijnheer de Prémorin tegelijk! uit. De arme vrouw Darasse was ge heel verslagen door de uitwerking, diei haar woorden teweeg brachten. Ja, hernam de markiezin, toew zij van hare ontroering was bekomen) j ik heb gehoord, dat die Paoliq veel moet weten, en al lang heb iki naar hem laten zoeken, evenals naar Pierre Darasse. Ik ben overtuigd; dat hij ,te Pa rijs is, mevrouw; maar hij heeft na tuurlijk zijn naam moeten veranderen!; hoe Hem te vinden? Volgens de inlichtingen, die ik! heb 'ontvangen, moet Paolo, toen hij twaalf jaar oud was, voor mevrouw Téraud en haar kind een .groote vriend schap gekoesterd hebben. Neen, been, geloof dat niet, pie!- vrouw! Paolo speelde een leelijke spiotnh nerol bij mevrouw Téraud. Zoo! En waarom? Een 'man, antwoordde zij met bevende stem wilde mevrouw Té-» raud verleiden, en Ja, 'maar mevrouw Téraud wasi eerlijk en een voorbeeld van deugd. (Wordt vervolgd) BEHOORENDE BIJ HET Jficnwsblad MEI. pen N.N. schilderij Marie Kramer, naai- garnituurN. N. C. v. d. Mooren, chocoladeketel en citroenpersMarinus v. d. Mooren, pendulestelA. de JoDg, taartschaalLena Branderhorst T.d., een bal Bet je Branderhorst Td., baby jurkje Mej. J. van Koyk, meisjes jurk Marie v. d. Mooren Cd., 2 kleedjes Firma Roubos, zijden das N.N., zijden das C. Treffers, 3 badhandoeken, 1 doos zeepMej. van Haaften, een spiegelJac. v. d. MooreD, een melkkoker; N.N., Tafelkleedjeeneen doos lepelsMej. J. Hagen, 1 jurkje N.N een kleedje en bonbonschaaltjeN.N., een kleedje. ie. Kan ik voor een broer van mij, die zoo nu en dan eenige arbeid bij mij verricht en waarvoor hij onzerzijds noch geld noch eenigerlei vergoeding in welken vorm ook, geniet, vrijstelling krijgen voor het plakken van rentezegels, premiebe taling ongevallen en ziekte-verzekeriDg 2e. Indien hij arbeid verricht waar voor hij geen loon, doch vergoeding van b.v. kost, inwoniDg of kleeding of ver goeding hiervoor zou ontvangen, ben ik dan nog gehouden aan bovengenoemde verplichtingen J. H. Ie. Voor een broer, die slechts zoo nu en dan, dus bij uitzondering eenigen arbeid verricht, terwijl hij bovendien gee nerlei vergoeding voor dezen arbeid ont vangt, in welken vorm ook, is geen premie ingevolge de Invaliditeitswet of Ziekte wet verschuldigd. Indien hij als volontair werkt, zou echter wel premie ingevolge de Ongevallenwet verschuldigd zijn. 2e, Indien hij eenige vergoeding ont vangt voor zijn arbeid, is men waarschijn lijk wel premie verschuldigd. De Raad van Arbeid beslist in dergelijke zaken na onderzoek ter plaatse. is DRUKKERIJ VEERMAN te HEUSDEN, het aaDgewezen adres voor DRUK- EN BINDWERK DRUKKERIJ - Telef. 19 BINDERIJ HEUSDEN WIJZIGING INVOERRECHTEN 'OP KORTEN TERMIJN. 'Zaterdag 19 Mei 1934 is in fief StaatsbnM afgekondigd de wet van aen iyaen Mei 1934, tot instelling, afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrecht op korten termijn. DE UITVOER VAN GESMOLTEN, VARKENSVET. Ingevolge beschikking van den Mi nister van Economische Zaken van 17 Mei 1934 zal de in- en uitvoer, van gesmolten varkensvet uitsluitend! kunnen geschieden door de Neder- landsche Varkenscentrale, die in dezö aangelegenheid samenwerkt met djö Cr isis-Zuivel-Centrale. In verband hiermede worden hou- ders van varkensvet van in Neder land geslachte varkens, die deze even tueel aan de Nederlandsche Varkens*- centrale wenschen over te doen uitge- noodigd hiervan schriftelijk mededëe- ling te doen aan de Crisis-Zuivel- Centrale, Laan van Meerdervoort 841 te 's-Gravenhage, onder opgave van hoeveelheid, ligplaats, aard der ver pakking en eigenaar. ARBEIDER GEDOOD: TE t WORMER. 1 Ongeval in de papierfabriek. In de papierfabriek der firma Van Gelder en Zonen, Wormerveer, vond! men Vrijdagnacht omstreeks halftweö achter de papierbobine het zwaar ver minkte lijk van den 22:jarigen onge- huwden J. Keuter. Hij was in de fabriek belast met de bediening der, bobine bij een der papiermachines!. Dit werktuig bestaat uit groote cylinw 6. E. S. K OQ K STEL- G ASAPPARATEN GEEN WALM. GEEN REUK. GEEN ROET. BRANDEN OP GÉÉN KATOEN EN 7 VOLLE UREN OP 1 LITER PETROLEUM. Wat 'een schande! riep de mar kiezin uit. Die wc orden deden tranen in de oogen der markiezin opwellen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5