...en welk een pasvorm tiers, waartusschen het ■papier wordt (gerold en gesneden. Men vermoedt, Idat Mi bij het inbrengen van het papier is uitgegleden of zijn arm te ver vooruit heeft gestoken, waardoor Mr door de cylinders is gegrepen. De dood moet onniiddellijk zijn 'in getreden, daar deze cylinders, wélke zwaar rijn belast, met groote snelheid ronddraaien. i JSTIJGENDE STAATSSCHULD. Blijkens het Algemeen Verslag der staatsschuld bedroeg het totaal der INederlandsche staatsschuld op 31 De cember 1933 f3.371.447.832 tegen 3 093.650.412 per 31 December '32, !f 2.865.735.833 per 31 December '31 jen if 1.154.266.959 in 1913. Het totaal der geconsolideerde schuld is in vergelijking met 31 Dec. '32 gestegen van f 2.475.282.500 tot !f 2.722.844.300 en het totaal der vlot tende schuld van f618.367.912 tot ¥648.603.532. VERLAGING DER HUREN. Rentevermindering een regeerings- maatregel. De minister van Sociale Zaken heeft aan de betrokken gemeentebe sturen de volgende circulaire toege zonden Bil de regeering zijn maatregelen in voorbereiding tot verlaging der huren van bestaande Woningwetwo ningen. In samenhang daarmede wordt tevens een regeling voorbereid, welke ten doel heeft den aanbouw te bevorderen van arbeiderswoningen (van (passenden huurprijs door particu lieren. De uitvoering dezer maatrege len, welke steunen op een samenwer king van het rijk en de gemeenten, taai van publieke kassen financieele joffers vragen. Alleen reeds deswege vorderen de beoogde voorzieningen leen uitgebreid overleg. De regeering heeft intusschen ge meend, reeds bif voorbaat een maatre gel te kunnen treffen, welke in vele dringende gevallen reeds aanstonds huurverlaging zal maken. Zii heeft ti.l. besloten de rente van uit 's rijks kas verstrekte voorschotten voor wo ningbouw welke thans meer dan vier ipjCt. bedraagt, tot dit percentage te rug te brengen, zulks met de bedoe ling, dat de dientengevolge verkregen Vermindering van exploitatielasten, Idaar, waar verlaging van de huren van Woningwetwoningen noodig is, iten Volle tot dit doel zal worden aan gewend. 11. De lagere rente zal voor het ieerst worden toegepast over het an- snuiteitsjaar 19341935. Van de be dragen der herziene annuiteiten zal zoodra mogelijk mededeeling wor den igedaan. De minister noodigt intusschen de gemeentebesturen uit, in afwachting Idaarvan, en voorzoover zulks nog niet is geschied, onverwijld aan den directeur-generaal van Volksgezond heid een uitgewerkt en gemotiveerd voorstel te doen tot een met de be sparing der renteverlaging verband houdende huurverlaging, onder over legging van opgaven a. van de thans geldende huren der Woningwethuren; bi van de huren van gelijksoortige particuliere woningen in de ge meente <c. van de bouw- en grondkosten der woningen, wanneer deze onder de thans geldende omstandigheden wer den gebouwd; d. van het aantal leegstaande ar beiderswoningen in de gemeente met .vermelding van de daarvoor thans geldende huurprijzen. De minister merkt tenslotte op, dat de renteverlaging algemeen zal wor den doorgevoerd, dus ook in geval de daardoor te verkrijgen vermindering van exploitatielasten niet of niet ten volle voor huurverlaging behoeft te worden aangewend. In die gevallen zal aan de door renteverlaging te verkrijgen bate, in overleg met het gemeentebestuur, te zijner tijd een nadere bestemming worden gegeven. GEEN PINKSTER VACANTIE VOOR HET INBREKERSGILDE. Inbraken en insluipingen te Amsterdam. Het gildiet der insluipers en inbre- kers te Amsterdam blijkt tijdens de Pinksterdagen geen vacaatie te hebben jgenomien. Zoo hebben zich in een wo ning aan de Nieuwe Heerengracht een pf meer onbekend gebleven personen Jaten insluiten, en hun slag geslagen door het wegnemen van een ge.dtrom- tnel troef f200. De trommel is later iop het terrein van de spoorwegen aan de Pontanusstraat leeg teruggevonden. Een perceel aan de Nieuwe Kerk straat heeft, vermoedelijk door open sluiting via het daarnaast leeg staande peroeel, eveneens van een of meer onbekenden bezoek gehad. De buit bestond oo'kj hier uit een geldkiisitjje, met 'een inhoud van f403. Het leege kistje is in d|e Nieuwe Looiersstraat teruggevonden. In beide gevallen zijn de tiadjers nog zoek. Vermoedelijk door middel van open- sluiting 'hebben de dieven zich toe gang 'verschaft tot een kantoor op de Keizersgracht bij de Brouwersgracht. Zij 'hebben een brandkast van oude constructie opengebroken. Met een be drag -van f300 als buit zijn ze vter^ trokken zonder spoor achter te laten. Ook in de Kinkersfraat hebben in brekers hun slag geslagen. Bij een slager, die daar boven zijn zaak woont, zijn "zij door qen deur aan de achter zijde "van het perceel open te breken in de woning gekomen. De 'inhoud van een geldkistje, onge veer f700 a f900, hebben zij mee genomen. o ZAKENMAN HET SLACHTOFFER VAN rheumatiek. Dacht zijn werk te moeten opgeven. Nu is de pijn verdwenen. „Het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moeten ophouden," schrijft deze vertegenwoordiger. Maar dat vóór dat hij Kruschen probeer de tegen zijn kwaadaardige rheuma- tiek. Lees eens wat hii nu te zeg gen heeft „Een paar weken geleden was ik er zoo slecht aan toe, door een ze- nuw-rheumatiek aan den achterkant van mijn been, dat ik nauwelijks kon loopen. De pijn was ondraaglijk. Ik ben handelsreiziger en het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moe ten ophouden. Toen raadde een goe de vriend mij aan om Kruschen Salts te nemen, omdat het hem ook weer in orde had gebracht. Dus nam ik eiken morgen regelmatigeen dosis Kruschen, tot een week geleden toen het is me een vreugde dit te kun nen schrijven de pijn volkomen verdwenen was. Daarna ben ik door gegaan met eiken morgen precies de kleine dosis in mijn koffie te nemen. Ik he'b Kruschen Salts al aan zoo vele bekenden aanbevolen, dat en kelen dachten, dat ik het verkoo- pen moest. Ik ben al 37 jaar „bii den weg" en ik ken hier dan ook een massa menschen." W. A. D. Wat Kruschen Salts deed voor den Heer W. A. D. was: het kwaadaar dige urinezuur verdrijven, dat. de kwellende rheumatische pijn veroor zaakt. En Kruschen zal hem ook ver der bewaren voor de verschrikkingen van rheumatiek. Want de „dagelijk- sche dosis" zal zijn organisme in een perfecte (conditie houden, zoodat scha delijke stoffen als urinezuur zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bii alle apothekers en dro gisten fo.90 en fi.6o per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralen de gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. Adv. Bii m':' wm Hl v# wmm Wm mm u r AUTO TE WATER GEREDEN. De bestuurder werd door hartver lamming getroffen. Dinsdagmorgen om kwart over elf reed een auto, bestuurd door den heer J. J. Huyssen de Koeyer, ver moedelijk doordat laatstgenoemde on wel is geworden, in 't kanaal dat Ter- neuzen met Gent verbindt. De heer Huyssen de Koeyer, bene vens zijn naast hem' zittende zwager, de heer J. de Mul, beiden woon achtig in Terneuzen, verdronken. De heer Huyssen was lid van den gemeenteraad van Terneuzen. Beide heeren waren gehuwd. MOORDAANSLAG TE EINDHO VEN. Dinsdagnacht is te Eindhoven een moordaanslag gepleegd. De 29-jarige chauffeur van de stadsautobussen P. v. A. heeft op zijn meisje, de 21-jarige E. K. uit Meyl (L.), dat in een groentenzaak op de Markt te Eindhoven werkzaam is, een schot gelost. Van A., die 2x/2 jaar m<pt het meisje omgang had, wilde niets meer met haar te maken hebben, terwijl het meisje niet aan haar lot wilde worden overgelaten. Mej. K. maakte het A. zeer moeilijk, waarover laatstgenoemde zich veel zorgen maakte. Gisteravond hadden zij afgesproken in een porüek van een winkel aan de Markt. Op een ge geven oogenblik merkte het meisje, dat Van A. een revolver in zijn zak had. Zij vluchtte en Van A., die haar achterna liep, loste een schot op haar, dat echter miste. Het meisje vluchtte een café binnen en viel door een ruit, waardoor zij aan armen en borst ernstige snijwonden bekwam. Van A., die het meisje was nage- loopen, werd voordat hij de gelegen heid had een tweede schot te lossen, door twee agenten gearresteerd. Bij zijn verhoor verklaarde de dader van plan te zijn geweest zijn meisje dood te schieten. Hij is in verzekerde be waring gesteld en zal ter beschikking van den Officier van Justitie te Den Bosch worden gesteld. o NEDERLANDSCH-SPAANSCHE ONDERHANDELINGEN. Handelsverdrag onderteekend. De sedert enkele weken te Madrid gevoerde Neder landsch-Spaansche handelsbesprekingen hebben thans geleid tot het parafeeren van een handelsverdrag en een contingeten- regeling door de voorzitter der beide delegaties, de heeren Lamping, di recteur van den Economischen Voor lichtingsdienst en Schwarz, gevol- m ONZE MAGAZIJNEN WIJ ZIJN GOEDKOOP. ENORME KEUZE HEEREN COSTUMES, f 12.— f 18.— f 24.— f 29.—. JONGEHBERBN COSTUMES, f4.50, f6.90, f8.90, fll.50, f12.90. GABARDINE REGENJASSEN, f 14.90 f 19.90 f 25,90 f 28.90. 3ROOTE SORTEERING Slickers en dunne gummi Regenjassen vanaf f 2.90. 't lijkt wel qeschilderd, zóó keurig als het zit-en de afwerking is prima, van de eerste tot de laatste steek. 'tcJs wat je noemt,„waar voor het geld!' Bovendien is de keus in de nieuwe tin ten en dessins buitengewoon qroot. Door de correcte bediening koopt men bij - ÖER6EUK em Btufkehs - prettig en tot de volste tevredenheid. machtigtd Minister. De heer Lamping heeft zich daarna naar Lissabon begeven teneinde te onderhandelen over een handelsver drag met Portugal. —o OP DE VELUWE. De burgemeester van Barneveld, de heer Westrik, schrijft aan de N. R. Crt. Nu ik, na de Pinksterdagen, de Ve- luwe bekijk, lijkt het mii gansch niet onbegrijpelijk, dat velen van de be zoekers, die dezer dagen in bosschen en heiden te zien waren, hun uitstap je aldus met hun vrienden bespreken, of er over in hun dagboek aanteeke- nen „Wat is die Veluwe toch mooi en ruim. Prachtig, die brem langs de wegen; heele gele bossen, die je zoo prettig uit elkaar kunt trekken en die je dan, als ze lang voor je thuis bent, verlept zijn, zoo fijn op den weg kunt gooien, waar ze zelfs nog een poosje een gele vlek vormen. Schilderachtig gewoon!" „En dan die mooie blauwe lupinen, die je óók zoo gemakkelijk van hun stengels kunt rukken, om ze later naast je papieren, schillen, doozen en verdere overtolligheden, achter te laten. Ze vormen dan bepaald een* aangaande versiering van dien rom mel, dien je immers onmogelijk mee kan nemen, of in den grond stop pen?" „Gewoonweg ongelooflijk prettig, alles maar neer te kunnen gooien wat je kwijt wilt zijn; veel makkelijker dan thuis, waar je dien boel wel op ruimen moet, omdat je er anders over vallen zou. Die Veluwe is zóó groot, dat je best om die „stort plaatsen" heen kan loopen: je moet er beslist eens gauw heengaan, anders zijn de brem en de lupinen uitge bloeid en zou je moeten wachten tot de heide en de lijsterbes mooi genoeg zijn om „geoogst" te worden." 0— ERNSTIGE VECHTPARTIj TE LEIDEN. Stoelen en bierglazen als wapens. In het café Pauline aan deBeesten- markt te Leiden is een ernstige vecht partij ontstaan tusschen de gebroe ders E. B. en W. B. uit Leiderdorp met eenige Leidenaars. Het kwam tot een zeer ernstig handgemeen, waarbij alle mogelijke voorwerpen dienst deden. De 26-jari ge H. v. E. werd bloedend aan het hoofd verwond, evenals de vrouw van den caféhouder, die met een stoel poot op het hoofd werd geslagen. Zekere Lkreeg een snij wond aan de linker wang. Toen de politie tusschenbeide kwam was er gauw een einde aan het handgemeen en zii heeft verschil lende personen meegenomen naar het nabijgelegen politieposthuis. De ge wonden zijn in het Academisch Zie kenhuis verbonden. De verwoesting, die in het café is aangericht, is tamelijk groot. Meer dan 80 bierglazen werd stuk ge smeten, onder meer werden vier stoe len, twee schilderijen en een tafel ver nield. De gebroeders B. zijn door de po litie meegenomen naar het politie bureau. o— DE WEDSTRIJD NEDERLAND—ZWITSERLAND. Het Radio-verslag. Van de A.V.R.O. vernemen wii om trent den stand der onderhandelingen met |de V.A.R.A. over de radio-uitzen ding van den voetbal-wedstriid Ne derlandZwitserland op 27 Mei te Milaan, dat de vooruitzichten nog on zeker zijn. De V.A.R.A. wil het twee de gedeelte van den wedstrijd zelf uitzenden met den heer Hollander als spreker. De A.V.R.O. is niet bereid op dit voorstel in te gaanzii vroeg aan de V.A.R.A. een duidelijk antwoord op de vraag, of zij, op de reeds gepubliceerde condities, bereid was aan de A.V.R.O. toe te staan het verslag van den wedstrijd te voltooi en. Hierop heeft de V.A.R.A. geant woord met een herhaling van haar eigen voorstel. De A.V.R.O. zal nu in ieder geval het eerste gedeelte van den wedstrijd verslaan, het aan de V.A.R.A. overla- latend, of zii alsnog voor Zondag wil besluiten ten bate van het luisterend publiek, het verzoek van de A.V.R.O. in te willigen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft verklaard niet bereid te zijn zendtijd ruil vóór te schrijven, zonder overeenstemming tusschen de beide vereenigingen. Alles hangt dus van de beslissing van de V.A.R.A. af. o— EEN NIEUW CONSUMPTIE-I JS- BESLUIT. Scherper toezicht op fabri cage en verkoop. Het 'Staatsblad bievat een Koninkl. Besluit tof intrekking van het Con sumptie-ijs-besluit en tot vaststelling van een nieuw Consumptie-ijs-besluit. Het consumptie-ijs-bedrijf' had in de laatste janen een dergelijke ontwikke ling doorgemaakt, dat scherper ingrij pen dieij Overheid noodzakelijk was. De commissie, bedoeld in artikel 17 der Warenwet heeft de belanghebben den over deze aangelegenheid ge hoord en het resultaat is geweest, dat een besluit is verschenen, waarin tal van bepalingen voorkomen, welke 'een scherper toezicht op de fabricage en verkoop van consumptie'-ijs voor schrijven dan tot dusver bestonden. Het nieuwe besluit geeft voorschrif- omtrent d'e eischen, waaraan de be- reidpliaatsen van consumptie-ijs moeten voldoen, voorts betreffende de kwali teit vau de waar, de verkoopgelegen- heden, alsmede het vervoer en de be handeling van het consumptie-ijs. VERKEERSONGEVAL. Ter hoogte van de Tempellaan te Soesterberg reed de motorrijder Pa lings met zijn duo-passagier Valken burg, beiden uit Utrecht. De motor rijder wilde een bijna stilstaande per sonenauto passeeren. Op het kritieke moment draaide de 'auto de TempeHaan in, waardoor de motorrijder in het nauw werd gedreven. Met een flinke vaart reed hij tegen de auto, bestuurd door den heer Leguit. De heer Palings zoowel als de heer Valkenburg werden ernstig gewond aan armen en beenen. Zij zijn naar het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort overgebracht. De motorfiets werd totaal vernield. o BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM. Drie gewonden. Dinsdagmiddag is een personen auto, komende uit de richting Nistel- rode en bestuurd door een heer uit Nijmegen, waarin tevens zijn echtge- noote en zijn zoontje gezeten waren, 'n cou oei Bezoekt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6