terx voile tevr»eden ten volle tevr»ede n BIJDRAGEN over de voorkomende correcte bediening. lien, alle pensioenen, alle salarissen, alle renter^ alle retributiën, alle con- tractueele verplichtingen, alle pachten, enz. terug te brengen tot bedragen omgekeerd evenredig aan de gestegen koopkracht van onzen gulden, dat hij de autonomie; van gemeenten en pro vinciale besturen zooveel had besnoeid als noodig) was om hen te dwingen mee te loopen in den pas door de Re geering aan te geven. Indien hij, die maatregelen niet wenschte of geen kans zag ze bij de verdeeldheid van ons volk door te voeren, dan had onmiddellijk de wet moeten zijn ingediend, waarbij de gou den standaard werd verlaten of het goudgehalte van het gouden tientje verminderd. 1 Wij zijn teleurgesteld; wij vleien ons nog met de hoop, dat Zijne Excellentie het verstandiger achtte, alvorens den koers voor onsi volk te bepalen, eerst het resultaat van de Economische Con ferentie af te wachten met de kleine kans, (dat de buitenlandsche munteen heden ;weer op de vroegere goudwaar- de (zouden worden teruggebracht. Maar ik geloof, dat er thans geen twijfel meer overblijft. Engeland en Amerika bren gen bun munteenheden stellig niet we der op hetj oude goudpeil. Voor Ne derland (blijft dus slechts de keus: handhaven van den gulden en terug brengen van het loonpeil, of verkleinen van dien gulden* Wij kunnen; dit besluit niet langer uitstellen ien ik betwijfel of het op slag terugbrengen van het loonpeil mogelijk yzal zijn. Het hartstochtelijke pleidooi van sir Henri Deterding vindt weerklank in de harten van zeer velen, die ver antwoordelijkheid dragen in het be drijfsleven in Nederland. De werkloo- zen, die de vruchten van een arbeid zaam leven van dag tot dag zien ver smelten ien geleidelijk afdrijven tot pau perisme; jhet jonge opkomende ge slacht, hunkerend naar de gelegenheid om mee te, doen in het leger van hen, die zich door arbeid nuttig* weten, en dat met bitterheid ervaart, dat de maatschappij hen niet noodig heeft, hun .allen vreet de tegenwoordige toe stand in het hart. Ik jzeg het' den grooten voorganger van dr. Colijn, na: „Zij allen, zij kun- hen -niet achten, geen dag en geen dacht!" A. F. BRONSINO, (Lid der directie van de St. Mij. „Nederland.") Bussum, 26 Juni 1933. Tot zoover de heer Bronsing, uit zijn betoog moge blijken, Jan, dat Ne derland beter ware met een beheersch- te devaluatie en zoo spoedig mogelijk den gulden te realiseeren aan de bui tenlandsche munt. Dat geen enkele verantwoordelijke partij d.g.l. denkbeelden voorstaat is nog geen bewijs/ dat zij het wèl we ten (eh: een ander niet, de partijen zijn veelal verpolitiekt en daardoor ko men de landsbelangen weieens in de knel. Ik vermoed tenminste, dat Jan ook met zijn geschrijf aan „hoogere po litiek" niet vreemd is. Zie verder da Telegraaf van 3 Mei 1934, avondblad 3e blad, waar de in ternationale .expert op financieel ge bied Dr. A. R. Zimmerman aan het woord is; eveneens de Nieuwe Veld bode van 18 Mei j.l., dan zult ge er varen Jan, dat de draagwijdte van den gaven» gulden veel ernstiger ge volgen ,zal hebben, dan de „sterke man" wel vermoedt. Wat betreft het burge meestersambt ten plattelande, door mij althans zoo bedoeld met toekenning van een gratificatie en vergoeding van onkosten, <zou dat in den huidigen tijd niet hoog noodig worden, dat dit een eerebaantje werd; in Frankrijk kan het wel; leert U mij nu eens s.v.p. Jan, waarom dat hier niet kan. Inmiddels mij aanbevolen houdend voor d.g.'l. „hoogere politiek" stukken als van Jan Brabander. Uw „politiek ongeschoolde," E. DE G. VAN BUUREN. een ,van de duikers die bezig was met het maken van foto's, aangevallen door .een haai met een lengte van twaalf (vo>ef. Zijn helper en een in boorling ^snelden ter hulp en wisten het -monster te verdrijven. In de op winding liet de duiker een camera ter waarde van 150 pond sterling val len, welke oogenblikkelijk door een haai werd ingestokt. De duiker heeft tengevolge van den schrik een zenuw aanval gekregen. o JAPAN OP PORTUGEESCH TIMOR. De diplomatieke correspondent van de LoncJensche Sunday Express weet mecte ite deelen, dat de Japansche re- geering in het geheim onderhandelt over bet koopen van het Portugee- sche deel van het eiland Timor. Daar door zou Japan zich bedenkelijk dicht bij Australië genesteld hebben. De Ja pansche riegeering zou aan Portugal een flink bod hebben gedaan. Het Portugeesch deel van Timor wordt door ongeveer 400.000 inlanders 'be woond. Het grootste deel» van het eiland is een Nederlandsche kolonie. o ONTPLOFFING IN EEN VUUR WERKFABRIEK. Zeven dooden en tal 'van gewonden. In een vuurwerpfabriek te Alicante he<eft een ernstige ontploffing plaats gehad. Drie personen werden gedood en tal van personen 'gewond. Acht huizen wterden verwoest. Men vnees'c dat nog meer slacht offers tie betreuren zijn. Brandweerlieden zijn met het red- dings- en opruimingswerk begonnen. Een V.D.-telegram uit Madrid meldt nog inader, dat bij de explosie te Ali cante tot dusVer zeven dooden zijn geborgen, terwijl 32 personen zwaar gewond zijn. —o DUITSCHLANDS OUDSTE BOOM. De oudste Duitsche boom, die in het dorp Katholisch Hennersdorf staat, zal waarschijnlijk binnenkort moeten worden geveld. Geleerden schatten den boom op i $oo jaar. Het is een naaldboom met een om vang van 5 1/2 meter, doch slechts 10 meter hoog. oven de mooie en pnima kwaliteiten ftuitenlaiid. BELGISCHE GRANATEN OP DUITSCH GEBIED. De Westdeutsche Beobachter ver neemt, dat in het grensgebied van de gemeente Kalterherberg drie gr.a- naten, afgeschoten door Belgische ar tillerie, die te Elsenborn oefeningen houdt, op Duitsch gebied zijn neerge komen. De regeeringspresident van Aken .heeft den Belgischen comman dant verzocht, voorzorgsmaatregelente willen nemen om een herhaling te voorkomen. EEN HAAI VERSLINDT EEN CAMERA. Bij het onder water opnemen van films op een koraalrif nabij Palm-eiland aan de kust van Queensland werd EEN BRUG TUSSCHEN ENGE LAND EN FRANKRIJK? Wordt reeds het volgend jaar met den bouw begonnen? De in Zuid-Amerika gevestigde Pooslche ingenieur Adalbert Krams- ztyk is naar Europa vertrokken ten einde te Londen en Parijs een uit eenzetting te geven van een plan be treffen de een verbinding tusschen Engeland en Frankrijk, niet door middel van een tunnel, zooals reeds eer is ontworpen, maar door een brug. De ingenieur acht dit plan zoowel uit technisch als financieel oogpunt uitvoerbaar; de brug zou n.l. precies 40 pCt. minder kosten dan een tun nel. Een particuliere maatschappij, be staande uit financiers van verschillen de landen, zou het noodige kapitaal moeien verschaffen. De maatschappij zou haar kapitaal rendabel maken door de exploitatie van een spoor lijn en van autowegen over de brug. Haar voornaamste bron van inkom sten zou echter moeten komen uit een kunstmatig eiland, dat precies halverwege tusschen de beide kusten zou worden aangelegd. Indien Kramsztyk toestemming krijgt van de 'bevoegde autoriteiten, denkt hij de maatschappij spoedig te kunnen oprichten en reeds be gin volgend jaar met den bouw te kunnen beginnen. o— MET EEN HALF LEDIKANT NAAR DE LOTERIJ. Alfonso Cuttica te Tortona (Ita lië) 'bezit een bijzonder slecht geheu gen. Toen hii onlangs een loterij briefje kocht, was hii bang nummer en briefje te vergeten, waarom hij het briefje aan een zijschot van zijn ledikant vastlijmde. Het toeval wil de, dat Cuttica inderdaad een geld prijs won. Verheugd liep hij naar het loterijkantoor, doch kreeg van den ambtenaar te hooren, dat deze den prijs niet mocht uitkeeren, al vorens de winnaar het bewijs had meegebracht. De gelukkige man zaagde toen het bewuste zijschot van Tijn ledikant en ging op nieuw naar het loterijkantoor, met zijn halve bed onder de armen. Hij keerde huis waarts met zijn geldprijs en het zij schot van zijn bed, waarvan de ge dienstige ambtenaar het aangeplakte briefje had gekrabd. Geschiedenis van liet Land van Heusden en Aitena en den Bouiiiielerwaard. 12. Fioris verhaalt in zijne historie van de zaeken der Romeijnen, lib. 4, cap. 12. Dat Drusus op de kant van de Maes hier en daer eenige Casteila, dat is Legerplaatsen eti Burgten ge timmer t heeft, om de zijne bij gelegent- heijd daer t'in quartieren, en tegen de vijanden te beschermen, zoo kan het nu ook weèsen, dat de voorn. Drusus ook zoo een Kasteel off Burg ge- timmert heeft ter plaatse van omtrent Oudheusden, alwaer de MAze eertijds zijn kours gehad heeft, en dat zulx de eerste aenleijdinge en als een be- ginzel gegeven heeft om de plaats met huijsen te besetten en te wooneu. Wat aengaat de situatie des Lands van Heusden, daer van disputeren zom- mige off het eijgentlijk gelegen is on der Brabant off onder Holland, maer het is onnoodig daer over te dispu teren, terwijl het eigentlijk nog onder Brabant nog onder Holland gelegen is, maer wel onder het Graafschap Teijsterband, gelijk int voorgaende cap. verklaert is, nadien omtrent het Jaer 1330 de la,atste Heer van Heusden» Johan de IX zonder eenige erve was overl'eeden, zoo is de voorsegde Heer- lijkheijd gekoomen an den hertogh van Brabant en daer na an den Graef van Holland, als in het Xle kap. nader met alle omstandicheden wijdloopig zal ver klaert werden. Wat aengaat d'e kerkelijke jurisdictie van de Heerlijkheijd van Heusden en van het Graef schap Teijsterband voor noemd, die heeft zijn dependentie ge had van de kerke van Uutregt, dog daer na is d'e voorn. Jurisdictie gekoo men an de Biscoppen van Luijk, en int beginzel van den tijd van onse Nederlandsche troublen door het in voeren van nieuwe biscoppen an een ander het Bisdom van 's Hertogenbos, dog van deze zaeken zal naader ge- sprooken werden in het VlIIe capl. Het Land van Heusden is oost- en zuijdwaarts grensende an de Diese en de Bosse sloot bij Vlijmen en Enge len, waer door hedendaags de juris dictie van de geünieerde provinciën en die van Brabant gescheijden werd. Bij oude tijden dat het Land van Heusden gekoomen was an de Graeven van Holland, zoo heeft men met die van Brabant beginnen te twisten oven de Landscheijdinge atdaer, het welke daer na getermineert is door zekere Heer van Bonneval, gelijk int XIX cap. nader zal blijken op het Jaer 1372. Daerom die voornoemde scheijdinge alsnog bij de huijsluijden aldaer ge- noemt werd de Landpalinge van den Heer Bonneval. De voorn. Heerlijkheijd strekt zig van de Bosse sloot voorn, voorts na Drunen tegen over Onsenoort en Kuik en zoo voorts te lande waerts in na Baertwijk, Doveren, en zoo na het Land van Altena bij Babiloniënbroek, en van den Dijk omtrent tegenover Poderoijen, alwaer op de hooge Maesdijk eenen blauwen steen gestelt is waer door het Land van Altena en van Heusden van malkanderen gescheijden word. De Mase lopende neven de Bommelerwaerd scheijt het Land van Heusden hedens- daags wel van Gelderland, maer eer de Maze dien weg h,aren kours nam, en dat daer niet meer was als een breede wateringe zoo heeft het Land van Heusden zig gestrekt over de voorn. Weteringe, als terstond zal ver haalt werden. Onder het Land van Heusden resor- teren jegenwoordig beneffens de Stad mede 19 Dorpen, als Engelen, Vlij men, Honsoirde, Oudheusden, met Els- hout en Huiten daer onder begrepen, Baertwijk, Eetten en Meeuwen, zijnde Heerlijkheden van hooge jurisdictie, daer na Heesbeen, Herpt, Drongelen en Wijk, ambachtsheerlijkheden, waer bij dan koomen Hedikhuijsen, met Bern daer onder begrepen Doveren, Broek, Aalburg, Genderen en Veen, mitsga ders Bokhoven nieuwe Cuijk, waerv,an nu disputert. Int VlIIe cap. zal nader van dese Dorpen en deselver gelee- gentheijd gesprooken werden. Dog men moet wel considereren, dat dese Heerlijkheijd van Heusden eer tijds zig wijder heeft uutgestrekt, en dat d,aer onder plag te resorteren He- mert, Aalst, staende ten aensien van de Kerkelijke zaeken onder Wijk, Bra- kel en Poderoijen, gelijk int VlIIe cap. zal werden verklaert. Het wapen der Stad en heerlijkheijd Heusden plagt te wesen bij oude tij den agt goude schepters in een schild zijnde an de regter zijde geell en ,an d'ander zijde asuer of blau, welk wa pen gekoomen is van Robbregt de eer ste Heer van Heusden, die het zelve alsoo verandert hadde, om datter eenig onderscheid zoude wesen tussen het wapen van Cleve, van Teijsterband, en het zijne. Daer na omtrent het Jaer 880, is dit voorn, wapen agter gelaaten, en heeft de Heer van Heusden, te weten Baldiiinus off zijn zoon Robbregt een ander, gekoomen uut Engeland door begeerte van den Koning, te wetem een schild van goud met een rood radeken daer in en daer op een helm, van goud, een croon van asuer, staen de boven op twee Eselsooren meteen rood Radeken daer binnen; Ter wel ker gelegentheijd de Koning van En geland dit Wapen den Heer van Heus den gegeven heeft, zal int volgende cap. verhaalt werden. De Lands-douwe is vermaekelijk, d'aerde meest van een kleij-agtige en Vette natuer en zeer vrugtbaer, zoo ten aensien van het gesooijde, als dat op de boomen komt te wassen: en vooral staat te nooteren, dat de hoppe in dese contrei jen zeer overvloedig en ook wel de beste komt te wassen, zoo dat alleen van de hop, die verkoft werd, int Land jaer lijx word ingebragt meer als twee hondert Duijsent gul den. Op eenige plaatsen is het aardrijk hooger als op de andere, gelijk voor namelijk van Babiloniënbroek en het Land van Altena, alwaer het heel laag is, en meest hoij en weijland. Buijten Dijks zijn ook veele uutterwaerden, de welke door het opsteijgen van de Maze overloopen, en alsoo door het Slijk, het welk komt te sinken en zig op de o-rond begeeft, gemest en vet gemaekt werden, zeer bekwaam om te weijden en om tegen de Winter voedzel te o-eeven voor de beesten. Hier werd uut oorzaeke van de vrugtbaerhe.jd TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6