Dit mm HestÊ uit Naden I misbruik te maken van de omstan- Ook voor U De Grootmoeder. UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FIRMA L. J. VEERMAN FEUILLETON. BiinseiiKaiari. No. 5440 Woensdag 6 Juni 1934 UNO VAN AtffcNA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 00 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. (Wordt vervolgd.) voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard is DRUKKERIJ VEERMAN te HEUSDEN, het aangewezen adres voor DRUK- EN BINDWERK DRUKKERIJ - BINDERIJ Telef. 19 HEUSDEN Vergadering van den raad der ge meente ZUILICHEM, op Donder dag 31 Mei 1934, des voormiddags elf uur (Zomertijd). Voorzitter: Ed.Achtbaren Heer T. Hoogstraten. Secretaris: WelEd. Heer H. C. van Os. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De Voorzitter stelt hierop voor, ter stond punt 5 van de agenda in be handeling te nemen, n.l. Erfpachts- aanvrage P.G.E.M. Waar Ingenieur Roelofs gevraagd aangenomen, heeft een mondelinge toelichting te mogen geven, naar aanleiding van het raadsbesluit genomen in de vo rige vergadering, waarbij een stukje gemeentegrond werd afgestaan voor den. bouw van een transformatorhuis- digheid, dat de kabels reeds zijn ge legd. De heer v. Dalen zegtdat hij heeft vernomen dat Nederhemert en Am- merzoden een stukje grond voor het bouwen van een transformator heb ben moeten aankoopen en het voor slechts-f 1,beschikbaar hebben ge steld. De heer v. Veen begrijpt niet, dat die paar centen de Maatschappij zoo zwaar liggen. De Voorzitter antwoordt dat het niet over die paar centen gaat. De heer v. Veen zegt dat de parti- J culieren als zij een stukje bouwgrond willen, hebben, veel meer kwijt zijn en het betreft een heel mooi terrein, dat voor de gemeente een flinke waarde heeft. De Voorzitter meent, dat de ge meente dankbaar mag zijn, dat de P.G.E.M. niet heeft vastgehouden aan de straatverlichting als ze dat niet had laten vallen, had van de electri- 1 ficatie in de tegenwoordige omstan digheden nog niets kunnen komen. Spreker zal daarom in stemming bren gen, het stukje grond af te staan te- gen een canon van f 1,per jaar. en het in de vorige vergadering ge nomen besluit in te trekken. Tegen dit voorstel stemmen de heeren v. Veen en Ruimschoots, de andere heeren voor, zoodat het is De notulen der vorige vergadering worden hierop gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken Schrijven van het Kabinet van H.M. 1 r> uuuw vctn ■ecu iia.iisiuima.turiiujLs- de Koningin, waarin door H. M. dank je tegen een jaarlijkschen canon van wordt betuigd voor het gezonden te- f 5>j stelt spr. voor de openbare legram van rouwbeklag, bij hetover- vergadering te schorsen om den heer lijden van H.M. de Koningin-Moeder, welk bewijs van deelneming ophco- gen prijs werd gesteld. Brief van den Gelderschen Prov. Brandweerbond, waarin wordt ver-1 zocht toe te treden tot dezen Bond. 1 Roelofs gelegenheid te geven zijn toe lichting te verstrekken. De raad gaat daarmede accoord. Na heropening zegt de Voorzitter, dat de heeren de toelichting van den heer Roelofs hebben gehoord en dus De kosten bedragen f 8,— voor Zui- vernomen dat deze transactie niet lichem. B. en W. stellen met het m;et een gewoon, geval is te vergelij- oog op den finantiëelen toestand van ken, het gaat hier niet over een par- de gemeente voor, niet toe te treden-, ticulier, doch over een algemeen be-i met welk voorstel de raad accoord lang. gaat. De heer Kanselaar merkt op, dat Schrijven van Ged. St., waarbij het het toch over het voordeel van de Kon. Besl. wordt toegezonden, waar- Naaml. Vennootschap gaat. in goedkeuring wordt gehecht aan de De Voorzitter antwoordt dat ook door den raad vastgestelde verorde- bij een groote gemeente een erfpacht ning voor kade-, oever- en losgeld, van f 1,wordt betaald, het is laag z.g.n. bolgeld. en is ook alleen bedoeld om het ei- j Circulaire van Ged. St. over ar- gendomsrecht niet te verliezen. De men- en werkeloozenzorg. Aangedron- Ingenieur heeft begrepen, dat het niet 69. De markies scheen alle onaangename herinneringen in zijn geheugen terug te roepen. Toen hij de kamer van Sosthène binnenkwam, werd hij door een zenuwachtige rilling overvallen. In die kamer was niets veranderd- het bed en. de meubels stonden nog op dezelfde plaats. Op een mahoniehouten bureau zag dq markies den inktkoker waarin zijn zoon voor de laatste maal zijn pen had gedoopt. Hij loosde een diepen zucht en wisch- te zijn betraande oogen af. Ik dacht^ dat ik sterker zou zijn, prevelde hij en dat ik, nadat reeds zoovele jaren vervolgen zijn, beter te gen zulke smartelijke herinneringen zou- kunnen. Ik heb verkeerd gedaan, met hier te komen. Des avonds strekte de markies zich uit op het bed, waarop zijn zoon den laatsten adem had uitgeblazen. Hij had dat gewild. Maar hij kon geen oog luiken; hij zag allerlei schimmen voor zijn geest waren. Hij dacht aan Char lotte Letellier, aan Sosthène en aan zijn moordenaar. Hij volgde den laatste voor het gerecht en herinnerde zich den langen strijd in deze zaak, waarna Fré- gen wordt daarin, om zoodra den déric Lapret, niettegenstaande hij zijn 1 onschuld had volgehouden, tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Was de jachtopziener Lapret schul dig? Voor, zijn dood had Sosthène hem als zijn moordenaar aangewezen; hoofd zakelijk de verklaring van het slacht offer had Lapret doen veroordeelen. De markies was niet bij den strijd tegenwoordig geweest; maar hij had de verslagen in de Gazette des Tri- bunaux gelezen. Welnu, niettegenstaande de woorden, die Lapret, die zijn vrouw vurig be minde, zich eens heeft laten ontvallen: „Als iemand zich veroorloofde, mijn vrouw het hof te maken, zou ik hem dooden!" niettegenstaande dat alles, vond ,de markies niet, dat de schuld Van ,den jachtopziener voldoende was bewezen, en dat de rechters misschien een onschuldige hadden veroordeeld1. Om kjort te gaan, mijnheer de Pré morin vermoedde dat Charlotte Letel lier niet onschuldig was aan den dood van zijn zoon. Daarom was er steeds een twijfel bij hem gebleven omtrent de schuld van den jachtopziener, en had hij zich de vrouw en den zoon van den ver oordeelde aangetrokken. In het geheim had hij over hen gewaakt. Wat zou er zonder hem van die ongelukkigen geworden zijn? Godweet het. Dank zij, den markies had vrouw Lapret het goed gehad, en had) zij haar raad mocht blijken, dat de begroo- ting door de uitkeering daarvan on gunstig wordt beïnvloed, bijtijds maat regelen te treffen. Gemeenten, die met een rijksbijdrage op de been moe ten worden ge houden mogen op 1 Juli niet meer dan 30 pCt. van het op de begrooting geraamde bedrag voor armen- en werkloozenzorg heb ben uitgegeven, tenzij kan worden aangetoond, dat de post der begroo ting aan het eind van het jaar niet zal zijn uitgeput. De Voorzitter zegt, dat vermoede lijk voor 1 Juli B. en W. zullen moe ten voorstellen den post aan te vul len, aangezien de post voor het eerste en ook voor het tweede half jaar niet toereikend zal blijken te zijn. De Voorzitter deelt mede, dat van Ged. Staten bericht is ontvangen, dat de rijksuitkeering naar het zielenaan tal nader is vastgesteld op f 8,8088 per hoofd. Dat voor het aanleggen van de electrische leiding in de gemeente- gebouwen, n.l. gemeentehuis, O.L. School, de woningen van de beide veldwachters en het bolhuis, de in schrijving heeft plaats gehad en dat de laagste inschrijver was de heer Bakker alhier voor f 220. B. en W. meenen, dat het een scherp concur- rèerende inschrijving was, want er was slechts een verschil van f 10, Goedkeuring is nog ingekomen van Ged. St. van de aanvulling der po litieverordening. Bericht van den Minister van So ciale Zaken, dat voor de particuliere ontginning 90 pCt. subsidie in de loonen en regenverlet zal worden verleend. Voorstel tot vaststelling van het Am btenarenregiem en t De Voorzitter licht toe, dat het betreft het voldoen aan het verlan gen van de regeering om in de po litieverordening een bepaling op te nemen, waarbij het dragen van klee- d'ingstukken :en insignes, die kentee- kenen zijn van het lidmaatschap van verboden vereenigingen, wordt ver boden. De heer Hooijkaas zegt dat zijn fractie daar tegen is, omdat het moei lijk is te zeggen, wanneer er sprake is van revolutionnaire gezindheid van een ambtenaar. De Voorzitter zegt dat B. en W. het bezwaar erkennen, doch meenen, dat aan het verlangen der regeering behoort te worden voldaan. Tegen vaststelling stemmen de hee ren Hooijkaas en Kanselaar, de an dere heeren voor. Voorstel tot vaststelling van di- zoon een goede opvoeding kunnen 'ge- Alle kwartalen ontving! zij een som gelds, en npoit had zij den naam van haar geheimen weldoener te weten kun nen komen. Zij had haar naam veranderd en liet zich voor weduwe doorgaan; haar zoon geloofde het ook wezenlijk; hij wist niet, dat hij, de zoon van een veroor deelde was. Om half acht schelde de markies Célestin, en toen de kamerdienaar een groot vuur had aangelegd, stond mijn heer ,de Prémorin op. Hij had zijn toilet gemaakt, toen er aan de deur werd geklopt. Binnen, zeide hij. Het was Blaisois. De bewaarder vroeg zijn meester eerst, hoe hij had geslapen, en toen de markies hem glimlachend had ge antwoord, dat hij niet zoo'n goeden nacht had gehad, als hij wel had ge- wenscht, scheen hij erge spijt te heb ben. Mijnheer de Prémorin stelde hem gerust en troostte hem, zeggende, dat hij .toch goed had gerust. Mijnheer de markies, hernam Blaisois gij moet het mij niet kwa lijk nemen, dat ik zoo vroeg bij u kom; ik wist door Célestin, dat gij sedert acht uur op zijt, en ik ben aan uw deur komen kloppen, voordat gij mij nog hebt laten roepen, omdat ik u een bezoek heb aan te kondigen. Een broer, een zes en zeventigja- verse pensioensgrondslagen voorge meen te -am b tenaren De pensioengrondslag voor den bouwkundig opzichter S. A. Posthu- ma wordt vastgesteld op f 50, Voor den voormalig gemeente-ge neesheer dokter Warnsingopf 509,65, voor den heer A. A. v. Dommelen, vroeger hoofdonderwijzer, voor her- halingsonderwijs op f410, voor dok ter Steenis, gemeente-geneesheer op f 337- Voorstel tot wijziging der Vleesch- keuringsverordeningen. Geen sprake van, indien gij slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Schrijven van B. en W. van Kerk wijk, met advies van den Inspecteur voor de Volksgezondheid te 's-Bosch, om aan te sluiten bij de vereeniging G.K.R.O. voor de destructie van af- gekeurd vee en vleesch en in verband daarmede de verordeningen te wijzi gen. De heer v. Dalen zou toetreding zoolang mogelijk uitstellen. De heer v. Veen ziet er voor de gemeente groote moeilijkheden uit voortkomen, vooral voor de kleine bedrijfjes, die het vervoer zelf niet kunnen betalen. De heer v. Dalen is van meening, dat de burgemeesters pp de vergade ring, die over deze kwestie is gehou den, de zaak wel wat zijn vooruitge- loopen. Spr. gelooft wel dat de ge meente er aan zal moeten, maar hij zou dit toch zoo lang mogelijk wil len uitstellen. De Voorzitter merkt op, dat als de heeren meenen, dat men er toch aan moet gelooven, het dan weinig zin heeft het tegen te houden, men krijgt dan later het dreigement om zelf een destructor te bouwen. Spr. acht het niet gewertscht dit af te wachten. De heer v. Veen is er niet voor, mede te werken om de ingezetenen dezen nieuwen last te bezorgen. De heeren v. Brakel en v. Veen stemden tegen, de andere heeren voor wijziging der verordeningen. Voorstel tot vaststelling van een besmettelijke ziektegeldverordening. De Voorzitter licht toe, dat dit voorstel reeds ge ruimen tijd in porte feuille ligt, omdat B. en W. hebben gewacht op de verordening van den Bosch, die ons zou worden toegezon den. Thans dringen Ged. St. opvast- rige grijsaard, heieft gisteravond ge hoord, dat gij op la Pomelière zijt .aan gekomen, en van 'morgen is hiji aan het kasteel .gekomen om mijnheer de mar- i kies 'te spreken; men heeft hem eerst willen wiegzfenden, maar hij zeide, dat hij iniet zou weggaan, zond'er u ge sproken ite Lebben. Hij zeide, dat hij u hëel belangrijke zaken heeft mede te deden. Zoo! Va'der Bourlot, zoo heet hij, is in de antichambre beneden en wacht op u. Dat is vreemd, prievelde de markies'wat kan die man mij te zeg gen hebben? Blaison, zal ik met hem gaan jspreken? Mijnheer weet beter wat hij doen kan, ?dan ik. Maar Ik vraag je raad, mijn vriend. In (dit geval, mijnheer-de markies, denk ;ik, dat niets een oogenblikkelijk onderhoud dn den wieg staat. Kunt ge denken, wat hij mij te zeggeu h<eeft? Neen, mijnheer. Ik geloof den naam Bourlot meer gehoord te hebben. Dat bewijst, dat mijnheer een uit stekend geheugen heeft. Bourlot heeft wel eens in den tuin en het park van het kasteel gewerkt. Ja, ja, dat is het Blaisois, ik her inner hem mij. Laat hem bij mij ko men, ik zal hem ontvangen. De slotbewaarder ging de kamer uit en na eenige minuten verscheen de stelling aan. Spr. zegt hier een Con ceptverordening voor zich te hebben met verschillende tarieven, van wel ke tarieven 3/4 gedeelte van belang hebbenden kan worden terug gevor-i derd. Deze tarieven luiden, dat van ie mand met een inkomen van f 1500 tot f 2000, 25 pCt. van het 3/4 kan worden teruggevorderd; van f2000 tot f3000 50 pCt.; van f3000 tot f4000 75 pCt.; boven de f4000 in komen de volle 3/4. Minvermogenden zijn vrij. De heer Kanselaar meent, dat en kele jaren geleden deze verordening, reeds is vastgesteld en dit thans nietj opnieuw behoeft te gebeuren. De Secretaris licht toe, dat dit wel het geval is geweest, doch dat Ged. Staten dezer verordening niet hebben goedgekeurd, zoodat B. en W. ze te rug hebben genomen. Het wachten is steeds geweest op de tarieven van den Bosch. De heer Kanselaar merkt op, dat de raad nooit geen kennis heeft ge kregen van dit terugnemen. Na een langdurige discussie, waarbij de Se cretaris alle bescheiden voor den dag. haalt en daarmede aantoont dat Ged. St. de door den raad vastgestelde ver ordening niet hebben goedgekeurd, wordt deze opnieuw vastgesteld, zoo als ze door B. en W. is ontworpen. Benoeming van leden van Bijstand, van B. en W. in het beheeren der; gemeen telanderijen De heeren C. A. v. Veen en A. v.' Vugt, worden als zoodanig herbe noemd en verklaren deze herbenoe ming te willen aanvaarden. Van de rondvraag wordt geen ge-11 bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de vergadering met dankgebed sluit. SCHATGRAVERS TE WOUW. Op het oogenblik wordt op de plaats waar vroeger het Kasteel van Wouw ge staan heeft door de Brusselsche wiehelroe* delooper professor Moelaars yverig naar een verborgen schat gezocht, welke zich volgens den professor aldaar bevinden moet. Vroeger werden door den eigenaar van het land Pieter Jan Eist al eens gouden dueaten gevonden bjj het ploegen. Ook hebben ratten, die in het land hun holen hebben eens gouden muntstukken boven gebracht. Onlangs is men echter meer belangstel ling voor de brokstukken van de oude roofridderburcht gaan toonen. Er werden oude boier voor den markies. De goede man was heel armoedig gekleed; hij had sneeuwwitte haren en een grijzen baard; zijn houding was nederig, eer biedig; hij scheen heel aangedaan ert durfde nauwelijks de oogen opheffen; Bourlot, zeide de markies goe dig ga daa,r in dien fauteuil zitten; gij hebt mij' belangrijke zaken mee te deelen? Ja, mijuheë(r de markies? Nu, ik luister; wat is het? Mijnhee,r de markies, ik ben eert, ellendeling, een oude schu,rk. O! o! zeide mijnheer de Pré morin gij beoordeelt uzelf een beetje hard. Neen mijnheer de markies, ik bert een êanaille! Mijnheer Bourlot, wanneer gij het zelf bekent, hebt ge recht op toege vendheid. Ja, m,ijnhee;r, ik kom ook uwl toegevendheid inroepen. Alvorens te weten, of gij schuldig! zijt of niet, beloof ik u mijn toegevend heid reeds. Maar komt ge mij dan biechten? Ja, mijnheer. Spreek dan! O, mijnheer de markies, zeide de onde boer met bevende stem het is erg, heel erg, wat mij op het hart ligt! Het doet mij bijna stikken!..,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1