Dit nummer bestaat uit 3 tHaUen ESSENCES A.~B AAI JENS, 1 Zomertijd UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. C. JAMIN LET OP! Firma L. COOPS, A. VERSCHUUR-BAERT i f No5443 Vrijdag 15 Juni 1934 Plaatselijk Nieuws. 5. 2). lankboyzets Co's Bank ff.V. IAND VAN altena Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS Drogerijen. Chemicaliën. Uw eigen belang zegt U koopt in de DROGISTERIJ Gasthuisstraat 62 Telefoon 264 GORINCHEM. Ziekenverplegingsartikelen. Verbandstoffen. Bestrijding van den smokkel aan de landsgrenzen. „De in den laatsten. tijd zoozeer toegenomen grensfraude, vertoont nog geen teekenen van vermindering. Eer der is het tegendeel het geval." Aldus de aanhef der memorie van toelichting tot een wetsontwerp, hetwelk ten doel heeft, eenige nieuwe mogelijkheden in het leven, te roepen om de smokkela rij tegen) te gaan, het risico van den smokkelaar te vergrooten en daardoor het smokkelbedrijf zooveel mogelijk den kop in te drukken. Hooge directe belastingen werken belastingontduiking in del hand. Hooge invoerrechten en hooge accijnsen bevorderen knoeierij en smokkelarij, kortom alle oecono mische, handelspolitieke en financiee- le maatregelen, die op kunstmatige wij ze de marktwaarde van bepaalde pro ducten hier, te lande verhoogen, heb ben mede de tendenz het zedelijk ver val "van! de bevolking te bevorderen. Dit nu is heusch niet iets van den jongsten tijd. Wie op eenigszins gevor derden leeftijd is gekomen, weet hoe zeer in den tijd van den hoogen zout- accijns de zoutsmokkelarij een winst gevend bedrijf was. Geheime distilleer derijen zijn ookl niet van vandaag of gisteren en haar aantal is steeds ge groeid telkens met verhooging van den accijns. De suikeraccijns, van ouds niet gering, had in de na-oorlogsjaren zulk eene hoogte bereikt, dat tot ver laging moest worden overgegaan om de smokkelarij in haren groei te stui ten. Het smokkelen is een kwaad1, dat niet tot de eigenlijke smokkelaars beperkt blijft, maar dat steeds in breeder kring om zichi heen grijpt, omdat voor de gesmokkelde of op andere wijze on rechtmatig in het verkeer gebrachte goederen afzet moet worden gevonden d.w.z. winkeliers moeten worden ge zocht, diiej wat) extra willen verdienen door de goederen aan de verbruikers, die mede van het geknoei willen pro- fiteeem, te verkoopen. En dit kan zeer ver voeren. Zoo-' werd ons kort gele den b.v. nogl verzekerd, dat er in de grensstreken dorpen zijn, waar voor langs regelmatigen weg veraccijnsde en in den handel gebrachte suiker zoo goed als geen gelegenheid tot afzet meer is. Het is1 voon een ieder ongetwijfeld duidelijk hoq nadeelig] al dat geknoei de volksmentaliteit beïnvloedt en het het volkskarakter er door wordt be dorven. lm het algemeen kan men ge rust zeggen; hoe; verder onze oecono- mische en financieele politiek van de vrijhandelsbeginselen afdwaalt, des te sterker zal zich het kwaad openbaren. Natuurlijk willen wij hiermede geens zins 'zeggen,, dat wij op dit oogenblik onze oeconomische politiek, we ke den laatsten tijd, door de tijdsomstandighe den er, toe gedwongen, werd gevolgd geheel en al zouden moeten gaan wij zigen. Immers dwingen de politiek der ons omringende landen en de richting, welke vrijwel aan het geheele wereld verkeer wordt gegeven, ons om ons meer en meer te schikken in het onver mijdelijke d.w.z. eene door ons zelf niet gewilde protectie-politiek. Thans' voor ons land herstel van eene vrijhandels politiek bepleiten zou neerkomen op een pleidooi voor oeconomischen zelf moord. Evenwel belet ons dit niet om, wanneer de gelegenheid zich voordoet, te wijzen op de groote zedelijke geva ren, waaraan wij meermalen bezig zijn ons volk bloot te stellen. Een wets ontwerp, dat ten doel heeft die ge varen tegen te, gaan verdient uit den aard der zaak, toejuiching, ook al zou men in normale tijden heel wat tegen het ontwerp aanvoeren. Het ontwerp geeft' stellig vrij groote be voegdheden, maar dat is noodzakelijk, omdat de middelen, die tot nu toe ter bestrijding van het kwaad ten dienste staan, onvoldoende zijn geble ken. Doel van het ontwerp is om aan commiezen en marechaussée meerdere en betere, gelegenheid te geven om het kwaad te keeren en te voorkomen. Betere afsluiting der grenzen wordt er mogelijk door, terwijl door eene veel ruimere bevoegdheid tot inbeslagne- VOOR LIMONADESIROOP 25 ct. PER FLACON 2 FLACONS voor 40 ct. CITROENZUUR GRATIS. DROGISTERIJ Botermarkt 72 - HEUSDEN. ming en verbeurdverklaring ook zon der dat een strafbaar feit is gepleegd, met name* van auto's, aan de smok kelaars veei, kansen worden ontnomen om hun voornemen met succes be kroond te zien. Dit, gevoegd bij stren gere strafbepalingen, zal het risico' der smokkelaars aanzienlijk kunnen ver hoogen. i Zeker mogen we niet verwachten, dat den| smokkel door een en ander geheel de kop zal worden ingedrukt. Smokkelaars zijn en blijven vinding rijk en zeker zullen zij ook weer ma zen ontdekken/ waardoor, zij weten te ontkomen. Nietj over het hoofd mag ook worden gezien, dat voor velen de smokkel eene soort van sport is ge worden die; tot waaghalzerij prikkelt en den strijd tegen de wettelijke over heidsorganen steeds; aanwakkert. Met de détails van het ontwerp wil len wij ons niet bezig* houden, daar wij van de practijk van het grensleven te weinig ondervinding hebben om die op hun juiste waarde te schatten. Het beginsel, dat aan het ontwerp ten grondslag ligt,! n.I, aan de overheid meer krachtmiddelen te verschaffen bij haar optreden tegenover de grensfrau de isf in ieder geval lofwaardig. HEUSDEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Een Motorkrik. Terug te bekomen aan de Marechaussée*kazerne alhier. Het eerste Zomerconcert der „Heus- densche Fanfare", hetwelk door ziekte van een bewoner op de Vischmarkt was uitgesteld, zal nu plaats hebben morgen, Zaterdagavond, op de tent aldaar. Üp Dinsdag 1.1. werd in hotel „Concordia" alhier de jaarvergadering ge houden van het „Groene Kruis voor Heusden en Omstreken". De opkomst was niet groot en het ledental gaat lang zaam, maar geregeld achteruit Dit zal zeker mede een gevolg zijn van de tijds omstandigheden, maar toch valt het te betreuren dat enkelen, voor wie het be talen der contributie wel niet te bezwarend is, hun lidmaatschap opzeggen. Het be stuur zou dan ook gaarne ben, die zonder ernstige redenen de vereeniging verlaten, het volgende in overweging willen geven. Het „Groene Kruis," dat nuttig werk verricht zoowel op het gebied van zieken verpleging als op dat van t.b.c.-bestrijding, kan Uw hulp niet missen. Steun dus, zooveel gij kunt 1 1 Voor den tijd van 2 maanden is de heer Punt, maréchaussee onzer brigade, gedetacheerd naar Eijsden. - Ook in deze gemeente schijnt de watersport zich te gaan ontwikke len. Door den heer P. V. werd de zer dagen een zelfvervaardigde zeil boot te water gelaten welke aan de hoogste eischen voldoet. Aan het ge heel is de meeste zorg besteed en bewijst dat de heer V. met dit werk vertrouwd is en daarmede succes heeft. De nieuw benoemde burge meester de heer Wijs bracht Dins dagmiddag een bezoek aan onze ge meente. Zijn eerste bezoek gold het stadhuis, verder eenige vooraanstaan de ingezetenen. Wij vernemen dat de installatie zal plaats hebben op Zaterdag 23 Juni, te half vier en zal voor dit doel een vergadering van den gemeenteraad worden gehouden. Z.Ed.Achtb. verklaarde er prijs op te stellen, dat deze installatie een eenvoudig karakter zal dragen en daaraan geen bijzondere feestelijkhe den worden verbonden. Tot Directeur der Chr. Gem. Zangvereen. „Crescendo" alhier, is benoemd de heer Alb. Christ te 's-Grevelduin-Capelle. A.s. Zondag heeft hier het tweede Bondsconcours plaats van scherpschuttersver. „De Langstraat" en wel op den schutsboom nabij de Wijksche Poort. Ofschoon er weinig gras staat, zijn de verpachtingen alhier hooger dan verleden jaar. Gemiddeld wordt besteed f15 per 1000 pond. De kriesen (klapbessen) zijn alhier laag in prijs, 't Is al voorge komen, dat zij op de veiling onver koopbaar waren en dat er niet meer dan 2 cent per kilo werd geboden, waar dan nog het plukloon van f0,75 en f 1 per 100 KG. afmoet. Woensdag om 4 uur voorm. vertrok van hier per salonboot de processie van de H.H. Martelaren van Gorcum, naar Den Briel. Het aantal bedevaartgangers bedroeg ruim 200. Na een zeldzaam voorspoedige reis was men hier des avonds weer om 9 uur terug. ANDEL. De heer H. v. d. Werken, volontair te Dussen, wonende te Wer kendam is benoemd tot klerk bij no taris v. Willigen alhier. Deze gemeente is voor de uit- keering uit de werkloozenkas der landarbeiders in klasse A gerang schikt. Verleden jaar was dit klasse B. De Herv. Jongelingsvereen. „Obadja" alhier, zal op 27 Juni a.s. per autobus een reisje maken naar den Haag en Scheveningen. ALMKERK. Onze dorpsgenoot de heer A. J. v. Dobben de Bruin, slaagde dezer dagen voor examen Gem.-Administra tie. A.s. Zaterdagavond 16 dezer hoopt de Korfbalclub A.K.C. alhier, een vriendschappelijken wedstrijd te spelen tegen G.K.V. van Gorinchem. Met ingang van 1 Juli a.s. is aan den heer B. de Vette alhier, eer vol ontslag verleend als watermole naar van den polder Ganswijk, dit in verband met de opheffing zijner func tie. De heer Dobben de Bruijn, telbf. No. is RaamsdonlcsYeer. Agentschap van da A»sterda«sche Baak Jf.V Amsterdam Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen.' Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. -<■■■► Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA ambtenaar ter secretarie alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het exa men gemeente-administratie (gemeen te-secretaris). aé&t, éAMütfïk&b A& Het depót der firma is thans geopend. Al onze bekende artikelen blijven hiernaast steeds verkrijgbaar. f Botermarkt 88 HEUSDEN. g Telefoon 52. BRAKED. De heer M. J. Brouwers, amb tenaar ter secretarie alhier, behaal de op Maandag 11 Juni j.l. het di ploma gemeente-administratie. Waar de collectebus van het Crisiscomité niet tijdig ingeleverd was, konden wij nog niet de totaal opbrengst van de bloempjesverkoop tijdens het concours vermelden. Dank zij de goede zorgen van den voorzit ter van het Crisiscomité had dit bus je een inhoud van 113 centen, het totaal werd hierdoor netto f70,215. Het Groene Kruis, de Werkliedenver. en het Crisiscomité ontvingen ieder f 23,40s. CAPELLE. Bij het j.l. Dinsdag en Woens dag aan de Rijks Kweekschool te 's-Bosch gehouden examen slaagden voor het onderwijzersexamen de hee- ren J. Quirijns, J. Verhoeven en Roubos. Voor het in Aug. a.s. te Alm- kerk te houden muziek- en zangcon cours, is het aantal inschrijvingen zoo groot, dat besloten is het concours te verdeelen en wel op Woensdag 15 en Zaterdag 18 Aug. e.k. Het aan tal ingeschreven vereenigingen be draagt thans 32. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier zal op een dezer da gen op het concoursterrein aldaar een concert geven. DKUNEN. Bii het gehouden examen 13! Juni, op de mode-vakschool E.N.S. A.J.D. alhier, slaagden de dames: P. de Graaff, uit Drongelen; A. Lom- mers, uit Elshout; H. Klerks en B. Pelders, uit Drunen. Zii genoten al len hun opleiding bii Mei. L. Mjka, leidster van bovenvernoemde school alhier. 's-GRAVENMOER. Ds. N. H. J. Snoev Geref. predikant alhier, is beroepen naar Huizen. Onze dorpsgenoote Mej. Alb. de Geus, behaalde te Utrecht het Rijksbar j kerdiploma. Zij hoopt zich binnenkort weer te 'sGravemoer te vestigen om i hier ,en in de omgeving haar beroep uit te oefenen. 's-GRAVENMOER. De raad kwam in openbare vergadering onder voorzitterschap, van den EdelAchtb. Heer Burge meester bijeen. Afwezig waren met kennisgeving de heeren W. Begeer en) C. Mouthaan. Na de opening en notulen der va- rige vergadering deelt de Voorzitten mede, dat de door Ged. Staten voor gestelde verhooging der schoolgeld heffing niet zal doorgaan, daar na be spreking is gebleken, dat het gemeen tebelang medebrengt den bestaandeiï toestand te bestendigen. Ged. Staten hebben goedgekeurd de Gemeentebegrooting 1934. en de wijziging der Gemeente-begrooting! 1933- Ingekomen is een schrijven van den hr. Directeur van het Kabinet der i Koningin, waarin namens H. M. wordt; dank gezegd voor het telegram van het gemeentebestuur ter gelegenheid! van het overlijden van H. M. Ko ningin-Moeder. Mededeeling wordt gedaan van de kasopname van den gemeente-ontvan- ger en van den penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur op, 271 April j.l. In zake de opheffing der ge zondheidscommissie is een schrijven) ingekomen van Ged. Staten, waar in een en ander nader wordt geregeld. Op een verzoek van den heer Van Perssenbroek te Goirle om te mogen visschen in gemeente wateren wordt afwijzend beschikt. Aan de gemeen te aandeelhouders wordt voorgesteld de overeenkomst der waterleiding! Maatschappij, betreffende een geld- leening met den Staat der Neder landen te wijzigen. Op bepaalde voor waarden zal de rente dezer leening van 61/2 worden gebracht op 41/2, Uw vacantie-genoegens kunt U ver hoogen door U in het bezit te stellen van aangename en prettige lectuur. Gedurende de Zomermaanden hebben wij steeds een ruime keuze REISLECTUUR voorhanden BOEKHANDEL voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard i I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1