Eerste zwarte fisssenveiting Binnenland. Veiling-.,,Langstraat" Drunen. oetbaisport» zich gillend op den grond vallen, waarop de vader gemeend moet heb ben, dat hii ziin schoondochter had vermoord. Een tweede schot raak te den ouden man. Hii was op slag dood. Inmiddels bleek, dat de vrouw ge heel ongedeerd was. op WOJENSDAG 27 JUNI en vervolgens eiken dag behalve Vrijdags. WASPIK. Door de vischclub „Let op je Dobber", gevestigd in het café van den heer J. Akkerman, zal a.s. Zondag een groot nationaal vischconcours worden ge houden, waarvoor verschillende prijzen zijn beschikbaar gesteld. WIJK. Zaterdagavond gaf de fanfare „Oefening en Uitspanning" onder lei ding van den heer B. Roza, voor een zeer talrijk publiek en begun stigd door fraai weer, haar eerste zo- merconcert. Begonnen werd met den populair en marsch Sar ie Marijs. De ze marsch werd zonder voorafgaande studie uitgevoerd, hii werd voor het eerst op de tent uitgereikt. Daarna werden 'n 8-tal nummers uitgevoerd, op een wijze, waarover niets dan lof. Oefening en Uitspanning wist zijn ouden roem ook dezen avond weer schitterend hoog te houden. Te 11 uur eindigde de vereeniging haar eer ste concert, op verzoek, met een her haling van den marsch Sarie Marijs. WERKENDAM. J.l. Zaterdagavond werd on der leiding van den voorz. van fyet voorloopig comité, de heer Jac. G. v. Oord een vergadering gehouden van de pas opgerichte afd. van Pa trimonium. Aan de orde vaststelling van het reglement en bestuursverkie zing. Het reglement werd, na toe lichting van den heer Cellicaan uit Amsterdam, goedgekeurd. Gekozen werd tot voorz., de heer J. v. Herp; voorts als bestuursledenA. d. Dun nen Jr., G. Ippel, D. Koman, J. J. v. Oord, C. Verhorst, G. G. Versen- daal en Jac. de Waal. De tijdelijk voorz. had medegedeeld, wegens tijd gebrek, niet voor een bestuursfunctie in aanmerking te kunnen komen. Na rondvraag werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Het bericht omtrent het onge val van H. de Haas, voorkomende in het tweede blad, dient aangevuld te worden, dat de Haas oud-Werken dammer is en zijn vader, die hier woonachtig is, bij het ongeval aan wezig was. Door den WelEerw. Heer Ds. R. J. D. Beerekamp, predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, werd Zon dagmorgen j.l. een z.g.n. intreepreek gehouden in den Biesbosch. Z.Eerw. had tot tekst gekozen Hand. 16:30 en 31. Aan 'tslot werd hij toegespro ken door een lid van de commissie van bijstand in den Biesbosch, de heer M. de Jager, waarna door de aanwezigen werd gezongen Gezang 92:5. De openbare school, waar de godsdienstoefeningen werden gehou den was overvol. De heer A. de Lang kreeg met 't ijzerbikken vuil in zijn rechter oog. De heer W. Paans, kreeg een klap van een lier tegen zijn voor hoofd. Voor beide gevallen moest de geneeskundige hulp van dr. Scliols worden ingeroepen. Door den Kerkeraad der Ger. Gem. alhier, is een beroep uitge bracht op Ds. N. Hofman te Krab- bendijke. Het kantoor der Registratie en Domeinen alhier, is met ingang van heden (Vrijdag) overgeplaatst van Hoogstraat 24, naar den Sasdijk No. ia, nabij 't café de Waal. Gedurende het verlof van den Ontvanger, zal het kantoor worden waargenomen door den Surnumerair bij dit dienst vak, den heer K. A. J. Bierlaagh van 's-Bosch. Dinsdag j.l. herdachten de echtelieden C. P. Cornet en J. den Haan, onder zeer groote belangstel ling den dag, dat zij vóór 50 jaren door den band des huwelijks werden verbonden. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. W. J. A. de Nooijer, slaagde dezer dagen voor het examen onder wijzeres en acte handwerken. D001* de Postduivenvereeniging „Stormvogels" wordt a.s. Zaterdag een wedvlucht gehouden van Tours (Frankrijk), afstand 576 K.M. J.l. Zaterdag hield deze vereen, een vlucht vanuit Orleans (Fr.), af stand 485 K.M. Loslaten der duiven vm. 7 u.; aan komst ie duif 4 u. 48 min. 58 sec., laatste duif 6 u. 47 min. 43 sec. Uitslag der prijzen als volgt: 1, 4, 5, 20, 21 en 24 W. de Boon- Mik; 2 en 9 Vos-Koman; 3 de Jong Buik; 6 en 15 J. de Koning; 7 en 13 Vogel-Bakker; 8, 17, 19, 23, 30, 32 en 33 Gebr. Groeneveld; 10 Vis- ser-Pruissen en Biesheuvel; 11, 16 en 34 A. Bras; 12 Deenik; 14 en 31 A. Dubbeldam: 18. J. A. Visser en v. Renkum; 22 en 29 C. de Ruijter; 25 M. de Vries; 26 en 28 W. Does burg; 27 B. Groeneveld. Woensdag 27 Juni a.s. des nam. 8 u. zal in het Sociteitslokaal van den heer W. de Waal alhier, een vergadering plaats hebben van stem gerechtigde Ingelanden van het Wa terschap „Vervoorne-polder." De agenda vermeldt o.m.Wijzi ging van het contract met de overige waterschappen, inzake stoomgemaal Nieuwendijk; Voorstel tot stichting van een electrisch gemaal; Aangaan van een geldleening van ten hoogste f 4000 of machtiging tot verkoop van erfpachten voor ten minste 20 maal der te betalen canon. Voetbalbond S. O. S. Uitslagen van 16 Juni. Afd. A. Sparta I (C) D.E.V.O I 8—3 N.E.O. I W.V.V. I 4-2 N.O.A.D. I Stormvogels I 03 S.V.W. I Wilhelmina I 1—0 Longa B S, D. 0. I 51 Afd. B. W.V.V. II N.O.A.D. II Niet opgeg. Stormvogels II S.V.W. II 4—0 Achilles Blauw Wit 9—0 Sparta (A) S.F.C. 3-1 Wilhelmina De Zwaluwen 1 8 Junioren. L.O.N.G.A. De Zwaluwen 3 0 W.V.V. Wilhelmina Niet gesp. S.F.C. Stormvogels 14 Nagekomen uitslagen van 9 Juni. S.V.W. I N.E.O. I 5—1 W.V.V. jun. Sparta jun. 03 Programma voor 23 Juni. Afd A. D.E.V.O. I N.E.O. I S.D.O. I Sparta I (C) Afd. B. N.O.A.D. II Sparta (A) S.V.W. II Wilhelmina II S.F.C. Stormvogels II Junioren. Stormvogels L.O.N.G.A. De Zwaluwen Sparta S.F.C. Wilhelmina Stand Afdeeling A L.O.N.G.A. 5 4 0 1 18—14 8 S.D O. 5 3 1 1 12—11 7 S.V.W. 6 3 1 2 14—10 7 W.V.V. 6 2 3 1 19—14 7 Wilhelmina 5 2 1 2 10—9 5 Stormvogels 5 2 1 2 11—12 5 Sparta (C) 5 1 2 2 11—13 4 N.E.O. 5 2 0 3 15—18 4 D.E.V.O. 5 1 4 3 11-13 3 N.O.A.D. 5 1 0 4 5—12 2 Stand Afdeeling B. Achilles 9 8 0 1 40- 10 16 W.V.V. II 8 6 1 1 29- -12 13 Sparta (A) 9 5 1 3 32- -20 11 De Zwaluwen 7 5 0 2 32- -13 10 Wilhelmina II 8 3 2 3 26- -27 8 Stormvogels II 9 4 0 5 18- -24 8 SV.W. II 9 4 0 5 19- -29 8 S.F.C. 7 3 0 4 26- -16 6 N.O.A.D. II 7 1 0 6 6- -29 2 Blauw Wit 9 0 0 9 3- -54 0 BRAKEL'. Ter gelegenheid van haar 2-jarig bestaan, schrijft de v.v. De Zwaluwen alhier een groote seriewedstrijd uit op Zondagen. Het plan is een achttal sterke vereenigingen te laten kampen om een viertal schitterende prijzen. De uitschrij vende vereeniging neemt zelf geen deel. Aanvang 8 Juli. De voetballiefhebbers zullen weer eens kunnen genieten en een druk bezoek wordt dan ook verwacht. WERKENDAM. Vanwege het tienjarig bestaan der v.v. W.V.V. alhier, zullen a.s. Zaterdag verschillende vriendschappelijke wedstrij den worden gespeeld op het terrein aan den Bandijk alhier, het geheel opgelui sterd door muiziek uit Dordrecht. Door de supporters is aan W.V.V. een prachtige beker aangeboden, terwijl voor de wedstrijd tusschen het Bondselftal een beker is beschikbaar gesteld en tegen D. J. S. een lauwertak. Des nam. 23 uur zal gespeeld wor den door W.V.V. Junioren en S.V.W. Junioren; van 3—4.30 W.V.V. II en D. J. S. van Gorinchem van 4.305.30 W.V.V. III tegen veteranen van 5.30 7,30 W.V.V. I tegen een Bondselftal. Het belooft een spannenden dag te worden, waarnaar vele sportliefhebbers met genoegen zullen uitzien. BEPERKING INVOER VAN KOF FIE IN DUITSCHLAND. De invoer van koffie in Duitschland zal met ingang van 1 Juli worden gecontingenteerd. In verband hier mede is het gewenscht, dat voor zoover dit reeds niet geschiedde, be langhebbenden ten spoedigste op gaven inzenden aan het Ministerie van Economische Zaken met betrekking tot den uitvoer van koffie naar Duitschland. AZIJN-ESSENCE GEDRONKEN. Het twee-jarig zoontje van J. van de L. te Veenendaal heeft uit een fleschje met azijn-essence gedronken. De kleine is in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Men vreest voor zijn leven. o1 AFNEMENDE WERKLOOSHEID. Naar men uit Eindhoven meldt, kan aldaar sinds 1933 een vrijwel geregelde daling van het aantal ingeschreven werk- loozen geconstateerd worden. Bedroeg het aantal in Maart 4933 ruim 5400, dit getal is thans gedaald tot ca. 3100. In dit tijdsverloop daalde het cjjfer der werkloosheid in de bouwbedrijven met ongeveer 700 bij de Philips fabrie ken werden bijna 1100 ingeschreven werkloozen geplaatst. o EEN NIEUW PEELDORP. De Tijd meldt, dat het landgoed De Princepeel te Mill zal worden verkaveld tot stichting van boerderijen. Het land goed beslaat een oppervlakte van ruim 600 H.A. en is eigendom van de familie Van Ophoven. o DE BRAND TE NIJMEGEN. Donderdagmiddag is de enkele jaren geleden op een terrein aan den Groes- beekschen weg te Nijmegen gebouwde groote, moderne schoenfabriek Robinson in een paar uur geheel afgebrand. De brand is ontstaan door het vallen van een vonk van een schalmachine op een plak celluloid. Onmiddellijk breidde het vuur zich snel uit tengevolge van de aanwezig heid van veel licht brandbaar materiaal, zoodat toen de brandweer verscheen en dadelijk veel water gaf, er geen kans meer op behoud van de fabriek was. De krachtige wind gaf het vuur gemak kelijk spel. De fabriek en tal van dure machines en de overige inventaris zijn verloren ge gaan. De ongeveer 300 man personeel zullen voorloopig werkloos zijn. De onderneming is tegen bedrijfsschade verzekerd. Deze zal ongeveer f500 000 bedragen. Aan het personeel zal ge durende de stagnatie van het bedrijf 78Y2 pCt. van het loon worden uitbetaald. In het begin van de volgende week wordt met den wederopbouw van de fabriek begonnen. Binnen eenige maanden zal het bedryf kunnen worden voortgezet o VAN EEN AUTO GEVALLEN. Op den Haagweg onder Loosduinen is Woensdag de 31-jarige L. B. afkomstig uit Vlaardingen, van een rijdende vracht auto gevallen. Hierbij bekwam B. een hoofdwonde en een hersenschudding. De man is per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te 's Gavenhage vervoerd. ONGELUK BIJ HET HOOIEN. Woensdagavond is in een hooiland aan de Merwede, tegenover Sliedrecht, een ernstig ongeluk gebeurd. Zekeren Van Woezik was met een hooischudder, be spannen met een paard aan het hooien. Op een gegeven oogenblik brak een der boomen van de machine. Het dier schrok en sloeg op hol, met het noodlottig ge volg, dat v. W. met 't achterhoofd op de machine viel zoodat de tanden der schud- ders hem in het hoofd drongen. In zorg wekkenden toestand is de man naar het Groene Kruis Ziekenhuis te Sliedrecht ver voerd. Men vreest voor zijn leven. O— FAMILIE-DRAMA TE ZWOLLE. Bejaarde man gedood. Woensdagmiddag tegen drie uur heeft zich in een perceel aan de Blokstraat te Zwolle, bewoond door 't gezin L., bestaande uit man, vrouw en de 80-jarige vader van den man, een drama afgespeeld. Den laats ten tijd was er dikwijls oneenigheid in verband met het ge drag van de 40-jarige vrouw. Woensdagmiddag, tijdens afwezig heid van den man, is wederom een hevige twist ontstaan tusschen den ouden vader en zijn schoondochter. Blijkbaar heeft de man daarbij de vrouw gedreigd met een revolver. Zij vluchtte den tuin in, gevolgd door haar schoonvader, die plotseling een schot op haar loste. De vrouw liet Vergadering van den raad der ge meente VEEN op Dinsdag 19 Juni des n.m. 10 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer C. B. J. Landweer. Waarnemend SecretarisWelEd. Heer H. Verbeek. Afwezig de heeren Joh. v. Balle- gooijen, A. 't Lam en J. Schreuders. De Voorzitter opent de vergade ring, de Secretaris leest het formu liergebed, daarna de notulen der vo rige vergadering, die worden vast gesteld. De heer Timmermans maakt de opmerking, dat hii niet heeft tegen gestemd, zooals de notulen vermel den, toen het n.l. ging over de sub sidie voor het Groene Kruis. De Voorzitter meent, dat de heer Timmermans wel heeft tegen ge stemd of dat hij zich althans van stemming heeft onthouden. De heej- Timmermans zegt, dat dit niet zoo is, hii heeft geen kans ge kregen om zijn stem uit te brengen. De heer v. d. Pol is ook stellig van meening, dat de heer Timmer mans wel heeft tegen gestemd. De Voorzitter zal de aanteekenin- gen hiervoor laten nazien. Schrijven van Ged. Staten waarin wordt kennis gegeven, dat de mini sters van Binnenlandsche zaken en Fi nanciën, bezwaar maken tegen de kapitaalsuitgaaf voor een toren-uur werk zoolang de kwestie vereeniging Veen en Wijk nog aanhangig is. Processen-verbaal van kasopname 'bij den Gemeente-ontvanger op 30 April en 31 Mei, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevon den. De Voorzitter deelt mede, dat de kas inmiddels ook nog is opgenomen in verband met de ziekte van den Gemeente-ontvanger, ook bii deze op name bleek, alles in behoorlijke or de te zijn. Schrijven van den Minister van Fi nanciën, waarin deze, gezien het feit, dat Ide gemeente Veen, ook voor 1934. noodlijdend zal zijn, aandringt bij tijds een aanvraag om rijkssteun in te dienen. Schrijven van den minister voor economische zaken, waarin wordt be richt, dat ëen loon van f 12 voor het berekenen van de steunbedragen, niet gehandhaafd kan blijven, als het loon in het vrije bedrijf lager is dan f 12 per week. De heer v. Andel zegt, dat het loon hier minstens f2 per dag be draagt, fruitplukkers komen aan f2.50 per dag. De heer v. d. Pol stemt dit toe, voor f2.per dag is op 'toogen blik geen arbeider te krijgen. De Voorzitter stelt voor als loon- standaard op te geven een loon van f 10 tot f14, waarmede de raad zich kan vereenigen. Schrijven van Ged. Staten waarin den raad wordt bericht, dat de mi nister verlangt, dat de rijksbijdrage voor het sluitend maken der begroo ting van deze begrootnig wordt afge voerd, omdat de raad nog niet aan den eisch der regeering heeft vol daan. De Voorzitter merkt op, dat daar door een begrooting wordt verkre gen, die niet sluitend is, waardoor de gemeente in groote moeilijkhe den zal komen. De heer v. dl Pol acht dezen brief tegenstrijdig met dien waarin wordt aangedrongen, voor het slui tend maken der begrooting een rijks subsidie aan te vragen. Schrijven van den Minister waar in deze verklaart geen bezwaar te hébben tegen de vermindering van pacht voor een perceeltje gemeente grond van de Wed. Duijster van f 10 op f 5 te brengen. Machtiging van Ged. Staten tot het doen van uitgaven, voor de helft der uitgaven over 1933, voorzoover, door de regeering tegen deze uitga ven geen bezwaar is gemaakt. Begrooting 1934. Van Ged. Staten is een nota van aanmerkingen ingekomen, betreffen de verschillende posten dezer be grooting, o.m. wordt door Ged. Sta ten aangedrongen op verhooging van den post leges. In verband daarme de stellen B. en W. voor aan dit ver langen te voldoen en leest de Voor zitter een conceptverordening voor, uit welke voorlezing blijkt, dat voor verschillende zaken, die tot heden gratis op de secretarie waren te ver krijgen in het vervolg betaald zal moeten worden, o.a. ook voor het verkrijgen van een vergunning om in Aanvoer vooriniddags. de gemeente Veen te venten en mu ziek te maken. De heer v. Andel vraagt of deze bepaling ook geldt voor de bewoners van Veen, waarop de Voorzitter ont kennend antwoordt en zegt, dat het alleen voor menschen geldt van bui ten de gemeente. De heer Timmermans vraagt of de Voorzitter ook kan begrooten, hoe veel deze leges in totaal zullen op brengen. Deze antwoordt, dat de re geering de ontvangsten heeft begroot op f 30 per jaar. De heer Timmermans keurt het af, dat de regeering het in dergelijke kleine dingen wil zoeken, terwijl ze de hooge salarissen maar steeds handhaaft. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente noodlijdend is, hulp van het rijk noodig heeft en dit eerst uit de inkomsten gehaald wil zien, wat er slechts uit te halen is. Het is zeer zeker een onaangename geschie denis maar spreker adviseert aan het verlangen 'der regeering te voldoen. De verordening wordt hierop vast gesteld, zooals ze door B. en W. is ontworpen. Het presentiegeld voor de stem- bureaux wenscht de regeering van de begrooting geschrapt te zien, aan gezien dit jaar geen stemmingen plaats vinden. De post van f 80 voor het aanschaffen van een karabijn voor den gemeenteveldwachter moet als niet noodzakelijke uitgaaf worden ge schrapt. Een verordening voor de heffing van besmettelijke ziektengel- den moet worden vastgesteld om de hiervoor door de gemeente te beta len bedragen, ook te kunnen verha len op hen, die het zelf betalen kun nen. Wordt eveneens vastgesteld. De regeering wenscht de kosten van aanleg voor electrische verlich ting van de gemeentegebouwen ver deeld te zien over 2 jaren; deze post moet dus met f 100 worden verlaagd. Hiertoe wordt besloten. De huur voor de woning van het schoolhoofd wenscht de regeering met f 50 verhoogd te zien en alzoo ge bracht op f250 per jaar. De heer v. Andel acht dezen eisch tegenstrijdig, de regeering gaat over tot huurverlaging en hier wil ze de huur verhoogd zien. De Voorzitter merkt op dat de huur voor deze woning met f 5 per week toch werkelijk niet te hoog is. Te Wijk heeft men de huur voor de hoofden van scholen het vorig jaar ook op f250 gebracht en de woning van het schoolhoofd hier is toch nog heel wat meer dan die van het Hoofd der School te Wijk. De heer Timmermans kan zich met dezen eisch niet vereenigen, had men de huur in de goede jaren op f 10 per week gebracht, dan zou hij daar tegen geen bezwaar hebben gehad, in dezen tijd nu alles om verlaging roept, kan hij hier zijn goedkeuring niet aan geven. Alleen de beide wethouders stem men voor deze verhooging, de hee ren v. Andel en Timmermans tegen, zoodat de stemmen staken. Verder dringt de regeering er op aan de verordening op de heffing van schoolgelden zoodanig te wijzi gen, dat uit deze heffing een bedrag f 100 meer wordt verkregen, dan tot heden. De heer Timmermans vraagt of deze tarieven al niet hoog genoeg zijn. De Voorzitter zegt, volgens de re geering niet, want die wil ze ver hoogd zien. De heer Timmermans vindt het be lachelijk, doch eigenlijk ook niet be lachelijk, omdat het te treurig is.. Eerst heeft de regeering de gemeen te verplicht de belasting tot de volle laag te verhoogen, de opcenten zijn op 200 gebracht en nu komt ze nog met al die kleine verhoogingen. De Voorzitter geeft toe, dat het voor de raadsleden een onaangename zaak is, maar het rijk moet er ook uithalen, wat er uit te halen is. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10