Dit nummer Bestaat uit 3 Bladen essences! Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. C. JAM1N A. BA AI JENS, I Annexatie Wijk c.a., Eethen en Veen. Sw™ Huiteiiland. Agentschap va# <U Awsterdamsche Bank ft.V Amsterdam LIMONADESIROOP A. VERSCHUUR-BAERT Wm mi I Vv No5445 Vrijdag 22 Juni 1934 V Uitknippen en Bewaren. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneer en, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS 5. P. £ankhnyzen (o's Bank Jf.V. k iand VAN alteha Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAO. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. i V. M. Bij inlevering van deze advertentie ontvangt men tegen den prijs van het MONTUUR dat men koopt, de GLAZEN GRATIS GEDIPLOMEERD OPTICIEN. Met groote belangstelling hebben we nagegaan het verhandelde in de betrekkelijke gemeenteraden en in de oommissies van advies uit de ingeze tenen der betrokken gemeenten in za ke het voorstel van Gedeputeerde Sta ten van Noordbrabant betreffende de samenvoeging der gemeente Wijk c.a. met Veen en met het grootste gedeel te der gemeente Eethen en van Doe veren en Heesbeen met Heusden. Partij kiezen tusschen het Gedepu teerd College eenerzijds en de ge meenteraden en commissies, wier le den zich allen tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten verklaarden, an derzijds doen we niet. We hebben daarom eerst alle vergaderingen achter den rug gelaten, maar we wil len nu eens rustig nagaan de argumen ten, welke door beide partijen als we ze in casu zoo mogen noemen werden aangevoeld. Gedeputeerde Staten beschouwen de aangelegenheid in de allereerste plaats uit financiëel oogpunt daar zij in 't algemeen de meening zijn toege daan dat kleine gemeenten dienen te verdwijnen ten einde op de kosten van de regèling en het bestuur der huishouding zooveel mogelijk te kun- Ben bezuinigen. Jammer is het dat door hen niet eene globale begrooting is overgelegd waaruit zou kunnen blijken waarop en hoeveel bespaard kan worden bij eene eventueele samenvoeging. En stellig zou het verzet uit de gemeenten zelf niet zoo hevig zijn indien met cijfers werd aangetoond dat eene an nexatie, als door Gedeputeerde Sta ten voorgesteld, eene behoorlijke be- èparing op verschillende uitgaven 't zij direct 'tzij binnen afzienbaren tijd met zich zou brengen. Daargelaten of de tegenstanders gelijk hebben of niet komt het ons voop dat de door hen naar voren ge brachte argumenten niet heel sterk zijn. Een der argumenten is dan dat de gemeente Wijk c.a. voor een Burge meester veel te uitgestrekt zal wor den om de belangen der inwoners goed te behartigen en dat de afstand van Babyloniënbroek en Meeuwen naar de secretarie te ver wordt. Dit bezwaar lijkt veel meer dan het feitelijk is. De nieuwe gemeente Wijk e.a. zal ongeveer 4700 Hectaren be slaan, wat zeker niet veel is als men er mede vergelijkt Apeldoorn met eene oppervlakte van 33,940 H.A., Emmen met 28,851 H.A., Ede met 32,926 H.A., Weststellingwerf met 22,721 H.A., Ermelo met 20,915 H.A. Haarlemmermeer met 18,522 H.A. en zoo zouden we door kunnen gaan. Ware dé groote oppervlakte dier ge meenten een groot bezwaar voor de inwoners dan zouden deze zeker niet stil zitten, maar er zich wel voor in spannen om verandering in den toe stand te krijgen. Nimmer echter wor den klachten vernomen en dit is be grijpelijk daar men de secretarie niet dagelijks noodig heeft en de Burge meesters van zeer uitgestrekte ge meenten zeer goed hun taak vervul len. Het argument dat Doeveren en Heesbeen als plattelandsgemeenten niet bij de stad Heusden behobren is zeker sterk overdreven. Heusden toch is geheel en al een plattelands stadje, absoluut vrij van allures die eene groote stad eigen zijn, wat wel blijkt uit het feit dat het meerdere landbouwers binnen zijne omwalling huisvest en -deze het er blijkbaar best Het depot der firma is thans geopend. Al onze bekende artikelen blijven hiernaast steeds verkrijgbaar. Botermarkt 88 HEUSDEN. Telefoon 52. kunnen vinden, daar ze anders wel een heenkomen naar elders zouden zoeken. Dat Doeveren en Heesbeen mede zouden moeten betalen aan eventueelen sVraataanleg te Heusden is natuurlijk, maar even natuurlijk is het dat de Heusdenaren mede moe ten'betalen aan den aanleg van elec- trisch licht en waterleiding voor Doe veren en Heesbeen. De school te Heesbeen zal moge lijk kunnen herleven indien Heesbeen bij Eethen blijft, maar als Heesbeen bij Heusden wordt ingelijfd, is er geen kans meer dat de opgeheven school te Heesbeen weer in werking wordt gesteld, aldus een der com missieleden te Eethen. Zou iemand zoo naïef zijn, om te gelooven dat de kans op herleving grooter is wanneer Heesbeen en Doeveren bij Eethen blijven dan wanneer zij aan Heusden worden toegevoegd? Zonder nadere toelichting kunnen wij dit bezwaar niet inzien. Het verschil van godsdienst zou een hinderpaal zijn. Maar zijn dan de godsdienstige richtingen in de gemeenten Veen, Wijk c.a. en Ee then zoo uiteenloopend Alle gemeen ten zijn overwegend rechts, maar of nu in de eene gemeente wat meer Hervormden en in de andere wat meer Gereformeerden wonen, kan toch zeker geen argument zijn tegen de voorgestelde annexatie. Ook is beweerd dat de volksaard en de mentaliteit der bevolking in de drie gemeenten te veel zouden verschillen. Dit lijkt wel heel erg gezocht, want een principiëel verschil in volksaard b.v. tusschen Wijkenaren en inwoners van Eethen hebben we nog nooit kunnen bespeuren op eenig levensterrein. De bewoners van alle drie gemeenten zijn eenvoudige menschen, die hun bestaan vinden in landbouw, veeteelt en handel en of men nu vent met aardappelen en fruit zooals de Wijkenaren of met zoutevisch of sinaasappelen, zooals de Veensche kooplieden, zal toch zeker geen verschil in den volksaard teweeg brengen. De autonomie der gemeenten wordt door annexatie aangetast, zoo zeide een betrokken raadslid. Maar dit is toch stellig niet juist bekeken, want autonomie wil zeggen, dat eene ge meente zooveel mogelijk vrij gelaten wordt om de gemeentehuishouding naar eigen goeddunken in te richten. Bij samenvoeging van gemeenten ver dwijnen de oorspronkelijke gemeen ten en komt er een nieuwe voor in de plaats, zoodat men dus moeilijk kan spreken van inbreuk maken op de autonomie. Het gaat bij discussie over annexatie niet over de huishou ding der gemeente maar over het al dan niet zelfstandig voortbestaan der gemeente. Door het groote verschil in poli tieke richtingen zal men een ver deelden raad krijgen, ziedaar ook ee ne naar voren gebrachte zienswijze. Maar, zouden we willen vragen, zijn de bestaande gemeenteraden dan niet verdeeld en b.v. de raden van Wijk c.a. en Veen meer verdeeld dan die van Eethen omdat in de raden van Wijk en Veen de partij van Ds. Ker sten een of twee zetels bezet Ook is gesproken over de histori sche wording der gemeenten. We zou den zeggen dat dit een prae-historisch argument is, dat zeker in onzen tijd weinig imponeert. Het getuigt van een al te ver door gedreven conservatisme, dat in den weg staat aan het in de plaats stel len van het nieuwe voor het oude om daardoor met zijn tijd mee te gaan en somtijds betere toestanden te scheppen. Liet men het argument „historische wording" gewicht in de schaal leggen dan zouden niet alleen gemeenten maar ook zoo tal van an dere zaken tot in lengte van dagen moeten blijven bestaan terwijl toch hun verdwijnen in meerdere opzich ten groote voordeelen met zich brengt daar ze ook economisch niet meer passen in het kader van onzen tegen- woordigen tijd. De vraag, welke de financiëele ge volgen der voorgenomen annexatie zullen zijn, is er eene van buitenge woon groot belang. Ons inziens is zij de allervoornaamste die raads- en commissieleden hebben te stellen en dit nog te meer in de tijdsomstandig heden, welke wij doorleven en die de uiterste zuinigheid gebieden. Nim mer mag iemand dan ook medewer ken aan de totstandkoming eeneram nexatie zonder een kijk te hebben op de geldelijke gevolgen. Meent men dat eene annexatie de gemeentena ren op belangrijke financiëele offers zal komen te staan, dan is men ver- plicht te trachten haar te keeren. Is «men er echter voor zich zelf van overtuigd, dat de annexatie aan de gemeentenaren financiëel voordeel zal brengen dan mag men haar niet tegenhouden tenzij andere bezwaren kunnen worden aangevoerd, die in derdaad als „zwaarwichtig" en „be langrijk", doch niet als „gezocht" en „slap" kunnen worden aangemerkt. Of zwaarwichtige en belangrijke be- j zwaren tegen de annexatie van Wijk c.a., Eethen en Veen kunnen worden aangevoerd is eene vraag, die wij niet hebben te beantwoorden, maar zeker is dat de tot nog toe geop perde bezwaren behalve dan de mogelijk financiëele van weinig beteekenis zijn. telef. no. is R.a.a.m.sdon.l5:s"v©er. Verstrekt Handeleeredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingenl Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directia T. BOONSTRA SPAARBANK. week zijn 35 nieuwe gevallen bekend geworden. o DE „GRAF ZEPPELIN" THUIS. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is te Friedrichshafen geland. Het luchtschip heeft voor de te rugreis uit Amerika 3 dagen en 12 uren noodig gehad. BRANDEN. Tengevolge van de aanhoudende hitte en droogte breken talrijke bran den uit. VOOR 25 ct. PLR FLACON 2 FLACONS voor 40 ct. CITROENZUUR GRATIS. DROGISTERIJ j Botermarkt 72 - HEUSDEN. KINDERVERLAMMING. De kinderverlamming, welke sedert Mei te Los Angeles en omstreken optreedt, heeft reeds vijf personen het leven gekost. Naar het schijnt breidt de epidemie zich uit. Deze In een dorp van Slowakije werden 200 huizen door een brand vernield. Men vreest dat de oogst voor een groot gedeelte verloren zal gaan. I In het Pommersche dorpje Reetzow brak door het inslaan van' den blik sem brand uit in een boerderij. Voor de brandweer ter plaatse was, waren alle met stroo gedekte boerderijen en bijgebouwen reeds in vlam ge raakt. Elf gebouwen werden een prooi der vlammen en veel vee is eveneens verbrand. In de Heinkel-vliegtuigenfabrieken te Warnemünde is brand uitgebro ken. Het vuur vond gretig voedsel in het licht onbrandbare vliegtuigen materiaal; men wist echter te ver hinderen, dat de brand zich tot an dere gebouwen uitbreidde. De brand is tengevolge van de abnormale hit te door zelfontbranding ontstaan, -n TREIN OVERVALLEN. Op 25 mijlen ten Westen van Kai- lin (Mandsjoekwo) is een militaire trein door bandieten overvallen en vernield. De bandieten schoten op den trein en wisten hem tot ontspo ring te brengen. Er ontstond een gevecht tusschen de bandieten en de soldaten. Vier bandieten en 2 trein - beambten werden gedood, twee sol daten gewond. o REVOLVERAANSLAG. Te Berlijn loste een man revolver schoten op een vrouw en haar vier jarige tweeling. Een van de kinderen was op slag dood, terwijl de moe der en het andere kind in hopeloo- zen toestand in een ziekenhuis zijn opgenomen. heerscht gebrek aan drinkwater eU men vreest het ergste voor den oogst, als het niet spoedig regent. —o CHINEESCHE ZEEROOVERS. Zondag is het Britsche stoomschip „Shuntien" tusschen Takoe en Tsefoa in de Golf van Tsjili door zeeroo- vers overvallen26 leden van de be manning en de passagiers, waaronder twee marine-officieren, werden doos de zeeschuimers ontvoerd. Een passa gier werd ernstig gewond. Een En- gelsch oorlogsschip heeft zich ijlingsj naar de plaats van den overval be geven, teneinde te trachten de zee schuimers op te sporen. Een tweede oorlogsschip begeeft zich naar de niet-ontvoerde bemanning en passa giers, teneinde medische hulp te ver- leenen. Zondag zijn de piraten, irt totaal 30 man, in Tiensien als pas sagiers aan boord gekomen. Nog dienzelfden avond overmeesterden zij de bemanning en zetten koers naai: de monding van de Hoangho. Daar werden zij opgewacht door vijf jon ken, welke Maandag de buit en dei bemanning aan land brachten. Men: vermoedt, dat de roovers in de berg streek van Tsjifoe hun toevlucht heb ben gezocht. Onder de gevangenen; bevinden zich o.m. de leider van een groote Engelsche verzekeringsmaat schappij te Shanghai, de tweede en de derde machinist van het schip en een Japanner. o INBREKER NEERGESCHOTEN- Terwijl de wachtmeesters der Kort, marechaussee te Hulsberg, v. d. Ven en Verhagen, in den afgeloopen nacht op surveillance waren, stieten zij om ongeveer twee uur in het gehucht Aalbeek, op een drietal inbrekers, die juist gereed stonden om hun slag te slaan in de woning van den heer G. Widdershoven. Zij werden gesommeerd de handen omhoog te steken, waarbij bleek, dat zekere Cha- me Emanuel met een schoenmakers mes was gewapend, waarmede hij een dreigende houding aannam. Toen men hem verzocht, dit mes af te geven, sloeg hij op de vlucht in de richting Hulsberg. Er werden drie schoten op hem gelost, waarbij een schot hem in de borstkas trof. Na dat het slachtoffer nog een 50 M, had geloopen, viel hij dood neer. De tweede van het drietal inbrekers was inmiddels door wachtmeester Ver hagen geboeid, terwijl de derde nog kans had gezien te ontkomen. De inbrekers bleken Italianen te zijn. De arrestant die in de Hulsbergsche ma- rechaussée-kazerne zit ingesloten, wei gert den naam van zijn ontvluchte kameraad te noemen. o LUGUBERE VONDST. Drie lijken, gekneveld en met prop pen in den mond, zijn ge vonden irt een geparkeerde auto, nabij New- York. De lijken zijn doorzeefd met revolverkogels. Men vermoedt, dat hier leden van een bende wraak heb ben genomen. DROOGTE EN HITTE. Tengevolge van de aanhoudende droogte in Frankrijk is de Moezel van de bron tot aan Remiremont volko- gen. De beide inzittenden kwam' men droog. In verscheiden plaatsen het leven. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Te Chateaufort bij Versailles is ee- vliegtuig neergestort en in brand g Bonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1