yiettwM No. 5445 Vrijdag 22 Juoi De Grootmoeder. foor Gorinchsm Omstreken alleen verkrijgbaar in den Ijzerhandel WILLEM DE BRUIN. TWEEDE BLAD INGEZ0\DE\. Kwaliteit onverbeterlijk!! Prijzen zeer laag!! voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Uit het dageljjksch leven. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Buitenland. BEHOORENDE BIJ HET j)e hedec&mdsche landfiasta I DOOS 20 CT- TUBE 40 EN 60 CT. I DOE HET NU! Bii de opwekking tot steun aan de een of andere liefdadigheids-instel ling, tot een gulle gift voor een co mité of genootschap, tot inteekening op een blad of boekwerk, voegt men er ter aanmoediging, om direct maar tot de daad te zullen overgaan, als leuze bii„Doe het nu!" Wacht niet tot het te laat is, tot igii igeen tijd, geen zin of geen geld meer hebt; tot de goede opwelling is weggezonken en en gii alles reeds bent vergeten. „Doe het nu!" In den gang van het dageliiksch le ven, moest dit ons aller devies zijn. „Doe het nu!" Daar valt ons biivoorbeeld plot seling iets in, wat nog op afwerking wacht. Een brief moet noodwendig geschreven worden, een bezoek ge daan ten einde de vriendschap warm te houden, een handeling verricht, opdat wii een gevoel van „klaar te zijn" over ons verkrijgen. En toch..., we stellen uit. Eerst dit nog even en dan dat, straks komt het andere wel. Doch straks zijn we dat andere ver geten en het vriendelijke woord dat we hadden moeten schrijven blijft achterwege, de kleine dienst die van ons gevraagd werd, is ons door het hoofd gegaanhetgeen we hadden kunnen doen met wat moed en moeite, en waardoor we anderen wel licht veel levensgeluk hadden ver schaft, is gebleven een bloemknop, die jammerlijk niet tot bloem, uit groeide... „Doe het nu! Een goede gedachte komt in ons op, een edele daad willen we verrich ten„Doe het nu!" Veel naastenliefde en hulpvaardig heid zou tot uiting geraken als wii ons bij zulke intense oogenblikken de verplichting oplegden„Doe het nu!" Straks kan alles weer anders zijn en komen er nieuwe belangen. Doe het nuopdat rondom U niet tevergeefs op een hartelijk woord, op een ware vriendenblijk, op wat goedheid gewacht wordt. HARRY POLL. ANDEL. Bii de gehouden verkooping van grasgewas werden over het al gemeen lage prijzen besteed. Er gin gen perceelen van 5 tot 7 per 1000 pond. CAPELLE. De postduiven vereen. „De Luchtvaart" gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart, hield j.l. Zondag een wedvlucht met oude duiven vanaf Rambouillet met den volgenden uit slag: C. Rosenbrand, 1, 7; J. Ver steeg, 2, 6; P. Verhagen, "3. 13; AI. de Meter, 4; C. Verhagen," 5 W. Versteeg, 8; AI. de Jong, 9 14; A. Blom, 10; XV. Mandemakers, 11 en A. Bakkeren, 12. -Aangetoonde duivenAL de Meter, W. Versteeg en AL de Jong. DUSSEN. Naar wij vernemen hoopt de Herv. J ongelingsvereen. „Emanuël" alhier, op 5 Juli a.s., met de nieu we reiswagen v. d. N.V. „A.L.A.D.," een plezierreisje maken naar Valken burg (Limburg). GORINCHEM. Waarschuwing. Alet verwijzing naar zijn vorige waarschuwingen be treffende de z.g. Spaar- en Crediet- instelling „De Onderlinge" of „Ei gen Hulp," beheerd door AI. vjan Weerden, gevestigd te Schiedam, maakt de Com. van Politie te Schie dam bekend, dat bedoelde van Weer den thans zijn instelling weder onder een anderen naam aan het publiek voorstel en wel als „Vereenigde Spaar-Credietbank," ten opzichte waarvan dezelfde waarschuwingen gelden. Eindexamen Christel. Kweek school te Gorinchem. Eerste groep- Geëxamin,eerd 6 candidaten, geslaagd o.m. Mej. H. J. Koppers te Sleeuwijk. Tweede groep. Geëxamineerd 6 candidaten, geslaagd o.m. Alei. AL Kentie te Woudrichem. SLEEUWIJK. Toen een paardenkooper met een aantal paarden, welke aan elkan der gebonden waren, den steiger der veerboot opging, geraakte een der achterste dieren met zijn linkerpoot tusschen den wal en de steiger. Door dat de andere paarden doorliepen kon het paard zijn poot niet tijdig terug trekken, met het gevolg, dat deze ernstig brak. Het dier moest door den keurmeester Stam worden afge maakt. Voor den kooper een schade post. SPRANG. De Chr. Eesturenbond Sprang- Capelle zal met een 30-tal leden van de bij haar respectievelijk aangesloten organisatie's deelnemen aan den op 30 Juni te Utrecht te houden groo- ten toogdag alwaar Z.Ex. Dr. H. Colijn en Z.Ex. Dr. Slotemaker de Bruine zullen spreken. Daarna een défilé door de stad. WOUDRICHEM. Gedurende de vorige week werden laan de vischmarkt alhier, aan gevoerd een drietal zalmen, welke f 1tot f 1.30 per pond opbrachten, benevens 2 schotzalmpjes ad. fo.70 en fo.8o per stuk. WASPIK. Het 7-jarig dochtertje van den heer A. v. I. had het ongeluk bekneld te geraken tusschen een electrische snijmachine, met gevolg, dat drie vingers van de linkerhand geheel werden afgesneden. De kleine is naar het Sint Theresiaziekenhuis naar Raamsdonksveer vervoerd en aldaar verbonden. Door de leden van de K.J.V. en K.J.AJ. werd j.l. Dinsdag een uit stapje gemaakt naar den kersenboom- gaard der familie Verhagen te Aleeu- wen. 74. God in den hemel! riep hij uit eindelijk heeft het uur der ge rechtigheid dan geslagen!..» Mijn zoon, mijn zoon! Eindelijk zal ik je kunnen wreken! Hij hield een oogenblik op, om adem te halen en ging daarna voort: Nu behoef ik niets meer te we ten; de rest kan mij niet schelen; ik kan nu mijn onderzoek voortzetten! Nu ben je in mijn handen, Charlotte Leiellier, en heb ik je vast; je kunt mij niet meer ontsnappen!... O! lee- lijke slang, wat zal het mij goeddoen, je te vernietigen! De oude strooper, die ook was op gestaan, zag mijnheer de Prémorin met een soort van bewondering, gemengd met verbazing, aan, en zeide: Mijnheer de markies, ik heb u mijn vreeselijk geheim overgebracht, dat ge heim, dat mij zoovele slapelooze nach ten "heeft bezorgd; eindelijk ben ik dan weer gerust. O! mijnheer, nu maakt de dood mij niet meer angstig; wanneer hij wil, kan hij mij nemen, ik zal in vrede sterven. Wat zegt ge? hernam mijn heer de Prémorin waarom spreekt ge van sterven? Omdat ik niet meer noodig heb te leven. Maar ik wil, dat ge leeft, Bourlot, want ik zal u spoedig noodig hebben. De dagen, die ik nog te leven heb, zal ik aan mijnheer den markies wijden. Bourlot, zeide de markies waarvan leeft ge? Ik leef, zooals ik kan; de men- schen zijn beter voor mij, dan ik al tijd voor hen ben geweest. Bourlot, ge zult niet meer be hoeven te bedelen. Het zal u voortaan aan niets ontbreken. Mijnheer de markies, dat wil ik niet. Zoo! E^i waarom niet? Mijnheer de markies ik ben niet hier gekomen, om u mijn geheim te verkoopen; ik ben al betaald, om het stilzwijgen te bewaren. Goed, Bourlot, dat is een fijn gevoel, dat ik op prijs stel; maar ge zult toch wel aannemen, hetgeen ik voor u zal doen? O! mijnheer de markies! Van morgen moet ge op het ka steel ontbijten en binnen een uur gaan wij samen naar de grotte des Loups. Ik ben te uwer beschikking. Bourlot, ge moet mij de "plaats wijzen, waar het uniform liggen moet. Ja, mijnheer de markies. III. BROEDER EN ZUSTER. Wij zullen den markies de Prémorin zijn wraak in het geheim laten vol (Buiten verantwoording der Red.). AAN HET GEAIEENTE-BESTUUR VAN HEUSDEN. Geacht Bestuur Uit naam van vele ingezetenen neem ik beleefd de vrijheid het vol gende onder Uwe welwillende aan dacht te brengen. Reeds meerdere malen is het dit jaar voorgekomen, dat luidruchtige vreemdelingen, die met hun jachtjes en motorbootjes in onze haven ge legen waren, zich in ons stadje kwa men uitleven, op een banale en erger lijke, brutale en schaamtelooze ma nier, zoodat ieder weldenkend mensch zich daar met verachting van afwend- de. L.l. Zaterdagavond heeft het even wel zijn toppunt bereikt. Jonge meis jes en vrouwen in meer dan zede- looze kleeding kwamen de vriende lijke schoonheid van ons aardig stad je door haar verschijning en haar lawaai ontwijden; schreeuwerige ke rels sloegen de stemmige rust van ons plaatsje aan stukken. Dat duur de tot diep in den nacht; wijze men- schen hebben zich geërgerd, de zede lijk zwakken en de kinderen heb ben zich aan hun walgelijke manieren vergaapt. Is ons dierbaar Heusden daar dan goed voor, dat vreemdelingen van een dergelijk allooi hun dwaasheid hier komen botvieren? Is ons Heus den goed genoeg om straks wellicht door diezelfde vreemdelingen bespot te worden met de woorden„In Heusden, dadr moet je zijn. Daar kun je je uitleven en ben je als vreemdeling baas. Geacht Bestuur, veel is er reeds in Heusden verloren gegaan. Industrie, handel, nijverheid, enz. zijn £tuk voor stuk weggekwijnd. Laten wii even wel zorg dragen, dat het ééne roem rijke en heerlijke bezit van ons ste deke door ruwe zomergasten niet ont- eerd, vertrapt en geschonden wordt, n.l.de stemmige, rustige en verhe- :ven schoonheid, de landelijke vrede die ons deel is. Vreemdelingen zijn welkom, doch geen types van het slag uit Holly wood. Bii het Gemeente-Bestuur berust de macht door plaatselijke bepalingen en politie-verorderingen Heusden voor zedelooze extremiteiten te vrijwaren en schandelijke en schaamtelooze kleeding hier door verbod te weren. Hopend, dat U de noodige stap pen tot verbetering van dit kwaad doen zult, teeken ik, uit veler naam. Een trouw Heusdenaar. 17 Juni, 1934. IN ZWITSERLAND MAAKT MEN „REGEN." Petrus brengt uitkomst. Gedurende de droge zomermaan den worden alle mogelijke middelen aangewend om land- en tuinbouwge- wassen, welke van de droogte te lij den hebben, van voldoende water te voorzien. Onder den naam „Petrus" is thans een toestel op de markt verschenen, dat, waar een waterleiding met twee atmosferen of meer druk ter beschik king is, den natuurlijken regen kan vervangen. Met een slang van 16 tot 23 m.M. wijdte aangesloten op de waterlei ding, beregent 't toestel van den bo dem af bij een druk van vijf atmos feer '220 Al 2. Plaatst men het toestel op een tooien, om naar de andere personen in ons drama terug te keeren, naar de leden van de familie Lionnet, naar Paolo. De verhouding tusschen Geneviève en haar moeder was nog steeds dezelf de gebleven, en, niettegenstaande de bemoedigende woorden van mijnheer Lionnet, die steeds zeide: Geduld, ge duld! gevoelde het jonge meisje haar moed verdwijnen. Zij vroeg zichzelf bevende af, waar toe de boosheid harer moeder zou leiden en hoe zij er zich aan kon ont trekken. Zij had gehoopt er aan te ontkomen door haar huwelijk met Henri Merson; maar de moeder van den jongen archi tect stond tusschenbeiden. Waarom wilde zij twee minnende har ten scheiden, twee wezens, die voor elkaar geschapen schenen te zijn? Mevrouw Merson had hare redenen niet opgegeven; maar wat zij tot Ge neviève had gezegd, had zij aan haar zoon ook gezegd, want de jonge man was heel terughoudend tegenover Ge neviève geworden, en zij had gemerkt, dat zijn gevoelens voor haar plotse ling waren veranderd. Hij bemint mij nu nog, zeide zij tot zichzelf maar dat zal ook eindigen, want zijn moeder heeft het hem verboden! Mevrouw Lionnet had, niettegen staande alles, haar plan, om haar zoon met juffrouw Cécile de Prémorin te vereenigen, nog niet opgegeven. Zij was een van die stijfhoofdige vrouwen, hoogte van 4 meter, dan wordt het water over een oppervlakte van 325 AI2 verspreid. Het is evenwel mogelijk, het toe stel op kleinere oppervlakten in te stellen. Het geheele toestel weegt niet meer dan 5 K.G. en kan gemakkelijk worden bediend. Ook voor het be sproeien van sportvelden, enz. kan het toestel worden gebruikt. o KRIJGEN WE EEN REEKS DROGE JAREN? Berekeningen van een Engelschen geleerden heer. In geheel Engeland is het wederom droog en schitterend weer geweest, met temperaturen, die de 80 gra den te boven gingen. De weerverwachtingen geven nog steeds hoop op regen. De weerkun dige medewerker van de „Daily Tele graph" schrijft in een studie over op regen. De weerkundige medewer ker van de geenszins onwaarschijnlijk is, dat men thans aan het begin staat van een reeks droge jaren. Dit wordt vooral waarschijnlijk door het feit, dat gedurende de elf jaren van 1922 tot 1932, de regen val gelijk aan of grooter dan het ge middelde is geweest, hetgeen de lang ste achtereenvolgende periode van flinken regenval in de laatste 207 ia- ren is geweest. De langste periode van regenval voor deze was het negental jaren van 1875 tot 1883. Vergadering van den raad der ge meente WERKENDAAI op Vrij dag 15 Juni 1934, nam. 7.30. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. Heer J. A.Tim mermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en leest het formuliergebed. De no tulen der vergaderingen 22 Febr. en 13 Alaart 1934 worden ongewijzigd goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat de Hoofd ingenieur-Directeur van den Rijkswa terstaat bezwaren heeft tegen den aanleg van een vluchthaven, zoowel op de „Hooikes" als meer West waarts, zoodat deze aangelegenheid zich op het doode punt bevindt. De 'vereeniging Schuttevaer zal trachten de Waterstaatsautoriteiten tot ande re gedachten te brengen, gelukt dit niet, dan zal het oude plan van ha- enaunleg over de ophaalbrug weer ter nand worden genomen. Verder wordt meegedeeld, dat de coileges van B. en W. van Werken dam en De Werken hebben aanbe steed het dichten en rioleeren van c e s.oot bij de Looze Stoep, in welke kosten de gemeente Werkendam en erken ieder een gedeelte dra gen in de verhouding 2:3. Hetwerk is aanbesteed voor f 570, Ingekomen stukken a Brief van Ged. St., goedkeu rende de rekening 1932 der gemeen te en der bedrijven, met aanteekening dat het gewenscht voorkomt, dat het eerrecht in het overzicht wordt opgenomen en dat op dit activum wordt afgeschreven tenzij dit recht eeuwigdurend is. B. en W. hebben medegedeeld, dat het veerrecht altijd durend is. t>. Proces-verbaal der kasopname van den gem.-ontvanger, alles was m goede orde, het nadeehg saldo bedroeg f 5457,44. c. Brief Ged. St. meldende goed keuring tot heffing van 100 opcenten op de gemeentefondsbelasting. d. Brief Ged. St., goedkeurende de begrooting 1933 te wijzigen. e. Goedkeuring Ged. St. van het raadsbesluit, inzake verloven zwak al- koholische dranken. f. Rekening Warenkeuringsdienst te Breda met afschrift balans en winst en verliesrekening 1933, deze wordt geaccepteerd. g. Rekening en verantwoording 1933 der Gezondheidscommissie. Dit is de laatste rekening, daar deze in stellingen zijn opgeheven. Het batig slot ad f 33,07 is uitgekeerd aan de gemeente Heusden. h. Circulaire Kamer v. Koophan del en Fabrieken te Dordrecht, inzake plaatselijke tolmuren, met verzoek te willen bevorderen, dat aanbesteding van gemeentewege, niet alleen in ei gen gemeente geschiedt, doch het karakter behoudt van publieke aanbe steding. De Voorzitter zegt met de wen- Versch erin, als versch eruit, Alle groenten, alle fruit, Heerlijk kunt U 's winters eten, Doch U moet wel heel goed weten, Dat 't behalen van succes, Afhangt van de inmaakflesch. Koopt daarom, dat is mijn raad, Glazen, waar 't merk REX op staat, Alles in dit glas bewaard, Is voor later tijd gespaard. Steriliseertoestel en Inmaakglazen merk REX geven voldoening bij den inmaak, TEL. INT. 220. VRAAGT GRATIS PRIJSCOURANT. die voor niets terugdienzen, zich te gen den wil van hunne echtgenooten verzetten, en nooit hun ongelijk wil len erkennen. Zij had verscheiden malen de dames de Prémorin gesproken, en zij waren nog altijd heel intiem samen. Mevrouw Lionnet had den baron de Verboise bij de gravin ontmoet, en zij had hem gezegd: Mijnheer, eiken Zaterdag ben ik thuis; het zou een groot genoegen en een groote eer voor mij zijn, u in mijn bescheiden salon te ontvangen. De baron had een plechtige buiging gemaakt en had zich voorgenomen van de uitnoodiging gebruik te maken. Op een morgen was Geneviève voor haar piano gezeten en studeerde een motiet uit la Reine de Chypre, maar eensklaps bleven haar vingers onbe wegelijk op de toetsen rusten. Ik kan niet, ik kan niet meer! murmelde zij het is alsof ik geen gevoel Voor muziek meer heb. Een lange zucht ontsnapte aan haar borst en zij "begon te weenen. Op dat oogenblik dacht zij aan Hen ri Merson en zijn moeder. Mijn God, mijn goede God! zuchtte zij! moet ik dan mijn ge heel e leven lang zóó lijden? O, kon ik maar sterven! Na een oogenblik werd zij' kalmer, wischte haar oogen af en begon de muziek te doorbladeren, die haar broe der haar den vorigen dag had mee gebracht Hare oogen bleven op een roman ce rusten, waarop het portret van een jong meisje ruste. Geneviève herkende Cécile de Prémorin, en de romance was aan de dochter der gravin ge wijd. Geneviève kreeg een siddering en wierp het blad met een gevoel van walging op den vloer. Op hetzelfde oogenblik trad Albert de kamer binnen; hij raapte de romance op en bekeek het portret. Het lijkt goed, zeide hij. Ja, zeide Geneviève wantik heb haar gemakkelijk herkend; maar, hoe kun je dat portret zoo bekijken! Albert, heb je spijt? Neen, in het geheel niet. Zie Ge neviève, juffrouw, Cécile staat te vet! boven mij; dat is altijd naar voor een man. Is dat je eenige reden? De jonge man werd somber. Je weet wel, dat er nog andere redenen zijn, antwoordde hij sta melend. Geneviève zag hem strak in de oogen! en zeide treurig: Albert, denk je nog altijd aan die juffrouw. Hij werd' rood tot over de ooren. Dus ben je nu reeds van gevoelen1 veranderd ten opzichte van juffrouw de Prémorin? Kom, kom, zusjelief, je tnoet niets overdrijven; je moet de menschen ne men zooals ze zijn. Juffrouw Ide Pré morin heeft misschien geen onberispe lijke manieren, maar dat komt, omdat zij onafhankelijk is. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5