No, 5446 Woensdag 27 Jani 1934 Dit numnier bestaat uit 2 biaüengeni heeft IAND VAN altena Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. ÜITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. I wensch om uwe installatie, met het oog op de tijdsomstandigheden, zon der buitengewoon feestvertoon te doen plaats vinden, moest eerbiedi- Officieele installatie van den gen. Ook de vereenigingen waren van Edel Achtbaren Heer W. J. N. W IJ S tot burge meester van Heusden. Het was Zaterdag reeds vroeg te zien, dlat er in Heusden iets bijzon ders ging gebeuren. Van zeer vele woningen hing reeds de vaderland- sche driekleur, welk getal, hoe meer het middaguur naderde gestadig toe nam. Te kwart voor drie stelden de navolgende vereenigingen zich op aan de Botermarkt, elke vereeniging op de haar aangewe^n plaats. Deze ver eenigingen waren Bestuur Heusd. Belang; Fanfare der H. Familie; Zangvereen. Crescen do; Werkliedenvereen. St. Blasius Hoofdl. der brandweer; Heusden sche Winkeliersver.; Oranjevereen. Heusdensche Fanfare; v.v. Longa v.v. P.S.V.v.v. Stabilitas Damclub V.D;.C. J. V. EbenhaëzerHeus densche Ijsvereen.; Kunst en Ver maak en Heusdensche Hengelsport- vereen. De eerste acht vereenigingen mar cheerden door de Zustersteeg, over den wal langs den molen, de vereeni gingen van no. g af, langs Breestraat, Oudheusdensche poort, wal naar de Herptsche poort. In deze poort was een fraaie eere- boog opgericht, waarop de woorden „Welkom" prijkten. Te ongeveer 3.20 uur naderden drie auto's achter el kaar, in de voorste was Burgemees ter Wijs met zijn echtgenoote ge zeten, in de twee volgauto's, familie en vrienden. De fanfare der H. Fa milie speelde het Wilhelmus, schut ters van Sint Blasius, opgesteld op den wal aan den molen losten vreug de schoten. Toen de eerste auto tot onder de eereboog was genaderd, stopte deze en werd mevrouw Wijs, door een dochtertje van mijnheer Knoop een bouquet bloemen aangeboden, de Voorzitter van Heusden's Belang sprak hierop als volgt Mijnheer de Burgemeester, Mevrouw. Namens de verschillende vereeni gingen van Heusden, namens Heus den's burgerij, heet ik U hartelijk welkom in onze gemeente. De bur- dit gevoelen, doch meenden tevens, dat deze plechtigheid, toch niet ge heel en al zonder vertoon mocht ge schieden. Zii hebben zich daarom aan de grens der gemeente opgesteld, om U welkom te heeten en U in op tocht naar ons mooie stadhuis te ge- j leiden waar U zco aanstonds zult wor- den geinstalleerd als Hoofd van de gemeente Heusden. Ik hoop mijnheer de Burgemeester, 1 dat in de naaste toekomst zal mo gen blijken, dat de keuze, die H. M. de Koningin met Uwe benoeming heeft gedaan, voor Heusden een ge lukkige keuze is geweest en het U gegeven zal zijn, veel in het belang van onze gemeente te doen. Ik geef U de verzekering, dat U bij Uwen arbeid, te dien opzichte, zult kunren rekenen op den steun en de medewerking van de ingezetenen, de verschillende vereenigingen en in het bijzonder op de medewerking van de vereeniging „Heusden's Eelang." Burgem. Wijs dankte voor de woor den en de wijze, waarop hij werd verwelkomd. Nadat de heer en me vrouw Wijs weder waren ingestegen, zette de stoet zich in beweging. Eerst weer de acht vereenigingen dan de auto's met den Burgemeester en fa milie, daar achter volgden de veree nigingen, die vanaf de Oudheusden sche poort waren gekomen. De stoet ging onder de tonen v. beide muziek gezelschappen langs de bevlagde Herptsche-, Putter- en Pelserstraat, naar het stadhuis met de kop van den stoet de Breestraat in. Inmid dels was het half vier geworden, tijd voor de raadsvergadering, waarin de installatie zou geschieden. Onder het bestijgen van de trappen van het bordes, strooiden een zestal kleine meisjes strooisel van gekleurd papier. Aan den ingang van het stadhuis, werd de heer en mevrouw Wijs ver welkomd door een commissie uit den raad bestaande uit de raadsleden Stap en Schmiehausen en bood het doch tertje Lina van het raadslid Meijer mevrouw Wijs een bouquet bloemen aan, onder de navolgende toespraak Geacht'e Mevrouw. Hartelijk rc<ep ik U uit naam van den Gemeenteraad een welkom toe in onze Gemeente Heusden. We zijn blij vandaag U hiier t<e ontvangen. Wat zou Heusdten aanvangen zonder een goed b'estuur? En U zult zeker onze nieuvv'e Burgemeester trouw bijstaan in alles wat zoo'n gewichtige bestuurs taak met zich bnengt. Ja, wij verwach ten ook van U vfeel voor ons dierbaar stadje. Moge ook de raad der ge- me'ente Heusden u niet in uwe ver wachtingen t'eleur stellen, om in pret tige samenwerking met onzen burge meester alle moeilijkheden van dezen tijd te boven te komen. Lang moge U leven in en voor ons stadje H'eusden. Mevrouw Wijs was zeer getroffen, door deze attentie, pakte de kleine beet en gaf haar een hartelijken zoen. Nadat allen in de raadszaal hadden Begroetirg door den Voorzitter van Heusiens Belang, den heer J. H. Roza, aan de grens van de gemeente. Burgemeester W. J. N. WIJS met zijn Echtgenoote op de pui van het Raadhuis, na de ofiiciëele installatie. plaats genomen opende wethouder de Haan de vergadering, die geheel vol tallig was. Óp de publieke tribune bevonden zich verschillende vooraan staande personen, wij merkten o.m. op de heer en mevrouw Van Egge- len, Kapitein Kaasjager van de Ko ninklijke Marechaussée's, Burgemees ter v. d. Heijden uit Drunen, Burge meester Landweer uit Wijk en Aal burg, Secretaris v. d. Schans uit de gemeente Eethen, de heer v. Liempt Secretaris der Gemeente Herpt en Oudheusden, enz. - Nadat de Secretaris, de heer v. Delft voorlezing had gedaan van het Koninklijk Besluit, waarbij de heer Wijs met ingang van 16 Juni tot bur gemeester der gemeente Heusden was benoemd, sprak de heer de Haan als volgt Mijnheer de Burgemeester. Namens den Raad en ingezetenen van Heusden heet ik U en Mevrouw van harte welkom i'n onze gemeente. Het heieft Hare Majesteit, de Ko ningin, behaagd U te benoemen als Burgemeester van Heusden en daar mede is het bestuur en de leiding van onze gemeente in Uw handen gelegd. U vindt hier een rustige, welwillende bevolking. Het is voorwaar geen gemakkelijke taak om onder deze omstandigheden een gemeente 'goed te besturen; onze gemeente sukkelt met groote werk loosheid en die gemeentefinantiën baren zorg; daarbij komt nog grenswijzigin gen met omliggende gemeenten, welke werkloosheid en grenswijzigingen veel van Uw talenten en inzichten zullen vragen. Voorwaar geen gemakkelijke taak; dit klemt te meer, daar U een voor ganger hebt gehad, welke op zoo'n uit nemende wijze dit ambt heeft weten te vervullen. Voor iemand met gavein van hart en versta'nd, bezield met de noodige werkkracht, kan dit ambt groote mo gelijkheden bieden en daarnevens een dankbare taak; dit geldt wel i'n het bijzonder voor Heusden. Ons stadje biedt vele mogelijkheden; liggende aan een kruispunt van twee rivieren, aan twee bruggen, is het een knooppu'nt, zoowel te water als te land en het is aan U, van deze mogelijk heden een behoorlijk gebruik te ma ken; de welvaartsbronnen voor Heus den zijn verstopt geraakt; feitelijk moet er naar nieuwe bestaansmogelijkheden worden uitgezien, teneinde opnieuw welvaart in onze gemeente te brengen. De toestanden zijn totaal gewijzigd; vroeger was Heusden een centrum van omliggende gemeenten en Heus den bestond voor een groot gedeelte uit de voorziennig van de behoefte van de omgeving; door betere commu nicatiemiddelen is dit thans geheel .an ders geworden. De uiteindelijke op lossing zal wel zijn, dat naar arbeidsge legenheid moet worden omgezien. Ar beid en nogeens arbeid zal wel het eenige middel zijn om de verloren gegane welvaart weder opnieuw deel achtig te worden. De laatste jaren is de bevolking en de welvaart hier ter plaatse sterk teruggeloopen. Zooeven heb ik gezegd, dat de fi- nantiën der gemeente zorg baren maar ik moet er aan toevoegen, dat het niet hopeloos is; indien wij er in kunnen slagen de werkloosheid tot redelijke verhoudingen terug te brengen, kan Heusden weder spoedig een goede toe komst tegemoet ztien. Er staan belangrijke verbeteringen op het gemeentelijke programma: Behoefte aan bouwterrein; Demping va'n de Demer; Aansluiting van Waterleiding; Vestiging van nieuwe industriën en andere mogelijkheden. Voorwaar een schoone taak -voor iemand met capaciteiten, energie -en werklust. En als zoodanig zijn er wel eenige aanwijzigingen dat U aan deze ver wachtingen zult voldoen. Op zeer jeugdigen leeftijd zijt gij naar Indië gegaan en op middelbaren leeftijd teruggekeerd hebt gij U toe gelegd op de gemeente-administratie; wel een bewijs dat gij toegerust zijt met de noodige werklust 'en energie. Vele malen hebben de -ingezetenen gevraagd om een jongen man van bui ten ,wfelke het noodüge doorzicht be zit, om Heusden in de rij der gemeen ten de plaats te laten innemen, waarop zij ,in de historie aanspraak heeft kun nen maken en deze jeugdige man is er thans. Van de m'edewerking van het ge meentebestuur kunt U verzekerd zijn; de leden van den Raad zijn met de beste voornemens bezield, de -samen werking laat niets te wenschen over. Laten wij eindigen, Mijnheer de Bur gemeester, met den wensch dat ,U en de Raad nog vele jaren in harmoni sche samenwerking mogen arbeiden tot heil van de gemeente, waarvan gij thans Burgemeester zijt geworden. Mogen wij hiermede U omhangen met het uiterlijke teeken Uwer waar digheid. «Aevrbuw Wijs. U is de stille 'kracht waarvan de dichter zegt, dat U het al ten gbede keert. Ook U heeten wij gaarne van harte welktom in onze 'gemeente. Moge U Uw man steunen bij zijn dikwijls moeilijke ambtsbezigheden, waardoor hij de noodige kracht kan vinden om datgene te doen, wat nut tig en noodig is. 'Ik heb gezegd'. Hierop sprak Burgemeester Wijs als volgt: Ik dank H.M. onze geëerbiedigde Ko ningin; Zije Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Harer Majesteits Commissaris in deze pro vincie voor het blijk van vertrouwen dat uit mijne benoeming spreekt. Ik ben mij de plicht bewust, om mij dat vertrouwen waardig te toonen. Burgemeester Verwiel dank ik voor, de zorg en toewijding, waarmede hi| mij in de jaren, dat ik op de secretatiq in Oisterwijk werkzaam mocht zijn, heeft willen voorbereiden voor het werk! dat mij thans wacht. Het spijt mij, meer nog wellicht dan hemzelf, dat hij op dit oogenblik hier niet aanwezig] kan zijn. De Burgerij zeg ik dank voor de! hartelijke ontvangst, die mijne Echt-» genoote en mij hier heden bereid is1. Spoedig hoop ik in Uw midden te» kunnen wonen en erin te zullen sla gen U het gemis van mijn voorgan ger zoo weinig mogelijk te doen ge voelen. Toen, na mijne benoeming, mijne gedachten uitgi'ngen naar hen, die vócfl mij hier het ambt bekleedden, dat ïkl thans aalnvaard, is er een gevoel vart schroom over mij gekomen, dat mij noopt om kort te zijln. Wanneer ik slechts terugga tot de Burgemeesters Honcoop eln van Egge- len, dan erken ik, dat het niet ge makkelijk ,zal zijn mijine voorgangers te evenaren. Steeds echter zult gij mij bereid vin den .om, waar mogelijk, miet al mijn! kunnen naar best vermogen Uwe ge meenschap te dienen met a le t,oe- wijding, die in mij is. Ik d'oe ic/en ernstig beroep ,op Ui Heerten Wethouders, die met mij d'e beslommeringen van 'het gemeentebe stuur deelt, om mij met Uwe advie zen en UvVe ervaring trouw ter zijde te .staan. Op U He'erefn lieden van deni Gemeenteraad, dat Uwe vergaderingen zich mogen blijven kenmerken dool! goeden stijl 'est discussies, uitsluitend gebaseerd op het waarachtig gemeen tebelang. Ik doe vooral een beroep ,op U hooggeachte Secretaris en vertrouw, dat U mij met Uwe lange ervariing] en kennis van plaatselijke toestanden zult voorlichten en bijstaan. De Pers zeg ik dank, dat zij aan dacht aan mijne benoeming heeft wil len .schenken en waar mogelijk, zal ik! hët rnijne bijdragen om de door mij zoo gewaardeerde prettige verhouding steeds Je blijven handhaven. De ervaring, die de school va!n het leven mij schofnk, leerde mij het goe de in velerlei gezindten te waardeeren. Ook van Uwen nieuwen Burgemees ter kunt U, voor zoover het in diensi macht l'igt, een gelijk recht voor al len verwachten. Bij eene eerste ontmoeting met en kelen Uwer heb ik mij niet kunnen los maken van den 'indruk, dat met be zorgdheid de toekomst wordt tege moet gezien. Zijn inderdaad de tijden zorgelijk^, toch geloof ik, in een blijmoedig en onwrikbaar Godsvertrouwen, dat als wij trachten in eendrachtige samen werking de moeilijkheden te overwin nen, wij daarin zullen slagen. Immers, ons volk heeft meermalen tijden van groote zorgen en rampspoe- E r-;-VV'Vif voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1