Zesde Ned. Katholi Voetbalsport. ISaitenland. Rechtzaken. INGEZONDEN Plaatselijk Nieuws. 'den doorgemaakt eri toch is het steeds weer betere tijden tegemoet geganta Sn datzelfde vertrouwen, dat verankerd ligt in een dier schoonste strophen van ons volkslied: Mijn schilt ende betrouwen Syt Ghy, o Godt mijn Heer! Na deze rede sprak de heer v. Delf t, Gemeente-secretaris en zeide Aangenaam .is het mij U welkom te mogen heeten en U te begroeten als Burgemeester van ons oud mooii stadje. Waar .ik uit den aadr der zaak dage lijks met U zal omgaan, hoop ik, dat deze omgang evenals met uw zeer geachten voorganger van vr.iendschap- pelijken aard zal zijn. 'Ik van mijn kant zal al mijn krachten aanwenden om een aangename samenwerking !te bevorderen. Namens het gemeentepersoneel heet Sk U eveneens welkom en geef U gaarne de verzeker.ing, dat ook dit alles Sn het werk zal stellen om Uw werk kring zoo vruchtdragend en aangenaam mogelijk te doen zijn. Wij hopen, dat het U gegeven mo ge zijn onder Gods rruildsten zegen de belangen der gemeente vele jaren te diierfen en dat U hier niet alleen een vruchtbaar, maar ook e'en dankbaar térneiin voor Uw burgemeesterlijken ar- bedi zult mogen vinden. Ook U Mevrouw heeten wij harte lijk welkom in het vertrouwen, dat U als ©erste burgeres van ons stadje h,ier ©en aangename woonplaats zult vinden. Na deze rede sloot de Voorzitter Ide vergadering en werd de eerewijn rondgediend en werden eenige foto's gemaakt. Inmiddels waren de vereenigingen Jdie tijdens de raadsvergadering een rondgang door de gemeente hadden gemaakt weer voor het stadhuis op gesteld. Omgeven door een zeer tal rijk publiek. Burgemeester Wijs verscheen met feiijn echtgenoote op het bordes van het stadhuis. De Heusdensche Fan fare speelde het Wilhelmus, de fan fare der H. Familie speelde het Lang Bal hij leven. De Chr. Gemengde z'angvtereeniging Crescendo zong twee coupletten v.h. Wilhelmus en „Vrede" van W. A. Mozart. Burgemeester Wijs sprak de ver- ieenigingen hierop als volgt toe Hartelijk wil ik U dank zeggen voor de blijd'e en spontane wijze, waar- jop U mij en mijne Echtgenoote hebt iwillen welkom heeten. Uw houding op dezen eersten dag heeft ons meer ontroerd, dan ik U thans van. dit bordes kan zeggen. Ik zal trachten zoo spoedig mogelijk in Uw midden te wonen, doch reeds nu wil ik U verzekeren, dat van dit Oiogenblik af al Uwe zorgen mijne zorgien én Uwe vreugden mijne vreug den (zull'en zijn. Ik holop met Uw al ler .medewerking erin 'te mogen slagen Heusd'en, tdat kan "oogen op zoo'n grootsch en historisch v'erleden, dooi de zorgen van het heden te brengen naar betere tijden. Waar de toekomst van Heusden ons allen nauw aan het hart ligt en de ieendrachtige samenwerking het aller eerste nolodzakelijke is, wil ik U vra gen het :symboiol onzer trouw en een dracht op dit .oogenblik te huldigen door een driewerf .Hoezee op .onze Koningin. Spontaan stemde het talrijke pu bliek hiermede in. De Heusdensche Fanfare speelde het Lang zal hii Leven. De vereenigingen defileerden langs het stadhuis en de stoet werd hierop lontbonden. Van de gelegenheid om tijdens de receptie kennis met den nieuwen bur gemeester te komen maken werd door tal van ingezetenen gebruik gemaakt. IZeer veel vooraanstaande personen merkten wij op, ook de meeste ver- ©enigingen, namen door een of meer bestuursleden aan deze receptie deel. In de raadszaal waren verschillen de bloemstukken aanwezig, waaron- Ider een van het gemeentebestuur van Uister wijk. Te ongeveer half zes ver- ttrokken de auto's weder naar Oister- wijk en behoorden de feestelijkheden fot het verleden. Heusden heeft zijn Hieuwen 'burgemeester op bescheiden, Idoch niettemin waardige wijze inge haald. Uw vacantie-genoegens kunt U ver- hoogen door U in het bezit te stellen van aangename en prettige lectuur. Gedurende de Zomermaanden hebben wij steeds een ruime keuze REISLECTUUR voorhanden BOEKHANDEL EEN INDRUK UIT DEN BOSCH. Grootsche demonstratie met duizenden deelnemers. 't Was Zondag in den Bosch een drukte, zooals men nog zelden heeft gekend. Van alle kanten brachten tjein en bus hun passagiers naar de oude stad, waar het ttezen dag maar voor weinigen een rust dag was. Limburg leverde een waar legioen, men zag het aan de vaandels, die ontrold werden, maar ook van boven den Moerdijk was men present. De Groote Markt was het trefpunt van duizenden en vandaar ging het in drom men naar de Parade, het lommerijke plein aan den voet van de basiliek van St. Jan. het „Domplein" van den Bosch. Hier, in de open lucht, droeg de bisschop, mgr, Diepen, op ponteficale wijze een H. Mis op 't was een treffend schoon gezicht, deze menigte in devote aandacht knielend op het wijde plein. Nog steeds stroomden demonstranten de stad binnen en nu ging alles in de richtiDg van het plantsoen nabij de stads muren, even achter de Parade, waar zoo langzamerhand alle deelnemers van de demonstratie zich opstelden, één ontzaglijk bosch van vaandels en banieren, golvend op den wind, die af en toe de drukkende atmosfeer wat kwam opfrisschen. En middelerwijl strooide Toon van Bal- kom, de stads-beiaardier, parelende klan ken over huis en straat, het Ave Verum van Mozart, Die Ehre Gottes van Beethoven en tot slot het statige Aan U, o koning der Eeuwen, dat door velen werd mee gezongen. Drukker en drukker wordt het langs de stadsmuren, schuifelend gaan reeds de eerste afdeelingen in de richting van de stad om ruimte te maken voor hen, die een plaats aan het eind van den stoet hebben. Daar klinkt ten slotte het signaal voor het vertrek, de demonstratie is be gonnen 1 De Katholieke Meisjesvereenigingen gaan vooraan, in haar bekend tenue, bruine blouse en donkere rok, maar sommigen zijn ook fleuriger uitgedost en dragen kleurige capes om de schouders. Zingend trekken ze langs, elke afdeeling met een wapperende blauwe vlagalleen het voorbij komen van deze meisjes duurt al bijna een half uur. Dan volgen de padvinders en andere jongensclubs, sportief marchee- rend bij trommels en muziek. Daarop de afgevaardigden der katholieke organisaties, allen met hun banieren, eeD eindelooze stoet. Het duurt een uar, anderhalf, twee uur, en nog steeds hoort men muziek corpsen naderen, zwenken vaandels om den hoek, zijn er marcheerende deelnemers te zien. Af en toe stokt het even, soms blijft alles wel een kwartier lang staan, maar dan gaat men weer opgewekt verder, naar het Kardinaal van Rossumplein, waar straks het standbeeld zal worden onthuld. Op de Markt. Op de markt heerscht in de middag uren een drukte van belang. De café's hebben hun terrassen uitgebreid zoover maar mogelijk was, meters ver voorbij de eigen zaak staan de tafels en stoeltjes en niet een blijft er onbezet. Fietsen stallingen zijn als paddestoelen uit den grond verrezen, van winkelsluiting weet niemand meer iets af, men kan overal sigaren koopen, postpapier, ansichten, al of niet gemeublieerde broodjes, fleschjes limonade, gebak, en zoo te zien worden er aardige zaken gedaan. Het mag dan voor menigeen een druk dagje zijn, er wordt tenminste wat verdiend, en daar moet men iets voor over hebben in dezen tijd 1 Intusschen heeft op het Kardinaal van Rossumplein burgemeester van Lanschot het woord genomen, waarna de aarts bisschop, mgr. Jansen, het monument onthult. Met een défilé op het plein komt dan het einde van dezen zesden Katholieken dag, welke zeker wel in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. HEUSDEN. Vrijdag j.l. speelde een combinatie van Juliana hare 1ste competitiewedstryd voor de zomeravond-competitie tegen een R. W. B. comb, uit Waalwijk. Juliana was daartegen niet opgewassen en verloor met 71. Scheidsrechter was den heer G. Verheij alhier. MOTORFIETS IN BRAND GE VLOGEN. Zaterdagavond reed de 33-jarige Dans uit Essen per motorfiets op den Calmpthoutsche Steenweg in de richting van Antwerepn. Door onbe kende oorzaak reed hii tegen een boom, met het noodlottig gevolg, dat zijn motor in brand vloog. De be stuurder kon niet onder de motor fiets wegkomen en kwam in de vlammen om. o— VALSCH BELGISCH GELD IN OMLOOP. Te Leopoldsburg werden een de zer dagen door soldaten verscheidene valsche muntstukken van 5 en van 20 francs in het station aangebo den, die .5 gram minder wogen dan de echte. Ook te Moll heeft men der gelijke valsche geldstukken ontdekt. De rechter van instructie uit 's-Her- togenbosch heeft de grenspolitie te Moll een bezoek gebracht in ver band met de aangehoudenen. Te Hasselt is een zekere G. aan gehouden die de fabrikant van de valsche geldstukken zo uzijn. o SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Twee dooden; dertig gewonden. Een dicht met reizigers bezette trein, die Zondagavond te 22 uur 25 van het Gare St. Lazare te Parijs vertrok, is bij Houilles, in het depar tement Seine-et-Oise, in botsing geko men met een trein met spoorwegma- terieel. Volgens de tot nog toe ont vangen berichten werden bii de bot sing die aanzienlijke materieele scha de veroorzaakte en eenige wagons van den personentrein ernstig beschadig de twee personen gedood en c.a. 30 gewond. o DESPERADO S AFGESTRAFT. Te Warschau hadden 2 inbrekers van een fabrikant en eischten met zich toegang verschaft tot de woning voorgehouden pistolen geld. De doch ter van den fabrikant slaagde er in een ruit stuk te slaan en om hulp te roepen. De woedende boeven mishan delden daarop den vader en de dochter tot bloedens toe en namen de vlucht voor de naderende politie. Met hun revolvers dwongen zij een taxichaffeur, er met hen vandoor te gaan. De politie achtervolgde de misdadigers, die verscheiden schoten op hun achtervolgers losten, waardoor tal van personen ernstig werden gewond. Toen op een kruispunt een anderen politie agent hun in de weg kwam, spron gen de boeven uit de rijdende taxi en snelden een huis binnen. Zij barrica deerden de deur en openden door de deur heen een snelvuur op de politie. Toen nu een aantal politie-agenten werd gewond, beantwoordde men het vuur. Hierbij werden 2 vrouwen door ver dwaalde kogels gewond. Eindelijk hield het vuren op en toen de politie het huis binnendrong vond zij hen dood, badend in hun bloed. BOSSCHE RECHTBANK. G. d. W., Aalburg, crisis aardappelen- besluit, vonnis bevestigd J. A. D., Vlij men, crisis aardappelenbesluit, vonnis be vestigd G. d. W., Aalburg, crisis aard appelenbesluit, vonnis bevestigd; J. H. P., Waalwijk, verduistering, vrijspraak. A. J. d. H., Aalburg, verduistering, vrijspraak; J. A. L., Dussen, art, 416 417, vrijspraak. De vondst in den Bommelerwaard. W. M. L,, arbeider te Zuilichem, stond terecht ter zake dat hij op 10 Oct. 1933 te Zuilichem een dynamo, eigendom van L. Schrieven, heeft ontvreemd. ,,'s Nie 1 'k heb 'm gevonden", beweerde verdachte. De vondst uit den Bommelerwaard, die liggen daar zeker met hoopen vroeg een der rechters. Verdachte had zijn „gevonden" dynamo voor een rijksdaalder verkocht. Er werden 3 getuigen gehoord. Verdachte is al 4 maal veroordeeld. De eisch luidde 3 maanden gevangenis straf. ,,'k Vind 't krek goed zool" ant woordde verdachte droog. POLITIERECHTER 's-BOSCH. C. A. Q., Meeuwen, art. 300, f 10 subs. 10 d. h. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Na een studiereis van 6 maanden, stond Vrijdagmiddag 2 Juni, drie uur Almkerkse tijd, mijn vriend Wim, zon der zich van 'te voren aangediend te hebben, onverwachts met (een ver schrikt gezicht in blakenden welstand voor mij. Kees: Dat is onverwachts met jou, en in zoo'n raar uur op den dag Zeg kerel, wat zie je er vreemd uit, toch geenj ongeluk gebeurd hoop ik. Wim: Dat niet, maar er is deze keer geen tijd om lang te praten jongen, want ze zeggen dat er brand is. Kees: Wat zeg j'e Wim, brand! waar ergens. Wim: Ik geloof van in den Doorn. Kees: Dan gauw1 om de spuit jon gen; en helpen wat er te helpen is... Ga jij gauw op die fiets de spuit halen. Wim: Stil een beetje Kees, ze roe pen daar, dat ze die opgebeld hebben en dan is hij er zoo. Kees: Eer ze den band opgepompt hebben van de spuit, dat is 'took niet meer noodig denk ik. Wim: Ik hoor ze komen Kees en haast dat ze hebben, d'e kerels hebben goeien zin van middag, ik bedoel de manschappen. Kees: Wij 'kunnen er gerust trots op zijn Wim, zulke mannen te heb ben, ze zijn z,oo gereed. Wim: Ja, ja, Kees, 'cis waar, nou zijn ze al 20 minuten om de spuit 'en nog is er niets te zien van het ding. Kees: Daar heb je ze... Wat!! Nou hangt daar een vreemde auto voor de spuit, de motorverzorger zelf ze ker niet thuis. Als ik baas was, moest die dag en nacht in ,,'thokkiC" v. de spuit mo'eten wonen, en melding ma ken als hij op reis moest. Wim: Kom Keies, wij gaan eens kij ken bij ,,'tding". Kees: Blijf nou een beetje terug Wim, 'tding staat altijd zoo alieen in het hokkie, en nou zooveel menschen er rondom, als ze verschrikt .en geen wa ter geeft, is het jou schuld, ik waar schuw je hoor!! Wim: Het loopt wel .af, Kees. Kijk ze ist tobben, om het ding aan den gang te krijgen. Ik denk, dat den oüie of benzine op is; .of misschien .is da ding leeg, kom hoe heet dat'nou weer, daar de motor op loopt. Kees: Je bedoelt de accu zeker. Wim: Net jo, ik kan dat vreemde woord maar niet onthouden, misschien ligt het nog i;n Broek. Kees: Het is best mogelijk... maar den braind gaat door, 'tis jammer voor de manschappen in uniform, die kun nen zoo iets; niet helpen. Wim: Dat nietmaar als ik 2 jaar mee 'tding om ga, da;n beloof ik je Kees, weet ik of er benzfne, olie of accu's tekort komen. Kees: Jij hebt goed praten, maar ik zeg je, dat Bram ,gelijk heleft. Wim: Maar het is toch mooi, dat er een .motorspuit bij staat, .vroeger had den ze veel meer ellend'e als nu, toen moest .eerst een kar .zakken om die slangen gebonden worden en ,nu geeft ze geen druppel, kijk maar. Kees: 'tls waar jongen... fnaar wa ter gaf ze vroeger altijd en er was toen wat te verdienen voor de menschen. Wim: Laten ze het ding maar in de sloot trappen, hoor ze is ketteren te gen elkander. Kees: ;Op zoo'n tijd moet je er de gek niet mee 'houden, de toestand is veel te ernstig. Kijk ze toch eens wer ken ,om; water 'te krijgen. Wim: Schreeuw jij er dan om, maar ik zeg Kees, dat ,het mooi is, een dure motorspuit 'en personeel in .uniform te hebben en steeds ,als er brand uit breekt, weigert het di'ng. Kees: Weef jij niet (hoe hef komt Wim, dat het ding .weigert. Wim: Wel zeker jongen, omdat het vreemde ding leeg is, den benzine op en den brandbaas .niet aanwezig, was er die bij, ,dan stond het ding te springen. Kees: Jij bedoel Tokke Tokke Tok. Wim: Jujst Kees, daar ligt het aan, denk 'ik, want als ,het ding zijn stem maar hoort geeft ie water. Kees: Ik ben blij Wim, dat jij net thuis waart en mij gewaarschuwd hebt, Wet is |\vel gezellig .om het aan te hooren. Wim: Anders ik wel... Zeg Kees, daar staan nou die lieve centen van d'e gemeente, ze hadden ,ze beter uit kunnen deelen ,aan de werkloozen, dan w'as er nog iemand .goed mee geweest. Kees: J'a jongen, je hebt gelijk, er moet verandering komen, het ding moet in het vervolg dag en nacht bewaakt worden, dat het altijd gereed staaf, zoo kan het niet blijven, de wind had maar eens uit een pnderen hoek moe ten komen. Wim: Dan had Almkerk voor de tweede keer afgebrand; zeg Kees, als je toch in de Raad aan 't spreken bent, zet dan ,gauw een artikel in de verorde ning, dat alle inwoners onzer gemeen te. fijne Horrekesgaas boven op hun schoorsteenpijpen moeten hebben voor de vliegen. Kees: Ik beloof het je jongen, nou ga 'ik een stukje eten, de groete thuis en tot Jziens- Wim: Ik hoopi het waar te nemen, WIM en KEES. HEUSDEN. Zondag vertrok van hier per stoom boot Metta een talrijk gezelschap verge zeld van de fanfare der H. Familie naar 's Hertogenbosch, voor het bijwonen van den zesden Katholiekendag. Om half negen werd de reis aanvaard, om te on geveer half tien des avonds arriveerde men weder in onze gemeente, opgewacht door zeer veel belangstellenden. Deze reis had voor een der opvarenden van de „Metta" treurige gevolgen kunnen hebben. De dekknecht C. de Leeuw geraakte n.l. bij het aanleggen te 's-Bosch met zijn been bekneld in den staaldraad. Met een gescheurde broek, ontveld en stijf been liep dit ongeval, door het flink optreden van het overige personeel, nog goed at. Tijdens het kort doch hevig onweer dat Maandagmiddag boven onze gemeente woedde sloeg de bliksem in de woning van den heer H. Tupker aan de Vischmarkt, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Aan wat verkoold hout aan het dak was de weg te volgen die de bliksem had genomen. Na afloop van de plechtigheid der inhaling van Burgemeester Wijs Zaterdag middag alhier, werd door de Heusdensche Fanfare een serenade gebracht aan de zoons van den Beschermheer Mr. C. W. van Ommeren, wiens oudste zoon in onder trouw is opgenomen en wiens jongste zoon slaagde voor het eind-examen der Hoogere Handelsschool. Bij het laatst gehouden examen voor rijksklerk slaagden o.m. de heeren A. Bouman, ten kantore Waalwijk, en onze oud-stadgenoot A. J. J. van Riet, Inspectie Belastingen 's Bosch. BAARDWIJK. Zondagnacht te 12 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de wo ning van den groentenhandelaar Zoelen, gelegen achter den gedempten binnenwiel. In allerhaast wist men de kinderen in veiligheid te brengen, doch van den in boedel kon niets worden gered. Ook de aangrenzende woning, welke nog onbewoond was, maar waarin door de toekomstige huurders reeds meubelen waren ondergebracht werd mede een prooi der vlammen. Door krachtig optreden der brandweer wist men den brand tot dit huis te be perken en de op enkele meters afstand gelegen boerderij met schuur, bewoond door J. Timmermans, te behouden. Het pand dat eigendom was van de wed. C. Pullens is voor brandschade verzekerd, doch de inboedels van de be woners waren niet verzekerd, zoodat dit voor de betrokken personen een groote schadepost beteekent. BOMMELERWAARD. -Bij de gehouden veiling ten over staan van Notaris H. C. de Jongh te Ammerzoden is de ongeveer 53 H.A. boomgaard, wei- en bouwland gelegen in meerdere dorpen van den Bommelerwaard, zijn de perceelen verkocht aan verschil lende personen, buiten de verkoopkosten, voor f 94340. DUSSEN. In de bijeenkomst van werkgevers en het bestuur van den N. C. B. alhier is men ten aanzien van het collectief arbeidscontract nog niet verder gekomen, daar men eerst 't standpunt in deze van andere lichamen, nauw met die van Dus sen verwant, wil afwachten. Bij de hooigrasverpachtingen alhier werd meermalen f 60.per H.A. besteed tegen 't vorig jaar f 40.A f 50. HEDIKHUIZEN. Bij de gehouden verpachting van hooilanden der gemeente, weigerden de pachters twee gegoede borgen te stellen. De hooilanden zijn daarom opgehouden. NIEUWENDIJK. Mej. A. L. Wisse, alhier, slaagde aan de Chr. Kweekschool te Gorinchem voor het examen onderwyzeres L. O. Onder leiding van haar Directeur, de heer S. Kuipers, gaf de Chr. Muziek vereniging „Crescendo" Zaterdagavond haar 1ste Zomerconcert op het voetbal terrein. Het programma was zorgvuldig Firma L. J. VEERMAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2