naar de Ger. Kerk te Nieuwer-Amstel (Amstelveen). Dinsdagnacht werden bij zekeren A. V., achter de kerk alhier, 7 kippen ontvreemd. Men vermoedt dat een hond de dief is. P. Krol werd door een fietser aangereden. Dr. W. oordeelde overbren ging naar het ziekenhuis te Waalwijk noodzakelijk. Door den val had hy een hoofdwonde en een heupfractuur opgeloopen. RIJSWIJK. Tot Voorzitter van de Afd.van den Chr. Nat. Werkmansbond alhier is gekozen de heer B. v. Essen. De pont aan den Oliemolen voor vervoer van hooi uit het Mun- nikenland is weder aangebracht. Dinsdag j.l. werd de pont zooda nig aangevaren, dat zij werd bescha digd en zonk. Thans is de dienst we der hersteld. UITWIJK. 'Morgen (Zaterdagavond! zal de fanfare „Juliana" met medewer king van „Kunst en Vriendschap" te Rijswijk een concert geven op de muziektent. VEEN. Woensdagavond had alhier een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. De heer W. M. uit Dussen was met een nieuwe auto een proefrit gaan maken. Bij J. Blankers alhier zou het erf opgereden worden. In plaats van vooruit te rijden, werd ver moedelijk door een vergissing, achteruit gereden. De vrouw van J. Vos, diens dochter met twee kinderen, welke zich juist achter de auto bevonden, werden door deze gegrepen en met kracht achter uit gedrukt in een prikkeldraadheining. Hoewel alle eenige verwondingen opliepen, bleken deze gelukkig niet van ernstigen aard te zijn. Een tweede ongeval, hiermede in ver band staande, deed zich voor toen het dochtertje van J. B. thuis een glas water zou halen voor de aangeredenen. Door de haa3t kwam het kind van den kelder trap te vallen en bekwam een ernstige kwetsuur aan de hand. Dr. Veenhuysen verleende by allen geneeskundige hulp. Alhier zyn twee postduiven komen aanvliegen een by S. Timmermans, aan de linkerpoot een gummi ring gemerkt Q 21 rechterpoot een aluminium ring gemerkt 3B 4892 en een by A. van Wyk, linkerpoot Q 391 rechterpoot 3—55 c 12661. Door G. Verbeek werd op de rivier de Maas een groote zeekrab gevangen. Dit is wel een zeldzaamheid. WIJK. Reeds geruimen tyd heeft de Fanfare „Oefening en Uitspanning" het voornemen haar bezetting met een stel pauken aan te vullen. Vooral bij het deelnemen aan een concours in de hoogste afdeeling wordt het gemis van pauken gevoeld. De aanschaffing daarvan vordert echter een belangryk bedrag, dat niet uit de gewone ontvangsten kan worden gevonden. B. en W. hebben de vereeniging nu toestemming verleend voor het houden van een tuinfeest, dat gehouden zal wor den in het begin van Augustus op de speelplaats der O. L. school alhier. Aan dit tuinfeest zullen verschillende attractie's worden verbonden, terwijl een paar muziek-vereenigingen uit de omgeving verzocht zal worden, daaraan medewer king te verleenen. WERKENDAM. Door den Ned. Chr. Houtbe- werkersbond is aangewezen als on bezoldigd hoofdbestuurslid van dezen Bond, de heer G. Ippel Azn., Voorz. v. d. Chr. Houtbew.bond alhier. Het 4-jarig dochtertje van den heer F. P., stak plotseling den weg over, toen juist een fietsrijder kwam aangereden. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Direct werd ge neeskundige hulp ingeroepen van dr. Bresier, die constateerde dat de klei ne een wond had opgeloopen aan haar neusje. Zondag i Juli zal het i21/2 jaar geleden zijn, dat de heer C. B. Bakker werd benoemd tot magazijn meester van het Groene Kruis, en zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer Adr. Schaar, werd benoemd tot koster der Ned. Herv. Kerk alhier. We gelooven dat het beide jubila rissen niet aan belangstelling zal ont breken. WOUDRICHEM. De heer H. P. Vos alhier is herbenoemd als bestuurslid van de Afd. Merwekring van Volksonderwijs te Gorinchem. Zondag j.l. kwam een motor rijder met duorijdster in de Zandsteeg met zijn motor te vallen en kreeg eenige ontvellingen aan zijn been. Na reparatie van den motor kon de reis weder worden voortgezet. Maandagavond j.l. had in café Wilhelm de eindvergadering plaats van het concourscomité van Woudri- chem's Fanfarecorps, waartoe de le den van het Eere-comité waren uitge- noodigd. De Voorzitter, de heer v. Krieken, deed verslag van den finan- ciëelen toestand van het gehouden concours, waaruit bleek dat het con cours nog een batig slot heeft opge leverd. Tevens werd van gedachten gewisseld om te trachten een nieuwe muziektent voor de vereeniging te verkrijgen. Op de Chr. lagere school al hier is als kweekeling te werk ge steld Mej. Koppers uit Sleeuwijk. Door B. en W. dezer gemeente is aan de Gebr. D. en J. Smits al hier vergunning verleend tot het op richten van een broodbakkerij aan de Zandsteeg alhier. Deze week is men begonnen met het plukken van zwarte bessen voor het veilen is dispensatie ver leend voor de veiling Drunen, die daarvoor speciale veilingen houdt. ZU1LICHEM. De speldjesverkoop, gehouden bij het concert, gegeven door de Mu- ziekvereen. „Door Eensgezindheid" hier, ten bate van het plaatselijk cri sis-comité heeft opgebracht de som van f 15,56. ZALTBOMMEL. Een ernstig verkeersongeval vond plaats op de nieuwe verkeers- brug alhier. Een uit de richting Den Bosch komende autobus van de N.-Z.- Holl. Tramweg-Mij. kwam midden op de brug te slippen. De chauffeur kon de wagen niet houden en reed tegen een der zware ijzeren zijsteunen, waar op de auto omsloeg en de motor in brand geraakte. Van de 6 inzitten den bleef de chauffeur en de heer De Leeuw uit Buiksloot ongedeerd, die met op de brug liggend zand de motorbrand bluschten. Alle inzittendeh bekwamen snijwon- den aan het hoofd en werden door Dr. Kylstra uit Waardenburg verbon den. Óp de 12 M. breede brug on dervond het verkeer slechts weinig- vertraging. Na geruimen tijd slaagde men er in de autobus weer overeind te take len, waardoor de weg geheel vrij kwam en spoedig niets meer van het ongeval te bespeuren was. De toe stand van de slachtoffers was zoo danig, dat zij de reis per spoor kon den vervolgen. Vergadering van den Raad der ge meente EETHEN, op Dinsdag 26 Juni, des v.m. half elf. Voorzitter: Edelachtb. Heer D. F. Brune. Secretaris: WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest het formuliergebed, daarna de notulen der vorige verga dering, die onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen stukken: Rekening 1933 van de Gezondheids commissie te Heusden met begelei dend schrijven, waarin wordt meege deeld, dat tengevolge van de opheffing dezer commissie, het .saldo onder de bij deze commissie aangesloten ge meenten zal worden verdeeld. Rekening 1933 van den Vleesch- keuringsdienst, kring Heusden, met schrijven, dat de winst over dat jaar f738.26 heeft bedragen, waarvan de gemeente Eethen f 142.06 zal worden uitbetaald Schrijven van den heer L. Colijn te Doeveren, waarin deze verzoekt aan de R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk een bedrag per jaar te wil len toestaan van f100 per leerling, die uit de gemeente Eethen deze school bezoekt, aangezien hij anders zijn zoon deze schopt niet kan laten bezoeken en genoodzaakt zal zijn hem naar een andere onderwijsinrichting) te zenden. B. en W. stellen voor aan dit ver zoek te voldoen, niet uit een oogpunt van vrijgevigheid, maar omdat als de gemeente het niet doet en Colijn zijn zoon elders naar school stuurt, het de gemeente belangrijk meer, waarschijn lijk ongeveer} f300 per jaar zal kos ten. De heer, Donken vraagt of de ge meente verpicht is aan dit verzoek te voldoen. De Voorzitter antwoordt aan deze inrichting nietl aan andere wel. De heer Donken is tegen inwilliging van het verzoek, als Colijn zijn zoon naar elders moet sturen, moet hij ook kostgeld betalen en zal het hem van zelf ook meer kosten. De heer v. Buuren zou, als men er toch niet aan ontkomen kan, het bedrag maar geven. De Voorzitter zegt, dat Colijn voör zijn zoon meer dan gewoon lager on derwijs verlangt, stuurt hij hem naar den Bosch of Gorinchem, dan moet de gemeente veel meer betalen, men mag dus blij zijn, dat de leerling naar deze school wordt gezonden. Met op een na algemeene stem men wordt het voorstel van B. en W. hierop aangenomen. De heer Donken stemde tegen, als de gemeente niet tot betalen verplicht is, zou hii er ook niet toe overgaan. Rekening van een ziekenhuis te Utrecht voor iemand, uit Genderen die in deze inrichting is verpleegd. Eigenlijk zou betaling wel door het Burgerlijk Armbestuur moeten ge schieden, doch dit heeft ook geen geld meer. B. en W. stellen daarom voor de f 76'.— ter "beschikking van het Bur gerlijk Armbestuur te stellen, opdat deze .de rekening kan voldoen. De op name van den patiënt die hélaas reeds overleden is kon geen uitstel lijden en de opname heeft plaats gehad voor 1 [Mei, den datum die was gesteld, dat de ingezetenen zich tegen zie- kenhuisververpleging moeten verzeke ren. Met algemeene stemmen wordt tot beschikbaarstelling van het be drag besloten. Wijziging begrooting 1933. Wordt in ontvangst en uitgaaf ge wijzigd met een bedrag van f1650, overeenkomstig het voorstel van B. en W. Vaststelling nieuw gemeentewapen. De Voorzitter zet uiteen, dat de gemeente noodzakelijk een wapen moet hebben, feitelijk is de gemeente reeds van 1923 het tijdstip der veree niging van een wapen verstoken. Men gebruikte het wapen van de voor malige gemeente Eethen. Oorzaak van dit gemis was, dat men niemand kende, die de teekening daarvoor wil de maken. Spreker is in kennis ge komen met den iheer C. lama te Zeist die graag voor de gemeente een dergelijk wapen wil maken. Deze wil dit geheel gratis doen, zou alleen gaarne als blijk van waardeering voor zijn werk een medaille of bekertje ontvangen om te kunnen laten zien, dat hii dit wapen heeft ontworpen. De heer Pama heeft naast een ont- werpteekening ook een beschrijving bijgevoegd. (In een volgend num mer hopen wij op deze beschrijving terug te komen). De heer Donken vraagt welk be lang deze man heeft om gratis een wapen te ontwerpen, steekt daar niets achter De Voorzitter antwoordt, dat het iemand is, die pas begint en nog naam moet maken. De heer v. Buuren vraagt hoe men nu op dit oogenblik met zoo iets komt, nu de vereeniging aan de orde is. De Voorzitter zegt, dat het niet in eens komt, de gemeente had dit wa pen reeds lang moeten hebben. Nu komt dit buitengewone aanbod, dat B. en W. meenen te moeten aangrij pen. De heer 'Donken meent, dat als de vereeniging tot stand komt, men weer een nieuw wapen moet maken. De Voorzitter zegt, hoop te heb ben, dat de vereeniging niet zal door gaan, iedereen is er tegen en koestert dezelfde hoop. De heer Donken wil, als het de gemeente niet veel zal kosten, waar aan hij evenwel twijfel koestert, ook wel voorstemmen. Met algemeene stemmen wordt be sloten het aanbod voor het maken van een gemeentewapen te acceptee ren. De Voorzitter zegt, dat zooals de heeren weten de werkverschaffing der gemeente nog steeds ernstige zorg baart, er nog zeer veel perso nen zijn, die voor hulp in aanmer king komen, dit getal wordt zelfs nog eerder hooger dan lager. Het ligt voor de hand, dat het gemeentebe stuur wegen zoekt, om de uitgaven hiervoor zooveel mogelijk te beper ken. Niet, dat men het zoéken wil in vermindering van de loonen, want die zijn van dien aard, dat B. en W. zich afvragen, hoe is het mogelijk, dat de menschen er van kunnen rond komen. B. en W. hebben ge zocht naar een anderen weg, 'die in êen vergadering is besproken, of de minister deze weg ook mee zal willen volgen, Is een andere vraag, ten op zichte waarvan spreker niet zoo hoop vol gestemd is, maar als men het niet heeft geprobeerd, weet men 'het ook niet. Den weg dien B. en W. zouden willen volgen is de menschen niet rechtstreeks, doch zijdelings door steun adn de boeren te verleenen te helpen. Spreker heeft op het depar tement reeds meermalen voor werk verschaffing in dezen zin gesproken, doch telkens kreeg hij te hooren daar beginnen wij niet aan. Den laatsten tijd heeft spreker evenwel in de cou rant gelezen, dat de minister met een 5-tal gemeenten in deze richting proeven heeft genomen voor steun aan den land- en tuinbouw te ver leenen. Door de land- en tuinbouw- vereenigingen is bij den minister aan gedrongen om een dergelijke rege ling algemeen door te gaan voeren en daarom hebben B. en W. een re geling ontworpen die zij ter goedkeu ring aan den minister zouden willen opzenden. Spreker leest de regeling voer zij behelst, dat landbouwer werkgevers, als zii meer losse of vas te arbeiders in dienst nemen, dan zij op 1 Juni 1934 in dienst hadden, hen dan des verlangd steun verleend zal worden, onder de navolgende voorwaarden, de in dienst te nemen arbeiderskracht mag niet onder de twintig jaar zijn en moet op het oo genblik geplaatst zijn bij de gemeen telijke werkverschaffing. Ten tweede moet hij voor minstens 2 weken in dienst worden genomen. Ten derde steun wordt niet ver leend, als het loon minder dan f 11 per week bedraagt. De steun zal bedragen 90 cent per dag voor eiken arbeider die onder deze voorwaarden in dienst wordt ge nomen. Ze wordt geweigerd als mocht blijken, dat een onjuiste op gaaf is verstrekt van het aantal ar beiders, dat op 1 Juni in dienst was. Waterschappen komen niet in aan merking. De regeling treedt niet eer der in werking dan na de goedkeuring door den minister van sociale zaken. Ze vervalt op 1 April 1935, kosten van rentezegels en ziektewet komen voor de helft voor rekening van den werkgever, voor de helft voor reke ning van de 'gemeente. Voor de winterperiode 1 October 1 April zal het aantal arbeiders gel den, dat gemiddeld in dienst was in het tijdvak 1 November 1933 tot 31 Maart 1934. Als een onjuiste op gaaf wordt verstrekt moet de ver leende steun worden terugbetaald. De heer G. v. d. Beek zegt, reeds herhaalde malen op een dergelijke steunregeling te hebben aangedron gen omdat de kosten voor werkver schaffing er lager door worden en productiever arbeid wordt verricht. Er werd vroeger steeds beweerd, dat een dergelijke regeling te veel bezwaren opleverde, daarom verblijdt het spre ker, dat deze bezwaren thans blijk baar overwonnen zijn. Spreker acht de voorgestelde regeling in het be lang van de gemeente, de arbeiders en ook in dat van rijk en provincie. Spreker heeft gehoord, dat slechts personen in dienst genomen mogen worden, die Iden leeftijd van 20 jaar hebben bereikt, iemand van 18 jr., die ook een geschikt arbeider is mag dus niet worden genomen. De Voorzitter merkt op dat een leeftijdsgrens genomen moet worden en als deze op 20 jaar wordt gesteld, men een volwaardige arbeidskracht verkrijgt. Spr. geeft toe, dat iemand van 18 jaar ook reeds volwaardig kan zijn, daarom zal deze bepaling soepel worden toegepast. De heer v. d. Beek vindt het uit stekend, dat deze bepaling soepel zal worden toegepast, hij kan zich dan met een leeftijdsgrens van 20 jaar vereenigen. Dan heeft hij verder ver nomen, dat alleen menschen in de werkverschaffing genomen zullen worden, zij die niet in de werk verschaffing, doch wel werkloos zijn, mogen dus niet in dienst worden genomen. De Voorzitter antwoordt dat het in de bedoelipg van B. en W. ligt, ook deze bepaling soepel toe te pas sen. Er moet evenwel een grens ge steld worden, anders zou de gemeen te weieens meer in plaats van minder kosten voor de werkverschaffing krij gen. De heer v. d. Beek vraagt of het niet beter is een regeling te maken, waarbij de toeslag iets op loopt. De steun voor de eerste arbeider b.v. 90 ets. zal bedragen, voor de tweede f 1 enz. om een prikkel te krijgen, dat meerdere arbeiders genomen zullen worden. De Voorzitter zégt, dat B. en W. aanvankelijk deze gedachte hebben gehad, maar alleen groote werkge vers zullen meerdere arbeiders in dienst nemen en van deze werkge vers wordt zoo licht beweerd, dat zij het zelf wel kunnen betalen. Spr. i het daarmede wel niet eens, want grooter bedrijven hebben grooter klappen gehad dan kleine bedrijven, doch om het genoemde bezwaar te ontgaan, hebben B. en W. gemeend één bedrag te moeten stellen, het gaat slechts over de vraag, wat weegt het zwaarste, voelt men algemeen meer voor een progessieve regeling, dan wil spr. daar gaarne mee accoord gaan. De heer Donken zegt dat 1 Juli een willekeurige datum is, is 'liet niet beter, om evenals voor den win ter, het gemiddelde van een periode te nemen De Voorzitter meent dat met hét stellen van een bepaalden datum, de kans, dat de minister er me de accoord gaat, grooter is dan wan neer men een gemiddelde neemt over een periode. 1 Juni is een datum, waarbij men nog gemakkelijk kan nagaan welk aantal arbeiders m dienst was en tevens was het een datum, waarop over het algemeen nog geen groot aantal seizoenarbeiders in dienst was gesteld. De heer v. Buuren vraagt hoe of het gaat met hen die op 1 Juni geen arbeiders in dienst hadden. De Voorzitter antwoordt, dat voor die werkgevers, de regeling bij de 2 eerste arbeider, die in dienst wordt jij genomen reeds van kracht is. De heer G. v. d. Beek zou B. en VV. w.llen advisecren om met deze kï regeling den grootsten spoed te be- trachten, hij zou aanvragen der goed- j|' keuring niet alleen per brief willen fl afwerken. De Voorzitter zegt dat dit ook niet zijn bedoeling is. Reeds morgen zal de regeling worden opgezonden en dan ligt het in zijn bedoeling in het laatst van de week naar het Depar tement te gaan, om ze persoonlijk tc gaan toelichten en op spoed aan te dringen. Met alg. st. wordt hierop de voor gestelde regeling goedgekeurd. De heer Donken zegt een paar menschen te hebben gesproken, die in den Biesbosch getracht hebben' werk te gaan zoeken, doch daardoor moeite hebben gehad met de werk verschaffing. De Voorzitter heeft ook een paar menschen bij „zich gehad, doch waar hij met de wethouders juist in be spreking was, heeft hij hen gezegd van middag even terug te komen. (Slot in H volgend no.) VERKEERSFONDS. Met een kleine meerderheid heeft de Tweede Kamer de instelling va a een verkeersfonds n.l. met 43 tegen 39 stemmen aangenomen. Met 54 tegen 27 stemmen werd beslist, dat de rijwielbelasting op f 2,50 zal gehandhaafd blijven. Voorts werd het wetsontwerp hef fing van een belasting naar het ver mogen van instellingen in de doodc hand aangenomen. PRINS HENDRIK ONGESTELD. Naar aanleiding van het bericht over de ongesteldheid van Prins Hen drik wordt medegedeeld, dat de Prins Donderdagochtend in het gebouw van het Roode Kruis, waar liii zich voor werkzaamheden bevond, door een lichte flauwte is bevangen, in verband waarmede van medische ziide eeni ge dagen van rust noodig werden geoordeeld. De Koningin en de Prin ses zijn van het voorgevallene op de hoogte gesteld. De Koningin is van plan binnen kort van haar verblijf in het buiten land terug te 'keeren ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stéllerr van den toestand van den Prins. o— Donderdagmorgen 12 uur heeft de officieele opening plaats gehad van de Internationale tentoonstelling, Stad Tilburg 1934. Onder de aanwezigen waren o.a.: minister mr. M. P. L. Steenberghe, mr. dr. A. van Rijckevorsel, commis saris der Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. Vonk de Both, burgemeester van Tilburg met dp wethouders, oud minister dr. F. E. Posthuma, profes soren en docenten van de r.-k. Hau- delshoogeschoQl en r.:k. leergangen, benevens verscheidene burgemeesters o.w. mr. F. J. van Lanschot van 's-Hertogenbosch en mr. C. A. Prin sen, van 'Roosendaal. w~ysge»-.»-« n ^taxKi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10