Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Grootmoeder. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN ftiiiiteiilaiid. *and van aitena No5448 Woensdag 4 Juli 1934 FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Openbare vergadering van den raad der gemeente Almkerk, op Vrijdag 29 Juni, des nam. half zes. Voorzitter: Edielachtb. Heer H. Blok. Secretaris: Weled. Heer A. Geudeke. Afwezig de heer A. v. Stelt. De Voorzitter opent de vergadering met gebed' en zegt, dat waar het een korte vergadering is in verband gun ning verkoop doktershuis, door den Secretaris thans gOen notulen worden gelezen. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en den direc teur van het G.EJB., waarbij alles in de beste orde is bevonden. Hierna komt in behandeling een schrijven van H.H. Ged'. Staten dezer provincie, waarin goedkeuring wordt gehecht aan de wijziging gemeente- begrooting, dienstjaar 1933, 't welk voor kennisgeving wordt aangenomen. Eveneens wordt voor kennisgeving aangenomen, een schrijven van het zelfde college, met goedkeuring van de Kroon, betreffende verordening hef fing legesgelden. Ook Is door Ged. Staten goedkeu ring verleend, wat betreft conversie geldleen ing groot f61000. Op voorstel vara B. en W. wordt ook dit adres voor kennisgeving aan genomen. Van hetzelfde adres is eveneens een schrijven ontvangen, waarin de goed keuring Wordt bericht van verande ring namen] in geldleeningen, terwijl eveneens d'oor Ged. Staten goedkeu ring is verleend, t'ot het ombouwen van het gemeentehuis, wat betreft aanleg centrale verwarming en het aanleggen van een kluis, 'twelk Vopr 'kennisge ving wordt aangenomen. Ten slotte een goedkeuring van Ged. Staten, op de schenking ambtswoning Burgemeester. Ook dit wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt naar aanleiding van dit schrijven mede, dat de rollui ken aan zijn woning slecht zijn, spie ker zegt, dat de gemeente-opzichter de Later dit op heeft genomen. Deze des kundige adviseert, dat het de voordee- ligste weg is, hier nieuwe luiken aan te brengen, deze zullen ongeveer 'kos ten f 139.60. Spreker meent, dit in den raad te moeten brengen, daar het be drag nogal hoog is, misschien Ikan wethouder Walraven den raad hier over inlichten, daar deze hetzelfde ge val aan zijn w'oning heeft gehad'. Wethouder Walraven het woord ver krijgende zegt, dat hij voor hetzelfde feit heeft gestaan, spreker had bedoel de luiken laten repareeren en ma een half jaar waren deze weer stuk. De Voorzitter gelooft, dat bij hem repareeren niet veel za'l helpen. De heer de Bok informeert hoeveel het repareeren zou kosten, waarop de Voorzitter antwoordt van f87.60. De heer Nieuwenhuizen heeft er niet veel Verstand' van, maar vindt het be drag voor nieuwe luiken nogal hoog. De heer Verschoor informeert of de nieuwe rolluiken er geverfd bij zijn. De Voorzitter meent van geolied. De heer Verschoor zou zoo iets wil len aanbesteden. De Voorzitter zegt, dat ze gemaakt van de fabriek komen. De heer de Jong zegt, dat hierover in de vergadering van B. en W. breed voerig is gesproken. Er waren, aldus spreker, zooveel bezwaren tegen het repareeren, voornamelijk van deskun dige zijde, dat wij ons hierbij neerge legd heben. Spreker zegt, dat het wel een groote uitgave is, doch meent,, dat misschien het duurste, toch wel het goedkoopste zal zijn. De heer v. d. Wal gelooft dit .ook en meent, dat over een paar jaar het bedrag wel verrepareerd zal zijn. Met algemeene stemmen wordt hier na besloten, nieuwe luiken aan te bren gen. Hierna schorst de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheime zitting. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat B. en W. 'het bedrag f2700 van de verkoop doktershuis te laag vinden era stellen den raad voor, de gunning niet toe te sta,an en het be doelde huis uit de hand te verkoopen of te verhuren, temeer daar het een pand is, dat voor alle doeleinden kan worden gebruikt. Over deze aangele genheid' zal een advertentie worden ge plaatst. Aldus wordt besloten. Hierna worden tot leden van de commissie tot het nazien der gemeen terekening door den voorzitter aange wezen, d'e heeren Nieuwenhuizen, v. Leeuwen em v. d. Wal, welke pile hunne benoeming zich laten welge vallen. Bij de rondvra,ag informeert de heer Verschoor of B. en W. nog iets hebben vernomen van d!e Heidemaatschappij t inzake de rooiing van' de boomen in het bosch in den Duil. De Voorzitter zegt, dat hedenmor gen hiervan bericht binnen is geko men. De heer Verschoor vraagt of het werk door zal gaan. 77. Mevrouw Lionnet bewoog op haar stoel heen] en weer en glimlachte. Dat is enthousiasme, dat ik niet versta, zeide zij bitter. Het enthousiasme komt uit be wondering voort, antwoordde d:e baron; gtij kunt niet boos zijn, over de bewondering, die ik voor uw doch ter gevoel. Neen, maar ik verwonder mij, dat mijnheer de baron de Verboise, een aanzienlijk persoon, die in alle salons wordt ontvangen, die overal gezocht is, zooveel jonge meisjes ont moet, Geneviève Lionnet, de dochter van een eenvoudig burgerman, uitkiest. Ik vind, mevrouw, dat een bur ger evenveel waard is als een edelman, en dat mijnheer en mevrouw Lionnet even edel zijn ais een graaf en een gra vin, als een markies en een markiezin! Gij verstaat de kunst van vleien bijzonder goed', mijnheer de baron. Er ligt volstrekt geen vleierij in mijn woordien, mevrouw, wanneer een man door zijn arbeid', zijn moed, ,zijn verstand tot een hooge positie komt, zooals mijnhieer Lionnet, moet die man bewonderd en geëerd worden. Het komt er niet op aan of hij een groe ten naam' heeft, hij beeft zichzelf adel verschaft. Kortom, mevrouw, wanneer een man, hetzij hij adellijk of bur- gelijk is, zich een echtgenoot wil kie zen, wanneer er sprake is van zijn ge luk, moet bij zijn eigen hart raadplegen. Indien ik onder alle jonge meisjes, die ik 'ken, juffrouw Lionnet heb ,uit- gekozen, j|s het, omdat geen andere mij zoo heeft aangetrokken. Liefde laat zich niet dwingen, mevrouw; 5k be min juffrouw Geneviève, omdat zij daarvoor bestemd was, en ik kom van daag om haar hand' vragen, omdat ,ik overtuigd] ben, dat ik aan haar zijde mijn geluk zal vinden. Mevrouw Lionnet glimlachte op nieuw. Zij dreigde te zu'llen :stikken en bleef een oogenblik zitten zonder tte ant woorden. Zij Was woed;end', en haar toorn werd nog grooter, omdat zij genood zaakt was zich te bedwingen. Wat, Genjeviève, die dochter, die zij haatte, wjerd door een baron bemind! En bij haar werd zij geprezen, be wonderd', haar schoonheid, haar schit terende hoedanigheden geroemd en mijnheer de Verboise zeide, dat geen enkel jong meisje kon vergeleken wor den met Geneviève! O! dat was te erg! Wij kunnen denken, dat, .indien me vrouw Lionnet had geweten, wie de baron de Verboise was, Zij duivelachtig De Voorzitter gelooft van wel. Ook informeert de heer Verschoor naar het aantal werkloozen dezer ge meente, waarop de Voorzitter zegt van een groote 40. De heer v. d. Wal informeert of den Voorzitter het herstellen van den dui ker te Uitwijk aan den gemeente-op zichter reeds heeft opgedragen. De Voorzitter zegt, dat dit reeds is gebeurd. Daar niemand: meer het woord ver langt, sluit de Voorzitter deze open bare vergadering. WAARSCHUWING. De burgemeester van '-Gravenzan- de geeft in overweging groote voor zichtigheid te betrachten bij het aan gaan van relaties met het Neder- landsch Hypotheek- Crediet- en Ad ministratiekantoor, vóór 15 Nov. '33 gevestigd te Schiebroek, daarna tot 9 Juni 1934 aan den Noordland- schenweg id te 's-Gravenzande en sedert laatstgenoemden datum aan de Chasséstraat 73, hoek Conradkade, te 's-Gravenhage. Dit kantoor werd in naam gehou den door verschillende personen, doch in werkelijkheid wordt de zaak gedreven door Brantje Sevinga, geb. te Kollumerland 3 Sept. 1902, assu radeur. Thans wordt het kantoor ge noemd C. V. Nederlandsch Hvpo- theek- Crediet- en Administratiekan toor, met als beheerend vennoot Klaas Nieboer, beëedigd makelaar te N ij kerk. Het kantoor houdt zich 'bezig met het verleenen van (althans het be- j loven) van spaarkredieten tegen een j lage rente aan aanvragers, die lid j moeten worden van het kantoor te gen lidmaatschapsbijdrage van f 6 per jaar en die, wanneer hun aange vraagd krediet is goedgekeurd, 21/2 pCt. moeten storten van de aange vraagde som, als onkostenbijdrage. Overigens worden de voorwaarden voor kredietverkrijging herhaaldelijk gewijzigd. De aanvragers worden in den waan gebracht, dat het gevraagd krediet betrekkelijk gauw wordt verleend, doch bij onderzoek is niet gebleken, dat door het kantoor na 3 Oct. 1933 kredieten zijn uitgekeerd. De werkwijze van het kantoor heeft tot gevolg, dat het grootste gedeel te der kredietaanvragers, na eenigen tijd, gedurende welken zij als spaar- bijdrage f 0,40 per aangevraagde f 100 moeten storten, doch zich geen krediet zien toegewezen, het ge vraagd krediet opzeggen, in welk ge val de bijdragen voor lidmaatschap en informatiekosten voor hen ver loren zijn. De praktijken van het kantoor wor den thans door de justitie aan een blij zou zijn geweest. Mijnheer de baron, zeide zij eindelijk, en deed moeite om kalm te schijnen waarlijk, wij 'kunnen trotsch zijn, Geneviève, mijn man !en ik; maar hebt gij genoeg nagedacht? Ja, mevrouw, >een langen tijd. Bui tendien heb ik mij reeds van den eer sten dag,; waarop .ik juffrouw Gene viève Lionnet 'heb gezien, voorgeno men, om haar hand tje vragen. Dus is 'het ernstig? Ja, mevrouw, volkorpen. Mijnheer de baron, gij wilt Ge neviève huwen? De dag, waarop zij de mijne wordt, zal de gelukkigste mijns levens zijn. Luister dan naar mij, mijnheer de baron, en laat mij als vriendin tot u spreken. Gij wilt Geneviève trouwen; welnu, gij hebt ongelijk en g.ij moet van uw plan afzien. Gij verbaast mij, mevrouw. Geneviève is de vrouw niet, die gij noodig hebt. Gij vergeet, dat ik haar liefheb! Mevrouw Lionnet werd kwaad', dat kon zij niet verbergen. Ik herhaal het u 'mijnheer, dat Ge neviève niet bij u past. Waarom niet, mevrouw? Ten eerste, omdat zij de dochter is van mijnheer Lionnet, een koopman, en dan ten tweede, omdat zij een een voudig meisje is, een somber, woest, wispelturig karakter heeft, een soort van menschenhaatster is, die geen en- j nader onderzoek onderworpen, voor welk doel vele bescheiden in beslag zijn genomen. -O JONGEN VERDRONKEN. De rivier de Merwede heeft Za terdagavond voor Gorinchem weer een jeudig slachtoffer geëischt. Ter wijl aan boord van een sleepschip schipper en knecht aan het werk wa ren was plotseling het 7-iarig zoon tje van den schipper J. van H. uit Den Bosch verdwenen. Langdurig werd gedregd, doch tot diep in den avond zonder resultaat. INBRAAK TE~°LOOSDUINEN. Ten huize van den directeur-ge- neesheer der stichting „Bloemen- daal," te Loosduinen aan den Mon- sterscheweg is ingebroken. Door een W.C.-raampje is de on- genoode gast binnengedrongen. [Men heeft evenwel het rumoer gehoord. Toen de inbreker dit bemerkte, sloeg hij op de vlucht, zonder dat hii ge legenheid had iets mee te nemen. Verder werd ingebroken bii den administrateur der Stichting. Daar werden alleen vier kippen buit ge maakt. HET POLITIE°BUREAU ALS GEVANGENIS. Naar het Huisgezin is het Huis van Bewaring en de gevangenis in den Bosch zóó vol dat niet alle ver oordeelden daar een onderdak kun nen krijgen. Daarom heeft met goed vinden natuurlijk van de justitie, een persoon, die een dag hechtenisstraf moest ondergaan, dezen uitgezeten in een cel van het hoofdbureau van po litie in de Orthenstraat. o DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Zondagavond omstreeks halfelf is de 36-jarige wielrijdster mevr. Van Ginkel uit Achttienhoven, die met haar man op den Loosdrechtsche Grintweg reed, komende uit de rich ting Hilversum, gevallen en door een juist passeerende auto aangereden. In ernstigen toestand zij had o.m. een schedelbreuk is zii haar het Diaconessehuis te Hilversum ge bracht. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan den slechten toestand van den weg. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN FIETS. Twee ernstig gewonden. Op den Hemweg te Amsterdam zijn Zondagavond een wielrijder en een motorrijder met elkaar in bot sing gekomen, doordat de wielrijder plotseling den weg overstak. Beiden bleven bewusteloos liggen en bleken ernstig gewond te zijn. De 27-ja rige motorrijder, die uit Haarlem af komstig is, had een hersenschuddng. Een meisje, dat achter op de duo gezeten was, kwam met den schrik vrij. De 35-jarige wielrijdster had een schedelbreuk en een bloedendei hoofdwonde bekomen. Beiden zijn in het Wilhelminai Gasthuis opgenomen. DE UITVOER VAN VISCH NAAR] FRANKRIJK. De Fransche regeering heeft ort-' verwacht ter kennis van de Neder- landsche Regeering gebracht, dat idei invoer in Frankrijk van kreeft, lan- gousten en garnalen, welke aanvanke lijk niet eerder dan eind Augustus! 1934 mogelijk zou zijn, in tegenstel ling daarmede, reeds met ingang vanl 1 Juli a.s. zal kunnen geschieden^ mits daarbii een Nederlandsch certi ficaat zal worden overgelegd. In verband daarmede worden be langhebbenden verzocht onmiddellijk aan den inspecteur der Visscherijen, hoofd der iste inspectie, Heeren- gracht 2, Den Haag, mede te doelen; hoeveel kilogram bruto aan versche, gekoelde of bevroren kreeft, langous- ten of gedeelten daarvan en hoeveel kilogram versche, gekoelde of be vroren garnalen door hen in 1930, en 1931 naar Frankrijk is uitgevoerd. Gepelde garnalen moeten in deze op(- gave niet worden mede gerekend. Zoo spoedig mogelijk zal worden' medegedeeld, wanneer bovenbedoelde certificaten beschikbaar zullen wor den gesteld. o BRAND TE AMSTERDAM. In een complex loodsen. Brand is uitgebroken in een groot complex loodsen aan de Buvskade te Amsterdam. Hoog sloegen de vlammen reeds op toen de brandweer arriveerde. Het vuur had zulk een' dreigend aanzien en de brandbaar heid van de omgeving was van dien' aard, dat de bevelvoerende brand meester „groote brand" liet seinen, waraop spoedig meer materiaal uit rukte. De brand is ontstaan bij den auto- reperateur F. Keune. Tusschen viert en halfvijf had een nachtwaker nog I zijn ronde gedaan, maar niets be speurd. Al spoedig deelden de vlammen' zich mede aan de omliggende lood sen, die in gebruik zijn bii verH schillende groentehandelaren. Reeds dreigden de vlammen aan de over zijde van den weg, die van dit groo te complex houten opslagplaatsen loopt, hun weg te vervolgen, toen] de brandweer ingreep en uitbreiding naar dien kant kon voorkomen. De vier loodsen, waarin zich het vuur; al dadelijk had genesteld, brandden] geheel uit. Een brandwacht, die op vuurpoel water gaf, is gevallen. Hiil het dak van een der loodsen in de heeft vermoedelijk een enkelbreuk eni is naar het gasthuis gebracht. Het complex opslagplaatsen behoort aan de firma N.V. Bouw- en Handelmaat schappij. kele hoedanigheid bezit, welke een vrouw van de wereld noodig heeft. Mijn God', mevrouw, antwoord de de baron ernstig hoe scherp be oordeelt gij juffrouw Geneviève, in wie ?k zooveel schoone hoedanigheden heb ontdekt; juist die gebreken, die gij opnoemt, die onbekwaamheid voor een vrouw van de wereld, deden mij haar tot vrouw kiezen. Mevrouw Lionnet beet zich op de lippen en antwoordde: Dan heb ik ni,ets meer te zeg gen, mijnheer. In elk geval moet ik u zeggen, dat er allerlei hindernissen in den weg zullen 'komen. O!En spreekt gij altijd! nog als vriendin?, Ja zeker. Dan zal ik mevrouw Lionnet, mijn vriendin, verzoeken mij te helpen, die hinderpalen uit den weg te ruimen. Dat kan ik u niet beloven, piet- tegenstaande ik heel blij zou zijn, p van dienst te kunnen zijn. Dus helpt gij mij niet en houdt gij u onzijdig? Mijnheer de baron, zeide zij, een antwoord vermijdende gij denkt misschien, dat Geneviève veel geld ten huwelijk krijgt? Mevrouw, antwoordde hij le vendig en een weinig trotsch van ieder ander zpu ik zulke woorden als een beleediging opnemen; maar de vriendschap heeft voorrechten, die «ik wil eerbiedigen; ik ben 'niet beleedigd en ik antwoord u, Wat ik ben hier gekomen, vol vertrouwen, om u mijn' hart te openen en fik zelfs niet aan geld heb gedacht. Mjevrouw Linonet beet zich opnieuw! op dje lippen. Zij gevoelde, dat zij1 geen kracht genoeg bezat om tegen haar tegenstander te worstelen. Mijnheer de baron, zeide zij) ik heb u daarvan gesproken, omd'at ik er u kennis 'van wilde geven; gij moet dan weten, mijnheer, dat Gene viève geen, centime ten huwelijk ont vangt, om redenen, die ik u niet mag zeggen. Is het mógelijk, mevrouw? Ik Zeg u de waarheid'. Wlelnu, dan ben ik blij! Juist eert mieisje zondier huwelijksgift heb ik al tijd 'tot vrouw gewenscht. Juffrouw Ge« neviève zal alle bewijzen Van mijn liefde hebben; zij zal zien, dat jk haar 1 om haarzelf lief heb, en men zal niet kunnen zeggen, dat ik juffrouw Lionnet om haar geld getrouwd heb. Mevrouw Lionnet was volkomen 'ver slagen. De baron de Verboise stond' onwrik baar en hernam: Welnu, 'mevrouw, zijn dat de vreeselijke hinderpalen? Dat was ten minste een, mijnheer de baron. (Wordt yervolgd). voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1