Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Voetbalsport. INGEZONDEN. DE TARWE-KNOEIERIJEN IN BRABANT. Gemaal van Koningin Withelmina is gistermiddag om drie uur, tengevolge van een hartverlamming, kalm overleden in den ouderdom van 58 jaar. H. M. de Koningin, die in de morgenuren een bezoek aan haar echtgenoot had gebracht en deze naar omstandigheden, redelijk goed vond, was bij het overlijden niet aanwezig. Prinses Juliana is direct uit Londen vertrokken en zou gisteravond aan den Hoek van. Holland arriveeren. Alle vermakelijkheden zijn afgelast De radio sloot na het bekend worden van het overlijden en gaf om 8 uur 's avonds alleen berichten betrekking hebbende op het overlijden. SPRANG. (Wordt vervolgd.) HEUSDEN. Omyangrijke knoeirijen aan het licht gekomen. Omtrent de omvangrijke fraudes welke ontdekt zijn bij de tarweleveranties aan de gewestelijke tarwe-organisatie in Noord-Brabant, verneemt het persbureau Yas Dias dat zoowel door de Kon. Mare* chausées als door de controleurs van de Rijkstarwe-centrale door geheel West- Noord-Braband nasporingen worden ge daan. Bij deze fraudes zijn zoowel ambte naren der gewestelijke tarwe-organisatie als boeren, handelaars en molenaars be trokken. Het eerste onderzoek had plaats te Halsteren, waar een groote partij zgn. ,vrye tarwe" als vita-tarwe is vermalen en daarna aan verschillende bakkers tegen deo volle prijs is afgeleverd. Naar aanleiding hiervan heeft de hooftcontroleur van de tarwecentrale een onderzoek ingesteld waarbij zooveel fei ten aan het licht kwamen dat de naspo- ringen welke reeds 4 weken duren en een zeer groeten omvang hebben aange nomen. Hierbij is komen vast te staan dat de tarwecentrale en de gewestelijke tarwe-organisatie op tal van wijzen zijn benadeeld. Zoo heeft door al dan niet opzettelijk onjuiste schattingen van de opbrengst van den te velde staanden oogst veel meer tarwe aan de centrale geleverd dan werkelijk door de boeren is verbouwd, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat goedkoop gekochte vrije tarwe tegen den vollen prijs aan de centrale c. q. de gewestelijke organisatie is geleverd. Ook is gefraudeerd met het monster- trekken der geschoolde tarwe, waardoor groote partijen in een hoogere prysklasse geclassificeerd zijn. Tengevolge waarvan deze partijen van 50 cent. tot t 2,per 100 K.G. te duur aan de centrale zijn geleverd. Voorts is gebleken dat tarwe die als A. qualiteit of super A. qualiteit is afgerekend. Fraude schynt verder ge pleegd te zyn met de levering van zaai- tarwe, zoodat tenslotte met medeweten van goedvinden van ambtenaren der ge westelijke tarweorganisatie vervoerbewijzen voor ongeschoonde tarwe zijn afgegeven, tengevolge waarvan het bewaarloon in de opslagplaatsen te vroeg is ingegaan. Hierdoor is de Centrale opnieuw voor groote bedragen benadeeld. Naar al deze fraudes wordt thans een onderzoek inge steld, onder meer te Halsteren, Woens- drecht, Hoogerheide, Bergen op Zoom, Ossendrecht, Rucphen, Steenbergen en Zevenbergen. Over de tot dusverre bereikte resul taten wordt door de betrokken autoriteiten de grootste stilzwijgendheid in acht ge nomen, terwijl alle inlichtingen hierom trent worden geweigerd. DE TOESTAND~" VAN PRINS HENDRIK. Omtrent den (oestand van den Prins iw'era 'Maandag 'tvplge'nde gemeld: Na leen ieenigszins .onrustigen voornacht heeft Z. K. H. zes uren onafgebroken le'n rustig geslapen. De bondag ge melde temperatuursverh,ooging was Maandag nog niet geh'eel geweken. Een zeer lichte hartvIies<ontsteking, a's gevolg van den aanval van hartzwakte, maakt absolute rust voorloopig drin gend noodzakelijk. In vele kerken werd' Zondag tijdens de godsdienstoefening Prins Hendrik fn het gebed herdacht en voor herstel zijner gezindheid gebedén. H. M. de Koningin woonde 'de avondgodsdienst- oeléning in de -Bethlehemkerk aan de Laan van Meerdervoort bij, waar Ds. .Westenburg voorging. o PRINSES JULIANA KEERT UIT ENGELAND TERUG. H. K. H. Prinses Juliana heeft het voornemen te kennen gegeven a.s. Woensdag haar verblijf in Engeland te jpnderbreken voor een bezoek aan haar vader. o AANGEBODEN WERK GEWEIGERD 'DOOR STEUNTREKKERS. Op advies van den Minister van Sociale Zaken zijn te Zevenbergen een grpep werkloozen, die geweigerd heb ben om erwten te gaan plukken, uit gesloten van allen steun, zoolang de campagne van de erwtenpluk duurt. j RUZIE OM EEN KOE. Zestigjarige landbouwer door een revolverschot gewond. 1 De 21-jarige G. Entjes te Vriezen- veen heeft na een woordenwisseling joveir het weiden van een koe, met een revolver een schot gelost op zijn on geveer 6Ö-jarigen buurman, den land bouwer R. Jansen. J. werd onder het Oog getroffen en moest onmiddellijk tiaar het ziekenhuis te Almelo wor den overgebracht. Operatief ingrijpen was noodzakelijk. De toestand na de pperatie was naar omstandigheden be trekkelijk goed. De dader heeft eein bekentenis afge legd >ejn is ter beschikking van, de justi- die gesteld. Hij Is iyi het Huis van Bewaring ingesloten. Vergadering van den raad der ge meente RIJSWIJK op Donderdag 28 Juni des nam. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. D. v. d. Schans. Afwezig de heeren v. Heukelum en v. d. Wetering, als de Voorzitter de vergadering met het voorlezen van het formuliergebed opent. De Voorzitter leest de notulen der vorige vergadering, die worden vast gesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van het gemeentebestuur van De Werken en Sleeuwijk, waarin wordt aangedrongen op medewerking om bij de Directie van de PNEM. aan te dringen op stroomprijsverla- ging. De Voorzitter merkt op, dat dit verzoek in dezelfde lijn ligt als hier in de vorige vergadering is bespro ken door den heer Nieuwenhuizen. Op 6 Juli is er evenwel een verga dering v. burgemeesters, op die verga dering zou deze kwestie ook ter spra ke gebracht kunnen worden. Hoe meer gemeenten aandrang uitoefenen, hoe meer kans op succes. Spr. vraagt machtiging om de besprekingen uit naam van den raad te kunnen voeren. Deze machtiging wordt verleend. Vaststelling Bouwverordening. De Voorzitter zegt dat verschillen de gemeenten reeds tot vaststelling dezer verordening zijn overgegaan. Ged. St. dringen thans aan, dit ook hier te doen. Spr. heeft een model, dat samengesteld is door een com missie, in het leven geroepen door de afd. Noord-Brabant van de Ver. van Ned. Gemeenten in overleg met den Hoofdinspecteur voor de volks gezondheid. Hij leest verschillende ar tikelen dezer verordening. Besloten wordt tot vaststelling der verordening, ongeveer in gelijklui- denden vorm als die in de gemeente Almkerk en Eethen is vastgesteld, om zooveel mogelijk gelijkvormigheid te betrachten. De heer v. d. Wetering komt ter vergadering. Toetreding tot den destructor van den N.C.B. De Voorzitter zegt dat reeds ver schillende gemeenten tot dezen des tructor zijn toegetreden en ook de gemeente Rijswijk verplicht zal zijn toe te treden, wijl de gemeente an ders met 1 Juli nalatig zal zijn in de uitvoering van de wet. De gemeente is eertijds reeds toegetreden, toen werd evenwel gezegd dat het de ge meente geen geld behoefde te kosten. Later is men echter met de mededee- ling gekomen dat de gemeente een bijdrage moet verleenen, berekend per inwoner en per Hectare; de gemeen te is daarop toen niet ingegaan. De Inspecteur voor de Volksgezond heid dringt aan, dat in iedere ge meente een kadaverhuisje wordt ge bouwd, waar de gestorven dieren kun nen worden ondergebracht, tot ze door de vrachtauto van den destruc tor wordt afgehaald. Spr. acht dit echter nogal bezwaarlijk. Van andere zijde wordt evenwel op een andere mogelijkheid gewezen, deze zou n.l. een wagen aangeschaft willen zien, waarin het gestorven dier op geborgen zou kunnen worden. Zoo mogelijk zou dit geschieden door den vleeschkeuringsdienst. In de eerst daags door dezen dienst te houden vergadering, zal deze kwestie nader worden besproken. Besloten wordt toe te treden tot den destructor te Son. Tevens wordt de hierop betrekking hebbende ver ordening vastgesteld. Af- en overschrijving begrooting Ï933:. Wijziging heeft o.a. plaats in ver band met het voorschot ingevolge de Landarbeiderswet, groot f 2800. Met alg. st. wordt tot de door B. en W. voorgestelde wijziging beslo ten. De heeren Nieuwenhuizen en Van Herpen worden aangewezen om de gemeenterekening 1933 na te zien, zoodra deze gereed is. Rondvraag. De heer Nieuwenhuizen vraagt of er nog veel werkloozen zijn. De Voorzitter antwoordt van zes. De heer v. Herpen zegt dat er al een jaar verstreken is en de regeling met de vereenigingen voor het ge bruik van het vereenigingslokaal nog niet is tot stand gebracht. De Voorzitter zegt te Veen te heb ben geïnformeerd, daar betalen de vereenigingen f 20 per jaar, voor één avond per week, voor een verwarmd en verlicht lokaal. De heer v. Herpen zegt dat er ver eenigingen zijn, die hebben betaald en andere niet, dit wekt ontevreden heid. De heer Nieuwenhuizen zou de vereenigingen een kwitantie presen teeren voor het eerste halfjaar. Al dus wordt besloten. Zang en muziek zullen f 20 per jaar moeten betalen, J.l. Zaterdagmiddag speelde N.E.O. I op eigen terrein aan het Oosteinde alhier tegen de voetbalclub S D.O. een vriend schappelijke wedstrijd. Uitslag 44. WERKENDAM. Hedenavond (Woensdag) te 7 30 uur zal door de v v. Armlko van Gorinchem een vriendschappelijke wedstryd worden gespeeld tegen W.V.V. I alhier. Zaterdag 23 Juni vonden op het voetbalterrein aan den Bandijk wed strijden plaats ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van W.V.V. De groote opkomst van het publiek, ook dank zij het prachtige weer, was voor W.V.V een bewijs, dat sportm innend Werken dam de oudste sportclub ter plaatse nog altijd een warm hart toedraagt. Omstreeks 2 uur begon eén wed strijd tusschen de W.V.V.-junioren en de S.V.W.-junioren, welke door laatst genoemde gewonnen werd. Een teleur stelling was echter voor h-et publiek, het niet opkomen van D.J.S., welke wedstrijd, gezien de gelijkwaardigheid der ploegen, zeer spannend beloofde te worden. Vervolgens traden de veteranen in het veld. Na aanbieding van een krans, ontwikkelde zich een aantrekkelijke wedstrijd, waarbij de lachsalvo's niet ontbraken en welke met miniem ver schil in doelpunten door de veteranen gewonnen werd. De „clou" van dezen sportmiddag was echter de wedstrijd W.V.^V. Bondselftal S.O.S. Het werd een uiter mate spannende wedstrijd, tusschen twee goed'e ploegen. De uitslag 11 I wijst de verhouding heel goed aam Jammer echter, dat de wind het al geheel ontplooien van het spel verhin derde. Vóór de wedstrijd werd door den heer ,H. J. J. Westraten, voorz. der voetbalvereen. Zwaluwe, Brakel, een bloemenmand overhandigt en 't woord gevoerd door den Bondsvoorzitter J. H. Beneker, waarop de voorzittter van W.V.V., de heer Voor den Dag, beide dankte voor de medewerking en het medeleven met hun vereeniging. W.V.V. heeft haar 10-jarig bestaan op waardige wijze gevierd. Een ieder ging na,ar huis, na van goede sport ge noten te hebben. de Werkmansbond f 10, de Boeren leenbank f 5, Jongelingsvereen. f 10, Knapenvereen. en Kinderkoor zullen de vrije beschikking over het lokaal krijgen. De vergadering wordt hierop ge sloten. Openbare vergadering van den raad der gemeente OUDHEUSDEN, ge houden op Donderdag 28 Jum 1934, des namiddags half acht. Voorzitter: Edelachtb. Heer Mr. R. J. F. v. d. Heijden. Secretaris: Weled1. Heer F. v. Liempt Aanwezig alle lieden. De Voorzitter opent de vergadering met den, Christelijken groet. De Se cretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring verleend wordt aan een Raadsbesluit tot wijziging der gemeen- te-begrooting voor 1933 en 1934. Kon. Besluit, waarbij 'goedkeuring wordt verleend aan de verordening op de heffing van, 'schoolgeld. Proces-verbaal van 'kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Deze stukken worden 'voor kennis geving aangenomen. Voorstel vjan B. en W. tot wijziging van de verordening 'op de keuring van vee em vleesch. De Vjporzitter zegt, dat toetreding tot den destructor noodzakelijk is, in verband met de nieu we regeling voor de vernietiging v,an gestorven vee en afgekeurd vleesch en de ingebruikstelling van den des- tructpr vavn den N.C.B. te Son. De heer v. Lieshout vraagt, waar een gestorven dier moet blijven. De Voorzitter antwoordt, dat dit ge bracht moet worden op een plaats; door B. en W. a,an te wijzen. Deze plaats zal voorloopig zijn den verhar den weg. Er worden op 'het oogenblik onderhandelingen gevoerd met den vleeschkeuringsdienst, om voor geza menlijke rekening een huisje te bou wen, waar de kadavers opgeborgen kunnen worden, gaat dit niet, dan zal de gemeente hiertoe zelf moeten over gaan. Het zal echter zoodanig wor den geregeld, dat 'het voor de betrok kenen zoo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt. De heer v. Lieshout hoopt, dat ge storven dieren zoo spoedig mogelijk worden weggehaald. De Voorzitter antwoordt, dat deze nooit lang zullen behoeven te blijven liggen. Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde wijziging besloten. Voorstel van B. en W. om toe te treden als lid van den Noordbrabant- schen Brandweerbond. De Voorzitter zegt, dat opnieuw een schrijven van. dezen brandweerbond is ontvangen, waarin op toetreding wordt aangedrongen. Ook van den Minister is een schrijven ingekomen, waarin op toetreding wordt aangedrongen. B. en W. achten het wel gewenscht, om toe te treden, de kosten die voor de ge meente slechts f8.bedragen, behoe ven geen beletsel te vormen. D'e heer Brok vraagt, welk nut de ze toetreding voor de gemeente heeft. De Voorzitter antwoordt, dat de ge meente bij de aanschaffing van brand weermateriaal gratis adviezen kan ver krijgen. De heer Brok vraagt of de bqnd ook het recht heeft het materiaal van de gemeente af te keuren, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Met algemeene stemmen wordt tot toetreding besloten. De gemeentebegrootingen 1933 en 1934 worden gewijzigd conform het voorstel van B. en W. De heer M. van Sluisveld wordt met algemeene stemmen herbenoemd als tijdelijk ontvanger, de heer Z. de Wit als tijdelijk Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Met het oog op de plannen tot opheffing van de ge meente geschiedt de benoeming slechts tot 31 December 1934. Aanwijzing commissie tot onderzoek der gemeenterekening over 1933. Tot heden was het gebruikelijk dat door deyi Voorzitter hiervoor 'twee leden, werden aangewezen, doch deze acht het gemakkelijker, dat de 5 raadsleden dit gezamenlijk doen, als er van hun zijde geen bezwaar tegen bestaat. Geen der heeren heeft daartegen be zwaar. Zoodra deze rekening gereed is, zal hen daarvan kennis worden ge geven. Zondag jl. speelde Juliana een vriend- schappelyken wedetrijd tegen een B.V.V. comb, uit 's-Bosch. Niet tegenstaande er door Juliana zeer goed party werd gegeven, kon ze het tegen die veel betere Bosschenaren niet bol werken en verloor met 93. Scheidsrechter was dhr. Verheij. De voetbalvereeiniging P.S.V. be haalde ,op dein seriewedstrijd te Am- merzpdein tegen Velox uit Nuland een 10 overwinning. (Buiten verantwoording der Red.Y OPRICHTING EENER VEREENI GING VAN BELANGHEBBEN DEN BIJ DE LANDBOUW CRISISWETGEVING. Zooals reeds velen bij ondervin ding weten bevat de Landbouw-Cri- siswetgeving tal van moeilijkheden, welke zij zelf niet in staat zijn op te lossen omdat hun de kennis van die wetgeving en de daaruit voortvloei ende voorschriften ontbreekt. En zulks is geen wonder, want het aan tal gebods- en verbodsbepalingen is niet alleen legio, maar ook zijn tal van bepalingen dusdanig geredigeerd dat zij door het gros onzer landbou wers zonder meer onmogelijk kunnen worden begrepen, waarbij dan nog komt dat de bepalingen telkens wor den ingetrokken of gewijzigd en al dan niet door andere worden vervan gen. Nu zou het zeker in hooge mate wenschelijk zijn indien in de Bom- melerwaard gecombineerd met het Land van Heusden en Altena eene vereeniging werd opgericht, waarvan leden kunnen zijn allen die in meer dere of mindere mate met de Land bouw-Crisiswetgeving in aanraking ko men. Het doel der vereeniging zou dan moeten zijn: 1. door het houden van lezingen en vraagavonden de leden de voor hen noodige kennis der Landbouw- Crisiswetgeving zooveel mogelijk bij te brengen; 2. den leden gelegenheid te geven steeds gratis schriftelijk te kunnen vragen, inlichtingen in te winnen of adviezen te nemen, betreffende door hen ondervonden moeilijkheden. De contributie moet per lid per jaar nader worden bepaald, terwijl dan een rechtskundige, die zich in de Landbouw-Crisiswetgeving geheel heeft ingewerkt aan de vereeniging zou moeten worden verbonden. Uit den aard der zaak is het voren staande niet anders dan eene zeer ruwe schets. Zij, die met het denkbeeld van de oprichting eener vereeniging. als be doeld instemmen, worden verzocht hun naam 'tzij per brief, 'tzij mon deling vóór 12 Juli a.s. op te geven aan den Boekhandel H. Lenshoek of H. Kaasjager te Zaltbommel of aan den Boekhandel Firma L. J. Veerman te Heusden of aan den Boekhandel v. Driel te Werkendam. Blijkt dat er voldoende medewer king voor de oprichting eener ver eeniging bestaat dan zal ten aller-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2