HUISORGEL 1 prima Ford-Miwap. Bel s. v. p. op No- 50. F. J. SCHEÏSEUAR Spreekuren 10-12 col-3 A. VAN SETERS <M. v. 3-C/fjcs. W. TIMMERMANS ZONEN, TE KOOP TE KOOP: Gevraagd INZET. N.V. GARAGE HEUSDEN - 56 Burchtstraat. Buitenland, Plaatselijk Nieuws. Advertentiëii. Marktberichten Rivierberichten. Burgerlijke Stand. spoedigst eene oprichtingsvergade ring worden belegd. Landbouwers, veehouders, pluim veehouders enz. begrijpt uw belang en helpt mede tot de oprichting door directe opgaaf van uw naam. Z. 2 Juli 1934. A. P. S. Tot de Landbouw-Crisiswet- geving behooren: Bloembollenteelt; rundvee; var kens; boomen en bloemenkweekerij .graan en zetmeel; melk en zuivel; tuinbouw; aardappelen en aardappel producten; suiker en suikerbieten; visscherij; pluimvee en eieren; riet en griendcultuurvlas. Ben mistakte revolutie in Daitschlsnd. TAL VAN HOOGE LEIDERS GEFUSILLEERD. Zaterdagavond stroomde een reeks telegrammen uit Duitschland binnen, nadat eenige uren van sluiting der grenzen de wereld op sensationeele berichten had voorbereid. Inderdaad was 'twel van bijzon der opzienbarend karakter, wat de nieuwsbureaux hadden mede te dee- len. Samengevat komt de inhoud van deze berichten, op het volgende neer Te Berlijn is een samenzwering ontdekt onder leiding van den chef van den staf der S. A., minister Roehm, die achter den rug van Hit- Ier samenspande met ex-rijkskanselier generaal von Schleicher. Bovendien werden ernstige aanwijzingen ont dekt van een gebrek aan lovaliteit tegenover Hitler en van een stuitende immoraliteit onder een deel van de leiders der S. A. Dit heeft geleid tot een zuiveringsactie te Berlijn en München met behulp van de S. S., politie en Rijksweer. Roehm en zijn rechterhand, de S. A. leider Ernst, zijn gearresteerd. Zondagmorgen is Roehm gefusil leerd. Zeven andere leiders van de S. A. zijn gearresteerd en vrijwel onmid dellijk met een kogel terechtgesteld. Tegen generaal von Schleicher werd eveneens een bevel tot aanhou ding uitgevaardigd. Toen de gewe zen kanselier zich bij zijn arrestatie verzette, werd hii doodgeschoten. (Evenals zijn vrouw die tusschenbei- 1de wilde komen). Vice-kanselier von Papen is even eens in hechtenis (genomen, maar naar verluidt, na eenige uren in vrijheid gesteld. Zaterdagavond heeft Hitier alle S. A.- en S. S.-leiders te München bij een geroepen en in een rede tegen over hen uiting gegeven aan zijn ver bondenheid tegenover de S. A. Minister Goering heeft in een rede te Berlijn gezegd -dat allen die zich verzetten tegen deze „schoonmaak" in de S. A. als verraders zullen wor den doodgeschoten. De gebeurtenissen hebben plaats gehad zonder dat de uiterlijke orde onder de bevolking verstoord is. Slechts het drukke patrouilleeren van rijksweer, S. S. mannen en po litie doet blijken, dat er iets bijzon ders aan de hand is. Zondag heeft Hitier bepaald, dat het verlof van de geheele S. A. tot 1 Augustus doorgaat. De leden mo gen in dien tijd geen wapens, zelfs geen dolk dragen en mogen zich ook niet in uniform vertoonen. De lei ders mogen tijdens deze verlofs-pe- xiode hun woonplaats niet verlaten. Het spreekt vanzelf, dat de op zienbarende gebeurtenissen, die Duitschland plotseling weer in het middenpunt der aandacht hebben ge plaatst, eveneens met groote belang stelling door het buitenland worden gevolgd. Om ons tot Londen en Pa rijs te beoalen, ook daar vindt men het moeilijk dien toestand te beoof dee- len, omdat de verbanden tusschen ze kere gebeurtenissen nog altijd niet heelemaal duidelijk zijn. Vele Fran- schen zijn inmiddels van gevoelen, dat bli de worsteling om de macht de rijksweer en de Pruisische geest, zooals die haar belichaming yindt in de jonkers en de grootindustrieelen, als overwinnaars uit het strijdperk zijn getreden en dat Hitler hun ge vangene is. In uitgebreide kringen, waarin men wel-is-waar een zekere bewondering aan den dag legt voor de uiterst vlotte wijze, waarop Hit- Ier den opstand heeft gedempt, maar optreden tegen de politieke tegen standers als barbaarsch kenschetst waarin men het al te krachtdadige men heeft het oog op het groote aantal executies vreest men, dat het niet al te lang meer zal duren, of de Hohenzollern keeren weer naar Duitschland terug. En dit laatste be- teekent volgens al te beangste Fran- schen het begin van een nieuwen oor log, dien Duitschland zal uitlokken om wraak te nemen in verband met de nederlaag, die het in 1918 heeft geleden, een nederlaag, die haar pijn lijkste uitdrukking vond in het ver drag van Versailles. Vandaar, dat Fransche kranten haar voldoening uitspreken over het feit, dat, nu blijk baar nieuwe ernstige gevaren opdoe men, Frankrijk niet ialleen de beschik king heeft over een weermacht, die klinkt als een klok, maar tevens over een krachtig nationalistisch bewind. Algemeen is de opvatting der Franschen, dat men niet behoeft te rekenen op een gunstige régimewijzi ging te Berlijn; zelfs wanneer het na- tionaal-sociabsme mocht verdwijnen, zou er geen aanleiding zijn om te juichen, aangezien zijn plaats dan on middellijk zou worden ingenomen door de oude Pruisische militaire kaste, die nu reeds bezig is het ver loren gegane terrein te heroveren. De rijksweer wordt door tal van Fran schen, nu de S.A. als machtsfactor in de naaste toekomst misschien ge heel zal worden uitgeschakeld, dan ook als de eenige macht beschouwd, die orde en gezag in Duitschland vertegenwoordigt. Vermeerdering van den invloed der militairen op de uit voerende macht en vergrooting der kansen op conflicten met het bui tenland, ziedaar wat men te Parijs verwacht van den nieuwen loop, dien de zaken in Duitschland hebben ge nomen. Of is Hitler's positie, als uitvloei sel van zijn optreden bij de jongste revolutiepoging, verstevigd Vele Engelsche bladen deelen deze zienswijze, maar er zijn ook persor ganen, die een tegenovergestelde op vatting huldigen en als hun meening te kennen geven, dat alleen mannen, die zich de macht voelen ontglip pen, tot executies en andere „ener gieke" maatregelen hun toevlucht ne men. Ook hoort men van sommige zijden in Engeland verkondigen, dat het aangerichte bloedbad het begin is van 't einde van 'tnat.-soc., dat begonnen is zichzelf te vernietigen. Vooral de moord op Von Schleicher en diens vrouw wordt door de Brit- sche pers in lakende woorden geme moreerd, daar de generaal, die als slachtoffer viel, doorging voor een der bekwaamste mannen van Duitsch land. Van vele kanten wordt dan ook de verwachting uitgesproken, dat Hit ler's populariteit mettertijd zal tanen en dat hij zich in 't vervolg alleen nog maar misschien met moeite, misschien met succes zal kunnen handhaven, dank zij den steun van politie en rijksweer. Maar zoodoende is hij heelemaal in het schuitje geko men der conservatieven, die stellig met groot genoegen zullen hebben gezien, dat Hitier een ernstigen slag heeft toegebracht aan de extremisten in de S.A., wien het niet naar den zin was, dat de rijkskanselier een al te groote gematigdheid aan den dag legde en den door de S.A. teweeg- gebrachten politieken ommekeer niet voldoende exploiteerde. Dezelfde extremisten zagen drom mels goed in dat de vacantie, die hun werd opgedrongen, wel eens het be gin kon zijn van een definitief ont slag. Zoodoende zijn er vele redenen voor ontevredenheid gebleven en zijn de kansen groot, dat deze ontevreden heid te eeniger tijd op forsche wijze, d.w.z. door een nieuwe revolutie, een uitweg zal zoeken. HEUSDEN. Maandagmiddag maakte de jeugd van Heusden kennis met de Heer en Me vrouw Wijs. De kinderen van de ver schillende scholen trokken om 2 uur in optocht en begeleid door het onderwijzend personeel naar het hotel „Het Wapen van Amsterdam", alwaar Burgemeester Wijs, een in prima staat verkeerend prachttoon tegen billeken prijs. Te bevragen aan het bureau van dit blad. model T. tegen elk aannemelijk bod. A. P. ELSHOUT, Garage GIESSEN. Tel. No. 9. een nette Eenigzins op de hoogte met koken. Niet beneden de 18 jaar. Brieven onder no- 4 bureau van dit Blad. Mevrouw Wijs en den heer A. v. Delft, gemeente secretaris, reeds aanwezig waren. De schooljeugd zong toepasselijke lie deren. Burgemeester Wijs sprak de kin deren in hartelijke bewoordingen toe. Een goochelaar met poppenkast zorgde voor afwisseling, terwijl de kinderen ont haald werden op limonade en gebakjes. Het valt te begrijpen, dat deze eerste ken nismaking met de burgemeester en zijn echtgenoote bij de jeugd van Heusden bijzonder in den smaak viel. De speldjesdag ten bate van den Kath. Radio-Omroep bracht hier f 19 op. Door het Gemeentebestuur alhier werd aanbesteed het vertwerk van het stadhuis. Ingeschreven werd als volgt P. Verheg f 297.50 M. van Diggelen f 265. A. J. Boeren f 250. P. EDgelen f194. Zaterdag werd alhier aanbesteed het verfwerk van het nieuw gebouwde huis van den WelEd. Heer A. van Delft. Ingeschreven werd als volgt P. Verheij f 364. M. van Diggelen f 325. A. J. Boeren f 310. BABILONIëNBROEK. De Herv. jongel Vereen „Obadja" alhier, heeft op haar jongste vergadering besloten, gedurende de zomermaanden (Juli en Augustus) geen vergaderingen te houden, in verband met de drukke werk zaamheden van den hooi- en landbouw en tevens dezen zomer gezamenlijk een reisje te maken naar Zeist en omgeving. Zondagmorgen had de Wed. L., alhier het ongeluk, door de gladheid van een betonnen vloer, te vallen, waarbij zij haar arm zoo ernstig bezeerde, dat direct geneeskundige hulp moest worden inge roepen, welke Dr. Van Vuuren uit Dussen verleende, die een ernstige kneuzing constateerde. In deze gemeente doet zich een geval van mazelen voor en wel bij het dochtertje van den heer S. Het is te hopen, dat deze ziekte zich niet verder zal uitbreiden. Naar we uit goede bron vernomen hebben, heeft de heer A. W. van der Nat ontslag aangevraagd als Directeur van de Gem. Zangvereen. „Volharding", alhier, in verband met de vele concerten en winteruitvoeringen die in dezen omtrek op Zaterdagavond gehouden worden. CAPELLE. Bij den gemeente-veldwachter te dezer plaatse is door een automobilist uit het Land van Altena aangifte gedaan van het verliezen van een stoffen jas (grijs) en van een nikkelen handvat van een portier. Bij het dezer dagen te Arnhem gehonden examen behaalde onze dorps genoot, de heer Joh. Hommel, het diploma voor Keurmeester van Waren. De in opdracht van het Comité tot stichting en instandhouding van een muziektent gebouwde kiosk over de Bin nenhaven, zal a s. Zaterdagavond officieel worden geopend. DUSSEN. Tot tijdelijk onderwijzer der Bjjz. Chr. School alhier is benoemd de heer Hiewstra uit Numansdorp. De speldjes-verkoop ten bate van Herwonnen Levenskracht bracht te Dus- sen-Hank ongeveer f 35.op. DRONGELEN. Bij de vorige week gehouden inspectie van wege het Nederlandsch Rundvee Stamboek werden van J. A. v. d. Schans 2 stuks en van C. M. Donken 5 stuks ingeschreven. DOEVEREN. Bij het j.l. Zaterdag te 's Herto genbosch gehouden examen voor steno graphy (Groote), slaagde onze dorpsgenoote Mejuffrouw M. H. Boll. HAARSTEEG. Maandagmiddag had de huisschilder G. Kooien alhier het ongeluk bij het ver richten van werkzaamheden uit een raam op de bovenverdieping van een nieuwbouw naar beneden te vallen. Met hevige pijnen werd hij door toegeschoten hulp opgeno men en in de nabije ouderlijke woning binnengedragen. Dr. A. van Seters uit Drunen constateerde, dat de ongelukkige eenige ribben zwaar had gekwetst. MEEUWEN. Tegelijk met de premiekeuring van merriën en keuring van hengsten met afstammelingen op 13 Juli a.s. zullen alhier worden gehouden M. C. keuringen van hengsten en merriën van 2 jaar en ouder. Tevens zal worden gehouden een. Fokpaardendag van 1 jarige in het veu- lenboek ingeschreven merriën en een premiekei:ring van 4 jarige in het veulen- boek ingeschreven in Noord-Brabant ge boren merriën, waarvoor de afd. Noord- Brabant van de Nationale Vereeniging voor Noord-Brabant in totaal uitlooft f 150. NEDERHEMERT. GEVONDEN VOORWERPEN. EEN DUIMSTOK. Terug te bekomen bij den jongeheer Joh. Spitzers (Eiland). NIEUWENDIJK. De Ger. Knapenvereen. „Benjamin" maakte een uitstapje per autobus naar Ermelo en omgeving. Na een genotvollen dag, keerden allen 's avonds hoogst vol daan huiswaarts. De Firma Van Nelle bracht dezer dagen met een reclame-auto een bezoek aan ons dorp. De auto was voor deze doeleinden smaakvol ingericht. In den wagen was een gramofoon aangebracht, welker muziek door eenige luidsprekers versterkt werd overgebracht. Tevens werden onder het publiek reclameboekjes en vlaggetjes verspreid. Het een en ander had veel bekyks. SPRANG. J.l. Vrijdag had de 16 jarige M. Maijers het ongeluk dat zijn broer, die van de hooikar schoof, op hem terecht kwam, waardoor hg ook viel en een ern stige beenbreuk opliep. Nadat door dr. W. een noodverband was aangelegd, werd hg per auto naar het ziekenhuis te Waal wijk overgebracht. De Chr. zang vereeniging „Excelsior" besloot met een tweetal bussen een pleizier- reisje naar Nijmegen en Arnhem te maken. SLEEUWIJK. De heer B. A. van Dijk alhier werd benoemd tot hulpcommies te Kerke- rade (L.) UITWIJK. Zaterdagavond gaf de fanfare „Juliana" met medewerking van „Kunst en Vriendschap" te Rijswijk haar le zomerconcert op de muziektent. De belangstelling was tamelijk goed, terwijl de verkoop van bloempjes ruim f 20.opbracht. Maandag bracht de beroepen cand. bij de Herv. Kerk, de heer Holscherer met verloofde, van Arnhem een bezoek aan deze gemeente. Nadat zy de Kerk en Pastorie bezichtigd hadden was er gelegenheid met hen kennis te maken waarvan door vele gebruik werd gemaakt. WERKENDAM. Bij Kon. Besluit is benoemd met 1 Juli tot dijkgraaf van het waterschap Vervoornepolder. M. J. v. Oord alhier. Hedenavond 7.30 uur (Z.T.) hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan, dhr. van den Berg van Rotterdam, terwyl in de Chr. Geref. Kerk een Gods dienstoefening zal worden gehouden door Ds. de Jong van Rijnsburg. Naar wij vernemen is de welbe kende „Hooipers" met huizen en terreinen gelegen a.d. Visschersdijk alhier en eigen dom was van den heer Taselaar, gekocht door den heer W. J. Rijkers alhier. GORINCHEM, 2 Juli. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 61 runderen, 3 nuchtere kalveren, lammeren, 213 biggen, 106 varkens en overloopers. Prijzen bij matigen handel Zware kalf koeien f 140200. Melkkoeien f 440—^180. Kalfvaarzen f 110160. Guiste vaarzen f Vaarkoeien f Pinken f Stieren f Graskalveren f 30—60. Nuchtere fokkalveren f610. Nuchtere kalvereD voor export f 25. Drachtige varkens f 3560. Natte zeugen f 2030. Overloopers f 1218. Biggen f610. Oude schapen f oude schapen met lammeren f Lammeren f ROTTERDAM, 2 Juli. Aanvoer 854 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 32—34 28—30 24—26 Op 3 Juli. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 1.95 val 11 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.22 was 14 Crévecoeur (Maas) 0.19 was 9 St. Andries (Maas) 0 35 was 12 Venlo 10.90 was 18 Maastricht 43.82 val 2 HEUSDEN. Geboren: Elisabeth Anna Bertha d. van B. A. A. v. Kuijk en J. M. J. v. d. Berg. Adriana Gerarda Henrica d. van M. A. v. d. Linden en L. A. Th. Duys. Overleden: M. M. Buijs, echtg. van M. J. Luijben, 73 j. W. M. de Bruijn 70 j. Jac. Kuijpers, echtg. v. H. v. Vlijmen, 70 j. KERKWIJK. Over de maand Juni. Geboren: Pieter Machiel z. van M. v. Geffen en A. de Waal. - Jacoba en Jacob d. en z. van A. v. Rijnsbergen en R. v. Rijnsbergen. Antonia d. van H. G. de Weert en S. Vos. Adriana d. van E. M. v. d. Haar en F. Dingemans. Christina Gerardina d. van G. Haas akker en F. Weiss. Overleden: M. S. van Hemert, echtg. van J. v. 't Zand, 53 j. Zij die hun Aanvraag formulier, of hun pasfoto's voor de erkenning als Markttuinder of als Groentenhandelaar nog niet hebben ingeleverd, kunnen dit alsnog doen, mits dit geschiedt vóór 6 Juli a.s. Een en ander in te zenden aan G. J. VERDOORN te EETHEN. NOTARIS VAN WILLIGEN te A n d e 1, bericht, dat het Hals c. a., groot 5.30 aren, a. d. Kom, B. 3 te Almkerk, van de erven mej. C. de Kok is ingezet op f 500. Afslag ZATERDAG 7 JULI 1934, in café Dekker a.d. Nieuwendijk. T and heelkund ige, GORINOHEM TELEFOON 349. 's Maandags 9-3 MlDTsraogandsD 9.30—10 v.n. CAHIERS in alle liniatureo verkrijgbaar bij de FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN. KASSIERS EN COMMISSIONAIRS IN EFFECTEN. WAALWIJK. TELEFOON No. 55. Koopen en Verkoopen Effecten. Verzilveren binnen- en buitenlandsche coupons. Belasten zich met het nazien van uitlotingen. Verhuren loketten in hun brand- en inbraak- vrije kluis. Prijzen naar grootte der kastjes. Verrichten verder alle Bankzakeil. Bezorgen alle AssaraRtiën- Automobielen en Motoren - Eerste klas Reparatie-inrichting - Olie - Benzine - Banden - Autoverhuur, met en zonder chauffeur. Prijs per advertentie vau hoogstens 6 regels enkele kolom Bij éénmaal plaatsing f 0.60. Bij tweemaal plaatsing f 1.10. Bij driemaal plaatsing f 1.50. (BIJ VOORUITBETALING). Te hunr te Wijk, naby het Spijk, BEN WONING. Te bevragen bij mej. H. v. Helden, Spijk te Wijk. Vacant. Vacant. DIENSTBODE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 3