W/i V -ih1 l rA I \/\lM ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 a 58 ct. plus 12 ct. verzendkosten) kunnen per giro (125025) per postwissel cf per brief worden besteld bij de Redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het gewemschte model E.v.p. duidelijk vermelden! De gevraagde patronen worden binnen drie a zes dagen aan de aanvraagster toegezonden. EEN GEKLEEDE JAPON VOOR KOEL OF REGENACHTIG WEER. No. 735 toont u een sierlijke middagja pon, een slankmakend model voor gezette figuren. Zij is gemaakt van donkere fla- misol vervaardigd, De gedrapeerde hals met het aan den zijkant bevestigde strikje staat zeer jeugdig en geeft aan het geheel iets vlots, terwijl het bovendien zeer mo dern is. De mouw is ook zeer sierlijk; deze is van boven iets ruim geknipt en loopt naar onderen nauwsluitend toe, zoodat zij tamelijk #trak om den pols zit. Men kan aan het ondereinde van de mouw een klein splitje maken, dat met één of twee druk knoopjes sluit, welke onzichtbaar zijn be vestigd. Het aangeslotene van het middel wordt gevonden in de kleine plooitjes, wel ke daar als het ware bij wijze van versie ring zijn aangebracht. Het puntige in den rok „doet" het hem, want hierdoor maakt deze japon zeer slank en is zij ook voor niet groote dames zeer geschikt. De rok bestaat uit twee banen en valt eenigszins klokkend. Deze japon is zeer practisch voor dezen tijd van het jaar, want in ons Noor delijke klimaat hebben wij ook in de lente en in den zomer dikwijls koude dagen en dan is deze japon een uitkomst, terwijl zij Dok op kantoor zeer goed kan worden ge dragen en nog het voordeel biedt, dat zij In den winter ook nog diensten kan be wijzen. TWEE SNOEZIGE ZOMER JAPONNETJES. Hierbij twee alleraardigste japonnetjes, het allernieuwste op het gebied van zo- mermode. No. 736 is wel een buitengewoon sierlijke japon en zeer gekleed. Het als het ware in tweeën gedeelde bolerotje staat teer goed en geeft aan de japon de „nieuwe lijn", welke wij ook opmerken in den mo dernen rok met onderaan aan den voor kant een geplooid „valletje", waarin het geheim zit van de slankmakende snit. Een ceintuur wordt om het middel gedragen en wordt van achteren gestrikt. De mouw Is eenigszins nauwsluitend van boven en eindigt met een geplooid valletje, terwijl tij tot even onder den elleboog komt. Wer kelijk een aardige jurk! «h- Japon No. 737 is meer een sportief mo del, dat iedere vrouw zal staan en dat, doordat het van gestreepte zijde of linnen is gemaakt, zeer slank afkleedt. De hals is zeer eenvoudig, de mouwtjes zijn poffend. De sluiting der japon geschiedt met knoops gaten en de knoopen zijn van parelmoer, welke gelijk als versiering dienen, terwijl ook op elk zakje een parelmoeren knoop als versiering is aangebracht. Een aardig ceintuurtje in de kleur der japon voltooit dit zeer leuke geheel. ONZE DESSOUS. Door de niet meer zoo dikke portemon- naies van tegenwoordig zien wij ook op het gebied van ons ondergoed een groote versobering te voorschijn komen. Een jaar tje geleden droeg haast iedere vrouw zij den ondergoed, doch tegenwoordig is het lingerie-katoen, een zeer gezocht en gewild artikel. Deze stoffen hebben het voordeel veel sterker te zijn dan de zijden materia len en ook in de wasch vereischt het aan merkelijk minder zorg. Onze teekening laat u een garnituur zien, dat men billijk kan maken van shantung. De chemise be staat uit één stuk, de naad valt in de lin kerzijde. Onder aan den zoom is een smalle valenciennekant aangebracht, terwijl aan den bovenkant een dito breede pas is be vestigd. Een geborduurd motief in dezelfde tint als de stof waarvan de chemise is ge maakt, staat wel zeer verzorgd, doch als men dit borduurwerk achterwege laat, is het hemd daarom niet minder mooi. Men kan op de taillehoogte een lint rijgen, wat men bereikt door aan den binnenkant een smal reepje shantung te stikken, waardoor men het lint trekt, dat door een knoopsgat naar voren wordt gebracht. Noodig is dit lint echter niet en kan heel goed achterwege blijven. Verder vertoont het prentje u een bijbehoorende nachtjapon. De pyama heeft nog wel niet heelemaal afgedaan, maar meer en meer zien wij toch de nachthem den weer te voorschijn komen. Dit nacht hemd valt ruim en tamelijk lang. De kan ten pas heeft een overslag tot het middel. Ook deze heeft een lint in de taille, terwijl langs de armsgaten een smalle kant loopt. Ook op het nachthemd kan men als men over veel vrijen tijd beschikt, borduurwerk aanbrengen. SIERADEN. Vraag eens aan een vrouw waarom zii een sieraad draagt en waarom ze juist dat sieraad draagt, ge zult zien, dat ge een de zer antwoorden krijgt. „Het is een geschenk, een aandenken, een erfstuk" of „het is mo de en ik heb me zelf dit gekocht". Maar het redelijke, begrijpelijke antwoord blijft uit: „Dit sieraad behoort bij mij". O, wat wordt er maar wat „raak" gedra gen op dit gebied en de vrouwtjes, die mee- Inen zich ermee te verfraaien, doen dikwijls zich-zelf schromelijk te kort, door iets te dragen, wat in het geheel niet bij haar per soontje past. Een sieraad moet niet als een „toevalligheidje" worden gedragen, maar het moet dienen om de charme van de vrouw te verhoogen, haar persoonlijkheid onderstrepen, cachet geven, flaiteeren, kortom geheel haar wezen accentueeren, zóó, alsof slechts deze enkele vrouw dit sieraad zou kunnen dragen. En de kunst om dit geheim te ontdekken is niet aan te leeren, dat is louter een psychologische kwestieen de Oostersche vrouwen be zitten dat geheimzinnigeBedenk maar eens even welk een groote rol de sieraden in het leven van een Oostersche vrouw spelen, een stellig meer belangrijke rol dan de kleeding, die ondergeschikt er aan is en meer als achtergrond dient, waartegen de versierselen op z'n allermooist uitkomen. Wie fijn-gevoelig en een goeden smaak heeft, zal zich nooit kunnen verzoenen met kleeding, die afbreuk doet aan haar uiter lijk. Over hoe weinig middelen zij ook be schikken zal en hoe eenvoudig het mate riaal moge zijn, een vrouw van goeden smaak vermag altijd distinctie te geven aan haar kleeding; zoo ook in het met de sieraden. Draag liever geen enkel sieraad, dan een die tegen den goeden smaak in- druischt. Liever één bescheiden dun ket tinkje dat een fijnen indruk maakt, dan een kostbaar sieraad, dat niet bij u hoort. Dat is ook het geval met de moderne sieraden. Deze bestaan vaak uit half-edelsteenen, bergkristal, z.g. „strass" of namaak-parelen. De imitaties zijn soms zeer gelukkig. Onze afbeelding geeft u diverse sieraden in „imitatie-parelen", tezamen verwerkt met „strass", en zeer modern gemonteerd. Doch ook hier geldt dat lang niet iedere vrouw dergelijke sieraden kan dragen, zoodat men verstandiger doet enkele simpele sieraden te dragen, dan er zoovele of zoo slecht geimiteerde te dragen, dat het cachet van smaak vervalt. EEN AARDIGE BLOUSE. Een aardige blouse is zeker No. 738, wel ke voor verschillende doeleinden geschikt is. Maak u haar van zijde of crêpe de chine, dan kan zij als gekleede blouse worden ge dragen, wordt zij daarentegen van voile of van linnen gemaakt, dan kan zy als sportbïouse of voor kantoor dienen. Deze blouse is niet moeilijk te maken. De kraag en de mouwen zijn zeer eenvoudig. Voor de sluiting worden parelmoeren knoopen gebruikt, welke gelijk als versiering die nen. De onderkant van de blouse wordt gerimpeld of er wordt door den zoom een elastiek gehaald, waardoor de blouse mooi overbloest. LUCHT VAN UIEN TE VERDRIJVEN Als men uien in de handen heeft gehad duurt het lang voordat de lucht daarvan verdwenen is. Afwasschen met water en zeep helpt niet veel. Maar het gemakke lijkste middel is de handen te wrijven met selderij of mosterdmeel, daarna wascht men ze af, waarna men van de lucht geen hinder meer heeft. TRAINING VAN DE HUID TEGEN DE ZON. Het voorjaar en de naderende zomer stellen ons in staat gebruik te maken van een geneesmiddel van het zuiverste gehalte, zooals wij er in geen apotheek kunnen koopen: dat zijn de zonnestralen. Door de huid heen kan ons heele lichaam zoodanig worden gesterkt, dat het zoo im muun is voor ziekte als wanneer wij inge ënt zijn. Een verstandige zonnekuur be vordert de ontwikkeling der beenderen; zij werkt verbeterend op de bestanddeelen van het bloed, op de werkzaamheid van alle inwendige klieren, die de zoo belangrijke hormonen afscheiden. In vele gevallen van wondkoorts, spatadergezwellen, huid ziekten, kliertuberculose, beendermergont- steking ene. enz., is de zon niet alleen een op noodzakelijk geworden chirurgisch in grijpen volgend hulpmiddel, doch biedt in derdaad de mogelijkheid zonder chirurgisch ingrijpen deze ernstige ziekten te genezen en vele operaties te vermijden. De zon is echter een vriendin, wier wel daden wij met eenige reserve moeten aan nemen. Juist in het begin van het war mere seizoen zijn de gevallen van zonne brand vanaf den lichtsten tot den ernstig- sten graad veelvuldig en menige vacantie is hierdoor grondig bedorven. Het is nau welijks mogelijk de huid van lichtgevoelige menschen tegen de inwerking van zonne stralen afdoende te beschermen. Er bestaat echter een eenvoudig beschermingsmiddel tegen al te intensieve zonnestralen. Men moet zijn huid bijtijds trainen tegen zonne brand, waarbij men dan gebruik moet maken van de wetenschappelijke zuster der natuurlijke zon, n.l. de kunstmatige Hoogtezon (de zoogenaamde Hanauer Kwartslamp). Het beste resultaat levert dan een dagelij ksche „douche" op onder de hoogtezon, die de huid hardt tegen de scha delijke inwerking van de directe zonne stralen. Door deze „douches" krijgt de huid een lichte bruine kleur, welke naar gelang de gevoeligheid van bij verschillende men schen zoo afwijkend reageerend orgaan door regeling van den bestralingsduur kan worden bespoedigd. Tenslotte is dit echter een van de vele mogelijkheden, welke de kunstmatige Hoogtezon biedt. In haar eigenschap van „Zon, die altijd straalt", ligt haar genees kracht. Zij vindt toepassing bij de toekom stige moeder, om de pijnen der geboorte te verlichten; zij helpt bij het groei-proces van het komende kind en voorkomt later kinderziekten als rachitis en scrofulose. Bovendien komt aan de kwartslamp een werkelijke indirecte en directe beteekenis toe, waar zij de ongemakken der wissel jaren verlicht en van den anderen kant door haar inwerking op de huid een di recte werking der schoonheidsverzorging is. Natuurlijk moet de waarde der natuur lijke zonnestralen daarbij niet onderschat worden. Er zijn veel menschen, bij wie de pigmentvorming zeer langzaam geschiedt. In het bijzonder worden blonde menschen met lichte huid langzamerhand bruin. Zij vooral worden door de natuurlijke zon in gevaar gebracht. Hun huid kan niet op de normale wijze functionneeren; zij wordt vuurrood, heet en ontstoken. Dit kan lei den tot een reactie, welke gepaard gaat met koorts en koude rillingen, indien men on voorbereid langeren tijd van de zon wil genieten. Dergelijke gevolgen doen de enorme sterkende kracht der zonnestralen omkeeren in schadelijke werking. De huid wordt langen tijd in haar normale functio neering belemmerd en vaak houdt men het leven lang een hyper-gevoelige huid eruit over, zoodat men nimmer ook maar de zwakste zonnestraal zal kunnen verdragen. SLA ALS HET IDEALE ZOMERGERECHT Een voedingseisch, waarvoor men vooral in Amerika veel propaganda maakt, betreft het dagelijksch gebruik van sla; liefst bij eiken maaltijd, maar als dat niet gaat, dan toch vast en zeker éénmaal per dag. Waarom? Omdat een sla ons ge legenheid geeft verschillende groenten rauw op tafel te brengen, zonder dat de smakelijkheid er onder te lijden heeft. En juist nu ons van wetenschappelijke zijde wordt verteld, hoe verschillende bestand deelen uit de groente vitaminen, zouten in de rauwe spijzen meer kans hebben tot hun recht te komen dan in de gekook te, zullen we graag een bereidingswijze volgen, welke het behoud van de gewensch- te stoffen waarborgt en toch ook onzen smaak tevreden stelt. Feitelijk zouden wij het heele jaar door wel een sla op ons menu kunnen zetten; zoodra de kropsla verdwenen is, stellen we er fijn gesnipperde andijvie voor in de plaats (liefst de z.g. krul-andijvie) welke op haar beurt weer kan worden opgevolgd door gesnipperde Brusselsch lof. En wij denken dan nog niet eens aan de „fijne" wintersla-soorten: veldsla, dunsel en later nog molsla, welke zich met succes op de zelfde wijze als de zomersla (kropsla) laten bereiden. Wat dat betreft, kunnen wij dus het sla-systeem het geheele jaar gemakke lijk vol houden en wij beginnen er dan in den zomer mee, den tijd waar in iedereen dezen kouden schotel naar waarde weet te schatten. Verschillende toevoegingen stel- len ons in staat de noodige afwisseling in het gerecht aan te brengen. Het mengsel van olie en azijn hetzij eenvoudig door elkar geklopt, hetzij met behulp van een fijngewreven hard gekookt ei tot" een sausje gemaakt of wel gebruikt in de vorm van een mayonnaise wint aan smaak door de toevoeging van wat mosterd en peper, wat toekruiden (dragon, prei, bies look, peterselie) wat Maggi's aroma. En het is werkelijke een soort kunst om de sla juist „op smaak" af te werken met het zorgvuldig bereide sausje, zóó, dat de geur daarvan de geheele massa doortrekt, zon der dat de frissche groene blaadjes door de ruwe behandeling verflensen; losjes met slalepel en vork de geheele massa optillen en weer eenigszins neer laten vallen in een slag, die men met een beetje goeden wil vlug beet heeft. Behalve de kropsla alleen, laten zich. allerlei combinaties denken, die dagelijks voor de gewenschte afwisseling zorgen.. Kropsla met komkommers of tomaten,, maar ook die beide laatsten ieder afzon* derlijk desverkiezende nog vermengd, met plakjes aardappel tot een sla ge maakt, behooren tot de vrijwel algemeen bekende variaties. Minder bekend is het. misschien, dat een restje doperwten, sla- boonen, capucijners, worteltjes zich heel geschikt door een portie kropsla laten men gen met een goed resultaat, zoowel wat smaak als wat uiterlijk betreft. WATER ALS EEN NATUURLIJK GENEESMIDDEL. Zes en zestig procent van het totale ge wicht van het menschelijke lichaam be staat uit water. Elk weefsel in ons lichaam bestaat gedeeltelijk uit water. Water is dus absoluut noodzakelijk voor de instandhou ding van ons lichaam. Een mensch kan weken lang in leven blijven zonder voedsel van eenigen aard, als hij maar volop water krijgt. Maar zonder water kan niemand leven. Water is het meest universeele ele ment, wat in de natuur gevonden wordt; het is goedkoop en overal te verkrijgen. Het is het beste element om onreinheid, in- en uitwendig, mede op te lossen. Men behoort er dus veel gebruik van te maken. Een be roemd geneesheer van dezen tijd heeft eens beweerd, dat men meer ziekten met succes kan behandelen door het gebruik van water, in- en uitwendig, op een wetenschappelijke wijze, dan door eenig ander medicijn "of zoogenaamd geneesmiddel, wat tot dusverre bekend is. Door 'n wetenschappelijk gebruik van warme of koude baden of compressen kan een zeer verschillende uitwerking op het lichaam verkregen worden. Een water behandeling kan b.v. verkwikkend of ver sterkend zijn, kalmeer end of zuiverend. Door middel van een waterbehandeling kan een zware koorts bedaren, de werking van de nieren bevorderen en een lastige hoest gestild worden; brand en andere wonden kunnen er door genezen, pijn bedaren, enz. De meeste menschen drinken niet genoeg water. Als het warm is en men veel trans pireert, dan wordt er nog al veel water gedronken. Er zijn echter veel menschen, wier huid en nieren niet behoorlijk werken en die dus te weinig water drinken. Zij be hooren juist veel gebruik van dit natuur lijk geneesmiddel te maken. Om water aantrekkelijker te maken kan men er wat vruchtensap bij voegen. Elk mensch behoort in 24 uur tijd zes tot twaalf glazen water te drinken. Het is beter om telens een beetje te drinken, dan om de maag in een keer uit te spoelen met een groote hoeveelheid tegelijk. IJswater is zeer ongezond en behoort nooit gedronken te worden. Vooral als het lichaam sterk verhit en bezweet is, is ijs- water zeer gevaarlijk. Een glas water, koud of warm is de beste drank om 's-morgens- op de nuchtere maag te gebruiken. Men moet echter geen water kort voor den maaltijd drinken. Het is goed om 's avonds bij het naar bed gaan water te drinken en ook 'snachts als men niet kan slapen; ook bij hoofdpijn wil een glas warm water wel eens helpen. Een groot glas warm water, een half uur voor het eten, spoelt het slijm uit de maag weg en zuivert den maag wand. Babys en ook grootere kinderen moet men dikwijls water geven. Het is een goede gewoonte om een zuigeling twee of drie keer per dag een paar theelepels warm water te geven; het kind zal er spoedig aars gewoon raken. Het gezondste en zuiverste water is dit, wat in schoone vaten of tanks wordt op gevangen terwijl het regent. Gedistilleerd water is natuurlijk ook zuiver en derhalve gezond. Water uit een heldere fontein of uit een diepe put is meestal ook zuiver, hoe wel dit dikwijls kalk bevat en dus gal en niersteen in het lichaam kan veroorzaken. Als men er niet geheel zeker van is dat het drinkwater zuiver is, dan behoort dit mins tevens 'n kwartier lang gekookt te worden; anders kan het gemakkelijk ingewandsont steking veroorzaken. Gekookt water smaakt echter zeer flauw, dit komt omdat de lucht er uit is. Om die smaak te ver wijderen moet het water een paar maal van het eene in het andere glas worden overge goten, zoodat er weer lucht tusschen komt. Een glas koud water is een uitstekend mid del voor een aanval van hartkloppingen. Het moet langzaam gedronken worden; het hart zal dan dadelijk regelmatiger be ginnen te kloppen. SIGARENASCH. Een goede huisvrouw gooit nooit sigaren- asch weg, daar het tot verschillende doel einden van nut kan zijn, b.v. bemesting der planten en aangemaakt met water, kan het dienst doen tot schoonmaken van sterk aan geslagen zilver. VILTEN FOEDEN. Licht gekleurde vilten hoedjes kan men opknappen en schoonmaken, door ze met schuurpapier te behandelen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 8