M el een Eeism reist n het voordeeligst. Dekkleedeti en Tenten te koop en te huur HUISORGEL - Bijbels en Kerkboeken 1 prima Fird-Mitvageo. I GAAT U TROUWEN 0E VERHUIZEN? f DUS VERZORGDE AFWERKING. Bedden MeuS^. Matrassen Firma Charles Schreuder Zonen, vm Elshout TE KOOP TE KO DE WASCHDAO BEHOORT TOT HET VERLEDEN 25 cent. H. C. TIMMERS K Komt dan zonder eenige verplichting 4 4 -4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 onze magazijnen bezichtigen. PRACHT COLLECTIE KINDERWAGENS. 4 4 4 4 4 Prompte bediening.— Vertrouwd en 4 Voordeelig. Ruime keuze. EIGEN VOLK. OflflfinH Complete Wijksehe Straat W 122. HEUSDEN. 49. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4» 4 4» 4 4 4 BIJDRAGEN V Het werk werd aan den Iaagsten Inschrijver gegund. Voor den Vieeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter se cretarie aangegeven 25 varkens, 9 run deren en 5 kalveren. Vergadering van den raad der ge meente POEDEROIJEN op Don derdag 24 Juni 1934, des vm. 10 u. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer S. van Dalen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen. De heer Hasselman merkt op dat de vorige vergadering besloten heeft tot medewerking aan Zw. ten Hagen en J. G. N. v. d. Ven, betreffende de landarbeiderswet. De Voorzitter zegt, dat hiertoe in de vorige vergadering principiëel be sloten is, doch dat hij deze zaak in de vergadering verder zal behande len. De heer v. Ooijen zegt, dat de aan vraag om vermindering van honden belasting van de gebr. Bouman in de vorige vergadering niet behan deld is. Ingekomen: Schrijven van Ged. St., houdende goedkeuring van het raadsbesluit, strekkende de uitgifte in erfpacht van een hoekje grond aan H. Wijnstekers, te Aalst tegen een canon van f 0,50. Schrijven van hetzelfde college, houdende de verdaging van de vast gestelde verordenings wijziging van den vieeschkeuringsdienst. Beide stukken worden voor kennis geving aangenomen. Schrijven van Mej. C. v. d. Haart, houdende het verzoek haar in verband met haar huwelijk met ingang van 15 Sept. 1934 eervol ontslag te verlee- rten als onderwijzeres aan de O. L. School te Aalst. Op voorstel van den Voorz. wordt met alg. st. besloten eervol ontslag te verleenen. Schrijven van den Burgem. van Rossum, houdende het verzoek, om [10 cent per inwoner beschikbaar te stellen om te geraken tot een streek- drinkwaterleiding. In een vorige vergadering is hier diet op in gegaan. De Voorzitter zegt er voor te zijn, waar het zeer veel gemak zal geven, terwijl het ook op den gezondheids toestand van veel goeden invloed zal zijn. Na eenige discussie wordt be sloten voormeld schrijven voor ken nisgeving aan te nemen, aangezien de kosten wel te hoog zullen zijn. De heer Opstelten merkt nog op inaar aanleiding van de vacature ont staan door het ontslag van Mej. C. van der Haart, dat het hem wen- schelijk voorkomt, deze vacature te voorzien door een mannelijken leer kracht, waar er een groot aantal on derwijzers buiten functie zijn. De raad kan zich hiermede vereenigen. Schrijven van Ged. St., houdende een nota van opmerkingen betreffen de de gemeenterekening over het dienstjaar 1932. De Voorzitter leest de aanmerkin gen voor welke beantwoord worden, waarna de rekening nader vastgesteld «n wel wat den gewonen dienst be treft met een batig slot van f 2096,25 en de Kapitaaldienst met een batig slot van f 2353,41. Schrijven van Ged. St., houdende bericht, dat de opcenten op de hoofd som der personeele belasting eerst op 150 behooren te worden gebracht alvorens die van de hoofdsom der gemeentefondsbel. op 100. De heer v. Ooijen merkt op, dat het raadzaam is overal waar moge lijk is te bezuinigen, alvorens men onder rijkstoezicht komt te staan. De Voorzitter zegt, dat er al zoo veel mogelijk bezuinigd is, waarop de heer v. Ooijen wijst op de hooge kosten der werkloozenzorg en vindt dat men niet direct maar moet steu nen en wijst op Nederhemert. De heer Opstelten wijst op de kos ten der arbeiderswoningen en speci aal op de huren. De heer Maas zet den geldelijken toestand der werkloozen uiteen. De heer Bok merkt op, dat het in Poederoijen is voorgekomen, dat vreemde arbeiders in het tuinbouw bedrijf tewerk gesteld werden, ter wijl de eigen werkloozen naar de werkverschaffing gezonden werden. De Voorzitter zegt, dat de plaatsing van werkloozen in de werkverschaf fing veel moeilijkheden met zich me de brengt. Spr. geeft enkele voorbeel den hoe de opgaven van werkloozen verschilden van de opgaven welke spr. door eigen informatie ontving. Hij geeft echter toe, dat de kosten op den duur de draagkracht der gemeen te te boven zullen gaan. Vervolgens wordt vastgesteld in gevolge artikel 101 sub 8 der L.-O.- A. P. ELSHOUT, GIESSEN. I Telef. No. 9^ een in prion. verkeerend J MONSTER, EiXld, QORINCHEM in verschillende prijzen voorhanden in dcc. Boekhandel van d» WrraaJL. JVEERMAN. Botermarkt, H ea s d e n prachttoon tegen billijken prijs. Te bevragen aan het bureau van dit blad. model T. tegen elk aannemelijk bod. A. P. ELSHOUT, Garage GIESSEN. Tel. No. 9. X Zoo juist verschenen in de ge- illustreerde als No. 4 De avontnren van Knabbelgraag. Tekst van Rie Beyer. Teekeningen van Tijs Dorenbosch. Dit boek bevat 90 tekst-illus traties met bijbehoorenden tekst en is gestoken in een vlotten twee- kleurigen omslag, duidelijk lees bare letter, bestemd voor kinderen van 842 jaar. De prijs,? slechts FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN. Vraagt prijscourant De goede wasscherij kan het beter en niet duurder. Kiest daarom een goede wasscherij. STOOMWASSCHERII SCHUTTERSGBACHT - GQRIECREM Proefwasch gratis 4^^^ dfrNQrJfrdMr j ALL E S FRANCO THUIS. 4» wet 1920 de 3-jaarl. afrekening van de School met den Bijbel te Aalst, welke in orde bevonden wordt behou dens het ontbreken van 2 kwitantiën. De Voorzitter berngt vervolgens ter tafel een verordening ter beperking en regeling van het zwemmen in de rivieren de Waal en de Maas onder de gemeente Poederoijen. Waar de raad zich hiermede ver eenigen kan wordt de P-olitieveror- dening aangevuld. Alsdan stelt de Voorzitter wederom aan de orde de aanvragen van J. G. N. v. d. Ven en Zw. ten Hagen tot de bedragen respectievelijk van f3950 en f 3450 benoodigd ter zake van de verkrijging in eigendom van land met woning. De heer Opstelten zegt, dat de aan vraag niet juist behandeld is. Spr. heeft den indruk gekregen, dat de aanvragers tegengewerkt worden. Zoo heeft dit hier geen betrekking op los land. De Voorzitter zegt, dat de kwestie eenigszins opgehouden is door de aanvragers, doordat zij de vereischte stukken niet hebben ingezonden. Eén dag voor deze vergadering nog heb ben de aanvragers een bewijs van gegoedheid eerst gebracht. Spr. is van meening, dat de stuk ken behoorlijk in orde behooren te worden opgezonden, waar men hen in het andere geval de stukken toch terug zendt. Spr. wenscht zich geheel aan de wet te houden en heeft de aanvragers voldoende en tijdig ge waarschuwd. Spr. verzoekt den gem.- architect het technisch gedeelte toe te lichten. De heer Verkuil zegt dat de teeke ningen niet geheel in orde waren, terwijl naar zijn meening de grond aanzienlijk te hoog getaxeerd is. Spr. is hierover bij den Insp. van de Volksgezondheid geweest, alsmede bij den controleur van de grondbelas ting. Wat het onderzoeken van een en ander betreft, zegt spr. opdracht ontvangen te hebben van den Burge meester. Als zou er van de zijde van het gem.best. en spr. tegenwerking plaats hebben gehad, moet spr. van de hand wijzen en zegt dat Zw. ten Hagen bij hem gekomen is zeggende, dat hij zelf wel eens iemand naar den Minister zou sturen, wanneer de stuk ken niet spoedig weggingen. Desal niettemin waren aanvragers stukken niet in orde en was hij hierop gewe zen, terwijl de burgemeester hem ter wille is geweest. De heer Bok zegt, dat het kamer lid v. d. Heuvel gezegd heeft, dat de stukken zoo opgezonden konden wor den, terwijl hij van meening is, dat de Opzichter de zaken is vooruitge- loopen. Spr. zegt, dat men ten De- partemente wel zal zeggen wat er eventueel aan ontbreekt. Hij vindt het niet juist dat er van te voren al stem ming bij diverse autoriteiten tegen gemaakt wordt. Dhr. Brienen stelt voor de stukken zooals zij thans aanwezig zijn op te zenden. De Voorzitter is hier niet tegen. Ten aanzien van de bemoeienissen van den gem.-opzichter zegt spreker dat deze door hem is opgedragen de zaken te onderzoeken, waar spr. te zorgen heeft, dat de wet behoorlijk nageleefd wordt met terzijdestelling van persoonlijke belangen. Besloten wordt de gevraagde be dragen toe te staan en de stukken op te zenden. Af- en overschrijving begrooting 1933. De Voorzitter leest deze voor welke alzoo worden vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Bomnielerwaard. 14. 1 1. Dat het wel zoo waarschijnlijk is, omdat men binnen Delft zeker bier plagt te brouwen genaemt Graut of Naerbier volgens het schrijven van eenen vermaerden herbarist Lobel ge naemt, en dat was heel dik gelijk sijroop, en mijn vermoeden is, dat zoo danig Graut na zekere quantiteijt onder het Bier werd gemengt om hetzelve goed smakelijk en kragtigh te maeken, zooals men dat wilde hebben: Te Maes- trigt wérd bij zommige Brouwers zoo een bier dik en drabbig, zijnde ge kookt dat Krimp genaemt werd, het welke dan onder het andere Bier min of meer gemengt werd, om het zelve een smaek te geven. 2. Dat de voorn. Junius spreekt van een kruijd genaamt Grutzung off Schar- pe-tange, waer mede het Bier zoude gebrouwen zijn geweest, dog het is eij- gentlijk hirstonge of scherpetong, al- soo genaamt, omdat de bladeren zijn als een tonge langwerpig en scherp off sptis uutgaande, het wast in putten of plaatsen daer de sonne niet bij en komt, en dat men daer bier van brout, blijkt uut het navolgende verhael. 3. Te Maestrigt over de wal gaan de heb ik gesien op de aarde leggen in een bolwerk een groote menigte van zoodanige bladeren hirts of harts- tong genaemt, en vragende waer toe dat sulks diende, werd mij van den eijgenaer gesegt, dat het bladeren wae- ren van hirtstonge, dat hij die te Na men tussen steen rotsen geplukt eni ge- haalt hadde, en nu daer laagen om te droogen, en dat hij ze dan met een marsch daer men de glasen in draagt, bragt na Brunswijk, en aldaer met busselen in een gebonden verkoft, om int bier te doen, in plaats van hop, seggendie doen alsnog daer bij, dat zoodanig kruijd hier bewaart, nooit suer en werd. 3. Dat men voor desen int land van Heusden en in de Stad voornamelijk, wanneer die hop tot een hooge prijs gesteigert was, plagt groote magnifi- catie te toornen en als kermis te hou den over het plukken van de laatste hop welk genaamt werd: „de scijs te plukken". Ik hebbe in mijn jongen tijd gesien, dat de plukkers van de hop op de hopwagen zaaten, houdende elk een staek met de hop daer aen als een vaandel in zijn hand, en alsoo singen- de ter stad quamen inrijden, waerop dan eenig jong volk met water uut de hiuijsen kwamen loopen en de voorn, hopplukkers op de wagen sittendë be goot en nat maekte. Van de Heeren van Heusden en de geslagten daer van gekoomen, mits gaders van andere zaeken, sal daer van int volgende capittel nader met alle particulariteit gehandelt werden. Di-e van Dordregt behongen het wa pen haer stad 'met de wapens ,van verscheijde andere steden en daer on der is mede het wapen 'van Heusden, zonder dat tot mijne kennis gekoomen is, de oorzaek of reden waerom sulx geschiet; zommige meenen dat het is vanwege de stapel, dewelke die van Heusden beneffens; andere steden al daer schuldig zijn, dog dat kan de regte oorzaek niet zijn, terwijl tmeer, ja alle steden bij gelegentheijd schul dig zijn Stapelregten an die van Dor dregt. Deze twee zaeken dunken mij daer van een oorzaeke 'te zijn: 1. 'Omdat Dordregt de hoofdstad is van Zuijdholland -en de steeden wel kers wapen het wapen van Dordregt bekleedt, onder Zuijdholland resorteren, wanneer de stad en heerl-ijkheijd van Heusden werd overgegeven van den Hert.oge van Brabant an den Graaf van Holland, gelijk int XlVe Cap. met alle particulariteiten en d'omstandig- heden verhaalt is, zoo schijnt dat Heusden de Stad en het Land geredu- ceert is onder Zuijdholland: hiermede komt over een de beschrijvinge van de Stad 'D.ordregt pag. 107, alwaer de autheur aldus spreekt: „alles wat onder de naam van Hol- „Iand tegenwoordig begrepen werd, is „eertijds, gelijk blijkt uut de Reken kamer van Holland, onderscheiden „geweest in Zuijdholland', Noordhol- „land, etc., pnder Zuijdholland zijn be- grepen Dordregt de hoofdstad, Gor- „k.om, Workom, Schoonhoven, Heus- „den, en Geervliet int Land van Put- ken". De 2 reden kan zijn omdat zoodanige steeden onder de Banier van Dordregt als haer hoofdstad tegen den vijand plagten uut te trekken, gelijk de woor den van de voorn, beschrijvinge pag. 123 medebrengen, „Dan de wapenen die voor het groot „hoofd en elders rondom staan, zijn „van Steden, dewelke met den Grave „t,e velde trekkende, onder de baniere „of ,een hoofdman van Dordregt ston ken, makende in de belegeringe een „quartier". Wat eijgentlijk van dese zaeke zij, kan ik niet zeggen, maer wel dat, volgens de Cronyk van Gouthoeve, opt Jaer 148, die van 'Heusden met die van Rotterdam uutgetrokken zijn na de Gouwe, alwaer de Qraave Stad houder was, de heer Loleijn het volk van allé steeden verwagtende om te gaan tegen die van Uutregt, en daer staet bij: Dat die 'van Delft, Dordregt, en den Haage daer ook quaamen, ziet hier van het XIX Gap. op het Jaer 1481. Zood|at die van Heusden niet altijd ij uij st uutgetrokken en 'int veld gekoomen zijn ondier de bianiere van de Stad Dordregt. Het IVe Kap. Van de Heeren van 'Heusden, mits gaders van de Bedelen en Ge slagten daar van gekoomen. Te vooren is verhiaelt, 'hoe hetGraef- scbap Teisterband afgescheijden is 'van het Graefschap Kleve, en de Heerlijk- heijd van Heusden van het Graef schap Teisterband, als gegeven zijn de van Robertus de Vader en Rober- tus zijn middelste zoon, dewelke ge weest is de eerste Heer van Heusden, en zoo zullen wij vervolgens in dit Kapittel verhaalen de Heeren van Heus den beginnende met dese Robertus zijn de de eerste waer ik ook volgen zal de geslagten, stammen, en Eedelen uut en van de heeren van Heusden ge- sprooten. Wordt vervolgd). ex il TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 7