DERDE BLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Voetbalsport. Y eilingberichten. Binnenland. Relletjes te Amsterdam. INGEZONDEN. jBEHOORENDE BIJ HET HEUSDEN. Zondag a.s. speelt Juliana wederom een vriendschappelijke wedstrijd thuis en wel tegen Olympia I uit Vlijmen. Dit is voor Juliana een waardige tegen stander en wij twijfelen dan niet of dit beloofd een spannende wedstrijd te worden. De wedstrijd vangt aan om half drie en wordt gespeeld op het Juliana-terrein nabij de brug. Voetbalbond S. O. S. Uitslagen van 30 Juni. Afd. A. N.E.O. I—S.D.O. I 4—4. Longa IWilhelmina I. Longa niet opgekomen. S.V.W. I—Stormvogels I 1—3. Sparta (C) I—W.V.V. I. Sparta niet opgekomen. Afd. B. Wilhelmina II—S.F.C. '2—3 Stormvogels IIBlauw Wit 3 1 S.V.V. II —Achilles 1—0 De Zwaluwen —S.V.W. II 7—1 Sparta A N.O.A.D. II 2—0 Afd. Jun. De Zwaluwen S.V.W. 22 Sparta S F.C. 5-0 Stormvogels W.V.V. 21 Wilhelmina Longa 06 PROGRAMMA voor 7 Juli. Afd. A. Sparta (C) I N.E.O. I. N.O.A.D. I Wilhelmina I Stormvogels I Longa I W.V.V. I D.E.V.O. I S.D.O. I —S.V.W. I Afd. B. Achilles Sparta (A) S.V.W. II —N.O.A.D. II Blauw-Wit De Zwaluwen S.F.C. —W.V.V. II Wilhelmina II Stormvogels II Afd. Jun. S.F.C. Longa Sparta Stormvogels S.V.W. De Zwaluwen (in Woudrichem) Stand op 1 Juli. Stand Afdeeling A S.DO. 7 4 2 1 19—17 10 W.V.V. 6 2 3 1 19—14 7 Stormvogels 6 3 12 1413 7 S.V.W. 7 3 13 15—13 7 N.E.O. 7 3 1 3 21—23 7 L.O.N.G.A. 5 4 0 1 18—14 6 Wilhelmina 5 2 12 109 5 D.E.V.O. 6 114 12-15 3 Sparta (C) 6 12 3 13—16 2 N.O.A.D. 5 1 0 4 5—12 2 WERKENDAM. De Woensdagavond gehouden vriend schappelijke wedstrijd door Amilko van Gorincbem en W.V.V. I, eindigde met 52 voor onze dorpsgenooteD. Door een elftal van de Geref. Knapenv. „Samuel" werd een match gespeeld tegen S F.C. van Sleeuwijk, 't welk eindigde met 51. VEILING VEEN. Van 4 Juli 1934. Schoolmeesters f 4.30f 5 Paarsputten f 4.60f 5.20 Eigenheimers f 4.10f 4.40 Poters f 3 00f 4.10 Aanvoer 7000 K.G. 5 Juli. Schoolmeesters Paarsputten Eigenheimers Poters f 4.00—f 5.00 f 4.00—f 4.60 f 4 00—f 4.10 f 2 25—f 3.10 Stand W.V.V. II 10 Achilles 10 Sparta (A) 11 De Zwaluwen 8 Stormvogels II11 S.F.C. 9 Wilhelmina II 9 S V.W. II 10 N.O.A.D. II 10 Blauw Wit 10 Afdeeling B. 8 11 34—14 17 8 0 2 40-11 16 7 1 3 38—20 15 6 0 2 39—14 12 5 1 5 22—26 11 4 1 4 30—19 9 3 2 4 0 6 20 10 9 8 0 0 10 4 4 28—30 36 39 54 Afdeeling Junioren Stormvogels 8 6 1 1 38- -12 13 S.V.W. 7 4 2 1 20- -8 10 De Zwaluwen 6 4 1 1 26- -8 9 L.O.N.G.A. 6 4 1 1 23- -8 9 Sparta 9 4 1 4 24- -23 9 W.V V. 6 1 1 4 5- -12 3 Wilhelmina 5 1 0 4 3- -27 2 S.F.C. 9 0 1 8 6- -47 1 HERPT. De voetbalvereen. Brabantia alhier hoopt op 5, 12 en 15 Augustus groote serie wedstrijden te organiseeren. Er hebben zich reeds 10 vereenigingen hiervoor op gegeven. De deelnemende vereenigingen worden verdeeld in le en 2e klas ploegen. Indien het weer medewerkt, zullen deze serie, wedstrijden zeker slagen. Aanvoer 9000 K.G. Alles per 100 K.G. VEILING WOUDRICHEM. Van 2 Juli 1934. Schoolmeester f2,85f3>45- Blauwputten f 3,40f 3,80 Alles per H.L. Veiling van 4 Juli. Schoolmeesters f2,80f2,85. Blauwputten f 2,90f 3,45 Alles per H.L. Een groot gedeelte van den aan voer kon de minimumprijs niet op brengen en bleef derhalve on verkocht. VEILING ZALTBOMMEL. Van 4 Juli. Madamme Matöt 1421 ct. p. kg-. Frambozen 1523 ct. per kg. Meikersen I 1416 ct. per kg. Zwarte kersen 911 ct. per kg. Roode bessen 1012 ct. per kg. Zwarte bessen 11 14 ct. per kg. Witte bessen 13 ct. per kg. Kruisbessen 47 ct. per kg. Wagenaars 17—18 ct. per kg. Doperwten 35 ct. per kg. Roodekool 45 ct. p. stuk. Savoijekool 1 ct. per stuk. Bloemkool 11/23 ct. per stuk. Kroten 2 ct. per bos. Uien 8 ct. per bos. Eerstelingen 34x/2 ct. p. kilo. Blauwpitten 351/2 ct. p. kg. Eigenheimers 31/251/2 ct. p. kg. Schoolmeesters 4 ct. per kg. HAAGSCHE VEILING. Grossiers veiling van Woensdag 4 Juli 1934. Kersen: Meikersen I 1622 ets. II 1014 ct. per kg.; Rood 48 ct. per kg.; Zwarte kersen 12i8ct. per kg.; Variksche Zwarte 1416 ct. per kg.; Volgers 1422 ct. per kg.; Wijnkersen 10 ct. per kg.; Rou- anen 14 ct. per kg.; Napoleons 12 14 ct. per kg.; Glimmers 20 ct. per kg.; Bierkersen 1012 ct. per kg. Spaansche kersen 10 ct. per kg. Bessen: Roode bessen I 1824 ct.; II 816 ct.Zwarte bessen 12 14 ct.; Bosbessen 30 ct.Profilic 22 ct.; Kruisbessen 610 ct. Alles per kg. Frambozen 2632 ct. per kg. Aardbeien I 1826 ct. per kg.; II 1016 ct. per kg. Per Chip 2531 ct. DE DOOD VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK. Het stoffelijk overschot van Z. K. H. is opgebaard in de sterfkamer, waar een rustige, voorname rouwversiering is aan gebracht en ook eenige kransen zijn neer gelegd. Z. K. H. is gekleed in admiraalsuni form met de steek in de handen. Het uiterlijk van den Prins maakt een rusti- gen, kalmen indruk alsof hij zoo juist is ingeslapen. Ofschoon de Prins bij zijn afsterven, gedurende een drietal minuten, ernstige benauwdheden heeft gehad, hebben de gelaatstrekken zich weder geheel ont spannen en vertoont zijn gelaat in het geheel niet het karakter van een dooden- masker. Een plechtige, indrukwekkende rust heerscht in de sterfkamer. Herhaaldelijk brengen H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana een bezoek aan het stoffelijk overschot. H. K. H. heeft een tuil roode rozen op het doodsbed van haar vader gelegd. Het stoffelyk overschot van Prins Hen drik zal Woensdag in de Nieuwe Kerk te Delft worden bijgezet, De broeder van wijlen Prins Hendrik, Hertog Adolf van Mecklenburg is in den Haag aangekomen. Bewijzen van deelneming. De Koningin heeft betuigingen van rouwbeklag ontvangen van de Engelsche en Belgische Kon. Familie's, de Fransche regeering, President Hindenburg, den hertog de Guise, van de presidenten van Turkije, Mexico, Brazillië, Guatemala, Argentinië en Columbia van de ex keizerin Zita van Oostenrijk en van haar zoon, van den koning van Roemenië, van ko ningin Elisabeth van België, van den keizer van Japan, van prins en prinses Nabuhito, van den vorst van Mouaco en van den Koning van den Hedjaz. Burgemeester Max heeft namens de stad Brussel een telegram van deelneming gericht tot de Koningin en de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Neurath, aan minister de Graeff. In de beide Kamers is den Prins-Gemaal op plechtige wijze herdacht. Ook in verschillende gemeenteraadsvergaderingen ^n ons land geschiedde dit. In de Belgische Kamer heeft de voor zitter, Poncelet, bij de opening van de zittiDg een rede gehouden naar aanleiding van het overlijden van den Prins-Gemaal welke door de aanwezigen staande werd aangehoord, Poncelet herinnerde aan de belangrijke diensten die de Prins aan zijn nieuwe vaderland had bewezen en las een condoleantie-telegram voor hetwelk in naam der leden van de Belgische Kamer aan Hare Majesteit de Koningin en het Nederlandsche parlement werd gestuurd. Poncelet zei o.a. Wjj vergeten niet welk groot aandeel Nederland heeft ge nomen in onzen rouw, toen het afsterven van koning Albert, België zoo zwaar be proefde. Onze levendige erkentelijkheid gaat naar dit land met hetwelk wij heden eensgezind zijn in de droefheid dat het treft. De Minister van Buitenlandsche Zaken Jaspar, sloot zich namens de regeering bij die hulde aan. Hij wees daarna op de toewijding en de menschlievende ge voelens van den overledene, die aan het hoofd stond van het Roode Kruis in Ne derland. Wij kunnen, aldus Jaspar, ook niet vergeten, dat de Prins eenige maanden geleden hier in België als tolk van het Nederlandsche volk een zoo ruim en wel gemeend aandeel nam in den rouw van het Belgische Koningshuis. o JAARVERGADERING NED. ZEND. GENOOTSCHAP. Daar de Jaarvergadering van het Ned. Zendeling-Genootschap, die bepaald was op Woensdag 11 Juli a.s. niet kan door gaan wegenis de begrafenis van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik op dien dag, zal deze Jaarvergadering worden gehouden op DONDERDAG 12 JULI in het gebouw der Deutsche Verein., Witte de Witstraat 21, te Rotterdam. De avondsamenkomst in de Groote Kerk te Rotterdam, waar Prof. Dr. W. J. Aalders van Groningen de zendingsrede zal houden, blijft echter be paald op WOENSDAG 11 JULI, des avonds half acht. o SCHUUR AFGEBRAND. Verkoold lijk van den knecht gevonden. De landbouwschuur van den heer C. J. Staal te Westdorpe is tot den grond afgebrand. Tijdens het blus- scliingswerk vond men het verkoolde lijk van een zekeren A. de B., die als knecht bij den heer S. werkzaam ge weest was. De ongelukkige laat een vrouw en een kind achter. Eenige wagens, een dorschmachine en andere landbouw werktuigen gingen verloren. Verzekering dekt de schade. WETHOUDERS, DIE ER GE NOEG VAN HEBBEN. Drie weken geleden nam de twee de wethouder der gemeente Stand- daarbuiten ontslag als raadslid en wethouder. Thans heeft ook de eerste wethouder dier gemeente, de heer L. J. Blommerde zijn ontslag geno men. Beide bedankjes moeten in ver band gebracht worden met de moei lijke bestuurstijden. o OVER DE GRENS GELOKT? Een gemeene streek. Een in Bleijerheide-Kerkrade wo nende Duitscher verzocht zijn land genoot G., een armen gehuwden vrachtrijder, om voor hem een kar kolen te halen op de mijn Voccart, aan de overzijde der Nieuwstraat ge legen. Ofschoon G. daarin weinig zin had, begaf hij zich toch met paard en kar naar de mijn. Nauwelijks was hij op Duitsch gebied, of hij werd door twee beambten in burger gear resteerd, op grond van paardensmok- kelarij. G. is naar de gevangenis te Eschweiler overgebracht. De marechaussée uit Kerkradedoet onderzoek. Barricades in de Jordaan. In den nacht van Woensdag op Donderdag na twaalf uur is het in de Jordaan te Amsterdam naar aan- j leiding van de steunverlaging tot ern stige ongeregeldheden gekomen. De politie ontving omstreeks het midder nachtelijk uur bericht, dat op de Lin degracht een relletje plaats had. Met een „overval auto" trok men er op uit. Bij de Lindegracht gearriveerd, bleek deze over de volle breedte open gebroken te zijn. De politie werd met het werpen van groote steenen ontvangen. Toen de agenten een zijstraat ingingen, stiet men daar op barricades, die wa ren opgetrokken van balken, die men van een schuit had gehaald, straat- steenen, kisten en huisraad. Het erg ste was echter, dat er volkomen duis ternis heerschte, daar de bewoners alle lantaarns stuk ^gegooid hadden. De enkele politiebeambten konden niets uitrichten en derhalve vroegen zij aan het posthuis om versterking. Van verschillende zijden kwamen toen auto's met manschappen, terwijl men er eveneens met zoeklichten op uittrok. Nu men licht had, was de kwestie iets eenvoudiger geworden. Met den sabel en den gummiknuppel werd de menigte uiteen gejaagd, ter wijl de barricades konder* worden opgeruimd. De politie was genood zaakt eenige malen van de vuurwa pens gebruik te maken, waarbij twee personen resp. in het onderbeen en in den arm werden geraakt, terwijl een ander een sabelhouw opliep. De getroffenen werden naar het zieken huis vervoerd. Bij het wegrijden van <de politie auto's werd opnieuw met groote stee nen geworpen, waarbij een steen met zulk een kracht aankwam, dat van een der auto's het voorspatbond werd afgerukt. Ook in de Indische buurt, met na me in de Sumatrastraat, is het na 12 uur weer onrustig geweest. De politie moest eenige charges uitvoe ren, waarbij een paar personen ver wondingen opliepen. Donderdagmiddag begonnen de relletjes opnieuw, reeds vroeg in den middag was het in de Jordaan en omgeving rumoerig en alles wees erop, dat de politie het tegen den avond druk zou krijgen. In sommi ge straten zijn alle lantaarns vernield en werden barricades opgeworpen, waar voor straatsteenen werden uit den grond gehaald, zelf trottoirban den en allerlei huisraad werden hier voor gebezigd. De politie werd over al met een hagelbui van steenen be groet, uit ramen en dakgooten werd met allerlei projectielen naar haar geworpen. Tegen tyier uur in den middag zagen de agenten zich reeds genoodzaakt de revolvers te trekken. Er werd gecommandeerd „ramen dicht" en meteen werd geschoten. Hoe later het werd, hoe grooter het tumult. In de Goudsbloemstraat werd het asfalt opgebroken, in deze straat werden vier hooge wallen opgericht, ook hier werden alle lampen vernield. De eerste agenten werden bij de bar ricades met allerlei voorwerpen be groet, het kostte een heele strijd waar bij de revolvers voortdurend knalden, eer de Goudsbloemstraat stap voor stap was schoongeveegd, waarna de stadsreiniging de boel begon op te ruimen. Steeds zwaarder werd de strijd tegen de .oproerige elementen, verschillende personen werden ge wond. De politie kon zich in de nau we straten niet handhaven en moest tegen half acht terug trekken. Om 10 uur in den avond was de toestand uiterst ernstig. De oproerige bewo ners hebben de Jordaan geheel in hun macht. Verschillende winkels moesten het ontgelden, de spiegelrui ten werden ingeworpen, "de etalage's leeggehaald en huizen geplunderd. Van alle kanten rukten politieauto's met zoeklichten aan. De geheele Ge neeskundige dienst was gemobili: seerd. Een aantal maréchaussée's is in d en laten middag gearriveerd, die in 'het abattoir is ondergebracht. HET 750-JARIG BESTAAN DER STAD 's HERTOGENBOSCH. Voor de herdenking van het 750-jarig bestaan der stad 's Hertogenbosch heeft men thans de medewerking verzocht en verkregen van een oud-Bossche naar, den heer Herman van den Eeren- beemt te Amsterdam. Deze heeft uit vele piannen, welke al gerezen waren een en ander uitgekozen en samenge vat tot één geheel. Op een ten stad- huize onder leiding van burgemeester mr. F. J. van Lanschot gehouden ver gadering van velen, die zich interes seeren voor de herdenking in 1935 heeft hij nu nadere toelichtingen ver strekt. De bedoeling is iets te schep pen van grooten stijl en van krach tige allure, passend in de stad, iets dat cultureel, artistiek en intellectueel te verantwoorden is. Rond de beroem de St. Janskathedraa! zijn de plannen opgebouwd. Het bouwwerk zelf wil men bij avond in floodlight zetten; den bekenden jaarlijkschen Maria-om- gang, thans reeds een processie, welke ooor duizenden en duizenden bezocht wordt, wil men uitbouwen, in de breed te en in de diepte. Voorts ligt het in het voornemen in de Kathedraal de Missa in Die Festo van Alph. Die- penbrock te doen uitvoeren. In het Plantsoen is geprojecteerd een C^ud-'s Hertogenbosch, in logisch ver band met grootsche uitvoeringen van Beatrijs, waaraan eenige honderden Bosschenaren hun medewerking zullen verleenen. Deze uitvoeringen worden gegeven in een tot dit doel te ver bouwen manege. De daar beschikbare ruimte za! het mogelijk maken heele ridderstoeten e.d., komende door de straten van Oud-'s Hertogenbosch langs de toeschouwers te leiden. De Parade, het ruime plein aan den voet van de Kathedraal zal worden herschapen in een bloementuin, waar in een fantastische omgeving voor de kinderen sprookjes vertoond zullen worden. De heer Van den Eerenbeemt heeft zich voor de artistieke leiding de me dewerking verzekerd van Hans van Meerten van het Groot-Nederl. Tooneel. Buiten het hier geschetste zullen tal van andere attracties nader worden bezien, als sterritten, concours hip- ipiquqsi e.d. Aan de versiering der stad! zelve zal uiteraard de noodige zorg worden besteed. De herdenkingsplechtigheden zullen plaats hebben van 15 tot 30 Juli 1935. Mijnheer de Redacteur! In Uw blad van 22 Juni j.l. het welk ons een dezer dagen bereikte, namen wij kennis van den open brief welken een „trouw Heusdenaar" aan het Gemeente Bestuur van Heusden zond en waarin de schrijver de aan dacht van dat geacht Bestuur ves tigde op de misdragingen van vreem delingen die met hun jachtjes Heus den bezoèken. Daar de leden van onze 's-Hertb. W. S. V. Viking .herhaaldelijk ge durende het zeilseizoen Heusden be zoeken, zoo meenen wii dat zi; het zijn die in genoemd artikel bedoeld worden. Het bestuur onzer vereeniging be treurt het ten zeerste,- dat cloor een bepaalde groep harer leden, door een dergelijk optreden de zeilsport in clis- crecliet wordt gebracht, hetgeen nooit haar bedoeling is geweest, integen deel. Op een speciaal voor deze ge legenheid uitgeschreven bestuursver gadering heeft zii dan ook besloten de leden dringend te verzoeken bii het bezoeken van andere plaatsen en ha vens de orde en rust niet te versto ren. Volmondig stemde het bestuur, in met de grieven van „Een trouw Heusdenaar," doch hoezeer wii de verontwaardiging van den schrijver begrijpen, spijt het ons, dat in diens j schrijven alle vreemdelingen die met hun jachtjes in Ide haven van Heusden komen over één kam worden gescho- ren. Wii weten uit persoonlijke er varing, dat menig Viking-lid Heusden bezoekt juist om haar intieme ha ven, haar natuurschoon en haar vrien delijke inwoners. De sfeer van lan delijke rust die over het oude stadje is gesluierd trekt velen onzer steeds weer tot zich. Ook voor deze per sonen geldt dus de passage in schrij vers ingezonden stuk, waarin hij vraagt of zijn dierbaar Heusden daér dan goed voor is, dat vreemdelingen van een dergelijk allooi hun dwaas heid komen botvieren. Daar te genwoordig elke stad al het moge lijke in het werk stelt om het vreem delingen bezoek te bevorderen, zoo, Kiettw^lad 80. 5449 Vrij dag 6 Juli. t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 9