Bij ons slaagt U 't b e s t e GROOTE ZOMER-OPRDIMING BERGEIJK STUFKENS BEZOEKT nu onze Biunenland. Marktberichten. (door een kroon van drie bladeren en twee paarlen van goud zou voor dat doel gebruikelijk zijn. ALS DOLKSTEKEN IN HAAR RUG. Gekweld door Rheumatiek. Thans van alle pijn verlost. Een vrouw schrijft ons: „Ik werd 'gemarteld door pijnen, die me als een dolk in mijn rug staken. Vandaar straalden de pijnen uit tot aan mijn schouders, zoodat ik mijn armen niet kon op en neer bewegen van pijn. •Nu en dan dacht ik, dat ik mezelf nooit meer van deze kwellingen zou kunnen bevrijden. Weken lang liep 'ik 's nachts maar door de kamer zon der te kunnen slapen. Ik probeerde allerlei soorten smeersels, maar kreeg niet de minste verlichting. Toen pro beerde ik het met Kruschen Salts en daarmee begon onmiddellijk het .wonderlijke resultaat, waarvan' ik te genwoordig nog steeds geniet. Geen angst meer om naar bed te gaan, niet meer bang om te eten. Vroeger werd ik bijna altijd benauwd door het eten. Het zal wel door een teveel aan maagzuur in mijn lichaam ge weest zijn, maar ik kan met groote dankbaarheid zeggen, dat dit thans ook over is. Ik oogst veel succes met Kruschen Salts, wat ik nu regel matig eiken morgen neem. Het heeft me nieuwe levenskracht gegeven." Mevr. E. P. Kruschen Salts spoort de inwendige organen aan tot krachtige werking. Urinezuur en afvalstoffen, die zich mochten hebben opgehoopt, en de aanleiding Uwer rheumatiek zijn, wor den verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen worden weer normaal en U voelt zich weer gezond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bii alle apothekers en dro gisten k fo.go en fi.óo per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralen de gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch. eoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. Adv. o j DOODGEVALLEN. Te Obbicht (L.) is een 15-jarige jongen uit een kersenboom gevallen; hij liep daarbij zulke zware verwon dingen op, dat hij kort daarop over leed. o I ZIGEUNERS. Zaterdag en Zondag arriveerde een karavaan zigeuners aan de BelgiscJa- Limburgsche grens nabij Stamproij. De Nederlandsche grenswacht was gelukkig op haar post en wist het volkje op een afstand te houden. j HET SPELLINGSVRAAGSTUK. De komende wijzigingen. In de vergadering van den Raad van Ministers heeft het spellings- vraagstuk weder een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Naar wij ver nemen is het resultaat, dat bevorderd zal worden wijziging van algemeene maatregelen van bestuur waarbij met ingang van 1 Sept. een nieuwe schrijf wijze wordt voorgeschreven voor het examen onderwijzer en eindexamens, benevens in het programma van Mid delbaar onderwijs en Voorbereidend Hooger Onderwijs. De wijzigingen zullen dan als volgt luiden De e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het einde van een woord alsmede in afleidin gen en samenstellingen van woorden op ee. De o wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De o o blijft echter voor ch in goochelen, goochem, loochenen. S c h wordt alleen daar geschreven waar de ch gesproken wordt. Echter behoudt het achtervoegsel isch de thans gangbare spelling. De verbuigings-uitgangen e en en van e e 11 en geen en van de bezit telijke voornaamwoorden mijn, Uw, zijn, hun, haar, worden weggelaten. De naamvalsuitgang n bij lidwoor- jden, voornaamwoorden bijvoegelijke naamwoorden of daarmede gelijk staande verbuigbare woorden wordt uitsluitend gebruikt bij de namen van mannelijke personen en bij de namen van mannelijke dieren in de gevallen, idat voor de aanduiding van het dier ieen afzonderlijk woord wordt ge bruikt. Bij de voornaamwoordelijke aandui ding van de zelfstandige naamwoor den richt men zich naar het beschaaf de spraakgebruik. binnenkreek onder Sint Jansteen be geven. deze kreek is op verschillende plaatsen zeer diep. Op het hulpgeroep is de 22-jarige broer direct gekleed te water ge sprongen en verdween eveneens in de diepte. Een in de buurt wonende vis- scher trachtte eveneens hulp te ver- leenen, terwijl de geneesheer Casparie uit Hulst talrijke malen ter plaatse gedoken heeft echter zonder resul taat. Na eenige uren zijn beide lijken opgehaald. o HEVIGE STEEKPARTIJ. Op den Hil te Kaatsheuvel heeft een hevige steekpartij plaats gehad, waarbij een 28-jarige vrouw deerlijk werd gewond. Om een kleinigheidje met de kinderen ontstond er twist tusschen den 23-jarigen C. J., schoen maker en de naast hem wonende 28- jarige Cornelia Dekkers, huisvrouw van J. Timmers. Na een woordenwisseling sprong S. plotseling op de vrouw toe en begon hij met een vlijmscherp schoen makersmes vrouw D. te bewerken. Twee steken bij de slaap, twee op de wang, een op den arm en vier in het linker schouderblad waren in 'n minimum van tijd toegebracht. Daar vrouw D. geen mes gezien had be merkte zij eerst aan het vloeien van het bloed, dat zij gestoken was. Na zijn wandaad vluchtte de dader, waar schijnlijk op eigen lijfsbehoud be dacht naar het politiebureau, waar hij binnen liep met de woorden„Zet mij maar vast, ik heb vrouw D. over hoop gestoken." S. werd gearresteerd. Daarna ging men naar vrouw D. die men hevig bloedend uit niet minder dan negen wonden aantrof. De minste wond is nog drie of vier centimeter, terwijl meerderen wel zes of zeven centimeter zijn.. S. is op transport naar Breda gesteld. GROOTE HEIDEBRAND. Dinsdagmorgen ontstond in de bos- schen, gelegen bij de Zuid-Willems vaart te Budel een bosch- en heide brand welke vele H.A. bosch en hei de in de asch legde. o KASLOOPER OVERVALLEN. Te Amsterdam is op de Lijnbaans gracht een 70-jarige kaslooper van een wijnhandel tegen den grond ge slagen; de aanrander ging er met een buit van f 40 vandoor. o ONTSPOORD. Op het Centraal Station te Utrecht heeft een lichte botsing plaats gehad tusschen een kolentrein en een zand- trein. Een groote machine kantelde daardoor. De machinist van een der treinen kreeg een lichte verwonding aan het been. Overigens is er alleen materieele schade. DOODGEREDEN. Terwijl een losse locomotief van Oldenzaal de tunnel Wolter Ten Ka- testraat passeerde werd de ongeveer 35-jarige wegwerker Mijhof, die daar werkzaam was, door de machine in den rug aangereden. De man was bijna onmiddellijk dood. DOODELIJK ONGELUK. De 9-jarige A. Gijsen, wonende te Etten-St. Willebrord, is van een rij dende vrachtauto gevallen en gedood. De kleine, die met een 20-tal ka meraadjes op de auto aan 't spelen was werd door den bestuurder meer malen gewaarschuwd en weggejaagd. Het kind verstopt zich met 3 vriend jes in den laadbak. Bij het in bewe ging zetten van de auto viel het kind uit den laadbak met bovengenoemd gevolg. KINDERLIJKJE OPGEHAALD. In de Breede Haven te 's-Bosch is het lijkje van een kind gevonden. Het lijkje is in beslag genomen en verkeert in verregaanden staat van ontbinding. BRANDEN. Te Edam is het groote fabrieksge bouw van de N.V. Vereen. Touwfa- briek afgebrand. Door verschillende motorspuiten uit Edam en uit den omtrek werd het vuur aangegrepen, doch de vuurzee bleek niet te stuiten, zoodat het ge- heele hoofdgebouw een prooi der vlammen werd. Men is er tijdig in geslaagd, eenige vaten benzine uit het brandende ge bouw te verwijderen, waardoor een ontploffingsramp kon worden voor komen. De fabriek, die volop in het werk zat en juist nog eenige groote orders had gekregen, bood werkgelegenheid aan 200 arbeiders. TWEE BROERS VERDRONKEN Te Amsterdam brak brand uit in De 15-jarige Jos Peersman, wonen- een opslagplaats van hout der N.V. (de te Stoppeldijk (Z.) had zich, hoe- Martinit, Eerste Nederl. Fabriek van svel hij niet kon zwemmen, in een, Asbestcementplaten. In het hout vond breidt zich nog dagelijks uit, wel een bewijs dat onze kleeding meer en meer gezocht wordt, omdat ze prima van kwaliteit, en niet duur is. voor een keurig Heeren-Costume, Regenjas, Flanellen pantalon voor u zelf of voor Uwe jongens. Deze week buitengewone aanbiedingen. MT BEZICHTIGT ONZE ETALAGES! Zéér sterk verlaagde prijzen. Goedkoopste en beste Kleedinghuis voor eiken stand en leeftijd. GORCUM het vuur gretig voedsel en sloeg over naar een opslagplaats voor cement. De loods, waarin de brand ont stond is grootendeels uitgebrand; de tweede loods kreeg brand- en water schade. In den sigarenwinkel van den heer J. v. N., aan het Eiland te Arnhem was brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen en de win kel benevens de daarachter gelegen woonkamer brandden geheel uit. De geheele inventaris ging verloren. In verband met dezen brand heeft de politie den eigenaar v. N. in arrest ge steld onder verdenking van brand stichting. De omstandigheden van den brand waren van dien aard, dat ern stige vermoedens in deze richting zijn gerezen. HET ZUIDERAF WERINGSKA NAAL. Ingediend is een wetsontwerp met het doel: overbrenging van het Zui- derafw.kanaal en het Overdiepsche stoomgemaal met bijbehoorende wer ken in beheer en onderhoud bij het waterschap het Zuiderafwateringska naal. Als onderdeel van de werken tot verlegging van de uitmonding van de Maas volgens de wet van 26 Jan. '83 zijn in het betrokken gebied door het Rijk verschillende waterstaatswerken tot stand gebracht, met het doel de nadeelen, welke voor de afwatering van dit gebied uit de verhoogde laag - waterstanden op den Amer en het Oude Maasje en uit de hooge water standen op de nieuwe rivier de Berg- sche Maas, zouden voortvloeien op te heffen. Intusschen zijn in den loop der ja ren de behoeften aan afwatering in het betrokken gebied belangrijk ge wijzigd. Een voortdurend streven is merkbaar om steeds meer weidegron den in bouwland en tuingrond om te zetten, welk streven de behoeften aan veel diepere ontwatering der gronden met zich brengt. Het ligt evenwel niet op den weg van het Rijk in de nieuw opgekomen behoeften, welke geen ge volg waren van de totstandkoming der nieuwe rivier en die hoogere be- malingskosten vereischen, te voorzien. Vandaar dit wetsontwerp. In verband met bovenstaande is ook een wetsontwerp isgediend tot over brenging van het Rijksstoomgemaal te Nieuwendijk met bijehoorbende werken in beheer en onderhoud bij de waterschappen: de Alm en Gan- tel, de Zevenbanner, de Werkensche Polder, de Vervoornepolder en het Nieuwland van Altena. daverendËTcÏjfers. De wereldverkoopen van den Ford over de eerste 4 maanden van 1934 bedroegen 278,533 wagens tegen 107,699 in het vorig jaar. Naar Zuid-Amerika en het Verre Oosten werden 4 maal zooveel auto's geëxporteerd als in 1933, terwijl de verkoop naar de Dominions zelfs het negenvoudige beliep. De verzending naar Europa steeg met 36 pCt. Deze getallen bewijzen, dat alom in steeds breederen kring de supe rioriteit van den Ford auto erkend wordt. (Overgenomen uit de Fordwereld). WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Nij megen geeft belanghebbenden in overweging om, alvorens in relatie te treden met de firma W. Teerink en Co. of firma W. Teerink, Hees bij Nijmegen, bij hem inlichtingen in te winnen. 's HERTOGENBOSCH, 11 Juli. Op de markt van heden waren aange voerd 1926 stuks, 1062 stuks hoornvee, 678 biggen, 42 zeugen, 77 schapen of lammeren en 67 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f140 tot f260 per stuk Kalfvaarzen 110 180 Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) le kw. 2629 p. pond Koeien 2e 24 —27 Pinken van f 80.—tot f140.p. st. Zeugen Biggen 100 150 45.— 65.— 8.- 6. 12.— Schapen Lammeren HandelDe aanvoer van vetvee was groot, handel ka'm met iets terugloopende prijzen. Kalfkoeien en vaarzen door ma tige aanvoer, nauwelijks prijshoudend. Magere ossen en koeien voor de weide kalme handel. Pinken door kleine aan voer, pryshoudend. Dragende varkens, handel goed. Biggen met vlugge handel, prijzen iets hooger. Schapen en lammeren kalm. Kalveren zeer stil wegens kleine aanvoer. Aanvoer slachtstieren ongeveer als vorige week, doch pry zen niet hooger. 3e Kwaliteit slachtkalveren flauwe handel. Afloop der markt vermoedelijk flauwer dan in het begin. 's HERTOGENBOSCH, 10 Juli. Boter. Aanvoer 19.220 K.G. Hoogste prijs f 1.44. Laagste f 1.38. Middel f 1.41. VERSLAG VAN DE VERRICHTIN GEN VAN DEN WARENKEU- RINGSDIENST VOOR HET GE BIED BREDA OVER 1933. Verschenen is het jaarverslag van den Warenkeuringsdienst over het jaar 1933. Het verslag, dat in verband met de geboden zuinigheid in beknopter vorm is verschenen, bevat niettemin verschillende belangwekkende gege vens, welke een juist beeld geven van de, ook in verband met de crisis uit gebreide werkzaamheden. Gelijk zoo veel het geval is, staat daar personeels- beperking tegenover en is het perso neel met ingang van 1 Januari op de door den Minister aangegeven sterkte gebracht. De dienst moet deswege den veterinair-adviseur, (als zoodanig fun geerde de directeur van het Openbaar Slachthuis, de heer Meier, wiens advie zen voortaan noode gemist moeten wor den) administratief personeel en on derzoekspersoneel missen. Naast de gewone werkzaamheden, door de tijdsomstandigheden soms in een geheel andere richting gedrongen, werd de dienst belast met toezicht op de bepalingen van de Crisiszuivelwet, waaraan naar verhouding veel tijd is besteed. Uitvoerig wordt er bij stil gestaan, dat de geldende bepalingen in vele gevallen te kort gaan schieten, wan neer het geldt hygiënische eischen na te streven. In het bijzonder geldt dit wel voor nieuwe winkels, werkplaat sen enz., die meermalen, met een vol komen voorbijgaan van alle hygiënisch inzicht worden opgericht, gelijktijdig een gevaar voor de volksgezondheid zijn, als wel een bron van oneerkjke con currentie tegenover vakgenooten, die bij de i nrichting en instandhouding van hun bedrijf daaraan meerdere zorg hebr ben besteed. Een door de Kamer van Koophan del ondernomen poging om de invoer van brood' uit Belgie te binden aan voorwaarden, waardoor bij de berei ding ook met de overeenkomstige ei schen als hier gelden moet worden re kening gehouden, mislukte. Het toe zicht op consumptieijs is tijdroovend, het resultaat van het onderzoek van monsters is meermalen zoodanig on gunstig, dat verbaliseerend moet wor den opgetreden. Verschillende, wat men zou kunnen noemen, surrogaten, deden hun intrede en moesten meermalen met behuip v'an wettelijke bepalingen weer worden weggewerkt, hetgeen in het algemeen voor den consument, niette genstaande de schijnbare goedkoopte, geen nadeel beteekent. Daarnaast speelt smokkelwaar meermalen een belangrijke rol en staat dit wel in verband met zeer aanmerkelijke verschillen in prcjs aan weerszijden van de grens. Het toezicht op melk wordt uitge breid met onderzoek in de richting van zindelijke winning. Het bestek van ons verslag iaat niet toe, het overzicht van alle onderzochte waren te zeer uit te breiden. Derhalve willen wij voisfaan met nog enkele gegevens. Onderzocht werden ruim tienduizénd monsters, er werden b'.jna achtduizend inspecties verricht. Opgeruimd werd 7821 K.G. waren, wegens ondeugdelijk heid. Een vierduizendtal mondelinge en schriftelijke waarschuwnigen werd in verband met aangetroffen misstanden gegeven terwijl 183 maal verbalisee rend moest worden opgetreden, aldus trachtende de meermalen tekort schie tende vakkennis aan te vullen. De dienst vervult aldus een taak, die in den te- genwoordigen tijd zeker niet meer zou kunnen worden gemist, hetgeen van regeeringswege na alle actie in het vorig jaar er tegen gevoerd door het laten voortbestaan van de diensten, zij het na besnoeiing, ook wel is erkend. De werkzaamheden zijn geleidelijk de huisvesting ontgroeid, een verbouwing kon door de tijdsomstandigheden niet K r. 't Aantal nieuwe Cliënten 44

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 4