Dit nummer bestaat uit 2 maden De Grootmoeder. Het is een j I J Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FEUILLETON. UND VAN ALTEN A No5452 Woensdag 18 Juli 1934 Binnenland. Wees niet dom en stel de proef op de som j 0HK3 Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAOMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 00 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 0 uur ingewacht. VERDRONKEN. Te Zelhem is een i-jarig kind van de familie Lettink uit de wieg in een emmer zeepwater gevallen en ver dronken. Bii het omvlotten van balken in het Damsterdiep nabij Delfzijl kwam plotseling van onder een vlot het lijk van een onbekenden man van pl.m. 58 a 60-jarigen leeftijd te voorschijn. DE RENNER VAN DER PLUYM VERONGELUKT. De scherpe strijd tusschen de lei dende merken van de Europeesche motor-industrie heeft weer het leven gekost aan een renner. Ditmaal is de Nederlander van der Pluym, die bii de wedstrijden om den Grooten Prijs van België te Francorchamps verongelukte. In het begin van de derde ronde lag Van der Pluym op de derde plaats vlak achter de snelle Nortons van Handley en Dodson, toen hij, nog in het gezicht van de tribunes op den heuvel naar Burnenville uit de bocht vloog en tegen een boom sloeg. Van der Pluym was op slag dood. De Belg Lambert op Sarolea kon de Husqvarna van Van der Pluym niet meer ontwijken en werd na de botsing met motor en al van den weg af geslingerd. Lambert werd met een beenbreuk en een schedelfractuur op- fenomen. Zijn motor vloog tusschen et publiek. Verscheidene toeschou wers werden gewond, waarvan een vrouw ernstig. Zoo zijn dit jaar dus reeds vijf prominente renners Crabtree, Noir, Demeuter, Kalen en thans v. d. Pluym het slachtoffer geworden van hun beroep en van de rivaliteit tusschen Norton, F. N., Husqvarna en nog enkele andere geregeld op de weg races uitkomende merken en het is ook thans weer gebleken, dat de ra ce-motoren te snel worden voor de menschelijke controle. o EEN KIND JE SPEELDE MET EEN "REVOLVER. Te Borkel en Schaft heeft een 5- jarig kindje een geladen revolver uit de jas van zijn vader gehaald. Bii het spelen met dit wapen trok het den haan over, waardoor de kogel in het hoofdje terecht kwam. De kleine was onmiddellijk dood. COMMUNISTISCH RAADSLID GEARRESTEERD. De heer G. Mulder, communistisch raadslid te Sappemeer, tegen wien 81. Toen de maaltijd was afgeloopen, zou hij in stat geweest zijn, alle dwaas heden der wereld te began, want hij was door den wijn wel een beetje be dwelmd. Toen de dame haar mantel omsloeg om heen te gaan, vroeg de jonge man, of hij haar mocht begeleiden. Het aan bod werd gretig aangenomen. Eenige oogenblikken later bracht een rijtuig het paar ver van de rue Pigalle. Drie dagen verliepen, zonder dat Al- bert in het ouderlijk huis terugkeerde, zonder dat hij had laten weten waar hij was. VI. IN DE VAL. Mijnheer Lionnet was nog steeds op reis. Mevrouw Lionnet verkeerde in een doodelijke ongerustheid1 en liet Gene- viève al het onaangename van haar humeur gevoelen. Nog nooit had het jonge meisje zoo'n opeenvolging van ongegronde verwijten moeten hoor en. 1 de vorige week proces-verbaal was opgemaakt wegens het organiseeren van een demonstratie na afloop van een protestvergadering, zonder daartoe verlof te hebben, is thans te Gronin gen, waar hij werkzaam is, in arrest gesteld. O— AUTO TE WATER GEREDEN. Zaterdagmiddag is de 43-jarige hr. ir. C. Kool uit Voorschoten onder de gemeente Stompwijk met zijn auto in de Vliet gereden en verdronken. Hij heeft nog getracht de ruiten te verbrijzelen om zich uit de auto te redden, hetgeen hem niet is gelukt. Spoedig toegeschoten hulp heeft daarna de kap van de auto openge sneden, waarna de heer K. uit de auto kon worden gehaald. Hij werd naar het gemeentehuis te Stompwijk vervoerd, waar een ge neesheer slechts den dood kon con- stateeren. Het lijk is daarop naar zijn woning te Voorschoten vervoerd. NATIONALE LUCHTVAARTDAG. De Nationale Luchtvaartdag te Soesterberg is prachtig geslaagd. Er waren tienduizenden belangstellenden. 0.a. waren tegenwoordig de mini sters Colijn, Deckerss en De Wilde, vele militaire autoriteiten, eenige commissarissen der Koningin, enz. Er werden vertoond estafette-vliegen, een luchtaanval door een groep ver kenners, luchtacrobatiek, parachute springen door poppen, enz. HET MIJNCONFLICT. De R. K. Mijnwefkersbond heeft met algemeene stemmen Eet directie voorstel betreffende een loonsverla ging van 3 ipjCt. aangenomen; de Alg. Mijnwerkersbond heeft het voorstel verworpen. o DEFILE VOOR HET MAUSOLEUM TE DELFT. Zeer velen hebben gedefileerd voor het mausoleum in de Nieuwe Kerk te Delft en de rouw versieringen be zichtigd. In totaal schat men hun aantal op 40.000. Morgen begint men weer met de restauratiewerken. o HUISZOEKINGEN BIT COMMUNISTEN. Te Assen heeft de hoofdinspec teur van politie met de gemeente politie huiszoeking gedaan in de wo ning van den communist G. W|. Zuidhof. Er werd een rol papieren in beslag genomen, waarop stond „Lees de Tribune." Zaterdag heeft de hoofdinspec teur een inval gedaan in de druk kerij „Gemeenschappelijk Belang," aan den Steendijk, waar sinds en kele maanden een communistische courant „De echo van het Noorden" wordt gedrukt, die bestemd "was voor de Groninger communisten. De po litie heeft de ter drukkerij aanwezige Mevrouw Lionnet maakte haar voor een leugenares uit, wanneer zij verze kerde, dat haar broeder met haar was thuisgekomen. Alberts moeder moest op iemand haar verdriet uitvoeren. Gelukkig had1 Geneviève zich reeds lang in geduld geoefend; zij hoorde alles aan zonder zich te beklagen. En buitendien, wat waren de beleedigingen, die zij te verduren had, in vergelijking met de angsten, die zij over Albert uitstond1. Zij verbeeldde zich allerlei akelige dingen. Men had den commissaris van politie van het gebeurde kennis gegeven en men had reeds overal nazoeking ge daan. Reeds dikwijls had mevrouw Lionnet het idee gehad aan den baron de Ver- boise te schrijven, om hem te verzoe ken, haar te hulp te komen; maar hoe kon zij dien man wat vragen? Neen ,zij wilde den baron niets ver schuldigd; zijn, om, wanneer het noo- dig was, zich tegen zijn huwelijk met Geneviève te kunnen verzetten. Den tweeden dag reeds wisten de werklieden van de fabriek, dat hun jonge patroon was verdwenen, en va der Anselme was weldra met het ge val bekend geworden, en vroeg zich zelf af: Wat beteekent dat? Hij begon na te denken. Was de baron de Verboise in het gevat betrokken? Dat zou niet onmo couranten, 3000 exemplaren, in be slag genomen. o BOERDERIJ AFGEBRAND. Dinsdag om half twaalf is de boerderij van V. te Heeze afgebrand. Het vee kon gered worden. Verze kering dekt de schade, die ongeveer 40.000 gulden bedraagt. O— RUSSISCHE OPDRACHT. Naar het Vad. verneemt, is aan de N.V. Verschure en Co's scheeps werf en machinefabriek te Amster dam voor Russische rekening opge dragen de bouw van een baggerma chine van 150 M3. De levering zal over ongeveer vijf maanden geschie den. Nader verneemt het blad nog, dat de machine door stoom zal worden gedreven, en dat zii is voorzien van een inrichting om aan land te persen. o HOUDING DER WEERMACHT GEPREZEN. H. M. de Koningin betuigt Haar tevredenheid. De commandant van het veldleger, luitenant generaal jhr. W. Roëll heeft de volgende dagorder tot het leger gericht: „Het heeft H. M. de Koningin be haagd Hoogstderzelver hooge tevre denheid uit te spreken over de hou ding en de verrichtingen van alle troepen e n andere gedeelten der Weermacht, die in mijn functie van Gouverneur der Koninklijke Residen tie te mijner beschikking waren ge steld voor dienstvervulling bij Ide plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Z. K. H. den Prins der Nederlanden op 11 Juli i.l. Ik noodig de er bij betrokken com mandanten uit het vorenstaande ter kennis van voormelde troepen en ver dere gedeelten der Weermacht te brengen." ONSCHADELITK MAKEN VAN KOOLMÖNOXYDE. Aan den heer FI. C. van Hillo te Maasluis is door den Rijks-Octrooi- raad octrooi verleend voor een toe stel ter vernietiging van het kool- monoxyde, afkomstig uit de uitlaat pijpen van automobielen, ruw-olie mo toren, alsmede van schepen met olie- motoren. Het is bekend, dat deze uitlaat gassen van verbrandingsmotoren gif tige gassen bevatten, die zeer nadee- ligen invloed kunnen uitoefenen op het menschelijk organisme. Reeds heeft het verschillende slachtoffers geëischt, doch bij het gebruik van het toestel van den heer Hillo wor den deze gassen absoluut onschadelijk gemaakt. Verschillende proeven zijn door deskundigen genomen en het resultaat was boven alle lof verhe ven. Het koolmonoxyde vormt bij het inademen een verbinding met dat de drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw Handelsdrukwerken. Wij verzekeren U keurige afwerking en billijke prijsberekening. Firma L J. VIEIITIW Drukkerij Binderij Tel. 19 HELSDEiV het haemoglobine van het bloed, waardoor dit zijn vermogen verliest zuurstof op te nemen. Tengevolge hiervan sterft de betrokken persoon den verstikkingsdood. Dit proces werkt zeer snel. Bovengenoemde uitvinding neemt de schadelijke werking geheel weg. gelijk zijn. Maar waarom zou de baron den jongen Lionnet doen verdwijnen? Want de kruier kon niet veronderstel len, dat de moordenaar van Darasse er belang bij zou hebben zich van den broeder van Geneviève te ontslaan. Hij kon het motief niet vinden, waarmee de baron gehandeld zou hebben. Hij be greep niets van de heele zaak. Den derden dag, tegen twee uur, hield een rijtuig juist tegenover den kruier stil, en een welgekleede vrouw van middelbaren leeftijd stapte uit. Wilt ge hier op mij wachten? vroeg zij den koetsier. Daarna vroeg zij vader Anselme: Kunt gij mij het huis van mijn heer Lionnet, den meubelfabrikant, aan wijzen? Gij zijt er niet ver af, antwoord de vader Anselme. Gij ziet het daar voor u; het hoogste huis van het blok, met die groote deur. Die vraag scheen vader Anselme, die de dame oplettender begon gade te slaan, wel wat vreemd toe. Dank u. O ja, zeg eens, is er een concierge? Ja, mevrouw, antwoordde hij er is een concierge, hoewel mijn heer Lionnet het huiiisa met zijn familie alleen bewoont. Maar indien gij mijn heer Lionnet wenscht te spreken, kan ik u zeggen, dat hij niet te Parijs is en dat hij eerst binnen twee of drie dagen terug komt. Neen, mijnheer Lionnet moet ik DE ONGEREGELDHEDEN IN DEN LANDE. De militaire politie te Rotterdam vertrokken. Uit de Crooswijkbuurt te Rotterdam zijn Zaterdagmorgen de troepen van de militaire politie vertrokken. Het is in deze buurt thans volkomen rustig. Op de R.K. Begraafplaats Crooswijk is Zaterdag ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van de 75-jarige Mej. A. Wellings-Richard', die Dinsdagavond tijdens de onregelmatigheden in de Crooswijkbuurt door een geweerkogel is getroffen en kort daarjop in het ziekenhuis is overleden. De rouwstoet trok van het zieken huis aan den Bergweg langs de wo ning van de overledene in de Isaac Huberstraat, waar een groot aantal be langstellenden bijeen gekomen was. Buurtbewoners hebben op de baar een krans en een bloemstuk neergelegd'. De stoet trok daarna naar de be graafplaats, waar een 40-tal familieleden kennissen en buurtgenooten werden toegelaten. De plechtigheid geschiedde in allen eenvoud'. De politie had uitgebreide maatre gelen genomen ter handhaving van de orde. Het is volkomen rustig geble ven. niet spreken. Dank u voor uw mede deel! ngen, mijnheer. En de vrouw verwijderde zich. De kruier, die haar met de oogenj volgde tot het huis, verdacht haar be doelingen. En hij bromde tusschen de tanden: Iets zegt mij, dat het bezoek van die vrouw in betrekking staat met de verdwijning van den broer van juffrouw Geneviève. Hm, hm! ik moet mijn 00- gen open houden. De koetsier was van zijn bok geste gen, blies in zijn handen liep op het trottoir hen en weer om zich te ver warmen. Hé, vrindje, riep vader An selme hem toe het is niet warm van daag. Ja, bitter koud; als die wind maar ophield. Uw paard is niet koud; men kan zien, dat ge van verre komt. Van Passy, rue Pargon, en ik moet er weer terug ook; het is een ritje! In ben gelukkig bij het uur ge nomen. Zoo, zeidie de kruier komt ge van rue Pargon? Er woont daar juist een oud1 vriend van me, nr. 12; het is misschien hetzelfde huis, als waar de dame woont, die zooeven met mij heeft gesproken. Neen, die woont nr. 3. O! nummer 3. J3, gij hebt het huis wel moeten zien, vóór een tuintje, achter een groo- De korting Zaterdag ingegaan. Zaterdagmorgen is bij de uitbetaling! van den steun een aantal' huurstaker$ het bedrag voor de huur, die zij j.k Maandag niet hebben betaald aan de huiseigenaars, afgehouden. Er zijn twee categorieën van huiuf-: stakers n.l. een groote groep, die de huur, verminderd met f 1 hebben ben taald en 'een kleinere groep, die ini het geheel ;niet heeft betaald'. Den genen die een verminderd huurbedrag hebben betaald, werd' nog niets afge-i houden. Maatschappelijk Hulpbetoon! zal de volgende week vaststellen, welke gedragslijn tegenover de minder huurs betalers zal worden gevolgd. 1 De burgemeester van Rotterdam! heeft in verband met de woelige toes standen van de laatste dagen een mees ting verboden, die Zondag op de Enk aan den linker Maasoever gehouden! zou worden door de Internationale! Socialistische Anti-Oorlogsliga en den! Strijdhond tegen het Fascisme. De toestand te Amsterdam', Naar wordt vernomen, is de politie van het bureau Linnaeusstraat Zondags middag nog overgegaan tot aanhouding! van den 19-jarigen zoon van het Am- sterd'amsche communistische gemeenten raadslid L. Seegers. Maandagmorgen is hij voor den offfe cier van justitie geleid'. Hij zal voorn loopig in hechtenis blijven. De jonh gen wordt verdacht, betrokken te zijtü geweest, bij' het openbreken van strap ten en het vernielen van lantaarns^ bij de jongste ongeregeldheden. te tuin, het ziet er mooi uit en heeft) vele afgelegen kleine paviljoentjes. O! ik herinner mij Wij koetsiiers kennen het heel) goed', wan,t wij moeten er hard voor, werken, vooral 's nachts. O! worden er soirées gegeven? Dat is nu juist het woord niet; men brengt er heeren en dames heen'„ die men er laat. Ik begrijp het; het is een soort van hotel. Ja, iets of wat: maar ge zijt efl nog niet. Drommels, wat is het dan? De koetsier glimlachte en antwoordde! knikkend: Dat huis, oudje, dat huis!... Wel„ hoe zal ik het je zeggen? Dat huis is een huis Vader Amsielme beefde. O! goed, zaide hij; maar] je hebt mij nog niets gezegd! en ik ben grijp niets. De koetsier lachte den kruier uit* keerde hem den rug toe, haalde ver-i achtelijk de schouders op en begon weer heen en weer te loopen en in zijn handen te blazen. Vader Anselme zeide tot zichzelf: Nu ben ik eenigszins gerustgeH steld over het lot van den broeder van! juffrouw Geneviève; de jongen is gey vangen en wordt niet eerder losgela^ ten, dan tegen een groot losgeld'. {Wordt vervolgd). v vy*'* pigg - «i.« V- v voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1