Ja, natuurlijk, mijn BRIL is van ■bh Gediplomeerd Opticien Dit nimer bestaat uit 3 bladen Fumax-Gaskegel. LIMONADE. j A. BA AI JENS, r i 't 1 1 1 f 1 *3 V'1 i f -j dHI vV? ÏA' :»-.-F 1and van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. GOR1NCHEM, Zusterhuis 6. Agentschap van ie Amsterdamsdu Bank JC.V-, Amsterdam Buitenland, Binnenland. LLJ u A t No. 5453 Vrijdag 20 Juli 1934. f 1 Dit blad verschijnt WOENSDAQMOROEN en VRIJDAGMIDDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. nancieele commissie benoemd ten ein de de leden vertrouwen te geven in het financieel beleid. En dit is een zeer voorname factor, daar in eene veree- niging als de onderwerpelijke het door het bestuur gjevoerd geldelijk beheer al spoedig wordt afgekeurd indien, al is het ook geheel buiten zijn schuld, de financiën der vereeniging er door bijzondere omstandigheden op een ge geven oogenblik minder gunstig voor komen te staan. De geldmiddelen der vereeniging ko men te bestaan uit de bijdragen van leden en donateurs, uit erfstellingen, legaten, subsidiën e;n •eenige andere baten. Uit den aard d'er zaak vor men de bijdragen der leden wel het voornaamste bestanddeel, 't Is dus ver leidelijk om die bijdragen d.z. de contributies der leden heel laag te stellen om maar zooveel mogelijk leden te krijgen. Ejn toch heeft de praktijk bewezen, dat zulks financieel niet juist is. Eene vereeniging tot bestrijding van Ziekenhuis- en Operatiekosten voor het Land van Heusden en Altena. Eene vereeniging als aan het hoofd van dit artikel stelt zich ten doel hare leden door onderlinge samenwerking tegemoet te komen in de geldelijke gevolgen van noodzakelijke zieken huisverpleging en operatiekosten. Voor waar een buitengewoon mooi doel! Eene dusdanige vereeniging bestaat reeds eenigen tijd voor den Bommeler waard en daar werkt zij met groot suc ces. Begonnen met 1000 leden bij de oprichting in April 1932, telt zij thans ruim 3000 leden, wat wel een bewijs is, dat zij in eene behoefte voorziet en door de bewoners van den Bommeler waard bp prijs wordt gesteld. De drijfveer voor de oprichting was dat ieder, die wel eens eene operatie van nabij heeft meegemaakt, weet dat de kosten ervan niet gering zijn. De vereeniging mag niet elk dorp als een afzonderlijk deel behandelen. De contributies van alle gemeenten moeten in één kas vloeien en daar uit behooren dan alle betalingen te worden gedaan, zoodat naijver tusschen de gemeenten onderling wordt geweerd. Boekhoudkundig evenwel moet van el ke gemeente apart te zien zijn hoeveel zaj aan inkomsten heeft opgeleverd en hoe veel de uitgaven, welke voor hare zie ken gedaan zijn, beloopen. Natuurlijk is het geenszins de be doeling, dat de vereeniging naar winst streeft maar dit neemt niet weg, dat er toch eene reserve moet zijn om bij onvoorziene omstandigheden, b.v. bij epidemieën dienst te kunnen doen. Het mooie is, dat wanneer een lid zijne contributie heeft betaald en ge zond is gebleven, hij zeker weet, dat een ander, die het noodig had, van zijne contributie heeft geprofiteerd doordat opname en verpleging in een ziekenhuis van dien ander mogelijk is geweest. Hoe meer leden de vereeniging telt, des te meer kan zij doen en vooral hier geldt „eendracht maakt macht." Zeker, in den eersten tijd zal de toe treding voor het lidmaatschap gering zijn, maar daarvoor zitten we in een streek van ons Vaderland, waar de be woners steeds schuchter staan tegen over iets nieuwsi. In ons geval is dat nu niet zoo heel erg, want de vereeniging beveelt zich zelf meer dan voldoende aan om spoedig een flink groeiend ledental te hebben. We hebben in den Bommeler waard meerdere gehuchten gehad waar aanvankelijk niemand als lid wilde toe treden, maar nauwelijks werd er ie mand ziek, die geopereerd moest wor den ot ziekenhuisverpleging noodig had en dit wegens de hooge kosten niet kon bekomen, of de menschen meld den zich bij tientallen tegelijk als lid aan. In eens zag men de voordeelen van het lidmaatschap in. De inschrijving der leden moet voor de goede orde per kwartaal geschie den in eene officieele bestuursverga dering. Twijfelt het bestuur aan de juiste invulling van het aanmeldings formulier dan kan aan het candidaat- lid de overlegging eener geneeskundige RADICALE door de PRIJS f 1.—. Vraagt inlichtingen in de Drogisterij A. VERSCHUUR—BAERT Botermarkt 72 Heusden. In den Bommelerwaard bedragen de contributies: 1 Personen boven 15 jaar. Klasse I, 5 cent. Klasse II, 7 cent. Klasse III, 13 cent. Klasse IV, 18 cent. Personen beneden 15 jaar. Klasse I, 1 cent. Klasse II, 2 cent. Klasse III, 4 cent. Klasse IV, 8 cent. Bij betaling voor drie kinderen be neden 15 jaar in hetzelfde gezin zijn de daarop volgende kinderen vrijge steld van contributiebetaling. De uitkeeringen zullen bedragen: Klasse I, e|en maximum van f 3.00 voor iederen verpleegdag, hoogstens 30 dagen. Klasse II, een maximum van f3.00 voor iederen verpleegdag, hoogstens 30 dagen, plus een maximum van f 75,00 operatiekosten. Klasse III, een maximum van f3,00 voor iederen verpleegdag, hoogstens 60 dagen of een maximum van f6.00 voor iederen verpleegdag, hoogstens 30 dagen. Klasse IV, idem als klasse III, plus en maximum van f 120,00 operatiekos ten. De praktijk heeft geleerd dat men met de Klassien 1 en II geldelijk uitkomt, wat niet 't geval is met de klassen III en IV en daarom zouden we willen ad- viseeren: „Neemt alleen de klassen I en II en laat de klassen 3 en 4 va ren." Wanneer men toch vooruit weet dat deze twee laatste klassen een gel delijke strop voor de vereeniging zou den worden, zou het niet te verant woorden zijn om er toch mede te be ginnen. De leden moeten wekelijks hun con tributie betalen aan een bode, die een welwillende, goed bespraakte, handige en degelijke man moet zijn, daar het aantal te werven leden zeer nauw sa menhangt met de persoonlijke qualitei- ten van den bode. In het wekelijks betalen zit de groote kracht, want ach terstand wordt daardoor zoo goed als voorkomen. Verplichtend moet worden gesteld, dat ieder lid zich bij toetreding een reglement aanschaft. Dit kan dan be schikbaar gesteld worden tegen zeer lagen prijs, desnoods den kostenden d.i. dan ongeveer 10 a 12 cent, zoo dat de prijs voor niemand een belet sel behoeft té zijn. Hebben de men schen een reglement thuis dan kun nen ze bij eventueele moeilijkheden niet zoo gemakkelijk een beroep doen op hunne onbekendheid met de eene ot andere bepaling. De Bommelerwaardsche Vereeniging met hare ruim 3000 leden werkt schit terend en het aantal leden groeit dan ook met den dag. De gemeente Bra- kel, die nog geen 1800 zielen telt, heeft alleen reeds 600 leden, wat toch wel een bewijs is voor het groote nut, dat de vereeniging afwerpt. Het initiatief voor de oprichting van eene ziekenhuis-operatie-vereeniging in het Land van Heusden en Altena is reeds genomen. Echter vernemen wij, dat men aanvankelijk slechts de ge meenten Heusden, Wijk c.a. en Eethen wil beslaan en dit achten wij minder juist. Het gehee'e Land van Heusden en Altena moet in eens aangepakt worden en alle gemeenten moeten dezelfde gelegenheid hebben om zich onder dezelfde ontwikkelings- voorwaarden bij de vereeniging aan te sluiten. Neemt men in den aanvang enkele gemeenten om daaraan succes sievelijk andere toe te voegen, dan krijgt men b<ij elke toevoeging weer eigenaardige moeilijkheden, wat zeker de vereeniging niet ten goede komt. En daarom, Heeren Initiatiefne mers, pakt alle gemeenten in het Land van Heusden en Altena tegelijk aan en zorgt vooral voor eene degelijke, goed inslaande propaganda. Want onze mee ning is en blijft „hoe grooter de ver eeniging wat ledental betreft, des te steviger is haar bestaan." Onze lezers zullen het vorenstaande wel niet anders willen beschouwen dan als een steun voor hen, die bezig zijn voorbereidende maatregelen te tref fen voor de oprichting eener ziekenhuis- operatie-vereeniging voor het Land van Heusden en Altena. Inderdaad heeft het ook geen andere strekking en daarom stipten we ook slechts de o.i. belang rijkste punten aan. tblbf. wo. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handdscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen} Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA naat te Hartsdale in New-York is spoorloos verdwenen Er is nog geen eisch tot het be talen van een losgeld ontvangen, zoo dat men vreest, dat het kind door een waanzinnige is ontvoerd. Een later bericht meldt, dat het kind door de politie is opgespoord. Het werd uitgeput in een bosch ge vonden. 50 MENSCHEN VERBRAND. Tijdens een godsdienstoefening ge raakte een tempel in Zuid-Indië te Tinnevelly in brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat slechts weinig personen het gebouw onverlet konden verlaten. 50 menschen zijn bij den brand omgekomen, terwijl 40 zware ver wondingen opliepen. o EEN KORDATE VROUW. Twee kleine jongens, die in de rivier bij Saskatoon aan het roeien waren vielen uit hun boot en zonken weg in de modder. Toen Mevrouw Munday, vrouw van een inspecteur van politie, het gevaar zag, sprong zij direct te water en wist beide kin deren na veel moeite te redden. Ee- nige jaren geleden heeft deze kor date vrouw een paar andere kinderen van den dood gered. BABY ONTVOERD. Bobby Connor, de 18 maanden ou de kleinzoon van een kleeding-mag „Betuwe" limonadesiroop per heele flesch 65 ct. -f- 10 flesch. per halve 36 ct. -f-10 Jamin's limonadesiroop per heele flesch 45 ct. -f-10 flesch. Limonade gazeuse per literflesch 12 ct. 10 flesch. Botermarkt 88 HEUSDEN. Telefoon 52. IJSVERGIFTIGING. In de havenstad Burgas aan de Zwarte Zee is een bijeenkomst in het officierencasino verstoord. Na het ge bruik van ijs zijn 75 personen onwel geworden. De toestand van zes per sonen is zorgwekkend. Tot de erge zieken behoort de garnizoenscommandant en zijn beide kinderen. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat hier sprake is van een kopervergiftiging. Het ijs was ineen koperen pot bewaard en door ko pergroen vergiftigd. De pachter van het casino is gearresteerd. PLAATS VOOR~j"oNGE KRACH TEN IN BELGIë. In goed ingelichte kringen wordt verzekerd, dat de Belgische regee ring er aan denkt als bezuinigings maatregel 4000 ambtenaren, die den leeftijd van 60 jaar zouden hebben bereikt, op pensioen te stellen en door jongere krachten te vervangen. Deze laatsten zouden volgens de cijfers van de nieuwe, lagere salaris regeling worden betaald, terwijl ook de pen sioenen, intredende op 60-jarigen in.- plaats van op 65-jarigen leeftijd, niet meer zoo hoog zouden zijn als nu nog het geval is. Tevens zouden de jongere elementen geen aanspraak j meer mogen maken op sommige ver goedingen, die nog altijd aan de oudere ambtenaren worden toege kend. o STRAATGEVECHT. In de straten van Glasgow zijn gevechten ontstaan tusschen concur- reerende dievenbenden. De politie sloeg de vechtenden met den gum mistok uit elkaar en arresteerde een aantal hunner. Tijdens de vechtpar tijen sloegen de bandieten 28 eta lage-ruiten in, waarna zij het uitge stalde roofden. o POLEN DOOR EEN ZWARE RAMP GETROFFEN. Bij een overstroomingsramp in West-Polen zijn reeds 62 dooden ge meld. Men vreest echter dat hetwer- kele aantal veel hooger zal zijn. Bij Myslenice zijn 800 zomergasten! geheel van de buitenwereld afgesne den. Levensmiddelen ontbreken. In! het overstroomingsgebied ligt het; spoorwegverkeer te land geheel stil^ daar bruggen en wegen zijn wegge slagen. j Daar het electrisch licht bijna over al is uitgegaan, werken de reddings ploegen en de militairen 's nachts met fakkels en brandende teerpotten. v Het telefoon- en telegraafverkeerj in West Polen is geheel onderbroken, In Novi Soncz zijn 2 huizen vani twee verdiepingen ingestort. Tachtig andere huizen zijn ontruimd. Debet woners zijn in bioscopen en café'sj ondergebracht. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn in het overstroomingsgebied reeds de lijken van 118 personen geborgen, die bij de ramp het leven hebben verloren. Boven dien worden ruim 400 personen vermist, onder wie tal van soldaten, die aan het reddingswerk hebben deelgenomen. Bet aantal dakloozen wordt tot dusver op 14000 geschat. De bevolking van het gebied, dat door de ramp is getroffen, bedraagt omstreeks 4.000.000 zielen. BRAND TE DEN BOSCH. Dinsdagmorgen omstreeks 4 uur werd brand ontdekt in een der blokken van 112 in aanbouw zjjnde arbeiderswoningen, die voor rekening der gemeente in de Vogelwijk worden opgetrokken. De huizen waren reeds bijna gereed. De brandweer slaagde er in twee huizen, waarin de brand woedde, in zooverre te behouden, dat slechts de bovenverdiepingen uitbrandde. Een huis, waarin 160 deuren waren opgesla gen, is met den inventaris geheel uitge brand. Bet kan niet anders of brand stichting is de oorzaak, evenals het geval was bij een brand, die in dezelfde wijk een week geleden heeft gewoed. De aan nemers zijn verzekerd. a DOOR HET NOODLOT ACHTERVOLGD. Dinsdagochtend is nabij Nunspeet een groote vrachtauto, afkomstig uit Amster dam, in brand gevlogen. In dezen wagen werden vervoerd zes Husquarna renmo- toren, aikomstig van de internationale motorrennen in België, w.o. die van de vorige week zoo noodlottig om het leven gekomen Nederlandschen motorrenner Van der Pluym. In den wagen bevonden zich voorts eenige zuurstofapparaten, welke ontploften. Tengevolge van deze explosie sprongen tot op ongeveer 200 M. afstand de ruiten van de in de omgeving van de plaats van het ongeval gelegen boerderijen stuk. De auto brandde geheel uit en de zes motoren, elk vertegenwoordigende een waarde van f 4000, werden vernield. Het voertuig was op weg naar Zweden. Op den weg moest de politie maatre gelen nemen om het verkeer te beveiligen. Ook eenige hooibergen in de onmid- delijke nabijheid moesten tegen brandge vaar worden beschermd. f Drie personen, die zich op den wagen bevonden, konden deze verlaten, zonder letsel op te loopen. -ü Ijl k I - j. <*- V -r| -V voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard M. NORT 5. P. Caakbayzen (o's Bank Jf.V. r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1