Zij, die nog niet voorzien zijn van een NIEUW costume of kinderpakje, deze week te koopen in de Groote Opruiming BERGEIJK STUFKENS BEZOEKT onze magazijnen. wordt aangeraden van te GORINCHEM. Extra aanbieding Kinderpakjes. Oranje", Aalst, gemeente Poederoij- en, wenscht Uwe Majesteit Godes bijstand in het leed, Uwe Majesteit bij vernieuwing getroffen." Bij gunstige weersgesteldheid, hoopt de muziekver. „Prins Hendrik" alhier, en de muziekver. „.Eensge zindheid" uit Zuilichem, op Zater- idagavond 21 Juli gezamenlijk een concert te geven op de bekende plaats in het centrum van het dorp. Eenige 'dames hebben zich beschikbaar ge steld voor den verkoop van bloemp jes, ten bate van de vereen. „Prins Hendrik". Wij twijfelen ook niet aan belangstelling, daar er extra num mers gegeven worden. De leerlingen der hoogste klassen van de „School met den Bij bel", alhier, maakten Vrijdag een schoolreisje. Begunstigd door prach tig weer werd een bezoek gebracht aan R'dam, alwaar bezichtigd werden p.a. Waalhaven, Vliegveld, Dieren tuin en „Bijenkorf". De reis werd (gemaakt per autobus Elshout uit Giessen. ANDEL. Mej. T. Roza alhier is geslaagd voor het M.U.L.O.-diploma. ALMKERK. De heer J. de Wilt alhier is gekozen als voorzitter van de Chr. Nat. Vereen, van arbeiders in het Landb.-, Tuinb.-, Zuivel- en Veenbe- drijf gevestigd te Menaldum. BRAKEL'. J.l. Zaterdag werd de eind- vergadering gehouden van het Uit voerend comité van het muziekcon cours van O.B.K. Allen waren pre sent. De voorzitter gaf direct het Vvoord aan den secretaris, den heer !M. v. Dalen. Deze, in het bezit zijnde van alle gegevens van den penning meester, gaf een overzicht over de laatste werkzaamheden, inkomsten en uitgaven. Na controle werd het ba tig saldo van concours en paarden- sportfeest vastgesteld op f 900,34. De voorzitter, de heer H. J. J. Weststrate hierop het woord nemen de, sprak ongeveer als volgtAls Uitvoerend Comité voor net laatst bijeen, betuig ik U, medeleden als- look de werkende leden van O.B.K. mijn hartelijken dank voor de innige (ondervonden samenwerking. Nooit deed ik een tevergeefsch beroep op iU, nooit was U iets teveel, het con cours zelve was voor ons geen feest, zooals voor deelnemers en bezoekers, de organisatie en regeling eischte ons te veel op. Feest voor ons ware tiet vlotte verloop en de uitstekende financiëele resultatep. Mijne heeren, gij hebt weer eens laten zien, wat, zelfs in deze zware crisistijden, sa menwerking en organisatie vermo-.- Igen. Mijne heeren het Uitvoerend Co mité bestaat niet meer. De voorzitter van O.B.K., de heer Ij. de Pater nam daarna het woord. Namens O.B.K. is hier een woord van dank zeer zeker op zijn plaats. Ik richt mij niet tot de heeren leden van onze vereeniging, voor hen be schouw ik het verichtte als van zelf sprekend. Allereerst U, vriend West strate. Twee jaar geleden was het look Uw werk, uw organisatie en Uw jdrijfkracht, dewelke ons een bazar (gaf met een opbrengst van ongeveer f 700 en nu, de tijden zooveel ongun stiger, zijn het weer Uw initiatief, durf en uitstekende leiding, welke ons zoo'n schitterend jubileum en een nog grooter batig saldo bezorgden. (Met U ook den secretaris v. Dalen, hoewel lid van O.B.K. een speciaal .woord van dank voor de geweldige hoeveelheid verzette administratieve arbeid, verbonden aan het concours. De Feestgids is er een blijvend be wijs van hoe elk onderdeel tot in de puntjes verzorgd was. U, mijnh. de Veer onzen dank in het bijzonder voor de gevoerde boek houding. De heeren Duizer en v. d. 'Linden voor hunne belanglooze me idewerking. Het officiëele achter den rug, bleef men nog tot laat gezellig bijeen. Vergadering van den raad der gemeen te WOUDRICHEM op Vrijdag, 13 Juli 1934, des namiddags 2.30 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Jac. v; d. Lely. Secretaris: iJVelEd. Heer Chr. v. Rijswijk. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met het uitspreken van het for muliergebed. Voordat tot het afwer ken der agenda wordt overge gaan, wijdt de Voorzitter eenige woor den aan de nagedachtenis van wijlen Z. K. H. den Prins der Nederlanden jen zegt dat nauwelijks vier maanden voorbij zijn gegaan sinds het verschei den van H. M. de Koningin-Moeder iDt ten tweedenmale heeft de Konink lijke Familie en het Nederlandsche volk een zware slag getroffen. Na een zeer korte ongesteldheid is Z. K. H. de Prins der Nederlanden aan zijn ge zin en aan ons volk ontnomen. Zeer zwaar wordt daardoor H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Julia na getroffen. De arbeid van den Prins-Gemaal aan de werken van menschlievendheid en opvoeding zullen ten zeerste worden gemist, daarbij memoreerende wat Z. K. H. heeft gedaan op het gebied van het Nederlandsche Roode Kruis, het Reddingswezen en de Padvinders beweging. Wij allen voelen diep mede in de smart van Haar, die steeds als een moeder deelt in het leed van ons volk. Alleen vertrouwen .in God kan de kracht schenken om dit zware verlies te dragen en het groote leed voor onze Vorstin en haar dochter eenigs- zins te verlichten. De Voorzitter zegt vervolgens, dat het hem na deze droeve woorden ver gund zij eyiige woorden te zeggen waaruit een meer opgewekter toon spreekt en dat hij niet mag nalaten eenige woorden te wijden nu in deze zaal de eerste raadsvergadering 11a de verbouwing van het Gemeenlehuis wordt gehouden. Reeds in 1927 werd door den heer Spiering de verbouwing van het Ge meentehuis ter sprake gebracht en steeds waren alle raadsleden er van overtuigd, dat de inrichting van ons raadhuis zeer slecht was. In den ge- heelen omtrek was er geen Gemeente huis waar de toestand zoo ongeriefelijk was als hier en vooral de secretarie, welke eigenlijk op dien naam geen aanspraak kon maken en nauwelijks ruimte bood voor het doen eener ge boorte-aangifte, was zeer slecht en ge heel onvoldoende ingericht. De huis vesting van de personen, die een groot deel van hun leven daar moeten door brengen, was veel te klein en van archiefberging was in het geheel geen sprake. Des zomers moest men meer malen door de warmte naar de raad zaal verhuizen en des winters kon meer dere malen bij zuidenwind niet wor den gestookt, terwijl dit bij een noord oosten wind in de burgemeesterska mer het geval was. De burgemeesterskamer was wel niet groot, maar nog wel voldoende. Al leen kon daar niet gesproken worden zonder afgeluisterd te kunnen worden. Dit euvel vertoonde eveneens de raad zaal bij geheime zittingen, terwijl men des winters aldaar bij het vergaderen veel last van kou en tocht ondervond. Alleen de grootste ruimte was ner gens dienstbaar voor dan voor het publiek bij raadsvergaderingen en voor het plaatsen van een paar archiefkas ten en fietsen. De zolder, die met levensgevaarlij ke toeren te bereiken was, kon nergens voor worden gebruikt omdat de door gang veel te klein was. Jammer, dat op dit gebouw de wo ningwet niet van toepassing was, an ders was het zeer zeker voor onbe woonbaarverklaring in aanmerking ge komen. Na 1927 zijn verschillende plannen en begrootingen door den gemeente- opzichter opgemaakt, doch deze konden steeds geen meerderheid verwerven. Verschillende plannen werden niet goedgekeurd, omdat er een zij-ingang moest worden gemaakt en dan was het oordeel maar liever eten slecht inge richt raadhuis met goeden hoofdingang. Andere plannen waren meestal te duur, terwijl voor het bouwen van een ge heel nieuw raadhuis de kosteri zeer zeker te hoog zouden zijn geweest, ter wijl de tijden daarvoor ook niet gun stig waren. Dit was eveneens het ge val om het raadhuis naar een ander gebouw over te brengen, waarbij ook deze omstandigheid kwam, dat vol gens sommigen het raadhuis niet van zijn huidige plaats mocht verdwijnen, welk standpunt ik ook steeds was toe gedaan. Niettegenstaande de tijden steeds on gunstiger werden en de gemeente-fi- nanciën steeds meer in de knel kwa men, besloot de raad 'in zijne verga dering van 10 Augustus 1933 tot ver bouw op een bescheiden schaal, waar mede in December een aanvang werd gemaakt. Ook deze werkzaamheden lie pen niet vlot van stapel en hebben door allerlei belemmeringen in verband met het maken van een kluis meer dan een half jaar geduurd, doch ein delijk kon het gebouw in de vorige week in gébruik worden genomen. De verbouwing is zeer naar mijn genoegen en ik hoop, dat dit bij u ook het geval z»al zijn. Wij hebben nu gelukkig een ruime secretarie met Voldoende bergruimte, waar hiet per soneel rustig zijn werkzaamheden kan verrichten. De burgemeesterskamer is ook iets grooter geworden, terwijl de raadzaal dóór de ruimte voor pu bliek en pers iets kleiner is geworden, maar vpafal di: voordeel bi d da' de5 Prachtige costumes van f 6.75, 9 50, 12.25, 14.75 en hooger winters geen last van kou zal worden ondervonden en geheime zittingen niet meer kunnen worden afgeluisterd. Een groote verbetering is het aan brengen van een brandvrije kluis, waar in voor jaren bergruimte aanwezig is, niettegenstaande de papiermassa, wel ke elk jaar binnenkomt, steeds groo ter wordt. - De vroegere bergplaats met zijn zeer slechte vloer is herschapen in een behoorlijke bodekamer, terwijl op den zolder nog een bergruimte is aange bracht voor stukken die niet in de kluis behoeven te worden gebracht. Ook het overige gedeelte van den zolder is in een toestand gebracht, zooals het in jaren niet is geewest. Ook het aanzien van het inwendige is zeer verbeterd door het aanbrengen van nieuwe meubileering en vloerbe dekking. Mijn meening is, dat met dit raad huis thans nog jaren kan worden vol staan, zoodat de bouw van een ge heel nieuw voor jaren van de baan is. Enkele personen, die het gebouw reeds hebben bezichtigd, stonden er verwon derd van dat een zoodanig oud ge bouw zoo keurig en doelmatig van bin nen is ingericht. Ik mag dan ook niet nalaten mij ne heeren, U in de eerste plaats dank te zeggen voor de gelden, die U voor den verbouw en de meubileering hebt willen beschikbaar stellen. Aan onzen gemeente-opzichter, wiens streven het steeds is geweest voor deze gemeente een behoorlijk ingericht Gemeentehuis te krijgen en wien het eindelijk gelukt is voor zijn plannen een meerderheid in den raad te verwerven, komt even eens een woord van hartelijken dank toe voor al het werk dat hij daaraan heeft besteed en ik hoop dat hij nog langen tijd met groote voldoening op dit werk mag terugzien, hetwelk het laatste is dat door hem in zijn functie van gemeente-opzichter is verricht, nu hij met ingang van 15 dezer den ge meentedienst gaat verlaten. Ten slotte mag ik een woord van dank niet onthouden aan heeren aan nemers voor het werk, dat zij hebben geleverd. Ik wil eindigen met den wensch, dat in deze zaal tijdens de vergaderin gen steeds een prettigen toon mag heerschen en op aangename wijze mag worden samengewerkt en dat de be raadslagingen, fdie hier worden ge voerd en de besluiten, die worden ge nomen, onder Gods zegen mogen strek ken tot het welzijn van de gemeente Woudrichem en hare inwoners. Het lid van Wendel de Joode zegt, als nestor van den raad den Voorzitter op zijn rede te willen antwoorden met enkele woorden. Hij zegt, dat hij met het oog op de gemeente-financiën niet voor den verbouw van het Gemeente huis heeft gestemd, doch nu het zoo ver is, toch daarmede in zijn schik te zijn. Dit te meer omdat daardoor de indertijd gedane voorstellen om het raadhuis naar een andere plaats over te brengen, voor goed van de baan zijn. Hoewel hij het jammer vindt, dat de hoofdingang is komen te vervallen, meent hij dat het geheel toch een goede verbetering heeft ondergaan. Hij juicht het toe, dat de gemeente thans ook over een brandvrije kluis beschikt voor opberging van het oud archief, waarvoor het nageslacht ook voorzeker dankbaar zal zijn. Hij spreekt vervol gens den wensch uit, dat in deze zaal de verschillende daarin door den raad te behandelen onderwerpen in goede harmonie en tot heil der gemeentje zullen mogen worden gehouden. Vervolgens worden door den Secre taris de notulen gelezen der vergadering van 17 April j.l. Het lid Kuijpers maakt de opmer king, dat door hem op het slot der vergadering niet gezegd is, om den steun aan de fintenvisschers gedurende 1 week bij te betalen, doch dat door hem geen tijdvak is genoemd en het in zijn bedoeling lag gedurende de ge- heele fintenvangst zulks te doen. Nadat de notulen hiermede worden aangevuld, worden deze goedgekeurd1. Ter tafel komen vervolgens de vol gende ingekomen stukken: Besluit van Ged. Staten dezer pro vincie, houdende goedkeuring van het raadsbeslluit van 21 December 1933 tot opheffing Van het vervolgonderwijs aan de beide openbare lagere scholen. Schrijven van alsvoren, houdende tne- dedeeling, dat bij Kon. Besluit van 6 Juni j.l. goedkeuring is verleend aan de raadsbesluiten van 17 April j.l., tot het heffen van een vergunningsrecht en een verlofsrecht voor dranklocalitei- ten. Het vergunningsrecht is goedge keurd tot 1 Mei 1935. Schrijven van alsvoren, waarin op verzoek van den Minister van Binnen- landsche Zaken er wordt op aange drongen, bij het opnieuw vaststellen] van de verordening tot heffing van ver gunningsrecht in verband met het niet- sluitend'krijgen der gemeentebegrooting het vergunningsrecht tot het wettelijk maximum op te voeren. Beredeneerd verslag, opgemaakt door B. en W., van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeente in 1933 is verricht. Schrijven van de Vereeniging tot ver betering Van de Volkshuisvesting al hier, houdende toezending' van het ver slag der vereeniging over het jaar 1933. Verslagen van den agent der Ar beidsbemiddeling betreffende de ver richtingen van het agentschap over de jaren 1932 en 1933. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, aangevende in ontvangsten f 147216.55, in uitgaven 1133397.08, zoodat in kas was een be drag van 113819.47. Al deze stukken Worden voor kennis geving aangenomen, terwijl de drie laat ste verslagen voor de leden ter inzage worden gelegd. Vervolgens komt tef tafel een schrij ven van den Noordbrabantschen Provin cialen Brandweerbond, om weder als lid van den Bond toe te treden. In verband met de gemeente-finan ciën wordt met algemeene stemmen op voorstel Van B. en W. besloten niet tot toetreding te besluiten. Ter tafel komt daarna een schrijven van de Stichting „Het Noordbrabantsch Landschap", houdende verzoek als lid van de stichting tegen een jaarlijksche contributie van f 2.50 te willen toe treden. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, d'i. stuk ■.oor kennisgeving aan te neii-m. Verzoek van G. Struik alhier, om hem met ingang van 15 Juli a.s. eervol ontslag te ver leen en uit zijn betrek kingen als gemeente-opzichter, hoofd brandmeester en lid der schattingscom- miissie. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. reeds eervol ontslag hebben ver leend als hoofdbrandmeester. Op voorstel van B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen beslo ten, aan den heer G. Struik op zijn verzoek met ingang van 15 Juli 1934 eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking als gemeente-opzichter en zulks onder dankbetuiging voor de in die betrekking ten behoeve der ge meente verrichte diensten. De Voorzitter deelt in dit verband nog mede ,d'at het in de bedoeling van B. en W. ligt, voorloopig niet over te gaan tot het aanstellen van een ge meente-opzichter, waarmede de Raad na eenige bespreking accoord gaat. Schrijven van den Minister van So ciale Zaken, houdende mededeeling, dat aan het bfij! schrijven d.d. 31 Mei j.l. gedaan verzoek om ontheffing van de verplichting van destructie van afge keurd vee en vleesch, niet kan worden voldaan. Na eenige bespreking wordt met al gemeene stemmen besloten, voorloopig nog niet toe te treden tot den destruc tor van den Noordbrabantschen Chr. Boerenbond te Son. Aangehouden wordt de beslissing aangaande de toetreding tot de Ver eeniging van gemeenten in Noordbra bant ter behartiging van het Bouw- ien Woningtoezicht en de Schoonheidszorg. Mededeeling wordt vervolgens ge daan van een schrijven van de N.V. Drinkwaterleiding-Mij. N.W.-Brabant te Oudenbosch, waarin wordt gemeld, dat voor het leggen van waterleidingbui zen in den Merwededijk aan het wa terschap „Het Oudland van Altena" een jaarlijksche recognitie moet wor den betaald van fl.per 103 Meter ot in totaal f 17.85 en aan het water schap „De Nieuwe Ban" een jaarlijk sche vergoeding van f 15. De Voorzitter deelt mede, dat door B. en W. is verzocht aan de betrok ken waterschappen de jaarlijksche re cognitie op tl.te bepalen, hetgeen door het waterschap „De Nieuwe Ban" is ingewilligd, doch door het water schap „Het Oudland van Altena", vol gens schrijven dd. 6 Juli j.l. niet is ingewilligd, aangezien wegens ontgra ving voortdurend herstellingen noodig zullen zijn. Besloten wórdt het betrokken, water schap nog eens te verzoeken, het be drag der recognitie te verlagen. i.i 11 (Wordt vervolgd.) j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6