V eilingberichten. Voetbalsport. BIJDRAGEN Zee-vacanties, een zware vrachtwagen van v. d. Maaden's Besteldienst de Molenstraat op en zakte met het rechter achterwiel weg in de losse bodem tot aan den laadbak toe. Het kostte heel wat tijd en moeite om den zwaren wagen weer op den verharden weg te krijgen- Het ongeval liep ditmaal zonder persoonlijke ongelukken af. WERKENDAM. Mej. J. Visser-Damen kwam zoodanig te vallen, dat zij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen van Dr. Bresier. Deze consta teerde een bloeduitstorting onder de knieschijf. De bakker T. v. d. Steenhoven werd nabij de Schans door een au to aangereden, terwijl hij op de fiets reed. Hoewel hij een heele tijd be wusteloos geweest is, bleek na het geneeskundig onderzoek van dokter Schols, dat dit ongeval, dat zeer ernstig had kunnen wezen, wonder goed is afgeloopen. Met verschillen de ontvellingen en den schrik, is V. vrijgekomen. Men deelde ons nog mede dat de autobestuurder is door gereden. Door den heer Boompaal, sluismeester der Rijksschutsluis al hier, werd medegedeeld/ dat alle vaartuigen, dus schepen, zoowel als motorvaartuigen, motor- en zeil jachten, moeten voorzien zijn van een scheepvaartreglement. Indien men deze niet aan boord heeft, kan proces-verbaal worden op gemaakt en de schutting door de sluis worden verhinderd. Dinsdagavond werd door stem gerechtigde ingelanden van het Wa terschap „Vervoorne-polder" een ver gadering gehouden in het Sociteits- lokaal van den heer W. de Waal. Na opening werden de notulen der vorige vergadering gelezen en on veranderd vastgesteld. Als punt 2 vermelde de agenda: Stichting van een krachtbemaling of herstellen van den molen met aan brengen van stroomlijn wieken. Er werden uitgebracht 45 gel dige stemmen. In principe is nu aangenomen met 40 stemmen vóór, 2 blanco en 3 tegen, een electrobe- maling met vijzel, maar vooraf zal het bestuur nader overleg plegen met Prof. Visser te Wageningen. Met algemeene stemmen werd be sloten tot het aangaan van een geldleening van hoogstens f 4000, zoodat de verkoop van erfpachten voor 20 maal het te betalen canon, hierdoor is vervallen. In verband met punt 2 werd ook aangenomen wijziging der begroo ting van inkomsten en uitgaven dienst I934"'35- In de rondvraag werd nog besproken het graven in den pol der, in orde maken der vlieten en het uitvoeren dezer werkzaamheden in werkverschaffing. Hierna werd de vergadering gesloten. In de loop der maand Juli passeerden de Rijksschutsluis alhier van en naar de Nieuwe Merwede en Bakkerskil, in totaal 799 vaartuigen. De heer A. de Gruijter, onder wijzer aan de Herv. Chr. School al hier, slaagde deze week voor de acte Engels ch. Het ongeveer 7-jarig zoontje van den heer G. Visser viel in de binnenhaven. Zijn eigen vader mocht het genoegen hebben, den kleine van een juiste verdrinkingsdood te red den. Zaterdagmiddag te 2 ugr zal op het fort „Altena" een schietwed strijd worden gehouden van de Kring „Altena" der Burgerwachten. Gescho ten zal worden in veteranen-, A-, B-, en C- klasse, waarvoor verschillende mooie prijzen zijn beschikbaar ge steld. Elders lazen wii dat het al hier, gevestigde kantoor voor de Griend- en Rietcultuur, per 1 Aug. j.l. zou worden opgeheven. Bii infor matie ter bevoegder plaatse werd ons medegedeeld, dat hiervan niets defi nitief bekend is. Door de Herv. Chr. Jonge- meisjesvereen. „Fébé" werd een plei- zierreis gemaakt naar den Haag en Scheveningen. O.m. werd bezocht Binnenhof, Paleis Noordeinde, Gevan gen Poort, Panorama Mesdag, speel tuin „De Bataaf" en het strand te Scheveningen. Woensdag 1 Aug. werd onder leiding van de dames Mej. C. Schalk wijk (presidente) en Mevr. Beere- kamp, per autobus Westerhout, door de Herv. Naaivereen. „Spreuken 9: 10a" een pleizierreis gemaakt naar Nijmegen en Omgeving. Met begeleiding van mooi zomer weer vertrok men des morgens half' zeven van hier. Te Nijmegen aangekomen werd be zichtigd het bosch St. Jan, Belvédère en Valkhof. Des nam. Berg en Dal, de Vossenberg en Duivelsberg, en daarna de speeltuin „Erika". Ten slot te nog een bezoek gebracht bii Heek. Voor de gezelligheid werd de terug reis genomen over den Bosch Raamsdonksveer. Des avonds half tien arriveerde men in opgewekte stemming, dank baar voor het vele genotene. Dank aan de Presidente en Mevr. Beerekamp voor hunne aangename leiding. WASPIK. Voor den vleeschkeuringsdienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 10 runderen, '32 varkens en 2 kalveren. De arbeider van den heer R. had het ongeluk met zijn hand be kneld te geraken tusschen een drijf- machine, Dr. Wijffels verleende ge neeskundige hulp. Door den Zeereerwaarden Heer Pastoor werd in tegenwoordig heid van het R. K. Kerkbestuur de eerste steen gelegd voor het nieuw te bouwen parochiehuis. ZALTBOMMËL. Onze stadgenooten, de heeren J. Troost en C. van Tuyl zijn resp. te Roermond en Rotterdam geslaagd voor de hoofdakte. VEILING ZALTBOMMËL. Veiling 1 Augustus. Deutsch Evern I 2450 per kilo. Roode bessen 611 per kilo. Zwarte bessenó per kilo. El dense he Blauwe 711 per kilo. Krozen 68 per kilo. Blauwe pruimen 812 per kilo. Amerikaansche Bramen 9 per kilo. Perziken 100230 per 100 stuks. Netmeloenen 1621 per stuk. Tomaten A 48 per kilo. Kruideniers 412 per kilo. Krui dp eren 22 per kilo. Pour Madamme 67 per kilo. Preoose de Trevoux 6 per kilo. t Suikerperen. 231/2 per kilo. Gamersche zuur 915 per kilo. Keswick 67 per kilo. Yellouw Transparant 714 per kilo. Augurken. I 716 per kilo>. Augurken. II 37 per kilo.. Witte komkommers 13 per stuk. Staaksnijboonen; 1016 per kilo.. Stam snij boon en. 1112 per kilo. Staakprincessen 1112 per kilo.. Stamprincessen 510 per kilo. Boterboontjes 3 per kilo. Wagenaars 3 per kilo. Spercieboonen 912 per kilo. Roodekool 2—5 per stuk. Bloemkool 45 per stuk. Andijvie 110 per 100 stuks. Kroetn 2 per bos. Wortelen. 1 per bos. Zilveruitjes 811 per kilo. Pootuien 4 per kilo. Blauwpitten 380450 per 100 kio. Eigenheimers 210420 p. 100 kilo.. Schoolmeesters 390420 p. 100 kilo. HEUSDEN. Zondag j.l. speelde een Juliana- comb, een competitiewedstrijd voor de K.N.V.B. tegen Kaatsh. Boys I te Kaats heuvel. De Oranje-Witten moesten hoewel geflatteerd met 9 1 de overwinning aan de Boys overlaten. Zondag a.s. speelt Juliana 1 een competitiewedstrijd thuis tegen Kaatsh. Boys I. Gezien dat beide elftallen van gelijke krachten zijn, belooft dit een spannende wedstrijd te worden. De wedstrijd vangt aan om 2 30 uur en wordt gespeeld op het Julianaterrein. WASPIK. A.s. Zondag zal op het voetbal terrein W.S.C. te Waspik-Boven een voetbalwedstrijd worden gespeeld tusschen W.S.C. en Veersche Boys. De opbrengst komt ten bate der missie. WERKENDAM. Door W.V.V.-Junioren en S.V.W. Junioren werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld met als uitslag 31. WIJK EN AALBURG. De Donderdagavond j.l. gehouden voetbalwedstrijd tusschen WTilhelmina, alhier, en Salvator, Tilburg, eindigde in een voor Wilhelmina zeer verdiende 52 overwinning. Voor het publiek was het een groote teleurstelling dat Pelikaan niet aanwezig kon zijn. Toch was het voor Bestuur en leden van Wilhelmina een voldoening dat Pelikaan aan het einde van de wedstrijd aanwezig was, waarbij hij ons verzekerde, dat hij a.s. Dinsdag 7 Aug. bij herhaling van deze wedstrijd beslist van de partij zal zijn. Het Bestuur heeft gemeend, om het publiek eenigszins tegemoet te komen, de entrée zoo laag mogelijk te stellen. Toen ongeveer 30 jaar geleden Osten- de d e badplaats was van het vaste land, had niemand kunnen vermoeden, dat deze stad met haar prachtig Kur- haus en haar vele luxe hotels nog eens concurrentie zou ondervinden van plaatsen als b.v. Biarritz en Juan-les- Pins. Dat mondain Europa in de la tere jaren aan laatstgenoemde twee badplaatsen de voorkeur is gaan ge ven is zuiver een kwestie van mode. En dat Godin Mode in het internatio nale tourisme inderdaad een rol van beteekenis speelt, zien wij thans weer aan het „en vogue" zijn van „Zee- vacanties."1 In den Zomer van 1933 hebben wij in vrijwel alle dagbladen kunnen le zen, dat de korte zomerreizen, die door onze groote Reederijen waren uitge schreven, zeer in den smaak van de passagiers zijn gevallen. En hoe kan het ook anders? Werken niet alle fac toren hiertoe mede? Daar is vooreerst het groote indrukwekkende schip met zijn gezellige muziek-, rook- en lees- salons, z'n ruime sport- en wandeldek- ken, z'n zwembad, gymnastiekzaal, enz. Daar is verder het heerlijke, zorge- looze scheepsleven, zorgeloos vooral door de rijke afwisseling aan verma ken, zooals daar zijn concerten, bios coopvoorstellingen, dancings, zangreci tals, sport en gymkhana wedstrijden. Wanneer men dan nog als stimulans van deze en gene genoegens de pracht van vreemde landstreken te bewonde ren krijgt, dan kunnen wij ons voor stellen, dat zelfs de meest verstikte landrot meer dan gewone aandacht schenkt aan het programma der korte zomerreizen, die in den Zomer van 1934 door onze nationale Reederijen zullen worden ondernomen. Een van de landen, die telkenjare opnieuw als doel van deze speciale zomerreizen jworden uitverkoren, is Noorwegen met zijn overweldigende en fascineerende Fjorden, die de grootste schoonheid van het Noorsche berg landschap uitmaken. Uit een touristiek oogpunt mag als een der fraaiste Fjorden van Noorwe gen zeer zeker de Hardangerfjord be schouwd worden. En het is naar deze fjord o.a. dat onze hoofdstedelijke ree- derij, de Stoomvaart Maatschappij „Ne- oerland" haar twed cruize in 1934 heeft uitgeschreven, die van 813 Augustus zal plaats vinden. Men zegt wel eens in Noorwegen: „de Hardangerfjord zien, beteekent Noorwegen zien." En deze uitspraak berust op twee feiten. Het eerste is, dat in en in de onmiddellijke omge ving der Fjorden en dit kan niet genoeg geaccentueerd worden het hart van Noorwegen klopt. Want het zijn dé Fjorden, die het bewonen van een onvruchtbaar „Rotsblok" als Noor wegen hebben mogelijk gemaakt en het Noorsche Volk tot welvaart hebben gebracht, in oude tijden door zeeroof en in latere tijden dloor scheepvaart en visscherij. Het zijn de Fjorden ook, die het Noorsche volk beroemd heb ben gemaakt, in het verleden door de vele ontdekkingstochten en in het he den door den Handel en de groote nautische kennis van een deel der be volking. Het tweede feit tenslotte is, dat men de Hardangerfjord in klein bestek de gansche Noorsche natuur terugvindt. Men ziet er de kale grauwe en wild romantische bergmassieven van de meer Noordelijk gelegen fjorden. Men vindt er de loodrecht uit een grijsblauw wa ter dek oprijzende en met dichte pijn wouden begroeide berghellingen van de meer Zuidelijk gelegen fjorden. Ver der kan de Hardanger Fjord bogen op tal van watervallen, zooals de Oevs- thusfoss, de Latefoss, Skjeggedalsfoss en Vöringfoss, die de pracht van het Noorsche berglandschap in hooge ma te stimuleeren. Deze watermassa's val len soms van een dergelijke hoogte neer, dat zij in de lucht verstuiven ot door den wind als een zilveren band heen en weer bewogen worden. Het gletscherschoon van de Hardan gerfjord culmineert in de Folgefonna, gelegen temidden van de bergreuzen, bewesten de Sörfjord, tegenover OJda. Er zijn tal van litteratoren, dichters en componisten geweest, die een of meerdere van "hun geesteskinderen ge wijd hebben aan de Noorsche Fjorden. Doch zooals het meer voorkomt, kan men den zin van deze en gene ont boezemingen eerst recht aanvoelen, wanneer men de smalle door hooge bergmassieven omgeven en diep het land binnendringende zeearmen, de bruisende watervallen en ritselende bergbeken, de in het zonlicht glinste rende gletschers, met eigen oogen ge zien heeft. Nemen wij bovendien nog het feit in aanmerking, dat de Noor sche Fjorden zich op z'n fraaist voor doen aan passagiers van een schip, zoo twijfelen w ijef niet aan of de sche pen van onze Nationale Reederijen zul len in 1934, evenals vorige jaren, we derom een groot en enthousiast publiek binnen hun boorden tellen. Geschiedenis van het Land van lleusden en Altena en den Bouuuelerwaard. 18. Nota. De volgende heere word int optel den van de Heeren van Heusden bij Goudhoeve en de geschreve Regis ters hier overgeslagen, als ook bij P. Leutenus, maer hij moet hier zijn plaats hebben, als uut het volgende klaerlijk blijkt en ook uut Goudhoeve zelfs, dewelke pag. 269 spreekt van Graaf Diirk, die leefde omtrent het Jaer 1083 en stelt onder de verinaer- de Eedelen dies tijds, off die bij tijde van desen Dirk leefden, Balduijn, heer van Heusden. XI. Arnoud, broeder van de voorn. Baldewijn, is gevolgt en geworden de XI Heer van Heusden, was getroud met Maria, des graven Dogter van Salm, en overleed op het Jaer 1135, hebbende dese zoonen. 1. Herman het welke zoo moet we- sen, om dat Butkens, Trop. de brab., pag. 116, desen Herman, met den ti tel heer van Heusden, stelt onder de vermaerste Eedelen van diien tijd1, die geleeft hebben onder Godefroij den Ie en den lie, Hertogen van Brabant, en zegt ook, dat hij op het Jaer 1130, in den slag van Grunbergen zoude gebleven zijn, zoo dat hij wel Heer van Heusden word genaamt, maer nog voor zijn Vader overleden zijn. Aug. Wigmans maekt in zijn Brab. croijdek en ,archiv. cem. Berrenses op het Jaer 1134 gewog van een Herman, die Cas- teleijn van Heusden zoude geweest zijn. Nota. Omtrent het Jaer 1173, werd bij But kens, pag. 132, gesegt, het Klooster van Postebgestigt te zijn, dog het moet al eerder zijn geweest, overmits dat Aarnoud hr. van Heusden, beneffens andere Heeren meer, over zekere gif- te diesaangaende gestaen heeft pag. 140, word hij onder Godefroij de III, gestelt onder die Overmaerde Edelen, maer het moet zijn ónder Godefroij de lie, alsoo Godefroij de 3e.... 2. Willem, zijn navolger, die ook zonder kinderen overleed. 3. Jan, genaamt van Doveren, de welke zijn wapen veranderde volgens het gebruijk van dien tijd, en voerde een rad in een silvere Schild, hij was getroud met des Graaven Dogter van Arensberg en werd, na het over lijden van zijn broeder Willem, de XlIIe heer van Heusden. 4. Balduinus, met toenaam van Wijk, dewelke daer na werd Heer van Hees- wijk, en troude met Adel van Leuven, volgens genealogie van den Grave van Bueren, alwaer pag. 60, aldus staat. „Adelt van Leuwen huisv. van Bou- dewijn van Heusden, Heer van Hees- Wijk, zoon van Arnoud hqer van Heus den en van Maria, dogter van den Gra ve van Salms. Dese voorn. Adelt is overleden int jaer 1154, en legt tot Bern int Kloos ter begraaven. De voorn. Balduinus had zijn wapen verandert, voerende twee Radekens int rood zijnde de helft vant schild onder swart, en is overleden, int jaer 1168, waer uut blijkt dat in diese plaats komt de voorn. Arnoud Heer van Heusden. XII. Willem, zoon van den voorn. Arnold, is zijn vader gesuccedeert en geworden de Xlle Heer van Heusden, zijnde getroud met Elizabet, des Gra ven dogter van Limuge, thans Limoges, en overleed omtrent het Jaer 1150, zon der kinderen; hij werd in de Kronijk van Holland, divis. 12. Cap. 22, gestelt onder de vermaerste Eedelen en hee ren van dien tijd, het schijnt dat dese Willem, met den Keijser en den Koning van Vrankrijk en meer andere Hee ren, getrokken is na het Heijlige Land en aldaer overleden. XIII. Johannes de 3e van dien name, te vooren genaamt Jan van Doveren, is, in plaats van zijn broeder Willem, zonder kinderen overleden zijnde, ge succedeert en geworden de XlIIe Heer van Heusden, van zijn huwelijk is te vooren gesprooken, hij overleed om trent het jaer 1168. XIV. Johannes, de IVe van dien na me, is in plaats van zijn overleden Va der geworden de XlVe Heer van Heusden en ten huwelijk gehad Lu cia, off gelijk zommige schrijven Mar- gareta, (Gouthoeve 145,) des Heeren Dogter van Hoorn; nadat hij met Hen drik, Hertog van Brabant, int Heij lige land geweest was en aldaer Rid der geslaagen, is hij overleden om trent het Jaer 1192, agterlatende dese soonen, (bij Gouth., pag. 309). 1. Robbert, zijnen successeur en de Ve van dien name. 2. Wouter van Heusden, met toe naam Spiering off Heer van Spiering, waer nu die name van daen komt is mij onbekend; omtrent Vlaerding is ge legen een hoeve of plaats, genaamt Spierinxhoek, daer van Gouthoeve, pag. 87, aldus spreekt. „Het huijs te Spie rinxhoek tussen Schiedam en Vlaer- dingen, een eedel geslagt alsoo ge naamt toebehoorende, legt in ruijne, het goed boebehorende en is nu een hoeve." Dese heeft zijn Wapen als een jong ste zoone verandert en gevoert een geel Rad in een zwart Veld, hij was getroud met Magtild van der Linde, vrou van Waalwijk, Genealog. Bu- chem, pag. 8. Hij was ook in zijn tijd een zeer verstandig en geagt heer, als uut het volgende kan blijken. Omtrent het Jaer 1198, was binnen Utregt over de ver- kiesinge van zekeren Biscop twist ont staan, en dat tussen den Hertog van Brabant en Grave van Gelderland, het welk tot een accoord kwam, dat de voorn. Wouter Spiering beneffens meer andere Heeren heeft helpen maeken en ondertekent, gelijk deselve ook ge daan heeft in een ander verschil tus sen de twee voornoemde Princen ont staan int jaer 1203. (Butkens tropt...) Hij werd na zijn overlijden gelijk ook zijne huisv. begraaven int jaer 1254 in de Abdij van Bern. Van hem zijn gekoomen de Eedelen, genaamt Spiering en hebben haer door benaa- minge verdeelt in twee andere ranken off geslagten, d'een genaamt Spieringe van Welfde andere Spieringe van Aal burg, hier na int XlIIe Cap. word van dit geslagt en van desselfs nacome- lingen nader gesprooken. 3. Willem van Heusden, met toe name van Veen, was de derde zoon, en heeft ook zijn wapen gebrooken, voerende een verguld rad in een Swart veld. Dat dese de Broeder was van den voornoemden Wouter Spiering kan blij ken uut de historie van Teschemaeker, pag. 487, alwaer aldus staat. Woltero de Veen cum frater Wol- tero de Spiering. Dog het moet eijgent- lijk zijn Willem van Veen. Rij Gouth. pag. 309, word hij gestelt onder de Eedelen van Holland, en daer staat bij Jan van Veen zijn (dat is, Jan heer van Heusden) zoon. XV. Robbertus, de Ve van diien na me, is zijn Vader in de heerschappij gesuccedeert en geworden de 15e heer van Heusden, hij troude Phiilippa, de Dogter van den Heer van Diest. In de Duijtsche Cronijk, diivis. 14, Cap. 12, gelijk ook bij Gouthoeve, divis 14, Cap. 12, gelijk ook bij Gouthoeve, divis. 14, word dese Robbert gestelt onder de meest vermaerde Eedelen en Hee- icn van dien tijd, en dat onder desten titel.' Wordt vervolgd). o TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10