M. NORT, Gorinchem Koopt tijdig: Uw Kril! |0it nummer beslaat uil 3 Hlaflen 5. P. £ankbayzcK (o's Bank J(.V. und van alten a Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, mm Gediplomeerd Opticien mm uge Asnon CALVÉ'S SLAOLIE A. BAAIJENS No. 5457 Vrijdag 3 Aug. 1934 Het versoberings=proces in Nederland Buitenland. Agentschap van dt Aasterdamsche Baat JLV-» Amsterdam Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Van Vrijdagmiddag half zes tot Maandagochtend 8 uur is onze zaak We willen dit maal een artikel schrijven over bovenstaand onder werp om onzen lezers op zoo een voudig mogelijke wijze in het kort een paar begrippen duidelijk te ma ken, waarover ze in het dagelijksch leven veel over hooren spreken en die voor verreweg de meesten van hen niets dan holle klanken zijn. We zullen trachten zoo eenvoudig moge lijk te blijven. Het is van de grootste beteekenis om de vorderingen te blijven volgen, welke hier te lande gemaakt worden met betrekking tot het aanpassings proces bij de crisismogelijkheden. Immers hangt het wel en wee van ons land en zijne koloniën af van de vraag in welke mate het de Neder- landsche bevolking gelukken zal ha re huishouding aan te passen aan de mogelijkheden, die zich thans nog voordoen. Nederland is bezig te zoe ken naar zijn evenwichtstoestand, ^tracht zijne plaats te bevestigen in de rij der mogendheden. Hoe ver is dit tasten en zoeken thans gevorderd Ter beantwoording van deze bui tengewoon belangrijke vraag willen wij er eerst op wijzen dat het ver soberingsproces ten doel heeft de „earning capacity" van Nederland op de wereldmarkt te herstellen. Tegen over de gedeprecieerde valuta's van wereldrijken als Engeland en de Vereenigde Staten van Amerika staat onze nationale gulden nog in zijne ongerepte waarde. Deze ongeschon denheid onzer valuta brengt echter met zich mede, dat' ons land ver plicht is zich wat betreft den levens standaard aan te passen aan het ge daalde prijsniveau op de wereldmarkt indien wij onze positie in de wereld niet willen verliezen en geen duurte- eiland gaan vormen. Het deflatie- proces, zooals men dat noemt, poogt te komen tot lagere productiekosten voor het bedrijfsleven, lagere loonen, lagere belastingen, lagere huren, la gere rentelasten enz. enz. Het mon ster der werkloosheid moet worden weggewerkt of van zijn ontzet- tenden invloed beroofd, opdat de kapitalen aan steunverleening be steed, verminderen. De lasten, die de Staat aan de bevolking oplegt evenals die der lagere organen, die nen sterk te worden teruggebracht, opdat het oeconomisch leven weer op rendeerende basis kome en er een Nederland worde herschapen dat een zekere welvaart kent. Als we nu een en ander beschou wen dan behoeft het geen verwonde ring te wekken dat we onmiddellijk stooten op den steun van den boe renstand. Het is begrijpelijk dat de landbouwsteun een groot struikelblok vormt om te komen tot volledige aanpassing bij het gedachte wereld prijsniveau. De hoogere kosten van het levensonderhoud, die uit deland- bouw-steunpolitiek zijn voortgevloeid, gelden reeds een paar jaren, waar door de noodzakelijke daling van den kostprijs voor de industrieele productie is vertraagd. Dientengevolge is onze positie op de wereldmarkt niet onaanzienlijk ver zwakt. Nu zeide de Regeering onlangs wel dat zij niets zal nalaten te doen wat in haar vermogen is om het dragen dezer offers ten bate van den boerenstand zooveel mogelijk te ver lichten in de eerste plaats door maat regelen te treffen tot vermindering der kosten van het levensonderhoud, maar zij moet toch ook erkennen, dat de landbouwsteun de dalende bewe ging, welke deze kosten vertoonden, tijdelijk onderbroken heeft en de oorzaak is geweest eener geringe stij ging- Het is van de grootste beteekenis dat aan het struikelblok der land- 25 cent per ons. Nivea-crème Nivea-olie Zij-crème Zij-olie. Drogisterij A. VERSCHUUR—BAERT Botermarkt 72 Heusden. bouwsteunpolitiek een eind komt, want niet alleen heeft zij een feite lijken doch ook een psychologischen invloed. We denken in dit verband o.m. aan de geneigdheid van de werknemers om in eene daling van den loonstandaard toe te stemmen. Als de kosten van het levenson derhoud eene flinke daling onder gaan zal deze geneigdheid grooter zijn dan thans het geval is. En de richting van kosten-verlaging voor het bedrijfsleven moet het absoluut uit. Blijven de productie-kosten, waaron der de factor „loonen" een groote plaats inneemt, star, dan kan het niet anders of ten slotte moet de onrendabelheid van het bedrijfsleven tot monetaire verwikkelingen aanlei ding geven. Geenszins willen wij beweren dat het ministerie-Colijn niet in velerlei maatregelen op afbraak van het hoog binnenlandsch prijsniveau aanstuurt. Deflatie-maatregelen zijn o.a. "de vol gende: de steun aan de scheepvaart, die een gezondmaking der betrokken ondernemingen op economisch ver antwoorde basis afdwingt; de cri sispachtwet, welke ingrijpt op de pri vaat-rechtelijke transacties; de wet inzake obligatieleeningen; het wets ontwerp inzake dwangaccoord; het wetsontwerp inzake voorkoming van executies.' Voorts noemen wij de con versie-beweging. van Overheidswege, die bevruchtend zal werken op pri vaatrechterlijke schulden; het f 60 millioen-plan dat de weg baant naar lagere loonen en deze bevordert; de besprekingen inzake verlaging der steunnormen. Al deze maatregelen hebben als grondslag het groote doel aanpassing aan het wereldniveau. De Regeering is, als het bovenstaande alles wordt doorgevoerd, echter nog lang niet waar zij wezen moet. Er zijn nog ingrijpende zaken te regelen, welke vooralsnog evenzoovele pro blemen vormen. Wij denken b.v. aan de hooge overheidslasten. Een be kend oeconoom merkte in dit ver band o.a. het volgende op: „Een deel der starre prijzen bevindt zich op het gebied der Overheid zelf, vooral op dat van de gemeentelijke Overheid (telegraaf-, telefoon-, water- leiding-, electriciteit-, gas-, en tram tarieven, straatbelasting, erfpacht, schoolgelden, om van de belastingen maar niet te spreken)." Al deze Overheidslasten zullen drastisch moeten worden vermin derd, al is de mogelijkheid daartoe vooralsnog niet aanwezig. De ge meenten b.v. zullen er niet aan kun nen denken de tarieven te verlagen, zoolang hare budgetten niet of moei lijk sluitend zijn te maken. De be lastingen drukken zwaar op de be volking, maar: hoe zullen ze op kor ten termijn lager kunnen worden? Het is een proces, dat slechts langs wegen van geleidelijkheid rijpt! We denken hier ook aan het pro bleem der schulden Neemt b.v. maar eens de kwestie der huren. Als de huren worden ver laagd, beteekent zulks waardedaling der panden. Gaat de huurverlaging ernstig worden, dan dreigt het ge vaar, dat de hypotheek op het pand hooger wordt dan de waarde van het huis. In vele gevallen zijn de hypotheken verstrekt door hypotheek banken en particulieren, maar ook van Overheidswege. Het is duidelijk, dat ten slotte de geldschieters het slachtoffer van het huurverlagings- proces zouden dreigen te worden, want de hoofdsom en de rente zouden bij de lagere mogelijkheden voor den huiseigenaar aangepast moeten wor den. De belasting opbrengst zou voor de Overheid bij waardedaling van eigendommen automatisch verder ver minderen. Bij een verdere deflatie wordt dit probleem steeds moeilijker. Een verlaging der huren, maar ook een vermindering in den landbouw steun, komt neer op een verlaging van de waarde der panden en der gronden. Het is een cirkelredenee- ring. Alles bij elkaar genomen, kunnen we wel zeggen dat Nederland op weg is naar aanpassing aan het we reldniveau, doch nog hoogst onvol doende op dezen weg is gevorderd. Er moeten nog tal van moeilijkhe den overwonnen worden, er zullen nog heel veel offersmoeten worden gebracht en veel ligt nog met een sluier bedekt. Toch meenen wij dat het onjuist zou zijn, thans op den ingeslagen weg terug te gaan. Het verlies van de crisis moet vroeg of laat toch genomen worden. Men kan het ver- doovingsspuitje eener inflatie of de valuatie wel in werking stellen, doch daarmede lost men de moeilijkheden in haar diepsten grond niet op. Men kijke b.v. eens naar Denemar ken, een klein land als het onze, dat naar Engelsch voorbeeld de valuta heeft doen deprecieeren. Schijnbaar heerscht er welvaart, doch vroeg of laat zal de reactie Denemarken toch doen stuiptrekken. Het Deensche volk leeft op een vulkaan en het begint thans te bemerken, dat Denemarken het verlies van de crisis nog zal moeten nemen als ons land zich reeds gereed heeft gemaakt om van conjunctuurverbeteringen te gaan pro- fiteeren. DE TER DOODVEROORDEELING DER MOORDENAARS VAN DOLLFUSS. Na de pleidooien is den verdach ten Planetta en Holzweber nog ge legenheid gegeven voor het laatste woord. Planetta zeide: „Ik ben geen moordenaar. Ik wilde dr. Dolffuss niet dooden, ik vraag mevr. Dollfuss vergiffenis." Holzweber verklaarde dat hij onschuldig was aan den dood van Dollfuss. Hij zeide: „Wij meen den, dat Rintelen met de bondskan- selarij tot overeenstemming zou ko men, toen wij binnendrongen. Dat was den vorigen dag gezegd. Ik kan nog slechts dit zeggen: Ik heb ge telep. wo. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handélscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingenl Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA handeld in het belang van mijn va derland. Ik zie een rechtvaardige boe tedoening tegemoet." In de motiveering van het dood vonnis tegen Planetta en Holzweber wordt o.a. gezegd: Het feit van hoogverraad, dat den verdachten ten laste wordt gelegd, is overtuigend bewezen. De aange klaagden zijn lid van de N.S.D.A.P. Zij hebben bekend, dat zij hebben deelgenomen aan de actie tegen bondskanselier Dollfuss en Dollfuss hebben vermoord. Het is hun bekend geweest dat het de bedoeling was dat de regeering omvergeworpen zou worden. IN BUSSEN, INHOUDENDE 3 FLESSCHEN, Goudmerk f 2.15 per bus Roodmerk f 1 37V2 per bus Botermarkt 88 HEUSDEN Telefoon 52. I tsoterm In totaal zijn 150 personen in de bondskanselarij binnengedrongen, zoodat daardoor de oogmerken van oproer vaststaan. De beide aange klaagden moeten beschouwd worden als aanvoerders. Wat betreft de be schuldiging van moord tegen Pla netta, deze heeft zelf bekend. Het opzet om te dooden blijkt uit het gebruik van een absoluut doodelijk wapen en uit het schieten van zeer nabij. Het gerechtshof heeft daarom het opzet om te dooden bewezen geacht. Bij Planetta moeten als verzwaren de omstandigheden worden be schouwd het delict van hoogverraad, het lossen van twee schoten, en de belangrijkheid van de gedoode per soonlijkheid, die beschouwd is als vertegenwoordiger van het geheele vaderland. Verzachtende omstandig heden heeft men niet in aanmerking kunnen nemen. Bij Holzweber zijn zeer verzwaren de omstandigheden aanwezig. Als verzachtende omstandigheid kan zijn oprechtheid worden be schouwd en het feit dat hij tot dus verre een goeden naam had. De behandeling werd ruim half twee gesloten. Het vonnis voltrokken. De moordenaars van Dollfuss, Pla netta en Holzweber zijn om 17 uur op de binnenplaats van het Lands- gerecht te Weenen opgehangen. De verdedigers hadden bij den Bonds president nog een verzoek om gra tie ingediend, maar dit is afgewezen. Toen hem werd medegedeeld, dat het verzoek om gratie was afgewe zen, riep Holzweber: Ik sterf voor Duitschland! Heil Hitier! Ook Planetta riep: Heit Hitier! De beide veroordeelden gedropgen zich buitengewoon rustig. Zij vroe gen om geestelijken bijstand en spoe dig verschenen een katholiek en een protestantsch geestelijke in hun cel len, met wie zij beiden baden. Toen zij naar de galg geleid werden, bleven zij zeer kalm. Zelfs toen hij den strop, om den hals had, riep Holzweber, nog voortdurend: Heil Hitier! Mevrouw Dollfuss te Ricci one terug. Een aangrijpende scène speelde zich af aan het kleine stationnetje te Riccione, toen mevr. Dollfuss uit Weenen aankwam en haar kinder tjes in gezelschap van een kinderjuf frouw haar begroetten. Het was dui delijk te zien dat men tijdens de af wezigheid van mevr. Dollfuss haar. kinderen van den dood van hun va der op de hoogte had gesteld. Het vijf en een half-jarig dochtertje Eva en het kleine jongetje huilden hart brekend. Mevr. Dollfuss kuste haar kinde ren, terwijl de tranen haar langs de wangen stroomden. Daarna kuste zij mevrouw Mussolini, die haar tranen ook niet meer kon onderdrukken. Op den achtergrond stonden de burge meester van Riccione en verschillen de autoriteiten, die geen van allen hun ontroering meester waren. Schussnigg naar Mussolini?, In politieke kringen te Rome ver luidt, dat de nieuwe Oostenrijksche bondskanselier, dr. Schussnigg, aan Mussolini te Rome een bezoek zal I brengen. Schussnigg is reeds bij vroegere gelegenheden, en wel tij- dens de concordaatsonderhandelingen met het Vaticaan, in officiëele func tie in Rome geweest. —O— 1 EEN DOMINEE ALS DIENST WEIGERAAR. Het militaire gerechtshof te Tou lon heeft een dienstplichtigen domi nee voor de tweede maal wegens, dienstweigering veroordeeld. Na zijn eerste veroordeeling, waar bij hij een jaar gevangenisstraf kreeg, werd' hij voor de tweede maal opge roepen om dienst te doen bij een artillerie-regiment te Toulon. De do minee weigerde echter ook ditmaal en werd deswege door de militaire rechtbank tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Na het uitzitten van deze straf zal hij voor de derde maal voor den dienst worden opge roepen. o DOOR HAGELSTEENEN GE DOOD. Nabij Tsjakovetsj (Joego-SlaviëJ heeft dezer dagen een ontzaglijke ha gelbui gewoed. Een molenaar, Stje- tan Korunek, haastte zich om zijn voor de deur staande paarden uit te spannen. Hij werd echter door de ontzaglijke hagelsteenen, w.o. er waren van 400 gram, neergeslagen en overleed spoe dig aan de kwetsuren, die hij be komen had. —o— J BLOEDIGE VECHTPARTIJ. In de Kempische gemeente Zon hoven ontstond twist tusschen mijn werkers in een herberg, die ontaard- voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Zonnebrandolie J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1