REEDS NU EENIGE GEZANGEN slechts f 1.50 Dit nummer nat uit 2 maden De Grootmoeder. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. kunt U bij ons besteilen van de Gereformeerde Kerken met vierstemmige muziek voor orgel. Firma L. J. VEERMAN Boekhandel - Heusden. UND van aiteha No. 5458 Woensdag 8 Aug1934. Buitenland, FEUILLETON Binnenland. - Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wij vragen Uwe speciale aandacht voor deze belangrijke uitgave, waarvan de muziek is verzorgd door Dr. FR. SCHMIDT MARLISA, De prijs van dit keurig werk, uitgevoerd in linnen band, bedraagt In elk Gereformeerd gezin behoort zoo'n bundel. v HEVIGE EXPLOSIE. 34 Dooden. Reuter meldt uit Tokio, d.d. 4 Aug.: Een ontzettende dynamietontploffing in de electriciteitswerken van Hiroshi ma heeft .in totaal aan 34 personen het leven gekost. 87. Tot morgen, vader Anselme; ik zal morgen ochtend om tien uur bij u komen. Het jonge meisje stapte uit en ver wijderde zich, terwijl de kruier, na den koetsier betaald te hebben, in gedachten verdiept, naar de gemeubelde kamer, waar hij woonde, wandelde. Eindelijk, zeide hij tot zich zelf weet ik dan, wat er op de villa des Traiches is voorgevallen, en begin ik een beetje te begrijpen, waar om de baron de Verboise Darasse heeft vermoord; o, ik zou het nog beter be grijpen, als...;.. Kom, laat ik maar niet te veel hoop koesteren, de teleurstelling zou te groot zijn! Het is duidelijk, dat mijnheer de baron, door voor redder te spelen, op den geest van Geneviève heeft wil len werken, en haar door haar dank baarheid aan zcih heeft willen trekken. Maar ik zal zijn plannetjes verhin deren! Als mijnheer Henri Merson maar geen ongeluk overkomt. Welk een groot belang stel ik in dien jongen man, hoewel ik hem slechts eens heb gezien. O! dat is het: hij be- De dooden zijn allen arbeiders, die met behulp van dynamiet rotsen zou den doen springen. Door de bijzonder groote hitte zijn de reusachtige hoeveelheden dynamiet, welke in de nabijheid lagen opgesta peld ontploft. Door de kracht van de explosie en en den geweldigen luctitdruk werden de lichamen van de 34 op de plaats des onheils werkzame arbeiders meters ver weggeslingerd. Velen hunner werden onherkenbaar verminkt. mint juffrouw Geneviève en juffrouw Geneviève bemint hem. Het was juist zeven uur toen Gene viève thuiskwam.. De kamenier van mevrouw Lionnet deed haar open. Rosa, zeide het meisje ik kom wat laat thuis, maar ik ben lan ger opgehouden, dan ik had gedacht; heeft mijn moeder in dien tijd naar miij gevraagd. Neen, juffrouw. Weet zij, dat ik uit was? Neen, juffrouw. Het jonge meisje slaakte een zucht van verlichting. En, ging Rosa voort me vrouw is nog altijd even treurig; zij doet niets dan schreien en zuchten en klaagt over loomheid in de leden. Rosa, ik heb gehoord, dat mijn broeder niets ernstigs overkomen is en dat hij zelfs van avond of morgen och tend zal terugkomen. Maar gij moet niets aan mijn moeder zeggen, want men mocht zich eens vergist hebben, en als gij mij een genoegen wilt doen, moet gij haar ook niet zeggen, dat ik van middag uit was. De juffrouw kan gerust zijn, zij weet, dat ik kan zwijgen. Geneviève spoedde zich naar haar kamer om haar hoed en mantel af te doen en haar kapsel wat in orde te De plaats van de catastrofe biedt een beeld van de meest gruwzame verwoes ting. Op de plaatsen, waar vroeger machinehuizen en dergelijke stonden, is thans niets anders te zien dan een diepe krater, welke gevuld is met ver bogen stalen platen. In den verren omtrek heeft de ont ploffing groote verwoestingen aange richt. In de voorsteden van Hiroshima is een aantal huizen volkomen verwoest. In de verder afgelegen huizen zijn alle vensterruiten ingedrukt. Alles doet den ken aan een aardbeving of aan de uit barsting van een vulkaan. Een groot aantal reddingsbrigades is terstond na ,de ontploffing, die zeer ver in den omtrek te hooren was, naar de plaats van de ramp gegaan. De leiders, die met het reddingswerk zijn belast, hopen, dat behalve de 34 arbeiders, die om het leven zijn geko men, geen verdere slachtoffers onder de puinhoopen begraven liggen. o NA DE GEBEURTENISSEN IN OOSTENRIJK. De berechting der opstandelingen. Naar het hoofdcommissariaat van po litie te Weenen mededeelt, zal de in structie tegen alle 144 gearresteerde putschisten binnen enkele dagen wor den gesloten. Daarna zullen zij groeps gewijs voor (den specialen krijgsraad worden gebracht. Een vervolging tegen vrouw van Holzweber. de Naar Reuter uit Weenen meldt, is een vervolging wegens hoogverraad in gesteld tegen de vrouw van Holzweber, een van de moordenaars van Dolifuss, die vorige week terecht gesteld is. De vrouw had namelijk een Duitsche vlag gelegd op de kist van haar mans lijk. Schuschnigg naar Boedapest. Bondskanselier Schuschnigg zal de zer dagen een bezoek aan Boedapest brengen. Verklaard wordt, dat dit be zoek een bevestiging van de tusschen beide landen bestaande vriendsciiap be- teekent. Eischen bij de benoeming van Von Papen. In een hoofdartikel keurt de „Times" het denkbeeld goea, dat Oostenrijk in verband met Hitlers voorstel om Von Papen als gezant naar Weenen te zen den, aan Duitschland zal verzoeken, het Oostenrijksche legioen in Duitschland te ontbinden, de vijandige propaganda en wapensmokkelarij te doen staken en de belasting van 10(30 mark voor Duitschers die een bezoek aan Oosten rijk willen brengen, at te schaffen. Zonder twijfel, .aldus de „Times", zou brengen. Toen zij eenige oogenblikken later in de eetkamer verscheen, had haar mooi gezichtje, hoewel het er bleek en vermoeid uitzag, de gewone zachte uitdrukking. Moeder en dochter gingen aan tafel zonder een woord te spreken. Zij had den geen grooten eetlust en raakten nauwelijks de gerechten aan, maar ble ven zwijgen; nu en dan wierp me vrouw Lionnet Geneviève een woeden den blik toe. De verschrikkelijke vrouw wilde het jonge meisje verantwoordelijk stellen, voor de verdwijning van haar geliefden Albert. Hevige haat tegen Geneviève aan den éénen kant, overdreven liefde voor Albert aan den anderen, verblind den mevrouw Lionnet en beletten haar redelijk te oordeelen. Dadelijk na den maaltijd stond z.ij van tafel op en ging naar haar kamer. Zij had zich niet verwaardigd, Gene viève te antwoorden, toen deze zeide Goeden avond, mama! Het jonge meisje trok zich dan ook weldra terug; miet minder dan mevrouw Lionnet, gevoelde zij behoefte, alleen te zijn. Zij had veel na te denken. Zij dacht, en met reden, dat er geen enkel jong meisje was, dat zoo'n le ven had als zij. Niettegenstaande de woorden van den goeden kruier, zag zij wel, dat zij on der een ongelukkig gesternte was ge boren en dat zij de toekomst slechts de Britsche regeering dergelijke voor stellen van de Oostenrijksche regee ring goedkeuren. Ofschoon de „Times" erkent, dat Hit- Ier reeds eenige blijken van zijn vre deswil gegeven heeft, verklaart het blad, dat de nietsontziende pogingen van Duitschland om vaansluiting met Oos tenrijk te .krijgen, dit land maken tot een verontrustend element in Europa. o DE ONTDEKKING VAN AMERIKA. Naar Reuter meldt zijn de jaarlijk- sche feesten ter herdenking van de ontdekking van Amerika door Colum bus in JHuelva begonnen. De Spaansche minister van .marine, de Portugeesche ambassadeur en vertegenwoordigers der Amerikaansche volken, .nemen deel aan de plechtigheden die het karakter dra gen van een IberischAmerikaansche vriendschapsbetuiging. Na de traditio- neiele H. Mis zijn vele toespraken ge houden, waarin d'e avonturen van den Genu'eeschen zeevaarder in herinnering gebracht. GE VERSCHILLENDE BERICHTEN. De weduwe van wijlen bondskan selier Dolifuss, zal op 15 Augustus met haar kinderen Riccione verlaten, om naar Oostenrijk terug te keeren, waar zij vermoedelijk haar intrek zal nemen bij haar ouders. De Grat Zeppelin is Zondag voor de vijfde maal, onder bevel van kapi tein Lehmann, naar Zuid-Amerika ver trokken. Er zijn 15 passagiers aan. boord. De diplomatieke betrekkingen tus schen Rusland en Bulgarije zijn nu officieel hersteld. Te Brussel .zijn drie Italianen door een troep communisten aangevallen en verwond. Op 31 Juli waren in géheef Rus land reeds *35 millioen H.A. graan ge maaid óf 13 niilFioen "H.A. meer dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Een Boliviaansch vliegtuig zou bommen hebben geworpen op een hos- pitaal in Paraguay waardoor talrijke patiënten werden gewonden. Het bekende anti-Joodsche blad „Der Stürmer" te Neurenberg is we gens beleediging van een huitenlandsch staatshoofd voor 14 dagen verboden. o AUTO ONGELUK. In den nacht van Zondag heeft op den Bredaschen weg een zeer ernstig auto ongeval plaats gehad. Bij een botsing tusschen twee auto's werd mevrouw van Dijk, Julian astraat Eindhoven, op den grond gesmakt en even later door den G.G.D. vervoerd naar het R.K. Zieken huis. Het bleek dat zij behalve ernstige verwondingen een zware schedelbreuk had bekomen. Maandagmorgen half zeven is zij aan de bekomen verwondingen overleden. Volgens een nader bericht had het ongeluk plaats bij het landgoed Kool hoven. Mr. J. van Dijk, advocaat en procureur uit Eindhoven, kwam met zijn auto uit de richting van Breda en er naderde ter plaatse rechts van den weg een tractor met aanhangwagen, voldoende verlicht. Tegelijk kwam uit de richting van Tilburg een personenauto met scherp licht aangereden. De twee personenauto's botsten met een ontzettenden slag tegen elkaar, waardoor de wagen van Mr. van Dijk geheel werd vernield. 1 WOONHUIS EN TWEE SCHUREN AFGEBRAND. met angst kon tegemoet zien. Zij had gehoopt op een koele scha duwrijke oase, waar zij rust en ge luk zou gevonden hebben. Dat was het huwelijk. Maar hij, dien zij lief had, verwijderde zich van haar en scheen haar in den steek te zullen laten, terwijl zij als martelares leed. Gelukkig had zij haar vader voor zich; o! zij was zeker van zijn liefde; zij kon zonder vrees op hem rekenen. God, indien zij hem niet had gehad; zou zij dan hebben kunnen leven? Maar als hij haar eens ontviel! Wanneer zij daaraan dacht, sidderde zij. Vrijdagavond ontdekte men dat er brand was uitgebroken in de groote landbouw- schuur van den veehouder De Bruin aan de Zuidendijk. De vlammen breidden zich met groote snelheid uit en tastten spoedig het achter de schuur gelegen woonhuis aan. De gewaarschuwde brandweer rukte aan met alle beschikbare materiaal en gaf in korten tijd met 12 stralen water. Zij slaagde er in een naast de schuur gelegen woonhuis te behouden, doch kon niet voorkomen dat de landbouwschuur, het er achter gelegen woonhuis en een in de nabijheid gelegen tuighuis geheel verbrandden. Na een half uur was men den brand meester en kon met de na- blussching worden begonnen. Hooibroei is de vermoedelijke oorzaak van den brand. Verzekering dekt de schade. GASVERSTIKKING. De 7-jarige Reina Renes uit Zaandijk die bij haar oom op den Arnhemschenweg te Amersfoort logeerde, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door gasverstik- king om het leven gekomen. Dit noodlotig oDgeval moet worden toe geschreven aan het feit, dat de gasslang in de keuken gescheurd was waardoor het gas vrij kon vloeien, aangezien de hoofdkraan van de keuken open stond. o Bovendien gevoelde het arme kind, dat zij niet zou kunnen leven met me vrouw Lionnet, dat het oogenblik, waar op zij het ouderlijk huis zou moeten verlaten, niet ver meer was. Maar waar zou zij heen? Wat moest er van haar worden? De arme Geneviève begon den dood als een geluk te beschouwen; ja, zij wenschte te sterven. Het was ongeveer elf uur. Mevrouw Lionnet was sedert een uur te bed gegaan, maar sliep niet; de doo- delijke ongerustheid, die haar verteer de, hield haar wakker. Geneviève had zich nog niet naar bed begeven; in een fauteuil gezeten, het hoofd op de borst gebogen, met gevouwen handen, bleef zij in gedach-; ten verzonken. Eensklaps deed de schel aan de deur van het appartement haar opschrikken. Zij luisterde. Zij hoorde de deur ope nen en daarna een bekende stem. O! riep zij opspringende hij is het! Vader Anselme heeft zich niet vergist. Zij was op het punt Albert in dert gang tegemoet te vliegen, maar beden-; kende dat zij daar haar moeder kon ontmoeten en een hevige scène er het gevolg van zou kunnen zijn, liet zij zich zuchtende weer in haar fauteuil zinken. Is mijn vader terug? vroeg dei jonge Lionnet aan den knecht. Neen ,mijnheer, nog niet. Goed. Mijn moeder en mijn zuster zijn zeker reeds te bed; ga hen maar niet storen; morgen zal ik hen wel zien. De jonge man nam de kaars, die de knecht hem gaf en ging dadelijk naar zijn kamer. Maar de kamenier, die nog op wasg liep dadelijk naar haar meesteres, ver-; htugd haar te kunnen meedeelen, dat de verloren zoon terug was gekomen. Mevrouw Lionnet slaakte een kreet van vreugde, sprong uit bed, schoot een peignoir aan, stak haar voeten int pantoffels en vloog naar de kamer van haar zoon, die reeds op het punt stond van in bed te stappen. (Wordt •vervolgd), j voor het Land van Keusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1