Het is een Buitenland Wees niet dom en stel de proef op de som. Land- en Tuinbouw. C. BO UIMAN Versche Druiven Sinaasappels Meloenen Tomaten Pruimen Appels dat de drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw Handelsdrukwerken. Wij verzekeren U keurige afwerking en billijke prijsberekening Firma L J. VEERMAN Drukkerij Binderij Tel 19 HEUSDEN. BEZUINIGING TE AMSTERDAM. 41 scholen worden opgeheven. De gemeenteraad heeft Woensdag be handeld het besluit van Ged. Staten, om een-en-veertig openbare scholen op te heffen. Door den heer De Miranda werd voorgesteld van dat besluit in hooger beroep bij den Kroon te gaan. Dit voorstel werd na ampele dis cussies verworpen met 1714 stem men. Het besluit van Ged. Staten is daarna voor kennisgeving aangenomen. HET SPOORWEGONGELUK TE AMSTERDAM. Het onderzoek, dat op last van de justitie door de politie wordt inge steld naar de oorzaak van het ernsti ge spoorwegongeluk, dat Zondag bij het Weesperpoortstation is geschied, vindt intensief voortgang. Zooals is medegedeeld, is vlak voor het tijd stip van het vertrek van het Wees perpoortstation van den Dieseltrein, die zoo zwaar werd gehavend op het eerste perron een dame even in ge sprek geweest met den functionnee- renden stationschef, d.w.z. met den ambtenaar, die den vertrekstaf in een der handen hield. De mogelijkheid bestaat, dat deze functionaris tijdens het gesprek een gebaar met dezen staf heeft gemaakt, dat door den be stuurder van den Dieseltrein als het sein tot vertrek kan zijn opgevat. Uiteraard is er de politie veel aan gelegen te weten hoe zich een en an der kan hebben toegedragen. Het is daarom dat de wnd. commissaris van het bureau Linnaeusstraat de dame in kwestie het gesprek kan ook door een heer zijn gevoerd ver zoekt, zich tot het geven van inlich tingen ten spoedigste te vervoegen aan genoemd politiebureau. o AANHOUDING VAN HERRIE MAKERS, In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks half twee trof fen twee agenten op den hoek van de Doelstraat en de Gedempte Bo- tersloot te Rotterdam een troepje mannen aan, die veel lawaai maakten. De aanmaning om rustig door te loo- pen werd door de mannen niet op gevolgd en vooral een van hen, de 32-jarige J. H. B., veroorzaakte den agenten veel last. Tenslotte moest de gummistok er aan te pas komen, waarop het troepje mannen zich tegen de agenten ver zette en met steenen, leege bierflesch- jes begonnen te gooien. De agenten losten een paar waar schuwingsschoten in de lucht en kon den er tenslotte toe overgaan een van de herriemakers, den 26-jarigen A. H. M., te arresteeren. Hij werd naar het bureau aan de Lange Torenstraat gebracht. De agenten hadden ook den 32-jarigen J. H. B. willen arres teeren, doch deze had zich uit te voeten weten te maken. Later in den nacht vervoegde B. zich aan het politiebureau, waar hii een klacht tegen de agenten wegens mishandeling wilde indienen. Men heeft hem toen aangehouden en in arrest gesteld. o STAKING TE OLDENZAAL. Om een nietaangekondigde loonsver laging. In de 'textielfabriek der firma H. P. Gelderman en Zn. te Oldenzaal is een wilde staking uitgebroken onder circa 80 arbeidsters van de spinne rij en spoelzaal, nadat aan deze plot seling een loonsverlaging was aange zegd van 10 procent in te gaan op Maandag jongstleden. Vergadering van den raad der ge meente VEEN op Donderdag 9 Augustus nam. 2 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: WelEd. Heer H. Ver beek. Afwezig de heeren A. 't Lam, J. v. Ballegooijen, M. Timmermans. De Voorzitter opent de vergadering de Secretaris leest het formulierge bed, daarna de notulen der vorige vergadering, die met een kleine op merking van den heer Jac. v. d. Pol worden goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter zegt dat wel de voor naamste kwestie, waarvoor deze ver gadering is belegd, is de vereen. Veen- Wijk. Op 29 Aug. zal door Ged. St. aan de gemeenten de gelegenheid ge geven worden in een openbare ver gadering als nog het woord te voe ren en de motieven voor en tegen de vereeniging kenbaar te maken en toe te lichten. Thans kunnen personen worden aangewezen, die deze verga dering zullen bijwonen. B. en W. hebben geen voorstel in dezen, zij zouden den raad zelf wil len doen beslissen. De heer v. Andel zou uit Veen 1 en uit Wijk 2 personen aangewezen willen zien. Hij acht het wel ge- wenscht, dat een paar personen de vergadering bijwonen. De heer J. Schreuders meent dat men op die vergadering niets kan gaan doen, men beschikt over geen cijfers, men kan er niets gaan doen, dan de vereeniging bevorderen. De Voorzitter merkt op dat na deze bijeenkqmst door Ged. St. eerst een wetsontwerp wordt opgemaakt. Men krijgt dan alle gegevens onder de oogen en kan daartegen zijn bezwa ren aanvoeren. De heer v. d. Pol ziet ook niet in, dat men veel kan gaan zeggen, het kan echter wel zijn nut hebben, dat een paar personen de vergadering bij wonen. De heer v. Andel zegt dat de voordeelen van vereeniging gering zijn, zij wegen niet op tegen den overlast, die de bewoners wordt be zorgd. Spr. gelooft dat iedere ge meente prijs op zijn zelfstandigheid stelt en gaarne zijn eigen huishouden blijft besturen. De heer v. Wijk merkt op, dat men dat hier juist niet kar en daar om wil men de gemeente opheffen. De heer v. Andel wijdt de schuld van dit niet kunnen aan de regee ring, die de gemeente tot overdreven uitgaven verplicht. Gegoede belas tingbetalers telt de gemeente niet meer, zij kan zich zelf niet meer helpen. De regeering moet dit dus doen en is er toch ook voor om dat te doen. De heer v. Wijk kan best begrijpen, dat men te Wijk tegen de vereeni ging is, als Veen er voorstond als Wijk zou spreker er ook tegen zijn. De heer Jac. v. d. Pol en J. Schreuders worden hierop aangewe zen, om de vergadering van Ged. Staten te gaan bijwonen. Afschrift der stukken door de ge meente Wijk aan Ged. Staten inge zonden, worden ter inzage gelegd. Kwestie woning Hoofd der school. De Voorzitter zegt, dat de regee ring blijft aandringen, om de huur dezer woning van f200 op f250 te brengen, waaraan de raad niet wenschte te voldoen. B. en W. stellen nogmaals voor hiertoe wel over te gaan. De heer v. Andel stemde tegen de andere heeren voor, zoodat aan het verlangen van de regeering zal worden voldaan. Van de Ministers van Binnenland- sche zaken en Financiën is bericht ingekomen, dat de post rijkssubsidie op de begrooting 1933 geraamd, om deze begrooting sluitend te krijgen, daarvan moet worden afgevoerd om dat de raad blijft weigeren te vol doen aan den eisch van de regeering, om voor secretaris en ontvanger een gediplomeerde kracht te benoemen en met het oog op bezuiniging deze betrekkingen te combineeren. De Voorzitter zegt, dat waar de raad niet voltallig is, hij er geen 'be zwaar tegen heeft, dit schrijven tot een volgende vergadering aan te hou den. De secretaris zegt ,dat de regee ring aandringt op spoedig antwoord. De heer v. Andel vraagt of het geen groote onbillijkheid is, dat de tijdelijke gemeente-ontvanger Schou ten daarvan de dupe wordt, tegen benoeming van een gediplomeerd se cretaris zou spreker geen bezwaar hébben. De Voorzitter merkt op dat door de combinatie een voordeel van f250 k f 300 wordt bereikt, daarom wil de regeering de betrekkingen samenvoe gen. De heer v. Andel zegt dat de on dervinding heeft geleerd dat er van die bezuiniging weinig overblijft. De Secretaris moet er dan al spoedig een ambtenaar bij hebben, waardoor het voordeel verloren gaat. Spr. noemt het hard van de regeering, dat zij voor een voordeel van f 300 iemand op straat wil zetten. De heer v. Wijk zegt dat de re geering dit nu eenmaal eischt, vol doet men er niet aan, dan krijgt men ook geen geld. De heer Schreuders is van oordeel, dat de raad toch niet verplicht is aan onredelijke eischen der regeering te voldoen. De heer v. d. Pol zou een beslis sing liever aanhouden tot de kwestie vereeniging afgewerkt is, komt deze tot stand, dan wordt deze kwestie vanzelf opgelost. Gaat de vereeniging niet door, dan kan men ze opnieuw bezien. Spr. zou de regeering in de zen zin willen berichten. De andere heeren gaan hiermee accoord, zoodat aldus wordt besloten. Verzoek van den heer C. Honcoop om ontslag als opwinder der klok en wel met ingang van 1 Juli. Besloten wordt dit ontslag eervol en met dank te verleenen, met ver zoek de functie te willen blijven waarnemen, totdat de raad een an der heeft benoemd. Op verlangen van Ged. St. wordt in de verordening op de heffing en invordering van schoolgeld een klei ne redactiewijziging aangebracht. De Voorzitter deelt mede, dat de bouwverordening door Ged. St. is goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert dhr. van Wijk hoe het staat met de ver pachting van de Heuje, dat wordt tijd. Besloten wordt de Heuje als bouw land te verpachten. De heer Schreuders vraagt hoe of het staat met de verplaatsing van den paal van het electrisch net bij het raadhuis alhier. De Voorzitter antwoordt, dat de PNEM. heeft toegezegd de leiding ondergronds te brengen, de paal gaat dan van zelf weg. De heer v. Andel betoogt dewen- schelijkheid, om de werkloozen, die komen stempelen, daarvoor iets meer tijdruimte te geven. De Voorzitter belooft met deze op merking rekening te zullen houden. De heer J. Schreuders vestigt de aandacht op de vuilnisbelt, hij acht het gewenscht dat het papierafval en dergelijke lichte stoffen nu en dan vernietigd worden. De Voorzitter zegt zulks toe. De vergadering wordt hierop ge sloten. WIJK. In de raadsvergadering die Donderdagmiddag werd gehouden, werden als gemachtigden voor de vergadering, die door Ged. St. tegen Woensdag 29 Aug. is belegd voor de voorgestelde vereeniging Veen met Wijk, aangewezen de heeren B. Roza en J. C. Wink en als hunne plaats vervangers de heeren K. v. d. Vel den en C. v. Helden. (Raadsverslag volgend nummer). VERGIFTIGING VAN RUNDVEE. We maakten onlangs melding van vergiftigingsverschijnselen bij und- vee bij den veehouder J. A. v. Over- klift te Niehove. Hoewel niet met zekerheid, meende men deze vergif tiging te moeten toeschrijven aan 't eten van dolle kervel of waterscheer ling/ welke in de sloot werd aange troffen. In No. 42 van „De Nieuwe Veldbode" schrijft genoemde veehou der nader over 't geval. De dierenarts E. Rutgers te Vriezenveen lichtte hem in over herhaaldelijk in zijn praktijk voorkomende gevallen van dolle ker vel vergiftiging. Sterfgevallen kwa men voor bij volwassen runderen, zoowel als bij pinken en kalveren, zoomede bij schapen, terwijl er zelfs twee kinderen aan zijn bezweken, die de wortels aanzagen voor kalmoes wortel. De bladeren zijn volgens de zen zegsman weinig vergiftig, de wortel veroorzaakt het kwaad. Bij sectie (lijkopening) kan men altijd stukken terugvinden in de maag, en vaak treft men dan ook flinke nier ontsteking aan. In 1921 stierven op één dag op één boerderij 22 schapen, welke zich alle onderscheidden door heftige nierontstekingen. In droge ja ren, zooals dezen zomer tot dusver, kunnen de dieren den wortel beter bereiken dan wanneer de sloot vpl water staat. De gelegenheid is nu gunstig om slooten en grachten van deze gevaarlijke plant te bevrijden. Zijn de dieren eenmaal goed ziek, dan is behandeling bijna steeds vruch teloos. Nog verleden najaar zijn op de boerderij Oldambt van den heer M. Westerdijk twee runderen tenge volge van dolle kervel gestorven. De verschijnselen waren altijd even op vallend; krampen, speekselen, schui men, eventueel braken, meestal ge paard met aan-den-wind-staan, wordt gevolgd door wankelen, sufheid, zelfs gedeeltelijke verlammingen. Vreemd is schrijft Overklift ten slotte dat de koeien van mijn buur man deze plant wel -met wortel en i tak blijken te kunnen verdragen. Wel licht, zoo schrijft veearts Rutgers, moet er een inwendige, ons onbeken de factor bij komen, om de vergif tiging tot stand te brengen. o MERGKOOL. Een vorige maal vestigden we de aandacht onzer lezers op zoete lupine als een eiwitrijk voeder, dat in Duitschland de laatste paar jaren ver bouwd wordt en ook hier waarschijn lijk zal worden ingevoerd. Nu willen we even wijzen op een ander even eens eiwitrijk veevoeder, waarvan de teelt voor onzen landbouw een eco nomisch belang is. Wij bedoelen de mergkool of mergstamkool, die spe ciaal geteeld wordt om zijn merg rijken stengel en ook op onze zand gronden, mits niet al te droog en schraal, goed wil groeien. Men kan de mergkool telen als hoofd- en als stoppelgewas. Proeven moeten nog uitmaken, wat het meest aanbevelens waardig is; voorloopig lijkt het stop pelgewas het minst riskant en kan dan geteeld worden na vroege aard appelen, wintergerst of winterrogge, dus na een voorvrucht, welke vroeg geoogst wordt. Men zorge voor flink plantmateriaal, stevige planten, vrij van knolvoet; reeds begin Juni dient het zaaibed te worden aangelegd; niet te dicht zaaien: 1 ons zaad per Are (100 vierk. Meter) op rijenafstand van 25 cM. In Noordbrabant nam men reeds verleden jaar proeven, die goed geslaagd zijn. De belangrijkste rassen zijn: de groene Engelsche mergkool, de Ammelander en de Chou brancu de Poitou (duizendkoppige kool). De heer v. d, Broek schreef in „De Nieuwe Veldbode", dat naar groeien wintervastheid de groene Engelsche hem het best is bevallen, al is deze soort niet tegen bepaald strenge win ters bestand; op de proef boerderij van den N. C. B. te Boxtel leed het gewas echter niet van 9 graden Cel sius vorst. De vroeg invallende vorst in November, waarbij de temperatuur daalde tot 14 graden C., bleek nood lottig te zijn voor alle rassen en deed ook van de groene Engelsche plus minus drie kwart der planten mis lukken. De niet afdoende wintervast heid behoeft echter geen bezwaar te zijn tegen de teelt, daar men ook bij hevige vorst het bevriezen op een voudige wijze kan voorkomen. Men begint te oogsten, wanneer ander herfstgroenvoer op is. De planten worden met een schop aan den grond afgesneden en in stukken gesneden opgevoerd. In een niet te strengen winter kan men hiermee doorgaan tot de lente. Bij gevaar voor strenge vorst steekt men de stengels bij den grond af en stapelt ze buiten in een lange, niet te dikke laag op, waarna men aan beide zijden een beschutting aanbrengt van schoven stroo. Dit is beter dan inkuilen, ook omdat ze, aldus bewaard, liever door het vee gegeten worden. Alle landbouwhuisdieren: rundvee, paarden, varkens, kippen, eten graag mergkool. Bij koeien kan men tot plm. 40 KG. per dag gaan, maar be ter is te voeren in combinatie met bieten, b.v. van beide dagelijks de helft, of 25 KG. kool en 15 KG. bieten. De invloed op hoeveelheid en vetgehalte der melk wordt over het algemeen zeer gunstig beoordeeld, zoolang men het rantsoen niet te een zijdig uit mergkool laat bestaan; men zal dan ook geen last ondervinden van den bekenden knollensmaak. ZES ARBEIDERS DOOR BLIKSEM GEDOOD. In de nabijheid van Neustadt sloeg in het corridorgebied 30 K.M. ten N.W. van Gdynia de bliksem in een huis, waarin 10 arbeiders bescherming te gen het onweer hadden gezocht. Zes hunner werden op slag gedood, de vier anderen zwaar gewond. O AARDBEVING RICHT VERWOES TINGEN AAN. Te Porto Armuelles heeft een aard beving ernstige verwoestingen aange richt. De inboorlingenbevolking is in paniek naar het binnenland gevlucht. Volgens officieele mededeelingen zijn op het nabij gelegen eiland Coiba in een badplaats verscheidene gebouwen vernield. —o VELE ARRESTATIES IN DUITSCHLAND. Verschillende personen ziin, naar officieel wordt medegedeeld, in ver schillende deelen van het rijk gearres teerd aangezien zii zich schuldig zou den hébben gemaakt aan het ver breiden van lasterlijke geruchten om trent den rijksjeugdleider Baldur van Schirach en de leugens in de bui- lenlandsche pers verder zouden heb ben bekend gemaakt. O NIEUWE UITVINDING VAN MARCONI. Sedert enkele dagen spreekt men in de omgeving van Marconi over belangrijke proefnemingen, die de groote uitvinder dezer dagen zou heb ben gedaan. Het zou betrekking heb ben op een zeer belangrijke toepas sing van microgolven op televisiege bied waardoor een perfecte weerga ve van bewegende beelden mogelijk zou zijn. O VERSCHILLENDE BERICHTEN. De vacantiekamer te Sarrequèmines heeft vijf spionnen ieder tot drie jaren gevangenisstraf, 2000 franken boete en vijf jaren verblijfsontzegging veroor deeld.. Tijdens, .een stierengevecht te La Coruna (Spanje) is een toeschouwer door een degen, welke de stier omhoog wierp, gedood. Een journalist werd1 vrij ernstig gewond!., De Pruisische minister van justitie heeft een ernstige awarschuwing doen klinken tegan de waarzeggerij. De mi nister is van meening, dat de toe komst niet voorspeld kan worden en dat daarom al dergelijke dingen als oplichterij beschouwd moeten worden. Verkrijgbaar bij Drietrompetterstraat Tel. No. 9 HEUSDEN. Minzaam aanbevelend. i n 1bii hihiimi nn niw 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10