Dit nummer Bestaat uit 2 maden De Grootmoeder *and van alten a Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. MÊL No5460 Woensdag 15 Aug. 1934. FEUILLETON. Binnenland. "W Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den raad der ge meente OUDHEUSDEN, op Vrijdag 10 Augustus 1934, des namiddags om 71/2 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Mr. R. J. T. v. d. Heijden. SecretarisWelEd. Heer F. v. Liempt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met den christelijken groet, de secretaris leest de notulen voor der twee laatste raadsvergaderingen, die worden vastgesteld. Ingekomen stukken Dankbetuiging van Hare Majesteit de Koningin, naar aanleiding van de betuigde deelneming bij het overlij den van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Besluiten van Ged. Staten waarbij goedkeuring verleend wordt aan de raadsbesluiten tot wijziging der ge meente-begrootingen voor 1933 en 1934. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen.. Brief van Ged. Staten houdende aanmerkingen op het besluit tot wij ziging van de Vleeschkeuringsveror- dening, met voorstel van B. en W. tot wijziging. Ged. Staten maken een aanmerking over de bepaling voor het vervoer. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten gelijk hebben en B. en W. daarom voorstellen aan de gemaakte opmer king tegemoet te komen. Aldus wordt besloten. De heer v. Lieshout vraagt of het nu ook noodig is, als een rund ge storven is, dat daarvan kennis ge geven wordt aan den veearts. De Voorzitter antwoordt, dat men volstaan kan met kennis te geven op het gemeentehuis. Alleen als ge deelten van het rund nog geschikt geoordeeld worden voor de consump tie, moet er de veearts bijgehaald worden. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1934. 89. ""V ju Zijn mond had niet meer dien bemin- nelijken glimlach, waardoor hij in de gezelschappen de dames op zijn hand kreeg; zijn oogen hadden niet meer dien zachten, liefelijken blik, waarmee hij iedereen zoo spoedig wist te vangen. Integendeel, zijn wenkbrauwen wa ren saamgetrokken, en zijn oogen scho ten bliksemstralen. Kortom, de geheele uitdrukking van zijn gelaat, gaf den vasten wil te kennen van een man, die, wat het ook kost, tot zijn doel wil geraken. Hij strekte zijn arm uit, opende een lade van zijn bureau en nam er een blad papier uit, dat hij oplettend doorliep. Het was een inventaris, zoo nauwkeu rig mogelijk opgemaakt, van de roe rende en onroerende goederen, die het vermogen der markiezin de Saulien uit maakten. De lange kolom cijfers te zamen opge beld, gaf een totaal van achttien millioen. Alaar in een noot werd vermeld1, dat de mededeelingen over de roerende goederen, staatsrenten, actiën en obli- gatiën niet compleet waren, en men nog wel ongeveer zes millioen bij de lijst van het vermogen kon voegen. Bij het lezen van de merkwaardige De Voorzitter licht toe, dat Ged. Staten de kosten voor de werkeloo- zenzorg aanvankelijk op de kapitaal- dienst hadden gebracht, de minister wil die op den gewonen dienst over gebracht zien. B. en W. stellen voor daaraan te voldoen. Aldus wordt besloten. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over 1933- De gewone dienst dezer rekening sluit met een nadeelig saldo van f518.08, terwijl het dienstjaar was aangevangen met een^nadeelig saldo van' f689.De kapitaaldienst sluit met een nadeelig saldo van f2076.87. De Voorzitter zegt, dat de gemeen terekening een tamelijk gunstig beeld geeft en de toekomst zelfs helder zou zijn, als de nieuwe maatregelen, de gemeente geen nieuwe lasten had op gelegd. De gemeenterekening wordt voorioopig vastgesteld, als door B. en W. aangeboden. Aanbieding der gem.-begrooting 1935- De Voorzitter zegt, dat als de ge meente niet wordt opgeheven, de hoe ren een ontwerp-begrooting krijgen thuis gestuurd. Wordt ze wel op geheven dan is het niet noodig, en wordt de begrooting niet opgemaakt, tenzij Ged. Staten het opmaken wel noodig mochten achten. Bii de rondvraag informeert de heer v. Mook naar de mogelijkheid om gestorven runderen, direct te doen ophalen. Nu komt het voor dat ze twee dagen blijven liggen. De Voorzitter antwoordt, dat hij over deze kwestie in onderhandeling is met den vleeschkeuringsdienst te Heusden, om zooals dit in den kring Waalwijk geschiedt ook voor den kring Heusden een gemeenschappe- lijken ophaaldienst in het leven te roepen. De onderhandelingen hebben nog geen resultaat gehad, doch spre ker zal zich thans hiervoor met den nieuwen burgemeester van Heusden in verbinding stellen. De heer Mook vraagt verder of het niet gewenscht is weer met de werkverschaffing aan te vangen. De Voorzitter acht dit thans nog overbodig, het is nog zomer. De heer Mook merkt op, dat men er in Drunen toch ook den géheelen zomer méde is doorgegaan. De Voorzitter antwoordt hierop," dat Drunen meer werkeloozen heeft dan Elshout en Oudheusden. Hier is men in de gelegenheid de menschen bui ten werkverschaffing aan werk te helpen. Maar spreker zal deze kwes tie in een vergadering j/an B. en W. bespreken. De heer de Baaii vestigt er de aan dacht op, dat de provincie den weg bii Luttel-Herpt belangrijk heeft ver hoogd, de brandput die daar ligt balans van dit vorstelijk vermogen, zweefde er een glimlach om de lippen van den baron. Vier en twintig millioen! pre velde hij vier en twintig millioen, misschien nog wel meer, want niets zegt mij, dat de oude grootmoeder, die rondom giften uitdeelt, niet twee of drie millioen in eenige kistjes bij zich thuis heeft verborgen. En al die millioenen zouden voor hem zijn! Maar om de hand op dat onmetelijk vermogen te kunnen leggen, dat hem bijna verblindde, moest hij Geneviève huwen. Hij wist, dat de markiezin steeds aan het werk was, om haar kleindochter terug te vinden en dat de markies de Prémorin haar in al haar pogingen had bijgestaan; ongetwijfeld waren zij nog aan den gang en zouden nog tot in het oneindige doorgaan. Soms kwam het hem wel in de ge dachten, dat zij zouden slagen; dan kreeg hij een rilling, zijn bloed stolde in zijn aderen en zijn lichaam werd met koud zweet bedekt. Maar spoedig her stelde hij zich, zeggende, dat hij alleen wist, waar de dochter van Gabrielle Saulien was en dat het onmagelijk was, dat men zou ontdekken, dat zij de aan genomen dochter was van de echtelie den Lionnet. En toch, hoe ongegrond hij zijn vrees ook vond, wist hij, dat hij vooruit moest en tot zijn doel moest geraken. Hij zou niet gerust zijn, dan wanneer de diende dus ook verhoogd te worden. De Voorzitter zegt, dit niet te heb- bens geweten, hii zal opdracht geven den brandput weer gelijk met den weg te brengen. Daar geen der heeren verder iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de openbare vergadering. Vergadering van den raad der ge meente NEDERHEMERT, op Vrijdag 10 Augustus des n.m. half vier. Voorzitter: EdelAchtb. Heer C. v. Ommeren. Afwezig de heer v. Ooijen, als de Voorzitter de vergadering met het le zen van het formuliergebed opent. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken Kon. Besluit, waarbii de opheffing der Openbare Lagere School aan de Zuidzijde wordt bevolen en wel met ingang van 1 Augustus j.l. Verder wordt den gemeenteraad verzocht een overeenkomst aan te gaan met de gemeenten Aalst, Wijk en Aalburg en Heusden, om voor de kinderen voor wie dit wordt ver lang, de openbare scholen in die ge meenten te doen bezoeken. De Voorzitter merkt op, «dat de opheffing der school hierdoor dus een feit is geworden. Met de ge meente Aalst heeft de 'gemeente reeds een overeenkomst. Met de gemeenten Wijk en Aalburg en Heusden, zal die alsnog worden aangegaan. Deze gemeenten zal worden verzocht de kinderen voor wie dit verlangd wordt, reeds op hunne scholen toe te laten. In verband met de opheffing dezer school is van D. Spitzers een adres ingekomen, waarin deze mededeelt, dat hij zijn drie kinderen de bijzon dere school aan de Noordzijde wil doen bezoeken. Adressant verzocht de kosten van overvaren voor rekening van de gemeente te willen nemen. Eenzelfde adres is ingekomen van de ingezetenen G. J. de Weerd, A. P. de Waal, I. Braat, B. Vos en B. Kuijpers, die hun kinderen naar de Openbare Lagere School te Heusden willen zenden en vragen de kosten voor het overzetveer eveneens voor rekening van de gemeente te willen nemen. De heer v. Vliet acht het bezwaar lijk* aan deze verzoeken te voldoen. De minister heeft de afstand voor de scholen op 5 K.M. gesteld. De gemeente is, waar de afstand binnen de 5 K.M. blijft niet tot inwilliging verplicht. Hoeveel zullen de kosten voor de 13 kinderen per jaar niet bedragen? Dit wordt wel een bedrag van f 300.Hii zou het verzoek maar afwijzen. De heer de Gaaii is het er mede trouwplechtigheid voorbij zou zijn. Als die vervloekte architect er maar niet tusschen stond! Hij kon niet aan Henri Merson den ken, zonder dat hij een vreesjelijlcen haat in zijn hart voelde opwellen. Goed, goed! bromde hij tus schen zijn tanden die zal mij tenmin ste niet lang meer in den weg staan. En zijn oogen hadden een helsche uit drukking. Hij legde den inventaris van het for tuin der markiezin weer in de lade van het bureau, dat hij daarna sloof, strekte zich op de canapé uit en ver diepte zich in gedachten. Hij dacht weer aan den tijd, toen hij de kleine Paolo was, die een zwervend leven leidde te midden van de schande van Marseille. Wat had hij niet reeds sedert dien tijd doorgemaakt! Gedurende den vreeselijken oorlog van 1870, sloot Paolo, die toen nog heel jong was, zich bij de Pruisische j spionnen aan en, door Frankrijk, dat 1 hem had aangenomen en hem had ge- voed, te verraden1, bewees hij zijn nieuwe meesters zulke belangrijke diensten, dat zij hem, nog na den oor log als spion aanhielden. Zonder geweten, verstandig, scherp, handig, vlug, met goede manieren, bru taal, tot alles in staat, had niemand meer geschikt kunnen zijn voor zulk een onwaardig ambacht. Men had hem geholpen om den naam j van den baron de Verboise aan te ne- 1 eens, dat als het dit bedrag moet zijn het voor de gemeente te be zwaarlijk is. Hij gelooft echter niet, dat het zooveel zal behoeven te kos ten en zou als het eenigzins doenbaar is, de ouders ter wille willen zijn. De menschen aan de Zuidzijde mis sen toch reeds zooveel. Spreker zou het adres willen aanhouden en infor- meeren bij de veerlieden, naar de kosten. Zoude deze werkelijk te hoog zijn, dan zou men adressanten er toch in tegemoet kunnen komen. De heer Peereboom acht dit wel de beste oplossing. Aldus wordt besloten. In verband met de opheffing de zer school worden eenige ontslagen verleend en wel aan de leden van de commissie tot Wering van School verzuim, de schoolschoonmaakster en mej. de Gaaii als onderwijzeres in de nuttige handwerken. Adres van het Bestuur der Bijzon dere School aan de Noordzijde, waar in het gemeentebestuur wordt ver zocht in het schoolgebouw electrische verlichting te doen aanbrengen, be- noodigd zullen ziin, 19 lichtpunten en een stopcontact. De heer Wolfers acht 19 licht punten nogal veel, waar ziin die alle noodig. De Voorzitter zegt, dat ook hem het aantal hoog voorkomt, een lo kaal verlicht achtte spreker voldoen de. De heer v. Vliet zegt, dat, als het 's winters een erge donkere dag is, de kinderen niet kunnen zien, spre ker acht het daarom gewenscht het licht in alle lokalen te brengen. De heer Peereboom gelooft, dat als de aanleg thans in eens wordt ge maakt, de kosten niet zoo hoog zul len zijn. Zou men nu slechts één lokaal verlichten en zou men later tot verlichting van het andere ge deelte moeten overgaan, dan zullen 'de kosten belangrijk hooger zijn. De heer de Gaaii acht ia licht punten ook aan den hoogen kant, waar moeten die allemaal worden aangebracht? Spreker zou hiernaar eerst willen informeeren. De heer Peereboom zou als men 19 te veel acht het getal verlagen, hij gelooft echter niet, dat het ge tal 19 veel te hoog is. Het Hoofd der school is in alles zeer zuinig, zal in dit geval ook niet overdrijven. De heer v. d. Werken zou, als men werkelijk meent, dat 19 lichtpunten noodig zijn, het verzoek inwilligen. Als ingezetenen in de nabijheid even wel willen aansluiten, kunnen deze dit dan ook doen? De heer de Gaaii antwoordt, dat dit wel kan voor zoover zii langs den kabel wonen. Besloten wordt hierop het adres aan te houden en eerst een nader onderzoek in te stellen. men, die in Duitschland was gestorven), en hij kon dus op vele hooggeplaatste personen in Duitschland rekenen. Toen wilde 'dte jonge Italiaan zich schadeloos stellen voor alles, wat hij in zijn jeugd te lijden had' gehad, en begon zich aan een heerlijk en ge makkelijk leventje te gewennen. Hij had geen gebrek aian geld en gaf het dan ook met groote sommen uit. Niemand dacht er aan, hem dén naam van Verboise en den titel van baron te betwisten. En toch wist hij, dat hij voorzichtig moest zijn, en hield hij zich voortduren de op zijn hoede, om zonder achter docht te wekken, door de wereld te komen. Maar kon hij zeker zijn, dat de schranderheid', waarvan hij zoo dik wijls bewijzen had gegeven, wel al tijd voldoende zijn, om de menschen', die er pleizier in zouden vinden, hem te ontmaskeren, te misleiden. Een onvoorziene omstandigheid1, een kleinigheid kon hem verraden, hem van zijn verheven voetstuk werpen. Hij herinnerde zich, dat hij eens in tegenwoordigheid van den markies de Prémorin was geweest en deze hem op korten, trotschen toon vragen had gedaan, die hem hadden djoen beven), en die hij niet zonder verlegenheid kon beantwoorden. Daarom wilde hij zoo spoedig mo gelijk een positie innemen, die hem tegen haat eln nijd verzekerde. Hij stond op en zag op de jpendule. Ai zoo laat! prevelde hij Aanbieding gemeente-rekening '33'* Deze rekening wordt in handen ge- steld van een commissie van onderri' zoek, bestaande uit de heeren Wol4 fers en v. d. Kolk. j Af- en overschrijving begrootingl dienstjaar 1934. Deze af- en overschrijving houdt verband met het luiden der torenH klokken bii jiet overlijden van Z. K4 H. Prins Hendrik der Nederlanden!, Wordt goedgekeurd. j Bij de rondvraag zegt de heer vJ Vliet, dat zich in deze drogen zomer, wel duidelijk heeft gedemonstreerd, dat het noo'dig is, tusschen de twee bestaande brandputten er nog twee te doen aanleggen, was in dat ge deelte der gemeente brand uitgebro ken men had het lijdelijk moeten aanH zien. De Voorzitter merkt op, 'dat de' groote vraag is of er ook geld voor! is. Men weet nog niet, hoe het dit jaafl met de werkloosheid zal gaan, heeft men daarvoor geen bovenmatige uit gaven te doen, dan zou het wel te doen zijn. De heer v. Vliet meent, dat het geld er wel is, is het er niet, dan kan hef er toch voor geleend worden. De heer v. d. Werken begrijpt niet, dat het nu wel kan en noodig is eni het vorig jaar niet. De heer v. Vliet zegt, dat de droge! zomer hem van zienswijze heeft doen) veranderen, hij zou zijn voorstel maarl in omvraag gebracht willen zien, wie' tegen is, stemt dan maar tegen. De heer de Gaaii .acht de kwestie' thans niet zoo forceerend, er is nu) water genoeg. De heer v. Vliet acht het niets! ongerijmds wat hij vraagt, het is niet noodig er zooveel woorden over vuil! te maken. De Voorzitter stelt voor het be sluit te nemen, de putten dit jaar} nog te doen graven, men kan dan) toch nog wel even er mede wac'hM ten. I Hiertoe wordt met algemeenei stemmen besloten. Op voorstel van den heer de Gaaif wordt besloten in de aanbesteding! op te nemen, dat gerekend moet wor den op 'n diepte v. 20 M. en dat de meer dere diepte in rekening gebracht magj worden tegen de kosten die het pep meter heeft gekost. De openbare vergadering wordt- hierop gesloten, de raad gaat oven in geheime zitting, wijl de Voorzit ter nog iets heeft wat niet voor openH baarmaking geschikt is. 1 DE KONINGIN EN DE PRINSES! IN NOORWEGEN. Men meldt uit Stockholm Over het algemeen wordt het ver- ik wacht Grüder. Waarom komt hi i niet? Hij nam zijn houding op de canapé weer in en begon na te denken. De haast, waarmee hij de witte rook? wolkjes uitblies, duidde zijn ongeduld aan. 1 Tien minuten gingen nog voorbij. Plotseling werd er gescheld'. Daar is hij, riep de baron em sprong op. En, daar Georges, zijn secretaris, uit was, ging hij zelf de deur open doen, Zonder een woord tot den binnen-i komende te zeggen, Het hij hem del kamers van het apartement doorgaan eni bracht hem in het geheime kabinet, Grüder was ongeveer van denzelfdenl leeftijd als de baron, ook met zorg ges kleed, maar niet zoo gedistingeerd' ens elegant als den Italiaan. Deze had fijne trekken, die een meng sel van het Grieksche en het zuid-Ita- liaansche ras te kennen gaven; gene had de grove trekken van het Noorderi, volle, roode wangen; op zijn gelaat scheen men te moeten lezen: Dat ïs een goede jongen, die het hart op de hand draagt. Maar indien! men hem nauwkeurig gadesloeg, zou men onder die bijna voortdurend neep-i geslagen oogleden een brutalen blikl ontdekken, en om den mond een trek^ die geheel andere gevoelens aanduidde dan belangeloosheid en bescheidenheid, (Wordt vervolgd.) j %j- M.- •:- _f3vX voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard Een dosis Foster's Maagpillen 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1