Plaatselijk Nieuws. blijf van de koningin en prinses Ju liana in Hardanger door g-oed weer begunstigd. Van Ulvik uit hebben zii .verschillende kortere en langere toch- Iten in de schoone omstreken gemaakt, 10a. naar Stalheim, Gudvangen en |Osa. De prinses maakte met enkele leden van haar gevolg een tocht over Eidsfjord en Haugastol naar Voss en terug naar Ulvik. i XJITKEERING VANWEGE HET CRISIS AARDAPPEL- STEUNREGLEMENT. De minister van economische za ken heeft bepaald artikel 2 van het Crisis-Aardappels teunreglement 1934 als volgt te lezen „Uitgekeerd zal worden per 100 K.G. gedenatureerde aardappelen, Vallende binnen de maat 3 bii 60 im.M., lengte maximaal 8 c.M., het bedrag, hetwelk men verkrijgt door Van de tot dusver voor de telers gel dende minimum richtprijzen af te trekken een bedrag van f 0.70 per 100 K.G., waardoor de bedragen voor de geldende kwaliteitsgroepen resp. zijn voor groep I f2.30, voor groep II fi.30, voor groep III f0.80, voor groep IV f0.55. o DRIE HUIZEN TE HEERE- WAARDEN AFGEBRAND. Drie brandweren voorkwamen uitbreiding. In den nacht van Vrijdag tegen een uur is te Heerewaarden een ern stige brand uitgebroken, waarbij drie woonhuizen totaal in de asch zijn gelegd. De brandweer van Heere waarden, geassisteerd door de brand weer van Rossum en Den Bosch werkten samen aan het blusschings- Werk, daar werd gevreesd, dat het vuur door den hevigen wind nog meer huizen zou aantasten. Men slaagde er in het vuur tot de Idrie afgebrande woonhuizen te be perken. Deze huizen werden bewoond idoor de gezinnen van Th. van Rooy- len, B. Brinkman en S. van den Hel den. De Bossche kleine motorspuit die om kwart voor drie was gearriveerd, had met de hulp der andere brandwe ren om half zeven het vuur gébluscht. De oorzaak van den brand is onbe kend. De totaal uitgebrande boerderijen waren verzekerd. o NEDERLAND EN JAPAN. De handelsconferentie te Batavia wordt hervat. Reuter seint uit Tokio, dat de Ne- deriandsch-Japansche handelsconferentie ie Batavia weldra zal worden hervat. De hervatting der besprekingen is te danken aan de gunstige resultaten van het overleg, dat gaande is in Den Haag ■en Tokio. De scheepvaartkwestie, die door Ne derland te berde is gebracht, zal, vol gens het Japansche Rengo-agentschap 'eveneens op vriendschappelijke wijze worden geregeld. —o CRISIS-POSTZEGELS. Een netto-opbrengst van f 61.900. Volgens de voorloopige cijfers zijn van de Crisis-postzegels, welke tot en met Juli op de postkantoren verkrijg baar waren, de volgende aantallen ver kocht: frankeerwaarde 5 ct. verkoop prijs 9 ct. 685.827 stuks, frankeerwaarde 6 ct. verkoopprijs liet. 829.387 stuks. De netto-opbrengst boven de frankeer waarde bedroeg ruim f61.900. i —o—- VERKEERSONGELUKKEN. Vrijdagavond is de 64-jarige H. v. L. uit Leiden op den Kanaaldijk aldaar, aangereden door een auto, bestuurd door den heer H. v. E. uit Beverwijk. .Van L. kreeg een ernstige hersenschud ding, een groote wonde aan het achter hoofd en een armfractuur. Zijn toestand is hoogst ernstig. Tijdens een muzikalen rondgang van het Christelijk muziekkorps te Aalsmeer 'geraakte op den Oostemaerweg eten zes-jarig jongetje onder een auto. Of schoon de bestuurder met geringe snel heid reed, kon deze niet voorkomen', dat het kind werd overreden. Spoedig daarop is het kn'aapje overleden. Tusschen, Putten en Bijsteren is Za terdag ,een ernstig auto-ongeluk ge béurd, ,waarbij drie personen eirnstig werden gewond. Een personenauto, bestuurd door den chauffeur /van den heer Visser uit Rot terdam, moest uitwijken voor ee\»i uit teen zijweg .komenden vrachtauto. De bestuurder verloor de matht otver het stuur en botste tegen een boom. De chauffeur .en de heer en mevrouw «Visser, ,die .a(chter in d*en auto zaten, werden, vrij .ernstig gewonidj. De burge meester van Putten en een dokter wa ren .spoedig .ter plaatse. De gewonden werden naar het ziekenhuis te Ermelo vervoerd. De auto .is zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. ERNSTIG MOTORONGELUK Een doode ,en een ernstig gewonde. Op weg van Groningen naar Nijme gen is de 50-jarige heer W. Flikwo nende te Groningen, ter hoogte van Assen met zijn motorrijwiel tegen een personenauto gereden. Hij werd van het rijwiel geslingerd en is ernstig ver wond naar het ziekenhuis te Assen ver voerd, alwaar hij korten tijd later aan de bekomen verwondingen is overleden. Zijn ,26-jarigen zoon, die op de duo was gezeten, bekwam eveneens ernstige ver wondingen en een fractuur aan zijn onderarm. Hij werd per auto naar het R. K. Ziekenhuis te Groningen ver voerd. Zijn toestand is ernstig. Het motorrijwiel werd ernstig be schadigd. SMOKKELEN VAN~SPIRITUS. Omtrent het bericht over het smokkelen van ongeveer 500 liter spiritus met het motorjacht „Sirius", dat Woensdag door kommiezen der directe belastingen en accijnzen te Zierikzee werd binnengebracht, kan nog worden gemeld dat de drie ge arresteerde opvarenden zijn K. en K. uit Spijkenisse en iemand uit Schiedam. o INBRAAK TE TILBURG. Te Tilburg is ingebroken in de woning van de B., bestuurslid van den Noord- Brabantsche Bond van R.K. fabrieksarbei ders aan de Prinses Sofia-straat. Uit de linnenkast is een bedrag van ongeveer 600 gulden, toebehoorende aan den Bond, ontvreemd. o VROUW VAN EEN MOTORFIETS GEVALLEN. Zondagmiddag 3 uur is de 60-jarige mej. M. W. J. de LoozeVerhoef, wonende Hannemanstraat te 's-Gravenhage, op den Nieuwe Binnenweg bij de Aelbrechtsstraat, van de duo-zitting van het motorrijwiel van haar zoon gevallen. Met een hoofd wond en een hersenschudding werd zij in het Ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. o LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Zondagmorgen omstreeks 8 uur is, ver moedelijk tengevolge van hooibroei, brand uitgebroken in de landbouwschuur van den landbouwer P. Zwijns aan den Westdijk te Mijnsheerenland. In de schuur be vonden zich pl.m. 50.000 K.G. hooi, 16 wagenvrachten tarwe, landbouwwerktuigen enz. De brandweer was spoedig met de motorspuit ter plaatse, doch het vuur, aangewakkerd door den sterken Z.W. wind greep zoo snel om zich heen, dat zelfs de woning niet kon worden gespaard en het geheel tot den grond afbrandde. Alles is tegen brandschade verzekerd. O INBRAAK TE BEVERWIJK In een der gebouwen van de groeten- veiling De Eendracht te Berwijk is inge broken. Op zeer deskundige wijze hebben de dieven met gebruikmaking van een snij apparaat een der brandkasten open gemaakt Daarin bleek slechts 12 a 13 gulden aanwezig te zijn. Een andere brandkast, waarin zich een aanzienlijk bedrag bevond, lieten de dieven onge moeid. Zij hebben eveneens nog een busje, inhoudende veertig gulden, meegenomen, welk bedrag aan het kantoorpersoneel toebehoorde. O— EEN GEMEENTE ZONDER HERBERG. De eenige herberg in Bleskensgraaf is verkocht en wel aan de gemeente voor gemeentedoeleinden. Deze gemeente bezit nu geen café meer. o IN ZEE VERÜRONREN. Zondagmiddag om kwart over vijf werd ten Zuiden van het tentenkamp te Zand- voort tusschen de palen 68 en 69 door kampeerders het lijk gevonden van een ongeveer 70-jarigen geleefden man. Dr. C. A. v. Fraassen, die de lijk schouwing verrichtte, constateerde dat het lijk ongeveer twee uren in het water heeft gelegen. Vermoedelijk liep de man langs het strand te wandelen, toen hij door een beroerte werd getroffen. Bij vloed moet de man door de zee zijn mee genomen. De indentiteit van het slacht offer kon nog niet worden vastgesteld. O—— BRAND TE HELMOND. Zondagmiddag brak brand uit in hotel St. Lambert aan de Markt te Helmond, dat bewoond wordt door den heer P. Kuypers. Aangewakkerd door den feilen wind, sloegen de vlammen spoedig naar buiten. Naast het gebouw is hotel De Korenbeurs gelegen, bewoond door de familie Frangois, welk gebouw ook ge vaar liep door het vuur te worden aan getast. De brandweer, die spoedig met groot materiaal ter plaatse was, had al heel gauw den brand gébluscht. De' bovenverdieping van hét hotel was geheel uitgebrand. Het overige deel, benevens de geheele inboedel bleef gespaard, doch liep groote waterschade op. De brandweer moest na de blussching gaten in de plafonds kappen om het water te laten wegloopen. De waterschade is grooter dan de brandschade. Verzekering dekt schade. o VADER DOODT ZIJN TWEE KINDEREN Maandagavond heeft zich aan den Koppel weg te Zeist een drama afgespeeld waarvan twee kinderen het slachtoffer zijn geworden. Zekere chauffeur B. kreeg aldaar on- eenigheid met zijn vrouw die tengevolge hiervan het huis uitliep. Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft B. toen zijn beide kinderen 11/3 en 4 jaar oud met een broodmes den hals afgesneden en daarna zichzelf opgehangen. De politie heeft evenwel het touw door gesneden voordat de levensgeesten waren geweken. De man is naar de neurologische kliniek te Utrecht vervoerd. De lijken der kinderen zijn in beslag genomen. De gemeente-geneesheer, dr. Tjeenk Willink en de inspecteur van politie waren spoedig aanwezig. De toestand van den man is zoo, dat men denkt hem in het leyen te kunnen houden. De man staat zeer gunstig bekend. De chauffeur, die met hem samenwerkt, had niets bijzonders aan hem gemerkt. De vrouw en de vader van den dader, die zeer onder den indruk van het drama zijn, hebben voorloopig bij kennissen onderdak gevonden. HEUSDEN. J.l. Zaterdagmiddag was A. S. alhier, met een kano op de rivier de Maas aan het zeilen. Toen hij zich midden op de rivier bevond, sloeg de kano door den sterken wind plotseling om, zoodat S. te water geraakte. Al zwemmende wist hij, de kano achter zich aanslepende, den wal te bereiken, zoodat hij er met den schrik afkwam. De voetballer B., van de v.v. „P.S.V." alhier, die Zondag op de serie wedstrijden te Herpt tegen de v.v. „Jan van Arkel" uit Ammerzoden speelde, had het ongeluk een trap tegen zijn been te krijgen, wat zoodanig aankwam, dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. De Provinciale Commissie voor de ondersteuning van Rijkswege van de Veefokkerij in Noord-Brabant, heeft be sloten, dat het onderzoek van spring- stieren in 1934 voor de maand Septem ber o.m. zal plaats hebben: Te Tilburg (Veemarkt) op 10 Sept., des middags 12 uur; Te Waalwijk op 17 Sept., des voorm. 11 uur. Te Heusden op 17 Sept., des nam. 1 uur; Te Almkerk op 17 Sept., des nam. 3,30 uur. Het zevental, dat van de Heus- densche hengelsportvereeniging Zondag deelnam aan het vischconcours te Best, behaalde den derden korpsprijs, den prijs van verstkomende en nog vijf personeele prijzen. Aan den vischwedstrijd die Zondag te Gorcum werd gehouden nam een tiental leden onzer hengelsportclub deel en ver wierf eveneens den derden korpsprijs met nog 2 personeele prijzen. AALBURG. Heden Woensdagavond 7 uur (O.T.) hoopt de heer Stuivenberg uit Rotterdam voor de Ger. Gem. alhier op te treden. ALMKERK. J.l. Zaterdagmorgen had den heer J. v. d. W. alhier het ongeluk, terwijl hij eenige werkzaamheden verrichte, van een trap te vallen met het gevolg dat hij zijn been brak. Dr. Sehripsema ach te overbrenging naar het ziekenhuis te Raams- donksveer noodzakelijk. Zaterdagavond gaf de Muziekver. „Kunst na Strjjd" van Oudendijk aan de Gantelbrug alhier een concert. Jammer echter dat de weersgesteldheid voor deze gelegenheid niet erg gunstig was. Alles had een ordelijk verloop. CAPELLE. J.l. Woensdagmiddag werd fen raadhuize alhier, vanwege de gasfabriek te Kaatsheuvel een kookdemonstratie gehouden. De leiding berustte bij den directeur. Voor dit doel was door het gemeentebestuur geheel belangloos de raadzaal afgestaan, die daarvoor uitste kend was ingericht. De belangstelling was zeer groot. Voor de tot in alle hoeken gevulde zaal gaf een kok, spe ciaal voor dit doel uitgenoodigd, een breedvoerige beschouwing over hetgeen met gas bereikt kan worden, voor wat betreft de kookkunst. Onder het spre ken door bereidde hij verschillende ge rechten, teneinde aan te toonen, op welke wijze men te werk moet gaan. Deze gerechten werden dan onder de aanwezige dames rondgediend. De lach lust werd menigmaal opgewekt. Na af loop dezer demonstratie werd er nog een verloting aan verbonden. De le prijs (een 3-pits gasconfoor) viel ten deel aan G. Janson te Sprang, de 2de (een 2-pits gasconfoor) aan M. A. van Riel te Vrijhoeve-Capelle, de 3de (een 1 -pits gasconfoor) aan C. Braspenning te Sprang en de 4de prijs (een 1 -pits gasconfoor) aan T. v. d. Kolk te Sprang. Een woord van dank aan allen, die er hunne hebben toe bijgedragen, om deze demonstratie te doen gelukken, is niet misplaatst, in het bijzonder voor den directeur, die alles tot in de puntjes had geregeld. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. To Treffers Pd., thans te Utrecbt, slaagde voor het examen nuttige handwerken. DUSSEN. Dezer dagen herdacht de vrouw van C. v. d .O. alhier, beter bekend onder den karakteristieken naam „Dien van den Oven", den dag, waarop zij voor vijf-en-twintig jaar bij de familie Ansems alhier in dienst trad. Het heeft haar niet aan belangstelling ontbroken. Het feest werd in huiselijken kring ge vierd. Bij 't repareeren van een stoom- leiding op de papierfabriek alhier, kreeg de bankwerker v. D. door het uitlaten van stoom, dusdanige brandwonden, dat hij zich direct onder geneeskundige be handeling moest stellen. Zijn linker arm werd geheel met brandwonden overdekt. In de Achterste straat alhier, had een aanrijding plaats tusschen een wiel- rijdster en e.en vrachtauto. De wiel- rijdster, mej. B. uit Dordrecht, werd van 't rijwiel geslingerd en bekwam lichte verwondingen aan arm en beenen. Het rijwiel werd geheel vernield. Het dochtertje van J. K., dat zoo ernstig door een hond werd gebeten, maakt het thans vrij goed. Haar toe stand is volgens Dr. v. Vuuren vooruit gaande. Vrijwel alle wonden werden op 't achterhoofd toegebracht. De heer J. C. van Dijk, controleur van de Ned. Akkerbouw-centrale is met ingang van 15 Augustus als zoodanig benoemd bij de Hoofd controle (crisis opsporingsdienst) met standplaats Breda. MEEUWEN. Houdt men in andere streken veelal ieder jaar een concours-hippique, thans is het 7 jaar geleden dat zulks geschiedde. De rijvereeniging het Land van Heusden en Altena heeft nu evenwel besloten ter gelegenheid van haar 40 jarig bestaan op 25 Augustus a. s. een concours-hippique te organiseeren. Wij hopen dat de fokkers het initiatief hiertoe zullen waardeeren en dat zij deze waardeering zullen uit drukken in veel goede inschrijvingen en verdere krachtige medewerking. In over eenstemming met de tijdsomstandigheden is een wel niet grootscheeps, doch niette min zeer interessant programma opgesteld, geen of zeer lage inleggelden, laag entrée, veel prijzen, totaal meer dan f 500. Met veel waardeering kan gemeld worden dat reeds eenige extra prijzen door be langstellenden werden beschikbaar gesteld, als mooie beker met inscriptie, medailles, mooie zweep. Ziet hier een kort over zicht des morgens 2 dressuurvoorkeu* ringen 0. d. m. en als geheel nieuw no. een gewilligheidsproef aangespannen voor beladen voertuig. Des middags M. C. merriëa 0. d. meenige ingespannen no's, 2 springconcoursen en attractie no. Des avonds concert te geven door de bekende fanfare „Oefening eri Uitspan ning" uit Wijk. 't Belooft dus een inte ressante en mooie dag te worden. NEDERIIEMERT, (Eiland). Op de alhier gehouden verpach ting van weitoemaat, bestond veel ani mo. De koescharen brachten gemid deld f10 op, terwijl de perceelen van af f25 tot f30 per H.A. af dedenj NIEUWENDIJK. De werkzaamheden in den koren- bouw zijn alhier in vollen gang en vor deren snel. Zoowel van haver als tarwe kan het beschot in doorsnee zeer goed genoemd worden. Wat het beschot der late aardappelsoorten betreft, wordt al gemeen gevreesd, dat dit tegen zal vallen. De stand der suiker- en voederbieten is vrij goed te noemen. SLEEUWIJK. J.l. Donderdag reed een ongeveer achtienjarig meisje, afkomstig uit Raams- donk, aan de Schans te water en kwam onder haar fiets terecht, toch wist ze zich zonder hulp van anderen uit haar benarde positie te bevrijden. Door de vrouw van G, van Drunen werd ze van drooge klee- ren voorzien en kon haar weg vervolgen. Het vijfjarig zoontje van C. de Joode alhier, had bet ongeluk met zijn been onder het wiel van een handwagen te komen, met het gevolg dat hij zijn been ernstig verwondde. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Jl. Vrijdag werd A. K. Bakker aan den Sleeuwijkschen dijk met zijn wagen met manufacturen aangereden door een hooiwagen met het gevolg dat hij in een sloot terecht kwam; Gelukkig liep dit ongeval goed af, zoodat de materieele schade niet zoo groot was als het zich eerst liet aaDzien. Naar wij vernemen zal de damclub alhier niet naar Antwerpen gaan, zooals eerst de bedoeling was, maar zullen per autobus een pleizierreis maken naar Brussel. Maandagavond heeft alhier op den Sleeuwijkschen dijk een auto ongeluk plaats gehad. De heer J. Fluit te Voorthuizen (Gld.) moest in een scherpe bocht ter hoogte van H. Smits een in tegenover gestelde richting komende auto, bestuurd door C. P. v. Pelt te Rotterdam, passeeren en als gevolg van te ver uitwijken tegen een tweedeelige electrischen paal aangereden, waarbij het eene gedeelte der paal ver brijzeld werd en het andere gedeelte den wagen voor omkantelen vrjjwaarde. De auto werd tamelijk beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt door den gemeente-veldwachter. Het gebeurde gaf buitengewone be langstelling. SPRANG. Zondagavond viel het 5-jarig zoontje van J. de Roon van den zoldertrap, waar door hij een wond aan zijn hoofd en enkele kneuzingen opliep. In bewuste- loozen toestand werd hij opgenomen. De ontboden geneesheer Dr. L uit Waalwijk constateerde ook nog een lichte hersen schudding. VEEN. Bij A. Vos alhier, zijn voor de tweede keer aardappelen gerooid; ze zijn flink van stuk en worden, evenals in Juni bij de eerste, gewoon geschrapt. Ze zijn ook heel best van smaak. iWELL. Zaterdagavond gaf de muziekver- eeniging „O. B. K." alhier bij het café de Lelie van W. v. Genderen een goed geslaagd concert. Ondanks de regenbuien was er toch nog veel publiek van hier en elders tegenwoordig. De bloempjesverkoop heeft 20 gulden opgebracht. WASPIK. Maandagmorgen ontstond een begin van brand in de woning van den heer d. W. te Waspik-Boven. Door het kracht dadig optreden der bewoners was men den brand spoedig meester en werd erger voorkomen. Bij het onweder dat boven deze gemeente woedde, sloeg de bliksem in een boom nabij de woning van den heer IJ. De boom werd geheel versplinterd. In de omgeving sloegen bij vele bewoners de electrisehe geleidingen en lampen stuk' Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdacte slaagde de heer W. H. J. Baaten, alhier. WERKENDAM. De heer W. Monna alhier, slaag de te Breda voor de hoofdacte. De gemengde zangvereen. U.D.I., directeur de heer de Bie van Gorin- chem, behaalde j.l. Zaterdag op het groot nationaal concours, gehouden in „'t Kalfje" te Utrecht, eén 2de prijs in de superieure-afdeejing, met 283 pun ten. Van harte gefeliciteerd. Ohze vroegere dorpsgenoot, de Weleerw. Heer Ds. W. M. A. Kalkman, thans Ned. Herv. predikant te Katwijk aan Zee, is benoemd als res erve-veld prediker. Bedankt voor het beroep naar de Geref. gemeente alhier, de Weleerw. Heer Ds. M. Hofman van Krabbendijke. Bij eerste aanbesteding verfwerk Rehobothschool en Hoofdonderwijzers woning was de laagste inschrijver W. Visser alhier, voor respect, f422.en f191.bij herbesteding laagste Joh. Ebert van Sleeuwijk voor resp. f 153. en f45. Dezer dagen is het klipperschip genaamd „De Zwerver", van schipper C. Cornet alhier, dat geladen was met makadam en grint, toen het de smalle vaargeul van de Kampermansche haven invoer, .omhoog geloopen en doormid den gebroken. De vaargeul was voor de vaart gestremd. Later is het vaartuig gelicht. Dit is naar wij vernemen, reeds de 4e maal dat bovengenoemd schip een ongeluk is overkomen. De zich aan boord bevindende Wer kendammers, zijn behouden aan wal gekomen. Een vrachtauto van den heer Pruissen, geladen met gerst kwam op polder „Doodemanswaard", (Biesbosch) te kantelen; de wagen sloeg geheel om en kwam gedeeltelijk in een sloot te recht. Men heeft eerst de wagen moe ten lossen en kon toen pas, met be hulp van een andere vrachtwagen, de eerste omhoog krijgen. Als een wonder kunnen wij vermel den, dat noch de heer Pruissen, noch de wagen iets schade hebben bekomen. WIJK. Het tuinfeest ten bate der fan fare „Oefening en Uitspanning" mag in alle opzichten geslaagd heeten. Donderdagavond werd het, zooals gemeld door den heer K. v. d. Vel den met een kort woord geopend en gaf AndeJ's fanfare een welgeslaagd concert. Vrijdagavond lieten de Muziekver- eenigingen „Concordia" uit Neder- hemert en „Excelsior" uit Genderen zich hooren en kweten zich op ver dienstelijke wijze van hun taak. Ook dezen avond heerschte er evenals

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2