Marktberichten Buitenland. Neêrland's Reisweek. GORINCHEM, 43 Aug. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 427 runderen, 7 varkens, 96 land- varkens (overloopers) en 202 biggen. Prijzen bij matigen handel: Zware kalf koeien f 440200. Melkkoeien f 440—400. Kalf vaarzen f 440—460. Guiste vaarzen f Vaarkoeien f Pinken f Stieren f 60420. Graskalveren f Nuchtere fokkalveren f842. Nuchtere kalveren voor export f 2 5. Drachtige varkens f 3560. Natte zeugen f 2030. Overloopers f 4220. Biggen f642. Oude schapen f oude schapen met lammeren f Lammeren f GORINCHEM, 43 Aug. Eierveiling. Aangevoerd 34.308 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 3.003.60 jonge hen- neneieren f 2.202.45 eendeneieren f 2.70 Kalkoeneieren f 4.00. Alles per 400 stuks. GORINCHEM, 43 Aug. Pluimveeveiling. Aanvoer 58 kippen en hanen. Prijzen per stuk oude kippen 3080 ct.joDge hanen 20—45 ct. GORINCHEM, 43 Aug. Pluimveemarkt. Aanvoer gering. Prijzen per stuk oude hanen en oude kippen f 0.500 75; jonge hennen f 0.804.45 jonge haantjes 2040 ct.konijnen (oude) f 0.754.05. GORINCHEM, 43 Aug. Boonenmarkt. Aanvoer 60 manden. Prijzen per K.G. snijboonen 42 ct. enkele stamprincesjes 43 ct.idem zonder draad 45 ct.pronk- boonen 8 ct. ROTTERDAM, 43 Aug. Aanvoer 4086 varkens. Prijzen per K.G. 4 e kw. 2e kw. 3e kw. 28—30 24—26 24—23 BREDA, 43 Aug. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 77 stuks vee, t. w. 42 stuks hoornvee, 35 biggen. Prijzen Biggen f 879—f 421/, Per pond geslacht 4e kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 2830 2627 Vette koeien 2427 2223 Ossen Stieren Het aangevoerde vee werd oehoorlijk vlot verkocht tegen een weinig vastere prijzen. De regen van dezen morgen deed aan den handel geen goed. Biggenhandel zeer kalm. "Woensdag 22 Augustus Paardemarkt. 53 SLACHTOFFERS DER HITTE. Uit de tot nu toe verzamelde mede- deelingen blijkt, dat in de afgeloopen week in het Midden-Westen 53 menschen als slachtoffers van de hitte zijn gevallen. o PANIEK IN WOLKENKRABBER. Tengevolge van een gasontploffing in een wolkenkrabber van 22 verdiepingen te New-York, werd groote schade in dit gebouw aangericht. De bewoners vlucht ten hals over kop. Personen, die zich op straat bevonden, liepen wonden op door vallend puin. i 1 MODDERGOLF IN KENTUCKY. Te Morehead in Kentucky heeft een moddergolf van regenwater, veroorzaakt door de hevige onweders, de eigendommen van honderden menschen meegesleurd en den dood van 2 kinderen veroorzaakt. Moeders met kinderen en gezinnen vluchtten met pak en zak naar de heuvels, waar de ravijnen in woeste stroomen ver anderd zijn. Het yerkeer om Morehead heen is ont wricht, een brug werd vernield en hon derden schapen en koeien kwamen om. t. o RUIM 30 GEWONDEN BIJ EEN STIERENGEVECHT. Op het marktplein van een dorp in de provincie Granada is een stierengevecht gehouden, dat ongelukkig afliep. De twee stierenvechters werden door een boosaar- digen stier zoodanig gewond, dat zij buiten gevecht gesteld waren. Hierop sprongen ongeveer 30 jongelieden uit het publiek in de arena en begonnen den stier aan te vallen om hun geliefkoosde toreadores te beschermen. De stier wist echter ook tegen deze overmacht stand te houden en verwondde alle 30 dapperen door horen- stooten. —O OVERWEGEN-DRAMA. Op een overweg bij Memphis is een trein uit Louisville in botsing gekomen met een voertuig, waarin zich 9 personen bevonden. Acht hunner werden gedood en een kindje van 7 jaar ern3tig gewend. o 45 BOERDERIJEN AFGEBRAND. Het dorp Schwiehtenberg in Mecklen burg is door een grooten brand geteisterd. 45 Beerderijen met in totaal 48 gebouwen brandden geheel af, terwijl vele koeien, paarden, varkens en pluimvee in de vlam men omkwamen. Alleen de temidden van de brandende huizen staande dorpskerk bleef gespaard. Het dorp Schwiehtenberg is in de af geloopen 5 jaar driemaal door dergelijke branden geteisterd. In het najaar 4929 brandden 48 boerderijen af en in den zomer van 4930 42 boerderijen. Men constateerde toen brandstichting zonder dat men er in slaagde de daders op te sporen. Ook ditmaal vermoedt men, dat brandstichting de oorzaak is. o SPOORWEGONGELUK IN DUITSCH- LAND. Zondagmorgen is op bet station Halle een vertrekkenden trein met een binnen komende in aanryding gekomen. De ma chinist van een der treinen en een reiziger werden gedood, en ongeveer 460 reizigers werden gewond, van wie 17 ernstig. SPOORWEGONGELUK IN ZUID FRANKRIJK. 8 Dooden en 55 gewonden, De sneltrein Gecève—-Vintimiglia is Zondagnacht op het station van Avignon tegen een goederentrein aangereden. Ver scheidene wagons ontspoorden. Het aantal dooden bedraagt 8, terwijl 55 personen werden gewoud, 30 zoo ernstig, dat zij naar de ziekenhuizen van Ayignon moesten worden vervoerd. De meeste gewonden hebben beenbreu ken opgeloopen. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Nederlanders. Woorden van J. de Wit. Er gaat straks in ons kleine en mooie Nederland 'n bizondere gebeurtenis gebeuren het is een topprestatie van ons kleine Vaderland, daar kunnen w'in het buitenland mee geuren. We kunnen straks in Holland voor een heele week op stap per K.L.M., met bussen, booten, treinen, die vragen in dat weekje voor de moeite maar een krats, het zal hier straks een volksverhuizing schijnen. 't Gaat alles met rabat, een reuze week wordt dat, we hebben 't zoo goedkoop nog nooit gehad. Refrein: Op reis, op reis, een heele week op reis, voor 'n kleinigheid naar alle mooie plekken. Wees wijs en reis voor 'n prikje van een prijs Een heele week van reizen en van trekken. Van Hulst tot Ameland vraagt Neerland U tot klant in dorp en stad, aan bosch en duin en strand. 't Is crisis hier, 't is crisis daar, 't is crisis overal, en iedereen kijkt vrees'lijk op de centen. Maar ach, wie weet hoe lang die crisis nog wel duren zal En w'eten toch nog lekker rijst met krenten 1 De Reisweek is er wat je noemt een prachtgelegenheid. om overal in Holland te logeeren voor weinig spie en even fijn alsof je veel betaalt we moeten er dus vast van profiteeren. Natuurbad, bioscoop, Artis en nog 'n hoop is alles in de Reisweek spotgoedkoop. Refrein: Ons landje is veel mooier nog dan menigeen vermoedt, 't heeft uitgezochte, wonderschoone streken, en menigeen die reizen dwars door and're landen doet heeft vaak zijn eigen land niet goed bekeken. Ons Nederland, ons Vaderland, aan velen onbekend, zet overal heel wijd zijn poorten open. Als 't Reisweek wordt kan elk van ons het is een prachtidee het reisgenot voor weinig duiten koopen. Aanstonds vertrekt de trein, wat zal dat zalig zijn 1 Daar gaan we in den Zomerzonneschijn. Refrein: Ziet hier, het lied speciaal voor de Ne- landerdsche Reisweek gedicht. Een lied, nog zonder muziek. Een lied, dat feite lijk in alle toonaarden in Nederland diende te worden gezongen. Om deze mogelijkheid van scheppingen in allerlei variaties niet te verliezen, ver leent de Nederlandsche Reisweek-Organi- satie aan iederen Kapelmeester, die mede wil werken aan de bevordering van het toerisme in eigen land, aan het vragen van belangstelling voor datgene wat Ne derland zelf te bieden heeft, het recht aan deze woorden met de taal der muziek een bijzonder relief te verleenen. Augustus nm. 4 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: (waarnemend) de heer W. A. Schouten, wegens ongesteld heid van den heer W. Bouman. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, de Secretaris leest het formu liergebed, daarna de notulen der vo rige vergadering, die worden vastge steld. Ingekomen stukken Verzoek van de Blindenvereen. St. Antonius van Padua om subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt dit ver zoek afgewezen, met het oog op den toestand der gemeentekas. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot het geven van vermindering der erfpacht, voor het land van den heer H. v. d. Maaden. Verzoek van de Landbouwschool te Andel om subsidie. In het adres wordt kennisgegeven dat 11 leerlin gen uit deze gemeente de school be zoeken. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een subsidie van f 20 te verleenen op welk bedrag bij het opmaken der begrooting ook is gere kend. Het vorig jaar werd een sub sidie van f25 verleend. Adres van inwoners, zoowel uit Wijk als uit Aalburg, waarin wordt kennis gegeven dat zij veel last on dervinden van losloopende hondenen het gemeentebestuur daarom verzoe ken maatregelen te willen treffen om dien overlast tegen te gaan. Op voor stel van den Voorzitter wordt dit adres, dat pas is ingekomen, naar B. en W. gerenvoyeerd. Adres van den heer G. v. d. Maa den, monteur van het G.E.B. om ver hooging van salaris. Adressant zet uiteen, dat zijn salaris bij 155 aan sluitingen werd gesteld op f 500, wat een laag salaris werd genoemd. In 1928 werd een salarisverhooging toe gekend van f 100. Thans bedraagt bet aantal aansluitingen 350, is het net met 3 K.M. uitgebreid en staat het salaris nog op hetzelfde peil. B. en W. stellen voor, dit verzoek af te wijzen, omdat verschillende sa larissen zijn verlaagd, wat met den monteur niet het geval is geweest, de ze heeft dus feitelijk reeds een ver hooging van salaris genoten. De heer v. d. Mooren kan zich met dit voorstel wel vereenigen, hoewel hij er voorstander van is dat het sa laris in overeenstemming is met den arbeid, die wordt gepresteerd. In het adres wordt evenwel gesproken over bijzondere werkzaamheden, waar bestaan die uit. Spr. is van meening, dat het werk dat de monteur verricht ook werk is dat hij behoort te ver richten. De heer v. Wijk zegt, dat de mon teur hem heeft verteld, dat hij voor een uitbreiding als laatst in de Ou destraat niets betaald krijgt. De Voorzitter vraagt of de heer Roza als Voorzitter van de electrici- teitscommissie hierop misschien ant woord wil geven. De heer v. Wijk acht het wel be zwaarlijk op dit oogenblik, nu het gemeentebestuur met de PNEM over een nieuw contract in onderhandeling is, tot salarisverhooging over te gaan. De heer Roza meent dat het in de gegeven omstandigheden nu er uit zicht bestaat, dat de toestand zich misschien belangrijk zal wijzigen, niet gewenscht is tot verhooging over te gaan en er veel over te praten. Met algem. st. wordt besloten het verzoek af te wijzen. Schrijven van Ged. Staten, waarin wordt aangedrongen in de verorde ning op de begrafenisrechten een kleine wijziging aan te brengen. Ook in de verordening op de heffing van rechten op de aanlegplaats wordt 'n kleine redactiewijziging verlangd. Op voorstel van B. en W. wordt tot de voorgestelde wijzigingen besloten. Aanbieding der gemeenterekening, die der afd. Aalburg en het Electr.- bedrijf dienst 1933. De Voorzitter zou deze rekeningen willen stellen in handen van een com missie van onderzoek. De heer v. Wijk vraagt of niet be ter de geheele raad kan worden aan gewezen. De Voorzitter acht een commissie van 3 leden voldoende en meer ge bruikelijk, ging het over de gemeen- tebegrooting, dan was er misschien iets voor te zeggen, hier gaat het evenwel over cijfers, waaraan toch niets te veranderen valt. Staat de raad er op, om de rekening in zijn geheel na te zien, dan heeft spreker daartegen geen bezwaar. Op de vraag wie der raadsleden het voorstel van den heer v. Wijk wenscht te steunen, verklaart de heer Bouman zich daar toe bereid. De heeren v. d. Velden en Sodder- land stemden tegen dit voorstel, de andere heeren voor. Besloten wordt het schoonhouden der school te Wijk aan de tegenwoor dige schoonhoudster te gunnen voor f235 en die te Aalburg voor f220 per jaar. Brief van Ged. St., waarin wordt bericht dat door hun college op Woensdag 29 Augustus een vergade ring gehouden zal worden, waarin de vereeniging van Veen met Wijk zal worden behandeld. Gevraagd wordt hiervoor gemachtigden te willen aanwijzen als men deze vergadering bijgewoond wenscht te zien. B. en W. stellen voor hiervoor aan te wijzen Wethouder Roza en de heer J. C. Wink en als hunne plaatsver vangers de heeren K. v. d. Velden en C. v. Helden. De heer v. Wijk zegt, dat hij den Voorzitter indertijd heeft gevraagd of als Ged. St. met hun plannen door gingen de raad dan nog voldoen de gelegenheid kreeg om zijn bezwa ren daartegen kenbaar te maken. Nu komen Ged. St. met het verzoek om gemachtigden aan te wijzen. Aange zien het betrekkelijk spoedig 29 Aug. is, heeft spr. een bezoek aan Den Bosch gebracht en heeft daar infor- matie's ingewonnen. Hij heeft niets tegen de heeren, die worden aange steld als gemachtigden, doch deze dienen als zij in den Bosch komen, steekhoudende bezwaren te kunnen aanvoeren. Hoe sterker de bewijzen, gebaseerd op cijfers, hoe meer kans van slagen en hoe meer kans men beloopt dat de vereeniging niet tot stand zal komen. Spr. heeft geïnfor meerd naar een accountant en de heer Wijsmuller uit Eindhoven is hem aanbevolen als een bekwaam man, die het ook zal klaar spelen, in het tijd vak dat nog tusschen 29 Aug. ligt, een financiëel rapport te doen samen stellen. De Voorzitter meent, dat de heer v. Wijk wel wat voorbarig is geweest, was hij bij spr. gekomen, had ook die hem voldoende kunnen inlichten. Eerst na de vergadering van 29 Aug. overwegen Ged. St. of zij met hun plannen zullen doorgaan en een wets ontwerp daarvan zullen opmaken. Ge beurt dit, dan wordt dit wetsontwerp waarin alle gegevens en cijfers zijn opgenomen aan den raad toegezon den en krijgt deze nog behoorlijk tijd zijn bezwaren kenbaar te maken. Men behoeft niet bang te zijn, dat men achter het net zal visschen. De heer v. d. Velden zegt, dat als B. en W. overtuigd waren geweest, dat na 29 Aug. geen gelegenheid zou bestaan om zijn bezwaren kenbaar te maken, zij alles zouden hebben ge daan om de noodige gegevens te ver zamelen. Mocht dit noodig blijken, dan zouden B. en W. toch in ieder geval de voorkeur geven aan het ac countantsbureau van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten. Hij wil vol strekt niets ten nadeele van accoun tant Wijsmuller zeggen, hij kent dit bureau niet eens, maar voor de ge meente acht hij het laatste bureau het juiste adres. De heer Mans had het ook beter gevonden als het rapport gereed was geweest. De heer v. d. Mooren zou zooveel mogelijk gegevens verzameld willen zien. De Voorzitter merkt op dat het niet mogelijk is een rapport te doen opmaken, zoolang men niet weet met welke cijfers en gegevens Ged. St. zullen komen. De heer v. Wijk wil, als B. en W. van oordeel zijn dat na 29 Aug. nog gelegenheid zal bestaan, zich tegen de voorgestelde plannen te verzetten, wel wachten. De heer v. d. Velden meent, dat hoe sterk de motieven ook mogen zijn tegen de voorstellen van Ged. Staten, deze hun voornemen toch zullen door voeren. Spr. ziet alleen heil, wan neer men zijn bezwaren kenbaar maakt bij de Tweede Kamer. De heer Roza heeft van morgen met schroom de opdracht, om als gemachtigde de vergadering van Ged. St. bij te wonen, aanvaard. Nu hij de besprekingen der raadsleden heeft ge volgd, voelt hij er niets meer voor, de opdracht te aanvaarden. Spr.'s meening is, dat hoe sterk de motie ven ook mogen zijn, die worden aan gevoerd er van de 100 kansen 90 zijn, dat Ged. St. toch door zullen gaan. Als spr. in de bewuste verga dering de belangen naar zijn beste weten heeft behartigd, dan zal Roza de man zijn, die de belangen niet goed behartigd heeft. De Voorzitter meent dat daarvan geen sprake is. De heer, v. d. Mooren zegt, dat ieder raadslid weet, dat de heer Ro za, de heer Wink en de andere hee ren het best geschikt zijn om de ver gadering op 29 Aug. bij te wonen, spr. stelt in dit opzicht het volste vertrouwen in den heer Roza. Hij heeft alleen bedoeld, dat de gemach tigden zoo sterk mogelijk de verga dering moeten bijwonen. De heer Roza zegt dat de afgevaar digden geen cijfers van een accoun tant kunnen brengen, trouwens al zou men een accountant sturen, dan zou ook deze niets bereiken. Ged. St. zijn nu eenmaal gebrand op vereenigen. Met algem. st. worden hierop de reeds genoemde personen aangewezen als gemachtigden voor de vergade ring op 29 Augustus. De vergadering wordt hierop ge schorst om eerst over te gaan tot verpachting van toemaat enz. De 8; scharen van het Groot Korenzandi brachten op f 111het Klein Koren- zand f27; de Wei op d'Ulven f20; het Dorpsbosch f40; de Kuyper f45,. totaal f243, vorig jaar f215. De 13 scharen op de Ebbe brach ten met het Waardje en het rietge was f237 op, vorig jaar f215. Hoog ste inschrijver voor het fruitgewas was A. den Dekker voor f 45,50. Na heropening der vergadering werd de rondvraag aan de orde ge steld. Dhr. v. d. Mooren vestigt bij vernieu wing de aandacht op den treurigen toe stand der watervoorziening langs den Hoogen Maasdijk voorbij de tweede stoep, wat hij wijt aan het ondoel matige aanbrengen van de klep voor den duiker, die verbinding geeft met het Noorder Afwateringskanaal. De heer v. Wijk wijst op denzelf den treurigen toestand in de omge ving van het gemeentehuis. De Voorzitter belooft dat B. en W. zich in verbinding zullen stellen met het bestuur van het Noorder Afwa teringskanaal en den polder, om ver betering te verkrijgen. Dhr. v. Wijk vestigt de aandacht op eenzelfde euvel in het Uilensteegje, dat naar hij meent, met heel weinig moeite in orde zou zijn te brengen. Ook hiervoor zal de Voorz. zich tot het polderbestuur wenden. De heer Sodderland meent dat voor het beschikbaar stellen van het schoolplein voor het tuinfeest, dat gehouden wordt, de vergunning van den raad noodig was. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. hierover kunnen beslissen. De heer Sodderland zou B. en W, willen adviseeren, met het verleenen van vergunning voor dergelijke din gen niet te royaal te zijn. De heer Mans sluit zich daarbij aan. De vergadering wordt hierop dooi: den Voorzitter gesloten. EEN GRUWELIJKE DAAD VAN SPIRITUSDRINKERS. Men meldt uit Heerlen, d.d'. 2 Aug. aan de ,,Mnd.morgen": Hedenavond heeft zich in een weide te Voeren- daal in de onmiddellijke nabijheid van Heerlen in een schuur, waar zoo,ge-; naamde .spiritusdrinkers den nacht ple gen door te brengen, een d'rama af gespeeld. Het daar iederen ayond ver-; toevende gezelschap verkeerde reeds onder invloed van sterken drank, toen bij hen voegde een zekere Hoefnagels, die .op een gegeven oogenblik den, spiritusdrinkers te lastig werd. Zij be sloten toen zich van den man te ont lasten. Een der mannen hield H. vast, terwijl een andere hem divong, zoo veel gemengde brandspiritus te drin ken, totdat het slachtoffer geen levens-; teekenen meer gaf. Nadat de spiritus drinkers reeds verdwenen waren, werd de man door de politie aangetroffen. Het lijk werd naar het lijkenhuisje te Voerendaal overgebraacht. Kort daarop werden van de daders gearresteerd de bekende spiritusdrinker v. D. en de 17-jarige jongen van Heerlerbaan, v, d. W. Zij werden beide opgesloten. De marechaussée uit Hoensbroek leidt het onderzoek. DE SCHEEPSRAMP OP DEN r AMER IN 1933. In den nacht van 10 op 11 Febr. van het vorig jaar is op den Amer bij den polder de Koekoek gezonken het zeilschip „De Onderneming", bevaren door de gebroeders H. en J. van Dom gen uit Made. Bij het lichten van het schip heeft men het lijk van een deï broers gevonden. Thans heeft een baggermolen Vrij dagavond ;op plm. 350 M. stroomaf-i vvaarts van de plaats der ramp gedeel ten van een menschelijk lichaam op-: gehaald. In Rotterdam is onder po litietoezicht ide schuit gelost. De vader van de Van Dongens zou aan de bovenkjeeding gezien hebben, dat het 't stoffelijk overschot van zijn zoon is, dat men opgehaald heeft. O Vérgadering van den raad der ge meente WIJK op Donderdag 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 4