UWZE GUED&UDfE rAIBUiVElV. "ïatronesn (in de maten 4050 a 58 ets. plus 12 ets. verzendkosten bij vooruitbeta ling) kunnen worden besteld per giro (125025), per postwissel of per brief met bijgesloten postzegels aan de Redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het ge- wenschte model s.v.p. duidelijk vermelden! De gevraagde patronen worden binnen drie a zes dagen aan de aanvraagsters toegezon den. DE HOED, HET BELANGRIJK ONDERDEEL VAN ONZE KLEEDING. Nevenstaand plaatje geeft u te zien een thans zeer gewild model van een zomer hoed. De zomerhoeden van dit seizoen zijn vaak heel groot en staan over het algemeen heel sierlijk, omdat er maar weinig dames zijn, die een hoed met grooten rand niet staat. Bijgaand model bezit slechts een zeer kleinen bol, waarom geen lint, doch waar op een bloem wordt aangebracht, natuur lijk in de kleur van de japon of mantel, waarbij de hoed wordt gedragen. De groo- te hoedenranden beschermen tevens onze huid. De kraag, welke de dame op onze tee- kening laat zien, verdient ook eventjes onze aandacht. Deze kraag is gemaakt van organdi, de ideale zomerstof. De verschillende onder elkaar liggende strooken maken dezen kraag tot iets sier lijks; de afwerking geschiedt door een groote strik, eveneens van organdi. Derge lijke kragen kan men vervaardigen in de kleur van den achtergrond der japonkleu- ren. DE BEREIDING EN HET GEBRUIK VAN THEE. De theeplant is een altijd groene hees ter, welke ongeveer anderhalve meter hoog kan worden. De stam is bedekt met een grijsachtige schors; de bast van de tak ken is kastanjebruin en die van de jonge twijgjes groenachtig. De bloem van den theeboom is wit of bleekgeel en gelijkt veel op een wilde roos. Deze bloem worden opgevolgd door ech te groene peulen, waarvan elk een tot drie zaadkorrels bevat. De planten worden uit zaad geteeld en over het algemeen wacht men drie jaar, voordat de bladeren wor den afgeplukt. De bladeren worden met zorg een voor een afgeplukt en gewoonlijk doet men drie of vier plukken in één jaar! de eerste pluk in de lente is de beste. Voor groene thee worden de geplukte bladeren een uur if twee te drogen gelegd, vóórdat zij in hee- te pannen, welke boven een houtvuur han gen, worden gedaan. Zij worden dan vlug omgeroerd, daarna opgerold op een mat bedekte tafel en ver volgens weer geroosterd en gerold, gedu rende welke bewerking de kleur ontstaat. De nabehandeling van het sorteeren en uitlezen, kan dan geruimen tijd worden uitgesteld. Zwarte thee verschilt hierin met groene thee, dat de bladeren langer drogen, voordat zij boven het vuur gaan, terwijl zij afkoelen, worden zij omgeschud en ge klopt en ten laatste boven een veel flau wer vuur gedroogt. De zwarte theeën van de tweede en de derde pluk dragen de na men van congo, souchouchor, kompoey, boey en caper-congo; de groene soorten worden gerangschikt in hysant, joosjes, uxim, tschin, tunkay en songlo. De Chineezen drinken de thee zuiver; gewoonlijk wordt een handvol thee in een porceleinen bekken of een trekpotje ge daanten er kokend water opgegoten. Deze GEBLOEMDE JAPON MET BIJBEHOORENDE MANTEL. Bijgaand plaatje (No. 759) toont u een aardige samenstelling van een gebloemde japon met bij behoorenden mantel. De ja pon bezit lange, naar den pols toe wijd uit- loopende mouwen, welke aan de hand wor den ingerimpeld en eindigen in een klein manchetje van dezelfde stof. De halsafwer king geschiedt door een V-vormige opening, waaronder een groote losse strik valt. De rok is klokkend, terwijl een ceintuurtje van dezelfde gebloemde stof om het mid del wordt gedragen. Model 761 toont u een mantel, geschikt tot het dragen in den zomer, wanneer de dagen koel zijn en in het najaar. De mantel wordt gemaakt van een niet te lichte stof. De kraag is lang, doch smal, terwijl de revers laag komen te zitten, waarop aan Dë'hiantei is niet moeilijk te maken. De twee voorpanden behoeven niet over elkaar heen te sluiten, omdat de japon zichtbaar mag zijn. Beide voorpanden worden het zelfde gemaakt. De achterzijde van den mantel is eveneens gewoon recht, alleen iets klokkend geknipt, evenals de voorpan den, om een mooie snit te verkrijgen. Deze mantel bezit geen mouwen, doch groote kappen, welke klokkend zijn en van achteren eenzelfde aanblik vertoonen als yan voren. De mantel kan ófwel even lang zijn als de japon óf iets korter, hetgeen men dit jaar ook veel ziet. In ieder geval mag deze mantel niet over de japon heen- yallen, omdat dit de bedoeling niet is. Mantel en japon tezamen verkrijgbaar a 58 ets. plus 12 ets. verzendkosten. iederen kant een knoop met loos knoops gat wordt gezet. Voorpanden moeten flink over elkaar heen sluiten, zoodat bij het loo- pen of zitten de mantel niet herhaaldelijk open valt. Twee of desgewenscht drie knoo- pen zorgen voor de sluiting. Op de hoogte van het middel komt aan weerszijden een oplegsel, waarop eveneens een knoop met loos knoopsgat wordt ge zet. De mouw is gewoon recht tot even over den elleboog en loopt dan naar den pols iets nauwer toe. Als afwerking dient het oplegsel, dat bij den elleboog iels bree der is, en waarop weer een knoop en loos knoopsgat wordt gezet. In een warmen Lentenacht van het jaar 1858 reisde een jonge meubelmaker met de Cumberland Valleytrein op de lijn van Buffalo naar Chicago. Hij zat in zijn hoekje en trachtte steeds weer een zoo gemakke lijk mogelijke houding voor zijn vermoeid lichaam te vinden. Soms lukte het hem in te slapen, maar dan werd hij weer spoedig door de schokken van den trein gewekt. Hij werd heen en weer geslingerd en zijn hoofd liep een paar builen opMorrend stond hij op en rekte zijn geradbraakte le dematen. Daarna ging hij weer op de har de bank zitten, steunde zijn ellebogen op zijn knieën, legde het hoofd in de handen en dacht lang en rijpelijk na.... Hij be keek zijn wagon nauwkeurig, nam, in ge dachten, de maat van den afstand tusschen de verschillende banken, schatte de afme tingen zijner coupé. Daarna haalde hij een notitieboekje uit den zak, maakte schetsen, rekendeZóó ontstond de slaapwa gen!.... Een jaar later slaagde de man er in de ChicagoAlton-Spoorwegmaatschap- pij te bewegen een paar wagons tot zijn beschikking te stellen. Hier kon hij, volgens zijn eigen idee's, tien slaapwagen-coupé's inrichten. De eerste slaapwagens kwamen in den zomer van 1859, dus thans precies vijf en zeventig jaar geleden, in het spoor wegverkeer. De jonge meubelmaker heette George M. Pullman. Hij was toen 27 jaar oud. Hierbij liet Pullman het intusschen niet. Hij verbeterde zijn slaaprijtuig steeds meer en meer en in 1864 werd de eerste werke lijk bruikbare slaapwagen gebouwd. Pull man noemde hem den „Pionier". De „Pio nier" kostte, voor de begrippen van dien tijd, een vermogen, namelijk 18.000 dollars, terwijl voor een gewonen, spoor weg-wagon slechts ongeveer 4000 dollars werd betaald. Sedert dien kon de ontwikkeling van den slaapwagen niet meer worden tegengehou den. Gezien de geweldige afstanden in het Amerikaansche spoorwegnet, werd net nieuwe geriefelijke vervoermiddel alge meen met vreugde begroet. De onderne ming van Pullman breidde zich voortdu rend uit. Heden vormt het bedrijf een gan- sche stad: de Pullman-City. De maatschap pij bezit bijna 10.000 slaapwagens, waarin elk jaar meer dan 20 millioen reizigers den nacht doorbrengen. Op het tijdstip, waarop Pullman in Ame rika den eersten slaapwagen ontwierp, wa ren de toestanden op het Europeesche vasteland nog van geheel anderen aard. Nog in 1860 werd er levendig over gedis cussieerd, of het zin had, de Europeesche treinen te voorzien van „coupé's voor be paalde behoeften". De meeste Spoorweg- Commissariaten spraken zich tegen een der gelijke inrichting uit. Men meende, dat de inrichting van dergelijke coupé's overbodig was, daar onderweg het oponthoud op de verschillende stations steeds lang genoeg duurde en de reizigers dan volop gelegen heid hadden „bepaalde behoeften" te doenIn deze omstandigheden is het te begrijpen, dat de slaapwagens het Europee sche vasteland eerst vrij laat veroverden. De Belgische ingenieur Georges Nagel- mackers uit Luik bracht ze naar Europa. De eerste door Nagelmackers in het ver keer gebracht slaapwagen reed in 1872 tus schen Parijs en Weenen. In 1875 werd de eerste Europeesche maatschappij voor slaapwagens opgericht „Mann's Spoorweg- Slaapwagen Maatschappij". Zij was de voorloopster van de tegenwoordige Com pagnie Internationale des Wagons-Lits. Het slaapwagen-verkeer ontwikkelde zich nu in Europa met dezelfde snelheid als dit in de Vereenigde Staten was geschied. Heden overtreffen de gewone Europeesche slaap- rijtuigen de gewone Amerikaansche slaap wagens in geriefelijkheid en doelmatigheid der inrichting. Wie heden in een modernen rooden Mitropa-slaapwagen met zijn bree- de, zachte bedden, zijn mooie betimmering, zijn geraffineerde licht-, signaal- en venti- latieinrichtingen, centrale verwarming, stroomend koud en warm water, enz. enz. met een snelheid van honderd kilometer over de rails vliegt, mag er, vóór hij in slaapt, wel aan denken, dat het thans juist vijf en zeventig jaar geleden is, dat de eer ste primitieve voorlooper van dit „rijden de hotel" aan de overzijde van den Oceaan is ontstaan.... HET KOKEN VAN GROENTEN. Verflenste groenten zijn erg ongezond. Daarom begint men de groenten uit te zoeken en zorgvuldig te wasschen: men verwijdert geel geworden blaadjes en snijdt alles weg, wat niet eetbaar is. De schoone groente laat men een poosje in koud water staan, alvorens ze te koken, maar ook weer niet te lang, omdat anders de goede zouten door het water worden op geslurpt. Doe in het water azijn, dan komen kleine inseoten en rupsjes er uit. Blad groenten moeten in kokend water met zout worden gekookt en witte groenten in wa ter met iets azijn of citroensap, om de kleur mooi te houden. Hiertoe is ook noodig, dat het emaille van de pan gaaf is. Komt het ijzer door het emaille heen, dan wordt de kleur van de groente leelijk. De meeste bladgroenten moeten worden gekookt met de deksel van de pan af. Bij kool verdient het aanbeveling, een stuk brood in de pan te doen, dat neemt de onaangename lucht voor een groot deel weg. Spinazie echter moet worden gekookt met de deksel op de pan en met heel weinig water, daar het blad zelf zeer vochthoudend is. Veel vrou wen gieten nog altijd alle groenten af, al vorens ze op te dienen. Dit is heel ver keerd, want in het afgietwater spoelen de beste zouten van de groenten mee door den gootsteen. Eenige groenten, zooals boe renkool, moeten worden afgegoten. 'N ZOMERMANTEL VOOR KOELERE DAGEN. EEN SMAAKVOLLE WANDELJAPON. Hierbij een voorbeeld van een smaak volle wandeljapon. Deze japon (760) is apart van snit, en tóch sierlijk. Als stof kan worden gekozen dunne wollen stof of wel een samenstelling van wollen stof en zijde. De zijde zou men dan kunnen bezi gen voor den rok, die, omdat zij soepel moet hangen en klokkend is, geen wollen stof zou kunnen velen. Doch de eenigszins wijduitloopende mouwen moeten evenwel weer van een stijvere kwaliteit zijn, om tot haar recht te komen. Aan de schouders worden eenige schoudersnaadjes aange bracht, om de wijdte, voor de mouwen be- noodigd, op de schouders weg te werken. Vlak onder het lijfje komt een puntig in- zetsel, welk inzetsel lijfje en rok bij elkaar houdt. De mouwen, die tot op den elleboog reiken, worden sluitend gemaakt met een klein strak boordje, waaraan een strikje •komt. VIJFENZEVENTIG JAAR SLAAPWAGEN! bewerking wordt drie oi meermalen r,er- haald, tot alle kracht er uit is. Soms doen zij er ook wel zout, gember of suiker bij. De thee werd vroeger ter verzending <?an de plantages naar de zeekust door koelies vervoerd, die de kisten over de bergen droegen, totdat zij aan een bevaarbare rivier of kanaal kwamen, waarlangs de thee dan verder verzonden kon worden. De thee bevat veel looistof en tannine, is tengevolge daarvan minder nadeelig voor de maag en ingewanden dan de koffie. Behalve de genoemde soorten van thee zijn er ook nog slechtere soorten, welke niet in den handel komen. Van deze bla deren worden koeken bereid, welke hoofd zakelijk in het Noorden van China, in de binnenlanden van Azië en vooral door de zwervende stammen in de woestijn Gobi worden gebruikt. Om die thee te gebrui ken, worden de koeken in stukken gesne den, tot poeder gestooten en met water melk, meel of vet gekookt. In Japan wordt de theebouw hoofdzakelijk door vrouwen en kinderen verzorgd. Men plant de strui ken in lange rijen of ook wel in boschjes. De tusschenruimten worden met koren en veldvruchten gevuld. In het landschap Oedsie wordt de dag, waarop de eerste blaadjes worden geplukt, feestelijk door gebracht. In Japan brengt men de taikoen jaarlijks een geschenk van thee. Deze thee bevindt zich in een ruwe houten kist, wel ke op een draagbaar staat en overdekt is; het deksel draagt het kleine keizerlijke wapen. Gedurende den geheelen weg mag de draagbaar niet worden neergezet; de dragers leggen haar op de schouders van anderen, die hen aflossen. In elk dorp,, waar men komt, verkondigt een omroeper, dat de kist nadert, waarop alle inwoners eerbiedig neerknielen. Deze Japansche Keizers-thee, waaraan men bij de bereiding er van alle mogelijke zorgen heeft besteed, overtreft de fijnste Chineesche soorten verre in smaak en kwa liteit. De Japansche grootheden, hebben als zij zich op reis bevinden, altijd een kist thee bij zich. Bij de mindere standen hangt den geheelen dag een ijzeren pot thee bo ven het vuur, waaruit een ieder zich kan bedienen. De verouderde thee wordt afge trokken om zijden stoffen lichtbruin te ma ken. HOLLYWOOD, DE STAD, WAAR DE SCHOONHEID WORDT GESCHAPEN! Hollywood! Menig jong meisje slaakt een- zucht, wanneer zij den naam uitspreekt van deze filmstad. En zij slaakt eveneens een zucht, als zij een der talrijke Holly- woodsche schoonen op het witte doek aan schouwt, sierlijk voortschuifelend op den spiegelgladden dansvloer of flaneerend in een avondjapon van de laatste modeschep ping. Menigeen denkt, dat die charme, die liefelijkheid van een filmactrice een aange boren gave is, en slechts weinigen weten, dat zulk een filmactrice, wanneer men haar op straat zou ontmoeten, even onop vallend zou zijn als ieder doodgewoon win kel- of dienstmeisje.... Wanneer een as pirant-filmster wordt gekozen, of, zooals men in filmkringen zich wel uitdrukt „ont dekt", gaat de gelukkige naar een school, waar schoonheid en gratie kunnen worden aangeleerd. Ettelijke schoonheidsdeskundi gen nemen de toekomstige ster onder han den en het meisje wordt van alle kanten bestudeerd. Wanneer haar tanden mooier konden zijn, dan zij tot nog toe waren, zendt men haar naar den tandarts, die met haar gebit doet wat noodig is. Haar haren worden onder kappershanden steeds weer opnieuw gekapt en weer door elkaar gehaald. Vaak gebeurt het ook, dat het kapsel in eenige weken tijds vier ver schillende kleuren aanneemt. Staat haar het donkerbruine haar niet dan wordt 't blond gemaakt; kleurt goudblond haar beter dan aschblond, dan krijgt zij dat! Dan komt het gelaat aan de beurt. Ver scheidene soorten en verscheidene kleuren rood worden op haar lippen gelegd en er weer afgehaald. Talrijke poederkleuren en -soorten warden gebruikt, totdat men eindelijk de gewenschte kleur heeft gevon den. Dan komt nog het voornaamstede- kleeren. Het meisje neemt haar toevlucht tot een der beste coupeuses, die op haar beurt een mode-ontwerper raadpleegt en den volgenden dag brengt de jongedame haar tijd zoek met passen en spelden, aan- en uitkleeden Wanneer men potseling Greta Garbo op straat zou tegenkomen, zal men niet uit roepen: „Wat een bekoorlijke vrouw gaat daar!" O neen, Greta Garbo is heel geen opvallend mooie verschijning in het dage- lijksch leven. Men ziet dan een jongedame loopen, tamelijk lang, met vrij groote han den en voeten, een naar beneden getrok ken mond en halfgeloken oogen. Heur haar bezit een wondermooie kleur.... en nog wel een natuurlijke kleur! Maar welk een verschil, wanneer de geliefde Greta is op gemaakt, klaar om te spelen! Heur haren zijn gekruld en gegolfd door de beroemd ste tooneelkappers, haar groote weemoedige oogen lijken nog grooter door de donkere kunstig aangebrachte waas, welke om de oogen ligt. Haar wimpers zijn naar omhoog gekruld en gelijken hierdoor langer en sprekender. Donkere, sierlijk gevormde wenkbrauwen zijn boven de oogen aange plakt en de nek, die, wanneer men haar vóór de opname had ontmoet, ietwat te dun geleek, wordt gemaskeerd door een grooten, rijken kraag van kostbare kant of bont. Eenzelfde behandeling, welke Garbo vóór iedere opname ondergaat, moet iedere filmactrice ondergaan. De beeldschoone, elegante figuren, welke ons door het witte doek zoo vaak bekoren, zijn feitelijk geheel en al de schepping van eenige schoonheids deskundigen, die er dag en nacht op uit zijn om hunne klanten nog schooner en schitterender te maken. En de grootste kracht en het meeste succes hebben deze schoonheidskunstenaars gevonden in het feit, dat zij die goede eigenschappen, welke de actrices werkelijk aangeboren zijn, naai voren te brengen, waardoor de mindei goede op den achtergrond worden gedron gen. Inderdaad mag dit een kunst op zich zelf worden genoemd!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 8