slechts f 1.50 TE HUUR lampjes voor electr. verlichting kunt U bij ons bestellen: van de Gereformeerde Kerken met vierstemmige muziek voor orgel. Firma L. J. VEERMAN Boekhandel - Heusden. Binnenland, BIJDRAGEN B. A, v. d. POL, Wijk en Aalburg. Wij vragen Uwe speciale aandacht voor deze belangrijke uitgave, waarvan de muziek is verzorgd door Dr. FR SCHMIDT MARLISA. De prijs van dit keurig werk, uitgevoerd in linnen band, bedraagt In elk Gereformeerd gezin behoort zoo'n bundel. Akveld's Groot Brievenboek I >- t fê'MiM tweeën gereten en over eenige tien tallen meters meegesleurd en geheel vernield. Van de inzittenden werd de ar beider H. Funcke uit Bargerooster- veen op slag gedood. Hii is gehuwd en vader van 8 kinderen. Een uur later is overleden E. Nij- enhuis te Nieuw-Dordrecht, gehuwd en vader van zes kinderen. Het meest ernstig gekwetst werden de arbeiders J. Schonewille, A. Schonewilde, G. Heyne, R. J. W. Heyne, A. Arends. R. Nijenhuis, J. Jeuring, KL Pol. K. Sterken en de chauffeur Keen en diens ongeveer 12-jarig dochtertje, dat Woensdagmiddag vrij van school was en voor genoegen met vader was meegereden. Haar moeder had nog gezegd: „Och, doe het toch niet. Ik heb er niets mee op dat ze mee gaat." Het kind heeft ernstige bovenbeen fracturen bekomen. Gisteren waren Arends uit Barger- Oosterveen en J. Schonewille uit Em- men Erfscheidemeer buiten levensge vaar, doch de toestand van J. Jeuring uit Nieuw-Dordrecht en K. Pol Oran jedorp was zorgelijk. Ook Keen is zeer ernstig gewond. De vier gewonden, die er het ergst aan toe waren, werden op ledikanten gelegd en zoo naar de woning van de verpleegster van het Groene Kruis, mevr. BloeminkVan der Lingen van de Angelinastichting vervoerd. De overige arbeiders konden per auto naar hun woning vervoerd en ter be handeling aan de plaatselijke huisart sen overgelaten worden. Twee hunner hadden arm- en beenbreuken, de an deren in hoofdzaak snijwonden. De chauffeur Keen, die een schedel breuk bekwam, is ook overleden Naar men verneemt waren de ar beiders in de bus tegen ongevallen verzekerd doordat het gemeentebestuur 1 van Emmen dezen eisch gesteld heeft aan alle buseigenaren, die werkver- schaffingsarbeiders vervoeren. Bovendien vallen de getroffenen on der de bepalingen van de ongevallen wet daar zij tijdens het voorval van hun werk huiswaarts keerden. kaart, gelieve zich ten spoedigst op te geven bij den heer J. Opmen alhier. De prijs van het hooi is alhier williger, besteedde men vorige week f 11.50, thans is er reeds een partij verkocht voor 114.per duizend pond. SLEEUWIJK. Door den Politierechter te Dor drecht werd J. K. alhier terzake ge pleegde mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Woensdag a.s. hoopt men ter ge legenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin op het terrein van v. d. Waal een kinderfeestje te houden. Woensdag j.f. maakte de kleine meisjesvereeniging „Jong Leven" alhier, onder leiding van Mej. A. de Jong met een autobus een plezierreisje naar Sche- veningen. Des avonds keerden allen hoogst voldaan en in goede orde alhier terug. SLEEUWIJK. Woensdagnainmiddag had al hier een autobotsing plaats, in de scherpe bocht aan het hoekeinde. De beide wagens werden tamelijk be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. SPRANG. Dinsdagmorgen om c.a. 11 u. werd de boerderij van de gebroeders J. en L. Mayers door brand vernield. In een oogenblik tijd stond alles in lichte laaie zoodat slechts een ge deelte van den inboedel kon gered worden. De brandweer wist met veel moeite het met riet gedekte huis van A. de Bie te behouden. Een groole partij hooi, stroo en koren dat in de schuur was geborgen alsmede 2 vette varkens en enkele kippen kwa men in de vlammen om. Lluis en in boedel zijn laag verzekerd. Het ove rige is niet verzekerd. Tot op heden bleef de oorzaak van den brand on- bekend. Bij den landbouwer W. Kloot wijk had, onder den as van een vrachtwagen een winterkoninkje zijn nestje gebouwd en de jongen uitge broed. Toen enkele dagen geleden den wagen moest worden gebruikt, zag men het ouderpaar steeds den wagen navliegen om de jongen te verzorgen. Maandagavond kwam de Chr. Besturenbond in vergadering bijeen. Tot afgevaardigden naar de te Dor drecht te houden districtsvergadering werden benoemd de heeren J. W. Genuït en A. Spierings. Zaterdag 25 Aug. zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier een gecombineerde bestuursvergadering gehouden worden van de aid. bestu ren uit Waalwijk, 's-Capelle 's-Gra- venmoer en Sprang van tien Chr. Fabrieks- en Transport Arb. Bond, ten einde te bespreken de voorstel len van een nieuw contract van de Federatie van Schoenfabrikanten. Door één der Hoofdbestuurders zal de bespreking geleid worden. In het gezin bij zekere M. is bij een 5-jarig kind nekkramp gecon stateerd. Het kind is naar het zie kenhuis te Waalwijk overgebracht. VEEN. - De muziekvereen. „Wilhelmi- na" is voornemens om Zaterdag avond op de kiosk haar 3e zomer- concert te geven. De jaarlijksche. keuring van trekhonden alhier, zal plaats hebben op Donderdag 30 Aug. a.s. des vin. 11 uur. o BRUTALE ROOF-OVERVAL. Donderdagnacht heeft te Moerges tel een brutale roof-overval plaats ge had. De alleenwonende 82-jarige Corne lls A. van de Pol, Postelstraat A. 16, werd dezen nacht tusschen 12 uur, terwijl hii rustig lag te slapen, overvallen door twee gemaskerde per sonen. De onverlaten bonden den ou den man, die tevens gebrekkig ie, aan handen en voeten stevig vast en duwden hem een prop in den mond. Terwijl een de wacht hield met de revolver in de hand, zocht de ander persoon liet huis af. Nadat de onver laten gevonden hadden wat zij noch- len, verlieten zii de woning en lieten den ouden man geboeid en wel lig gen. Na heel lang tobben heeft deze eerst tegen 6 uur in den morgen zich van de touwen kunnen bevrij den. Hij is toen de buren gaan waar schuwen, die direct de politie op de hoogte stelden. AUTOBUS DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Op den onbewaakten overweg in den Dortschen Straatweg, onder de gemeente Emmen, is Woensdagmid dag om vijf uur een vreeselijk onge luk gebeurd. Een autobus, waarin ruim twintig personen waren geze ten, is bij het passeeren van den spoorwegovergang door een locaal- trein gegrepen en geheel vernield. Van de passagiers is een persoon op slag gedood; vier anderen werden zwaar gewond, een van hen is later overleden; de overigen bekwamen lichte verwondingen, behalve twee, die ongedeerd zijn gebleven. Met de autobus werden arbeiders uit de werkverschaffing, afkomstig uit de omgeving van Klazinaveen, naar huis vervoerd. In de bus zaten 18 werklieden uit Emmen, Nieuw Dordrecht en Cla- zienaveen, alsmede de bestuurder, de garagehouder J. Keen uit Nieuw Am sterdam en diens 10-jarig dochtertje. De bus had, toen hij den spoorweg naderde, geen groote vaart, n.l. 20 K.M. De bus werd in de flank ge grepen, draaide een slag om en werd vervolgens over de geheele lengte in Geschiedenis van het Land van lleusden en Aitena en den Bouinieier waard. 21. De Nederlandsche Cronijk stelt, diivis. 21, Cap. 23 de voornoemde Jan Heer van Heusden met beijdie dese Hee ren van Drongelen, en van Elshout, on der de vermaerde Eedelen van dien tijd. XX. Jan de VIII, uut het eerste bed de, is in zijns Vaders plaats gesucoe- deert en alsoo geworden de XXe Heer van Heusden, zijnde getroud met Mar- gareta des Heeren Dogter vail K rijk, dese heeft ui me van Heuso.cn een hnidvest gegeven om een ijgejk tegt te doen, en daer inne word' hij geintitu- leert Jan Heer van Saffenberg en van Heusden: wat aengaat zijne voornoem- 1 de huijsvrouw, daer van heeft hij een Dogter gehad genaamt Sophia, en vre- sende dat zijne voornoemde vrouwe geen kinderen meer zoude geven, zoo heeft hij gesogt de zaeke daer toe te beleijden, dat dese zijne Dogter hem inde jurisdictie van Heusden zoude mo gen succederen, en heeft daer toe van den Grave van Kleef, diie zijn vaders giften gedaan an Floris Grave van Hol land, niet wilde erkennen, octroij ver- kreegen, welverstaande zoo der geen mannelijk erffgenaem quam en dat de voornoemde Sophia soudq trouwen met de zoon van den Heer van Hornes, het welke niet en geschiede, want zij werd ten huwelijk gegeven an zekeren Heer, genaamt, Frederik van Saffen- berg, welke heerhjkheijd de voornoem de Jan zijne Dogter trouwende mede ten huwelijk gegeven hjeeft. Na dat nu de voornoemde Marga- reta, huisvrouw van Jan de Ville voor noemd, kwam te overlijden, zoo heeft hij ten andermale zig inden huwelijken staat begeeven, met Sophia, Dogter van den Heer van Kranendonk, en oaerbij eenen zoon gekregen, genaamt johannes, zijn navolger. Dese Johannes de Ville heeft ook beneffens andere Heeren ondertekent het Testament, ge- maekt bij de voornoemde Henrick Her tog van Brabant. Bij het leven van de voornoemde Heer zijn de disputen tussen den Her tog van Brabant en den Graaf van Holland al begonnen over het Leen- regt des Lands van Heusden gelijk sulx int XIV XIV Cap. nader zal blijken. De voornoemde is overleden omtrent het Jaer 1318, nalatende: 1. Sophia, vrouw van Saffenberg;, uut het tweede bedde, getroud met Frederik van Saffenbergh. 2. Jan, zijn navolger, uut het 2e bedde. XXI. Jan, de IXe van dien name, is zijn Vader int besit van de Heer- lijkheijd der Stad en Lande van Heus den gesuccedeert, nog jong zijnde, en werd in zeker handvest van het Jaer 1323, 'knape genaamt, hij troude Cu- nigonde, Dogter van den Heer van Arkei :Jan de X. Dese heeft twee hand vesten gegeven, een in het Jaer 1320, bij twelke hij an die van Heusdfen overdraagt de moolens en nog eenige onderpanden, (Om datze voor hem borg bleven, ide andere in het Jaer 1323, waerbij hij handelt van misdaaden, ac cijns, keuren en vrijheden, hij is komen te overlijden, niet op net Jaer 1334, gelijk de geschreve en gedrukte his toriën medebrengen, maer al voor het Jaer 1330, gelijk sulx noodzakelijk kan aengemerkt werden uut de disputen, die over de Heerlijkheijd' van Heus den zijn gevoert, tussen verscheijde persoonen, ja ik segge, omtrent het Jaer 1328. Butkerns geeft in zijn brab. pag. 418, te kennen dat hij overleden is in het Jaer 1330 off te vooren. De Linie of het Geslagt van de Heeren van Heusden aldus in de rech te linie' en int manlijk oir ten eijn- de zijnde, zoo zijnder zeer veele en ver scheijde geweest, dewelke eenig regt tot de Heerlijkheijd van Heusden ge- pretendeert hebben, en onder malkan deren getwist, dog eijndelijk is de- selve gekoomen, na veel disputen eerst an den Hertog van Kleef, daer jia an den .Hertog van Brabant en eijndelijk an den Grave van Holland, gelijk sulx met alle omstandigheden verhaalt zal werden in het XlVe Cap Het Ve Kap. Van Suibertus en zijne Predicatie, ge schiet pp eenige Plaatsen in het Land van Heusden omtrent het jaar 700, mitsgaders van, de Kerkelijke Jurisdictie der Heerlijkheijd1 van Heusden. Het is buijten alle twijfel dat de Christelijke Religie in dese Landen is bekend geworden bij tijde van de Roomsche Keijsers, zijnde de Afgode rij der Heijdenen toegedaan, en bij tij de van de gruwelijke vervolgingen, doo'r de voornoemde Heijdensche Keij sers tegen de Christelijke Religie en die daer van professie deeden, aen- gerigt. Dog alsoo ten tijde van Con- stantinus pijnde de eerste Christen-Keij- ser, omtrent het Jaer 312, de ver- volginge kwam op te houden, zoo is waerschijnlijk dat het Ligt van de Christelijke Religie in dese Landen en Quartieren te meer tot ons heeft kon- nen komen, en doorbreken, maer ten tijde van Carolus Montellus, Caroloma- mus, Pipinus en Carolus Magnus, zijn-* de dese laatste te gelijk Keijser en Koning van Vrankrijk, heeft men be ginnen te arbeijden dat de Christe lijke Religie in deze Landen zoude moo- gen doorbreken, doorde predicatie van getrouwe Leraers, en hel heijdendom met de Afgoderijen, staande nog in zijn volle postuer, vernietigt werden. Eenige geleerde .en godvruchtige mannen hebben haer hiertoe laaten ge- bruijken en dat niet zonder vrugt, pre dikende hier en daer op verscheijde plaatsen de Christelijke Religie, en daer bij komende de publijke authoriteijt van zoodanige Princen, dewelke zelfs desex Religie toegedaan waeren, en gelijk zoodanige middelen waeren strek kende tot verbreijdinge van de Chris telijke Religie, zoo hebben die ook gedient 0111 het Heijdendom met alle superstitie en afgoderije te vernietigen. Omtrent het Jaer 700, werd gezegt, uut Engeland gekoomen te zijn Wille- brordus met eenige godvrugtige man nen, arbeijdzame en geleerde, om in der contreijen de Christelijke Religie te prediken, gelijk zij ook gedaan heb ben. De voornoemde Willebrordus, die gezegt werd de eerste biscop van Uu- tregt geweest te zijn, zoude gepre dikt hebben in de Betuwe, te Hage- steijn, te Eist, en ook te Hoorn, en te Erkel, zijnde dan geleegen in het Graefschap Teijsterband. Onder de medgesellen van de voor noemde Willebrordus, met hem uut Engeland overgekoomen, was eenenl, met name Suibertus, die in dese Lan den int Graefschap Teijsterband en ook int Land van Heusden gesegt werd gepredikt te hebben. Een schrijver Mar- cellinus, Presbiter, die des voornoem de medgezel is geweest, en zijn le ven beschreven heeft, anne 717, noemt dese Suibertum. (Wordt vervolgd). AAN ONZE LEZERS Zoo juist verscheen het beste en volledigste, tot op heden geheel bij gewerkte en herziene brievenboek en de meest betrouwbare gids voor het dagelijksch leven of volledige verzameling van oor spronkelijke modellen van brieven over alle mogelijke onderwerpen uil het dagelijksch leven, henevens re- questen, voorschriften bij geboorte en overlijden, huwelijk en echtschei ding, minder- en meerderjarigheid, ouderlijke macht, voogdij, kinderwet ten, erkenning en wettiging van kin deren, burgerlijke acten betreffende koop, huur, enz. en acten, die in den koophandel voorkomen, alsme de allerlei wettelijke voorschriften, waarvan de kennisneming voor een ieder van belang is, testamenten, vol machten, successie, registratie en zegel, wissels, de ongevallenwet 1921, de kieswet, de sociale verzekerings wetten, de arbeidswet 1919, de ar beidsovereenkomst, post, telegraaf en telefoon, belastingen, enz. Elfde, herziene en ge heel bijgewerkte uitgave AKVELD's GROOT BRIEVENBOEK is tevens een Raadgever inzake de wet en het recht in het dagelijksch leven Prijs slechts: ing. f 1,45, goh. ft,95 afgehaald aan ons Bureau Op verzoek ook toezending per posl a f 1,70 ingenaaid, of f 2,20 gebonden HET IS 'N TREF in dezen tijd den drukker te vinden, die Uw handels- en reclamedrukwerk niet al leen naar de eischen des tijds en met het modernste materiaal uitvoert, doch ook zeer concurreerend in prijs is, DE ELECTR. DRUKKERIJ DER Fa. L. J. VEERMAN TE HEUSDEN biedt U zooyn trefkans; zij is niet alleen goed ingericht, doch ook haar prijs notee ring is zoo laag mogelijk. Uw doel is nu zeker DRUKKERIJ Fa. L. J. VEERMAN. voor verschillende feestelijkheden in alle kleuren. Ook gramophoon en Microfoon installatie. Alles, zooals dat gebruikt is op het Tuinfeest te Wijk. LAMPJES in elk verlangd kwantum. Radiohandel, REEDS NU EENIGE GEZANGEN TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10