Ja, natuurlijk, mijn BRIL is van M. NORT Gediplomeerd Opticien Dit miner Bestaat i 3 bladen 5. 2>. CankhttyzeR I Co'; Bank Jt.V, A. BAAIJENS A. Verschuur-B aert Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. GORINCHEM, Zusterhuis 6. 4 CALVÉ'S SLAOLIE PEN-JEL OPEKTA voor JAM en GELEI Buitenland. Agentjcbap van de Atnsterdaasche Bank fl.V-, Amsterdam No5463 Vrijdag 24 Aug. 1934 lIJENS, 5e Schapenfokdag. Und van ALTÉHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. INDIJKING VAN DEN NOORD- BRABANTSCHEN BIESBOSCII. I. In verband met eene mogelijke in dijking van een groot gedeelte zijner gronden heeft de Noordbrabantsche Biesbosch in den tegenwoordigen tijd heel wat meer belangstelling voor zich weten te winnen dan hij voor heen ooit heeft kunnen krijgen. Merkbaar is zulks reeds aan de grondprijzen, die, vergeleken met een of twee jaren geleden, zich in stij gende lijn bewegen. En die stijging heeft haar ontstaan te danken aan de door bevoegde personen in het vooruitzicht gestelde indijking, waar door de grondwaarde aanzienlijk zal worden verh oogd Voor den aankoop van pol ders in den Biesbosch voor geldbe legging begint meer en meer animo te komen en ook de pachtliefheb- bers doen zich steeds in grooter ge tale op. Was het een paar jaren ge leden feitelijk onmogelijk om een polder te verhuren, ook al was de pachtprijs nog zoo laag gesteld, thans is daarin eenige verandering ten goe de gekomen. Uit den aard der zaak blijft de pachtprijs nog wel aan den lagen kant, maar verbetering is ook hierin te bespeuren. De oorzaken voor dit laatste zijn o.i. tweeërlei nl. le. de steunmaatregelen der re geering voor verreweg de meeste ge wassen, die in den Xoordhrahant- sclien Biesbosch worden geteeld, en die de bedrijven loonend maken; 2e. de schitterende schoven der beide laatste jaren. We gelooven dan ook dat als de algemeene toestand niet slechter wordt, de Biesbosch zijn kwaadsten tijd heeft gehad. Over de mogelijke indijking van een groot gedeelte van den Brabant- schen Biesbosch willen wij hier eens 'teen en ander zeggen. In den Biesbosch heeft men reeds lang de behoefte gevoeld aan een doeltreffende verbetering van water- keering en waterlossing. Men ver langt een toestand, waarbij de gron den in den Biesbosch worden ont trokken aan den invloed van de wa terstanden op Bergsche Maas en Amer. Het Land van Altena heeft eene natuurlijke loozing op de wateren van den Biesbosch, maar dit zal er toch nooit toe mogen leiden, dat de Biesbosch bij eene eventueele wijzi ging van den waterstaatkundigen toe stand de bergboezem zoude worden van het land van Altena, zoodat in de afwatering van het Land van Al tena op eene of andere wijze zal moeten worden voorzien. Wanneer we hier een en ander neerschrijven, putten we onze gege vens voor een goed deel uit een uit nemend rapport betreffende de ver betering van den waterstaatkundigen toestand o.m. van den Noordbrabant- schen Biesbosch, hetwelk is aange boden aan de Kamer van Koophan del voor de Langstraat door eene commissie, van welke als voorzitter fungeerde de Heer Drs. G. J. de Vries, Directeur der Iioogere Han delsschool te Waalwijk, een bij uit stek bekwaam en alom bekend aard rijkskundige. In grove trekken aangegeven acht men het mogelijk den gewenschlen toestand in den Brabantscben Bies bosch te verkrijgen door het leggen van eene doorgaande bedijking vanaf Keizersveer tot aan den bestaanden Bandijk, die loopt vanaf Werkendam tot de Deeneplaat. Men denkt zich deze bedijking als volgt: Aanvangende bij Keizersveer loopt de dijk naar de Hofmansplaat, waar bij Spijkerboor wordt afgesloten met eene schutsluis. Van de Hofmans plaat wordt de dijk doorgetrokken langs de Zuidzijde van de Gijster en Heenplaat en van de Amerplaat, ver volgens langs de Elft en daarna in Noordwestelijke richting lot aan den bandijk Werkendam-Deeneplaat. De Deeneplaat, de Catharinapolder en de Jantjesplaat vallen dan binnen de bedijking, wat uit den aard der zaak niet slechts wenschelijk, maar ook zeer logisch is. IN BUSSEN, INHOUDENDE 3 FLESSCHEN. I Goudmerk 1 Roodmerk f 2 15 per bus f 1.37Va per bus 44' Botermarkt 88 Telefoon 1 HEUSDEN. on 52. b Door de voorgestelde bedijking zullen de meeste gronden veilig ach ter een dijk komen te liggen, zoodat de kilometers lange kaden der afzon derlijke polders overbodig worden. Wanneer men bedenkt dat deze ka den ongeveer 10 pCt. van het cul tuurland in beslag nemen, meerma len groote kosten aan onderhoud ver gen en toch nog eene dikwijls onvol doende bescherming tegen overstroo ming beteekenen, dan is het wel duidelijk dat de ongetwijfeld groote uitgaaf, noodig voor den aan leg van den begeerden dijk, alleszins verantwoord is. Gevolg van indijking zal ook zijn minder rietgorzen en minder griend- land. Dit is echter van ondergeschikt belang daar de perspectieven van riet en griendhout verre van roos kleurig zijn en de gronden zich uit nemend leenen voor bouw- en wei land. Uitbreiding van akkerbouw en veehouderij schept de mogelijkheid om steeds weer in eigen behoeften te voorzien en om aan meerdere ar beiders werkgelegenheid te verschaf fen. Daarenboven wordt de moge lijkheid vergroot om in den Bra- bantschen Biesbosch eene dichtere bevolking te krijgen. Al wordt nu door afsluiting met een dijk de dichtslibbing van kre ken en killen gestuit, het vraagstuk der afwatering zal toch de noodige aandacht blijven vragen. Waterwe gen als het Steurgat, het Gat van den Kleinen Hil met het Gat van Lijnoorden enz., zullen ook in de toekomst noch voor de afwatering noch voor de scheepvaart kunnen worden gemist. (Slot volgt). EN 15 ets. per pakje. - INMAAKVLIES. - IN MAAK KRUI DEN. DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. BRUTALE ROOFOVERVAL IN AMERIKA. „IJsco-venters" met een machinegeweer. Reuter melt uit Brooklyn, (New-York) d.d. 21 Aug.: Een 15 tal bandieten, ge wapend met mitrailleurs hebben een over val gepleegd op een gepantserde auto van de „United States Trucking Company''. De Bandieten maakten zich met een buit van 427.000 dollars uit de voeten. De overval op de auto bad plaats vlak voor een ijsfabiek, welker talrijke employé's getuigen waren van het gebeuren. Twee mannen, vermomd als employé's van de ijsfabriek richten een machine ge weer op de bewakers van de geblindeerde, auto toen deze voor de fabriek was aange komen en schreeuwden „Geen woord of we schieten". Kort daarop arriveerden twee auto's. De daarin gezeten bandieten stapten uit laadden het machinegeweer en de geldzak ken uit de pantserauto in hun wagens over en vluchtten daarop met razende snel heid. Alle gemeentelijke politie auto's haast ten zich naar de plaats der berooving, Alle ingangen naar de stad worden be waakt. De politie heeft het bevel ontvangen „Schiet om te dooden." o VERSCHILLENDE BERICHTEN. Een jachtvliegtuig is neergestort, toen het over het Agigleanomeer (Italië) vloog. De piloot werd gedood. Voor de rechtbank te Adana (Turkije) hebben 18 Koerden terecht gestaan die te Zhrigah in opstand waren gekomen. De rechtbank veroordeelde drie hunner tot den dood door den strop een tot 6 jaar gevangenisstraf en sprak de overigen vrij. Bij topografische werkzaamheden is te Fransnes een waarnemingspost van 25 M. hoogte, waarop zich drie menschen be vonden, ingestort. Een hunner kwam om, de tweede werd ernstig gewond en de derde bekwam inwendig letsel. Te Glasgow is het uit New-York ko mende stoomschip Cameronia binnenge- loopen. Onderweg was het schip overvallen door een zwaren storm tijdens welken een zeeman over boord is geslagen en dertig passagiers gewond werdenj Gedurende twee uren is vruchteloos naar den over boord gvallen man gezocht. De dertig passagiers hadden hun verwondingen be komen door een plotselinge hooge zee, waardoor zij van hun stoelen werden ge slingerd, terwyl meubilair en glas brak. In Solingen, het centrum van de Duit- sche staal industrie, heerscht groote veront waardiging over het feit, dat een goedkoop Japansch scheermesje op de markt is ge bracht waarop staat„Made in Solingen". Men schijnt hiertegen niets te kunnen doen, daar de Japansche fabrikanten het dorp, waar dit gemaakt wordt, den naam Solingen hebben gegeven. telbf. no. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van UitlotingenJ Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA In het staatshospitaal te Northampton (Massachusetts) zijn zeven zieken gestorven aan dysenterie. Er liggen nog negentig zieken met dezelfde ziekte, waarvan sinds veertien dagen een epedemie in de" stad heerscht. Gewapende en gemaskerde Arabieren oefenen op 't platteland van Algerije een waar schrikbewind uit. Boerderijen wor den geplunderd en reizigers langs den weg aangehouden en leeggeschud. De laatste wandaad wordt gemeld uit het dorp Tocqueville, op 100 K M. van Con stantino, waar een bende lieden de hui zen heeft geplunderd en de menschen op straat beroofd, waarna zij met den buit de bergen introkken. Genderen 4c J. A. v. d. Schans, Dron- gelen. Klasse 6, groepen van minstens 2 ooien, geboren in 4933 (gelamd)1 J. A. v. d. Schans, Drongelen 2 W. v. Gammeren, Drongelen 4a M. Millenaar, Dussen4b E. v. d. Beek, Genderen. Klasse 7, groepen van 2 of 3 ooilam meren van een en denzelfden vader 1. A. J. A. Maas. Aalst (Geld.) 2a Jac. Borstlap, 's Gravemoer 2b M. Millenaar, Dussen3a P. J. de Bont, Raamsdonk (Dorp)3b E. v. d. Beek, Genderen 4a H. de Rond, Hoeven 4b M. G. Backx, Alphen, Kampioenram Y III G. A. Mulders, Hoeven. Wisselbeker, geschonken door „Vee marktbelangen" voor de beste ooi Y. 553 P. Y. de Bont, Raamsdonk. Reserve Y. 307 N. de Graaf, Dron gelen. In de overdekte veemarkthallen te 's Bosch werd Woensdag de 5e schapen fokdag vanwege het Texelsche schapen stamboek voor Noord-Brabant gehouden. De voorzitter der vereeniging, de heer A. D. v. d. Schans uit Andel sprak een welkomstwoord tot gemeentebestuur, kring- bestuur N. C. B. en genoodigden en deelde mede dat de heer HuizÏDga, hoofd inspecteur van den landbouw, verhinderd was tegenwoordig te zijn. Spr. uitte zijn erkentelijkheid voor ondervonden mede werking, speciaal van 't Bossche gemeente bestuur en van de vereeniging tot bevor dering van de belangen der Veemarkt. De uitslagen daarvan laten wij hier volgen Klasse 1, tweejarige en oudere ram men 1 Y 441, G. A. Mulders, Hoeven 2a Y 92, M. G. Backx, Alphen 2b Y 81, J. A. v. d. Schans, Drongelen; 3a Y 124, W. Snoek Azn., Nieuwendijk 3b Y 134, M. Millenaar, Dussen 3c Y 154 L. Verbeek-de Wit, Steenbergen. Klasse 2, rammen geboren in 1933; 1 Y 140 J. A. v. d. Schans; Drongelen; 2 een premie van f 10 220 Z.H. dezelfde 3 213 J. G. Slegts, Nederhemert4 Y 128 Jac. Borstlap, 's Gravemoer. Klasse 3, groepen lammeren van een en denzelfden vader1 P. G. Kisten maker, Werkendam 2 C. Melsen, 's Gra vemoer 3a G. v. d. Beek Lgzn., Gen deren 3b J. A. v. d. Schans, Drongelen 4 W. Snoek Azn., Nieuwendijk. Groep ééntallen 2 J. van der Schans Drongelen 3 J. W. Branderhorst, Dussen (Binnen). Klasse 4, ooien geb. in 1933 met hare in 1934 geworpen lammeren, minstens 2 stuks 1 801 A. J. H. Maas Aalst (Gld.) 2a Y 479 C. Melsen, 's Gravemoer 2b Y 452 Nic. de Graafï, Drongelen 3a Y 302 M. G. Backx, Alphen 3b Y 307 W. v. Gammeren, Drongelen 4a Y 488 i J. v. d. Schans, Drongelen 4b Y 545 W. Snoek Azn., Nieuwendijk 4c Y 790 H. Crezee, Nieuwendijk 4d Y 337 D. v. d. Schans, Andel. 2 H. Crezee, Nieuwendijk. Klasse 5. Groepen van minstens 3 ooien, geb. in 1932 of vroeger 1 G. P. Kisten maker, Werkendam 2a P. J. de Bont, Raamsdonk (Dorp)2b A. J. H. Maas, Aalst; 3a Kind. v. d. Westelaken, Vught; 3b L. Verbeek de Wit, Steenbergen 3c M. G. Backx, Alphen4a J. A. v. d. Schans, Drongelen4b E. v. d. Broek, CONCOURS-IIIPPIQUE MEEUWEN. Zaterdag 23 Augustus 1934. Nu de inschrijving is gesloten en een overzicht is verkregen van de; deelname, blijkt dat de opzet van het concours goed is. Voor allenos. is het aantal inschrijvingen van goed tot zeer groot. De Vereeniging treft dan ook zeer bijzondere voor bereidingen om een vlotte afwerking van het programma te verkrijgen, zoodat op tijd wordt gewerkt. Be halve de uitschrijvende rijvereeni- ging" treden nog 4 andere in liet strijdperk, voor de indiv. dressuur- proef meldden zich 33 deelnemers, voor de gewilligheidsproef 16 (voor clit experiment bestaat groote belang stelling); 21 M.C. merriën werden )aangegeven. Op welk concours zal men 17 eenspan stamboeknierriën eti niet minder dan 12 tweespannen in den ring zien verschijnen? Vooral voor dit laatste no. zal het aantaL prijzen vergroot moeten worden. Blijven nog te vermelden 4 maal 3 en 16 deelnemers in de springcon coursen en 24 stoelendanseuris. Is dus de hoeveelheid inschrijvin gen prachtig, de kwaliteit doet daar niet voor onder, de beste paarden uit onze streek zullen uitkomen te gen craeks uit Zuidholland en Gel derland. Kortom de inschrijving is schitterend. Het aantal extra-prijzen is nog belangrijk uitgebreid, zoodat voor ieder no. een of meer extra-prij zen worden gegeven als: zilveren me dailles, beker enz. De bimgemeester schonk een prachtige zilveren me daille. Des avonds zal men kunnen genie ten van een schitterend concert, te geven door „Oefen, en Uitspanning'" uit Wijk, waar dit toch een van Ne- derland's beste corpsen is, is verde re toelichting omtrent hetgeen ten gehoore zal worden gebracht wel overbodig. Komt dus allen Zaterdag naar Meeuwen. Q— voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard SS f VDoraeenge Aanoif 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1