Het is een Marktberichten. Burgerlijke Stuud. Biuiienlaiid. Wees niet dom, en stel de proef op de som. ximum slechts 65 a 70 pCt bedragen van het grondloon, terwijl het nu 90 pCt. kan bedragen. De heer Hooijkaas meent, dat de nieuwe regeling er niet slecht uitziet, maar wat heeft men er aan, als ze toch niet wordt toegepast. Er is geen enkel geval, dat men tot het maximum komt. Spreker dringt bij B. en W. aan op milde toepassing. De Voorzitter antwoordt, dat B. en JW. al meermalen hebben geprobeerd, Öit ite doen, doch dan komen Inspec teurs en ontroleurs vertellen hoe of het jnoet zijn. Wat niet mag, kunnen kunnen B. en W. ook niet doen. De heer Hooijkaas meent, dat waar de steunbedragen toch reeds niet hoog zijn, onder het maximum gaan slechts uitzondering moest zijn. De heer Kanselaar zegt, dat de loon- tiorm. van de landarbeiders op f9 is gesteld. De Secretaris merkt op, dat dit tot voor kort f 10.50 was. De heer Kanselaar zou f 10.50 ge handhaafd willen zien, als men een landarbeider noodig heeft, betaalt men nog f 1.75 per dag. De heer v. Dalen geeft zulks toe, look de heer v. Vugt stemt dit toe. Besloten wordt met algemeene stem men den Minister te verzoeken de loonstandaard te handhaven op f 10.50. Schrijven van den pensioenraad, dat Üe pensioengrondslag voor den heer A. A. v. Dommelen als hoofd voor het herhalingsonderwijs abusief is vastge steld op f 410, dit had' f 420 moeten zijn len wel met ingang van 7 October 1921. Besloten wordt den grondslag op f420 te brengen. Aanbieding rekening 1933. Wordt voor onderzoek gesteld in han den eener commissie bestaande uit de heeren jHooijkaas, v. Brakel en v. iVugt. De heer Hooijkaas verklaart geen bezwaar te hebben, deel van de com missie uit te maken, maar stelt de vraag of het niet gewenscht is, dat ook de andere heeren eens een beurt krijgen. De Voorzitter meent, dat het niet noodig is te gaan experimenteeren en pok niet noodig, dat de andere hee ren bewijzen van hun bekwaamheid afleggen. Spreker deelt nog mede, dat de gewone dienst sluit met een na- deelig saldo van f 2949.84 en de ka- pitaaldienst met een nadeelig saldo van f 47,50. Wijziging begrooting 1934. De Voorzitter licht toe, dat het hier betreft het aanleggen van electrische verlichting in de gemeente gebouwen, dat f 237 heeft gekost. B. en W. zou deze uitgaaf voor de helft op den dienst 1934, voor de an deren helft op 1935 willen brengen. Hieraan hecht de raad zijn goedkeu ring. Benoeming bouwkundig opzichter. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hebben gemeend in den geest van den raad te hebben gehandeld, door den heer S. R. Postuma op de voordracht te plaatsen. Met algemeene stemmen wordt de heer S. R. Postuma benoemd. Extra subsidie voor het plaatselijk crisiscomité. - Voor de zoogenaamde steun, wordt een bedrag van f 73,50 beschikbaar gesteld, welk bedrag op de begrooting zal worden gevonden pit den post onvoorzien. Verzoek om subsidie door Chr. La gere Landbouwschool te Herwijnen. 'Evenals het vorig jaar, wordt op voorstel van B. en W. besloten met het oog op den finantieelen toestand van de gemeente het verzoek af te wij- ezn. Rondvraag: De heer Hooijkaas vraagt hoe het komt, dat ingezetenen die eerst in aan merking kwamen voor goedkoope bo ter deze nu niet meer krijgen. De Voorzitter verzoekt den secre taris hierop even te willen antwoorden. Deze acht het beter deze inlichtingen in besloten vergadering te geven. De heer Hooijkaas zegt, dat Dinge- mans het vorig jaar bietenzaad aan de gemeente heeft geleverd, dat nog niet betaald is. De Voorzitter antwoordt, dat deze bieten een zuren nasmaak hebben en het suikergehalte miniem is. Op het pogenblik, kan spreker hierover geen nadere inlichtingen geven, hij hoopt in leen volgende vergadering daartoe wel in staat te zijn. Dit weet hij ech ter, dat de gemeente geen bieten meer zaï zetten. De openbare vergadering wordt hier op met dankgebed gesloten. De raad gaat over in geheime zit ting. 's HERTOGENBOSCH, 22 Aug. Op de markt van heden waren aange voerd 2172 stuks, 4407 stuks hoornvee, 612 biggen, 23 zeugen, 69 schapen of lammeren en 61 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f140 tot 1260 per stuk Kalfvaarzen 110 Vlagere Ossen en Koeien Koeien 2e 24 —27 Pinken van f 60.— tot f 430.p. st. Zeugen 45.75. 80 190 160 Biggen Schapen Lammeren 8.— 8.— 13.- 16.-, 's HERTOGENBOSCH, 21 Aug. Boter. Aanvoer 18.050 K.G. Hoogste piijs f 1.47. Laagste f 1.41. Middel t 1.45. ZALTBOMMEL, 21 Aug. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 51 biggen, prijs van f 7 f 12. 36000 eieren, prijs per stuk 3 it 3y8 cent700 K.G. boter, prys 1/2 K.G. roomboter f 0.90 boerenboter f 0.90. BREDA, 22 Augustus. Op de Paardenmarkt van heden werden aangevoerd 60 paarden. "Werkpaarden f 150.tot f 275. 1 jarige f130.tot f160. Hitten f 75.tot f150. Veulens f 60.tot f 100. De handel in werkpaarden was slap. Veulens en jonge paarden werden nog al verhandeld. Orerigens was de handel kalm. SrilAN G-C APELLE. Over de maand Juli. Geboren: Marinus Pieter z. van L. M. Heurter en P. Gilde. Cornelia e. van H. J. Molegraaf en P. Burghout. Adriana Johanna d. van J. J. Vos en M. A. Spierings. Alida Maria d. van J. L. J. van Breemen en H. B. de Bruijn. Neeltje Johanna d. van E v. d. Schans en C. Kruijf. Jan Willem z. van P. J. Sprangers en P. Burghout. Adriana d. van C. Merkx en E. v. Spijk. Ger- dina d. van K. Karsten en D. Bax. Maria Margrietha d. van D. v. Pelt en D. van Bruchem. Getrouwd: J. den Hollander 29 j. en N. J. A. Verhoeven 29 j. A. A. J. Brok 26 j. en B. A. Oerlemans 24 j. P. Verduijn 29 j. en M. Kruijf 28 j. A. van Dongen 25 j. en A. W. de Poorter 25 j. J. v. d. Schans 28 j. en A. Koenen 25 j. A. R. v. d. Maat 30 j. en J. A. Mayers 31 j. W. P. Broeke 25 j. en A. P. Krol 25 j J. Treffers 29 j. en W. Waarts 26 j. T. P. Spran gers 29 j. en A. Westerlaken 30 j. J. Meijer 30 j. en E. v. d. Hoek 28 j. Overleden: A. voor de Poorte 75 j., echtgenoot van J. Sprangers. P. G. Verhagen 71 j., wed. van A. Man- demakers. A. Patist 79 j., wed. van H. de Jong. A. vnn Zeist 80 j. echt- genoote van T. Haverhals. A. M. van Breemen 3 weken. G. Vos 72 j. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Een mijner kennissen heeft volgens zijn meening een uitwendig middel gevonden tegen rheumatiek, rugpijn e. d. Mag hij dit in den handel brengen en zoo ja, zijn hiervoor bepaalde voorschriften K. L. Om geen moeilijkheden te krijgen kunt U zich het best eerst wenden tot den betrokken Inspecteur der Volksgezondheid Mag een „Motor becane" ls/4 P.K., welke gewoon als fiets moet worden aan getrapt en ook in geval van moterweige ring kan worden gebruikt als fiets, bereden worden met een rijwielplaatje of moet hiervoor een rijwielbelastingkaart worden aangevraagd A. Een winkelier. Wanneer een rijwiel door middel van een hulpmotor wordt voortbewogen is daarop de rijwielbelastingwet van toepas sing en moet hiervoor dus een rijwiel plaatje worden aangeschaft. Ik bestelde bij een carrosseriebouwer een open dak op mijn auto. De prijs daarvan werd overeengekomen op f200. Nu stuurt de carrosseriebouwer mij eene rekening van het overeengekomen bedrag plus omzetbelasting. Een ik verplicht deze laatste te betalen? W. W. U bent wettelijk verplicht de omzet belasting te betalen. TWEE KINDEREN VAN EEN FA MILIE OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdag is, zooals bekend, een kind van de familie v. D. te Koude kerk a. d. Rijn, toen het plotseling den weg overstak, door een auto ge grepen en gedood. Maandag zou de kleine worden be graven. Dienzelfden ochtend is een an der kind dezer familie, het zeven-ja rige dochtertje, dat ook onverwacht den weg overstak, door een vrachtauto uit Pijnacker overreden en op slag ge dood. Diep tragisch.' —o DE NIEUWE SPELLING. Voorloopig nog geen eenheid. Naar wordt gemeld zijn binnenkort eenige Koninklijke Besluiten te ver wachten regelende de invoering bij het onderwijs van de nieuwe spelling der Nederlandsche taal. Deze besluiten zijn thans bij den Raad van State om advies. Zoodra zij door dit college aan den minister van Onderwijs zijn teruggezenden, zullen zij zoo spoedig mogelijk aan de Konin gin ter teekening worden voorgelegd. Het is de bedoeling van minister Marchant, aldus bericht de „Telegraaf' dat de nieuwe spelling (het z.g. com promis zooals dat door den minister raad na de interpellatie-Tilanus eenigs- zins gewijzigd is) met ingang van 1 September a.s. bij het openbaar lager onderwijs wordt ingevoerd en aan de leerlingen wordt onderwezen. Ook bij het kweekschoolonderwijs zal de nieu we spelLing dan gebezigd worden. Ten aanzien van het Middelbaar en Hooger onderwijs zal worden voorgeschreven, dat bij de examens de nieuwe spel ling gebruikt dient te worden. Mochten de bedoelde Koninklijke Be sluiten niet tijdig kunnen worden uit gevaardigd om deze op 1 September in werking te doen treden, dan zal de invoering der nieuwe spelling op een iets later tijdstip, doch in elk geval zoo spoedig mogelijk in den nieuwen cursus worden ingevoerd. IN SCHEEPSRUIM GEVALLEN. De 62-jarige N. Meertens, scheeps meter bij de Aardappelcentrale te Vrees wijk werd ontboden om een schip in de sluis aldaar te meten. Bij het aanboord gaan liep hij over een ander schip en viel door een open liggend luik in het ruim. De man brak eenige ribben, die hem in de borstkas en in het borstvlies drongen. Hij is in het Academisch Zie kenhuis te Utrecht aan de gevolgen overleden. BRAND TE LEIDEN. Te Leiden is een felle, uitslaande brand uitgebroken in de wasscherij en strijkinrichting van de fa. C. J. de Goede en Zn. aan den Heeren singel. De wasscherij is grootendeels uit gebrand. Een gedeelte van de goe deren kon worden gered. Oorzaak onbekend; dekt de schade. verzekering GROOTE BRAND TE AMSTERDAM. Een felle brand heeft Dinsdag in den vooravond te Amsterdam over het IJ gewoed in een complex bedrijven, ge legen tusschen den Papaverweg, den Korten Papaverweg en het Van Has seltkanaal. Het complex, dat bestond uit lage aaneengetrokken steenen, hou ten en gegolfd ijzeren Loodsen en ge bouwen, werd voor ongeveer de helft in asch gelegd of zwaar beschadigd. De brandweer sloot het vuur van vier kanten in en wist met ongeveer 15 stralen, geassisteerd door het „water kanon'' van de „Jason" nog een deel der bedrijven te redden. Het complex was buitengewoon sa mengesteld en bestond hoofdzakelijk uit steenen en houten gebouwtjes van één verdieping. De bedrijven die er in gevestigd waren, zijn zeer verschei den van aard. Zoo was er het aannemersbedrijf van de firma Mink en Van Schainck, gele gen aan den Papaverweg 17—19, de bleekpoederfabriek „Ozon'", daarnaast gelegen, voorts het asbestbedrijf, een zoutziederij genaamd „De Adelaar'", de N.V. Weegwerktuigen van Meyer en Kuntzel, een kanowerf van Schaap, de kolenhandel van P. Lublink, de teerfa brieken voorheen gebr. Verwilligen, een fabriekje van vliegenvangers, de Hol- landsche automatenfabriek, een vaten- opslagplaats van Van Rietdijk, een ha- ringinleggerij en vermoedelijk nog een paar andere bedrijfjes. De vatenfabriek van Rietdijk is ge heel verbrand, eveneens de kanowerf van Schaap, de bleekpoederfabriek Ozon en de vliegenvangersfabriek, alle betrek kelijk kleine gebouwen en bedrijven, doch die tezamen een vrij aanzienlijke oppervlakte beslaan. De timmerfabriek kreeg zware brandschade; de kolen- opslagpraats, waar kolen begonnen te branden, kreeg lichte schade. Ditzelfde ondervonden nog eenige bedrijven in het complex. Het geheele complex was eigendom van de aannemers Mink en van Schainck. Zij waren verzekerd en voor zoover men na kon gaan, ook de ei- dat de drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw Handelsdrukwerken. Wij verzekeren U keurige afwerking en billijke prijsberekening. Firma L. J. VEERMAN Drukkerij Binderij Tel 19 H£CSDEN. genaren der benadeelde bedrijven. o DE INNING VAN DE OMZETBE LASTING. Naar de N.R.C. van bevoegde zijde verneemt, in het aantal personen in het bezit van de akte M.O. boekhouden of van het staatpraktijkdiploma voor handel en administratie en niet ouder dan 40 jaar, die gesolliciteerd hebben naar vacante plaatsen aan de inpecties der invoerrechten en accijnzen ten be hoeve van de inning van de omzetbe lasting nog niet voldoende om in de behoeften aan personeel te voorzien. Belanghebbenden die aan de eischen voldoen zullen daarom goed doen zich zoo spoedig mogelijk bij het departe ment van financiën aan te melden. Zij die niet in het bezit zijn van het ver- eischte diploma worden zonder meer afgewezen. O— EEN ROEKELOOZE RIJDER. Een dokter rijdt met zijn auto een 5-jarig jongetje dood en rijdt onmiddellijk verder. Te Nieuwveen heeft een op hoogst roekelooze wijze rijdende automo bilist een serie aanrijdingen veroor zaakt, waarvan een 5-jarig jongetje uit Leiden het slachtoffer is gewor den. Dr. P. U- uit Langeraad reed van Nieuwveen af in snelle vaart in de richting Kattenburg. Nabij de maalderij overreed hij een hond, doch hij stoof met dezelfde snelheid voort, met het gevolg, dat hij den 5-jarigen H. v. Bruggen, die met zijn moeder en twee zusjes bij fa milie te Nieuwveen op bezoek was geweest en die per fiets naar Leiden terugkeerden, omverreed. Het jonge tje, dat geheel rechts van den weg reed, werd van zijn kinderrijwiel geslingerd. De fiets kwam totaal ver nield aan den eenen kant van den weg terecht, het ventje geheel ver minkt aan den anderen kant. Het kind moet op slag dood zijn ge weest. Ook na deze' aanrijding, waarvan vele voorbijgangers getuigen waren, snelde de auto nog voort. Een brug van den lieer Iliemstra werd aan stukken gereden, doch eindelijk is de auto in den graskant terecht ge komen en daarmee was de dolle rit ten einde. Van de inzittenden, de dokter en drie kinderen, waarbij een zoontje, werd slechts laatstgenoemde licht door glasscherven aan het gelaat ge wond. Velen, die getuigen waren ge weest van den dollen rit, toonden zich hevig verontwaardigd. Men drong van alle zijden op den dokter toe, doch gelukkig was er spoedig politie aanwezig, die de mensclien op een afstand hield. Ten einde molestatie te vermijden, zag men zich echter genoodzaakt den dokter per auto naar de gemeente secretarie te Nieuwveen over te bren gen, waar de rijksveldwachter pro ces-verbaal heeft opgemaakt. Langs een omweg is hij daarna met een andere auto naar zijn woonplaats teruggekeerd. VALSCHE RIJWIELPLAATJES. In Zeeuwsch-Vlaanderen is geconsta teerd, dat aldaar een groot aantal val- sche rijwielplaatjes in omloop is. Na lang zoeken door den fiscus is thans gearresteerd de 25-jarige electriciën E. M. te Terneuzen ,als verdacht van het vervaardigen dier valsche belastingmer- ken. ZAANDAM HALSSTARRIG. In de gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zaandam heeft bur- j gemeester ter Laan den raad in ken- nis gesteld van het Kon.Besluit waar bij de raad wordt aangemaand birw nen den tijd van drie maanden het ambtenarenreglement aan te vullen over-? eenkomstigde reeds eerder gegeven aan-* wijzingen. In zijn vergadering van 29 Juni heeft de raad met 12 tegen 11 stemmen be sloten het reglement niet te wijzigen, zoodat men thans opnieuw voor dezelf de beslissing is geplaatst. In verband met bovengenoemd Kon. Besluit stelde de burgemeester den raad voor aan Gedeputeerde Staten te be richten, dat de raad1 blijft bij zijn reeds eerder genomen besluit. Op verzoek van den heer Dorjé (A.R.) werd over dit voorstel gestemd, waarbij zich 11 leden vóór en 11 leden tegen verklaarden. Het O.S.P.-raadslid was bij de stem ming niet aanwezig. BRAND TE APELDOORN. Te Apeldoorn is brand ontstaan in een hooiberg op het erf van den landbouwer G. Beekman te Beemte. Door den sterken Z.W.-wind sloeg het vuur over op een schuur en vandaar op de woning van Beekman. Het vuur tastte tenslotte nog de aan de overzijde van den weg gelegen woning van den landbouwer Koet sier aan. Beide woningen en de schuur brandden af; de inboedels konden gedeeltelijk gered worden. De brand is ontstaan doordat een kind in de nabijheid van den hooi berg met vuur heeft gespeeld. De vrij aanzienlijke schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. EEN BAKFIETS OP HET HOOFD. Een onbeheerd staande driewielige bakfiets is van den Honingerdijk te Rot terdam gewaaid en terecht gekomen een langs dien dijk gemeerd liggende schuit. Op die schuit was de 56-jarige J. v. Doorn uit de Rubroekdwarsstraat werkzaam. Hij kreeg de vallende fiets o phet hoofd. Met een hersenschudding is hij naar zijn woning vervoerd. BRANDSTICHTING. De commissaris van politie te Win schoten heeft verdacht van brandstich ting, aangehouden den arbeider H. F. aldaar, in wiens woning in den nacht van Zondag op Maandag brand is uitge broken. INDISCHE CONVERSIELEENING. Totaal-bedrag f 500 millioen. Naar Aneta van de directie der Ja- vasche Bank verneemt, zal het totaal bedrag der binnenkort uit te geven Nederlandsch-Indische conversi ï-leening f 500.000.000 bedragen. AANBESTEDINGEN. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed: den aanleg van de aardebaan van weg Nr. 12 van het rijkswegenplein (Den HaagUtrechtDriebergen) onder de gemeenten Zegwaard, Bleijswijk, Zeven huizen, iWaddinxveen en Moordrecht met bijkomende werken. Laagste inschrijf ster was de N.V. Amsterdamsche Ballast Mij te Amster dam voor: A. met zand gebaggerd uit het Hol- landsche Diep f915.090 B. met zand uit de Berg- sche Maas f 951.000 C. met ander zand f975.090 o— MAN MISHANDELT ZIJN VROUW. Pleegt daarna zelfmoord. De arbeider O. te Sluiskil heeft in een hevigen twist zijn vrouw met een mes snijwonden toegebracht aan het gelaat en armen. Zij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De man is na de vechtpartij uit huis geloopen. De marechaussée heeft later zijn lijk opgehaald uit het kanaal GentTer- neuzen. DE NIEUWE SPELLING. 'De Vlaamsche letterkundigen voor voor handhaving de Vries en Te Winkel. De correspondent van de Msb. meldt d.d. 21 Aug. Door de Vlaamsche vereeniging van letterkundigen is een referendum ge- Vette Ossen en) le kw. 2629 p. pond ff ff 9 ff 9 -< >-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6