A. BAAIJENS, «CALVE'S SLAOLIE Y eilingberichten. den, zag den motorrijder eerst, toen hij al naast de Nederlandsche auto reed. Om een botsing te vermijden, drong de Duitsche bestuurder den Nederland- schen wagen van den weg, met het gevolg ,dat deze tegen een boom reed. De botsing was zeer hevig. Drie inzittenden van de Nederland- sche auto, n.l. mevrouw Gabrielle Of fers en mevrouw Opperts uit Batavia liepen min of meer ernstige verwon dingen op. Ook d'e chauffeur van dezen wagen werd gewond. De motorrijder die de macht over zijn stuur had verloren, kreeg eveneens ernstige verwondingen, terwijl zijn vrouw, die als duo-pasagiere meereed, een schedel- en schouderfractuur op liep. De Nederlandsche auto werd geheel vernield. PLOTSELING OVERLEDEN. Toen Vrijdagmiddag de 65 jarige J. Stigter, wonende aan de Waal onder Langerak, niet op tijd thuis kwam om te eten, stelde men een onderzoek in op .het land, waar hij werkzaam moest zijn. Men vond hem daar, doch de le vensgeesten bleken te zijn geweken. Een (hartverlamming had een einde aan zijn leven gemaakt. VRACHTBOOT DOET ZEILJACHT OMSLAAN. Zondagochtend bevond zich een zeil jacht, .waarin twee heeren en een da me gezeten waren, in het Merwede- kanaal tusschen een draaibrug in het Zandpad1 en Nigtevecht. Van laatstbe doelde richting naderde een motor- Vrachtschip, waarvan een staak zóóver uitstak, idat ,bij het passeeren van het zeiljacht, dit daarmede in aanraking kwam, piet het gevolg, dat het vaartuig Omsloeg ten de drie inzittenden in het IMerWedekanaal geraakten. Gelukkig konden alle drie goed zwemmen. De beide (heeren konden in de nabijheid van het vaartuig blijven, doch de dame geraakte ,er onder, maar zij wist er onderuit ,te komen en goed en wel den oever te bereiken. Toen het den heeren niet gelukte, het jachtje weer te doen kantelen, zwommen ook zij naar den oever. Later is de zeilboot iweer in den normalen toestand ge bracht, ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op de spoorlijn BorkenBochelt is, tiaar „De Courant" meldt, bij den on- bewaakten spoorwegovergang onder de grensplaats Rhede een ernstig auto- bngeluk gebeurd. Terwijl de trein van naar Bochelt in aantocht was, passeer de de carousselondernemer L. Pelzer uit Dotteln den spoorwegovergang met zijn kermiswagen, caroussel en al wat 'daarbij behoort. De wagens werden door den trein gegrepen, zoodat de kostbare caroussel volkomen vernield Werd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. BOSCHBRAND TE EINDHOVEN. Zondagmiddag tusschen vier en ze- Ven uur heeft onder Eindhoven in de Philipsbosschen aan den Oirschotsche- dijk een hevige brand gewoed. De Eindhovensche brandweer, die spoe dig ter plaatse was, kon niet verhin deren, dat een zeer groote oppervlakte bosch en heide een prooi der vlammen werd. Om halfacht des avonds was men den brand volkomen meester. De oorzaak van den brand is onbekend. o DE TOESTAND VAN DE KONINGIN. De Koningin moet in Noorwegen we gens hare vermoeidheid het bed hou den, maar de berichten zijn overigens zeer geruststellend. Van een ernstige ziekte .is geen sprake. Dr. C. de Jongh in LDen Haag is telefonisch geconsul teerd. x De „,Crt." verneemt nader uit Oslo, dat jde toestand! van Koningin Wilhel- miina .dermate is verbeterd, dat Zij he den giet Haar gevolg in de eetzaal van het,hotel het diiner heeft gebruikt. DE £ES1DENT°VAN BALI EN LOMBOK OVERLEDEN. In ,den ouderdom van 47 jaar as in Den ,Haag overleden, de heer M. Hage; Resident van Bali en Lombok, officier in ,de orde van Oranje Nassau en com mandeur,in de orde van „L'école Noire de Ja republique Fran^aise", met ver lof Jiier te lande. 40-JARIG BESTAAN DER S.D.A.P. k Amsterdam is in het Concertge bouw ,h'et 40-jarig bestaan der S.D.A.P. herdacht. Er waren vertegenwoordigers uit .Frankrijk, België, Luxemburg en Denemarken ^overgekomen. Het ope ningswoord werd gesproken door den heer ,Koos Voonink. De heer W. Vlie gen .hield de herdenkingsrede, waarna de partijleider Ir. Albarda het woord voerde. Namens het N.V.V. sprak de heer F. v. d. Walle en als vertegen woordiger van de S.A.I. de heer Fre derick Adler. Hij bood namens de Bel gische werkliedenpartij als geschenk de buste ,aan van Emile Vandervelde, te vens .als symbool der Internationale. Ten .slotte werd gesproken door den heer .Klaas Toornstra, namens de ne venorganisaties en instellingen der mo derne arbeidersbeweging. OVERBOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. De opvarenden van het motorschip Oostzee 11, Boomsma uit Groningen, is bij Londen overboord gevallen en in de Theems verdronken. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Zondagmiddag is op het vrije strand te Bergen aan Zee de 21-jarige L. Grootes uit Bergen verdronken. Nadat het lichaam was aangespoeld, heeft men nog geruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. Het lijk is naar de ouder lijke .woning overgebracht. KANO OMGESLAGEN. Tengevolge van een rukwind sloeg Zondag in het Kanaal van Terneuzen een zeilkano om, waarin drie jongelui waren .gezeten, waarvan er een niet kon (Zwemmen. Twee kanovaarders kon den ,zich aan de omgeslagen boot vast houden ijdóch de derde, de 21-jarige V. P. dreef van de boot af en raakte in -verdrinkingsgevaar. Een voorbijva rende zeiler H. G. zag het gevaar en begaf zich met zijn 18-jarigen broer te water. Met vereende krachten slaagden zij erin de drie drenkelingen naar den wal te brengen. ^Feestelijke opening graanmalerij en pakhuis van de Coöp. Aankoop Vereeniging te Nederhemert, op Donderdag 23 Augustus 1934. I IN BUSSEN, INHOUDENDE 3 FLESSCHEN» J Goud merk f 2 15 per bus Roodmerk f 1 37 72 Per bus J lotermarkt 88 HEUSDEN. S HAAGSCHE VEILING. Peren: Jutten extra 2024; I 716; II 36; Fransche Wijnperen r o O o lijk, men had nog geen feiten, moest alleen op theorieën afgaan en men had met heel veel vooroordeelen en moeilijkheden te kampen. Dat niette genstaande dit toch van een welsla gen gesproken kan worden, dankt men in hoofdzaak aan den steun die men van de plaatselijke vereenigingen mocht ondervinden. Spreker noemt feiten, die aantoonen, dat de handel nog enkele jaren geleden trachtte te beletten, dat het bureau zelf zijn in- koopen deed, b.v. met aankoop van kalizouten bij het Duitsche kali-syndi caat. Dit laatste liet het bureau even wel niet los, niet omdat het zulke aar dige menschen vond, doch alleen om dat het bureau zoo'n stevige positie innam. Spreker haalt ook nog het geval op de wereldconferentie te Val paraiso aan, waar men den vertegen woordiger van het bureau de heer Derksen wilde weren, wat evenwel ook niet gelukte. "Spreker wijst op de samenwerking die tusschen het bureau en de Staats mijnen bestaat waarvan het tegen woordig zeer veel van zijn produc ten betrekt. Op de rechtstxeeksche be trekkingen die het heeft met de Do- naulanden, waaruit de Donaumais wordt betrokken. Toont met een voor beeld aan, de moeilijkheid, die men ondervond om de menschen het be grip coöperatie bii Je brengen. Spre ker hoopt, dat voor Nederhemert de resultaten zullen zijn als in de ge meente waarvan hij burgemeester is, daar richtte men een 16-tal jaren geleden een vereen, op met aanvanke lijk 70 a 80 leden, welke vereen, thans is gegroeid tot 17 a 1800. Spr. hoopt, dat de 140 leden, die de vereeniging thans hier telt, binnen Zooals wij reeds in ons vorig num mer mededeelden bestond voor deze feestelijkheid zeer veel 'belangstelling, velen hadden er een heele reis voor over gehad om er getuige van te zijn. Het bestuur van de aankoopvereeni- ging gevormd door de heeren Tref fers, uit Kerkwijk Voorzitter, J. Ro- sen'boom Secretaris, de Gaaii en v. Os uit Aalst waren tegenwoordig. Verder merkten wij o.m. op burge meester v. Ommeren, wethouder v. d. Vliet en eenige raadsleden, bene vens verschillende vooraanstaande personen uit de omgeving. Een ge deelte van de lange en breede silo, gebouwd naast de aanlegplaats was als feestzaal ingericht. Er waren een drietal lange, met groen en bloemen versierde tafels met zitplaatsen aangebracht, terwijl langs de zijwanden nogeen aantal kleinere tafeltjes, die allen wa ren bezet, toen de heer Treffers uit Kerkwijk als Voorzitter met een kort woord van welkom opende en in dit openingswoord liet uitkomen, dat de vereeniging in 1926 met !ia leden was aangevangen en thans geklommen was tot 140 leden. Hij gaf de verzeke ring, dat de vereeniging niet had dur ven verwachten, dat ze in zoo'n kort tijdsbestek in het bezit zou zijn van zoo'n gebouw als thans in gebruik zal worden genomen. Iets twat ook niet mogelijk zou zijn geweest als men niet de krachtige hulp van het Centraal Bureau had gehad. Spreker gaf hierop het woord aan den heer G. W. Stroink uit Steenwijkerwold, Voorzitter van het Centraal Bureau. In een keurige rede zette 'deze het doel en de werkwijze van "het Centraal Bureau uiteen. Dit bureau "is een lan delijke organisatie die de materieele belangen van den boerenstand wil behartigen. Deze organisatie vierde eenige weken geleden zijn 35-jarig bestaan. Reeds 35 iaar terug J^leek er behoefte te bestaan aan een cen trale inkooporganisatie, omdat de ge organiseerde handel door het schep pen van een monopolie, de wet voor schreef bii het stellen der verkoops- voorwaarden. Onder leiding van het Nederl. Landbouw-Comité is toen een Centrale organisatie opgericht, die door gemeenschappelijke aankoop in staat was tegen de laagst mogelijke prijzen in te koopen. Zooals alle be gin was ook dit eerste begin moei zeer korten tijd gegroeid zal mogen zijn tot 1400, omdat men evenals in Steenwijkerwold tot de overtui ging zal zijn gekomen, dat aanslui ting en samenwerking persoonlijk voordeel oplevert. Vooral in den te- genwoordigen tijd met zijn regeerings- bemoeiïngen is samenwerking een ge biedende eisch, daardoor slechts heeft men voor den landbouw in den Haag kunnen bereiken, wat er bereikt is. Zii die de teekenen van onzen tijd verstaan, kunnen er niet doof en blind voor zijn, dat vooral in de steden, de steun die aan den landbouw wordt verleend, met lede oogen wordt aan gezien. Het bedrijf dat hier thans wordt aangevangen heeft tot taak zijn le den zoo goedkoop mogelijk te be dienen, hoe grooter het aantal leden, hoe voordeeliger men kan inkoopen. In 1933 kocht het bureau 900.000 ton voederartikelen en kunstmeststof fen in, het heeft een reserve fonds van 5 millioen gulden gevormd en telt 500 plaatselijke vereenigingen. De exploitatiekosten van 5 cent per 100 kilo, zijn door de bemoeiingen van het bestuur tot 21/2 cent per 100 KG. teruggebracht, al weer een gevolg van samenwerking, waarvoor ook deze opslagplaats is gebouwd, waar de boer zijn benoodigde waar tegen den goedkoopsten prijs kan krijgen. Voor de oprichting van deze opslagplaatsen heeft het Bureau in het bijzonder zijn oog gericht op het midden in het Zuiden van ons land. Meerdere van deze loodsen zijn reeds opgericht, waarbij steeds de samen werking met de plaatselijke vereeni gingen, de grondslag vormt. Men kan ze gebouwd krijgen voor eigen rekening der plaatselijke ver eeniging, of het Centr. Bureau bouwt ze en de plaatselijke vereen, huurt, dit laatste kan ook geschieden op een wijze, dat de plaatselijke vereen, ze later in eigendom verkrijgt. De bedoeling is alleen de boeren te be reiken en zoo goedkoop mogelijk te bedienen. Spr. wijst op de prettige wijze van samenwerken tusschen het hoofdbestuur en het bestuur der plaatselijke vereeniging in het bij zonder met den Voorzitter, den heer Treffers en den Secretaris den heer Roseboom. Hij zet uiteen dat de loods geen plaatselijk karakter draagt, doch tot doel heeft de geheele Bommeler- waard en zijn omgeving te bedienen, waarbij niet het maken van winst wordt nagestreefd. Hoewel men vol gaarne de gelegenheid geeft om eens een jaar de kat uit den boom te zien, is spr. overtuigd, reeds voor dit jaar verstreken is, zich velen zullen heb ben opgegeven als lid, omdat men dan reeds tot de overtuiging zal zijn gekomen, dat toetreding alleen in zijn eigen belang is. Met de beste wenschen voor de toekomst, het bren gen van dank in het bijzonder aan den heer en mevrouw Roseboom, den architect, den uitvoerder, de techni sche leiding etc. besloot de spr. zijn rede. Na deze rede werd gepauzeerd en werden ververschingen aangeboden. Na de pauze sprak burgemeester v. d. Borch v. Verwolde van Buur- malsen, namens de zustervereeniging Geldermalsen, die tevens als oud burgemeester van Nederhemert zijn gelukwenschen aanbood. Memoreerde dat hij 24 jaar ge leden als vooruitstrevend man de eer ste zak kunstmest op een stuk ge meenteland liet strooien, men ver klaarde hem toen voor gek. Het doet hem genoegen nu in dit gebouw zoo veel zakken kunstmest opgeslagen te zien. Hierna sprak de heer Boschloo uit Almelo namens den Bond van Aan- koopvereen. Spr. sprak de hoop uit dat de ingebruikstelling van dit ge bouw inspireerend moge werken en de provinciale grenzen moge over schrijden, om ook daar zijn nuttig werk te verrichten. Met den wensch dat de landbouwers dezer streek de stoffelijke voordeelen mogen genieten van dit mooie gebouw, het aanbie den van zijn gelukwenschen aan het bestuur en den zaakvoerder den heer v. Ooijen, eindigde spr. Thans was het woord aan den heer Dingemans, die sprak namens de af- deeling Bommelerwaard van de Geldersche Mij. v. Landbouw. Spr. hoopt, dat de landbouwers in den Bommelerwaard, die weieens achter lijk worden genoemd, door dit ge bouw een stap vooruit zullen zetten en dat het ledental spoedig van 140 tot 1400 zal zijn gestegen. De heer Roseboom, secretaris van de Aankoopvereeniging Nederhemert sprak een slotwoord. Zeide dat hij zich wel wat over het paard getild, voelde door de vriendelijke woorden .tot zijn persoon en zijn echtgenoote gericht. Voor hem is echter het voor naamste dat in de streek meer sa menwerking zal komen tot bloei van de vereeniging en de bewoners in den Bommelerwaard. Spr. leest een schrijven voor van den heer Bronk- horst uit Andel, die door ambts bezigheden verhinderd was deze fees telijkheid bij te wonen. De heer Bronkhorst schrijft dat hij zich verheugt in deze belangrijke ge beurtenis, waarin hij een vooruitgang voor de Bommelerwaard ziet. Met de bede dat Gods beste zegen moge rusten op den arbeid van de bevolking, eindigde het schrijven. De heer Roseboom brengt den heer Bronkhorst dank voor den be langrijken arbeid in deze streek ver dicht. Het is de heer Bronkhorst ge weest, die de jongelingschap van de Bommelerwaard het begrip heeft bij gebracht wat het waard is voor den landbouw goed zaaizaad en goed poot- goed te gebruiken. Spr. wijst op het belang van coöperatieven aankoop. De vereeniging is begonnen met 14 leden en betrok in het begin zijn kunstmest van de coöperatie te Aal burg. Het was steeds de heer Borch- man uit Arnhem van den B.A.G., die met zijn lessen en raadgevingen de vereeniging ter zijde stond, ze ook den weg wees naar het Centraal Bu reau en het resultaat daarvan ziet men op dit oogenblik, men zit er zelfs midden in. Spr. brengt den heer Borchman hartelijk dank voor de wijze raadgevingen en de medewer king die men van hem mocht on dervinden. Hij dankt het Centraal Bureau voor de buitengewoon cou lante wijze waarop zij de vereeniging heeft geholpen. Spr. wil het woord coöperatief niet te Veel gebruiken, het heeft bij veel menschen geen goe den klank, maar het woord samen werking moet in ieder mensch post vatten, wil men ten slotte komen, waar men wil zijn. Eenige leden hebben door de daar - stelling van dit gebouw een reden zien om als lid te bedanken, omdat zij meenen dat de vereeniging daar mede een te groote verantwoordelijk heid op den hals haalt, of men de ware reden van het bedanken, achter deze uitvlucht wil verschuilen, weet het bestuur niet, wel weet het, dat de leden geen cent verantwoordelijk heid meer dragen dan vroeger het geval was. De Coöperatie, mits goed gedre ven is van groot belang, dat ze goed wordt toegepast, is aan U, aldus spr. Men heeft te zorgen dat geen ver keerde dingen gebeuren en als men zich daarbij nog stelt onder de con trole van de B.A.R. te Arnhem, dan is het spr.'s overtuiging dat men vei lig is en dat zij, die meenen, dat de verantwoordelijkheid te groot is ge worden verkeerd hebben gezien. Het is jammer, dat men zijn bezwaren alleen onder elkaar kenbaar maakt en niet bij het bestuur, dat bereid is de boeken open te leggen en alle mogeüjke inlichtingen te verstrekken. Laat men zich toch niet storen aan praatjes, die absoluut onjuist zijn, dat beweert de secretaris van uwe ver eeniging, die van het begin af slechts het algemeen belang heeft willen die nen. Spr. wijst op het feit dat ook op ander terrein getracht is de be langen der landbouwers te dienen, zooals met het plaatselijk afzetten der tarwe in samenwerking met den- C. B. Het bestuur is bereid steeds voor de belangen van de boeren op de bres te staan, het vraagt daarte genover evenwel medewerking van de boeren. Met klem dringt spreker daarom aan, zich bij de coöperatie aan te sluiten, dat is de beste ma nier om zijn bedrijf rendabel te ma ken, nog steeds is waar, dat eendracht kleine dingen groot maakt, terwijl tweedracht en verdeeldheid tot ver keerde dingen leidt en men niet kan bereiken, wat men zou willen berei ken. Door samenwerking is het ook mogelijk de bevolking van den Bom melerwaard uit zijn weinig achterlij ken toestand te verheffen. Spr. brengt vervolgens dank aan den heer W. Stroink, Voorzitter van het Centraal Bureau voor zijn bereid willigheid om dit gebouw persoon lijk te komen openen, aan de Directie voor de verleende medewerking, aan den heer Borchman, den heer Bosch loo, de afgevaardigden van de ver schillende zustervereenigingen en aan allen die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt aan de totstandkoming van dit gebouw, waarmede de rede voeringen waren beëindigd en werd overgegaan tot het in gebruik stellen van de verschillende machines, die zeer veel belangstelling trokken, even als het lossen van de „Beurtman", die aan de aanlegsteiger was gear riveerd. Ons rest nog te vertellen, dat het bouwen is geschied door de firma J. v. Kaathoven te Vught. De ma chines zijn geleverd door de N. V. Machinefabriek Hensa te Rotterdam. De electrischë installatie door de hee ren H. v. Ooijen en M. Pijl te Kerk wijk. Nederhemert en |de Bommeler waard is een fraai gebouw rijker ge worden, mogen de resultaten er van zijn, zooals men zich die heeft voor gesteld en moge de inrichting mede werken tot het verkrijgen van betere uitkomsten voor den landbouw. Telefoon 52. S Grossiers-veiling van Vrijdag 24 Augustus 1934. Pruimen Reine Victoria extra 12 15;I 8 ri II A7; Belle de Louvain I 812; II 57; Blauwe Wijnpruimen extra 2224; I 12 17; Pond Seedling 812 Dubb. Wit extra 2430 I 1521; II 8 13; Enk. Witte 515: Reine Claude ex tra 2733; I 1520; Burbank 9 12; Jefferson's Pruimen 1316; Kir- ke's Pruimen 1215 extra 1622. I 611; II 3 5; Rietperen 211: N. H. Suikerperen 37Souvenir de Congres 410; Clapp Favorite extra 11 1,7; I 610; II 3—5 Dia mantperen 1 5; Bon Chretien Wil liam I 410: II i3; Beurre de Merodie I 148; II 13 Beurre Har- dv 1014; Beurre Lebrun 59 Sig- ne Tilles 59; Seigneur d'Esperen II 16; Triumph de Vienne extra 17,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2