THEEZETTEN IS EEN KUNST EEN NIEUWE MODE-DWAASHEID li l M Linnen Zomerjurken Bil HET VROUWELIJK GESLACHT LET OP UW KIND, l'fat kan men van overschietende lapjes maken? ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. De nieuwe modekleur voor het a.s. Winterseizoen VOOR ONZE TYPISTEN, 'n eenvoudige en toch elegante kantoorjurk WAT BIJ ONZE BESCHAAFDE LEZERESSEN NIET VOORKOMT zijn dit jaar zeer in trek EEN GEHEEL NIEUWE METHODE VAN THEEZETTEN kan men het best inlichtingen inwinnen omtrent het gebruik van den spieael. IN DIENST DER IJDELHEID EN DER WETENSCHAP ZONDERLINGE METHODEN Ofó KENNIS TE MAKEN. „Ceremonie's bij de voorstelling" ALS HET OVER IETS KLAAGT ZIJN DEZE PATRONEN IETS VOOR U? S .Patronen (in de maten 4050 a 58 ets. pl. 12 ets. verzendkosten bij. vooruitbeta ling) kunnen worden besteld per g;rc (125025), per postwissel of per brief met bijgesloten postzegels aan de Redactrice Darnesrubriek, Laan van Meerder voort 45a Den Haag. Maat en nummer van het ge- wenschte model s.v.p. duidelijk vermel den! De gevraagde patronen worden on middellijk na bestelling aan de aanvraag- sters toegezonden. EEN KEURIG MANTELPAKJE Het gemakkelijke mantelpakje blijft toch maar steeds in de mode. Het geeft de dames schijnbaar te veel gemak, dan dat men het zou afschaffen. Een mantel pakje is inderdaad een gemakkelijk klee- lingstuk, en kan daarbij door een ieder worden gedragen. Bijgaande afbeelding (no. 768) toont u pen aardig mantelpakje van zwart wollen stof of laken. Zwart zal de modekleur zijn in 't komend herfst seizoen en in de win termaanden, hetgeen u zelf reeds zult heb ben opgemerkt in de aieuwe herfsthoeden, die bijna allen van zwart fluweel zijn vervaardigd. Het model van dil mantelpakje is niet moeilijk ;e maken. De revers zijn heel eenvoudig. De twee voorpanden sluiten niet te smal over el kaar heen en worden Jichtgemaakt door eenige knoopen. Twee zakjes komen op zij te zitten, ter wijl een ceintuur van dezelfde stof om het middel sluit. De mouw is gewoon recht en wordt bij den pols naar binnen geslagen. Twee knoo pen worden er op aangebracht, in den geest van de knoo pen, welke op het jasje zitten. De rok bezit aan Weerskanten een drie tal naar buiten sprin gende plooien. - - - No. 769 is een aardig model voor een kan toor- of win keljurk. Hoe wel de snit heel eenvoudig is, is deze jurk toch heel keu rig en zal zeker voldoen, wan neer men als materiaal een donkere stof kiest, 't Kraag je is een sjaal kraag. Het lijf je is tamelijk ruim. De rok bezit eenige banen, welke eindigen onder de ceintuur, die van dezelf de stof is ver vaardigd. De mouwen zijn recht en behoeven geen verdere gar- Iieering. Bij den pols loo- pen zij eenigs- zins smaller toe en worden dan naar bin nen gezoomd afgewerkt. Na de kunstmatige oogwimpers, de kunstmatige wenkbrauwen, de kunstmati ge, altijddurende gelaatskleur (door mid del van tatoueering) enz, enz., komen de kunstmatige vingernagels. In den handel zijn thans gebracht zeer dunne zilveren of goud beslagen plaatjes ïn den vorm van een vingernagel, die een voudig over de natuurlijke nagel worden heengeschoven en het gemak hebben, dat ze men kan dragen bij ieder avondtoilet, jwant natuurlijk zijn dergelijke gouden en zilveren nagels alleen des avonds te dra gen. Eerst waren het de roode nagels, daarna de groene en vervolgens de zwarte inagels, welke laatste nu niet bepaald ele- Igant stonden. Binnenkort zal men dus vingernagels an metaal aantreffen, maar of deze dwaze mode ingang zal vinden, staat nog te be zien. Onlangs liet een Parijsch teekenaar op een schoonheids-expositie nagels zien, iwaarop heel fijne beschilderingen waren aangebracht. Hoewel dit al even goote ra- iteit is, is deze laatste behandeling dan toch nog kunstig. De tentoongestelde na gels .gaven een landschapje te zien met een miniatuur-huisje, terwijl men op de inagels aan de andere hand een mooie wa terval kon bewonderen. Wij twijfelen er aan, of een inboorling, die nog nimmer met de „beschaafde" we reld heeft kennis gemaakt, zich wel te bui ten zal gaan aan de onbeleefdheid om vlak boven de gemeenschapelijke etens pot te hoesten, zonder zich daarbij even om te draaien, ofwel de hand voor den te houden. Om dit te doen, heeft men im mers geen beleefdheidslessen noodig. Zoo iets doet een mensch als 't ware intuitief. En toch zijn er nog talrijke beschaafde, keurig gekleede personen, die midden in gezelschap, b.v. als zij zich in de tram be vinden of met iemand aan één tafel zit ten, onverwachts hun opkomende be nauwdheid lucht durven geven door eens flink te hoesten, zonder zich de moeite te geven even de hand voor den mond te houden. En hoe vaak ziet men niet, dat personen, dames zoowel als heeren, die in een café of restaurant zitten, plotseling met open mond geeuwen op zulk 'n ver vaarlijke wijze, dat men zou gaan denken, dat zulke menschen in een week niet te eten kregenOnbegrijpelijk is het ze ker, dat dergelijke lieden hun eigen ge brek aan beleefdheid niet eens opmer ken. Onbeleefdheden worden op ieder uur van den dag in een gezelschap waargenomen. Treedt eens een restaurant binnen en ziet dan eens om u heen. Hoe veel menschen zult ge niet opmerken, die op een ongegeneerde manier hun tan den en kiezen zitten te beporren, zonder daarbij even hun vrije hand voor den mond te houden. En let eens op de perso nen, die alvorens zij zich aan hun maaltijd zetten, eerst eventjes met veel misbaar hun neus gaan schoonpoetsen. Het zijn allemaal van die vaak ongeweten onbeleefdheden, doch waarvoor men heusch geen uitsteken de opvoeding genoten moet hebben, om die fouten dadelijk in te zien. Linnen wordt in dezen zomer zeer veel gebruikt. Nog niet zoo lang geleden, was linnen alleen in duurdere soorten verkrijgbaar, maar tegenwoordig heeft men verschil lende goedkoopere soorten. Men kan een zomer japon maken van grof-linnen, van zijde-linnen, van katoen-linnen, al naar keuze. Linnen is gemakkelijk te verwer ken en krimpt niet bij het wasschen, wat een groot voordeel is. Het jurkje links op de teekening (no. 766) is gedacht van een donkerblauwe of -bruine linnensoort, af gewerkt met eenige groote knoopen, ter wijl de hals gegarneerd wordt met een zijden randje, eigenlijk een zeer smal befje, dat aan den binnenkant van het lijfje wordt gehecht. Een ceintuur, eveneens van linnen, sluit om het middel. De rok is klokkend, verkregen door de beide klok kende zijbanen, die van boven eenigszins puntig zijn. De mouw is kort en smal. No. 767 toont u eveneens een zomer jurkje. Het is gemaakt van een fantasie- stof. Het lijfje bezit verschillend» schuin naar boven loopende stiksels, welke ein digen op heuphoogte. De rok is gemaakt in den geest van het eerste model. De mouwen zijn tot aan den elleboog strak, waarna een wijde, niet geplooide, doch in- gerimpelde strook komt. De halsafwerking geschiedt door een klein smal, geschulpt kraagje. Natuurlijk is het geen kunst: theezet ten. Maar veel menschen doen het toch niet op de juiste manier. Wil men werke lijk een goede thee verkrijgen, volg dan deze voorschriften: koop geen goedkoope thee, want goede thee kost minder! Berg de thee in een luchtdicht kistje en busje. Gebruik een porceleinen theepot. Gebruik het gekookte water onmiddellijk nadat men het van het vuur afneemt. Verwarm de theepot met gekookt water, waarbij men er op dient te letten, dat de pot niet te heet wordt. Meet de theeschepjes zorg vuldig af. Laat de thee slechts vier minu ten op 'n lichtje trekken en daarna onder een muts. Wanneer er geen thee gebruikt wordt, laat de theepot dan niet zoo maar staan, maar dek hem af met de theemuts. Meer en meer gebruikt men thans een kleine citroenschijf in de thee. Wanneer iedere huisgenoot hiervan houdt, is het gemakkelijk een citroen of een halve bo- ven den theepot uit te knijpen, doch de citroen mag niet meeverwarmd worden op het lichtje. Des zomers bij warm weer wordt ook wel 'ns ijs in de thee gedaan. Gooi een stukje ijs in het kopje en giet er heete thee op. Melk en suiker kunnen eveneens woiden bijgevoegd. De thee moet worden gedronken, als ze reeds koud is. Een geheel nieuwe manier van theezet ten is de volgende: Maak de theepot warm. Gooi de thee er in, waarna men den pot niet met water, doch met kokende melk begiet: ongeveer halfvol. Laat de thee enkele minuten trek ken, maar zoo, dat de melk niet gaat bor relen. Schenk nu den pot verder vol met kokend water. Dit is wel een vreemde ma nier van theezetten, maar sommige men- cshen vinden het heerlijk een kopje thee, op die manier bereid, te drinken. z-he hof verdween gaandeweg deze over daad aan spiegels, die ook al tot het bui tenland was doorgedrongen. "9. In de laatste jaren wordt de spiegel weei alom gebezigd. In de salons, de huiskamers de winkels en de etalages ziet men weer spiegels. En terecht, v.Tant 'n spiegel maakt ongetwijfeld een vroolijken indruk en is naast haar sierlijkheid tevens van groot nut voor de menschen. Aldus is het boek genaamd, dat onlangs in de Engelsche taal verscheen. Een paar grepen willen wij uit dit nuttige boekje doen: Het boek handelt over momenten in ieders leven, zoowel binnen- als bui tenshuis. Op de eerste bladzijde leest men de voorstelling van eenige personen tegen over elkaar, wanneer die personen van on gelijke rang en stand zijn. Gelukkig is de hedendaagsche opvatting democratisch en wij zeggen slechts: „Mag ik je even voorstellen aan mevrouw X?" of tot den jongeren man: „Laat ik je even voorstellen aan mijnheer Z." De Chinee- zen, aldus de schrijver Reboux, vragen el kaar bij de begroeting, of de ander reeds zijn rijst heeft gegeten en hoe hem dit is bekomenDe Perzen houden er wel een eigenaardige beleefdheid bij de eerste be groeting op na, een beleefdheid, welke reeds menig vreemdeling onwillekeurig heeft doen lachen. Zij vragen n.l. „Trans pireert U?".... De Kalmoeken en de Ka- ia-Kaja's van Nieuw Guinea maken kennis loor elkaar's neuzen hevig tegen elkaar te wrijven. De inwoners van Tibet steken hun tong uit, klappertanden eenige malen en kriebelen elkaar vervolgens onder het. oor.... De beschaafde volkeren neigen even hun bovenlichaam, wanneer zij ken nis maken, anderen lichten alleen hun hoofddeksels. Een beleefd mensch groet iederen kennis, buurman, of collega en wacht niet tot de ander het eerst den hoed afneemt; dit is kleinzielig en onopgevoed. Het is ook ongepast (de schrijver is nog steeds aan het woord) om bij de eerste kennismaking de hand van den nieuwen kennis slechts slapjes te drukken. Zoo iets staat karakterloos. Een stevige „ge weldige" handdruk is even onbeleefd. De hand van den nieuwen kennis moet men ook niet te lang vasthouden, zooals ge woonlijk de Engelschen en Amerikanen- doen". Verwaarloos geen hoofdpijn bij uw kind. Hoofdpijn is bij de kinderen geen natuur lijk verschijnsel: het is een teeken, dat er iets niet in orde is. Het kan een gevolg zijn van te groote inspanning van de oogen, hetgeen door een bril verholpen kan worden; of het kan een nog ernstiger oorzaak hebben. Wees er niet te zeker van, dat het door gebrek aan oplettend heid is, dat uw kind iets verkeerd doet: overtuig u, dat zijn gehoor volkomen goed is. Van besmettelijke ziekten als rood vonk, diphtheritis houdt men dikwijls doofheid over als gevolg van de ontste king van de keel en de gang die deze met het oor verbindt. Adenoïden zijn ook een gewone oorzaak tot doofheid bij kinderen. Onder de oudste gebruiksvoorwerpen, waarvan wij ons in het dagelij ksch leven nog bedienen behoort voorzeker de thans nog onmisbare spiegel. Reeds in den vroeg- sten tijd wordt dit woord gebruikt. Bekend is dat Praxiteles, de groote Grieksche beeldhouwer, die in de vierde eeuw vóór Christus leefde, omstreeks het jaar 328 voor Christus reeds spiegels van zilver vervaardigde. Ook in den Bijbel wordt reeds van spie gels (speculum) gesproken, als ons wordt voorgehouden niet alleen hoorders des Woords te zijn, maar ook daders, opdat zij niet gelijk zouden zijn aan degenen, die zijn gelaat in den spiegel beziet en zich omdraaiend weer vergeten is, hoedanig zijn uiterlijk was. Het meest aannemelijke is evenwel, dat het water den mensch het eerst als spiegel diende. Vervolgens bediende men zich van gepolijste metalen schijven, waaraan een steel bevestgd was. Daarvoor werd koper, brons of zilver, zelfs goud gebruikt. Ook de glazen spiegels werden reeds in oude tijden gemaakt. Omstreeks de veer tiende eeuw hield men zich met de ver vaardiging daarvan in Venetië bezig. In de omstreken van Regensburg zijn spiegels opgegraven, welke reeds uit de tweede of derde eeuw dagteekenen. In de twaalf de en dertiende eeuw werden spiegels ook als sieraden veel gedragen. In de veertien de eeuw kwamen de spiegels met tinamal gama in gebruik. Om deze te vervaardigen gebruikte men horizontale vlakke platen tinfoelie ter dik te van twee tot drie milimeter, met kwik zilver bestreken, hetwelk met het tin een amalgama vormt. De gepolijste glasplaat werd dan zoo in de tinfolie geschoven, dat de rand daarvan steeds in het kwik bleef. Men plaatste de plaat dan zoodanig, dat het overtollige kwik kon wegvloeien. De verschillende bewerkingen, welke het glas moest ondergaan,' duurden van acht tot twintig dagen. Men verkreeg dan een spie gel, welke uit 78 procent tin bestond en twee en twintig procent kwil' ilver. Zooals bekend is deze laatste substantie giftig. Veeal ook worden de glazen aan de achterzijde verzilverd. Voorts maakt men spiegels door zilver-nitraat op het glas te brengen en dit te verbinden met een al kalisch reduceerende stof. Het zilver slaat dan op het glas neer en wordt daarna met een vernis gedekt ofwel galvanisch verkoperd. Voor één kubieke meter glas gebruikt men ongeveer dertig gram zilver. Een enkele maal werd ook platina voor de vervaardiging van spiegel glas gebezigd, welke spiegels zich zeer lan gen tijd goedhouden, doch veel te kost baar zijn om in den handel te worden ge bracht. Inlichtingen omtrent het gebruik van den spiegel kan men het best bij het vrouwelijk geslacht inwinnen, zeggen de cynisten, maar we gelooven, dat de man nen wel even ijdel zijn als de vrouwen! Ook voor de wetenschap bewijst de spie gel uitstekende diensten. Denk maar eens aan den keelspiegel en het miniatuur in strumentje van den tandarts. De lachspiegels, welke het daarvoor ge plaatste voorwerp verschillende vormen en houdingen doen aannemen, hebben menigeen vroolijke oogenblikken bezorgd. In onze taal spreekt men ook van spie gelschrift en erzijn tal van spreekwoorden en gezegden, welke met den spiegel in ver band staan, onder anderen „De oogen zijn de spiegel van de ziel", ofwel „Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht". Ook in verschillende volksliedjes, zoowel in binnen- als buitenland, komt een spie gel voort. Voorts haalt men in kindervers jes vaak het spiegeltje aan. In den tijd van den „Zonnekoning" was de spiegel een zeer geliefd voorwerp. Overal hing men spiegels aan de muren en iedereen, jong en oud, droeg een spie geltje bij zich. Na den val van het Fran- Wanneer men van een lichte stof een zomer japon heeft gemaakt en men komt tot de ontdekking, dat men nog heel wat stof overgehouden, dan is daar mis schien nog een aardige onderjurk van te maken, met behulp van eenige breede kantstrooken. Deze kantstrooken zouden het tekort aan stof kunnen aanvullen. Hierbij een voorbeeld van een aardige on derjurk. Linger iepassen kunnen tegen woordig gemaakt worden gekocht, maar het zelf vervaardigen ervan is lang niet moeilijk. Het rokje is eenigszins klokkend. De .wijdte kunt U natuurlijk zelf aangeven-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 8