Voetbalsport. BIJDRAGEN Akveld's Groot Brievenboek Hoe gebruiken we de nieuwe spelling Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Bouinieierwaard. Vergadering van den raad der ge meente Almkerk op Donderdag 3U Aug. n.m. half 5. Voorzitter: E.A. Heer H. Blok. Secretarie: WelEd. Heer A. Geu- deke. Aanwezig aiie leden. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed en spreekt in ver band met bet overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik de iiavolgende rede uit: hen tweede male in dit iaar rust op nni de droeve plicht om m deze vergadering het verscheiden van een lid van ons Koninklijk: Huis te geden ken. i I Kuim drie maanden nadat onze ge liefde Koningin-ALoeder door den dood werd weggenomen en nog on der den diepen indruk daarvan ver- keerend, trol onze Koninklijke f ami lie een nieuwe groote slag, door het onverwacht overlijden van Prins Hen drik der Nederlanden. Zwaar werd ons Vorstenhuis en met hetzelve ons land en volk be proefd door. deze groote verliezen. Met Prins Hendrik is van ons heen gegaan een vorst, die bij vele la gen der bevolking groote sympathie mocht verwerven. De positie waarin de Prins verkeerde bracht mede, dat hij zich nimmer op den voorgrond bewoog. Hij toonde zich in den loop der jaren een bescheiden figuur van groote allure. Nadat hem op 27 januari 1901 de hoedanigheid van Nederlander werd verleend, huwde hij op 7 .Februari d.a.v. te 's-Gravenhage met Koningin Wilhelmina. De Prins acclimatiseerde snel en al dadelijk stelde hij veel belang in de oude Nederlandsche schilderkunst en maakte voorts kennis met vele hier te lande gevestigde instellingen. In 1.907 echter zou men den Prins nader leeren kennen. Het was toen op 22 Februari van dat jaar de Har- wichboot „Berlin" bij het binnenvaren van den Nieuwen-Waterweg schip breuk leed. Bii die gelegenheid heeft hii persoonlijk deelgenomen aan de redding van schip breukelmgen en hen alle mogelijke hulp en steun ver leend. Zijn nobel en heldhaftig op treden bii die gelegenheid maakte hem met recht populair. Deze ramp deed hem zien de gebreken die nog aan ons reddingswezen kleefden, als gevolg waarvan hii het „Uranjekruis" oprichtte, een instelling die o.m. ten doel had concentratie van het red dingswezen. Hiermede was het fundament ge legd voor 's Prinsen werk. De liefde voor de hulpbehoevende menschheid deed voorts zijn belang stelling uitgaan naar Padvinderii en Roode Kruis. Veel heeft de Prins voor het Nederlandsche Roode Kruis mogen doen. Hij was er de stuw kracht van. Nog bezig zijnde met dien arbeid werd hii overvallen door een har taan doening, tengevolge waar van na weinige dagen zijn levensdraad werd afgesneden. Aan deze genoemde werken des vredes gaf hii zich met al de lief de van zijn hart. Prins Hendrik is niet meer! De man, die geteekend werd als bezit tende natuurlijke, ongeveinsde, echt hartelijke en joviale eenvoud, ging van ons heen. Veel heeft hij, vooral op het gebied der weldadigheid voor ons volk gedaan. Een Prins met so ciaal gevoel, die met z'n onderhoo- rigen hartelijk medeleefde en hun po sitie verbeterde, heeft ons voor altijd verlaten. Nu aan dit toegewijde le ven een einde is gekomen zal de ledige plaats die de Prins heeft ach tergelaten terdege worden opgemerkt en het gemis diep worden gevoeld. Hierbij denken we in de eerste plaats aan onze geëerbiedigde Ko ningin Wilhelmina, die haar Gemaal zoo onverwacht van Haar zijde zag weggenomen en daardoor opnieuw in zware rouw werd gedompeld. Niet minder groot was "het verlies voor onze geliefde Prinses Juliana, die haar vader zoo hartelijk lief had. Hoe moet "het Haar te moede zijn geweest toen Zij, in den vreemde vertoevende, deze droeve mare moest vernemen. Voorwaar het Koninklijk Huis iwerd wel zwaar getroffen. In ons hart is een gevoel van innige deelneming voor Koningin en Prinses. Moge de God aller vertroosting balsum gieten in de geslagen wonde en aan de achtergebleven vorstinnen kracht geven naar kruis. En waar den laatsten tijd ook min der gunstige berichten ons bereikten betreffende den gezondheidstoestand van Hare Majesteit de Koningin, daar bidden wij God, dat Hii .Haar nabij moge zijn en spoedig een algeheel herstel moge schenken. Behoede Hii ons Vorstenhuis en land en volk voor nieuwe rampen en spare Hii onze Vorstin en Haar Koninklijke dochter nog lang. De Secretaris leest de notulen dei- vorige vergaderingen, welke na een opmerking van den heer de Jong worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring ring van Ged. St. betreffende wijzi ging begrooting electr. bedrijf en ge meente-begrooting, dienstjaren 1933 en 1934. Ontvangstbericht van Ged. St., om trent vaststelling constructie Gem.- Geneesheer. Verslag en rekening van het Con sultatiebureau alhier en de rekening van den iWarenkeuringsdienst te Bre da, worden beiden voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den heer Spiering te Waardhuizen, waarin hij den raad verzoekt, de hondenbelasting met de helft te verminderen, daar zijn hond gestorven is. Op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Schrijven van de Chr. Landbouw school te Andel met verzoek eene subsidie te mogen ontvangen,, naar het aantal leerlingen, welke genoem de school uit deze gemeente bezoe ken. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een bedrag van f30 toe te kennen. Tevens wordt besloten aan den heer Joh. v. Dinteren alhier, een subsidie van 75 ct. per week toe te kennen voor zijn dochtertje, wel ke de R.K. school te Dussen be zoekt, daar genoemde school meer dan 5 K.M. verwijderd ligt van zijn woning. Afwijzend wordt beschikt op een adres van de N.-Br. R. K. Blinden zorg „St. Anlonius van Padua", waarin een subsidie wordt verzocht voor genoemde instelling. Schrijven van eenige bewoners te Ippelschendijk, waarin zij verzoeken een stembureau te vestigen in liet vereenigingsgebouw aldaar. De Voorzitter meent het nog niet noodzakelijk te vinden. De heer Koekkoek vraagt hoeveel kiezers er ongeveer zijn in het di strict Almkerk. De Voorz. zegt van ongeveer 1000. De heer Burghout meent, dat de vorige keer besloten is, wanneer al daar een lokaal beschikbaar was, de menschen in de gelegenheid te stellen aldaar te stemmen. De heer Verschoor zegt, dat er dan een uitgangspunt moet zijn, wel ke kiezers naar Almkerken welke naar den Ippelschendijk moeten gaan stemmen. De Voorzitter zegt dat dit nog uit gemaakt moet worden. De lieer de Jong meent ook, dat het vorige verzoek ingewilligd is, mits daar een geschikte lokaliteit aanwezig was, maar wij hebben nooit geen antwoord teruggehad en nu staan we weer voor 't zelfde geval. Tevens zijn hier verschillende kos ten aan verbonden. De Voorzitter acht het beter dit adres aan te houden tot een vol gende vergadering, waartoe wordt besloten. Schrijven van den heer v. d. Moo- ren te Uitwijk, waarin hij verzoekt, het land dat hij van de gemeente in huur heeft, uit de hand weder in te huren. B. en W. stellen voor, hierop af wijzend te beschikken, daar zij het beter achten het land publiek te verhuren. De Voorzitter vraagt de heeren v. d. Wal en Nieuwenhuizen (daar de ze hier woonachtig zijn) wat zij het beste achten, genoemd land voor 4 of 5 jaar te verhuren. Beide heeren achten 5 jaar 't beste in het belang van den huurder. De heer Burghout vraagt of het ook in het belang van de gemeente is, waarop bevestigend wordt geant woord. Besloten wordt alles aan B. en W. over te laten. Schrijven van de caféhouders in deze gemeente, waarin zij verzoe ken hunnen aanslag in de Perso- neele belasting te wijzigen, daar zij thans f50 moeten betalen voor hun biljart, f 40 voor volledige vergun ning en f5 voor tabaksbelasting. Zij verzoeken den aanslag te willen bren gen op f 30. B. en W. stellen voor dit te bren gen op f 35. De heer Koekkoek meent, dat het van die mensclien niet te veel ge vraagd is om het op f 30 te brengen. De Voorzitter zegt, dat voor alle menschen de personeele belasting is verhoogd. De heer Verschoor kan zich met het voorstel van B. en W. vereeni gen, 'twelk met algem. st. wordt aangenomen. Na een bespreking wordt beslo ten aan te sluiten bij den N. C. B. Schrijven van den heer B. Colijn te Nieuwendijk, houdende verzoek 0111 gelden beschikbaar te stellen voor het bouwen van een woning. Wordt na eenige discussie be»slo- ten een nader onderzoek in te stel len en het verzoek tot een volgen de vergadering aan te houden. Vaststelling Rek. Burgerl. Armb. en voorloopige vaststelling gem.-re kening, electr.bedrijf en Vleeschk.- dienst. De Voorzitter verzoekt de com missie, die met het nazien der re keningen belast was, hierover rap port uit te brengen, wat bij monde van den heer Nieuwenhuis geschiedt. De commissie vraagt omtrent een paar posten eenige opheldering, welke door den Voorzitter worden toegelicht, waarna bedoelde reke ningen voorloopig worden vastge steld. Voorstel tot aanwijzing boekhoud kundige voor het nazien rekening vleeschkeuringsdienst. Besloten wordt dat B. en W. hier in zullen voorzien. Besloten wordt de begrooling 1934 te wijzigen. Hierna schorst de Voorzitter de openbare vergadering om over te gaan in geheime zitting. Na her opening verlaten de heeren Ver schoor en de Jong de vergadering. B. en W. worden door den raad gemachtigd het doktershuis, niet be neden de f 3000, te verkoopen. Tevens wordt besloten de centra le verwarming in het kluis- en stem pellokaal ten spoedigste uit te voe ren. Bij de rondvraag informeert de heer Koekkoek of er nog geen ver gadering heeft plaats gehad met de brandweer. De Voorzitter zegt dat B. en W. het momenteel druk hebben met di- yerse aangelegenheden, doch bij de wijziging der politieverordening zul len zij de zaak met elkander bespre ken. De heer Koekkoek vindt dat het goed is, wanneer er contact met el kaar is. Ook informeert spreker naar de torenklok. De Voorzitter zegt, dat reeds bij een deskundige in Gorinchem prijs opgaaf is gevraagd, voor het in orde maken. De heer Koekkoek vraagt hoe hoog dit bedrag is. De Voorzitter noemt dit. De heer Burghout vraagt, of er al opdracht is gegeven tot het maken hiervan. Waarop door den Voorzitter be vestigend wordt geantwoord. De heer Nieuwenhuizen informeert naar de kosten van de waterleiding. De Voorzitter zegt, dat de tarieven gebaseerd zijn op de grondbelasting. De heer v. d. Wal zegt, dat er op de verkeerde plaats een nieuwe duiker is gelegd, en brengt naar vo ren, dat het bii die andere menschen hoog noodig is. De Voorzitter zal dit in orde la ten maken. Daar niemand meer het woord ver langt, sluit de Voorzitter deze open bare vergadering. HEUSDEN. De v.v. P.S.V. heeft thans de be schikking gekregen, om eenige wedstrijden te doen spelen op het Burchtplein, wat sedert jaren niet meer is voorgevallen, zoodat ieder Heusdenaar in de gelegen heid gesteld is deze wedstrijden bij te wonen. Er kunnen spannende wedstrijden tegemoet worden gezien, aangezien sterke clubs in het veld komen, n.l. D.V 0. te Haarsteeg, Olympia Vlymen, Wilhelmina Wijk en H F.C. Heusden. Laat U daarom deze kans niet voor bijgaan. De wedstrijden vangen aan om 1 uur. Zondag speelde Juliana voor de na-competitie van den K.N.V.B. een wedstrijd tegen R.W.B. te Besoijen. Hoewel de rust inging met 14, moesten de Oranje-Witten tenslotte nog een 82 nederlaag lijden. Naar wij vernemen, worden op de Zondagen 9 en 23 September door de v.v. Juliana seriewedstrijden georga niseerd. Hiervoor zijn reeds sterke elftallen uitgenoodigd. OUDHEUSDEN. De voetbalvereeniging D.V.O. van hier, speelde een wedstrijd tegen Stabi- litas uit Heusden en wist met 2 -1 te winnen. WERKENDAM. Door S.V.W. en Ajax van Har- dinxveld werd een wedstrijd gespeeld, welke door eerstgenoemde met 61 werd gewonnen. INtie/iOYUEV (Buiten verantwoording der Red A Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van de opening van het gebouw voor de Aankoopvereeniging al hier, verzoek ik U beleefd, onderstaand bericht uit „De Molenaar" als ingezonden te willen plaatsen, waaruit kan blijken, dat coöperatie ook niet steeds in het be lang der boeren is. Men ooideele zelf. „Coöperatief leven. Voor eenl5-tal jaren terug leed de Coöperatieve Land- bouwvereeniging „De Bilt en Omstreken" te Bilthoven zeer groote verliezen op voor- koopen. Om dit verlies te dekken, werd na lang gepraat besloten, de leden (een 140 tal) te verhinderen uit te treden, door daarop een boete van f 1000.— te stellen, terwijl afname verplichtend werd, waarbij bij overtreding (ik meen f 500. boete zou worden opgelegd. Eenige zeer goed gesitueerde landbouwers hebben toen zelfs f 1000.gestort en zijn uitgetreden. De weg stond, na statutenwijziging in bovengenoemden geest, toen open om door het noteeren van aanzienlijk hoogere prij zen, de zaak aan den gang te houden- Hoeveel de leden echter in den loop der jaren telkens meer hebben moeten be talen, is niet te becijferen, doch bedraagt dat geweldige sommen. Hoe zouden thans deze te veel betaalde sommen hebben kunnen mede werken, om voor de be trokken boeren de crisislasten te verlich ten". U, mijnheer de Redacteur, beleefd dan kend voor de plaatsruimte. Uw abonné, X. Nederhemert, 31-8-'34. 22. Apostolum comitatus Teisterbantiae. Dat is: een Apostel van het Graefschap Teijsterband. De plaatsen, waer hij zoude gepredikt hebben, zijn dese: Sandwijk bij Tiel. Erkel en Hoornaer, gelegen bij Gor- kom, dat dan nog geen stad en was. Schoonrefort nu Schoonderwoerd ge- naamt, gelegen tussen Cuijlenburg en Leerdam, Woudrichem, Almkerk, Gies- sen en Rijswijk int Land van Altena, Malsem en Erkum, bij Bueren, Ave- saat tussen Tiel en Bueren, op de passagie. Wat nu aangaat het Land van Heus den, da er van worden ge noemt Oud- heusden en Aalburg, in welke Dor pen en Plaatsen de voornoemde Sui- bertus giepredikt heeft, volgens de ge- tuijgenissie Marcellini voornoemd. En zonder twijfiel zal hier toe mer kelijk geholpen hebben de authoriteijt van den Grave van Teijsterband!, de welke de Christelijke Religie toegedaan is geweest. Malanus spreekt van desen Suiberto voornoemd, op dese maniere: „Specialiter tarnen moninatur Apos tolus Teisterbantiae Vestfaliae et Bo- „ructuariorum Comitatum infuit Mar- „,cellinus cap. 13. „Teisterbantiae, cum tota fere Batua, „ac magnam partem inferioris Frisiae, „predicatione conversit, et Eubesiam „Trajectensum numero fidelium Nolde „multiplicavit. Inferioris Frisiae portes „docti intelligunt Alomariam potissimum „et Waterlandiam. Batua nomen retinet, „sed Teisterbantia hodiepartim Hollan- „diae est, partim Geldriae, divisa fere „in ditiorem de Altena, Heusdensum, „Werdum, sine insilam Bommelensem, „et Tielensem, Inhoc comitatu muitos „aedificaret Eubesias et Templa quil „idolarum erant, Deo consecrasit Loca „aliquot in Historia expriinuntus vide licet in Santwijk apud Tielem, in Ar- „kel et Hoornaer, quit cora sunt villae „Ditioms Gorcomiensis. In Schoonre- ,tort, hodie dicitur Schoonrewoert ^»ro- „pe Leerdam, in Autheusden prope „Heusden, in Woudrichem, quod modo „dicitur oppidum Worcum in Aalburg, „Giessen et Rijswijk inter Worcum et „Heusden in Almkerk quod est Ter- „ritorii de Altena: in Malzen, Erkum, „et Avesate, jjuil sunt Ditionis Buren- „sis, et in pluribus alüs Locis. De voornoemde Suibertus is overle den omtrent het Jaer 717, en begraaven op een plaats genaamt Keijserswaard. Hier bij staat an te merken, uut het voorgaende, dat de voornoemde Sui bertus gepredikt heeft in de kerken der Afgoderije, dewelke bij de Heijdenen getimmert waeren en hare afgodsche Dienst .toegeeijgent. Malanus zegt bo vendien, dat hij wel veel kerken ge- timmert heeft, maer ook Templa quae idorum ;erant Deo consecrasit, dat is: „de kerken, dewelke de Afgooden toe- „kwaamen, heeft hij an Gode gecon sacreerd. Zoodat de Heijdensche kerken niet verbrooken ,maer tot dienst van de Christelijke Religie gelaaten zijn. Het was de voornoemde Suiberto en .andere Leraers genoeg de Afgoderij der Heijdenen uut de kerken en uut de harten te prediken en weg te neemen; het is dan niet vreemt dat men hier en daer nog vint en sien kan Kerken van een zeer oud en vreemde fabrijke, off mater alleen eenig gedeelt^ en mue- ren ^zijnde als een bewijs dat suix nog (komt van de Heijdenen, en voorna melijk (kan sufx blijken, uut oorzaeke, dat eoodnaige kerken hebben gehad weijnig ligt en klieijne vensteren, om alsoo niet vïeel ligt te geeven, want het .was de Heijdensche maniere, haren Godsdienst, op dat ik zoo sprieeke, int verborgen en int Donker te doen. (Wordt vervolgd). AAN ONZE LEZERS Zoo juist verscheen het beste en volledigste, tot op heden geheel bij gewerkte en herziene brievenboek en de meest betrouwbare gids voor het dagelijksch leven of volledige verzameling van oor spronkelijke modellen van brieven over alle mogelijke onderwerpen uil. liet dagelijksch leven, benevens re- questen, voorschriften bij geboorte en overlijden, huwelijk en echtschei ding, minder- en meerderjarigheid, ouderlijke macht, voogdij, kinderwet ten, erkenning en wettiging van kin deren, burgerlijke acten betreffende koop, huur, enz, en acten, die in den koophandel voorkomen, alsme de allerlei wettelijke voorschriften, waarvan de kennisneming voor een ieder van belang is, testamenten, vol machten, successie, registratie en zegel, wissels, de ongevallenwet 1921, de kieswet, de sociale verzekerings wetten, de arbeidswet 1919, de ar beidsovereenkomst, post, telegraaf en telefoon, belastingen, enz. Elfde, herziene en ge heel bijgewerkte uitgave AKVELD's GROOT BRIEVENBOEK is tevens een Raadgever inzake de wet en het recht in het dagelijksch leven Prijs slechts: ing. fl,45, geb. f 1,95 afgehaald aan ons Bureau Op verzoek ook toezending per post a f 1,70 ingenaaid, of f2,20 gebonden op kantoor in huis r op school met de nieuwe spellings regels en woordenlijst, door J. COMBRINK. Verkrijgbaar in den Boekhandel Firma L. VEERMAN, Heusden a 20 cent- TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10