Dit nummer Bestaat uit 2 maden Het is een feit, land van alten a Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. erkend waterfitter H. VOS, Vereeniging Veen met Wijk. No5466 Woensdag 5 Sepi. 1934. Wees niet dom, en stel de proef op de som. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Ondergeteekende bericht, dat hij door de Directie der N.V. WATER LEIDING MAATSCHAPPIJ (N.W.B.) te OUDENBOSCH is aangewezen als voor alle binnenleidingen en toestellen. Tevens beveelt hij zich beleefd aan voor het lever-en en reparee- ren van alle soorten Haarden en K.acliels. Aanbevelend, Engstraat 89, Heusden, Woensdag 29 Augustus, des namid dags kwart over drie, had in het Gou vernementsgebouw te 's Bosch de open- j bare vergadering plaats, voorgeschreven ingevolge art. 160 derde lid der ge meentewet, waarin de betrokken ge meentebesturen de gelegenheid werd gegeven, door gemachtigden hunne besluiten toe te lichten over het plan van Ged. Staten tot vereeniging van de gemeente Veen met de gemeente Wijk c.a. j Voorzitter was de Commissaris der Koningin! in de provincie Noordbrabant, Mr. Dr. A. B. M. van Rijckevorsel, die den heer Roza, wethouder der ge meente Wijk als eerste spr. het woord verleende. Deze sprak als volgt: M. de V. E. Gr. Achtb. Heeren! Van' de geboden gelegenheid om hier de meening van den Raad der gemeente Wijk en Aalburg, omtrent samenvoe ging der gemeenten Wijk en Veen, nader toe te lichten, hoop ik dankbaar hoewel bescheiden gebruik te maken, 't Is mij n.l. zéér moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk, iets nieuws naar voren' te brengen. Immers in den loop der jaren is dit onderwerp zoo vaak in behandeling geweest en aan alle kanten bekeken, dat ik zou zeggen), er alles is uitgehaald. Ik zou dan ook, mede om herhaling te voorkomen, kunnen volstaan met Uw geacht college naar het intusschen zéér lijvig geworden dossier in deze te verwijzen, een korte toevoeging echter. Vergis ik mij niet, dan is het reeds een tiental jaren geleden, dat deze plannen voor het eerst aanhangig wer den gemaakt. Waarna Z.Exc. de toen malige Minister de Geer te kennen) gat; géén: termen aan|wezig te ach ten, om de voorgenomen vereeniging te bevorderen. Wijl de financieelen toestand der ge meente Veen toen minder ongunstig was dan momenteel, doet het mij vreemd aan, dat thans, en wel voor de derde rivaal, deze zaak aanhan gig is gemaakt, U zult toch moeten toestemmen M. de V., dat de financiën der gemeente Veen in den loop der jaren' steeds slechter zijn geworden, en zulks toch zeker niet te wijten is aan éénig bestuursbeleid der gemeente W ij k, zoodat deze gemeente ook niet daarvoor gestraft mag worden, met toevoeging dier gemeente. Want, dat het een str(at is, M. d. V., om een nood lijdende gemeente te voegen bij een gemeente, welker financiën op gezonde basis berusten, zult U mij moeten toe geven. In Uw schrijven van 21 Maart j 1. laat U voorkomen, dat sanneering der Veensche schulden reden zou zijn, voor de gemeente Wijk, om zich niet tegen de voorgenomen vereeniging te verzet ten. Dit is 'voor ons lang niet het geval. M. de V. Al zoudt U Veen zonder één cent schuld overgeven, dan nog zou Wijk, zoowel voor nu als voor de toekomst, daardoor extra be last worden. De verkregen bezuiniging op administratief gebied enz. zou daar lang niet tegen opwiegen. Immers de flinke gezpnd'e midden- stahd, die in Wijk tamelijk sterk is vertegenwoordigd; hjeeft in Veen wei nig te beteiekenen, terwijl de betere belastingbetalers aldaar geheel ontbre ken. Om het nadejel in cijfers uit te drukken, is op 'toogenblik voor mij niet dpenbaar. Ik neiem de vrijheid U in deze het rapport dier Ver. v. Ned. Gem. van 24 Dec. 1930 in herinnering te brengen, hetwelk m.i. ook thans onverminderd van kracht is. Ik stel mij n.l .op het standpunt, dat de lasten ontstaan, door den geweldi gen economischen crisis, waarin wij ons thans bevinden, in deze buiten be schouwing behoort te blijven. Deze crisis, welke ook bnze gemeen te noopt, uiterst zuinig te zijn, is d.e oorzaak, dat de raad onzer gemeente thans met het opdracht geven tot het doen samenstellen van een nieuw rap port heeft gewacht, hopende, dat na deze vergadering de plannen tot ver eenigen géén verdere voortgang zullen hebben. Mocht hij hierin echter wor den teleurgesteld1, dan zal de Raad met de volste vrijmoedigheid de kos ten hiervoor dragen. In den beginnen zeide ik reeds, dat deze opdracht mij in moeilijkheden! bracht, dit geldt témeer, daar ik in princir pe géén tegenstander ben v. vereenigen, maar dan moet deze samenvoeging lei den tot een gezonde, krachtige gemeenschap. In het onderhavige geval is dit even wel niet te verwachten, integendeel zal hier inplaats van een. kleinere een grjootere noodlijdende gemeente ge maakt wprden. lm deze meening M. d. V. sta ik niet alleen, djoch bevind ik mij in goed gezelschap. Ópk het feit, dat ik hier sta en niet de Voorzitter van ons col dat de drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw Handelsdrukwerken. Wij verzekeren U kenrige afwerking en billijke prijsberekening. Firuia L. J. VEERMAN Drukkerij Binderij Tel. 19 HECSDEN. lege, is hieraan niet vreemd. Hij zou als Voorzitter van het Wijksche col- lege, lijnrecht moeten pleiten tegen de belangen welke hij als Burgemeesteq van Veen had voor te staan. Ook in in den Raad zoowel als z.g. bijraad van Veen wordt dit volkomen erkend, hetgeen uit de notulen van vergaderin gen dier gemeente kan blijken. M. d. V. volgens mijne meening zal hier het Rijk aan de noodlijdendheid van Veen (want daar gaat het eigen lijk pm) hebben tegemoet te komen en gaat het niet aan een willekeurige na burige gemeente daarvoor aan te wij zen. Ik wil dan ook eindigen met een bejfeefd, doch niet minder dri.n- gend verzoek aan Uw geacht col lege om van. verdeTe stappen in deze voor ons zoo uiterst belangrijke kwestie at te zien. Ik dank U. Hierna werd het woord verleend' aan den heer C. van Helden, die als lid van den bijraad' van de gemeente Wijk .sprak als volgt: Mijnheer de Voorzitter en Hee ren Gedeputeerden. Bij raadsbesluit van 9 Aug. j 1. werd ik door den raad van de gemeente Wijk en Aalburg als plaatsvervanger van d,en 'beer J. C. Wink aangewezen, om als gemachtigde voor Uw college de meening der inwoners der gemeen te Wijk en Aalburg kenbaar te maken, inzake de voorgenomen vereeniging van de gemeente Veen met Wijk c.a. Mijnheer de Voorzitter, een oogen- blik heb 'ik mij afgevraagd of ik mij de benoeming 'moest laten welgevallen, gelet op de materie die ik te verdedi gen kreeg, maar de ernst van de zaak en de 'belangrijke beslissingen welke door Uw college genomen zullen wor den, waardoor 'de bevolking van Wijk c.a. voor geheel andere omstandighe den zou komen te staan, heb ik ge meend mij de benoeming te moeten laten, welgevallen. Mijnheer de Voorzitter, het is thans de derde maal, dat aan de orde is ge steld, vereeniging 'Veen met Wijk, on danks dat op zeer duidelijke wijze door de inwoners van Wijk en Aalburg ter kennis van Uw college is gebracht, dat zij allen d.w.z. 9S pCt. tegen ver eeniging van Veen met Wijk zijn en wel in de eerste plaats op historische gron den. De bevolking van het Land van Heusden en Altena is Calvinistisch, voelt daardoor veel voor volksaard en traditie en dit in tegenstelling met andere dee- len van ons land. Mijnheer de Voorzitter, veroorloof mij thans een. oogenblik te mogen spre ken over den loop der zaken, zooals wij di,e in den loop der jaren in Veen hebben kunnen waarnemen, daarbij heeft m,en. kunnen waarnemen, dat toen de oeconomi:cheernst ndigh den van cien aard waren, dat belastingverhooging moyelijk was, men geen moëiite ge daan hleeft ziïchzelf te redden, terwijl de nabunige gemeenten Giessen en Rijs wijk diit wel hebben, gedaan en thans daardoor nog niiet tot de noodlijdende gemeenten behooren. Wanneer destijds van de heeren raadsleden een voorstel kwam en de burgemeester waarschuw de ,dat - het niet kon wegens de fi nanciën, werd er gezegd', ,;dan moe ten ze het in den Haag maar betalen", maar belasting verhoogen om zich te redden deed men n;iet. M. d. V. Ik heb bij de vorige po gingen om tot vereeniging te geraken deel natgemaakt, 't zij van den raad pf van de commissie van zeven en wel ke dingen kregen wij toen te zien, dat b.v. de rekening 1926 met een groot voord eelig slot was afgesloten en toch in den aard der zaak een na- deelig saldo zou opgeleverd hebben, indien deze rekening op de gebruike lijke wijze was afgesloten. Naast de rekening met -een gunstig 'baiïg slot, had men een staat aangelegd van on betaalde rekeningen. Wanneer ik de rede van v. d. Pol, wethouder van Veen, gehouden op 17 Mei j.l. lees, dan voel ik dat als een aanklacht tegen de Veensche menta liteit en opvattingen der bevolking, ook wat het bestuursbeleid betreft. Moe ten deze opvattingen ook onze gemeen te beïnvloeden? M. de V. telkens als wij van Ged. Staten mededeeling ontvangen, dat zij voornemens zijn om te vereenigen, staan er de gebruikelijke woorden, „dat door de vereeniging een krachtig financieele gemeenschap wordt tot stand gebracht." M. de V. vergun mij hierover het volgende to zeggen. Wanneer van twee dorpen bij elk de draagkracht 10 is, blijft zij ook in de toekomstige gemeente 10, maar is van het eene dorp de draagkracht 10 en van het andere 3, dan staat het voor i mij vast, dat in de toekomstige ge- meente de draagkracht 6 of 7 is, de vooruitgang van een bepaalde plaats moet uit bet elan der bevolking zelve I voortkom'en. DRALSMAVANVALK'LUBURC'S-- ft A •'iLEVERTR/ Hoiewel het niet te ontkennen is, dat bij Y'ereeniging 'eenig administra tief voordeel voortvloeit, zijn de na- deelen van de vereeniging Veen en Wijk zeer groot. B.ij het opmaken van een begrooting door 'den heer Roza en mij is mij 'destijds gebleken, dit liep over 1926, later bij de volgende po ging in 1931, was dit tekort terugge- loopen, de Rijksfondsbelasting werkte toen, doch ik twijfel niet of thans nu op zoo groote 'schaal met opcenten moet gewerkt worden 'er weer een groot nadeelig slot zal ontstaan. Maar zelfs al wordt door Gedep. voorge steld de schulden van Veen over te nemen, dan zall de toestand pas in orde zijn, als het vermogen dat in Wiijk ruim f170 in Veen f73 per inwoner bedraagt, wordt opgevoerd tot het peil van Wijk. Ik zal mij niet verder in de finan cieele zijde van de vereeniging bege ven, daar niet de gelegenheid is ge geven om zich daar een definitief oor deel over te vormen. Mijnheer de Voorzitter vergun mij nog het volgende te memoreeren, laatst las ik in een onzer groote dag bladen een artikel over den toestand1 der gemeenten in Nederland, waaruit bleek, dat de solvabiliteit der ge meenten beneden 2000 zielen mee het grootst was, dit trok sterk mijn aan dacht, daar toch de kleine gemeenten landbouwgemeenten zijn en de ma laise in den landbouw na 1920 reeds was ingetreden en het grootste ge deelte van handel en industrie tot 1929 nog een schitterend bloeitijd perk meemaakten en idie kleine ge meenten werden gedwongen met sa laris en loonepil met de stad mee te gaan, waar deze werden vastge steld, m.i. is juist het grootere verant woordelijkheidsgevoel in een kleine gemeente oorzaak dat dit nog zoo gebeurt. Mijnheer de Voorzitter ik zal gaan eindigen, vergun mii nog het vol gende te zeggen1 De inwoners van Wijk voelen zeer goed, dat de gemeente Veen een zor genkind van hiet rijk is, maar men. voelt het in Wijk evengoed als een groot onrecht, dat men daar den fi nancieele last te dragen krijgt die een zaak van het geheele rijk be schouwd wordt. Maar ook !dit niet alléén, op historische gronden ik heb het reeds gememoreerd, voor zoo ver het deze streek betreft, verwerpt men deze vereeniging reeds daarom zoover, dat financieele vergoeding ja het dubbele, hun daardoor niet van hunne meening kan wijzigen, re denen, waarom ik U mijnheer de Voorzitter en U heeren gedeputeer den, beleefd, doch dringend verzoek om een beslissing te nemen, dat de wensch onzer gemeentenaren vervuld worde, dat Veen, Veen en Wijk, Wijk blijft. Ik dank U mijnheer de Voorzitter. Na dezen spreker kreeg de heer Jac. v. d. Pol, wethouder der gemeentel Veen, het woord en zeide: Mijnheer de Voorzitter, Heeren Gedeputeerden! Na alhetgeen ik omtrent het re- geeringsvoorstel, of .liever gezegd,, de plannen tot vereeniging der gemeenten! Wijk en Aalburg en Veen, in de des-, betreffende raadsvergadering van den! Raad van Veen, waarvan de notulen; en hetgeen door mij daaromtrent ge zegd is, woordelijk ter kennis van uw. college is gekomen, zal ik zeer kort kun nen zijn en mii in hoofdzaak kunnen' bepal'en tot het maken van enkele) kanttefekeningen op .hetgeen door den Raad' en .Commissie van Wijk aangaan de deze .zaak is gerapporteerd. Eerstelijk belangende hetgeen de com missie als hare zienswijze heeft ge rapporteerd. Er wordt gesproken dat eene even- tueele vereeniging voor de gemeente Wijk c.a. „hoogst onbillijk en onrecht vaardig" zotü zijn. Wij zouden .zulks wel een vooruitloopen op het mogelijk! sam'en te stellen wetsontwerp willen! noemen. Zeker, kan zoo'n wetsont werp voor Wijk c.a. onbillijk en on rechtvaardig zijn,, maar het kan ook! het tegenovergestelde ^ijn. En wij mo gen toch van Heeren Gedeputeerde) Staten en van de Hooge regeering ver wachten, dat pi ook tegenove'r de ge meente Wijk ,en Aalburg in deze zaak zeer de billijkheid en rechtvaardigheid! zullen betrachten. De uitdrukking „beleediging d'e ge meente Wijk en Aalburg aangedaan", vinden wij op z'n zachtst uitgedrukt compromiteerend voor Veen. Ook is ,h'et in de toekomst toch niet te verwachten, dat in een nieuwen) Raad „de arbeiders, en, steuntrekkendeiü zouden regeeren", zooals die commissie) zich heeft uitgelaten. Wij vinden zulks! wel eigenaardig van uit Wijk dat te) hoeren, waar daar toch, met alle ach ting gesproken tegenover den gemeen teraad van Wijk, eene meerderheid' in den Raad ,is ,die gekozen is uit den' candidatenlijst samengesteld hoofdzake lijk ct onder den invloed der werk'ie- lieden vereeniging. Wanneer wij .zouden moeten denken, dat vereeniging van Wijk „groote finan- cieele offers" .zou eïschen, zoo zouden wij rondborstig .met d'e commissie uit Wijk instemmen: .onaannemelijk, maai] ook dit is haar mijne meening wel wat vooruitloopen! ,e n alleen als het even- tueele wetsontwerp ter tafel ligt kan hierover een nader oordeel geveld) worden. Wat betreft den aard d'er bevolking, deze :is .vv'el wat verschillend, doch ik! meen dat zulks toch niet van dien aardl is, dat ,het 'een onoverkomelijk bezwaar) voor vereeniging behoeft 'te zijn. In) Veen .zijn het handelaren en landbou wers, alzoo ook 'in Wijk, van de 'eer ste is het percentage in Veen hooget) dan van de tweede, in Wijk is het tegenovergestelde het geval. Dat de mentaliteit der bevolking van) Wijk en Aalburg 'door vereeniging met Veen omlaag zou worden gehaald', vin den ;wij ook minder aangenaam opge merkt tegenover .Veen, waartegen wiji ten sterkste .moeten protesteeren. Wijl zouden kunnen vragen 'is die bevolking van Veen dan zoo slecht, en bestaat die alleen uit die onderste lagen dei) maatschappij? Historie en traditie spreken zoowel van Veen als jvan Wijk, ik meen hier over in d,e 'raadsvergadering wel wat gezegd te hebben. Verder wordt gezegd1, dat Veen'zelf Veen gemaakt heeft .wat het nu is. Wij willen daaromtrent opmerken ert laten de historie spreken, dat in Veen) meer de zuinigheid is 'betracht, dan ini Wijk, we herinneren ^1 echts aan del tienduizenden guldens schuld -van Wijk vanwege het electrisch bedrijf en den woningbouw. Menigmaal hebben ong van d'e notabelste ingezetenen uit Wijk gezegd: deze dingen hebben wij aar» de werkliedenafgevaardigden te danken. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Prijs verlaagd tot 70 ct. per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1