Dit nummer Bestaat uit 3 binden Veehouders Firma COOPS SHELL-TOX 5. P. lanklwyz» (o's Bank Jt.V. A. BA AI JENS, Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Gebruikt daarom steeds onze OORINCMEM. Nederlandsch-lndië op weg naar herstel. IASECTENPOEDER A. VERSCHUUR-BAERT, Buitenland. Agentschap vaa <U Amsterdawsche Baalt fl.V-, Amsterdam BESCHUIT 15 cent. No. 5467 Vrijdag 7 Se pi. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneer en, ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS DROGISTERIJ Plaatselijk Nieuws. VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAO. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. 1934 Advertentiên van 16 regels 00 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 0 uur ingewacht. De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang. DROESPOEDER per pak f 0.75 ZOGPOEDER per pak 0.75 KIPPENPOEDER per pak 0.75 NAVUILPOEDER per dubbel p. 0.75 KWALSTERPOEDER per pak 0.75 SPENENZALF per groote bus 1.00 Capsules tegen Leverboth of ongansch bij Schapen. Wanneer men over den tegenvvoor- digen oeconomischen toestand in ons land spreekt hoort men zoo vaak zeg gen „maar in Indië is het ook slecht." Wil men dan op dit chapitre eens, een weinig dieper ingaan door b.v. de cultures bij' den; kop te nemen dan blijkt al heel spoedig dat er onder de gewone menschen ai heel weinigen zijn die ook maar het minste weten van de toestanden in onze Oost. Dat het in Indië slechts is heeft men- uit den aard der zaak van „hooren zeggen" en dat kan men als een holle phrase poneeren, maar om aan deze woorden nu .maar de minste beschouwing vast te knoopen, daartoe zijn de meesten al lerminst in staat. Laten wij daarom eens iets gaan zeggen over den toestand in ons Nederlandsch-lndië. Zwaar waren voorzeker de slagen, die de wereldcrisis aan ons vroeger zoo welvarend Nederlandsch-lndië toe bracht. Dit blijkt wel uit eene rede, welke een hooggeplaatst Indisch. Amb tenaar met verlof een paar maanden geleden te 's-Gravenhage heeft gehou den en waaruit we het volgende over nemen: „De inkomsten der Javasche bevolking Werden in 1924 geraamd op f1155 millioen uit landbouw, veeteelt en wat visscherij tegen slechts f159 en f 105 millioen uit loondienst voor particulieren en voor het gouvernement. Het bevolkingsleven is uitermate af hankelijk geworden van de wereld marktprijzen, daar het aandeel der be volkingsproducten in den uitvoer is ge stegen van 10 pCt. in 189S tot 37 pCt. van den zevenmaal zoo grooten uitvoer 1929. Het debiteurenland Ned.- I/ndië zal aan het einde van 1934 f1600 millioen staatsschuld hebben bij tusschen 3 en 4 millard gulden beleg gingen van het buitenland. En nu kan tegenover deze verplichtingen alleen het uitvoersaldo worden gesteld. De prij zen der exportproducten, in 1929 reeds slechts 88 pCt. van die van 1913, zijn in de crisisjaren gedaald tot een fractie daarvan. Het hoofdproduct suiker is zelfs voor f4,00 per 100 K.G. onvol doende verkoopbaar. Ofschoon de ■oogst 1934 is beperkt tot 580,000 tons tegen normaal 3 millioen tons, ligt er nog een voorraad van 2172 millioen tons. Inderdaad zwaar waren de slagen, die de wereldcrisis Nederlandsch-lndië in de laatste jaren toebracht. Dit kwam ook uit in de ernstige verzwakking van de positie van 's lands financiën. Het niveau der landsinkomsten liep van f551 millioen in 1928 terug tot f284 millioen in 1932, terwijl de uitgaven in deze periode slechts konden worden teruggebracht van f 509 millioen tot f421 millioen. De inkrimping der uit gaven kon dus den val der inkom sten niet bijhouden en in de begrooling ontstonden groote gaten. Hiertegen moest de strijd worden aangebonden en met de saneering der staatsfinanciën is men niet zonder hoop op uiteindelijk succes gebleven. Het doel der regeering is om het peil der landsuitgaven tot f 300 millioen te rug te brengen. Dit kan natuurlijk niet in eens geschieden, daar een en an der niet slechts afbraak insluit, doch tevens eene veel ën veel verder gaan de herordening. Voor 1935 wordt ge streefd naar eene begrooting der uit gaven, die nog f42 millioen boven dit cijfer uitgaat en waarbij eene ver dere toeneming der landsschuld wordt voorkomen. Tot 1936 moet men, aldus dr. Co- lijn in de Kamer, rekening houden met het feit, dat de begrooting nog niet sluitend is gekregen. Daarna zou het reuzenwerk, dat in den aanvang on mogelijk scheen, volbracht zijn en Ned. Indië zou een, sluitend budget kunnen toonen. Het «is aan geen twijfel onder hevig, zoo verklaarde oud-minister Weiter in een rede onlangs, dat de financieele positie van Ned. Indië zich in de goede richting ontplooit. De mar ge tusschen inkomsten en uitgaven) wordt steeds kleiner. Wat betreft de gouvernementeele financiën mag men dus hopen, dat het einde van het lij den in zicht is. Dit is een factor van overwegende beteekenis, want ge saneerde staatsfinanciën kunnen het uit- gangsput vormen van een nieuwen op bloei. Voor een groot deel mag deze snel le aanpassing ongetwijfeld geweten worden aan de structuur van Ned'. In dië. Gelijk Weiter constateerde, heeft Ned. Indië reeds vele jaren een politiek van „de open deur" gevolgd, het geen er toe geleid heeft, dat het land zeer goedkoop kon produceeren. Het subsidieerde en beschermde niet de na tionale bedrijven, noch eigen handel en doodt direct elk insect. In busjes vanaf Vio Liter f 0.45. in spuitdoos f 0.25. DROGISTERIJ BOTERMARKT 72, HEUSDEN. scheepvaart, doch behandelde ieder een op gelijken voet en Ned. Indië had immer een laag tarief van in voerrechten. Door deze politiek is het volgens oud-minister Weiter mogelijk geworden, dat de Indische producten met gemak iedere concurrentie van an dere tropische gebieden konden door staan, wijl ze het goedkoopst varen. Ned. Indië heeft een gezonde ont wikkeling van zijn economisch leven gehad zonder kunstmatige prikkels. De aanpassing bij de na 1929 opge komen crisisverhoudingen is hierdoor zeer vergemakkelijkt. Zeldzaam ela stiek is de Indische samenleving in de laatste jaren gebleken. Loonen gin gen met tientallen procenten tegelijk omlaag, bezuinigingen op groote schaal werden ingevoerd, alle kosten voor het bedrijfsleven zooveel mogelijk vermin derd. Aldus is het geschied, dat in alle cultures de kostprijzen van het product aanzienlijk omlaag zijn ge bracht. De offers zijn inderdaad zwaar geweest, doch reeds nu begint Indië hiervan de profijten te plukken. De thee- en de tin-restrictie zijn tot dusver successen gebleken en de kostprijzen in de rubbercultuur zijn in middels dusdanig gedaald, dat thans, nu de restrictie ingesteld wordt, de on dernemingen veelal in staat zijn met winst te werken. Over de opleving in de rubbercultuur, die vermoedelijk in de e.k. jaren" aan staande is, denke men voor het In disch samenstel niet te gering. Het is de tweede cultuur van Ned. Indië. Een oppervlakte van circa 550.000 H.A. is met rubberboomen beplant, een be drag Van globaal f550.millioen (f 1000.per H.A. geraamd) in deze cultuur vastgelegd. Als de onderne mingen weer gaan rendeeren, zullen de vruchten daarvan in de geheele sa menleving van Ned. Indië gevoeld wor den. Als de inlander weer meer inkom sten gaat trekken uit zijn geliefde rub bercultuur, dan kan zulks van onbe- rekenbaren invloed zijni op vele ge leidingen van het Indisch samenstel. Met de tabak gaat het veel beter. De oogst 1933 is goed verkocht en het laat zich aanzien, dat ook de oogst 1934 voor de ondernemingen geen windeieren zal leggen. De eerste cultuur van. Ned. Indië n.l. suiker stelt hélaas tot dusver nog ernstig teleur, wat zijn oorzaak vindt in de groote moeilijkheden welke vroe gere afzetgebieden thans opleveren. Ge poogd wordt nu om het afzetgebied te vergrooten. De toekomst van Ned. Indië staat er o.j. niet meer zoo hopeloos voor als een jaar geleden. Indiië staat klaar of komt klaar om te profiteeren van de zware offers, die inmiddels gebracht zijn. Er vaart weer een zucht van ver lichting door het land. Men krijgt weer uitzicht op de toekomst en al is nog veel niet wat het wezen moet, al is er veel, dat nimmer uit de vernietiging zal oprijzen, het geval is onafwijsbaar, dat Ned. Indlië meer dan het Moeder land tot dusverre, den weg naar het herstel .is opgegaan. De rentebasiis gaat ook in Ned. In dië omlaag, crediet zal weer goedkoo- per worden en langzamerhand zal de opbloei een kans op herrijzenis krijgen. Ned. Indië is er nog niet, o zeker, er is nog geen reden tot „himmelhoch jauchen," maar het feit der verbetering kan toch niet geloochend worden. DE KANKERBACIL GEVONDEN Uit Berlijn wordt aan de N.R.C. ge meld, dat er heel wat opschudding is teweeggebracht door de mededeeling. dat dr. von Brehmer van de Biologische Reichsanstalt te Berlijn- Dahlem, die de leider is van het anatomische laborato rium van dit instituut, de kankerbacil zou hebben ontdekt. Dr. von Brehmer is, na een arbeid van lange jaren tot de conclusie gekomen, dat kanker door een bacil wordt verwekt en dus niet door een virus, zooals veelal door de moderne geneeskunde werd ver ondersteld. Door talrijke proeven, weike intusschen door bekende geneeskundigen en bacteriologen zijn gecontroleerd, heeft hij getracht het bewijs te leveren, dat zich een bepaalde bacil bevindt in het bloed van aan kanker lijdende menschen en dieren, en gezonde dieren ziek worden, mits zij met dezen bacil worden ge- infecteerd. Hij is er in geslaagd dezen bacil zicht baar te maken met een microscoop. Hij heeft culturen van deze bacillen gekweekt. Hij heeft dieren met aldus verkregen bacillen geïnfecteerd en vastgesteld dat deze dieren kanker kregen en voorts heeft hij ook uit het zieke weefsel van deze dieren nieuwe culturen gewonnen. Deze onderzoekingen hadden ten gevolge dat ook een serum kan worden gevonden waarmede de kanker met succes kan worden bestreden. telbf. no. is FLa.a.m.sdorrk:s veer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen} Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, -oteb»- Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directi® T. BOONSTRA GEVONDEN KONIJN OPGEGETEN Te Kamen in Westfalen vond een mijn werker in het bosch een dood konijntje. Hij nam het dier mee naar huis en peu zelde het met zijn gezin op. Een paar uur later moest hij met twee van zijn dochters onder hevige pijnen in een zie kenhuis worden opgenomen. Een van de dochters is reeds overledeD, de beide an dere personen verkeeren in levensgevaar. ALLICHT WAS~Hl7 EEN PAARDEN VRIEND. Te Santiago is de „gentleman van de renbaan" Raby overleden. Hij was bij alle wedrennen een vaste bezoeker en had een buitengewoon gelukkige hand. Aan de toto heeft hij niet minder dan 12 millioen gulden gewonnen. Raby gold als de grootste paardenvriend van Chili, hetgeen bij zoo groote winsten zeer verklaarbaar is. 2 groote pakkeD, ieder -10 stuks inhoudende In ieder pak een bon, 15 bons geven recht op een groote bllS- koek. BONBONS, CHOCOLADE, BISQUITS wekelijks versche aanvoer van fabriek. g Botermarkt 88 HEUSDEN. Depot C. JAMIN. Z1GEUNNERGEVECHT. In het Hongaarsche stadje Miskolcz is het tot een hevig gevecht tusschen twee zigeunerstammen gekomen, omdat een Zi geuner van den eenen stam de verloofde van een Zigeuner van den anderen stam had toegelachen. Met messen en knuppels werd het gevecht begonnen en toen na eenigen tijd de politie verscheen, lagen er 1 doode en meer dan 30 gewonden op het slagveld. EEN KOUDE WINTER? Uit La Rochelle meldt Reuter, dat vogelkenners uit het feit, dat op het naburige eiland Ré reeds eenige ooievaars zijn aangekomen, meenen te kunnen op maken, dat ons een buitengewoon koude winter te wachten staat. Aan den ring van hun poot kon men zien, dat de ooie vaars uit Nederland kwamen. BERLIJN'S VERKEER. Door het drukke verkeer te Berlijn werden er Zondag 1 persoon gedood en 16 gewond. Maandag werden er 2 per sonen gedood en 17 gewond. De drie dooden waren allen fietsers. OVER BOORD.~°~~ Een jonge Duitscher, die als blinde passagier op het stoomschip „King's Coun ty" meevoer, is op tien mijl van de kust in de straat Belle Isle (tusschen New Foundland en Labrador) tijdens een dikken mist over boord gesprongen. De verstekeling zeide Heinrich Ising te heeten en was, naar hij zeide, vast besloten Canada binnen te komen. Hoe wel hij twee reddingsgordels meenam, vreest men toch, dat hij verongelukt is. HEUSDEN. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de Secretaris-Penningmeester van Juliana den heer Jo Sens per 20 Sept. als zoodanig ontslag genomen als lid dezer vereeniging. De heer Sens was nog een der oudste leden, terwijl hij sinds 1927 als bestuurs lid werkzaam is geweest. We hopen echter dat Juliana eert, waardig opvolger zal vinden. Bij de gisteravond gehouden alge* meene ledenvergadering der Heusdenschó Winkeliersvereeniging, werd met algem. stemmen besloten, accoord te gaan met het schrijven van B. en W. dezer ge meente en zal het gemeentebestuur ver zocht worden om eene verordening hiervoor in het leven te roepen. Winkeliers, hoofdzakelijk in viscb, fruit, brood, banket, suikerwerk, choco lade en tabaks-artikelen, worden verzocht vóór of op 10 September a.s. de verklaring hiervoor ten stadhuize te gaan teekenen. Volgens achterstaande advertentie zal de Modevakschool „Eureka" ook in onze gemeente lessen geven. In tal van plaatsen gaf deze vakschool met hare be kwame leeraressen reeds de bekende cur sussen en w(j twijfelen niet of ook hier zal voldoends deelname zijn. Ongetwijfeld zullen vele jonge meisjes en vrouwen dit nuttige instituut bezoeken, dat hare lessen iu Hótel „Concordia" van den heer G. Doedeijns, aan de praktijk aanpast, dat de 12 lessan daarin hetzelfde resultaat geven als een half jaar knip cursus. Voor aanmelding zie men de advertentie. BENEDEN-LANGSTRAAT. In den hooihandel is het kalm gestemd, af en toe werd een partijtje afgeleverd voor de pers. Voor het goede handelshooi besteedt men f 10.a f 11.— per 500 K.G. en voor schraal pershooi f5.— k f6.—. DUSSEN. J.l. Zondag werd in hotel „De Zwaan" een bijeenkomst gehouden op initiatief van den heer A. Heesels om te komen tot oprichting eener mondharmonica club en verder in de toekomst 'n orkest. Bereids gaven de meeste aanwezigen zich als lid op, daar zij in principe 'n derge lijke vereeniging wel zouden wenschen. In de laatst gehouden vergadering der R.K.V.V. Duss' Boys werd besloten gedurende den eersten kermisdag 'n reis naar Valkenburg te ondernemen en aldaar 'n wedstrijd te spelen tegen „Valkenburg". Tevens nam men 't besluit de trainingen te doen eindigen tot aan 't volgende jaar wegens gebrek aan animo. CAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" maakte j.l. Maandagavond een muzikale wandeling door de Nieuwstraat en gedeeltelijk over den Loonschendijk, waar onder overgroote belangstelling bij het werkend lid der vereeniging, den heer W. v. Zeist, een serenade werd gebracht, 7' :V voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard m; i s i m Telefoon 52.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1